Van liet Westelijk oorlogstooneel. Van het Oostelijk oorlogstooneel. Van het ItaliaaDSch-Oostenrjjksch gevechtsterrein. Officieele communiqué's. De Vlaamsche beweging. Uit Rusland. Keizer Karei in levensgevaar., zameld, en zal niet aarzelen van die troepen macht gebruikt te maken, om zich te weer te stellen. Zoodat een burgeroorlog, met daaiaan verbonden bloedigen strijd, niet zal kunnen uitblijven. Dat de Bolsjewiki den strijd zullen kunnen volhouden is niet denkbaar, en nog minder dat het bewind van Lenin een iets langer leven zal kuhnen hebben, dan »1' espace d' un matin*. Maar de verwachting wint veld, dat deze coup d' état slechts een voorbereiding is tot een reactie. De »Rabotschaja Gaoeta* heeft er reeds in de laatste dagen van October op gewezen, dat de contra-revolutionaire kringen alle pogingen in het werk stelden, om den opstand der Bolsjewiki zooveel mogelijk te provoceeren. De tegenrevolutionaire kringen weten heel goed, dat zij in dit bloedige spel alle troeven in handen hebben. De uitbarsting, die de uiterste linkerzijde voor een korten tijd aan het bewind zou brengen, verzekert de over winning der reactie. En zelfs de „Nowoja Dsjisn", het blad van Gorki, dat geheel aan de zijde der Bolsjewiki staat, gelooft niet aan het succes van Lenin ook dit blad ziet in het Bolsjewiki-avontuur slechts een tragisch-onverstandige daad, die er alleen toe kan leiden, om in de kaart van de reactie te spelen en de revolutie een krach- tigen stoot naar rechts te geven. Het is reeds gebleken, dat da macht van de Raden van Arbeiders en Soldaten door de gematigden zeer is overschat, en men verwacht, dat die macht spoedig zal zijn gebroken en de regee ring van Lenin weldra tot het 7erleden zal behooren. LONDEN, 10 November. Officieel avond- bericht. Onze aanval, hedenochtend, werd door Britsche en Canadeesche troepen op een front meer dan één Km. aan beide zijden van den weg van Passchendaele naar West-Roossebeke ondernomen. Een hevige regen begon te vallen vóór dat de aanval werd ingezet en hij hield gedurende den geheelen dag aan. Ondanks de ongunstige weersgesteldheid hebben onze troepen nieuwe vorderingen gemaakt in noor delijker richting langs de voornaamste hoogte en een aantal tegenstanders gevangen genomen. Op den rechtaanvalsvleugel hebben de Ca- nadeezen hun vooruitgang voortgezet langs den kam der voornaamste hoogte benoorden Passchendaele en daar in den vroegen ochtend bu.n doelpunten vermeesterd. Op hun linkervleugel vielen Britsche batal jons langs den westelijken »schouder« van den voornaamsten rug aan en ofschoon ze van den moerassigen bodem in de buurt van de Pad- de beek last ondervonden, kwamen ze dit beletsel gelukkig te boven en bereikten ze hun oogmerken daarvoorbij. Later in den ochten ontsponnen zich zware tegenaanvallen tegen het terrein, door de Britsche bataljons ver meesterd en Da een heeten en hardnekkigen strijd, die het grootste deel van den dag aan hield, slaagde de vijand erin, eenige der voor uitgeschoven stellingen te heroveren, die wij hadden genomen. Het bleef stormachtig. Bij klaarlichten dag werd vanochtend een voorspoedige overval door t'oepen uit West-Yorkschire benoorden Lens gedaan. De vijandelijke schuilholen werden gebombardeerd en wij namen gevangenen na een fel handgemeen, waarbij den vijand zware verliezen werden toegebracht. BERLIJN, 11 Nov. (Wolff Officieel mid- dagbericht. Legergroep Rupprecht. Het trech terterrein tusschen Poelcapelle en Passchen daele was gisteren weer het tooneel van ver bitterden strijd. Versche divisies werden door de Engelschen in 't vuur gebracht in den strijd om het hooge terrein ten Noorden van Pas schendaele te vermeesteren. In diepe gelederen waren de Engelsche regimenten opgesteld. In het centrum van het aanvalsfront drongen zij onze verdedingszone binnen en stormden naar de begeerde hoogten. Daar werden zij met een tegenaanval der Pommersche en West- Pruisische bataljons ontvangen en terugge worpen. Vijfmaal herhaalde de vijand zijn aanvallen. Door de werking onzer artillerie braken zij voor het meerendeel reeds voor onze linies. Waar de vijand terrein won, sloeg de infanterie hem neer met het blanke wapen. Brandenburgsche troepen marcheer den den afdeinzenden vijand na en ontrukten hem gedeelten van de stelling, waaruit hij deD aanval had ondernomen. De geschutsstrijd duurde tot des avonds voort en sloeg ook over naar de aan het aanvalsterrein grenzende stellingen. Een partieele aanval, des avonds door de Engelschen ten Oosten van ZoDnebeke ondernomen, mislukte. De dag van gisteren heeft den vijand in Vlaanderen zware verliezen gekost. Honderd gevangenen bleven in onze handen achter. Bij een door ons ondernomen verkennings- aanval ten Zuiden van Richebourg werden een pfficier en tien Portugeezen gevangen genomen. Gevechten in het voorterrein in Artois en bij St. Quentin brachten ons succes. Legergroep kroonprins. Bij het Chaumebosch bleef het vuur in den loop van den dag hevig. Het aantal van den aldaar den 9en dezer ge vangengenomen Franschen is tot acht officieren en 280 man gestegen. Legergroep Albrecht. Onze stormtroepen zijn van een geslaagde onderneming bij den Hartmannsweilerkopf met 87 Fransche jagers teruggekeerd. Luitenant Wuesthoff heeft zijn 26e over winning in de lucht behaald. Oosten en Macedonië niets bizonders. LONDEN, 11 November. (Reuter.) Officieel iniddagbericht Gedurende den nacht heeft het hevig geregend. Het vijandelijk geschut was in actie tegen onze stellingen te Passchendaele en het terrein, gisteren ten N. van het dorp veroverd, doch infanteriegevechten hebben niet plaats gehad. Wij voerden in den afgeloopen nacht een geslaagden overval uit ten N.W. van Warneton. PARIJS, 11 November. (Havas.) Officieel middagbericht. Overvallen der Duitschers ten Noordwesten van Reims en ten Noorden van Samogneux zjjn in het vuur der Franschen mislukt. Aan liet front in het Chaume-bosch heerschte voortdurende bedrijvigheid der wederzijdsche artillerie. In Woëvre, ten Noorden van Fiéry, slaagden de Franschen er in, in de Duitsche linies door te dringen zij keerden met een aantal gevangenen terug. In de Vogezen deden de Duitschers, na een levendige artillerie-voorbereiding, een aanval op de Fransche loopgraven op den Hartmanns weilerkopf. Na een verwoed gevecht van man tegen man wierpen de Fransche troepen de Duitschers volkomen terug. Zij kregen echter een oogenblik vasten voet in de Fransche be wakingslinie. Een andere poging der Duit schers bleef zonder succes. Overal elders was de nacht kalm. BRUSSEL, 12 Nov. (W. B.) Drieduizend Vlamingen te Brussel hielden gisteren in het Alhambra-theater een openbare vergadering zij namen een motie aaD, waarbij de plechtige gelofte wordt afgelegd, dat de stelselmatige onderdrukking van het Vlaamsche volk, die nu reeds meer dan 60 jaren heeft geduurd, thans een einde zou nemen, en wel doordat de gebeele staatsmacht aan de zich van hun afkomst bewust, energieke, onwrikbare Vla mingen zou worden opgedragen. De vergadering verklaarde dientengevolge de Belgische regeering te Havre niet meer te kunnen erkennen als haar vertegenwoor diging. Zij verwacht stellig, dat de Duitschers het volk dezelfde macht zullen verleenen als aan de onderdrukte Polen, door aan Vlaanderen volledige politieke zelfstandigheid te verleenen. BERLIJN, 12 Nov. De »Telegraphen Union* meldt uit Ganève De Fransche en Engelsche gezant te Petrograd zijn voornemens Zaterdag avond Rusland te verlaten. Het garnizoen van Moskou weigert naar Petrograd te roarcheereo. De houding der Kozakken is twjjtelacbtig. LONDEN, 12 Nov. Uit Petrograd wordt dd. 10 November aan de »Times« geseind Kerenski is Woensdag te Luga aangekomen, waar het garnizoen de partij van de voor- loopige Regeering koos. Vrijdag kwam Ke renski te Galehnia aan, op 25 mjjl vao Petro grad verwijderd, waar hetzelfde geschiedde. Het is tevens bekend, dat er regeeringsgezinde troepen zich te Petrograd ophouden, terwijl een divisie Kozakken van Finland oprukt. De bond van Spoorwegbeambten, welke tot dusver haudelde volgens instructies van LeniD, heeft zich thans geheel en al aan de zjjde van het Comité der Openbare veiligheid geschaard, en daarbij verklaard, dat -zij deze bevelen der extremisten niet langer zal gehoorzamen. Dit is eeu zeer zware slag voor de extre mistische beweging, waartegen thans ook de post- en telegraafbeambten zich verzetten. De bond van Rijksambtenaren beeft zijn leden in 16 departementen last gegeven het werk neer te leggen en aldus de handelingen van Lenin en de zijnen te verlammen. De Ryksambtenaren hebben zich ter beschik king van het Comité voor de openbare veilig heid gesteld. Voorts wordt bericht, dat het grootste deel van het garnizoen te Moskou zich voor sameDgaan met de voorloopige Re geering verklaarde. Alle gematigde socialisten hebben het Smolni-instituut verlaten en zich ten stadhuize aangesloten bij het Comité voor de openbare veiligheid, hetwelk gepresideerd wordt door den burgemeester van Petrograd, Schrö jer. BERLIJN, 12 Nov. De »Telegcaphen Union* verneemt uit Kopenhagen, dat de berichtgeving naar het buitenland niet meer door Engeland geoontroleerd wordt, Gok worden de Engelschen uit alle instel lingen, waar zij onder Kerenski co trole uit oefenden, verwijderd. Lenin liet den Engel schen gezant mededeelen, dat hij hem in z§n eigen belang aanraadde, zich nergens in to mengen.- De Raad van Arbeiders en Soldaten zond een telegram aan Poincaré en Lloyd Georgp, om hun te verzoeken den Russen in Frankrijk en Saloniki mededeeüng te doen van de nieuwe revolutie en hei) zoo spoedig mo gelijk naar Rusland terug te zenden Voorts werd verzocht de zich in Rusland bevindende Fransche en Engelsche officieren terug te roepen Lenin hecht des te meer waarde aan de arrestatie van Kerenski omdat Ke renski persoonlijk gewichtige documenten, vooral tractaten met de verbondenen, onder zich heeft. LONDEN, 12 Nov. V. D. De Daily Tele graph* meldt uit Petrograd, dat Kerenski zich in Galehnia, 80 mijlen van Petrograd bevindt aan het hoofd van een klein leger kozakken. Volgens een draadloos bericht uit Haparanda beschikt Kerenski over een leger van 200.000 man, die zijn zaak geheel zijn toegedaan. Wellicht zal Kerenski niet met zjjn troepen naar Petrograd behoeven op te rukken, daar berichten zijn ontvangen, dat de kozakken re gimenten te Pet.ograd, Kerenski 's zijde hebben gekozen, en dat in de straten van de hoofd stad reeds een ware veldslag aan den gang is. De positie der maximalistische troepen is hierdoor tamelijk moeilyk geworden. Het garnizoen te Luga heett geweigerd de bolsjewiki te steunen. Daartegenover staat, dat de garnizoenen van een aantal belangrjjke plaatsen telegrafisch steun aan het M.ilitair Revolutionar Comité hebben toegezegd. Iu de hoofdstad heeft men nog slechts voor twee dagen voedsel. Te Moskou hebben de bolsjewiki getracht zich van de macht meester te maken, doch het garnizoen verzette zich hiertegen en de maxi malisten vluchtten in het Kremlin. BERLIJN, 11 Nov. (WolffOfficieel middagbericht. Sterke Italiaansche strijdkrach ten hebben tegenaanvallen gedaan tegen de over Asiago in Oostelijke richting voorwaarts dringende afdeelingen en dreven ze op één punt iets terug. Belluno is door de verbonden troepen bezet. Aan de beneden-Piavo biedt de vijand een slag aan. BERLIJN, 11 Nov. (Wolff.) Officieel avondberichtOp de hoogvlakte van Zeven gemeenten en in het Suganadal is al vechtend terrein gewonnen, Onze troepen hebben op den Oostelijken Piave-oever stormenderhand het door den vijand hardnekkig verdedigde bruggchoofd bij Vidor genomen. BERLIJN, 12 Nov. (Wolff.) Officieel Krachtige samenwerking van Wurtembergsehe en Oostenrijk ch-Hongaarsche bergtroepen sneed den in het bovendal van de Piave terugtrekkenden vijand bjj Longarone van den weg af. 10.000 Italianen moesten zich over geven, talrijke kanonnen en veel oorlogstuig werd buitgemaakt. Onze van Belluno, langs de Piave stroom afwaarts oprukkende troepen staan voor Feltra. Aan de Baneden-Piave niets nieuws. WEENEN, 11 Nov. (Korr. Bur.) Officieel' middagberichtAan de beneden-Piave be reiden de Italianen zich op nieuwen tegenstand voor. In het gebergte vorderen de operaties met succes. Belluno is in onze handen. In de Zeven Gemeenten zjjn belangrjjke stellingen op de hoogten genomen. Bjj krachtige tegen aanvallen verinreu de Italianen verscheidene honderden gevangenen, en-kooden zij, van een plaatselijke begrensde gevecbts-episode afgezien, nergens vasten voet krjjgen. WEENEN, 11 Nov. (Korr. Bur.) Avond communiqué: Het bruggehoofd op den lin keroever van de Piave bij Vidor is genomen. Aan beide zijden van het Suganadal en op de Zeven Gemeenten winnen wy terrein. ROME, 11 Nov. (Stefani.) Gisteren is de vijand, na een artillerievoorbereiding, die den vorigen avond was begonnen, onze observatie linie in de buurt van Asiago voorbij getrok ken. Hjj viel de vooruitgeschoven van Gal- lio en hoogte 1116 aan en slaagde erin, na een levendige worsteling, deze punten te be zetten. Door een reeks krachtige tegenaan vallen slaagden wij er in deze stellingen te heroveren, den vijand te verdrijven en een honderdtal gevangenen te maken. Een vijandelijke voorhoede, die het Sugana dal oprukte, is gevangen genomen. Aan de Piave hebben onze dekkingstroepen den vjjand, die hen aanviel op de hoogten bjj Valdobbjeden teruggeworpen, waarop zjj naar den rechteroever overstaken en de brug bjj Vidor vernielden. GORZ, 11 November. (Korr. Bur.) De keizer heeft heden met den koning van Bul garije te Görz en Polinanova vertoefd. Aan den tocht namen eveueens de priosen Boris en en Cyriel van Bulgarye deal, benevens prins Felix van Paroia. In de hoofdkerk van Gö z woonden de verbonden vorston een ongemeen induik wekkende godsdienstoefening bjj Van Palmauova zette de koning 'van Bul garije zyn reis naar het front voort, terwyl keizer Karet in het vak Sfrassoldo ea Cer- vignaao de doormacheerende troepen inspec- teeide. Op den terugtocht naar 's keizers standplaats werd in de buuit van Ruda een poging gedaan, een der nog voor weinige dagen taiuelyk wel opgedroogde zjjstroompjes van de Isonzo over te steken. De au!o des keizers geraakte daarbjj vlak boven eeo djjkje in dieper water, waar door de motor weigerde. Een juist aanrijdende vracht auto zou de door de golven omspoelde koninklijke auto weg- sleepen maar kreeg zelve kortsluiting aan den accumulator. Een lijfjager, Reisenbichler, en een wachtmeester van de lyfg^rd-^, Tornek, begaven zich nu te water, ten einde den keizer aan land te dragen. Uierbij had een ongeluk plaats, hetwelk du personen van het gevolg van den vorst, die juist met volgauto's aankwamen, met ontzetting vervulde. De steenen van hat dijkje gaven onder de voeten van den lijf jager mee, en in het volgend oogenblik werd hij door deo vloed gegrepen en in de woelige golven van de r vier gesleurd, die zeer hoog ging wegens de heftige wolk breuken, die zich kort te voren boven de streek haddeD ontlast. De keizer, die zijn ljjfjager in levensgevaar zag, liet hem in ongehoordsn trou w aau dezen dienaar niet los, evenmin als de wachtmeester Tomek, den vo.st losliet. Zoo weiden keizer, ljjfjager en wachtmeester door een sterke stroom over het djjkje heen in diep water gesleurd. Prins Felix van Parma, de zwager van den keizer, wiens auto op dit wanboopig o rgenblik aan den oever kwam, wierp zich in zjju pels en volle uitrusting in hst water, om den sou- verein te hulp te komen. Dank zij dit heldhat ig optreden ea de on- vergeljjkelijke O offerende en dappere houding van het gevolg, kon de keizer met veel moeite gered worden. Keizer [Karei, prins Felix, de ljjfjager en de wachtmeester, lieten elkander niet los. De officier, die op dien dag als chafteur van de koninkljjken auto fungeerde, wierp zich eveneens in het water. Zij allen werden ten slotte tegen een wilgenboom in de rivier-bedding gedreven, waaraan zij zich zoo goed en zoo kwaad als het gi ig, vastklampten? Intusschen waren twee officieren stroomaf waarts gesneld om den afdrjjvenden keizer en zjjn makkers in bet ongeluk te redden. De eerste hun over de golven toegestoken tang bleek te kort te zijn. Een zware balk, welke men onmiddellijk op dep modderigen oever vond liggen, werd met levensgevaar en met groote moeite in het wat6r gebracht. De aard van den oever legde den redders de grootste moeiljjkheden in den weg. Met zware, meterlauge balken beladen, trapten zij steeds opnienw den brokketigen oever los en bjj het uitbrengen van de balken voelde men reeds op een voet afstand van den oever geen gi-ond meer. Het water kolkte in dreigende wielingen, maar niettemin gingen verscheidene chauffeurs zonder zich een oogenblik te bedenken te water om te zamen met de officieren een verbinding met de plek des onheils tot staud te brengen. Da keizer, die iu den wilg, welke zich onder het geweld der stroomversnelling telkeüs boog, een zwak steunpunt had gevonden en telkens opnieuw lot Loven den hals onderdook, verloor geen oogenblik zjjn tegenwoordigheid van geest. Hij antwoordde kalm en vastberaden op het aanroepen zijner redders. Toen na vele bange minuten de verbinding tusschen den albrokke- lenden oever en den been en weder zwalpenden wilg tot star d was gebracht, en de keizer eindeljjk aan land zou worden getrokken, gold zyn eerste gedachte zjjn zwager en zijn even als hjj met de golven worstelende getrouwen. Er was een krasse aanmaning toe noodig, welke de wetten der gehoorzaamheid ter zjjde stelde, om den keizer te bewegeD, het eerst naar den oever te zwemmen, daarbij steun zoekend aan den balk. Toen hjj den oever bereikte, bleef hjj daar tot ook de laatste man uit de golven was gehaald. De zon was reeds ODder gegaan, toen eindeljjk het moeilyke red dingswerk gelukt was. „Zoo is de oorlog, die nu eenmaal veel eischt", zoo luidde het oordeel van den vorst, die nu weder in zyn auto stapte om drijfuat naar zjjn standplaats terug te rijden. De keizer bevindt zich in goede conditie, Hjj nam nog in den nacht na zyn redding rapporten in ontvangst. Aaa het gevolg van Z. M. viel de zware taak te beurt, aan de keizerin mededeeling van dit ongeval te doen. Zjj wachtte als altjjd den keizer op, Dq

Ter Neuzensch Volksblad / Zeeuwsch Nieuwsblad | 1917 | | pagina 2