Op Zee. Gemeenteraad van Ter Neuzen. aan de oneenigheden een einde te maken en te pogen door samenwerking tot een stand vastig bestuur te komen, wordt steeds meer ingezien. Reeds zjjn een aantal commissarissen en Sowjet-leden afgetreden, omdat zjj een socialistisch coalitie-kabinet noodzakelijk achten De onderhandelingen zijn echter nog pas be gonnen. Niemand weet door wie ze worden gevoerd en hoe groot de kansen zijn op een vergelijk, dat eenig succes zal hebben. Inmiddels is ook in Finland de burgeroorlog ontbrand. Ook daar hebben de socialisten de overhand gekregeD, en hunne gevolmachtigden nemen het bestuur over alle openbare inrich tingen op zich. Maar van ongeregeldheden wordt niets gemeld. De Finnen, die het met deze nieuwe beweging niet eens zijn, nemen een kalm afwachtende houding aan. Het verzet is echter algemeen tegen de Russische soldaten, die van alle banden los geworden, in Finland strooptochten gaan onder nemen. Dit zjjn natuurlijk de slechte elemen ten uit het leger, die, nu er geen tucht en orde meer heerscht, een soort rooverbende vormen. In automobielen komen zij uit Rusland en ondernemen tochten, waarbij zjj allerlei ge- weldadigheden uitvoeren zjj doen huiszoekin gen, houden menschen op de landwegen en zelfs op de straten in de steden aan, en nemen wat zjj krjjgen kunnen. Tegen deze stroopers hebben de Finsche socialisten krachtige maatregelen genomen. Maar inmiddels is de nood in Finland hoog gestegen. Honger en ellende bedreigen de bevolking. In dien nood heeft Finland zich tot president Wilson gewend, om diens hulp in te roepen in de Vereenigde Staten is graan gekocht en zjjn transportschepen beschikbaar gesteld, Doch geen dier schepen heeft tot dusver Amerika kunnen verlaten. De blok kade-politiek der geallieerden heeft dat ver hinderd. Slechts door de welwillendheid van Zweden zjjn balen rjjst ter beschikking der Finnen ge steld. En snikkend klinkt de vraag, in een britf aan ,,Svenska Dagbladet" gesteld „Kan men het Finsche volk niet helpen, of wil men het nieten moeten wjj verhon geren en ten ondergaan De strjjd op de fronten biedt weinig gele genheid tot bespreking. In Italië wordt de opmarsch slechts lang zaam voortgezet, wjjl de Ceotralen er op steeds krachtiger wordenden tegenstand der Italianen stuiten. Ten O. van Asiago werden, naar het Italiaansche legerbericht meldt, krachtige te genaanvallen ondernomen, waardoor de Oosten- rjjksche aanvallen worden tegengehouden. Aan den Beneden Piave moesten de daar op den westelijken oever overgegane Honved- atdeelingen voor den kiachtigen druk der Ita lianen weder werden teruggenomen er schijnt een aantal gevangenen in handen der Italianen gevallen te zjjn. Doch in het gebied tusschen Brenta en Piave hebben de Gentralen hun opmarsch kuimen voortzetten en verschillende bergstellingen der Italianen stormende haud kunnen bezetten. Daardoor wordt het voor de Italianen toch onmogeljjk, om achter den Piave stand te houden. De Engelschen hebben in Palestina hun opmarsch langs de kust voortgezet en thans ook Jaffa bezet.t Jaffa, een haven van de Mid- dellandsche Zee, is door een spooweg met Je ruzalem verbonden. De groote beteekenis van dezen opmarsch is, dat daardoor ook het bin nenland van het Heilige Land, in de eerste plaats de hoofdstad Jeruzalem, wordt afge sneden van de verbinding met de zee, en on- verbiddeljjk in handen der Engelschen zal vallen. In verband met den Engelschen minister Bal four, in zjjn briet aan Lord Rothschild gedaaD, over de toekomst van het Heilige Land, en van den Joodsch-Ziooistischen staat, is het be zetten van Palestina door de Engelschen van zeer groot belang. En wjj zien al het oogenblik naderen, waar op de droom de Kruisridders en van vele ge slachten nadien, de wenschen der Zionisten en anderen zullen worden verwezenljjkt, het land en het Heilige Graf aan den heersehappjj van den Islam zullen worden ontrukt en aan de oorspronkeljjke bezitters zullen worden terug gegeven. e toestand blijft kritiek. LONDEN. 19 Nov. (Eigen bericht.) De berichten, die in Zweden zjjn ontvangen, wij zen op een toenemende sympathie onder het Russische volk voor het herstel der monarchie. ,,In elk geval wordt binnenkort een militair dictatorschap verwacht,'' aldus meldt de cor respondent van de „Daily Chronicle" te Hapa- randa. De man van het oogenblik is Kaledin, de leider der Dousche kozakken, en deze zal waarschjjnljjk dictator worden. Petrograd kan bet niet langer dan enkele dagen uithouden. Kaledin beschikt over alle levensmiddelen- voorraden in Zuid-Rusland, alsmede over het Donerz-kolenbekken, Ruslands eenig groot kolengebied, en is meester van het spoorweg stelsel van het rjjk. Kerenskv's particuliere secretaris is Zondag van Torena te Haparanda aangekomen op een paspoort ten name van een Engelsch corres pondent. Hjj bevestigt dat Kerensky gevlucht is, maar weet niet waarheen. Hjj ontkend dal Kornilot eenig aandeel in den strjjd heeft gehad, om de eenvoudige reden, dat hjj nog in de gevangenis zit. Reizigers, die van Moskou te Haparanda aankomen, maken melding van een verwoeden strijd, waarin de artillerie een belangrjjke rol speelde. Een groot aantal huizen zjjn door de bolsjewiki vernield. Op 13 dezer brak brand uit in den beroemden schouwburg te Moskou. Bjj duizenden liggen de lijken op de straten en in de huizen. In den voorsteden hebben progroms plaats gehad. Allen zjjn eenstemmig van meening, dat er weinig vooruitzicht is op een spoedigen af loop van den burgeroorlog, vooral nu gemeld wordt, dat de roode garde niet langer de bevelen opvolgt van het revolutionair comité, maar op eigeu houdtje handelt. Een avontuurlijke en stout moedige tocht. Sedert Engelsche onderzeeërs het waagden tot achter den muur van Zeebrugge te varen en daar een torpedo afvuurden op een Duitsch marineschip, is de haven afgesloteu door net ten. Toch gelukte het Zaterdagnacht weer aan drie Vlaamsche jongelingen op stoutmoedige wjjze uit Zeebrugge te ontsnappen. Dit is de tweede maal deze week. Deze Belgen waren werkzaam op een bag germolen en twee lichters. De laatste dagen terzjjde van 't baggervaartuig. Het Duitsche personeel blijft in den nacht niet meer aan boord, want zulks vindt het, in verband met de herhaalde vliegeraanvallen te gevaarljjk. Daarom moeten burgers de wacht betrekken. Dergeljjke toestanden vindt men onder Duit sche bezetting in België. Zoo bevond zich ook in den afgeloopen nacht op iederen lichter en op den bagger molen een burger als schildwacht. Het drietal had afgesproken te vluchten. Om tien uur gingen de jongemannen samen in een jol, die aan den baggermolen vast lag en staken van boord af. Stil roeiden ze heen. De Duitsche matroos, die op 't eind van 't hoofd de wacht betrok, merkte niets. De vluchtelingen hadden geen kompas. Door den nevel zagen ze geen sterren. Ze richten zich op de lichtboei van Zeebrugge en beschikten overigens slechts over drie riemen, waarvan een als roer dienen moest. Zoo pover uitgerust waagde men toch de reis naar Holland, het land der vrijheid. Men stak eerst een heel eind in zee, om zoo ver moge- ljjk buiten 't schijnsel van zoeklichten te zjjn. Later voer men dichter onder de kust en er was heel wat schipperskunst noodig om de jol buiten de banken te houden. Maar twee leden der kleine bemanning waren Heister visschers en ze koersten op 't geluid der bran- ding. 't Was bjj half twaalf, toen men een ver andering in de windrichting bemerkte. Het sloepje werd naar land gedreven en liep op een bank vast. Het zat aan den grond. De drie mannen sprongen er uitze stonden tot aan de borst in 't water. Yreezend nog ouder de Belgische kust te zjjn, trachten ze de jol weer van de plaats at te krjjgen, maar dit lukte niet. Ze besloten toen naar den wal te gaan, om zich desnoods over den grensdraad te werpen, 't Was een gevaarlijke tocht, want de visschers bemerkten, dat ze in de killen en geulen van het verzande Zwin geraakt waren. Veilig toch kwamen ze aan 't duin en toen herkenden ze de kust en hadden zekerheid in Holland te zijn. Men kan zich de vreugde der vluchtelingen voorstellen. Langs den oever van 't Zwin voortwandelend, bereikten ze het herbergje Zeezicht, waar de in de streek algemeen be kende oude moeder Louise woont. Ze klopten en dadelijk deden de bewoners open en ont haalden de doornatte zwervers allerhartelijkst. Zondagmorgen trokken de drie Vlamingen verder. Ze meldden zich bij de Hollandsche grenswacht aan, vonden ook hier een goed onthaal, legden een verklaring af van hun reis en konden toen vrij heengaan. Een hunner vond te Kadzand zijn moeder, van wie hij drie jaren gescheiden was geweest. Men kan zich dit wederzien voorstellen Onlusten te Zurich. ZüRICH, 18 Nov. Het Zwitsersche tele graafbureau deelt mede Zaterdagavond werd er gemanifesteerd voör het gebouw, waar de 5 pacifisten, die Vrijdag bij een manifestatie tegen de munitiefabrieken gearresteerd zijn, gevangen worden gehouden. De manifestatie was op touw gezet door op geschoten jongens, doch nam een zoodanig karakter aan, dat de politie gebruik maakte van sabel en revolver. De manifestanten wierpen barrikaden op. Er vielen 4 dooden, waarvan 1 aan de zjjde der politie en veel gewonden. Een afdeeling troepen met machinegeweren veegde ten slotte de plaats schoon, doch schoot met losse patronen. Eerst in den nacht werd de rust hersteld. Het Zwitsersch telegraafbureau deelt mede, dat tot 2 uur des middags 6 dooden als offer vielen van het opstootje van Zaterdag. Van 2 volwassen slachtoffers is de identiteit vast gesteld, van één is de naam nog onbekend. De twee andere burgers onder de gesneu velden zjjn knapen, wier namen nog niet be kend zijn. Onder de ernstige gewonden bevinden zich 1 politieagent, 1 koopman en 3 andere per sonen. In totaal zijn 30 personen gearresteerd. Er verschenen troepen op de Helvetiaplaats en de Badenerstraat, waar ongeregeldheden voorvielen. Zondag kwamen opnieuw groote troepenmassa's te Zurich aan. Des middags volgden nieuwe arresties o.a. van opgeschoten jongens, die de officieren beschimpten. Volgens een mededeeling, welke is aange plakt aan het bureau van het blad »Volks- recht» zal de tegen Maandagavond aangekon digde protestmeeting op de Helvetiaplaats niet doorgaan. Daarentegen zal er een streng huishoudelijke vergadering worden gehouden van afgevaardigden van arbeidersvereenigingen met het bestuur van de sociaal-democratische organisaties van het district Zürich- Een zeegevecht bij Helgoland. LONDEN, 18 Nov. (Reuter.) De admi raliteit meldt Geen nadere berichten zijn tot dusver ontvangen over de operatiën van onze lichte kruisers in de buurt van Helgoland. Alleen is nog gebleken, dat de vijandelijke lichte kruisers tot een afstand van dertig mijlen van Helgoland werden opgejaagd, tot ze onder bescherming kwamen van de vjjan- delijke slagvloot en mijnenvelden. Onze lichte strijdkrachten trokken toen terug. Er is gezien, dat één van de vijandelijke lichte kruiser in brand stond, een ander scheen aan de machi nes beechadigd, daar hjj bij anderen achter raakte. Een vijandelijke mijnenveger is in den grond geboord. Wij hadden geen verliezen van en slechts lichte materieele schade aan de schepen. De persoonlijke verliezen zijn zeer licht. BERLIJN, 18 Nov. (W. B.) Officieel. Aan het gevecht op 17 Nov. namen van Engelsche zjjde, gelijk door onze zeestrijdkrachten en vliegers is geconstateerd, behalve een aantal kleine kruisers en torpedebootjagers ook zes linieschepen of slagkruisers deel. De Engel sche commandant zal hiervan wel op de hoogte zijn geweest, in tegenstelling met het officieele bericht van de Britsche admiraliteit, dat alleen van lichte Engelsche strjjdkrachten spreekt. Wij traden spoedig met evenredige krachten tegen de Engelschen op, die den vijand tot den terugtocht bewogen. Wij maakten vele treffers op de vijandelijke schepen. Ook onze vliegers namen aan het gevecht deel zij be- wierpen de Engelsche slagschepen met bommen. (Vervolg en slot.) Bij het beschrijven van de besprekingen over het verzoek tot verlaging van den petro- leumprijs, reeds bij inij onwillekeurig ver wondering naar aanleiding der opmerking dat de uitgaaf voor petroleum toch niet hooger was per week gerekend dat men nog nergens op het idee gekomen is om vermin dering te vragen van den evenzeer zoo hoog gestegen prijs der brandstoffen. Dat toch drukt vele gezinnen erger, dan den hoogen prijs der petroleum. Kon daarin verlaging worden bewerkt, dan bracht dat nog voor velen aarde aan den dijk. En ziedaar brengen de bladen ons het bericht, dat de Regeering er op beraadt, den koleDprjjs voor een deel der bevolking aanzienljjk te verlagen. Daarmede zou over het algeheel een bedrag van 50 millioen gulden mee gemoeid zijn. Dus enkele veelvouden van de som die men voor staatspensioen aan ouden van dagen nooit heeft willen missen: Daartegenover wil men dan echter van degenen die meer schoorsteenen hebben en dus naar gelang der klasse waartoe ze behooren meer kolen krijgen dan het rant soen van 10 hectoliter, een prijs vragen, die steeds hooger wordt, naar mate men meer kolen krjjgt. Ten slotte zou dit voor de 8ste klasse loopen tot een prijs van f 20 per hectoliter! Na of er dan nog veel liefhebbers zullen zijn voor het afnemen van die kolen, staat te bezien. Dat is een prijs waarop de hier bekende kolen syndicaters, die toch waarlijk ook niet verlegen zijn in het vragen, naar zullen watertanden. Als de Regeering dan niet tevens bepaalt, dat de betrokkenen het hen toegekend quantum kolom moeten afnemen, zullen ze met de duurste kolen wel bljjven zitten, en is er geen denken aan, dat er van die duurdere kolen weer $2 millioen wordt terug verdiend, van de 50 die men aan de tot verlaagden prijs afgestane kolen tekort komt. Ter zake komende, omtrent de voortzetting der vergadering, zij verteld, dat de Raad eensgezind heeft vastgesteld eene verordening waarbij het pellen, koken en verzamelen van garnalen en mosselen, voor huisindustrie, is verboden. Het zal voor velen een troost zijn, dat de industrie op het oogenblik toch niet wordt uitgeoefend, daarom wordt het verbod zeker niet gevoeld. Maar anders zou het voor velen, die daar het vorig jaar een aardig duitje mee verdienden, een hard gelag zijn Er moet worden toegegeven, dat niet overal waar dit bedrijf werd uitgeoefend, zulks op de beste manier geschiedde. De goeden zouden het nu ook weer met de kwaden moeten bekoopen. Want er waren toch zeker ook nette gezitmen, die alles oor deelkundig verrichten, minstens even rein a!s het destijds geschiedde op de »fabriek« op den Molenberg. Als men ondertusschen er afnemers voor zou kunnen vinden de »haan- tjest zijn in liet verbod nog niet begrepen, kokers en kookstersDhr Nolson, die uit de voorgestelde redactie las, dat ook het verzamelen vaD rauwe mosselen verboden was en dat men daardoor ook den gewonen mossel- handel zou beletten, kreeg zijn zin, doordat de voorgestelde 2 eerste artikelen der te Goes vigeerende artikelen, vervangen werden door de 2 eerste van de verordening te Stad-Vol- lenhote. Met het verzoek van den heer M. C. van Leeuwen is bepaald een goocheltoer verkocht. Deze heeft, ongevraagd, ongeweigerd, aan zijn pakhuis aan de Dijkstraat 2 naar buiten open slaande deuren gemaakt, en is daarna komen vragen of hij daarvoor vergunning kon krijgen. Zooals wij van de vorige vergadering nelden, is dhr. Eijke daartegen met een vrij kras protest opgetreden, daar die deuren geheel het trottoir afsluiten, daar de eene deur niet tegen den muur kan worden opengedraaid, omdat ze tegen een electrische paal komt. B. en W. hadden voorgesteld het verzoek in te willigen ea de zaak werd uitgesteld, opdat de leden er een kijkje zouden gaan kunnen gaan nemen. Of velen dat inmiddels gedaan hebben, daar van bleek niets. De Voorzitter had er nu blijkbaar een kunstje op gevonden. Adressant vroeg wel of hij vergunning kon krijgen om de deuren over de straat te laten draaien, maar dat scheen men er nu volgens den Voor zitter niet in te moeten lezen. Het ging er nu om, of de Raad hem vergunning wil geven, de deuren over gemeentegrond te laten draaien. Maar, en nu kom het,... of ze naar buiten zullen kunnen draaien (ze doen dat reeds!) dat zal later volgens de bouwverordening wor den uitgemaakt en dan zal adressant met een verzoek moeten komen om hem dispen satie te verleenen. 't Zou wel komiek zjjn, als de Raad nu den grond er voor in huur afstaat en dan later zou zeggen je mag die deuren niet over den grond, die we u daar voor afstonden laten draaien. Er lijkt in die behandeling ook wel eenige draaierij te zitten. Tot keurmeester voor de veemarkt werd, in plaats van den heer G. van der Bent, die ontslag gevraagd heeft, benoemd de heer F. Dekker Fz., die reeds ook het vorig jaar tot keurmeester is benoemd. Tot plaatsvervangend lid is benoemd de heer D. C. IJsebaert. De Voorz. deelde mede dat de commissie verder bestaat uit de heeren J. A. Donze en H. de Regt. Men zou het misschien vergeten, en daarom herinneren wjj er aan, dat ook de heeren S. I. jde Braai en A. Beghejjn, tot waar nemend lid benoemd zjjn en als we ons niet vergissen minstens 1 hunner het vorig jaar reeds in functie was. Bij de omvraag wees de heer Nolson op de wenscheljjkheid om den oprit aan de Schelde- kade naast het huis van Dr. Van Nes in orde te laten maken, daar het aldaar bjj den minsten regen een modderpoel is. Ook wenschte hjj dan te verbieden, dien oprit met paard en wagen te berjjden, omdat het trottoir van de straat daar beneden geheel wordt stuk gereden. Daar heeft bjj groot geljjk aan. Zoo'n rjjtuig verhuurder kan het heelemaal niets schelen, dat hjj de boel stuk rjjdt, als hjj er maar een paar stapjes mee winnen kan. Om klachten als in het vorig jaar te voor komen, wees dhr. De Jager op de wenscheljjk heid om den weg door den Vlooswjjkpolder, bewesten de nieuwe sluis, bjj tjjds te laten reinigen. De Voorz. zeide toe, hiernaar te zullen laten zien. Eveneens zal worden tegemoetgekomen aan een verzoek van dhr. De Jager om een rooi- ljjn van een straat achter den Schuttershof- weg opnieuw gewjjzigd vast te stellen. Dhr. Waalkes verbeterde eene door hem gepleegde loslippigheid in de vorige vergade ring. Hjj had toen verteld, dat mej. T. de Smidt voor het perceel grond naast haar huis aan de Scheldekade f 10 kon krjjgen, maar f 13 had gevraagd. Zjj heeft hem nu schrif- teljjk meegedeeld, dat fljj f 10 heeft gevraagd,

Ter Neuzensch Volksblad / Zeeuwsch Nieuwsblad | 1917 | | pagina 2