BJETEN_STEKEN_ i Joosterbalsem Loop der bevolking Ie Ter Neuzen. ÏÏIT Q1TZE QMSSVING. Kerknieuws. Rechtszaken. Burgerlijken Stand. Hoogwatergetij te Ter Neuzen. Zijn door het (Jw handen gebarsten met klovengewondruw open pijnlijk of ontstoken ipffimïïTffiïnTïnïïi!! (11 rmïïfHfiü m mnïïm/ii De Kloosterbalsem bijt niet, stilt de pp en zuivert. (Wordt vervolgd.) Arroiidlssenieiits-llechtbank te Middelburg Voorm. Nam. Nov. 3.49 4.10 4.31 4.55 5.18 5.43 6.11 6.45 7.20 7.58 8.38 9.17 9.53 10.25 DYERTENTIËN, Neemt dan dadelijk den veelgeroemden vooruit te loopen. Dbr. Scheele wenschte ook maar dadelijk te stemmen, echter om een an dere reden dan dhr. Nolson. Wenschte de laatste de als onrechtvaardig beschreven rege ling zoo spoedig mogelijk aan den kant, dhr. Scheele, die er in 't geheel niets onrechtvaar digs in zag, wilde er maar zoo gauw mogelijk een eind aan maken en drukte de hoop uit, dat de Raad het standpunt van het vorig jaar zou handhaven. Geen der partijen kreeg echter zijn zin. Toen het op stemmen aan kwam, waren er 6 voor en 6 tegenstanders. Onwille keurig dwaalden de oogen af naar den onbe zetten lBden zetel, die van dhr. De Bruijne, die hier eene dadelijke beslissing zou hebben kunnen brengen. Voor stemden met dhr. Nolson dhrn. Waalkes, Geelhoedt, De Ridder, De Feijter en Visser; met dhr. Van Hasselt stemden tegen De Jager, R. Scheele, D. Scheele en Van deu Ouden terwijl dhr. Eijke bij deze gelegenheid ook weer de voetstappen van dhr. Van Hasselt drukte, 't Zou ons niet verwon deren, als de belanghebbenden over dezen wei nig troostrijken uitslag wel eenigermate vreemd zullen opzien. De laatste jaren is bij den post subsidie voor het muziekgezelschap periodieke uiting, dat meer concerten behoorden te worden ge geven. Ons lijkt het, dat, waar de omstan digheden waaronder een muziekgezelschap als het onze moet werken, bij den Raad niet on bekend kunnen zijn, van weinig waardeering getuigend, dat dergelijke uiting steeds blijk baar onweersproken in het midden wordt ge bracht. 't Zou voor de burgerij zeker aan genaam zijn, indien meerdere concerten wer den gegeven, doch men mag overtuigd zijn, dat ons muziekgezelschap ook niet achterwege blijft, als het in staat is op te treden. De omstandigheden, sedert Augustus 1914 be staand, zijn voor zulke vereenigingen aller minst gunstig"; velen zijn sedert stop gezet. Hier was dit niet het geval. Niettegenstaande meerdere leden onder de wapens werden ge roepen en meerderen elders werk moesten zoeken, was van geheel stop zetten geen sprake. Dat er menschen zijn, die na het volbrengen-eener dagtaak, die hen in den zeer vroegen morgen van huis roept, en pas laat daarin doet terugkeeren, een enkele maal per week nog tijd weten te vinden voor het be oefenen der muziek, niet alleen tot genoegen van zichzelf, maar met het doel daarmede ook anderen genot te bezorgen, verdient toch o.i. wel eenige waardeering. Gevraagd was in de afdeelingen naar de oplossing der dokterskwestie. Gevraagd werd, of het nog noodig was, de vacature te laten bestaan, daar toch ruimschoots gebleken is, dat 1 dokter de armenpraktijk best af kan. Met het oog op de plannen met Sluiskil te dien opzichte moest de zaak, aldus de Voorz. nog maar blijven zooals het tegenwoordig is Hierop kwam weder eens in bespreking het ziekenhuis, 't Ging echter ditmaal vrij kalm, integenstelling met vroeger, toen wel eens bij besprekingen over die inrichting eenige warmte bij de sprekers merkbaar werd. Dhr. Nolson acht in dezen duren tijd ver- hoog'.ng der subsidie noodig en stelde voor f 1000 te geven in .plaats van f 680. Dhr. W aalkes, ook een bestuurslid dier inrichting, was huiverig om tot f 1000 te gaan, maar stelde in het licht, dat het beter was, bet ziekenhuis te machtigen voor armen-palienten 11,50 per dag te rekenen, in plaats van f 1, zooals haar bij de voorwaarden der subsidie is toegestaan. Bij de duurte kan men voor f 1 per dag geen patient verplegen. Bij die regeling krijgt de vereeniging meerdere ver goeding, als er zulke patiënten zijn. Krijgt ze er geen, dan ontvangt ze die verhooging niet, maar lijdt dan ook geen schade. Dhr. De Jager merkte op, dat, als het Burgeilijk Armbestuur" 50 cent per patient meer moet betalen, dat dan toch eigenlijk ook weer van de gemeente komt. De Voorz. kon niet be grijpen, dat, onder deze dure omstandigheden wanneer nu toch ieder begrijpen kan, dat het ziekenhuis niet onder dezelfde financieele om standigheden kan exploiteeren als vóór den oorlog, er van gesproken kon worden om de subsidie dezer nuttige inrichting niet te ver- hoogen. Men moet het werk der vereeniging toonen te waardeeren. Zou men staking der exploitatie wenschen Dhr. Nolson wees op het tekort van f 430 over het laatste jaar, op de dure exploitatie en de moeilijkheid om bier verplegerspersoneel te krijgen daar gpen hoog salaris kan worden uitgeloofd en hand haafde zijn voorstel om f 1000 subsidie te geven. Hierover kon ook weer geen beslis sing verkregen worden. Voor de f 1000 stem den dhrn. Visser, Waalkes, Nolson, Geelhoedt, De Ridder en De Feijter, terwijl tegen stem den dhrn. De Jager, Li. en D. Scheele. Van den Ouden, Van Hasselt en Eijke, welke laatste thans de jereeniging, van welks bestuur hij sedert de opriehting vele jaren ,deelmaakte en ook in den Raad meermalen een lans brak, thans niet gunstig gezind leek. Of, ?ou juist zijne bekendheid met deze zaak hem de over- tuigmg brengen dat het niet noodig is Mej. W. H. J. Bongers, leerares in de Duitsche taal en letterkunde aan de H. B. S. alhier, heeft tegen 1 Januari a.s. ontslag aan gevraagd. Woensdagavond vergaderde de afd. Ter Neuzen van Staatspensioneering. De vergadering was slechts matig bezocht. Door den afgevaardigde ter AlgemeeneVer- gadering, den heer L. J. de Vries werd daar omtrent een verslag uitgebracht. Besloten werd aan het Hoofdbestuur te kennen te geven, dat deze afdeeling ergansch niet voor te vinden is, dat de Bond voor Staatspensioneering met eigen candidaten zou uitkomen bij de eerstvolgende Kamerverkie zingen onder het stelsel van Evenredige Ver tegenwoordiging. Men vond het juist een der nadeelen van Evenredige- Vertegenwoordiging, dat allerlei vereenigingen of groepen candidaten zouden stellen. Ter wille van den Bond voor Staatspensi oneering zelf achtte men zoo'n optreden zeer ongewenscht. Men meende, dat de afdeeling Hoek er niet anders over dacht. Deze meening zal zeer beslist aan het Hoofdbestuur ter kennisse worden gebracht. In beginsel werd besloten te trachten in het begin van het volgende jaar een soiree te geven, waarop stukjes zouden worden op gevoerd voor de propagandeering van de idee der vergadering. Het bestuurslid de heer J. de Feijter brak herhaalde malen eene lans voor de verhooging der uitkeeringen aan de ouden van dagen en bepleitte progressie volgens den leeftijd. De Voorzitter meende, dat we tevreden mo gen zijn, als de Eerste Kamer haar hardnek- kigen tegenstand tegen Staatspensioneering laat varen en dat overigens het Hoofdbestuur blijkens de mededeelingen in ons blaadje steeds diligent is. Bij Kon. Besluit is aan de volgende ge meenten welke door de uitgaven, tot eed be hoorlijke inrichting van haar lager onderwijs vereischt, in verhouding tot hare middelen en andere uitgaven onbillijk zonden worden be- bezwaard, boven en behalve de bijdrage, be doeld bij art. 48 der wet tot regeling van het lager onderwijs, een subsidie verleend aan de gemeenten Boschkappelle van f 800, Clinge van f 1600 en Ossenisse van f 675. In de Maandagavond te Breskens gehou den vergadering van den gemeenteraad werd medegedeeld dat de verordening op de winkel sluiting en die der herbergssluiting, nadat in deze laatste enkele nadere aanduidingen waren aangebracht, op 1 Nov. in werking zullen tredeo. De jaarwedden vau de schoonmaaksters der beide scholen werden verhoogd tot f 100 en f50 en geadviseerd die van den gemeente-ont vanger tot f 500, overeenkomstig de vierde klasse der tabel van Ged. Staten te verhoogen. De gemeente-begrooting werd thans vastge steld op f 29.494,79 met een sluitpost van f 377,92. De verordening op de heffing en invordeiing van den hoofdelijken omslag, met aftrek voor noodzakelijk levensonderhoud van f 350 en voor elk kind van f 30, werd definitief vast gesteld. Door den controleur van de Kunstmest- stoffeucommissie, tevens onbezoldigd rijksveld wachter, is bij een handelsfirma te Breskens een partij van ruim 18 000 K.G, kunstmest stoffen in verschillende soorten in beslag ge- nomeD, en wel 4700 K. G. cbili-salp, 2200 K. G. amm. super, 1£00 K.'G. superfost. en 10.000 K. G. Peruguano. De raad der gemeente Schoondijke be sloot tengevolge der dure kolenprijzen den prijs van het electrisch licht met ingang van 1 November te brengen ep 50 cent per kilo wattuur. De hoofdelijke omslag voor 1918 is vastge steld van f 7500 op f 12.000, o. m. ook ten gevolge der distiibuuewet. Her hall ngsonderwjjs zal deze winter niet ge geven worden. Dinsdag is te Cadzand tot lid van den gemeenteraad gekozen den heer J. Becu met 84 stemmen; de hetr A. Lombaard verkreeg 23 stemmen2 waren van onwaarde. Het aantal kiezers bedraagt 205. Van 2430 October zijn de navolgende besmettelijke zkkten in Zeeland ter kennis van den Centraien Gezondheidraad gekomen lyphus; 2 gevallen te Westdorpe. Roodvonk: 3 gevallen te's-H. Arendskerke, 3 te Middelburg, 1 te VTissicgen, 2 te Wolp- haartsdjjk. Diphteritis 9 gevallen te groede, 1 te Osse nisse, Schoondjjke, Waterlandkerkje en 4 te Yerseke. In den loop dezer week hebben zich alhier de volgende personen gevestigd O. van Gelderen, zonder beroep, Nieuwe- diepstr. 63 van Gent J. Hamelink, werk man, Vlooswijkstr. 13 van Gent l. M. B. Dhaene, dienstbode, Noordstr. 68 van Rotter dam G. L. de Zeeuw, werkman, Nieuwe- diepstr. 91 van Middelburg G. J. Sprui- tenburg, zonder beroep, Noordstr. 66 van Rotterdam R. Hofman, veldarbeider, P 67 van Zaamslag J. A. Riemens, dekkneeht op de Pro», boot, Kazernestr. 12 van Bres- keDS. Vertrokken M. de Fpijter, veldarbeider, Baandijk 91 naar Axel P. Wullaert, hotelknecht, West- kolkstr. 8/10 naai- Hulst B. J. Schooff, landbouwersknecht, P 102 naar Axel G. P. van Breen, zonder beroep, 14 N naar Rotterdam J. Deij, onderwijzer, Donze Visserstr. 99 naar Ouddorp J. C. van der Lubben, zonder beroep, 2e Kortestr. 10 naar Rotterdam A. V. Hamelink, dienstbode, 2e Feijterstr. 6 naar Roosendaal W. M. Kerpel, dienstbode, Blokken 14 naar Huizen. Zondag; 4 November 1917. Ned. Hervormde Kerk. Ter NeuZen. Voorm. 9'/a u. en nam. 2 u., Db. A. Timmerman. Herdenking Kerkhervor ming en Bediening van den H. Doop. Sluiskil. Yoorm. 9l/s u-, en nam. 2 u. dhr. L. Dek. Herdenking Kerkhervorming. Hulst. Voorm. 9>/a u., Ds. L. M. de Boer. Gereformeerde Kerk. Ter Nouzen. Voorm. 9'/3 u., en nam 2 u., Ds. S- Groeneveld. Hervormingspredikatie.- Gereformeerde gemeente (Vlooswijkstraat). Ter Neuzen. 9 u., 2 u., en ö'/s u., Overduin. Oud Gereformeerde gemeente (Vlooswijkstraat) Ter Neuzen. 9 u., 2 u., en 51/9 u., Leeskerk. Lokaal „Eben-Haëzer" (Kerkhoflaan.) Ter Neuzen. Nam. 5,/a n., Evangelisatie. De Rechtbank heeft in hare zitting van 2 November 1917 de volgende vonnissen uitge sproken D. C. S., oud 16 j., landbouwersknecht te Axel, is wegens wederspanriigheid veroordeeld tot 10 boete of 3 weken tuchtschool. M. A. C., oud 23 j., zonder beroep te Sas van Gent, is wegens vernieling veroordeeld tot 3 boete of 3 dagen hecht. F. C. F., oud 51 j., grossier te Hulst, is wegens overtreding distributiewet veroordeeld tot 25 ooete of 25 dagen hecht. A. P. v. S., ond 23 j., los werkman te Zaamslag, is wegens diefstal veroordeeld 10 boete of 10 dagen hecht. P. S.. oud 26 j., zonder beroep te Clinge, is wegens vatschheid in geschrifte veroordeeld tot 3weken gevang, voorwaardelijk 1 jaar proef tijd. G. L. B., oud 37 j., schippersknecht te Clinge, is wegens vernieling veroordeeld tot f 10 boete of 10 dagen hecht. A. F. P., oud 26 j., en E. P. B., oud 24 j.. beiden te St. Jar.steen, zijn wegens diefstal veroordeeld elk tot f 7 boete of 7 dagen hecht. P. J. d. L., oud 51 j., paardenslager te Sluis, is wegens huisvredebreuk, beleed, amb tenaar en mishandeling ambtenaar, veroordeeld tot 1 maand gevang, en voorw. proeftijd 2 jaar. P. v. d. D., ond 51 j., huisvr. van P. J. d. L. te Sluis, is wegens wederspannigheid ver oordeeld tot f 10 boete of 10 dagen hech J. F. V., oud 44 verlofhouder te West dorpe, is wegens alsvoren veroordeeld tot 1 maand gevang. J. d. L., oud 24 j., koopman te Sluis, be klaagd van beleediging en mishandeling vau een ambtenaar, is vrijgesproken. ZAAMSLAG. Huwelijks-aangiften. 4 Oct. Abra ham Dees, 22 j., jm. en Leona Johanna Bruijnzeel, 24 j., jd. 11 Oct. Levinus Marinus de Zeeuw, 18 j., jm- en Janneke Zegers, 19 jjd. 15 Oct. Cor nells Snap, 24 jjm. en Bonna Maria Wisse, 23 jjd 19 Oct Andries Adrianus Geensen, 40 j., jm. en Aaltje de Bree, 68 jwed. van Pieter Sol. Huwelijks-voltrekkingen. 4 Oct Jacobus de Putter, 23 j., jm en Adrians de Footer, 23 j., jd. Adolf van Arenthals, 23 j., jm. en Janna de Jonge, 23 j., jd. 11 Oct. Jan Millenaar, 30 j., jm. en Barbera Maria Riemens, 31 j., jd. 25 Oct Levi nus Mar nus de Zeeuw, 18 jjm. en Janneke Ze gers, 19 jjd. Abraham Dees, 22 j., jm. en Lena Johanna Bruijnzeel, 24 j., jd. Geboorten. 26 Oct. Adrians Janna Cornelia, d. van Mattheus Smallegang en Pieternella Janneke 't Gilde. Margaretha Pieternella, d. van Cornelis den Engelsman en Catharina Sckoonakker. 27 Oct. Janna, d. van Daniel Hamelink en Adriana de Feijter. Overlijden. 9 Oct. Johanna Suzanna de Kraker, 5 jd. van Krin en Cornelia Jacomina Dieleman. 10 Oct. Jacob Lensen, 69 j., echtg. van Tanneke Wisse 14 Oct. Maria Verlinde, 67 j., echtg. van Abraham Dees. Metje Suzanna Hamelink, 1 m., d van Joost en Sara Hameliuk. 19 Oct. Marinus Bakker, 20 j., z. van Jan en Johanna de Jonge. 27 Oct. Willem Francois Dieleman, 12 w., z. van Martinus en Cornelia Verpoorte. 29 Oct. Pieter nella Wolfert, 87 j., wed. uit het le huwelijk van Jacob Scheele en uit het 2e huwelijk van Francois de Ruijter. DAGEN. Zaterdag Zondag Maandag 1 insdag Woensdag Donderdag Vrijdag 4 5 6 7 1» 0 0 welke onmiddalijk heerlijk verzacht, uw handen spoedig lenig en gaaf kan maken en beter bestand tegen het ruwe werk, hit water of het gure weer doet zijn. Veel geprezen bij wonden, brandblaren huiduit slag, winterhanden en -voeten, open plekken, aam beien. Heerlijk wrijimiddel bij rheumatiek, jicht, spit in den rug, stramheid en spierverrekkingen. Schaadt stiet! Bederft niet I Prijs per pot van 20 gr. 45 cent, van 50 gr. 85 cent, van 100 gr. f 1.30 en van 250 gr. 2.50. Eischt rooden g|g| band met onze kandteekening L. I.AKKER, Rotterdam. Alom verki jjgbaar. Te Ter Neuzen bij de Wed. A. VAN OVERBEEKE—Leünis Axel H. J.'VAN DIXHOORN en L. B, A. ROLFF Lz; Hulst, F. L. VERW1LGHEN v. d. Hooft; te Zaamslag, D. RIEMENS-Janssen.

Ter Neuzensch Volksblad / Zeeuwsch Nieuwsblad | 1917 | | pagina 3