een KOK, UIT ONZE QMSEVIUG. Gemengde Berichten. Burgerlijken Stand. Advertentiën. Gevraagd Er bleek ook bjj dea Read geen neiging Slecht af'geloopen. Sigarcndieven. Inbraak. Getrouwd TJEPKO VAN BORSSUM WAALKES MARIE VAN LEEUWEN. ,Soer'b'i*- 22 October '17. Loemadjang rjjk wel eené een font bij het aanslaan ge maakt wordt en die fout dan door den Raad zou worden voortgezet. »Juist« verklaarde dhr. Van Hasselt met een beslistheid, alsof hij daar ervaring van had. De Voorz. meent, dat de eenige wijze, om tot een goede rege ling van den Hoofd, omslag te komen is, het aanstellen van een ambtenaar, een soort in specteur of controleur, die van 1 Januari tot 31 December daarvan speciaal zijn studie maakt Een ambtenaar meer, daar houdt de Voorz. nog al van. Dat leert de praktijk ook. Dhr, D. Scheele blijkt dat echter niet zoo noodig te achten, de Raad kan inzage nemen van het kohier van het Rijk en hij meent, dat de controle wel nergens scherper is dan bij het Rijk. Dat zou men althans hier plaatselpk wel zeggen Maar, er is ook niets tegen dat de fiscus het haalt, waar het zit, en behoudens enkele gevallen, hebben alle .klagers op dit gebied nog geen nood. Dhrn. Van Hasselt en Nolson meenden, dat het 't best zou zijn, als B. en W. een en ander eens overwogen, wat door den Voorz. werd toegezegd. Als slot van de algemeene beschouwingen maakte dhr. Nolson er B. en W. op attent, dat door den Minister aan Ged. Staten opgaaf is gevraagd van de gemeenten, die door de crisisuitgaven getroffen zijn, om na te gaan wat deze zullen hebben te ont vangen als hun aandeel in de opbrengst der oorlogswinstbelasting. We hebben aan den Minister al om uilkeering van de f 15,000 van het vorig jaar gevraagd, maar daarover nog niets vernomen. Hebben B. en W. zich thans nog niet tót Ged. Staten gewend Zoo niet, dan wenschte hij dat ze dit alsnog deden. Het gaat toch niet alleen over de f 15,000 van het vorig jaar, maar ook over de f 20,000 die we dit jaar voor distributie van levens middelen enz. moeten uitgeven. De Voorz. was zeer gewillig, waar hem bleek, dat de Raad zulks wenschte, zullen B. en W. de be langen der gemeente bij Ged. Staten bepleiten. Bij de uitgaven hadden we al terstond te beslissen over een verzoek van alle gemeente ambtenaren om een duurte-toeslag. Zij vroegen dez9 over 1917, doch besloten was, dit ver zoek aan te houden tot bij de begrooting voor 1918. In de afdeelingen had geen der aan wezigen er blijkbaar iets voor gevoeld. Een lid had betoogd, dat allen tegenwoordig min of meer door de tijdsomstandigheden gedrukt worden. Werden de jaarwedden der ambte naren steeds naar gelang van de toenemende duurte verhoogd, dan zouden deze ten slotte van de tijdsomstandigheden in bun gezin niets gewaar worden. Een ander lid weet geen gellbronnen te vinden, waaruit die toeslagen zouden moeten worden gevonden. Zij zouden drukken op een bepaalde categorie inwoners. Voorts werd bepleit dat er stabiliteit moet zijn in de gemeentefinanciën, terwijl een ander betoogde, dat de gemeente een slechte werkgeefster is, omdat zij hare werklieden belangrijk minder betaalt dan in het vrije bedrijf wordt genoten. Hiertegen werd weer aangevoerd, dat zij bij de gemeente een vasle positie hebben, en dus nimmer werkeloos zijn. In de vergadering brak dhr. Visser, met steun van dhr. De Feijter en Ten slotte ook dhr. D. Scheele voor de ambtenaren, voor zooverre ze minder dan f 1000 inkomen heb ben, een lans en wdde hen f 50 duurte-toe slag geven. Dhr. Nolson somde op wat de ambtenaren ter secretarie aan inkomen genieten, beginnende met een 16-jarigen jongen met f 500, terwijl de andere niet ver van of over de f 1000 komen. De Voorz. gaf te kennen, dat B. en W. over dit onderwerp niet een stemmig dachten. Er was daarom geen voor stel hunnerzijds. Naar aanleiding van hetgeen dhr. Nolson opmerkte, stelde hij voor, de stemming te splitsen over de verschillende categorien, daar hij ook meende, dat hij en dhr. Visser, die toelage wenschten te geven ten opzichte van de noodzakelijkheid voor het secretariepersoneel Diet zoo sterk stonden. Het kwam ten slotte over deze categorie nog niet eens tot een stemming, maar we kunnen er wel aanstonds bijvoegen, dat evenmin aan de politieagenten en de werklieden, ten wifens behoeve dhr. Visser later, gesteund door dhrn. D. Scheele en De Feijter een voorstel deed, op grond dat dezen een te lage jaarwedde hebben om daar tegenwoordig mee rond te komen, een duurte-toeslag werd gegeven, al was het ook dat dhr. De Feijter er op wees, dat voor die menschen het vaste tractement een vaste armoede beteekent. In de verdere besprekingen bleek ook, dat er plannen bestaan, om, ter besparing van licht en brandstoffen, de secretarie voor het publiek slechts open te stellen van 9 tot 1 uur. Dhr. D. Scheele vond dat, met het oog op de buitenmenschen wel wat vroeg, en ver kreeg de toezegging dat de secretarie zal open blijven tot 2 uur. De ambtenaren zullen toch hun gewonen tijd moeten blijven werken, maar er wordt betoogd, dat hun werk vlugger op schiet, als ze niet door het publiek wordeD gestoord, zoodat er dan minder gevaar is, dat moet word an overgewerkt. te zijn om in te gaan op het verzoek van den Christelijken Grafischen Bond, om het voor de gemeente benoodigde druk- en bind werk alleen te doen vervaardigen bij georga niseerde patroons. Er schijnt in de afdee lingen wel een lans te zijn gebroken om voor te schrijven een minimum-loon, maar ook daarmede kon geen der afdeelingen zich ver eenigen. De gemeente zou dan ook naar we gelooven, spoedig in conflict komen met het loon, dat zjj zelf aan hare werklieden betaalt. Dhr. Nolson wees er op, dat ingaan op het verzoek tot moeilijkheden zou leiden, aange zien geen der patroons alhier is aangesloten ('t was er dien Grafischen Bond of eigenlijk alle Grafische Bonden in hun verschillende schakeeringen en kleuren juist om te doen, de patroons door middel van den Raad te dwingen), terwijl dhr. Waalkes aanstipte, dat het hoofdmbtief eigenlijk was, dat de Raad meent, zich niet in de particuliere aangelegen heden der patroons te moeten mengen. Door de uitgeefster van de Ter Neuzensche Courant werd, wegens het in den loop der jaren toegenomen publicatiën en de duurdere exploitatiekosten aan het uitgeven eener cou rant verbonden, uit billijksheidoverwegingen verhooging van het abonnementsgeld gevraagd. Klaarblijkelijk zagen meerdere leden die bil lijkheid in, en werd er op gewezen, dat dan ook het abonnement voor ons blad zou dienen te worden verhoogd. Het spreekt wel van zelf, dat, waar de gemeente ondervindt dat alles duurder wordt, dat zij haar personeel meer moet betalen dan vroeger, een particu lier daaraan ook niet ontkomt. Bovendien, onze grondstoffen zijn alle gestegen tot onge kende prijzen. Er zal omtrent dit punt onderhandeld worden. Dhr. Van Hasselt drong er op aan, dat de uitgevers dan onder het oog zou worden ge bracht, dat het plaatsen van die ofïïcieele bekendmakingen ook zeker *een cachet aan een blad geeft. Nu, daarover valt te praten, er is een voorbeeld uit de praktijk, ter plaatse, dat niet iedereen er zoo over denkt. Er mag hiertegenover ook op gewezen worden dat de gemeente met zjjne publicaties een eereplaats, eene in het oog loopende plaats krijgt, die door particuliere adverteerders, die dat vak verstaan, als ze er voor in de gelegenheid gesteld werden van die plaats gebruik te maken, met twee tot driehonderd proceflt of meer boven de gewone advertentie prijzen zouden worden betaald. En, het is hier toch eene volkomen^-zakelijke kwestie, doch geen betrachting van filantropie, noch van de eene, noch van de andere party In de afdeelingen was ook aanmerking ge maakt, dat er nog een post is uitgetrokken voor de belooning van den schatter der drank lokalen. Men meende, dat waar de inspec teur van politie dit nu onbezoldigd doet, de post kon vervallen. De Voorz. gaf te kennen, dat die op de begrootiug moest staan, omdat de betreffende verordening dat voorschrijft. B. en W. zijn echter hiet voornemens, dat bedrag uit te betalen, zoolang de tegenwoor dige omstandigheden bestaan, dwz. zoolang de heer Klaassen, als inspecteur van politie, die taak verricht. Dhr. De Jager wendde eene poging aan, om den post voor verlichting met f 600 te verminderen, maar de Voorz. wist hem te overtuigen, dat dit niet kan. Weliswaar zal de gemeente de gegarandeerde 20.000 K.W.U. stroom niet gebruiken, maar het overeenge komen minimum-bedrag ad f 5400 per jaar zal toch moeten worden betaald. Doordat de gemeente nu op eecigszins ruime schaal be spaart, is het mogelijk de rantsoeneering voor de ingezetenen te beperken. (De centrale vindt daarin dan ook vermoedelijk een equi valent voor de omstandigheid dat zij nog steeds tegen onveranderde prijzen stroom levert, aangezien zij dan elke K.W.U. op de 20.000 der gemeente bespaard, van de gemeente betaald' krijgt en aan particulieren kan leveren ad 30 cent per K.W.U) In elk geval is men hier, op het gebied van verlichting ver vooruit bij vele andere plaatsen. Voor de buurten Sluis kil, Driewegen en Baandijk, die nog niet bij de cenfrale zijn aangesloten, staat het er niet zoo gunstig voor, maar daaraan is met den besten wil van de wereld niets te doen. Wel licht kan er door de omstandigheden aldaar wat bespaard worden maar de Voorz. ontraadde vermindering van den post. Is het bedrag niet noodig, dan wordt het niet uitgegeven en eenige ruimte in de begrooting is toch werkelijk aanbevelenswaard. (Wordt vervolgd.) De pogingen door het gemeentebestuur in het werk gesteld om de geheele gemeente Hoek van electrisch licht te voorzien, hebben blijkens de daartoe gedane aanvragen tot aan sluiting zeer veel kans tot slagen. Met Januari kan dan bjj gewoon verloop de geheele ge meente van dat licht profiteeren. Nu de vele oproepingen door het ge meentebestuur gedaan voor een onderwijzer met verplichte hoofdakte aan de openbare la gere school te Hoek hebben zich thar.s twee solicitanten aangemeld. Uit Axel schrijft een lezer aan de Midd Ct. Terwijl distributie van rundvleesch niet noodig geacht wordt, omdat het vanzelf goed koop is geworden, betaald men hier nög maar steeds voor gewoon vleesch zonder been f 1.30 tot f 1.40 per kilo. Overal elders is de prijs 30 to) 40 cent lager. De slagers echijnen niet te begrijpen, dat de menschen op den duur zullen genoodzaakt worden om coöperatief te gaan slachten. De verbreeding van den dam te Wal soorden voor den toegang tot den steiger in de Schelde is gereed. De voertuigen kunnen nu veel dichter bij de boqt vrachtgoederen laden en lossen en de tramlijn kan eventueel op den dam loopen tot nabij den steiger. Te Ossenisse hebben brutale dieven bij den heer W. weer drie kostbare fpiken ge stolen dat is nu al 8 stuks binnen zeer kor ten tijd. Men meldt van de grens Zaterdagnamiddag drie uur zijn 15 vol gens somigen 32 vliegers uit België ver trokken in de richting van Engeland des avonds is een vlieger boven Cadzand geweest en Zondagavond is er weer een boven Cadzand verschenen, waarop door wacht in de kom der gemeante is gevuurd. Van uit Knocke werd toen met zoeklichten gewerkt. Te Aardenburg bleef Zondagmorgen een Nederlandsch militair aan den draad dood. Maandagavond om 11 uur werden de bewoners van Westkapelle weer opgeschrikt door een hevige ontploffing. De Zuid-Wes- tenwind had een mijn naar den wal gedreven, even bezuiden ^het staand kustlicht, waar zij tegen het paalwerk of' op de steenen glooiing tot ontploffing is gekomen. Dat is reeds de derde mijn, die vlak voor het dorp uiteen is gesprongen. Het is niet te vei wonderen dat de bewoners aldaar bij storm zich nu juist niet bijzonder op hun gemak voelen. Gelukkig hebben tot heden geen persoonlijke ongeluk ken plaats gehad, toch moesten het ook nu weer tal van ruiten ontgelden en vooral in de Zuidstraat. In de openb. school werden o a. 7 ruiten vernield. Gevaarlijk is het zeker 's avonds bij stormweer langs den zeekant" te loopen, om te zien, of er niets aanspoelt. Juist nu deze dagen zooveel vaten aandrijven, worden velen naar den zeekant gelokt met het oog op een ruim vindloon. Dat zij voor zichtig zijn. Aldaar zijn Maandag weder 8 groote vaten met machineolie aangedreven. In 't geheel zijn thans 12 vaten olie, 1 vat rhum en 1 vat whisky opgeborgen. Van regeeringswege is er op de vaten olie beslag gelegd. Deze zullen dus niet verkocht worden. (Midd. Ct.) De St.ct. no. 251 bevat de acte van oprichting der coöperatieve Mossel-Verkoop- Vereeniging te Verseke. Zij stelt zich ten doel het verkoopen van Nederlandsche consumptiemosselen van de le den en daardoor de bevordering hunner stof felijke belangen in den uitgebreidsten zin. Oprichters zjjnP. A de Jong, Tholen, I. Jumelet en M. Vijverberg, Bruinisse, G. G. Rammelo—de Zutter, Philippine en K. Schot, Tholen. Verblijf ontzegd. De commandant der stelling van de monden der Maas en der Schelde heeft wegens verden king van zich schuldig gemaakt te nebben aan met de neutraliteit strijdige handelingen, het verblijf in Zeeland ontzegd aan F. Behaegel, Belgisch kantoorbediende, wonende te Mid delburg. Wegens het betrokken zijn bij den smok kelhandel werd het verblijf ontzegd aan C. C. de Buck te IJzendijke, Nederlander; A. C. van Houwaart te IJzendijke, BelgF. J. van Kerckvoorde te Sas van Gent, Nederlander A. Poppe te Sas van Gent, Belg O. S. Man- haave te IJzendijke, ^BelgC. van Waes te IJzendijke NederlanderE. Segers te IJzen dijke, Belg C. A. C. Calon te Biervliet, Ne derlander. Agenten der rivierpolitie hebben in de Delfs- havenscbe Schie te Rotterdam baslag gelegd op 500,000 kilogram voerbieten, die met'het 1 ich- terschip Vigita, en op 525,000 kilogram voer bieten, die met het licbterschip Johanna Was pik van Sas van Gent naar Berkel werden ver voerd, alsmede op 413,000 kilogram voerbie ten, die met het licbterschip Adma 3 van BreskeDs naar Overschie vervoerd werden. Een veldartillerist te Deventer, die, gestraft zijnde, niet mocht uilgaan, wist Vrijdagavond langs de omheimiDg bij de kazerne deze heime lijk te verlaten, om een kort bezoek te bren gen bjj kennissen in de stad. Langs denzelfden weg werd de terugtocht ondernomen, doch bjj het overklimmen verloor de soldaat zijn even wicht, slortte in de gracht en is waarschjjnlijk met de borstkas teeebt gekomen op een ODder water zjjnde jjzeren buis. Door toegeschoten bulp werd hjj op het droge gebracht en in deerniswaardigen toestand naar de kazerne ver voerd, waar spoedig geneeskundige hulp aan wezig was. Later werd de man per brancard mar bet militaire hospitaal overgebracht-, waar hjj eenige oogenblikken overleed. De nood der tijden. De npooie zwanen in den vijver van de stich ting „Coopersburg'1 te Akkrum zjjr» wegens gebrek aan voer geslacht en verdeeld onder de inwonende oudjes in deze stichting. Te Rhenen is in de sigarenfabriek „Padang" van de firma Bedius en Co. ingebroken. Cir ca 20000 stuks si aren werden ontvreemd. Ook beett men getracht de kantoordeuren te forceeren, doeh zonder resultaat. Een inge steld ondeizoek heeft nog niet tot het ontdek ken der daders geleid. Het P. T. A. meld, dat er te Moskou, tegeljjkertijd met de zitting van het voorloo- pig parlement te St. Petersburg, een congres is geopend, waaraan door meer dan 1000 ver tegenwoordigers van niet-democratische richting wordt deelgenomen. Een oppositie-beweging blijkbaar tegeu de wjjze, waarop de verkiezingen voor de wetge vende vergadering worden voorbereid. Spionnage. De krjjgsraad van Je vesting Koblenz ver oordeelde de Nederlandsche leerares Johanna Maria Diepenhorst, wegens spionnage tot zes maanden tuchthuisstraf. Uit haar volledige bekentenis is gebleken, dat zjj in Fransche opdracht berichten betref fende troepenverplaatsingen aan het Westelijk front, alsmede over staandplaatsen en hoofd kwartieren, aan een Fransch bureau in Neder land deed toekomen. In haar woning werden nauwkeurige gegevens omtrent Duitschland's militaire en economische verhoudingen aan getroffen. Zondagnacht is ingebroken in de pakhuizen der firma Benard de Booys Scheepveart en Handelsmaatschappjj aan den Wjjnhaven te Rotterdam. De dieven moeten met paard en wagen naar binnen gereden zjjn, hebben een zestig a zeventigtal kisten champagne opgela den en zjjn daarmee verdwenen. De voor de champagne opgestouwde goederen hadden ze opzjj gezet zonder daarvan iets mede te nemen. Het gestolene vertegenwoordigt een waarde van ruim f 5000. Zeeplief hebbers. In de jongste nachten is uit de Gemeente bergplaats in de gemeente Wijcheo bjj Njjme- gen een partij van 20 kisten harde zeep ont vreemd. Reeds eenige maanden geleden had den rjjksambtenaren deze pari ij zeep in beslag genomen wijl deze zonder voldoende gelei-bil jetten vervoepd werd. Het vermoeden bestaat dat smokkelaars dit stukje bebhen uitgehaald. TER NEUZEN". Huwelijks-aangiften. 26 Oct. Abraham Leunis, 34 j., jm. en Neeltje Adriana Harms, 27 j., jd Jacobus Hendrikus van Rjjkom, 24 j„ jm. en Francina Janna van Doeselaar, 19 j., jd. 27 Oct. Eduardus Franciscus De Waal, 30 j., jm. en Paulina Rosalia Durinck, 26 j., jd. Geboorten 21 Oct. Izaak, z. van Adriaan Scheele en Ebrina Hamelink. Leendert Marie, z. van Cor nells Michielsen en Catharina de Kraker. 22 Oct. Cornells Jacobus, z van Edumond Ludovicua van Hecke en Maria Francisca Lippens. 2-"> Oct Ur- bain Alphonse. z. van Alfred Joseph Geilliet en Leonia Sophia Maria Kesbeke. EN voor de centrale keuken. Zich te vervoegen 's avonds na 8 uur bjj J- R. H. DE SMIDT, Markt 5, Ter Neuzen.

Ter Neuzensch Volksblad / Zeeuwsch Nieuwsblad | 1917 | | pagina 3