Van het Italiaansch-Oostenrpsch gevechtsterrein. BIMNKlNLAiNjD. Gamesnteraad van Ter Neuzen. Damkwarlier, aan 't Noordelijk einde van Ant werpen, daar zich nog eens dezelfde tooneelen herhaalden. Vier wijken zyn dus bestookt geworden en daaruit zou men de doelpunten der vliegeniers kunnen af leiden. De bommen in de Montigny- en Jozef Liesstraat moeten bestemd geweest zijn voor het Zuidstation, aan het einde der Zuiderlei. Die van Sint Paulusplaats voor de Falcon- kazerne, die in de Pelikaanstraat voor 't mid denstation, aan het begin der Keyzerlei en hg den Dierentuin en die van 't Damkwartier voor de Damstatie, aan de ljjc naar Holland en met vertakkingen naar de haven. Er was groote militaire drukte te Antwer pen en er bevonden zich veel troepen in de stad. De aanvallen duurden van negtn tot elf uur met tusschenpoozen van twintig a dertig*" minuten. Deerlijk gehavend zijn het Socialistisch Kof fiehuis in de Montignystraat, bet café De Grot en de Diamantclub in de Pelikaanstraat. Veel huizen werden vernield of geteisterd in de Oudemanstraat en de Lange Schipperskapel- straat. Hier brak brand uit alsook in de Mon tigny en de Pelikaanstraat. Er zijn bommen gevallen tot by Merxem. Veel nadere bijzonderheden moet men nog afwachten, want 't onderzoek en 't opruimen van 't puin is nog in vollen gang. Nog op een vijfde punt zijn er terecht gekomen, en wel nabij de Eeckersche poort, tusschen de Schelde en het Damkwaitier, maar deze hebben noch slachtoflers getroffen, noch schade veroorzaakt. Ze vielen op onbebouwde gronden, waar alleen in de diepe putten sporen achterbleven. Onder de burgerlijke bevolking is een aantal slachtoffers gevallen, hetgeen vooral hieraan toegeschreven moet worden, dat de inwoners, meenden, dat de aanval geëindigd was, zich te vroeg op straat begaven. Het aantal gewonden is vrij aanzienlijk, 't Mag wel een wonder genoemd worden dat er op den Dam geen slachtoffers te betreuren zijn, want eenige huizen eu schepen zijn zeer ge havend. Het aantal gebroken ruiten door de gansche stad is ontelbaar. Burgemeester De Vos en de schepenen waren spoedig op de plaats der ramp, terwijl de hoofdcommissaris en de stadsingeneur Kenart zelf de ordedien sten en het reddingswerken leiden. De schade, die officieel opgenomen zal worden, is zeer nanzieuljjk. De diamantclub is voor een groot deel vernield. BERLIJN. 1 Nov. (Wolff.) OfficieelZ. M. de keizer heeft voor heden voor Pruisen en EIzas-Lotharingen het uitsteken van de vlag en het lossen van vreugdeschoten bevolen. Bij de achtervolging in de laagvlakte van Friaul hebben gisteren pal ten Oosten van den Beneden-Tagliamenta 60,000 Italianen met verscheidene honderden kanonnen de wapens neergelegd. De buit in den twaalfden Isonzo-slag is daarmee totnutoe gestegen tot 180,000 ge vangenen en meer dan 1500 kanonneD. Het 2e en derde Italiaansche leger hebben een zware nederlaag geleden. BERLIJN, 1 November, (Wolff) Offici eel (ln het Westen van Macedonië geen groote gevechtsacties.) Italiaansch frontAan ons snelle oprukken in het Oosten en aan de onvergelijkelijk taaie volharding van onze troepen aan alle fronten, met name in het Westen, is het te danken, dat de operaties die in Italië begonnen zijn, met zooveel succes voortgezi t korden worden. Gisteren hebben daar de verbonden troepeD van het 14de leger een nieuws groote over winning bevochten. Gedeelten van het vijandelijke leger hielden stand aan den Tagliameuto. In het gebergte en in de vlakte van Friaul tot aan den spoor weg UdineCodroipo Treviso trok de vijand al vechtende op den westelijken oever van de rivier terug. De bruggehoofstellingen op den Oostelijken oever hield hij bij Pmzano, Dignano en Codroipo. In een van daar over BertioloPozzuolo Lavariano in de richting van Udine vooruit springende achterhopdestelling bood hij hevigen tegenstand, om dén terugtocht van het 3de leger op den westelijken oever van den Tag- liamento te dekken. Door den wil tot de overwinning gedreven en door een omzichtige leiding in de beslissende richting in den strijd geworpen, behaalden hier de Duitsche en Oos- tenrijksch-Hongaarsche corpsen successen gelijk zij ook in dezen oorlog zelden voorkomen. De bruggehooldstellingen Dignano en Codroipo werden door de Pruisische jagers en de Beiersch- Wurtembergsche icfanterie-stormenderhaud ge nomen. De op alle oorlogsterreinen beproefde B andenburgsche en Silezische div esies braken uit het Noorden, in een onweerstaanbaren stormloop door de achterhoede-stellingen van de Italianen ten 0. van den Beneden-Taglia menta heen en sloegen den vijand terug, ter* wyl de beproefde Üostenr.-Hongaarsche corpsen van den Isonzo af tegen de laatste, aan den vijand gebleven overgangsplaats bij L.tisana voorwaarts rukten. Door den aanval uit het Noorden afgesne den, legden meer dan 60,000 Italianen, die van weerskanten omvat waren, de wapens neer. Verscheidene honderden kanonnen vielen in handen van deD overwinnaar. Het aantal gevangenen van den in een week met zooveel succes volvoerden Isonzo-slag stjjgt daardoor tot 180.000, het geheele aantal ge nomen kanonnen tot meer den 1500. De vorigS buit is nog niet opgemaakt. LOME, 1 Nov, (Ag. Stef.) De Italiaansche troepen zijn terwijl zij het plan van den vij and met een manoeuvre snelheid verijdelden en zijn opmarsch door het dappere optreden van beschermingsafdeelingen onder zeer moei lijke strategische en plaatselijke omstandig heden vertraagden, teruggetrokken op de Tag- liamenta. Het derde leger bijna in zijn geheel, een schitterd voorbeeld van vaste aaneengesloten heid en kracht, de eerste en tweede divisie cavalerie, speciaal de regimenten Geneva en Novara, die zich moed g hebben opgeofferd en de aviateurs, die onvermoeid gewerkt hebben, hebben bovenal aanspraak op de bewondering en dankbaarheid van het vaderland. In den afgeloopen nacht hebben de vijan den bommen geworden op eenige onverdedigde steden ver van de étappe-linies en eenige slacht offers gemaakt onder de burgerbevolking. Het spoorwegverkeer. Blijkens het afdeelingsverslag van de Tweede Kamer over de begrootirig van Waterstaat zijn tegen de thans geldende beperkte dienstregeling verschillende bedenkingen geopperd. Betoogd werd, dat de vermindering van reis gelegenheid zwaar drukt op het Noordoosten des lands. Geklaagd werd ook over de gebrekkige ver binding van Zeeland met bet centrum des lands. Daarentegeu werd het aantal treinen op de lijn Rotterdam en Amsterdam der H. IJ. S. M. te ruim geacht. Vooral had men bezwaar tegen het doen loopen der laatste twee treinen uit Amsterdam, die alleen op Zondag loopen. Eenige leden keurden af dat het spoorweg vervoer van suikerbieten en aardappelen werd stopgezet, omdat dit zeer nadeelig is voor de landbouwers. Anderen meenden dat men zich in de bestaande omstandigheden bij de tegen woordige r; geling van den dienst behoort neder fe leggen, al mogen wellicht enkele verbeteringen mogelijk zijn. Verscheidene leden vroegen waarom de Minister zijne goedkeuring heeft gehecht aan de verboogirig der tarieven voor het personen- en goederenvervoer. Voor de handelsreizigers is de tariefverhooging bijzonder drukkend. De beperking vau het aantal tieinen heeft tengevolge dat de beschikbare rijtuigen in den regel de reizigers niet ol slechts door groote inschikkelijkheid »ari het publiek kunnen hergen. Het geeft tot ontstemming aanleiding dat hoog- geplaatsie personen in deze omstandigheden een coupé voor zich reserveeren. De hoop werd uitgesproken dat, zoo eenigs- zins mogelijk, verwarming der treinen niet zou uitblijven. Aangedrongen werd op publicatie van de treinen, waarmede de-post vervoerd wordt. De wenschelijkheid werd betoogd, dat ook vror het personeel der lijnen Mechelen Ter Neuzen en Gent—Ter Neuzen, alth-ns voor zoover deze personen in Nederland zijn gevestigd, een R. D. V. werd vastgesteld. Vervolg. Nadat bij den post voor den reinigingsdienst het voorstel van dhr. Visser, om aan de daar bij betrokken werklieden een duurtetoeslag te verleenen was verworpen, kregen we nog een naspel van de riolenkwestie, die in den afge loopen zomer de gemoederen zoo ernstig in beroering bracht. Van de beheerende gemeen telijke autoriteiten wilde men er toen aan vankelijk niets van weten, de overstroomingen ook toe te schrijven aan eene vervuiling van een deel der riolen. Dank zij den druk vanwege den Raad en de publieke opini in die rich ting, kon men een onderzoek niet nalaten, en toen men zag wat er bij het schoonmaken der riolen te voorschijn kwam, was dat feit niet meer te loochenen. Toen wist de Voorz. er terstond wat op, om een door hem klaar blijkelijk gaarne gewild iets te verkrijgen. De riolen waren vervuild gebleken, goed. Nu zou men dat in bet vervolg voorkomen. Er moest een man extra aangesteld worden, om gere geld voor het schoonhouden van de zinkput ten en ook voor het schoonmaken der rioleD te zorgen, doch die bovendien zou belast worden om steeds op straat te zijn, om alle ongerechtigheden, als papieren, 'bladeren en wat meer van dien aard, eenmaal in zinkput ten ot riolen verzameld wordende verstopping kan veroorzaken, bijeen te gaaven en daardoor te voorkomen, dat ze in de riolen geraken, /oo n man schijnt de burgemeester wel aardig te vinden, althans, we hebben al eens gedu rende eenige weken des Zaterdagsavonds een man de hoofdstraten zien afloopen om de pa pieren enz op straat op te rapen, en onze stad alzoo nog een »kuisching« te doen on dergaan vóór den Zondag. Nu wa^ er nog een motief, om zoo'n man aan te stellen, be weerde dhr. Visser. Het sluisje op het riool aan de Westhaven dient te worden bediend en daarvoor is die man ook noodig. Het gaat nu niet betrouwbaar. Als het des nachts boog water wordt, moet dat sluisje worden gesloten en als dat niet gebeurt, loopt de halve stad gevaar te verdrinken, dus, zoo'n ingrypend belang moet goed worden verzorgd. De bedoeling is geweest dat sluisje automatisch te laten werken, maar dat gaat niet goed. Dhr. De Jager merkte op, dat, als men er iemand voor aanstelde, men dan toch nog geen zekerheid voor zou hebben, want dat zou er van af hangen, wie men benoemde. Nu, daar had hij wel gelijk in. Verschillende leden meenden, dat er iemand mede belast was, en dhr. Visser moet dat erkennen de stedelijke metselaar Hangoor is er mede be-- last, doch die begint er bezwaar tegen te maken, begrijpelijk, zegt dhr. Visser, daar de man des daags moet werken en dan 's nachts ook moeilijk in touw kan zijn. Dhr. D. Scbeele veronderstelde, dat B. "en W. in deze naar een klemmend motief hebben gezocht, om den extra werkman er door te halen. Vroeger is nimmer over de bediening van dat sluisje gesproker), 't Heeft er wel allen schijn van. De duiker bestaat wellicht reeds een 20 jaren en nog steeds is een der gemeentewerklieden met de bediening belast geweest. Er is dezen zomer meermalen verklaard, dat de thans met bet werk belaste goed en tijdig op zijn post was geweest, 't Was zoo aan den Raad te bemerken, dat men aan B. en W. dien man wel had willen geven, als het er beter aan zat. Nu alles moet bekrompen worden, had men weinig neiging, om de uitgaaf toe te staan. Dhr. De Jager vindt dat de straten er hier toch nog zoo vuil niet uitzien en dhr. De Ridder meent, dat de bewoners dan ieder voor hun woning nog maar eens een jaar de papieren enz. moeten oprapen, om de straten netter te houden. Wat dat slu;sje betreft opperde dhr. Nolson de verstandige opmerking, dat, als dit niet goed werkte, en gevaar opleverde voor de'veiligheid der stad, hij er gaarne aan wilde meewerken om een crediet te verleenen om het goed in orde te brengen. »Ja, maar.'tis van Waterstaat*, zeide de Voorz. »Dan moeten we het aan Waterstaat vragen* dhr. Nolson weer. En toen kwnm het uit, althans de Voorz liet zoo iets uit, dat ook de opzichter van den Rijkswaterstaat er geen goed gat in ziet om het automatisch sluitend te krijgen, 't Was wel opmerkelijk, dat de beide leden der com- mLsie van Fabricage zich tegen B. en W. kantten en do Voorz. wees daarop, maar dhrn. De Jager en Eijke wezen er op, dat f250 vcor het schoonmaken der riolen was uitge trokken en zij althans voor bet volgend jaar dien man voor straat, riolen en sluisje, of' wel voor sluisje, riolen en straten (wat zou z'n voornaamst-en en meest klemmenden werk kring moeten worden?) nog maar eens wilden uitschakelen. De Voorz. was goed gedocumen teerd, somde verschillende gemeenten met minder inwoners op, die op veel roya'er wijze voor het Verzorgen der straatreiniging worg den, maar 't hierfp hem niet, toen het op stem men aankwam stemden dhr. Visser en Van Hasselt alleen voor en de overige 10 aanwezige tegen. Voor de derde maal heeft de grafdelver op de R. K. begraafplaats De Rijk getracht iets meer dan f 60 tractement te krijgen. Twee maal vroeg hij jaarwedde verhooging, thans duurte-toeslag. Ook nu heeft het den man weer niet mogen gelukken den Raad te vermurwen. Er is zeer weinig uitgetrokken voor gewoon onderhoud en voor de bestratingen, voor dat laatste slechts een goede f.500. In de af- deelingen heeft een lid gevraagd de Brouwe rijstraat te herstraten. Nu, in die pas aange legde straat leggen door de talrijke opbre kingen voor riool aansluitingen, meerdere putten. Dhr. Van Hasselt drong aan op vol tooiing van een klinkerpad rond de muziektent, opdat men dan een pad zal hebben van af de Zandstraat over de Markt. De Voorz. verwees dhr. Van Hasselt naar het eind der zitting, dan zou hij wellicht ontwaren, dat aan zijn wensch zal worden voldaan. In de afdeelingen is ook de gemeentehaven ter sprake gekomen en waren meerdere ledep van meening, dat de gemeente zich geen be langrijke uitgaven voor de haven moet ge troosten te meer, waar er geen bezwaar bestaat voor de schippers, om met hunne hoogaartsen op te schutten, Er is zeker voor het eerste veel aan te voeren, maar wat het motief be- tielt, dat werd aangevoerd, meeuen we, dat. als een der vroede mannen zoo'n koogaarts, schipper was, bij toch maar niet voetstoots zou toegeven, dat het opschutten voor hen die dagelijks op tij ter vischvangst gaan sgeen bezwaar* is. In de afdeelingen is ook aangedrongen op regelmatig ouderhoud van het plantwerk bij de, H. B. S. en rond de muziektent. Op de laatste plaats hebben we nog weinig plantwerk bemerkt. Voor de eerste maal komt een post van f 40 op de begrooting om den grafdelver in staat te stellen daarvoor een ambtscostuum aan te schatten, teneinde steeds de begrafenis bij die droeve plechtigheden in passende kleeding bil te wonen'. De wenschelijkheid is uitgesproken dat hier spoedig een bad-gelegeubeid tot stand zou komen, desnoods op particulier initiatief, met subsidie van de gemeente en voor memorie werd uitgetrokken een post voor het instellen van een onderzoek naar de mogelijkheid van het stichten eener gasfabriek (met uitzondering voor verlichting). Bij den post voor de H. B. S. werd afge- wezen een verzoek van de vereemging van leeraren oij bet middelbaar onderwijs om de jaarwedden van het pérsoneel der H. B. S. in verband met de dure tijden met 25 te verhoogen. Voorts trachtte de Raad van den post voor onderhoud van bet gebouw te be knibbelen wat mogelijk was. Nu het Rijk het gebouw het volgend jaar toen zal overnemen, behoeft men er niet veel meer aan te besteden meenden verschillende leden, te meer, waar het vorige jaren zooveel minder gekost had. Dhr. Waalkes meende, dat m m nu tegenover het Rijk, dat zich tegenover de geneente ook niet zoo karig betoonde, althans op papier, ook niet zoo karig behoorde te zijn en dat het nieuwe gebouw tot nu toe nog niet was overgeschilderd, waarom daarvoor ook geld was geraamd. De burgemeester sprak van »niet onderwonen*. Toch werden in de toe lichting enkele posten ontdekt, die konden gemist worden en zoo kreeg dhr. Nolson toch zijn zin, die er f 500 in ronde som af wilde hebben. Bij de afdeeling lager onderwijs bleek geen erlei geneigdheid te bestaan om in te gaan op het verzoek der afdeeling Ter Neuzen van de Nederl. Onderw. Genootschap om de jaar wedden van het onderwijzend personeel nu ieeds weer te verbeteren. Wel bleek in de afdeelingen een lid een lans te hebben gebroken voor een 5 tal leer krachten, die volgens de afd. Ter Neuzen en O. van den Bond van Ned. Onderw. bij de nieuwe vaststelling der jaarwedderegeling in het vorig jaar onrechtvaardig zijn behandeld. We hebben destijds ua de behandeling ook uitvoerig dat stafidpunt van de afdeeling ver dedigd en er op gewezen, dat althans "zeker tegen 1 van het vijftal de onrechtvaardigheid in het oog springend was. Dhr. Nolson°deed nu in openbare vergadering het voorstel, die onrechtvaardigheid te herstellen en de betrok ken leerkrachten weer te herstellen in de oude rechten, die ze hebben krachtens hunne be noeming met verplichte taulakten. Dhr. Van Hasselt gaf te kannen, dat er z. i niets on rechtvaardigs was gebeurd en dat hjj maar niet begrijpen kon, hoe men daari nu nog mede voor den dag komt, nu toch de Raad van rftate het beroep deswege heeft afgewezen. Dat dhr. Van Hasselt, van wie het reeds genoegzaam is bekend geworden, dat, als hij eenmaal een ineening heeft verkondigd, niet meer van dat standpunt is af te brengen, en die om het zoo maar eens figuurlijk uit te drukken de vader dier gepleegde onrechtvaardigheid* is, ten opzichte der belanghebbenden nog niet te vermurwen zou zijn, was te verwachten, maar dat hij voor ziju stelling de Raad van State er bij zou halen, hadden wij van hem niet verwacht, daar de Raad van State toch slechts alleen om een vormkwestie het des betreffend verzoek buiten beslissing heeft ge laten. Op de zaak zelve is niet ingegaan. Er is niet op beslist, omdat de »Bond« had ge reclameerd en de Raad van State heeft te kennen gegeven, dat de betrokkenen zelf had den moeten in beroep komen. Het voorstel van dhr. Nolson vond steun en bet leek reeds, dat er een gunstige wind voor de verzoekers begon te waaien. De Voorz. begon er over te praten hoe de overgangsbepalingen voor die 5 leerkrachten zouden moeten luiden, dhr. Waalkes ried aan, dat nog niet zoo direct te bepalen, daar de betrokkenen vermoedelijk door het reorganiseeren van het onderwijs in verband met de overname der H. B.. S. en vervorming dier school in eene met 5-jarigen cursus wellicht weer in eene andere positie zouden komen, waarbij bij er zeker op doelde, dat hunne akten weer productief zouden kun nen gemaakt worden als aan school B weer eens meer dan gewoon lager onderwijs werd gegeven. Dhr. Nolson wenschte maar terstond over het adres te beslissen en achtte het overigens niet geraden, op de beslissing om trent de regeling van het onderwijs nu reedj

Ter Neuzensch Volksblad / Zeeuwsch Nieuwsblad | 1917 | | pagina 2