UIT QSf2E OMGEVING. Gemengde Berichten. Burgerlijken Stand. Huogwatergetij te Ter leuzen. Adv or ten tién. Eindelijk. DE STQRM. Een dief van f' 75.000 gearresteerd. Gesnapt. Terechtgesteld. DAGEN. Voorm. Nam. Woensdag 5 Dec. 5.41 6.6 Donderdag 6 6.31 7:00 Vrijdag 7 7 31 8.2 Zaterdag 8 8.36 9.10 Zondag 9 9.43 10.13 Maaodag 10 10.42 11.9 i insdag 11 11 33 11.55 afdeelingen verwezen, waarbij bij het voorstel ten opzichte van de ambachtsschool te Goes gevoegd werden nadere adressen en een voor stel van den heer De Veer en anderen om te besluiten het subsidie aan ambachtsscholen te verhoogen tot f 35 per leerling en tot een maximum van f 8400 voor Middelburg, t 4200 voor Goes en f 2800 voor Zierikzee, Oostburg en Hulst. Ten opzichte van den verbindingsweg tusschen O. en W. Zeeuwsch-Vlaanderen deelen Ged. Staten mee, '-at de kosten die in Mei op f 144.000 geraamd weiden thans opt 170.000zyn berekend. Waar het oi zeker is of die raming op het tijdstip der uitvoering nog voldoende zal blijken wijzigen zij hun voorstel zoodanig dat in plaats van een vast bedrag gelezen wordt »een vierde«. Na het ttekken der afdeelir.gen werd be sloten om de volgende vergadering te houden op Vrjjdag 14 December e.k., 's morgens 10 uur. Daarop werd de vergadering gesloten. Het ministerie van buitenlandsche zaken heeft eenig n tijd geleden van de Britsche regeering een bedrag ontvangen als schadevergoeding voor den sluiswachter te Cadzaud, in wiens onmiddeljjke nabijheid indertijd eenige uit een Britsch vliegtuig geworpen bommen zijn ont~ ploft, tengevolge waarvan hij gewond is en zijn gestel ernstig is geschokt. Bij kon. besluit is goedgekeurd het be sluit van den raad der gemeente Ter Neuzen, van 21 Jnni 1917, tót onteigening, ingevolge art. 77 4o, der Onteigeningswet, ten name der gemeente, van de bij dat besluit aange-» wezen perceelen. Door den burgemeester van Axel is van H. M. de Koninging een gift ontvangen van 100, om deze te geven aan de beide vrou wen, die door den bomaanslag op 8 Nov. ver wond werden. De collecte voor de slachtoffers van dien bomaanslag heeft ruim f 600 opge bracht. Te Overslag heeft zich een grensavon- tuur afgespeeld, waarbij weder een Duitsch officier getracht heeft een Belg in handen te krijgen en wel op de volgende wijze. Toen de zoogenaamde Hollandsche poort werd ge opend, waren daar als gewoonlijk veel Belgen bij, die ondanks het uitgevaardigde verbod, 1)ud land verlaten hadden. Ook was daar een Duitsch officier en een soldaat bij. De offi cier trachtte een der Belgen mede naar België te trekken, maar doordat deze eerst door zijn landgenooten en later alleen door zijn zwager krachtig geholpen werd, gelukte de toeleg niet. Te Breskens liep Zondag door deD hoo- gen vloed het geheele haventerrein onder wa ter, wat nogal eenige schade veroorzaakte, De passagiers weiden met sloepen van de Prov. boot algehaald en gebracht. Aan het strand spoelden enkele mijnen aan. Donderdag is nabij Sluis een Dultscher gearresteerd dooy een Nederlandechen vaan- drig. Hij was over de grens gekomen en had over zijn militaire kleeding een burgerjas aan. Hij had zeep en andere smokkelwaar bij zich ter medeneming over de grens. Hij is naar het huis van bewaring te Mid delburg overgebracht. Tot tijdelijk onderwijzeres aan de school voor M. U. L O. te Aardenburg is benoemd mej. S. J. Risseeuw te Vlissingén. De commandant der stelling van de monden der Maas en der -Schelde (commando Zeeland) heeft besloten met ingang van 29 Nov., den uitslag van alle ten uitvoer" ver boden goederen en van margarine te verbieden uit het pand no. 79 in de Zuidzandschestraat te Oostburg, alsook uit alle andere panden in opgemeld gezagsgebied gelegen, welke in gebruik mochten zijn ,bij of in gebruik ge nomen worden door E. F. de Bruyckere, winkelier aldaar. Wederom spiounage te Vlissingén. Door den commissaris "van politie is gear resteerd een Belg die ten bate van Engelsche zoowel als van Durtsehe diensten spionnage pleegde tegen belangrijke betaling, waardoor bij bet mes zoogenaamd van twee kanten liet snjjden. Onnoodig te zeggen dat bij wederkeerig de geheimen van den eenen dienst aan den "an deren verraadde, 1'oen de vijanden van zijn land zijn practijken gedeeltelijk in de gaten kiegen, hebben ),ij hem in België aangehouden en opgesloten in de gevangenis te Brugge, waarin zij ook in bewaring namen voor nader onderzoek eenige Belgen uit Ostende en Blan- kenberghe, o.a. een notaris uit laastgenoemde plaats, die volgens den spion door hem voor zijn Engelschen spionnagedienst waren ge- wonnen. Bevreesd zjjnde gefusilleerd te worden, ver raadde by, teneinde clementie te bekomen nog een zijner Belgische vrienden in Holland vertoevende, die mede ten- bate van zijn land in Engelschen dienst stond en die daarna naar België gelokt, ook daar is aangehouden en opgesloten iu. de gevangenis te Brugge, waar hij uit angst en wanhoop een einde aan zijn leven maakte. De spion zelf, gezonden naar een concen tratiekamp in het bezet gebied van Frankrijk, wist daaruit te ontvluchten en na veel om zwervingen weder in Holland te geraken, waar hij hier in handen der politie viel, mede verdacht van practijken in strijd met de zeden en van oplichting. Hij is gevankelijk overgebracht naar Mid delburg, waar hij ter beschikking der ja3titie is gesteld. Vlak voor Domburg is gestrand de Zweedsche ijzeren driemaster Madriland. De reddingsboot uit Vlissingén is naar de Domburgscfie rassen vertrokken om de beman ning af te balen. Zondag is te Westkapelle op bet Zuider- strand en op bet Noorderstrand een Engelsche mijn aangespoeld [laatsbedoelde is reeds ge zonken. Maandag zijn op bet Noorderstraod weder 2 Engelsche mijnen aangespoeld. -Aan het strand van den (geinundeerden) Sophiapolder en den Thoornpolder zijn 12 mijnen aangespoeld. Men meldt uit Bruinisse Zondagmiddag ongeveer half drie uur dreef hier voorbjj den havendam weer een mijn, die vermoedelijk naar den Anna Jacobapolder dreef. Een scheepje dat voor den wal lag, liep groot gebaar, daar het er zeer kort voorbij ging. De schipper vroeg nog om hulp, maar is zonder assistentie tusschen twee buien naar de tramhaven gevaren. Er dieven ook groote stukken wrakhout. Dat alles lokte het halve dorp naar den dijk, daar ook het water zoo hoog kwam, dat de vloed planken gezet moesten worden. I Doorbraak Ziiidcrzectlijk bij Eiburg. Men meldt uit Zwolle Bij Elburg is een dijk bezweken. Het zee water stroomt over den spoorweg bij Hatte- merbroek. Alle spoorverbinding tusscheD Zwolle en Utrecht, Apeldoorn en Nunspeet la verbroken. De sneltrein uit Holland, die hier kwart voor acht behoort aan te komen arriveerde om half tien via Zutphen. Bijzonderheden omtrent de overstrooming ontbreken. Bijna als in 1916 zoo hoog is het water Zondagnacht opgesttïwd Zondagavond 11 uur stond het nog niet zoo hoog als de vorige week Zondag. Wel stonden eenige straten en we gen blank en werd de geheele stad daar ge damd, maar om drie uur werden in vele stra ten de menschen gewektwant het water stroomde met geweld de stad binnen. Kel ders liepen vol, het water drong de huizen binnen, straten en pleinen staan blank. Van morgen was het zoo dat drie toegangswegen tot de stad onbegaanbaar bleken. Vischpoort en bruggen stonden onder. Van de Kerkbrug is nog de bovenste leuningrand te zien. De Beestenmarkt, de Varkensmarkt, het Roode- torenplein, Thorbeckegracbt en Weezenlanden zitten diep onder water. De markt is tot aan het telegraafkantoor overstroomd. Het Gasthuisplein, de Oude Viscbmarkt, de Blij- markt, Achter de Broeren vormen kleine bin- nenzeeen. De toestand was om 10 uur nog zoo dat alleen de Diezer- en SasseAstraat een verbinding droogvoets dwars door de stad gaven. Alle andere verbindingen zijn door water verbroken, Sedert 8 uur waste het water nog geregele, maar het rijst niet meer, wat wijst op een doorbraak. Men spreekt van het bezwijken van een dijk in Sekdoorn, anderen zeggen in Wythen. 'Zekerheid is er niet. De schade is belangrijk. Nader wordt geseind Het water blijft op dezelfde hoogte. Een kleine doorbraak van een Weteringdijk tus schen Zwolle en Windesheim heefteen rhassa - land onder water gezet. Tusschen Zwolle en Heino-Windesheim is het één zee. De straat weg naar Wijher staat op sommige plaatsen blank. De linker Zwartewaterdijk bij Zwolle wordt gevaarlijk geacht. Een groot aantal menschen is daar aan het werk. Uit Amersfoort deelt tgen mede De hevige noordwesterstorm van den „afgeloopen naeht beeft een gedeelte van Amersfoort en de ge heele omgeving tot Baarn en Soestdijk toe onder water gezet. Tusschen vier envjjfuur in den nacht kwam in de stad het Eemwater zoo sterk opwsasen, dat de politie wel ge noodzaakt was de bewoners van de aan de grachten grenzende huizen te wekken, opdat maatregelen genomen konden worden tegen het indringende water, In de omgeving van de Koppelpoort moesten in allerijl nooddam- men voor de deuren gemaakt worden, daar dit niet tijdig kon gebeuren, stroomde het water de huizen binnen en de bewoners wa ren genoodzaakt hun heil te zoekei? op de zolders. Maandagmorgen om halfnegen ongeveer zakte het water iets: tegen 10 uur kwam het echter opnieuw met kracht opzetten. Wanneer de wind in denzelfden hoek blijft bestaat er groot ge vaar dat de toestand even ernstig wordt als het vorig jaar. Aan den Bloemendaalscheweg is de Slagersdijk doorgebroken op dezelfde plek na genoeg als het vorig jaar, met het gevolg dat de daarachterliggende polder nu eveneens overstroomd is. In denzelfden dijk is een gat geslagen, waardoor hij geheel en al onbegaan baar is geworden. Om tien uur Maandagmorgen golfde daar het water met kracht over den weg. De polder tusschen Amersfoort, Baarn en Soestdijk is geheel ondergeloopen. Zondag middag kwam het water slechts op enkele plaatsen tot den spoordijk Baarn A mersfoort Nu is de geheele streek begrensd door de hoogere gronden bij Amersfoort en de hooge gronden van Soest, Soestdijk en Baarn, één schier onafzienbare watervlakte, waarboven alleen de spoorlijnen BaarnAmersfoort en Baarn Soest uitsteken. De boerderijen in den polder staan tot aan de raamkozijnen in het water. Het was Maandagmorgen nog niet mogelijk tot diep iu het overstroomde land door te dringen wegens absoluut gebrek aan communicatiemiddelen. Het kan evenwel niet anders of de bewoners der boerderijen hebben een hangen nacht op zolder moeten door brengen. Door zwaar stormweer had Vlieland geen verbinding met den vasten wal. De storm van Zondag had het water te Rotterdam zoo hoog opgestuwd, dat te half zeven 's avonds de peilschaal op de Vlasmarkt 8 42 -j- R.P. wees, 25 c M. hooger dan Zondag 25 November. In de heele binnenstad kwam het water over de wallen der oinnenhavens. De Oosterkade, het Haringvliet, Spaansche kade, het Westnieu wland, de Blaak en een deel van het Beurspleiu stonden blank, zoodat het tram verkeer in het centrum bezuiden de Hoog straat geheel was stopgezet. Te half negen ongeveer vertoonden de eerste trams zich weer aan de Beurs. Natuurlijk bracht het hooge water de gewone misère van ondergeloopen kelders mee. f 45.000 verloren. Twee kantoorbedienden van de Rotterdamsche Bankvereeui^ing te Vlaardiugen, die Zaterdag morgen aan het bijkaotoor van genoemde bank te Schiedam een bedrag vao f 45,000 hadden gehaald, kwamen bij aankomst te Vlaardingen tot ontdekking, dat ze het geld verloren hadden. Een onmiddelijk# onderzoek door de politie te Schiedam ingesteld leidde nog niet tot re sultaat. Donderdagavond is naar men aan de A.vp. meldt, op den Rijswijkschen wpg gearresteerd een oude bekende van de justitie en politie, verdacht van den onlang9 gemelden dfefstal in de BaliStraat te 's Gravenhage, waar hij een bedrag vari ongeveer f 75,000 aan papieren van waarde had buitgemaakt. De arrestatie geschiedde niet dan na hevig verzet. Men had intussehen een goede vangst gedaan de aan gehoudene had de lasch met de effecten bij zich. Oplichting. De Rijkspostspaarbank is, naar gemeld wordt, voor oen vry aanzienlijk bedrag opgelicht. Hierbij moet als volgt te werkt zijn gegaan Eenige maanden geleden werd, telkens op an deren naam een kleine inlage gedaan ten kan tore te Amsterdam, Rotterdam en 's Gravei- hage. Deze- inschrijvingen werden vervalscbt tot een bedrag van f 100. In het begin van deze maand deed de inlegger zich binnen en kele dagen het maximum, dat zonder machti ging van den directeur der Rijkspostspaarbank kon worden terugbetaald, uitbetalen. Bij veri ficatie aan het hoofdkantoor te Amsterdam, kwam de vervalsehing aan het licht. Daar sinds de uitbetaling enkele, wekeD zijn verstreken, zal het niet gemakkeljjk zjjr, den sluweq oplichter te vind n. De vorige week is ingebroken in het bureel van de Pakketpost op het Singel hoek Raad huisstraat, te Amsterdam. De dief verbrijzelde een ruit van een der ramen aan de achterzijde van het perceel, welk edeelte uitkomt inéén slopje in de Paleisstraat. Hij maakte zich meester van twee zakken, doch toen hjj be merkte, dat deze nagenoeg leeg waren, wierp hij fee in een der kozjjueu en ging er uit vrees voor ontdekking van door. Een voorbyganger had den man evenwsl aan het werk gezien en een spoedig by de hand zjjnde politieagent arresteerde den inbreker, De wegens moord op den Saksiseheu bosch wachter Romanus ter dood veroordeelde drie zigeuners, de gebroeders Willem, Ernst en Herman Ebender, zijn Maandag te Hamsu te rechtgesteld. Men zal z ch herinneren, dut twee hunner velleden jaar in ons land gear resteerd en aan de Duitsche justitie uitgeleverd weiden. Een mislukte smokkelarij. Door de politie te Hoorn is op telegraphisch verzoek van die te uiddeiburg aangehouden en aldaar overgebracht de te Hoorn wonende koopman C. J. A. K. Naar men verneemt staat deze aanhouding iu verband met de kort geleden gedane poging om kwatta en zeep van uit Middelburg naar Zeeuwsch-Vlaanderen te doCn vervoeren. De aangehoudene heeft bekend de bedoelde partij kwatta en zeep aan den beurtschipper ten vervoer naar Breskens te hebben aange geven. Het was het laatste deel van 1200 stukken zeep en 780 stukken kwatta, die te Middelburg bij den groenteohandelaar O. waren opgeslagen en die men in drie partyen over de grens had willen doen gaan. De eerste poging mislukte, eveneens de twee de, teen het vervoerde te Sluis in beslag werd genomen, terwijl nu de derde partij aan de politie te Middelburg in handen viel. Het is gebleken, dat K., die sergeant met onbepaald klein verlof is, met verschillende militairen in verbinding stond, die bij den uit voer behulpzaam zouden zijn. Da aangehoudene wordt ter beschikking der militaire autoriteiten gesteld.. Die durft liet zeggen. Havas meldt uit Zurich, dat zich in het Sak sische parlement iets schokkends heelt voor gedaan. Da afgevaardigde Fieissner, der socialistische minderheid, vroeg de regeering, zich uitdruk kelijk bereid te verklaren, om een vrede zon der schadeloossteling en ir lijviug te sluiten, zei, dat Duitschland een ontzettende verant woordelijkheid draHgt uangaande den huidigeu oorlog en dat, alsmen JJuitschland's geheime verdragen eens am het licht bracht, misschien Dog h9el wat ergers aan den dag zou komen dan nu uit de geheime verdragen van Rusland blijkt. Daarna kwam hij met onthullingen over de Duitsche diplomatie, maar-Havas'cor respondent meldt, dat het daarop betrekking hebbende stuk van het verslag uit de hande lingen is geweerd. Alleen zouden bladen heb ben bericht, dat Fieissner de kopy van een outwerp-geheime overeenkomst aanbood, dat door Zimmerman was opgesteld. .Men weet niet, ot die overeenkomst al dan niet is geslo ten, maar volgens den afgevaardigde is ze niet meer of minder dan een daad van verraad, h leissner stelde het stuk aan den voorzitter van het Huis ter hand, die het aau het mini sterie van buitenlandsche zaken heeft doen toe komen. TER NEUZEN. Geboorten. 27 Nov Jacoba Maria, d. van Johannes Cornells Dooms en Maria Eliza beth Jacoba Potters Cornelis Jacobus, z. van Pieter Daniël van de Velde en Catharina Cornelia Meijer. 28 Nov. Jan Jacob, z. van Jacobus Wdlemsen eu Cornelia Helena Meijer. Overlijden. 27 Nov. Jacoba Catharina Verspoor, 3 w. d. van Jakob en Pieternella Kerpel. 29 Nov. Petrus Dieleman, 43-j., echtg. van Pieternella Koole. ff ff ff ff ff ff Aoor ve^e Wjjhen van deelneming bij het overlijden van onze geliefde zuster, behuwdzuster en taute, betuigen wij onzen hartelyken dank. Ter Neuzen J. H. KLAASSEN Will. A. J. KLAASSEN en Kinderen. Huis ter Heide M. A. C. WILL. Ter Neuzen G. J. WILL. J. M. E. WILLVisser en Kinderen. Middelburg J. G. WILL. I Dec. 1917.

Ter Neuzensch Volksblad / Zeeuwsch Nieuwsblad | 1917 | | pagina 3