Van- het Westelijk oorlogstooaeel. Van ki Oostelijk oorlagstooneel. - HbI'MkÏnla!ndT~~' Provinciale Staten. de fronten ia slechts jg h?t westen, Officieele ccmimunaqué's. Uit Rusland. De wapensfiIsland. Het hoofdkwartier door de bolsjewiki genomen? De vijandelijkheden geschorst. De veldtocht in Üosf-Afrika nadert zijn einde. De verschillende punten werden naar de is verdreveti door de Bolsjewiki regeering, zou een prachtig staatsrechtelijk debat kunnen worden gehouden. Maar het beroep op die wettigheid sehijnt, in deze stroom van onwettigheden eenigszius dwaas. Van een wettige regeering kan eerst sprake zijn, wanneer de Constituante bijeen gekomen is, en uitspraak heeft gedaan over den regee- ringsvorm van het nieuwe Rusland. Tot zoolang is elke regeering, of prins Lwof, Miljoekof, Kerensky, Lenin of wie ook aan het hoofd staat, slechts »voorlqopig* en berust haar gezag op macht. En nu schijnt de bolsjewiki regeering voor 'toogenblik de macht te bezitten, flet hoofd kwartier, dat zich aan die macht niet wilde onderwerpen, is omsingeld en ingenomen de militaire vertegenwoordigers der Entente en generaal Doechonin zijn gevlucht. Waar heen Verschillende berichten maken melding, dat geprotesteerd wordt, o. m. door Wilson bij Doechonin, togen het sluiten van een afzon derlijken vrede door Rusland maar wat kan deze voortvluchtige generaal doen. om "de ou derhandelingen tusschen Trotzky en de gevol machtigden van Duitschland en Oostenrijk te beletten, wanneer deze door de onderhandelaars ernstig worden opgevat Overigens is de toestand nog vol verwar ring, en is het moeilijk uit de verschillende elkaar tegensprekende berichten wijs te worden. Moeilijk wordt, wanneer Rusland wapen stilstand sluit en over vrede gaat onderhan delen, de posite van «Roemenië de Roemeen- sche koniug en de staf zijn met de regeering iti Jassy, en de steun van Russisch troepen heeft tot dusver de bezetting van het oostelijk deel van Roemenië, en van de hoofdstad van Moldavië belet. Sluit Rusland vrede, dan is het lot van dit deel van Roemenië bezegeld. Vandaar dat de Roemeensche regeering een nota zond aan Engeland, Frankrijk en Amerika, waarin wordt uiteengezet, dat zij door de toe standen in Rusland gedwongen wordt zoo de geallieerden geen hulp bieden, het front prijs te geven, of over vrede te onderhandelen. Deze noodkreet van Roemenië is door de conferentie te Parijs en door president Wilson beantwoord, met een bemoedigend schrijven, waariu hulp wordt toegezegd Maar de vraag rijst, hoe de geallieerden Roemenië kunnen helpen De positie van Roemenië is, als Rusland vrede sluit, vrij wanhopig en hulp, behalve dan van Sarrail, als hij er in zou kunnen slagen door Servië en Bulgarije op te rukken wat tot dusver nog steeds niet gelukt is, is moeilijk aan Roemenië te geven. Wilson heeft echter beloofd, op de aan staande vredesconferentie sbesliste pogingen te zullen aanwenden, om de integriteit van Roemenië als vrije en onafhankelijke natie te waarborgen* Dat had Roemenië goedkooper kunnen heb.ben, als het neutraal gebleven was Van de besluiten der Parijsche conferentie wordt niets bekend gemaakt. Men verneemt slechts, dat in verschillende secties wordt ge werkt, en dit de regeeringen, zoo zij worden geïnterpelleerd, in de verschillende parlementen de mededeelingen zullen doen, die zij noodig achten. Het is niet te verwachten, dat de gealli eerde oorlogvoerenden hunne oorlogsbedoelin gen zullen herzien, in zoo gematigden zin, dat de centralen daardoor bevredigd zouden kunnen worden. Daaitoe is de toestand voor de westelijke mogendheden nog niet ernstig genoeg en aan die zijde koestert men nog steeds de hoop, dat Amerika de redding zal brengen. Men moet daarbij echter rekening ermede houden, dat het nog wel een jaar zal duren, voordat een Amerikaansch leger van eenigszins behoorlijke sterkte aan het Fransche front zal kunnen aanwezig zijn. En de vraag is nu maan, of in Engeland, Frankrijk en Italië vertrouwen genoeg zal kunnen worden gewekt, om deu strijd voort te zetten. De brief van Lord Lansdowne toont reeds, dat er werking in Engelsche kringen bestaat vaa verschillende zijden ontvangt hij blijken van instemming. En nu schijnt ook Asquith te willen aan sturen op een verzceningsvrede. Uit Bazel wordt geseind, (fat de Daily Mail* een telegram bevat, waarin melding wordt gemaakt van een campagne tusschen Asquith, die voor herzieniug de oorlogsdoel einden opkomt, en Lloyd George en Lord Nortkcliffe, die voor voortzetting van den strijd tot het bitter einde zijn. De Morning Post* maakt verder melding van een krachtig georganiseerde vredesactie, die in 50 verschillende plaatsen optreedt, en waarvan de leiding in handen is van den so- cialistischen, pacifistischen afgevaardigde Snow- den. voor Kamerijk, op eenigszins krachtige wijze gestreden. Daar duurt echter de strijd met ongehoorde verliezen voort. Da Engelsche bevelhebber, Sir Douglas Haig, seint, dat het dorp Masnières, waar de Engelsche stelling een scherpen, vooruitspringenden hoek vormde, nadat het herhaaldelijk door de Duitschers was aangevallen, ingevolge de gegeven bevelen door de Engelschen is ontruimd. Dit komt overeen met het Duitsche bericht, dat Mas nières, na herhaalde aanvallen, door de Duit sche troepen is genomen. Overigens werd op enkele andere deelen van bet front gestreden, doch bleef de toestand onveranderd, evenals aan het Italiaansche front, waar een poging der centralen, om tusschen Porto Corsini en Pesaro een landing te be proeven, volgens het Italiaansche bericht werd afgeslageu. O O LONDEN, 2 December. (Reuter.) Com muniqué. Sir Douglas Haig seint Kleine ondernemingen werden hedenmorgen gedaan door de infanterie ten u.o. van Yperen.. En kele versterkte gebouwen en krachtige punten op de hoogten ten n. van Passchendaele werden door onze troepen genomen. Een aantal ge vangenen viel in onze handen. Op het slagveld voor Kamerijk weiden onze troepen, ingevolge gegeven bevelen, terugge trokken uit den scherpen saillaDt bij het dorp Masnières, zonder door den vijand gehinderd fe worden in de ochtenduren beschoot de vij and nog het verlaten dorp. Tien vijandelijke aanvallen in dit front ondernomen in de laat ste 24 uur, werden alle afgeslagen. Een gevecht wordt geleverd in en om het dorp Gonnelieu. De Duitsche aanvallen in den namiddag en den avond in de nabijheid van La Vaquerie en Bourlon werden gebroken door ons gewt-er- mitrailleurvuur. Samentrekking van Vijande lijk infanterie in de buurt van Moeuvres werd met succes uiteengedreven door onze artillerie. LONDEN, 2 Dec. (Reuter.) In den loop van den strij t van gisteren nabij Masniètes deed de vijand niet minder dan negen verschil lende aanvallen op onze stellingen ia en ron dom het dorp. Alle werden met zw.ire ver liezen voor den vijand afgeslogen. Bij den luatsten aanval slaagden Duitsche afdeelingen er n om vastou voet te krijgen in het aangren zende dorp Les Itues des V ignes, up den wes telijken oever van het Schelde-Kanaal, -maar werden door tegenaanval verdreven. (Het offi cieele bericht van Haig meldt mlusschen, dat Mesnières door de Engelschen is ontruimd). Vijandelijke nachtelijke overvallen bij Airou en ten z. van A mentières werden afgeslagen. Wij maakten e' nige krijgsgevangenen. BERLIJN, 2 Dec. (W. B.) Officieel. L»- gerproep-Ruppecbt ln ^Vlaanderen nam het des daags matige vuur des avonds ter weers- zijdeu van Passchendaele tot groote hevigheid toe. Het bleet ook des nachts krachtig. De gevechten bij Kamerijk duren voort. In den sector van f chy tot Bourlon ontwikkelde zich na welgeslaagde eigen ondernemingen des na middags levendige --artillerie-activitiet. Vijan delijke infanterie-aanvallen werden ten westen van Moeuvres door ons vuur tot mislukking gebracht. Ten oosten van Moeuvres mislukten ze voor onze liniëo. Het Masnières werd van vijanden gezuiverd. Gevangenen werden daarbij gemaakt. Krachtige tegenaanvallen deed de vijand met versche strijdkrachten tegen de hem op den wastelgkeu oever van de Schelde ont nomen stellingen. Na verbitterde tot de duister nis voortdurende worsteling wierpen we den vijaud terug. Uit Epehy oprukkende Indische cavalerie werd in elkaar geschoten. Ee zelfde tegenslag trof de iufauterieaanvalien, die de vijand na sterke vuurvoorbereidiug tegen onze liuiëu ten westen van Vendhuile ondernam. De dag van gisteren kostte den Engelschen bijzonder zware verliezen. Veie honderden gevangen bleven in onze handen. Op het ge vechtsterrein werden tot dusver 60 Engelsche kanonnen en meer dan 100 mitrailleurs buit gemaakt. Legergroep-ICroonpi ins. Ten noorden van Pinon maakte een aruivalstroep in een welge slaagde onderneming gevangenen. Een Fran sche aanval .ten westen van Brimont mislukte. Op den oosteljjken oever van de Maas her leefde het artillerievuur slechts tijdelijk. Legergroep-AlbrecbtTer weerszjjden van Altkirch verhoógde artillerie-actie. BERLIJN, 2 Dec. 's avonds. (W. B.) Offi cieel. Bij Passcheudaele zijn plaatselijke En gelsche aanvallen mislukt. Van de andere fronten geen nieuws. BERLIJN, 3 Dec. (W. B.) Officieel. Leger- grot p-lluppiecht Na hevig ti ommelvuur bjj helderen maannacht vielen de Engelschen gister morgen vroeg met sterke strijdkrachten onze stellingen aan bjj en ten n. van Passchendaele. ThuriDgsche en Hessische troepen verdreven den vijand in "een tegenaanval en maakten 60 gevangenen. Hierna vei fl ruwde het vuur, doch steeg 's avonds weer tot gioote kracht. Op het slagveld van Kamoiijk was de vuur- actie overdag slechts in enkele sectoren leven dig. 's Avonds viel de vijand,-na krachtige vuuropvoering, aan tnsschan Inehy en Bourlon, doch werd in hevig handgemeen afgeslagen. Een padieele Engelsche aanval bij La Vac- querie mislukte. In eeu tegenaanval werden negen kanonnen en 18 mitrailleurs veioverd. Het aantal der sinds 30/11 gemaakte kiijgs- gevangenen steeg tot 6000, de buit aan ge schut tot 100 kanonnen, Legergroep-Kroonpiins Levendige" vijan delijke actie ui het Thaunusdai en in de Sund- gau. lu de laatste drie dagen verloren onze vijanden in luchtgevechten en door geschutvuur 27 vliegmachines en twee kabelballons. Luite nant Muller behaalde zijn 35e, luitenant v. Bulow zijn 27e en 28e, iuiteDant Bungartz zijn 25e en 26e luchtoverwinning. ST. PETERSBURG, 3 Dec. (Reuter.) Men maakt bekend, dat bet miliiaire revolutionaire comité eeu strijdmacht, bestaande uit reserves vari garde-regimenten en verscheiden machine geweer-detachementen op het groote hoold- kwartier aan het front beeft afgestuusd. PETERSBURG, 3 Dec. (Havas.) De ge meenteraad van Petersburg heeft een motie aangenomen, waarin met verontwaardiging elk streven naar een afzonderlijken wapenstilstand aan den vooravond van het bijeenkomen der wetgevende vergadering wordt verworpen. Een zoodige wapenstilstand zou Rusland voeren naar een schandelijken vrede en het verlangen tot een Europeesche kolonie. Het is deze motie, die Lenin heeft doen besluiten, den gemeenteraad voor ontbonden te vetkiuren. De socialistische gemeenteraad van Moskou was bezig te beraadslagen' over den wapen stilstand, toen eeu troep soldaten de zaal bin nendrong en in naam der maximalistische re geering eiscbte, dat de vergadering onmiddel lijk zou worden ontbonden. In alle haast werd toen een motie aargenomen, waarin tegen een het land opgedrongen vrede door Duitsche spionnen en onderdrukkers, werd geprotesteerd. Daarop ontspon zich een discussie tusschen de gemeenteraadsleden en de soldaten, welke er mee eindigde, dat de maximalistische soldaten hun instemming betuigden met de juist aan genomen motie. Men verneemt, dat ook du raad van Oekramë euu krachtig protest heeft uitgebracht tegen een Leninislischen vrede. LONDEN, 3 Dec. (PartDe Daily Chronicle d.d. 1 December uit St. Petersburg In het bericht van ontvangst van het ant woord, ontvangen van Czernin, den Oosten- rijkseheu minister van buitenlandsche zaken als van regeering tot regeering (en waarin zoowel Trotzky's aanbod werd aanvaard ais de bedoeling der Oostenrijksche regeering te kennen gegeven om aan de onderhandelingen deel te nemen), verklaart Trotzky voor het eerst sinds het begin der onderhandelingen, dat zijn vredesvoorstellen op stuk van zaken berusten op het beginselgeen inlijving of schadeloosstelling en zelfbeschikking voor de nationaliteiten. Trotzky maakt bekend, dat het hoofdkwar tier van de buitenwereld is afgesloten en binnen tweemaal 24 uur zal worden genomen. De ïstormbataljons* aan het front hebben bun bedoeling uitgesproken om generaal Doe chonin tot het uiterste té verdedigen. Van verscheiden bladen die gisteren de ver klaring der voorloopige regeering afdrukten, werden in den afgeloopen nacht de gebouwen gesloten. Afdeelingen der roode garde bezetten de bureau's van Retsj, Den, Nowoje Wremjn, Edinetwo, Narodno Slowo, Rabochaja Gazeta, Wolja Narodna en de Beurscourant (Bersjewja Wjudomesti). Ze doorsnuffelen de lokalen en namen verscheiden redacteurs in hechtenis. De technische werktuigen van de Nowoje werden gekonfiskeerd en in dienst der uitgave van de Soldatskaja Pravda gesteld. LONDEN, 3 Dec. (Part.) De Daily Tele graph dd. Zaterdag uit St. Petersburg Verschillende legers protesteeren tegen de regeering van Lenin en Trotzky. Ir. de soviet heeft Trotzky gisteren een lange rede over den irlternationaleD toestand gehouden. Uij zei: Wjj zullen bij de onderhandelingen op onze hoede zijn en niet dulden, dat aan dë beginselen van den algemeenen vrede wordt geraakt, waarvoor de Russische revolutie strjjdt. Wij zullen geen uitvluchten toestaan en ge allieerden en vijanden de scherpst omlgnde eischen stellen. - BERLIJN, 3 Dec. (W. B.) Officieel. In talrjjke sectoren van het Russische front is van divisie tot divisie plaatselijke wapenpauze overeengekomen. Met een Russisch leher in het gebied van den Pripjet tot zuidelijk de Lipa en met verschillende Russische generaal- commando's is wapenstilstand gesloten. Ver dere besprekingen zijn in gang. Een Rus sische deputatie is aangekomen in het onder bevel van generaal-veldmaarschalk prins Le opold van Beieren staand gebied ter sluiting van een algemeenen wapenstilstand. BERLIJN, 3 Dec. (W. B.) Officieel. Op 26 Nov. had de volkscommissaris vooroorlog en marine en de opperbevelhebber van de Russische legers, Kryienko, door parlemen tairen laten vragen of de Duitsche opperbe velhebber tot onmiddellijke onderhandelingen over een wapenstilstand bereid was. Nog op denzeltden dag antwoordde de opperbevelheb ber, prins Leopold van Beieren, dat hij bereid was en volmacht had om met het Russische opperbevel over den wapenstilstand te onder bandelen. Met de parlementairen werd toen bepaald waar en wanneer een met volmacht voorziene Russische commissie met een even eens gevolmachtigde commissie der tegenpartij zou samentreffen. De Russische commissie bevond zich op 2 Dec. te half vijf's middags op de afgesproken plaats, om zich te begeven naar de voor de onderhandelingen bepaalde plaats. Daar wordt zij hedenmiddag verwacht. WEENEN," 3 Dec. (Korr. Bureau.) Naar luidt van heden uit het buitenland ontvangen berichten, is Mohilef, bet hoofdkwartier van de Russische legers, in de macht van de bols jewiki gekomen. Doechonin en zijn aanhang, alsmede de officieren van de militaire missies der Eutente, zijn gevlucht. BERLIJN 3 Dec. Officieel. Op 1 Decem ber is een overeenkomst gesloten mat het Rus sische leger tot het afkoudigeri van een wapen stilstand voor het front van d-n Zuidelijken oever van de Pripet, Zuidwaarts tot ten Zuiden van de Lippa. Ta beginnen om 10 uur in den avond van 2 Dec. werden in dezen sector alle vijandelijkheden opgeschort. Er zjjn overeen komsten getruffm, die betrekking hebben op het vei keer tusschen de wederzijdscha linies, troepenverplaatsingen, arbeid aan de stellingen en vliegarbedrijvigheid. Voir het opzeggeu van dezen waperrshlstan 1 is een termijn van minstens 48 uur vustgesie.ld, vóór afloop waar van de vijandelijkheden niet opnieuw mogen beginnen. Wolfl-bureau.) Een gezaghebbend militair deskundige, die door Reuter 's correspondent te Pretoria geïn- tervieuwd is over de mogelijke gevolgen van de overgave van commandant Tafel in Oost- Afrika, verklaarde, dat de elementen vooreen dramatisch einde van den veldtocht niet voor handen zijn in de overblijfselen van de eens zoo geduchte Duitsche legermacht in de ko lonie. Tot aan de laatste overgave stonden nog slechts in het veld de troepen van Tatel en von Lettow. Waarschijnlijk bedraagt de sterkte der Europeesche troepen, die nog opereeTen, niet meer dau 50.000 man. Von Lettow, ikie thans in het Westelijk bekken van de Rovuma is, heeft waarschijnlijk 300 Europeesche soldaten en een veel grooter aantal inlandsche soldaten onder zijn bevel. Tafei's doel was zich met von Lettow te vereenigen, hetgeen door generaal Van De- venter's vliegende colonnes werd verijdeld. Een kleine afdeeling Europeanen onder kolonel Otto, die van ïafel's troepenmacht was afge sneden, hadden zich in de bosschen terug getrokken, waardoor zij aan de omsingeling ontkwam. Het is onwaaschijnlijk, dat Otto er ooit in zou slagen, zich met von Lettow te kunnen vereenigen. Wanneer von Lettow Tafei's overgave ver neemt, zal hij vechten of zich terugtrekken Daar den uitersten linkerhoek der kolonie. De moeilijkheden van von Lettow nemen dagelijks toe en het einde van den veldtocht is nabij. (Reuter). Gisterenmorgen om half tien werd de na- jaarszitting der Staten van dit gewest op de gebruikelijke wijze geopend door den voor zitter mr. H. J. Dijckmeester, commissaris der Koningin. Er waren 35 leden tegenwoordig. De hee- ren Wondeigem en. Hoilestelle hadden kennis gegeven, dat zij verhinderd zijn deze zitting, de heeren Bolle, W. van Oevereu, Hocke Hoogenboom, dat zjj verhinderd ziju de ver gadering bg te wonen. Voorts waren afwezig de heeren IJsebaert en Van Niftrik,

Ter Neuzensch Volksblad / Zeeuwsch Nieuwsblad | 1917 | | pagina 2