Vrijzinnig Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen, VACCINATIE. Paarden- en Veemarkt. Verdubbeling der Oorlagsbegrooting. Van het Westelijk oorlogstooneel. Van het Italiaansch-Oostenrijksch gevechtsterreia. No. 2825. Woensdag 7 November 1917. 28e Jaargang. Paarden- en Veemarkt. .an .TL -It Telef. Interc. No 15. ABONNEMENTSPRIJS: ADVERTENTIEPRIJS: Per 3 maanden 76 cent voor binnen en buiteD Ter Neuzen. - I ^''1 an en me^ re86jS "0 oent; eika regel meer Voor België 96 cent by vooruitbetaling. 1p1§LS 10 oent BÜ abonnement aanmerkelijk ver Abonnementen worden aangenomen by alle SSSllSl minderd tarief. Grootere letters naar plaatsruimte- Boekhandelaren, Brievengaardere en den Uitgever. Redactie-adres: Noordstraat 10, Ter Nsuzen. Deze Courant verschijnt eiken Woensdag- en Zaterdagmorgen by den Uitgever M. DE JONGE, te Ter Neuzen. Burgemeester en Wethouders van TER NEUZEN maken bekend, dat gelegenheid tot gratis vaccina tie en revaccinat e door den heer A. SPRUITEN- BURG, gemeente-geneesheer, zal bestaan in de kom der gemeente op Vrijdag 9 November 1917 in het Vereenigingsgebouw in de Donze-Visserstraat, 's namiddags 1-, uur, en te Sluiskil op Dinsdag 13 November 1917, in een der lokalen van de open bare school, 's namiddags 3'/2 ure. De zoogenaamde trouwboekjes moeten worden medegebracht. Ter Neuzen, den 6 November 1917. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. HUIZINGA, Burgemeester. L. WABEKE, Secretaris. Burgemeester en Wethouders van TER NEUZEN maken bekend dat in die gemeente zal worden gehouden op Woensdag 21 November 1917, zooals breeder by aanplakbiljetten is om schreven. Ter Neuzen, den 6 November 1917. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. HUIZINGA. Burgemeester. L. WABEKE. Secretaris. Zeer terecht heeft de Kamer het optreden van Minister De Jonge op den legerdag te Leeuwarden niet gemaakt tot een zaak, die alleen den minister van Oorlog zou regar- deeren, maar tot een onderwerp, dat de Regee ring in haar geheel raakt. Het is mogelijk zulks kwam meer bij een minister in dit Kabinet voor, dat men hier met een persoon lijke opinie van den heer De Jonge te doen heeft, en dan zou men genoeg gedaan hebben met de uitspraak, dat men het betreurde, dat de Minister, zonder af te wachten of er uit dezen oorlog algemeene ontwapening zal voortkomen, voor sterke bewapening pleitte, terwijl een kleine natie hare defensie met geld toch nooit kan opvoeren tot het peil van die van de groote mogendheden. Maar twijfel in deze mag niet bestaan. Daarom is het zoo goed, dat reeds bij de algemeene beschouwing over de politiek der Regeering de vraag is gesteld, of zij met de uiting van den Minister van Oorlog aeccord gaat. Wij zouden het zeer betreuren als dit zoo was. Want ais de oorlog ons iets geleerd heeft is het wel dit, dat een kleine natie als de onze nooit meer zal kunnen doen dan het handhaven van hare neutraliteit, en dat daarvoor onze defensie kracht groot genoeg was. Alle wenschen naar meer artillerie, vliegtuigen, enz. enz. hebben helaas bewust of onbewust niet anders dan dezen oorsprong, dat men zou wenschen dat Nederland in tijd van oorlog meer zou kunnen doen dan de neutraliteit bewaren, dat wij zou den kunnen zijn een bondgenoot van waarde. Én tegen dit laatste kan niet genoeg gewaar schuwd worden. Wij vinden onze veiligheid, voorzoover er in deze wereld nog van veilig heid kan gesproken worden, daarin, dat wij een bufferstaat zijn, en dat zoowel Engeland als Duitschland bij het onafhankelijk voortbe staan van dien bufferstaat belang hebbeD. Daar is niets vernederends in die bekentenis, die is slechts vernederd voor hen, die, om volken recht niet gevende, de vrjjheid van een kleinen staat slechts eeroiedigeD, zoolang hun belang dit meebrengt. Maar, zoodra wjj, alle andere volksbelangen vergetende,- want daarop zou het neerkomen, ons veel sterker gingen be wapenen, zouden wjj een begeerlijken ateun voor de groote mogendheden uitmaken, en welk gevaar daarin voor ons zou liggen, be hoeven wij niet nader aan te duiden. DE OORLOG. De algemeene toestand. Belangrijk nieuws is er van het Italiaansche front ontvangen. De Tagliamento, een zeer moeilijk te passgeren bergstroom, die boven dien reeds langen lijd voor den oorlog door de Italianen versterkt was en met e9n kring van forten was omgeven, waaronder zelfs mo derne pantserforten, was de scheiding tusschen de beide iegers. De Italianen stonden op den westelijken, de Duitsch-Oostenrijksche legers op den oostenlijken oever. Aan den Tagliamento had Cadorna waar schijnlijk een opname-stelling gemaakt van jonge reserves, die in goeden staat verkeerdeD, en worden daarachter da uiteengeslagen tweede en derde legers opnieuw georganiseerd. Vandaar is nu het bericht ontvangen dat de Duitsch-Oostenrijksche troepen de Taglia mento hebben overschreden, en dat op den westenlijken oever wordt gevochten. Het bljjkt uit de berichten, die uit Italië worden ontvangen, dat op politiek gebied de godsvrede daar is hersteld het gemeenschap pelijk gevaar, zoo plotseling gekomen, heeft de politieke groepen gelegenheid gegeven zich opnieuw aaneen te sluiten. Zelfs de Italiaan sche socialisten, die nog onlangs krachtige be- tooginuen hieldeo voor den vrede, zijn thaDS verrast en beloofdeD aan de nieuwe regeering, om haar geen moeilijkheden in den weg te leggen. De karige en weinig zeggende berich ten van Cadorna hebbeD den indruk gewekt dat er iets vreeselijks gebeurt is, eu met span ning verwacht men de opheldering, hoe dat mogelijK is geweest. De toestand wordt nog ernstiger, door het gebrek aan levensmiddelen in de groote steden, maar het gevolg van het slechte verdeelings- systeem en van de desorganisatie der trans portmiddelen, dan van het ontbreken dier levens behoeften zelfs in Milaan, waar de gemeen teraad met voorbeeldigen ijver zorgt voor de distributie en het bestuur goed gerpgeld is, komen levensmiddelen-opstootjes voor. Het koleDgebrek doet zich ook ernstig geldeu in Italië; daa door is het treinenverkeer groo- tendeels stopgezet. Berichten uit Milaan melden, dat het personenverkeer geheel is gestaakt, het goederenverkeer grootendeels. Slechts de am- muoitie-treinen en militaire transporten kunnen nog worden vervoerd. Ie Rome heeft deze week de conferentie van de staatslieden der Entente plaats. De Engelsche e i Fransche minister-presidenten zijn reeds te Rome aangekomen Lloyd George wordt door generaal Jan Smuts vergezeld. De fransche bladen achten het van groot belang, dat die conferentie juist te Rome plaats heelt nu de Entente-troepen naar Italië worden ge zonden, om hulp te bieden bij het terugdrjjven der Centraleu. De »Echo de Paris« zegt, dat daarvan de geheele eenheid van militaire actie aan het westtront het gevolg zal zijn. De samenwerking tusschen Frankrijk en Engeland- is volkomen en nimmer was nog de entente zoo krachtig. Ihans zal ook door Italië dat zelfde doel worden bereikt. Daarentegen schryft de »DaiIy Telegraph*, dat de toestand critiek is, zoo critiek als sinds den slag aan de Marne niet meer het geval is geweest. De strijd aan de andere fronten bepaalde zich tot kleine gevechten. Officieele communique's. PARIJS, 5 Nov, (Havas.) Communiqué. Aiwisselende artillerie-activiteit den weder- zydsche artillerie in België en Boyen-Elzas. Een Duitsche aanval op kleine Fransche posten ten w. van het Bosch van Coucy mis lukte. Duitsche gevangenen bleven in Fran sche handen. Overal elders was de nacht kalm. LONDEN, 5 Nov. (Reuter.) Officieel. Na dere rapporten over onzen raid gistermiddag nabij Gravelle melden, dat 14 Duitschers ge vangen werden genomen ea 4 mitrailleurs veroverd werden, benevens twee loopgraven- mortieren. Bovendien werden ongeveer 100 vijanden gedood, en alle onderkomens in het aangevallen frontdeel werden verwoest of in brand gestoken. Onze verliezen zijn zeer licht. Gisteravond werd ten n.o. van Loos een raid uitgevoerd, waarbij enkele gevangenen werden gemaakt en vele Duitschers werden gedood. Wederom waren onze verliezen licht. Vijandelijke verkenningsafdeelingen werden door ons vuur bij Hollebeke en Reutel verstrooid. De eerste Amerikaanse!»» verliezen. WASHINGTON, 5 Nov. (Reuter.) Gene raal Pershing meldt, dat drie Amerikanen zijn gedood, vijf gewond en twaalf gevangen geno men bij den Duitschen overval van Zaterdag. De slag aan den Chemin des Dames. TiiSn correspondent te Londen seint De correspondent van de Daily Telegraph bij het Fransche leger meldde De terugtocht ran de Duifschets moet overhaast zijn geweest. De voorste lioies zijn slechts op het laatste oogenblik gewaarschuwd. Er ziju blikken met soep gevonden, die nog warm was. Waar- schjjulijk is het besluit plotseling genomen. Donderdagavond toen het flankvuur van het veroverde terrein af in westelijke richting de stellingen onhoudbaar maakte. Het bombar dement van de zware Fransche kanonnen scheen een aanval te beloven die een volkomen ne derlaag had kunnen veroorzaken. Het moe rassige dal zal tijdens den winter geen aange naam terrein zijn voor de Duitschers noch voor deJJ Franschen. Maar de laatste hebben het voordeel van een onvergankelijke reeks waar nemingsposten en hun artillerie zal de heuvels beschermen, terwijl zij de Duitsche loopgraven en verbindingslinies bestrijken. Het verschrik kelijke gevecht van man tegen man om den Chemin des Dames is geëindigd. ROME, 5 Nov. (Ag. Stef.) De vijand, wien het gelukt is boven Piuzano eenige troe pen over den rechteroever van de Taglamento te brengen, heeft zijn druk op den Italiaan- schen linkervleugel versterkt. Italiaansche vliegtuigen wierpen in den nacht van 3 op 4 Nov. en gisteren overdag bommen op vijandelijke troepen in de bekkens van Caporeto en Tolmein en aan den linkeroever van de Tagliamento. Den 3den Nov. schoten Italiaansche vlie gers, behalve de twee gisteren vermelde vlieg tuigen, nog drie vijandelijke machines omlaag. Daarvan vielen er twee naar beneden in Laguno Grado en één in de buurt van Cal- donazzo. WEENEN, 5 Nov. (W. B.) Officieel. Aan den Tagliamento is de strjjd hervat. Duitsch- Oostenrijksch-Hongaarsche divisies forceerden den overgang over den Tagliamento en wonnen gebied aan de overzjjde. De divisies aan ge neraal Felix prins Schwarzenberg die sedert eergisteren aan den westelijken oever der rivier staan, hebben door snel aangrijpen van den vjjand zich bjjzonder verdienstelijk ge maakt. Meer dan 6000 man werden gevan gen genomen, een groot aantal kanonnen buit gemaakt. Ook het leger van generaal Kro- batin ging overal vooruit. BERLIJN, 5 Nov. 's av. (W. B.) Off. In Boven-Italië gaat het goed vooruit. De opmarsch der centralen. WEENEN, 5 Nov. 's av. (Korr. B.) Het Oorlogspersbureau meldtDe gebeurtenissen in de Italiaansche vlakte nemen een guostig verloop. Ook het Dolomietenfront der Itali anen wankelt. Het overtrekken van de Tagliamento. Omtrent den overtocht der Centralen over de Tagliamento meld een Wolfïtelegram o.a. nog het volgende Door de stortregens der laatste dagen was de rivier zoodanig gezwollen, dat de Italianen konden hopen, hier den Duitsch-Oostenrijksch- Hongaarschen opmarsch tot staan te brengen. Id haar bovenloop stroomt de Tagliamento met snelle vaart tusschen hooge, loodrechte, rots achtige oevers in middel- en benedeuloop ver breedt zjj zich tot twee kilometer, splitst zich in ontelbare armen en levert dus aan den over tocht geweldige moeilijkheden op. De nederlaag der Italianen. Dat de Engelsche en Fransche eerste minis ters reizen naar Italië maken bewijst wel welke ernstige gevolgen de leidende persoonlijkheden van de Entente van de geleden nederlaag verwachten, zegt de »Neue Freie Pressec. Het blad houdt de politieke nederlaag van Italië voor nog grooter dan de militaire, want daar de redenen, om welke Italië tot den oorlog is toegetreden, het bezit van Triëst, Trente, Dal- matie en Albanië, niet meer gelden, doet zich de vraag voor welk doel de voortzetting van den oorlog nog kan hebben. Wanneea het te doen was geweest om militaire besprekingen, dan was het niet noodig geweest dat Lloyd George en Painlevé naar Rome kwamen. Dit geschiedt echter omdat men van meening is, dat bet voortbestaan der Entente zelf in gevaar is Italië moet voor de Entente be houden worden, evenals Rusland. Het »Neues Wiener Tagebl komt tot een zelfde conclussie, maar voegt daaraan nog toe Eindelijk zal nu ook de ware positie van Italië vastgesteld worden. Van den beginne af was Italië door zijn streven om een onafhankelijke Middellandsche Zee-groote mogendheid te worden zoowel den 1' ranschen als den Engelschen een eenigszins lastig bondgenoot. De hulp van het land zou echter de beslissing in den wereldoorlog bren gen, en daarom liet men het, hoewel met tegenzin, begaan. Het blad is nu echter ge keerd. Italië heeft zelf hulp noodig, en deze zullen Engeland en Frankrijk zeker allen bieden in ruil voor beperking van zijn oor spronkelijke aspiraties. De vlucht uit Udine. De correspondent van Reuter bij het Itali aansche hoofdkwartier seint dato 2 Nov. Ik was de laatste die Udine verliet, toen het bericht kwam, dat Oostenryksche patrouilles de 3tad naderden. Ongeveer 10 dagen te voren was het .bom bardement voortdurend in hevigheid toegeno men. Bij de vele tochten welke ik naar het front deed, inzonderheid naar de Engelsche batterijen op het Karstplateau, ten Zuiden van Gorizia, bemerkte ik, dat het vijandelijk ge schutvuur steeds intensiever werd. Het bom bardement was zóó hevig, dat men het in Udine, dat toen nog 30 K.M. achter het front lag, duidelijk kon hooren. Deze kanonnade, sa men met de voortdurende vliegsrraids, begon de bevolking op ernstige wjjze te verontrusten. Met alle ten dienste staande middelen begon het volk de stad te verlaten de winkel» wer«

Ter Neuzensch Volksblad / Zeeuwsch Nieuwsblad | 1917 | | pagina 1