Van het Westelijk oorlogstooneel. Van het Oostelijk oorlogstooneel. Op Zee. BINNENLAND. UIT ONZE OMGEVING. erkend, van alle volken en volkstammen, die tot de minderheid behooren en in Rusland wonen, op volkomen vrjje ontwikkeling. Hoe het met het aanbod om wapenstilstand te sluiten en vredesonderhandelingen aan te knoopen zal gaan, is uit de verschillende be richten niet duidelijk. Het aanbod heeft in Frankrijk, Engeland en vooral in de Ver. Staten een ongehoorde verontwaardiging ge wekt, zoo zelfs, dat de regeering te Washing ton overweegt, of het mogelijk is met de Bolsjewiki-regeering vriendschappelijke betrek kingen te onderhouden. Zouden de onder handelingen tusschen Rusland en de Centralen slagen, dan zouden de Ver. Staten Rusland zelfs niet als onzijdigen staat willen beschou wen en behandelen, wegens het voordeel, dat voor Duitschland uit dien afzonderlijken vrede zou kunnen voortvloeien. Dit is feitelijk niet veel anders dan de bedreigingOf Rusland moet den oorlog tegen Duitschland voortzet ten, óf het moet erop rekenen in oorlog te zullen komen met de Entente, tenminste met de Ver. Staten. Dat de Bolsjewiki-regeering voornemens is haar plan door te zetten, blijkt wel uit de mededeeling, dat Trotzky, de commissaris voor buitenlandsche zaken te Petrograd, aan de ge zanten der neutrale landen eveneens kennis gegeven heeft van zijn plannen, om tot wa penstilstand te komen en onderhandelingen aan te knoopen. Officieel hebben de regeeringen van Duitsch land en Oostenrjjk die verzoeken van Rusland nog niet ontvangen. Het Berliner Tageblatt" verneemt, dat morgen de commissie van bui tenlandsche zaken uit den Bondsraad zal ver gaderen, en dat dan waarschijnlijk het Rus sische aanbod zal worden behandeld. Maar in het >Tageblat« zet Hans Vorst uiteen dat het niet gemakkelijk wezen zal met de Russische regeering te onderhandelen, omdat niemand weet hoever de macht der Bolsjewiki-regeering zich uitstrekt, en of zij in staat zal zjjn, zich te handhaven, maar ook omdat het program der Bolsjewiki een bezwaar voor onderhandelingen zou opleveren. Want volgens dezen kenner van Russische toestanden zou Lenin niet op het standpunt staan, zich principieel buiten bemoeiing met binnenlandsche toestanden van andere landen te houden. Integendeel, hij wil de regeeringen waar hij voorgeeft te willen onderhandelen, ten val brengen, en het geheele sociale samen stel der wereld wijzigen. Hij strijdt niet alleen tegen den oorlog, maar ook tegen het kapita lisme, waarvan de oorlog slechts een uitvloeisel is. Het kapitalisme acht hjj »een verschrik king zonder eind* en hij zou het een geluk achten, als de oorlog daaraan een einde kan maken. Daarom moet het komen tot de sociale wereldrevolutie en daarop sturen de bolsjewiki aan. Met zulk een regeering van fanatici te onderhandelen, acht het »Tageblatt« onmoge lijk. De diplomaten der landeD, die met de Bolsjewiki zouden willen onderhandelen, zouden nooit tot overeenstemming kunnen komen, omdat hun wereldbeschouwing geheel ver schillend is. Het blad ziet bovendien de moeilijkheid in, om een wapenstilstand te sluiten, als die al gemeen zou moeten zijn. Moet die wapen stilstand ook betrekking hebben op de productie van oorlogsmateriaal in Amerika, op de blok kade der centrale landen en op den duikboot oorlog Het blad meent, dat zoo dit niet het geval is, alle voordeelen zouden zijn aan de zijde der Entente, en acht het beter dat Duitschland tegenover de plannen der Bolsjewiki uitgewerkte vredesvoorstellen plaatst. Het woord vrede is gesproken maar het zal nog wel wat duren voordat er ernstige maatregelen worden genomen om aan de ramp een einde te maken die de wereld treft, en die door den oud-minister Van Houten erger wordt genoemd dan de Zondvloed. En toch kan het zoo niet voortgaan. Om een waan en om de imperialistische wenschen van enkele regeeringen zijn nu reeds acht millioen men- schen, benevens de welvaart en het vermogen van Europa geofferd, wordt de toekomst niet alleen van ons werelddeel, maar van de geheele wereld op het spel gezet en nog altoos is het oogertblik niet gekomen, waarop men wil inzien, dat er aan de menschenslachting een einde moet komen... En inmiddels wordt die strijd voortgezet, met ongelooflijke kracht, in Italië, aan het westfront voor Kamerijk. waar duizenden val len, en waar, om het front een paar kilometers vooruit te brengen, een ongelooflijk aantal slachtoffers wordt gemaakt. Zondag werd in Berlijn, in geheel Duitschland het »Totenfest« gevierd een herdenking op den laatsten Zondag in November van de overledenen. En nooit was er een jaar, waarin de rouw zoo algemeen, het verlies zoo groot wasnooit was er een jaar, waarin het woord van den profeet meer toepasselijk was »Och, dat mjjn hoofd water ware en mijn oog een springader van tranen, zoo zou ik dag en nacht beweenen de verslagenen van de dochter mjjns volks*. (Jeremia 1). Zoo gaat het in Duitschland niet nlleen, zoo gaat het in alle oorlogvoerende landen. En bij die hecatombe van verslagenen dringt zich de vraag op ol die slachting nog langer moet duren De Belgische vlieger Robert Ciselet. HAVRE, 24 Nov. Dinsdag steeg de vlie ger Robert Ciselet op en ging met enkele gezellen op patrouille uit, ondanks den on- gunstigen weerstoestand. Op een hoogte van ongeveer 100 meter ontmoette Ciselet een Duitschen vlieger. Hij steeg hooger op, de wolken in, om den vijand van daar te be stoken. Boven de wolken echter stiet hij op nog andere vijandelijke vliegtuigen, die hem uit alle kracht aanvielen. Ciselet werd neer geschoten. Hij had twee kogels in het hoofd en een in 'net hart. Zijn vliegtuig kwam neer bij Caeskerke. De ongelukkige vlieger werd Vrijdag be graven te Adinkerke, onder groote belang stelling. Kolonel Berger spelde, namens den koning, het kruis van ridder in de Leopolds orde en het Oorlogskruis op het vaandel dat de kist bedekte. De begrafenis werd Dijge- woond door de drie broeders van Ciselet, waarvan twee tot den vliegdienst behooren en de derde er zich heeft bij laten inschrijven. Oe Engelsche overwinning bij Kamerijk. LONDEN, 25 Nov. (Reuter.) Onze corres pondent bij het Engelsche leger in Frankrijk reint, dat nog voortdurend kannonnen worden gevonden in de bosschen, dorpen en gebouwen, waaronder veldgeschut, kanonnen van 3.9 inch en houwitsers van 8 inch. Dinsdagmorgen drongen wij verder door dan de breedte van onze aanvalsbasis, zoodat wjj moesten uitbreiden, wat alleen mogeljjk was door het beschieten der verschillende linies van het Hindenburgfront. Ulster-troepen drongen ongeveer drie mijlen vooruit, waarbij vele Duitschers werden gedood of gevangen genomen. In twee dagen weiden 40 vierk. mijlen ge bied bezet, werden tien dorpen en een aantal kleine gehuchten genomen. Dit is een bijzon dere overwinning aan het westelijk front in een oorlog als deze. Het Schelde-kanaal was een groote hindernis achter de Hindenburglijn. Op een punt sprongen wij over de loopgraven- linie en het Kanaal tegelijk. Op andere pun ten zjjn wij tot 3 K.M .van Kametjjk genaderd. Tusschen onze linie en de stad is een balfuit- gebouwde loopgraaflinie, waarin de vijand veel geschut bjjeen brengt. De Duitschers kunnen nu geen gebruik meer maken van de wegen en spoorwegen die naar Kamerjjk leiden, en als hoofdpunt voor den voorzieningsdienst van het leger, of spoorwegknooppunt is Kamerijk voor de Duitscherst hans even waardeloos, als of wij het bezet hadden. Dreigende hongersnood in Rusland. PETROGRAD, 21 Nov. (Reuter.) De be velhebbers a n het front gaao voort zeer on rustbarende berichten te zenden betreffende de uitputting der voorraden. Zij beginnen'reeds tafereelen op te hangen van hongerige soldaten- horden, die invallen doen in de centra bevolkte strekeu. PETROGRAD, 24 Nov. (Reuter.) De Maxi malisten hebben den directeur van het filiaal der Staatsbank te Moskou gearresteerd. De ambtenaren hebben het werk neergelegd. De publicatie der zoogenaamde geheime verdragen duurt voort, maar brengt niets Dieuws aan bet licht. De howfdzaken dezer correspondenties zijn bij het publiek derEnteute- staten reeds lang bekend. De Russen worden geheel onkundig gehouden van de wijze, waarop de berichten over den staatsgreep der maximalisten in de landen der geallieerden worden ODtvangen. De telegrammen der buitenlandsche telegraaf- agentschappen worden niet gepubliceerd. In de organen der maximalisten wordt verhaald, dat de arbeidersklasse in Engeland, Frankrjjk, Amerika e.a. geallieerde landen verstoken zijn van vaderlandsliefde, moed, loyauteit, eer en alle burgerdeugden. PETROGRAD, 24 Nov. (Reuter.) Lenin en Trotzky hebben de ontbinding bevolen vaD alle legercommissies, die steun verleeoen aan de afgevaardigden der socialistische partyen aan het front. De laatsten worden genoemd vijanden des volks, dienstbaar aan Britsche, Frausche en Amerikaansche effectenmakelaars*. Tot hen wordt in het bjjzonder verwjjt gericht, dat zij zich verzetten tegen de ver broedering met de Duitsche soldaten, met het doel de oorlog te beëndigeD. De commissie leden zullen, indien tegenataod bieden, gearre steerd worden. Trotzky richtte een circulaire tot de ver tegenwoordigers der neutralen, waarin het ver zoek gedaan wordt, alle mogelijke maatregelen te nemen, opdat dat voorstel fot een onmid- middelljjken wapenstilstand en het openen der vredesonderhandelingen de regeerigen der oor logvoerenden langs officieeleu weg bereikt. Ook wordt de bemiddeling der vertegenwoor digers ingeroepen om hun laodgenooten oji de hoogte te brengen met de vredesvoorwaarden daarbij wordt gewezen op de nood der arbei dersklasse in de neutrale lan en en op het gevaar, dat ook de weinige nietoorlogvoerende landen in den maalstroom worden medegesleuid. De maximalisten beweren, dat zij meester zijn te Petrograd, Moskou, Kief, Nisjni No.- gorod, Charkof, Odessa, Samora, Saratot, Kazan, Rostof, Reval, Pakof, Minsk, Tsarine, Oefa e. a. voorname steden. Duitsche duikboot gezonken. WASHINGTON, 25 Nov. (Reuter). De admiraliteit meldtVan de gezonken Duitsche duikboot werden 40 man der equipage ge vangen genomen. De Duitschers brachten de boot zelf tot zinken. De schipbreukelingen van de „Megres." Het was Vrijdagavond ongeveer kwart over vjjf, toen het loodstransportvuartuig „Vlis singen" in de kleine sluis te Vlissingen meerde en wjj aan het dek de bijna alle jeugdige zeelieden ontwaarden, die met het stoomsehip „Megrez" Woensdagnacht waren uitgevaren om de voor ons land zoo hoog noodige steen kolen Ie gaan balen en die nu zonder hun schip weder voet zetten op den Nederlaud- schen bodem. Spoedig, zouden wij uit hun mond het ver haal kuDneu vernemen wat daai ginds op zee weder was afgespeeld. Zooals boven gezegd het was Woensdagnacht 3 uur toen de „Megres" in convooi met verschillende andere schepen van den Hoek van Holland wegstoomde, om buiten de territoriale wateren de Engelsche torpedojagers te vinden, die de schepen naar Engeland zouden overbrengen. De „Megres" was het eerste bij de torpedojagers, maar het in ballast varende sctiip kon de andere niet bijhouden en geraakte dan ook van het con vooi af, te acht uur zag men nog een der Eugelsche ooHogsbodems, maar na dien niet meer. Toch werd de reis voortgezet, men passeerde de Noord-Hinder. Te een uur was men ongeveer 10 myt teu Weaten van dit lichtschip, toen men twee booten met schip breukelingen gewaar werd, vermoedelijk de bemanning van een der andere convooiscuepen. Men wilde ter hulp stevenen, maar dit zou niet mogen. Een Duitsche onderzeeër van het grootste type kwam boven water en met vlaggensein werd order gegeven de „Mfgrez" te verlaten. Toen aan dit bevel was voldaan en kapitein Heutekam en zjjn mannen in de twee scbeepsoooten waren gegaan, loste de onderzeeboot een acht of tiental kanonschoten en het zooveelste Nederlandsche stoomschip viel als offer van den oorlog, in enkele minu ten was het io de diepte verdwenen. M.en had geen scheepspapieren gevraagd en be kommerde zich verder ook niet over het lot der maDDen. De mannen van de „Megiez" zagen nu de andere booten niet meer en roei den naar de Noord-Hinder door nevel en mot regen. Tegen halt zeven kreeg rneu het licht van het lichtschip in zieht en even later was men aan boord. Da nacht werd aan boord doorgebracht en Donderdagmorgen te halt elf kwam de „Vlissiuger" langs zjj en nam de mannen op, terwjjl een der sioepen ook aan booid werd genomen. De ander6 was des nachts losgeslagen. By aankomst alhier bevoud zich onder de wachtenden, o.a. de heer de Runde, die tot Zaterdag j.l. als machinist tot de equipage van het schip behoorde, thans echter was hy Donderdagmorgen naar Vlissingen gekomen, daar hy sergeant is en zijn zakenverlof om was. In den tiein las bjj de courant, die het vernielen van zijn schip mededeelde. Geen wonder, dat bjj nu zjjn makkers, die allen er zoo goed waren afgekomen, wilde verwelkomen. Bjj bet aanhouden van het schip deed als tweede officier op de brug dienst de heer de Ruiter, een Vlissinger. Hy en den kapitein werden door den versperringscommandant ge hoord. Ook waren van hieruit een paar torpedo booten uitgevaren om naar de andere booten te zoeken, zonder resultaat echter. Door den beer Jhr. de Muralt, lid der Tweede Kamer, zjjn aan de regeering vragen gesteld in verband met bommenaanvallen op plaatsen in Zeeland. De vragen beoogen de autoriteiten te bewegen om zorg te dragen dat behoorlijke keuteekeaen worden aange bracht, vooral in de grensgemeenten, zoodat de vliegers zich bjj nacht en dag kunnen oriënteeren, terwjjl ook door den heer De M. wordt aangedrongen op schadevergoeding aan de burgers uit 's Lands kas wanneer de bui tenlandsche regeeringen die de schade ver oorzaakten, weigeren die te betalen. De minister van Waterstaat beeft H. van Roojjen te Middelburg benoemd tot buitenge- opzichter bjj de werken van het Kanaal van Ter Neuzen. Ten einde ophooging van pakketpost goederen gedurende de a. s. St. Nicolaas drukte, wordt het publiek dringend verzocht in ver band met den beperkten treinenloop, de ter postbezorging van pakketten, bedoeld als St. Nicolaasgeschenk, niet uit te stellen tot 3 of 4 December, maar deze pakketten reeds vroeger te verzenden. In de Vrjjdagmiddag te Hoek gehouden raadsvergadering werd benoemd tot onder wijzer met verplichte hoofdakte aan de O. L. S. de heer J. J. Bliek te Bolnes. In de plaats van J. L. Platteeuw die als zoodanig ontslag had gevraagd werd tot vuil nisman benoemd M. Meertens Jz. Aan Th. Vinke werd met ingang van 1 Januari 1918 op zjjn verzoek eervol ontslag verleend met pensioen als vasten arbeider der gemeente. Te Hoek werd Zaterdag een in de kade aan het Mauritstort liggende kast geheel op de kade geworpen. De luiken van het schip kwamen over den hoogen zeedjjk gevlogen. Aan den havendam is bovendien belang- ajjke schade toegebracht, terwjjl er veel bieten die op de kade lagen in zee dreven. De herstellingen aan den gashouder bjj de gasfabriek te Axel zjju zoo goed als afge- loopen alle gaten aan den mantel en in den ketel (er waren ruim 70 gaten in geslagen) zjjn dichtgemaakt. De ketel is reeds met water volgespoten, zoodat de toevoer van gas weer geregeld zal kunnen plaats hebben. Zaterdagnacht werd te Axel het boven ste gedeelte van een zolderraam, een zinken dak, geheel opgenomen en een eind verder neergesmeten. In de Maandag gehouden vergadering van den raad te Schoondijke werd behandeld de regeling der onderwjjzersjaarwedden, die door Ged. Staten niet was goedgekeurd. De raad handhaafde de verhoogingen om de 3 jaar (Ged. Staten wenschten om de 2) doch de raad besloot de bjjdrage voor woninghuur ingevolge den wensch van Ged. Staten te brengen van f75 op f100. Zoo spoedig doenljjk zal voorzien worden in de behoefte aan stroom in den vroegen morgen. Aan J. den Hollander werd op zjjn verzoek met 15 Januari a.s. ontslag verleend als be- drjjfsleider aan de gemeenteljjke centrale. Uit Sluis schrjjft men Bjj het schieten op vliegmachines door het Duitsche afweergeschut ontploffen de granaten meermalen boven Nederlandsch gebied. Men vraagt zich dan af, waar toch de stukken der gesprongen projectielen terecht komen, en of daar op een zekeren keer geen ongelukken door zullen gebeuren. Vrjjdagmiddag tusschen half twee en twee uur was het weer een schieten op vliegma chines van belang Duideljjk zag men boven deze plaats de rookwolkjes der ontplofte gra naten en velen dachten aan 't gevaar, dat de neervallende scherven konden opleveren. En dat dit gevaar niet denkbeeldig was, bleek uit bet feit, dat op de kaai vlak voor de voeten van een daar passeerend meisje, een granaatscherf neerviel van ongeveer vier cen timeter lengte. Het meisje raapte bet stuk op en nam het mee naar huis, onbewust van bet groote ge vaar, waaraan zij gelukkig ontsnapt was. Zondagmorgen werd te Sluis door den hevigen stormwind een groot gedeelte van kap en klankbord van den muziektempel af gerukt. In de Zaterdag gehouden Raadsvergade ring te Aardenburg, kwam allereerst aan de orde het verzoek der Mateg te Utrecht, om een verschot van f 10.000 om daaruit te kunnen voldoen de kosten der steenkolen. Op voorstel van B. en W. werd besloten f 10.000 te leenen tegen 4'/a °/o bjj ^jj. voor Gemeentecrediet te Amsterdam, ten behoeve der Mateg, op voorwaarden dat het kapitaal in zjjn geheel zal worden afgelost voor 1 Jan. 1920, en dat de volle rente door de Mjj. te Utrecht, moet worden betaald tegeljjk met de pachtsom der fabriek.

Ter Neuzensch Volksblad / Zeeuwsch Nieuwsblad | 1917 | | pagina 2