jtaagsche grieta. DE OORLOG. 3e algemeene fsestand. Voorafgegaan door krachtige artilleriebeschie- ia spreker bet eenshet is alleen de vraag, wie men rnoet aantrekken. De lieer van Kaalte trekt als democraat tot zich, die niet bij hem hooren. Men moet als democraat democraten tot zich trekken uit alle rich tingen, uit rechts en uit de sociaal-democraten evengoed. Niet verwacht spr. morgen een scheiding van alle partyen in tweeën, maar men moet niet vergeten, dat geen enkele partij de meerderheid kan krijgen. De re geering moet samengesteld worden uit de democraten van alle partijen en dit kan zeits met medewerking van de katholieken, wat uit de woorden van den heer Nolens in de Kamer is gebleken. Dit samenwerken op een kort, democratisch piogram is mogelijk en zal den den 3ta^t vooruit brengen. Hiermede eindigde de heer Merchant onder luid applaus. Behalve de heer Siemeliuk meldde zich niemand vooi het debat aan. De heer Siemelink zeide dat hij niet ge hoord heeft, wat hij dacht te zullen hooren, het verschil tusschen liberalen en Vryz.-Dem. Nu werd aangekondigd „De verkiezingen van 1918." Spreker zal dat vergeven, maar het is voor een debater niet gemakkelijk. Evenredige vertegenwoordiging is mooi als men ze goed toepast. Spr. is voorstander van goeden volksinvloed, maar dan moet men zorgen, dat niet meer de hoofdbesturen de lakens uitdeelen. Betreffende den Economischen Bond zegt spr., dat daaraan toch ook Vrijz.-Dem. mede werken. Hij meent, dat de Vrijz. Dem. in 1913 toch ook geestdriftig waren, althans hier in Zeeland zeker. Als de Vrijz. Dem. niet willen concen- treeren, moeten zij zeggen wat zij wel en wat zij niet willen, maar zij hebben nog geen programma voor 1918. Moord en doodslag zal niet komen bij samengaan, maar wellicht wel als het ging voor den een of ander om zjju Kamerzetel. Een samengaan met de katholieke demo craten is volgens spreker een illusie. Is het de tijd, vraagt spreker, dat ieder een- eigen meening kan propageeren. In iedere partij zijn weer stroomingen en men moest dan niet drie partijen lorraeeren, maar dertig, drie honderd, ja, wellicht zou ieder een partij voor zich zelf vormen. Dit ge scheiden optrekken zou goed zijn,»als er niet nog steeds van rechts en licks een bedreiging voor de vrijzinnigheid was. De Vrijz. Dem. zullen met een leuze ko men, als de sociaal democraten en de recht- schen. Maar spr. wil geen leuze. Als de leuze der Vrijz. Dem. democratie is, dan zegt spr., dat een volksregeering on mogelijk is, een doode letter. Maar is het niet het zoet gelluit der menschen, die de macht willen hebben Bij de democratie trapt men menschen, die andeis denken, er uit, en spr. vraagt of dat democratie is. Rusland toont aan, dat het zulk een demo cratie voert tot despotisme en tsarisme. Spr. zegt, dat in 1913 toch wel degelijk het coali tieministerie is weggejaagd en er een vrij zinnig .kabinet kwam, dat ons het algemeen kiesrecht gaf, en dat beter dan Kuyper ge daan zou hebbep, onze neutraliteit bewaarde. Ook Zeeland heeft zijn belangen en kiest men afgevaardigden voor bet geheele land, dan kennen die de belangen niet, als zij geen Zeeuwen zijn, van den Zeeuwscben land- en tuinbouw, van de Vlissingsche haven en an dere Zeeuwsche belangen. Er moet een Zeeuw staan om die belangen te verdedigen, welke belangen ook Nederlandsehe zijn. Hier mede in verband wijst spr. op de belangen van Zeeuwsch-Vlaanderen om bij ^Nederland te blijven. Men toont dit in Zeeland te voelenreeds 60 kiesvereehigingen sloten zich bij de Unie aan. De debater eindigde onder applaus van een deel jier aanwezigen. De heer Marchant zegt, dat gewoonlijk ieder debater begint met te beweren, dat de rede hem is tegengevallen. Spr. kan den heer Siemelink gerust stel len er zullen vrouwen op de lijsten der Vrijz. Dem. komen en op eerste plaatsen. Wat betreft de Vrijz. Dem. in den Ece- nomischen Bond, zegt spr., dat de heer Roest Crollius, wiens voorbeeld door ds. Siemeliuk was aangehaald, weg liep uit den Vrijz. Dem. Bond, omdat hij geen candidaat werd voor de Provinciale Staten de debater had beter prof. Kernkamp kunnen aanhalen. Deze blijft den ouden leider volgen van wien de ande ren zich hebben afgewend, doch de spreker vertrouwt, dat hij ten slotte in zal zien dat bij zich op een dwaalspoor bevindt; Spr. zet nog eens uiteen, dat er geen sprake is van een huuropzegging door de Vrijz. Dem. de concentratie was vanzelf afgeloopen. Men vroeg echter om opnieuw te concentreeren, en dit wilde men niet. Spr zegt dat toch ook de Unie nog geen programma heeft df^emaakttrouwens prof. yaji Ernbden heeft reeds eeg schema in bet bondsorgaan gegeven, waarmede men in den Bond algemeen accoord gaat. Spr. vraagt den heer Siemelink nu eens goed uiteen te zetten, hoe men samen zou kunnen gaan. De heer Marchant wijst op het goede samengaan in den gemeenteraad van Deventer tusschen Vrijz Dem. en Katholieken, tegen de conservatieve Vrij Liberalen. Dit zou in de Tweede Kamer even goed kunnen. Het ministerie Heemskerk was tot heen gaan gedwongen, doordat de sociaal demo craten ook 15 zetels hadden. En spr. had gedacht, dat de heer Siemelink zou gezegd hebben niet drie, maar vier partijen samen te willen laten optrekken. Hij viel echter juist de sociaal-demoeraten aan. Spr. zet nu in den breede uiteen, dat in de Unie democraten als de heeren jhr. de Muralt en de Jong samengaan met conservatieven, als de heeren Patjjn, van Doorn, enz. Als debater de Zeeuwsche belangen zoo hoog houdt, waarom vormt hij dan geen Zeeuwsche party van alle politieke partijen en daarom verwijt hij dan wel den heer Lohman, dat hij geen Zeeuw is, maar richt dit 'verwijt niet tot den heer v. Raalte Spr. ontkent, dat de kwestie van Zeeuwsch- Vlaanderen, van de haven van Vlissingen, is een specifiek Zeeuwsch belang het is een algemeen Nederlandsch belang, waar spreker ook voor zal strijden. De heer Marchant geeft toe, dat het nieuwe stdsel een schaduwzijde heeft, namelijk eèti minderen band tusschen zijn afgevaardigde en zijn district, maar dit heeft de Vrijz. Dem. Bond ondervangen door het splitsen van het land in drie deelen, waardoor van iedere dis trict de voormannen op de lijst kunnen komen. Spr. zet uiteen hoe in den Bond de ver kiezing van candidaten zal plaats hebben door referendum en volgens een stelsel van even redige vertegenwoordiging zoodat de iovloed van het hoofdbestuur geheel is uitgeschakeld. De heer Marchant zegt. dat Unie-poli tiek is, zooals de heer de Muralt in Baarn gezegd heeft, dat men niet zou helpen aan het tot stand komen van het Vrouwenkies recht, als de Vrijz. Dem. de Unie blijven bestrijden. In de Kamer kan men zeker wel samen gaan in het belang van het volk de demo craten zullen geen hulp afwijzen, van wie ook, als democratische maatregelen genomen kunnen worden. Op de lijsten der Unie zullen democraten naast conservatieven staan en dat maakt, dat de kiezers op een dwaalspoor worden gebracht. Spr. eindigt met een opwekking zich bij de Vrijz. Dem. aan te sluiten. De heer Siemelink dupliceerde nog met enkele woorden, waarbij hij o.a. als verwach ting uitsprak, dat de Vrijz. Dem. ten slotte tot de sociaal-democratie zullen afzakken. De heer Snijders sloot de vergadering met dank aan spreker en debater. (Midd. Ct.) XII. St. Nicolaas Zacht weer, vuile straten en wegen, dit is sedert de laatste jaren vrijwel tot traditie geworden voor dezen tijd. Een St. Nicolaas, die over de besneeuwde daken kwam aange reden is geheel tot een legendariscben persoon geworden. Maar toch is er ook dit jaar een groot verschil met vroegere jaren het feest van den goeden kinder-heilige lijdt evenals zooveel onder den druk der tijden, een om standigheid welké elk jaar meer gevoeld wordt. De hei-verlichte winkels, de versierde en wèl-voorziene winkeluitstallingen, een tot koo- pen gezinde en in het algemeen tot koopen ook in staat zijnd publiek, waar is dit alles thans te vinden Voorgeschreven bezuiniging hier en verplichte zuinigheid daar doen zich thans kennen. En nu weten wij wel, dat in normale tijden niet alle I ijkers tevens koopers konden zijn, de algemeene beperking op het st-uk van niet-noodzakelijke uitgaven moet zich zeker wel het minst in deze dagen doen gelden. Vooral voor onze jeugd betreuren wij dit in groote mate, voor haar is het St. Nicolaas- feest een gebeurtenis als schier geen andere. De trouwe volgelingen van den heeiemaal niet clericalen heilige worden uiteraard het meest gevonden onder onze joDgste landgenoo- ten en wie zou willen ontkennen, dat voor hen wat onschuldige levensvreugde niet even nood zakelijk is als voedsel en kleeding Maar evenals de meeste van deze laatste artikelen gerantsoeneerd of gedistribueerd zijn, wordt ook ingegrepen ten opzichte van deSt.Nico- laasgenoegens. Voor hoevelen is, helaas, het kijken het grootste, ja het eenigste genoegen. Over het algemeen bleef er ook voor de armen nog wel iets te geven over en nu vreezen we met groot vreeze dat men in die kringen tot een min-gelukkige geheelonthouding zal moeten overgaan. Zoowel in het geven als in het ontvangen ligt een genoegen. In afwijking met het be-, kende sjireekwoord, dat geven beter is dan ontvangen, gelooven we dat ten opzichte van het St. Nicolaasfeest iets anders geldt. Het is toch ook zoo prettig, als men jong is en niet de gelegenheid heeft zelf van datgene aan te schaffen, wat zoo begeeringswaardig lijkt, en dan inderdaad ook zooveel genoegen verschaffen kan, dat van onbekende hand te ontvangen. Reeds weken van te voren heeft van dat invloed, ook in het kinderleven wer pen groote gebeurtenissen hun schaduw vooruit. Brave kinderen zijn niet altijd de beste, maar waar ook in het pogen verdienstelijk- heid ligt, gaven de weken vóór St. Nicolaas een dergelijk streven te aanschouwen. De rustige tijd in huis, de ijver bij het leeren en in het algemeene het goede gedrag dat daarvan het gevolg is, zijn voor ouders en opvoeders als zeker niet te miskennen voor- deelen van den St. Nicolaastijd te beschouwen. Het is dan de tijd der verrassingen. Nu heeft in onze oogen althans de aan trekkelijkheid steeds meer bestaan in de vraag, en vooral in bet antwoord daarop, of onze wenscheu in zeker opzicht al dan niet ver hoord zouden worden, dan wel in de ver rassing als zoodanig. Hoezeer wij ook het „ambtsgeheim" van den goeden Bisschop tot op het beslissende moment willen geëerbie digd zien, toch meenen wij dat het goed zal zijn met de persoonlijke wenschen van een beschonkene, of laten we ter voorkoming van misverstand liever zeggen van een begiftigde rekening te houden. Vooral op later leeltijd klemt zulks te meer. Het geven van soms kostbare geschenken, die absoluut doelloos of overbodig blijken of indruiscken tegen iemands persoonlijken smaak, verdient zeker geen aanbeveling. Met een verrassing bedacht men uitzonderingen daargelaten toch tevens een vriendelijke verrassing. Om dezen reden schijnt dan ook het geven van zgn. practische geschenken om nu eens in advertentiestijl te spreken meer en meer in de mode te komen. En terecht. Zeker, voor den poëtischen kant der zaak zijn wij geenszins ongevoelig, maar voor al ten aanzien van anderen kunnen poëzie en practisch inzicht hand aan hand gaan. In het bijzonder in deze tijden. Of het feest van ontvangen, wat dat is het toch in hoofdzaak voor kinderen, hen niet begeerig maakt? Wij gelooven van niet. Och het is toch niet voornamelijk de vraag hoeveel, maar meer wathet kinderhart legt bij zijn beoordéeling van de waarde van het geen iets heeft, nu niet bepaald denzelfden maatstaf aan, als de bandelaar bij zijn prijs bepaling. En wordt niet door het ontvangen de wensch tot geven verlevendigd De soms waardelooze of nuttelooze maar desniettemin zoo hartelijk bedoelde kindergeschenken zijn daarvan het bewijs, terwijl men op later leef tijd gekomen door zijn herinnering aan vroe ger ondervonden weldaden, die gaarne van zijn kant wil beantwoorden. Zoo blijft er een wisselwerking, tot veler genoegen en tot baat van winkeliers en andere nering doenden. Ditmaal zal ook St. Nicolaas de moeiten van deze dagen ondervinden. Laten wij echter hopen, dat het stoomschip uit Spanje met zijn goede gaveo niet getorpedeerd wordt en dat de neutraio Spaausche heilige weder het neutrale Nederland zal weten te vinden. Wij wil len niet beproeven zijne beslissingen nu reeds te onthullen, maar dat' de Oorlogvoerende landen als zoodanig, in zijn gedachtengang dan, niet auders dan een gard verdiend hebben, staat voor ons vast. Aan de personen indivudeel wenschen wij slechts dat ééue den Vrede J. B. AMEN1V Tusschen Lenin en zijn aanhaug, en de oor logspartij iri Rusland, die voornamelijk wordt vertegenwoordigd door de generaals, onder steund door de vertegenwoordigers der Entente, wordt thans de strijd om de macht gevoerd. Lenin wil pogen het volk den vrede te geven, en aan den oorlog een einde te maken. En wij vernemen van Reuter, dat de Spaansche gezant te Patrograd zich met volkomen in stemming bij dat voornemen heeft aangesloten. Hij heeft Trotzky's nota aanvaard en overge seind, en den wensch uitgesproken, dat hij zal kunneD medewerken om een einde te maken aan den strijd, om een vrede tot stand ta brengen, waarnaar degeheele menschheidsmacht. Maar die gevoelens zijn niet naar den zin van de Entente, die den strijd ivenscht voort te zetten, ter boreiking barer imperialistische bedoelingen, waarvan wij door de publicatie der geheime verd-agen in Rusland ree s een denkbeeld hebben gekregen en waarvan de voortzetting dier publicatie nog wel meer staal tjes zal brengen, En eenigszins vreemd deed het aan, den Petit Parisian te hoorei verzekeren, dat die oorlogsbedoe'ingeu van icuporalistLchen en annexionistischen aard ciet meer bestaan, na bet antwomd der geallieerden aan president Wilson in December 1916 nu het telegram van 30 Jauuarie 1917 bekend wordt, de me- dedeeliug bevattende aan den Russischen gezant te Parijs over een audiëntie, door den tsaar aan den Franschen gezant Doumergue verleend, waarin de annexatie van de gebieden op den rechter-Rijnoever in het dal van de Saar werd besproken en Ruslands toestemming werd ge vraagd, in ruit voor het vonbeperkte recht tot vaststelling oiizet grenzen metDuir&cblacd en Oostenrijk®. Da verte eawoordigers der Entente landen in het Russische kouidk wai tier, pogen invloed te oefenen voorzoover dat nog noodig is op generaal Doeehonin, door hem te wijzen, op de bjjzondere machtsmiddelen, die de En tente bezit op economisch en politiek gebied, om Rusland te dwingen en zij willen die mid delen gebruiken ook. Welken invloed dit zal hebben op L nin, is nog af te wachten. Het »Petit Journal*, het orgaan van den 1' ranschen .iunit-ter van buitenlandsche zaken, Stephen Pichon, bevat een artikel, waarin reeds met de mogelijkheid rekeuing wordt ge houden, dat Rusland met de Centraion ten afzonderlijken vrede sluit. veel zou dit mat beteekenen, meent het »Petit Parisien®, daar op Rusland toch in mi litair opzicht met meer te rekenen valten het wblad ziet alleen in dit streven van Lenin een smaad, welken Rusland zal op zich laden, en waarvan de gevoigeu later op Rusland zulleu terugkomen. Maar »l'Oeuvre< waarschuwt ernst g, de ge volgen vun een alzouderiijkeu Russischen viede niet te onderschatten. Want daardoor zou Duitsehlaud eeri geweldige strjidmacht, met veel artillerie, vau het Oostelijk trout kunnen brengen naar het Westelijke, en het is de vraag ot dat tegen een zoo krachtigen stoot, als dan zou volgeo, bestand zou zijn. Da levensmiddelen-voorraden van Rusland zouden bovendien, wanneer Duitschland voor hot ver voer kou zorgen, de gevolgen van da blok kade-maatregelen der Enteute teniet doen. Eu het blad voorziet zella de mogelijkheid van een verbond tusschen Rusland en Duitschland, in den geest van den volkerenbond. De »Matiu» meeut dan ook, dat de toestand in Rusland op de iutergealiieerde bijeenkomst, die thaDS te Parijs bijeenkomt, het onderwerp van belangrijke besprekingen zal zijn. Tegen over die onafzienbare gevolgen, die de ineen storting van Ruslands militaire macht na zich zal sleepen, kunnen de geallieerden niet on verschillig zijn. Van Eugelsche zyde wordt nu alle hoop gevestigd op Doeehonin, evenals voor eenige maanden op Kornilot. De Eugelsche berich ten zeggen, dat Doechoniii's positie steeds vaster wordt, en dat verschillende legercomité's hem reeds steunen. Doch de Russische regeering heeft Doe ehonin tot vijand des volks verklaaid eu zijn arrestatie bevolen. Verschillende berichten doen zien, dat de generaals, die weigeren aan de bevelen, be treffende den wapenstilstand, te voldoen, door de voorioopige regeering worden ontslagen. Van verschillende zijden komen berichten over pogingen om een socialistisch concen tratie-ministerie te vormen, waarin ook da Bolsjewiki zouden worden opgenomen. Een socialistisch concentratie-kabinet zal zich even min kunnen onttrekken aan den reeds meer (tan eens uitgesproken wensch der Russische Sowjetb en Boerenraden naar spoedigeu vrede, zonder annexaties en zonder schadeloosstel lingen. De wensch. onmiddellijk ua de revolutie van Maart uitgesproken, was ook aanvanke lijk Kereusky's piogram deze heett zich echter door de bedreigingen, om de bevelen voor den mislukten aanval van Broessilot te geven en daardoor heeft hij zijn eigen val verhaast. De vredeswensch is bij bet Russi sche volk te diep geworteld, dan dat, die door dwangmiddelen ot bedreigingen kan onder drukt worden. inmiddels kemt het bericht, dat de po gingen tot het vormen van een concentratie- kabinet zijn mislukf, en dat de socialisten zich bij Lenin aansloten. Een Eugelsch bericht, meldt eindelijk, dat Duitschland de onderhandelingen over een wa penstilstand met Rusland heett aanvaard. In Vlaanderen is, naar het Duitsche leger- bericht meldt, ^onztettend hevig gevochten. Maarschalk Haig spreekt alleen van artillerie- activiteit bij Buurlon, maar het Duiische be richt bevat raededeeliageu over zware gevech ten, die in het trout ven Kameijjk werden ge leverd, en waaraan ook Engelsche infanterie deelnam. De bedoeling dier gevechten was het vooruitbrengen der Eugelsche posities by Bourlon en Fontaine-Notre-Dame.

Ter Neuzensch Volksblad / Zeeuwsch Nieuwsblad | 1917 | | pagina 2