Van het Oostelijk oorlogstooneel. Op Zee Loop der bevolking le Ter fteuzen. UIT ONZE OMGEVING. Kerknieuws. Rechtszaken. De maximalisten te Petrograd. Beschieting wan het winterpaleis Het winterpaleis genomen. Amerikaansche patrouilleboot gezonken. Bommen op Nederlandsch grondgebied. De losgerukte kabelballons. 9tander zware verliezen zij toegebracht. Het aantal door ons gemaakte gevangenen steeg tot 120, o. w. twee officieren. Wij maakten veel materieel buit, dat nog niet geteld is. Niets te melden van het ovirige front. LONDEN, 8 Nov. (Reuter.) Officieel. Wij voerden ten Z O. van Armentières een welgeslaagden raid uit, waarbij wij 14 ge vangenen maakten. Onze verliezen zijn licht. Twee vijandelijke pogingen om onze stel lingen bij Roeux binnen te dringen werden verijdeld, waarbij wij enkele gevangenen maakten. LONDEN, 8 Nóv. (Reuter.) Berichten uit het bureau der P. T. A. (dat in handen der maximalisten is) melden, dat de maximlisten meesters zijn van de hoofdstad. De ministers zijn gearresteerd. Lenin (Oeljanof) die de beweging leidt, eischt onmiddeiijk wapenstilstand en vrede. LONDEN, 8 Nov. (Reuters bijz. dienst) (Ontvangen van het bureau van het P. T. A. den 7d6n Nov. 's av.) Er hebben eeuige vei- anderingen plaats gehad in dea algemeenen toestand van de hoofdstad. De maximalistische bewegiDg heeft wederom vrij groote vorderin gen gemaakt, ongeregeldheden zijn echter niet voorgekomen. Te 5 uur 's nam. publiceerde het militaire revolutionaire comité van de Sovjet een pro clamatie, waarin het mededeelt dat Petrograd in zija handen is, dank zij de hulp van het garnizoenj waardoor de coup d' etat zonder bloedvergieten kon worden uitgevoerd. De proclamatie verklaart verder, dat de nieuwe regeering een onmiddellijker) rechtvaardigen vrede zal voorstellen, het land aaD de boeren zal geren en een Constitueerende Vergadering bijeen zal roepen. (8 Nov. één uur 's ochtends.) Gedelegeerden van de drie kozakkenregimentén, die te Petro grad in kwartier zjjn, hebben verklaard, dat deze weigeren te gehoorzamen aan het bevel van de Voorloopige regeering om tegen de Sovjet op te treden, maar dat zij bereid zijn de openbare orde te handhaven. De Sovjet te Petrograd hield hedenmiddag een buitengewone vergadering, waarin president Trotzky verklaarde, dat de Voorloopige regeering niet langer bestaat, dat eenige ministers ge arresteerd zjjn en dat het Voorloopige Parle ment ontboden is. Lenin, die met langdurige toejuichingen werd ontvangen, hield een rede, waarin bij de drie problemen van de Russiche democratie schet3te lo. onmiddelljjke beëindiging van den oorlog, ten behoeve waarvan de nieuwe regee- ring een wapenstilstand aan de oorlogvoerenden moet voorstellen 2o. bet overgeven van het laüd aan de boeren en 3o. de oplossing der economische crisis. De vergadering nam een motie aan, waarin de wensch werd uitgesproken, dat deze drie problemen zoo spoedig mogeljjk opgelost zouden worden. Op het einde van de zitting las een ver tegenwoordiger van de soc.-dera. minimalistische party van de Sovjet een verklaring voor, waarin werd medegedeeld, dat de partij den coup d'étant afkeurde en uit Petrograd zou vertrekken. PETROGRAD, 8 Nov. (Reuter). Het offi cieel agentschap meldtBet congres des Sovjets uit geheel Rusland heeft dne procla maties uitgevaardigd, waariu het volgende wordt verklaard De macht behoort geheel aan de Sovjets. De regeerings commissarissen zijn uit hun functies ontheven. De voorzitters der Sovjets treden rechtstreeks in verbinding met de revolutionnaire regeering. De leden der landbouwcommissies, die gearresteerd waren, worden onmiddellijk ontslagen en de commissarissen, die hen arresteerden worden op hun beurt gearresteerd. De door Kerensky aan het front herstelde doodstraf wordt afge- séhoft. De voormalige minister Konowalof, Kiesjkien, Terestsjenko, Malantowitsj, Nikitien e.a. zijn gearresteerd. Kerensky heeft de vlucht genomen. Aan alle militaire organisaties wordt bevolen maatregelen tot zijn arrestatie te nemen. PETROGRAD, 8 Nov. (Reuter.) De troe pen van de Sovjet beschieten het Winterpaleis, welks bezetting zich krachtig verdedigt. PETROGRAD, 8 Nov. (Reuter.) Het Winterpaleis is genomen. WASHINGTON, 7 Nov. (Reuter.) Officieel. De Amerikaansche patrouilleboot »Alcedo* is Maandag in den grond geboord door een duik boot Een officier en 20 man worden vermist. Donderdagnacht 4 uur werd Axel opge schrikt door de ontploffing van een botn. Deze was uit een vliegtuig geworpen op de gasfabiiek en had aan die fabriek veel schade aangericht. Aan de belendende perceelen werd aan daken en ruiten ook groote schade berokkend. Een bejaarde vrouw werd door de scherven aan de keel verwond, een andere vrouw werden drie vingers afgeslagen. Het vliegtuig vloog zeer laag, op ongeveer 250 a 300 N meter hoogte. Na de bom geworpen te hebben, verdween het in zuidwestelijke richting eu keerde 10 minuten later terug. Het werd nu hevig beschoten, waarop het weer verdween in dezelfde richting. Men meende later nog twee bommen te hooren ontploffen. Inderdaad bleek er op het Bel gische deel van Overslag een bom te zijn neergekomen. in de nabijheid van Hulst is gevallen. Men vermoedt, dat de vlieger afgekomen is op bet licht van de gasfabriek. Hij ver keerde blijkbaar in de meening, dat hij zich boven Belgisch grondgebied bevond. Voor dat de bom neerkwam, vloog bij eenige malen om de fabriek heen. De schade bepaalt zich in hoofdzaak tot den gashouder. Deze ver toont tal van gaten. Aan de fabriek zelf, zoomede aan de woning van den directeur, is slechts geringe schade aangericht. In ge heel zijn twee vrouwen en één meisje gewond, waarvan één nogal ernstig.. Uit Sas van Gent wordt gemeld. Donderdagnacht om 3.15 werd heel Sas van Gent opgeschrikt door twee direct elkander op volgende hevige ontploffingen, Bij onderzoek bleek een vlieger hier twee bommen had neer geworpen. De beide suikerfabrieken aan weerszijden der gemeente, ongeveer 1200 M. van elkaar zijn in den campagnetijd des nachts schitte rend verlicht. Beide hebben veel gloeilichten en aan de kade vele booglampen. De fabriek Maloteaux heeft een luchtspoor van ongeveer 300 M. met groote verlichting. By de los- en laadplaats van de laatste viel een bom, beschadigde eenige kleine gebouwen en ver wondde drie werklieden, gelukkig zeer licht. Aan de overzijde van het van het kanaal viel een bom op den wal naast een schip. Dit laatste »Rijnvaart I Rotterdam*, is als door zeefd. Er zijn gaten van meer dan een vier kanten centimeter. De kajuit is grootendeels vernield, maar hierbij bleef het gelukkig. Geen persoonlijke ongelukken kwamen voor. Direct na de ontploffingen stegen eenige Duitscke vliegers te Selzaete op ter vervol ging, maar waarschijnlijk te laat. De geheele grens was door vuurpijlen en andere iucht- signalen verlicht. In de Dinsdag te Axel gehouden ver gadering van den gemeenteraad, waarbij alle leden tegenwoordig waren, werd medegedeeld, dat dezen winter herhalingsonderwijs zal worden gegeven. De premiën voor de aanstaande veemarkt (26 Nov.) werden vastgesteld als vorige jaren, terwijl tot keurmeesters werden benoemd de beeren H. Wolfert, H. D. Dieleman en H. W. de Moor. Tot lid van het alg. burg. armbestuur werd .herbenoemd de beer J. K. Vink met 6 stemmen de heer H. Luijk ver kreeg 2 stemmen, terwijl 1 briefje blanco en een van onwaarde was. Ingewilligd werd een verzoekschrift van de heeren P. Dekker Fz. en F. van Hoeve om een hek te plaatsen voor hunne woning in de Noordstraat. De verordening, regelende de jaarwedden van de hoofden en het onder wijzend personeel der o 1. school werd vast gesteld als volgthoofd der school aanvangs salaris f 1303 met 5 twee jaarlijksche ver hoogingen van f 100 maximum f1800; onderwijzers 1 600 met 5 twee jaarlijksche verhoogingen van f 100 maximum fllOO. Huishuur f 100. Voor het geven van lessen buiten de schooluren fl per lesuur. Voor elke-verplichte hoofdakte f 200. De meerdere uitgaven voor de gemeente bedroegen f 1020. Besloten werd de borgstelling van den ad ministrateur van het levensmiddelenbedrijf te brengen van f 5000 op f2000. Vastgesteld werd een ontwerp-verordening op de honden belasting. De belasting zou volgens deze verordening bedragen f4 per hond en tl voor een hond voor bedrijf. De begrooting voor de gemeentelijke gas fabriek voor 2818 werd vastgesteld op f 64.190 (onvoorzien f715.) De gemeentebegroting voor 1918 werd vastgesteld op f 94.925.405. Nog werd vastgesteld het suppl. kohier van den hoofdelijken omslag. De inkomsten van den hoofdelijken omslag werden begroot op f 55.200, in 1916 was deze begrooting f 24.368. In beslolen zitting werden nog behandeld 30 reclames inzake den noofdelyken omslag. De eommies-verificateur J. Martens te Lobith is met ingang van 16 Nov. verplaatst naar Sas van Gent. Naar men verneemt, is de salarisrege ling voor het onderwijzend personeel aan beide scholen te Stoppeldijk niet goedgekeurd door Ged. Staten. Door den gemeenteraad van Hengstdijk is de salarisregeling voor het onderwijzend personeel aldus vastgesteld De aanvangs salarissen van het hoofd en de andere onder wijzers zijn respectievelijk f 1200 en f 600, en klimmen met 5 tweejaarlijksche verhoogin gen tot f 1700 en f 1100. Bij den beer W. te Ossenisse heeft men des nachts weer twee dure vischnetten ge stolen, zoodat men hem nu in korten tijd er tien heeft ontvreemd. De dieven zijn zoo brutaal geweest die twee te kapen, nadat hij ze pas had nagezien, en op eenigen afstand met een derde bezig was. Men meldt uit Hansweert Bij de visitatie van het schip Leopold*, schipper Somers, vonden de Duitsche militai ren te Antwerpen in het logeis van den knecht 5 Belgen verstopt, die naar Nederland wilden vluchten. Zij zijn allen gezangen genomen. In de laatst gehouden raadsvergadering te Rétranchement werd met 6 van de 7 stem men de volgende salarisregeling vastgesteld hoofden f1200 met 6 tweejaarl. verb, van f50 tot f1500. Onderwijzers f600 met 6 tweejaarlijksche verh. van t 75, tot f1050. Verplichtend Fransch, f 100 belooning, werd met 4 tegen 3 stemmen aangenomen. Woensdagmiddag is te Ritthem een groote Duitsche kabelballon gedaald. De Midd. Ct. deelt daaromtrent het volgende mede Van uit het Zuiden was bij over de Schelde komen drijven. Op de oorlogsschepen was er reeds op geschoten, blijkbaar met goed resultaat, want de ballon, waaraan een heel eind staaldraad was, daalde merkbaar. Op den dijk wisten verscheidene personen dezen draad te grijpen en wonden dien om een paal. De draad knapte echter af en de ballon dreef in de richting van het dorp, waar hij neerkwam bij 't huis van den landbouwer C. Goedbloed. De schoornsteen en de dakgoot werden vernield. Dadelijk waren de militairen er bij, die het gas lieten ontsnappen. Aan den ballon hing een mand, waarin een verrekijker, twee kompassen, een kaart en een telefoontoestel was. Er was echter geen pas sagier in. Het gevaarte, dat heel wat bekijks had, is op een boerenwagen naar Middelburg gebracht. Uit Breskens verneemt men dat deze ballon daar nog al schade aan de telefoondraden heeft aangebracht. Bij de pogingen om den ballon vast te houden werd een der helpers ernstig aan drie vingers gewond. Te Oostburg kwam Woensdag over de ge meente een Duitsche kabelballon aandrijven, waarvan de daaraan hangende kabel door eenige militairen gegrepen, die het eind om een boom wonden de kabel brak evenwel afdaarop heeft het over den grond sleepend eind hier een pan van een huis, daar een paar steenen van een schoorsteen afgeruktweer elders een ruit ingeslagen, ja zelfs een openstaand dakvenster in stukken gerukt en verder een gat in 't dak geslagen de ballon daalde nu en dan zoo laag dat hij de boomen raakte met groote sprongen is hij daarop verder ge dreven in de richting Breskens. Blijkbaar zat er niemand in het schuitje. Een der overgedreven ballons kwam Woens dag neer bij Biervliet. Men zag te IJzendijke bij de kom uit Z.W. richting een kabelballon komen, waaraan een mand hing Deze ballon werd door de militairen beschoten zonder zicht baar succes. In de mand was een persoon, die toen hij genaderd was ongeveer grens Hoofdplaat Biervliet—IJzendijke, zich met een parachute daaruit liet vallen. In dezelfde gemeente (Oranjedijk) zweefde nog een ballon, waaraan een lange staart. Werklieden, die aldaar bieten laadden, hebben het touw te pakken gehad, maar moesten bet los laten. Voorts dreef ook Woensdagvoormiddag een losgeraakte kabelballon met een lang stuk staaldraad of een anker vrij laag over de ge meente Nisse (Z Bevelaud) in Noordoostelijke richting, vernielde planken van een mestput heining en de leuning van een voetbruggetje, sloeg verder de takken af in meer dan een boomgaard en beschadigde ouder 's-Heer Abts- kerke telefoondraad. Woensdagmiddag is een kabelballon boven de kweekery »Spoorzicht« te Kloetinge met den tros verward geraakt in een telegraaf draad die werd stuk gesneden. De ballon zweefde zoo hoog, dat men niet onderscheiden kon of er zich menschen in be vonden. Hij koerste verder over Wemeldlnge, en dreef daar veel lager de tros sleepte over den grond, en vernielde een vlaggestok en een telegraafdraad. Het gerucht loopt, dat er ook personen door gekwetst zouden zijn. Je Dordrecht dreet Woensdagmiddag on zichtbaar door de wolken een ballon over de stad, waaraan een kabel hing, die als anker een ijzeren staaf droeg. Die staaf heeft heel wat verwoesting aangebrachtverschillende telegraafdraden werd stukgeslagen,, waardoor het telefonische- eu telegrafische verkeer met Gorinchem verstoord werd. Ie Wieldrecht (Dubbeldam) zijn ook draden gebroken, terwijl te 's Gravendeel een lantaarn paal, een schoorsteen, "draden, een dekstuk van een schuur, enz vernield werden. Voorts wordt gemeld, dat een Duitsche kabelballon met ongeveer 1006 M. staaldraad en een anker Woensdagmiddag over het in- terneeringskamp bij Zeist dreef. Men wist het anker te grijpen en bevestigde dit aan een loods. Door een rukwind werd de loods ech ter om vergetrokken. Twee personen werden hierbij gewond. Aan de Vlasakkers bij Amersfoort werd de ballon opnieuw vastgegrepen en werd, het anker aan een boom bevestigd. Bij het neer halen werden door een rukwind verschillende personen de lucht in getrokken. De soldaat Hoekstra viel van een hoogte van 30 M. naar beneden en werd zwaar gekwetst. Ten slotte werd de ballon neergehaald. Er bevond zich niemand in. In den loop dezer week hebben zich alhier de volgende personen gevestigd A. Dees, zonder, O 104, uit Zaamslag S. Boogaard, buishoudster, Kersstraat 11, uit Heinkenszaod A. J. P. Goossen, dienstbode, Grenulaan 33, uit Hontenisse L. A. de Bree, zonder, 2e Kortestraat 2, uit Amsterdam E. Kolrjo, dienstbode, O 191, uit Axel D. F. de Ritter, schippersknecht, aan boord, uit Axel S. P. den Outer, zonder, aan boord, uit Biervliet C. A. Slager, zonder, Verbin dingstraat 16, uit Vlissingen. Vertrokken KT. H. Groeneveld, zonder, Nieuwstraat 30, naar Loosduinen M. A. Openneer, dienst- hode, aan booid, naar Middelburg M. J. Machielsen, dienstbode, le Kortestraat 1, naar Den Helder M. van Denderen, zonder, Donze Visserstraat 127, naar Rotterdam T. Kooistra, arbeider, Zandstraat 4, naar Bergum B. J. Lorette, sergeant majoor, 2e Ver bindingstraat 3, naar Oost Kapelle S. J. Diermanse, zonder, Noordstraat 72, naar Hil versum A. M. Nieuwejaers, koopvrouw, in een woonwagen, naar Hoek J. C. Mulder, Officier Leger des Heils, Donze Visserstraat 61, t aar Amsterdam E. F. D. Audenaert, kappersbediende, Schoolweg 3, naar Amsterdam. Zondag II November 1917. Ned. Hervormde Kerk. Ter Neuzen. Yoorm. 9'/s U. en nam. 2 u., Ds. A. Timmerman. Dankure voor den inge- zamelden oogst. Sluiskil. Voorm. 9l/s u., on nam. 2 u. dhr. L. Dek. Dankure voor <leu ingezamelden oogst. Hulst. Voorm. 9 u., Ds. L. M. de Boer. Gereformeerde Kerk. Ter Neuzen. Voorm. 91/, u., en nam 2 u., Ds. S. Groeneveld. Gereformeerde gemeeute (Vlooswijkstraat). Ter Neuzen. 9 u., 2 u., en 51/u., Overduin. Oud-Gerel'orineerde gemeente (Vlooswijkstraat) Ter Neuzen. 9 u 2 n., en 51/3 u., Leeskerk. Lokaal „Ebeu-Ha'ëzer" (Korkhoflaan.) Ter Neuzen. Nam. 5'/a it., Evangelisatie. Uitvoer van 170.000 K.<». aardappelen. Voor de rechtbank te Middelburg is Dins dagmorgen de zaak behandeld tegen den 39- jarigen expediteur IJ. van D. uit Rijnsburg, wien ten laste was gelegd, dat hjj op 30 Mei 1916 te Sas van Gent 170.000 K.G., althans ongeveer deze hoeveelheid, aardappelen, waar van de uitvoer verboden was, althans waarvan een gedeelte behoorde tot de aardappelsoort „roode star van de klei" waarvan uitvoer ver boden was, welke aardappelen geladen waren in het schip „Adriaua" aan de ambtenaren H. F. Erichsen en S. Visser, kommies en verifi cateur, ten uitvoer heeft aangegeven. Als verdediger van bekl. trad op mr. Oskam uit Rotterdam. De eerste getuige H. F. Erichsen, zegt dat er wel consent was gegeven voor Dumbar, maar niet voor Roode Star aardappelen,

Ter Neuzensch Volksblad / Zeeuwsch Nieuwsblad | 1917 | | pagina 2