Belastingwee. jtaagschc gridtw. Yan het Westelijk oortogstooneel. Yan het Oostelijk oorlogstooneel. Op Zee. DE OORLOG. De algemeene toestand. Het nieuwe Britsche offensief. Het bezoek aan de Staatsbank. Het zeegevecht bij Helgoland. Wnt hij in de arbeidprs wereld gepresteerd heeft, dat weten de Rotterdamsche werklieden het best, die hein dan ook hoogeljjk vereerden. De belangstelling bij zijne begrafenis was enorm. Vele bloemstukken en kransen dekten de lijkkist, vele toespraken werden gehouden. De burgemeester van Rotterdam herdacht in een warme rede de groote verdiensten van den overledene. Al. is het verlies van Spiekman het grootst voor de arbeiderswereld en de socialistische partjj, het afsterven van dezen grooten leider wordt gevoelt in de geheele maatschappij. Tragisch is het, dat een man-met zoo'n werkzaam leven reeds heen moet gaan op zoo jeugdigen leeftijd. Slechts 43 jaar is hij, geworden. Overspanning deed hem het vorig jaar ziek worden. Thans heeft de dood een einde aan zijn lijden gemaakt. In een ons toegezonden exemplaar van »De Grondwet*, Roosendaal's Nieuws- en Adver tentieblad, komt een artikel'voor Belasting wee*. De schrijver herinnert er aan, dat de Hollander het nu eenmaal niet zoo nauw neemt met den Keizer te geven wat des Keizers is, en spreekt de hoop uit, dat als eenmaal de blijde vredesmare door ons land zal gaan, het een ieder duidelijk zal wezen, dat de beste wijze om spoedig en zonder ernstige crises de geleden schaden in te halen ishet gelijk matig en gaarne dragen der lasten door de jarenlange mobilisatie en stagnatie van handel en productie veroorzaakt. Hij meent echter dat dit tegengehouden zal worden door het feit, dat het zoo uiterst moei lijk gemaakt wordt aan hen, die zich te laag voor de belastingen opgaven om tot eerlijke erkentenis van het gepleegde onrecht te komen. Daarom pleit hij voor deze menschen, die het goede willen, voor eene algeheele amnestie voor alle tekortkomingen tegenover welke be lasting dan ook met kwijtschelding van boeten en straffen hij verwacht daarvan groot finan cieel voordeel voor den Staat, daar bij amnestie schier allen zich zullen beijveren zich te ont doen jvan den drukkeuden last, die hun ge weten bezwaart. Het spijt ons, maar wij kunnen het opti misme van den schrijver van dit artikel niet deelen. Daarvoor hebben wij in ons leven te veel gezien van ruimheid des gewetens op dit gebied daarvoor gaf wat in dezen oorlogsnood gebeurde te droeven indruk. Of is er iets misdadigers te bedenken dan dat zoovelen, die aan dezen oorlog schatten verdienden, nog een valsche aangifte deden voor de belastingen, waardoor zij de lasten van hen, die niets anders dan nadeel hebben van den oorlog, die zich haast niet meer weten te redden, nog aan merkelijk verzwaarden? Voor zulke wezens kennen wij maar een geneesmiddel, en dat is hen te treffen in hun eenige gevoelige plek, hun portemonnaie, en wij gelooven dan ook niet aan het bezwaarde geweten van de onduikers, die nog niet achter haald werdenal zullen zij misschien spijt hebben, dat zij door hunne belastingontduiking niet datgene met hun geld kunnen doen, wat ze graag zouden willen, omdat ze dan in den kijker zouden loopen. XII. Het is in den laatsten tijd welhaast mode geworden om af te geven op ,,de politiek" in het algemeen en op de politieke partijen in bet bijzonder. Ook de Haagsche Post het rose blad met den aardigen inhoud, zooals zij zich gaarne noemt laat zich ten deze niet on betuigd, ja maakt zich herhaaldelijk tot spreek buis van de anti-politikers. „De besten in ons midden zijn gaan in zien dat het zoo niet langer gaat," aldus stelt het Haagsche Weekblad op niet bepaald be scheiden wijze zichzelf en zijn medestanders voor. De strijd gaat ditmaal niet tegen een be paalde party of groep van partyen, maar tegen de politieke partijen in het algemeen, tegen het partywezen. De groote grief, zoo heet het, tegen ons parlement is dat het partijwezen er het nationaliteitsbesef heeft overwoekerd. Bekijken wij deze „groote grief" eens wat nader. Is wat het modaaine Haagsche blad partij wezen belieft te noemen, nml de verdeeling van ons volk in verschillende politieke partijen dan inderdaad zoo'n verkeerd verschijnsel Wjj zijn overtuigd van het tegendeel. Zon der nu het oog te hebben op eenige party in het bjjzonder, kan toch van de politieke jpartjjen gezegd worden, dat de?e ssioh ten doel stellen het algemeen belang te bevorde ren op de wjjze, zooals elke groep die het beste acht. Eu hoe zal het ook anders kunnen Zoo lang er een staat zal zijn, zoo lang zal er verschil zjjn over de wijze,, waarop die staat ingericht en bestuurd dient te worden, zullen er dus politieke partijen zijn. Een consequente veroordeeling van dit „partij wezen" leidt öf tot het meest verstokte des potisme of tot de meest volslagen anarchie. Maar er is nog een andere verdeeling mo gelijk, buiten de politieke partjjen om, zoo zeggen de heeren anti-politiekers, en wel in economische groepen. Het straks in te voeren stelsel van Even redige Vertegenwoordiging vergemakkelijkt de uitvoerig van dergelijke plannen in niet ge ringe mate, en naar verluidt zullen bij de komende stembus afzonderlijke organisties ver schijnen van landbouwerst middenstanders, tooneelisten enz. enz. Zulks ter behartiging van de onderscheidenlijke groepsbelangen. Met deze aankondiging is een dergelijk op treden tegelijkertijd veroordeeld. De strijd aan de stembus moet niet gestreden worden om groepsbelangen doch om het algemeen belang, om de wijze waarop dat naar beste weten gediend zal worden. Wat men ook voor slechts van de politieke partijen moge zeggen, dit toch zal men moe ten toegeven, dat elke politieke partij het algemeen belang wil bevorderen, niet opkomt voor de belangen van een bepaalde groep. Alleen voor de S. D. A. P. behoort hierop wellicht een uitzondering gemaakt. En wat willen nu de afzonderlijke groepen buiten de politieke partijen staande? Die wenschen, en zij steken dit niet onder stoe len en banken verkondigen het wel vaak voor stoelen en banken slechts de be langen te behartigen van hun eigen groep of klasse. Reeds om deze reden worde tegen derge- ljjk drijven gewaarschuwd. Nu gaan de wenschen van de Haagsche Post e. d., wij geven dit gaarne toe, meer in andere, in meer algemeene richting. Bevordering van het al gemeen belang staat daarbij ook op den voor grond, maar buiten de politieke partijen om. De beste elementen in ons volk, zoo her haalt het rose blad, wachten op den Man die Nederland zal bevrijden van de tyrannie der partijpolitiek En hoe zal die bevrijding nu plaats hebben Boeren, burgers en buitenlui, komt, ziet en oordeelt? Het Nederlandsche volk kan nu aanschouwen op welke wijze zijn „beste elementen" verlost worden van de tyrannie van Heeres, Dresselhuys, Marchant en anderen. De bevrijding van de tyrannie der party- politiek geschiedt, schrikt nu niet, door het oprichten van een nieuwe politieke partij Opgericht is nml. de Economische Bond. Veel kwaad willen wij daar niet van zeggen, alleen is dit feit weer een aanleiding temeer tot verdeeldheid. Dat deze nieuwe party „de beste elemen ten" van ons volk bevat, wordt bewezen door dat onder de namen der oprichters ook voor komt die van den leider van de Haagsche Post. De bevrijding heeft dus plaats gevonden. Men zal intusscnen wèl doen ook van die zijde niet te vergeten, dat verdeeling van een volk. in verschillende politieke partijen nu eenmaal noodzakelijk is. Niet afschaffing, maar verbetering en ver heffing van het „partijwezen" is het doel waarnaar gestreefd dient te worden. J. B. AMENT. Het gaat om Kamerijk. Mot een buitengewone krachtsinspanning hebben de Engelsche in het gebied aan beide zijden van den straatweg Bapaume Kamerijk een belangrijke overwinning behaald. De aan val strekte zich op een nog breeder front uit, maar werd daar, volgens het Duitsche leger- bericht afgeslagen. In het gebied daarentegen tusschen Crève- coeur aan ds Schelde en Moeuvres, ten n.o. van den straatweg naar Kamerijk, over pen frontbreedte van 16 K.M., een afstand onge veer gelijk aan dien vbd Haarlem naar Am sterdam, h'ebben de Engelsche, Schotsche en Iersche regimenten in een geweldigen, door tanks voorafgeganen aanval, een belangrijk deel der Duitsche stelling genomen. Dtze aanval heeft het merkwaardige, dat hij niet werd voorafgegaan door eenMangdurige artil lerie-voorbereiding, waardoor de stellingen van den vijand werden stukgeschoten en storm- rijp gemaakt. De tanks deden het werk, dat anders aan de artillerie wordt opgedragen; zy reden vooruit, braken door de draadver sperringen, en verhielden de voorste linies. De infanterie wierp zich in de daardoor ont stane gaten, liep de voorposten onder den voet en bestormde de voorste verdedigings stellingen van de Hindenburglinie. Toen deze over een breed Iront was genomen, werd de aauval voortgezet en de oudersteuningslinie bestormd. Over een diepte van acht kilo meter werd zoo de Duitsche stelling, in eeo halven cirkel om Kamerijk, bezet. De dor pen C èvecoeur, Vatr'coing, Noyetles de l'Es- caut, Cautaiug, Ameux en Moeuvres werden bezet, 8000 man, waarbij 180 officieren wer den gevangen genomen, en een groot aar.tal kanonnen viel in handeD der Engelschen. Het Duitsche legerbericht had op dit groote Engelsche succes reeds eenigzins voorbereid door de mededeeling, dat in Artois krachtige aanvallen plaats hadden, die vooral tusschen de wegen, van Bapaume en Peronne naar Kamerijk leidend, buitengewoon hevig waren. Deelen ven het in stellingen ingebouwde materieel, zegt het Duitsche bericht, gingen daarbij verloren. De reserves vingen den stoot in achtergelegen stellingen op. Het spreekt vanzelf, dat een aanval met zooveel kracht, tegen een geweldig uitge bouwde en versterkte linie ondernomen, met groote verliezen gespaard ging. Maar het resultaat is dan ook buitengewoon. En het zou niet te verwonderen zijn, zoo de aanval kan worden voortgezet, dat Kamerijk binnen kort öf door de Engefschen wordt genomen, öf door de Duitschers wordt ontruimd. De verwarde toestanden in Rusland geven aanleiding tot vele beschouwingen, maar er is waarheid in het woord, door da „Beilingske Tidende" gesch even „Geen buitenlander weet, wat er in Rusland gebeurt" Voorloopig zijn d6 Bolsjewiki nog meester in Petrograd. En Lenin heeft daar gezegd d .t de revolutie der Bolsjewiki nog pas be gonnen is, en dat van nu aan de arbeiders, boeren en soldaten zullen regeereo. Het is een communistische, agrarische revolutie, die daar is uitgebroken. Maar het isonmogelyk, dat de toestand voortduurt. De „VorwaTs'' haalde dezer dagen een artikel aan, door den Russischen sociaal-democraat Basarof geschre ven in het orgaan van Maxim Gorki, de „No- waja Dsjisn". Deze zette uiteen, dat in een zoo uitgestrekt gebied als het Russische en in een kapitalistiscbe-ecouomisch georganiseerde maatschappij, een centraal-communistische re geering onmogelijk is. Het denkbeeld, dat Lenin en zijn vrienden vanuit Petrograd, en enkele andere standplaatsen van centrale comité's der Sowjet, de productie en distributie van geheel bet land zouden kunnen regelen, is onuitvoerbaar. Er kunnen in circulaires en manifesten mooie beloften worden gedaan, de uitvoering daarvan wordt door de praktijk onmogelijk gemaakt. Vooral door bet gebrek aan samen werking met de ambtenaarskringen, die wei geren de bevelen van de Lenisten op te vol gen. Het gevolg zal zijn, dat de anarchie, die nu al in een groot deel van Rusland heerscht, zich snel zal uitbreiden, en de decen tralisatie. het uiteenvallen van het Russische rijk te wachten staat. Reeds nu worden uit verschillende deelen van Rusland berichten Ontvangen over onafhankelijkheidsverklaringen en het oprichten van republieken. In Petrograd schijnt trouwens de breuk tusschen de Bolsjewiki en de meer gematigde socialistische troepen een voldongen feit te zijn. De onderhandelingen tusschen Kerensky en Lenin over de vorming van een gemeen schappelijke regeeriug, schijnen dus tot geen resultaat te hebben geleid. Van Kerensky's lot zijn geen nadere berichten ontvangen. Hoe het ouder de omstandigheden, waaiin Rusland thans verkeert, mogelijk is, de ver kiezingen voor de Constituante te houden, is onbegrijpelijk. En inmiddels zit Kaledin, de betman der Kozakken, op de loer, om als de toestand spaak loopt, tu8sehenbeiden te treden en zijn slag te siaan, zich de macht aan te matigen en dan eeue kozakken-iegeering in Rusland in te stellen. In Petrograd worden reeds per sonen gearresteerd, onder beschuldiging, dat zij met Kaledin in betrekking staan, om zjjn staatsgreep te steunen. Zelden is iu den oorlog met meer élan een slag toegebracht, aan de Duitschers, aldus seint Reuters correspondent bij het B itsche hoofdkwartier. Wij weten nog niet hoe hevig hij was, want de strijd duurt nog voort, maar wél weten wij, dat wij zyu doorgedrongen in de groote, haast onneembare Hindenburglijn, op verschillende punten langs een breedfron1-, en het waren voornamelijk de tanks, die dit bewerkten. De Duitschers schijnen Diet verdacht te zijn geweest op ons plan, plotseling bij de Somme deL actieven oorlog te hervatten, en de aan vallen schjjnen hen volkomen te hebben verrast. Behalve de gewone vooi bereidingen tot den aanval waren een groot aantal tanks vlak Bvhter het front bijeengebracht en alles schynt te zijn verricht, zonder dat de geringste mede- deeli ig hierover dpn vijand bereikte. De streek ten O. van Bapaume is zeer ge schikt voor tanks, daar zij in hvt voorjaar zonder strij i door den vijand werden ontruimd en er zich dus geen granuttrechlers bevinden. De verdedigingslinie is er echter door de Duit schers zeer krachtig versterkt en bestaat u t drie afzonderlijke loopgraafstelsel. Lmgs een groot gedeelte loopt een tunnel met uitgangen op verschillende punten, waardoor boven- grond8cha troepenbeweging onnooding waren. Ik geloof, dat een groot gedeelte van dien tunnel iu ons bezit is. Elke loopgraaf!,nie wei d beschermd door versperringen van bijzonder dik draad, verbonden met miti ailleurposten en sterke redoutes. Over een groote breedte namen de tanks de zorg voor liet draad op zich en de infanterie kon bijna ongehinderd doorbreken. De voornaams e loopgrasiflinie was met het oog op do tanks bijzonder wijd gèmaukt, maar deze overwonnen alle hinder nissen. De verliezen der infanterie waren bui tengewoon licht. Het aantal gevangenen bedraagt ten minste een 8000-tal, terwijl ook vele kar onnen werden buit gemaakt. Sederf. Dinsdugmidnag beeft het hard ge regend en het regead nog steeds. Een telegram van Reuters bijz. dienst meldt nog uit Petrograd dd. 21 Nov., dat de maxi- malistische commissaris Menjisky met kolonel Moeravief aan het hoofd van een deel van de garnizoenstroepen en de roode garde, voor afgegaan door de muziek, voor het gebouw van de Staatsbank verscheen en binnen tien minuten tien millioen roebel eischte. Mens- jinsky verklaarde, dat een ieder, die zich tegen de uitvoering van dit bevel mocht verzetten, behandeld zon worden als landsverrader. De bank-ambtenaren waren met al het personeel, benevens afgevaardigden van den gemeente raad en den Boerenbond, verzameld in het vertrek, waar de deuren van de voornaamste kluizen bewaakt werden door schildwachten van het Semeveskyregiment. Unaniem werd geweigerd aan den eisch te voldoen, wat ook de gevolgen mochten zijn. Toen de termijn van tien minuten was afgeloopen, bleek hij nadere bespreking, dat noch Menjinsky, noch Moeravief eenige order van den raad van Maximalistische commissarissen voor de re- quisitie van het geld hadden ontvangen. De afgevaardigden van het front, die zich bij de troepen bevonden, protesteerden daarop even eens tegen de invasie in het bankgebouw. Moeravief trok ten slotte de troepen terug oin een bezoek te brengen aan den raad van com missarissen. Een uur later kwam hij terug met de mededeeling, dat de raad erkende dat de eisch niet in overeenstemming met de wet was, terwijl Moeravief zijn leedwezen betuigde voor zijn aandeel in het incident. LONDEN, 21 Nov. (Reuter.) De Admira liteit maakt bekend Uit een rapport van schepen, die hebben deelgenomen aan de actie in de bocht van Helgoland op 17 Nov. blijkt, dat onze schepen kort voor acht uur vier lichte kruisers bemerkten, begeleid door tor- pedooootjagers en mijnenvegers of patrouiile- sehepen, in noordelijke richting varende. De mijnenvegers of patrouilleschepen namen de wijk naar het N.O. Een er van werd door een torpedobootjager met kanonvuur tot zin ken gebracht. Een aantal overlevenden werd gered, waaronder een luitenant ter zee en vijf minderen. De vijandelijke lichte kruisers zet ten koers naar Hclgolaud en werden door de mijnenvelden achtervolgd door onze schepen. Er ontstond een loopend gevecht, waarbij een dik rookgordijn werd gevormd, totdat vier vijandelijke slagschepen en slagkruisers werden bemerkt. Onze voorste sehepen staakten toen het gevecht en keerden terug om zich buiten het mijnenveld by de reserveschepen te voe- gen. Wegens het mijnenveld moesten onze sche pen den door de vijandelijke schepen gekozen weg volgen en deze was voor de reservevaar- tuigen te beperkt om te manouvreeren. De vijand volgde onze schepen niet buiten het mijnenveld. Onze schepen rapporteeren, dat zij gedu rende de actie den vijand eenige malen trof fen. Op één lichten kruiser werd een brand bemerkt, op een anderen een hevige ont ploffing, terwijl een derde moest achterblij ven, daar het blijdbaar beschadigd werd op het oogenblik, dat de actie werd afgebroken. De vernieling dezer schepen werd belet door de aanwezigheid van groote vijandelijke schepen en door de nabijheid van Helgoland, De aan onze schepen toegebrachte schade was licht, maar onder de officieren en man schappen werden enkele slachtoffers gemaakt.

Ter Neuzensch Volksblad / Zeeuwsch Nieuwsblad | 1917 | | pagina 2