Hoofflelijken Omslag. Klompendistri'butie. Abdijsiroop Loop der bevolking le Ter Neuzen. Kerknieuws. Huogwatergetij te Ter Nsuzsa, Advertentiën. stukken betreffende |goed.keuring van raads besluiten, processenverbaal van kasopnamens enz. mede te deelen, die voor kennisgeving werden aangenomen. Van den wethouder, den heer Van Borssum Waalkes, was bericht in gekomen, dat hij ontslag neemt als lid der schoolcommissies en we zullen die colleges verzoeken een voordracht voor een opvolger te willen inzenden. De heer P. J. Visser wil bljjkbaar »in bouwgrond gaan doen« althans, hij vraagt het terrein achter zijne woning aan hem te verkoopen voor een prijs van f 4,50 per M2. 't Lijkt misschien aanlokkelijk, om zoo'n heele lap tegelijk te verkoopen en 't kan misschien ook geen kwaad, als er bouwvoor nemens bestaan, deze eenigermate te steunen, maarwe hebben er op gerekend om van dat terrein heel wat meer te maken dan f4,50 per Meter. Vroeger heeft de Voorzitter, ter aanmoediging van het bouwen wel eens ge tracht ten behoeve van een gegadigde geheel achteraan, bij de Vischmarkt een stukje van ons los te krijgen voor een gulden of vier, maar.... hij was er niet bij. »Alloh, lief hebbers, er moet nog iets bijkomenzou Jozef zeggen, en we denken dat B en W. in wier handen we dit stuk om raad en voor lichting stelden, van hetzelfde denkbeeld zullen zijn, temeer, waar het schijnt dat particulieren aanstonds mooie prijzen kunnen maken van terrein, dat ze van ons betrekkelijk voor een prikje hebben gekocht. In dit geval maken we dan toch liever de winst zelf voor de ge meente. Ook hebben we alvorens daaromtrent te be slissen aan B. en W. om voorlichting gevraagd over een ingekomen adres van N. A. Hame link, namens de vereeniging van bootwerkers, Recht en Plicht,waarin er op gewezen wordt dat de schaarsche petroleum voor velen, met een bescheiden inkomen veel te duur is en in navolging van andere gemeenten gevraagd wordt maatregelen te nemen om den prijs te verminderen. Daar het rijk in deze geen toe slag verleent, zit er niets anders op, dan dat we, als we er op in willen gaan, van wege de gemeente een zeker surplus per liter bi) betalen, ten behoeve van hen, voor wie het koopen der olm voor den thans kostenden prijs te duur is. Het is inderdaad een vreemde wereld. We zitten al met de handen in het baar, om voor een goede bezoldiging van onze eigen ambtenaren te zorgen, en toch dringt de nood der tijden de gemeentebesturen om ook te voorzien in de nooden van een groot aantal ingezetenen, die niet tot dien ambte- narenkring behooren, maar welke menschen niettemin toch ook een onmisbaren schabel vormen in den maatschappelijke!! keten. Geven we van gemeentewege toeslag, dan moeten we daarvoor putten uit de algemeene kas, dan moet _dat surplus worden betaald uit de be lastingen. Doch, is er niet heel veel voor te zeggen, dat ook door de vele kombewoners, die niet alleen het voorrecht genieten van zoo goed als onbeperkt, evenals in normale tijden onbeperkt de gemakken van het electrisch licht te kunnen gebruiken, en nog steeds aan den zelfden prijs, ook wat wordt bijgedragen ten bate der minder bedeelde medeburger die niet alleen zich spaarzaam met petroleumlicht moe ten behelpen, maar waarvan er ook een groot aantal is, dat moeilijk de 44 cent per liter daarvoor kan offeren en zich daarom geheel van verlichting ziet verstoken. Wat moet dat hard zijn, wanneer het betreft een vlijtige, zorgzame huisvrouw, die graag het huisje bij het schuurtje houdt, en die het verstelwerk voor een groot gezin niet kan bijhouden, om dat haar, bij de steeds korter wordende dagen het daarvoor noodige licht ontbreekt. We vinden het voorrecht der electriciteitgebruikers zelfs zóó'n groot voorrecht, dat we bijna de vraag zouden stellen of er geen aanleiding zou zijn en ook of de mogelijkheid niet be staat het tekort dat aan de andere zijde bestaat, geheel of gedeeltelijk op hen te verhalen. Er is te hopen, dat eene beslissing hieromtrent niet te lang zal behoeven uit te blijven. Hierop hehben we gepraat over een ver zoek van mej. 1. de Smidt, die nog een stukje grond van 21 vierkante M wil koopen bij haar perceel op den hoek van de Scheldekade voor f 6. Die juffrouw heeft daar bepaald het mooiste plekje bemachtigd. Niet alleen was het mooi, maar ook voordeelig, omdat er groote oppervlakte te koopen viel voor het bouwen van een huis. Ze heeft f 1 meer betaald dau anderen die daar terrein kochten, maar achteraf blijkt wel, dat we heel wat meer hadden kunnen krijgen. Enfin, we moesten toen ïeclame geld betalen. Het was te doen om de ratten aan het spek te krijgen, maar bet is te goedkoop geweest Ze heeft nog een perceel grond ten westen van het hoek- - perceel, dat nu nog open grond is, gekocht sj f 6,^ en, mogen we de mededeelingen van dhr. Waalkes in deze gelooven, dan zou daar voor reeds f 10' tot f 13 per vierk. M. geboden zyn. Een zoet winstje dus reeds In verband daarmede, en ook, omdat, zooals dhr. Visser kennen gaf, bjj het voltooien der bestrating ook nog wel tegenvallers aan den dag komen, werd ook voorgesteld de prjjs van den bouw grond in het algemeen met f 1 te verhoogen. Dhr. De Ridder stelde ook nog voor, om te voorkomen dat gemeentegrond voor speculatieve doeleinden werd aangekocht, dat een jaar na het koopen van bouwgrond met bouwen moet zyn aangevangon. Uij»had schoon gelijk, dat het niet netjes staat die open plekken in een straat Maar dan zou men ook moeten be palen dat voor aan de straat de gevels der huizen een aangesloten geheel moeten vormen. Als nu iemand een dubbel perceel koopt, omdat hij eeugrootentuin aangenaam vindt, blijft er ook een open ruimte tussphen de huizen. Netjes staat dit daarom niet, als de.huizen niet in het algemeen villa's gewijze worden gebouwd en zoo'n blinde muur van een paar meter hoog strekt in een straat niet tot ver siering, dan nog liever een hekje. De Voorz. ontried thans verder te gaan dan behandeling der ingekonden verzoeken en dhr. De Ridder trok z'n troepen terug. We hebben toen de gevraagden grond aan mej. De Smidt voor f 7 per M. en datzelfde bedrag hebben we ook gevraagd aan dhr. A. P. de Vos, die 110 c.A. bouwgrond wenschte naast het perceel van mej. De Smidt. Dhr, Visser wees nog op het bezwarende om in dezen tijd van dure en schaarsche materialen een bouwgebod voor te schrijven. Voorts hebben we overeenkomstig zyn verzoek aan den Kerkeraad der Ilerv. kerk een strookje waardelooze grond vóór het Dia coniehuis ter groote van 40 M2 verkocht voor f 3 per M2. We besparen daardoor de kosten van verharding en de omgeving zal er door opknappen, als de Kerkeraad, zooals dhr. Van Ouden mededeelde daar een muurtje ter afscheiding laat plaatsen met een ijzeren hekje er op, terwijl er dan gelegenheid is, om vóór de woning der ouden van dagen een aardig tuintje te maken. Van bakker Van Leeuwen was een verzoek ingekomen om hem te vergunnen een dubbele deur van zijn pakhuis aan de Dijkstraat naar buiten te la'en draaien, daar hij geen voldoende ruimte hield, als dit, zooals oorspronkelijk was bepaald, naar binnen zou geschieden. B. en W. stelden voor, dit toe te staan Dhr. Eijke was daar heelemaal niet over te spreken. Hy is daar eens gaan kijken en zag dat het werk aldus, in afwijking met het ingediende plan reeds geheel is voltooid. Dat gaat zoo maar niet. Een verordening is er, om uitge voerd te worden. Als men doet alsof die niet Destaat, kan men ze beter intrekken. Als de camion die voor adressant gemaakt is, niet in de schuur kan als de deurtn naar binnen draaien, had men de camion maar kleiner moeten maken. Die deuren kunnen niet tegen deu gevel aangedraaid worden omdat een paal in den weg staat en belemmeren dus het toch al smalle trottoir, zeide hij. De Voorz. zeide dat, als de Raad geen vergunning geeft, de man alles weer zal moeten afbreken. Dhr. D. Scheele vond dat nog al erg, en stelde voor de beslissing nog eens uit te stellen, opdat we dan daar den toestand eens zouden kunnen opnemen en daarna beslissen of het zoo gaat of niet gaat. Nadat we nog a,an W. Rouw toestemming, -hadden verleend, voor afwijking van de bouw verordening, teneinde hem in staat te stellen eene verbouwing, die een toestandverbetering beoogd, aan te brengen, kwamen we aan het groote punt, de begrooting. -Daarover echter in het volgend nummer. (Wordt vervolgd.) UIT ONZE QMSEVING. Geslaagd voor vrije-en orde-oefeuingen, de heeren F. C: JaDssen Verplanke, Hengst en E. T. Poppe Grauw. Bij kon. besluit is met ingang van 1 November herbenoemd tot burgemeester der gemeente Hontenisse, K. J. A. Gbaron Collot d'Escury. Iti de Donderdag gehouden raadszitting te bchoondijke werd het aanvangssalaris van het hoofd van School A bepaald op f 1200, maximum f 1700 na 5 -driejaarlykscbe ver hoogingen. Hoofd school B aanvangssalaris f 1000, maxim, f 1500, onderwijzers aanvang- salaiis f (500, max. f 1100; alles met boven genoemde verboogingen. Handwerkonderwijs buiten de gewone schooluren t 0.60 per Uur evenals het herhalingsonderwijs. De begrooting voor 1918 werd vastgesteld op een bedrag van f 26746,40 terwijl de hoofdelijke omslag werd gebracht van f 7500 op f 1200. In de Dinsdag gehouden vergadering van den raad der gemeente IJzendijke werd besloten om dit jaar geen berhaalingsonder wijs te geven om reden dat de kolenvoorraad op het oogeublik slechts voldoende is op de scholen tot ongeveer Kerstdag. Het sluitings uur der herbergen werd bepaald met ingang van 1 November op 10 uur 's avonds, daar B en W. van af dien dag de gemeentel, elee- trische centrale des avonds om 10,30 uur ge heel afsluiten tot des morgens half zes. De geringe aanvoer vau zuiggaskolen dwingt tot dezen maatregel. Bij de behandeling van de begrooting voor 1918 werd de jaarwedde van de wethouders verhoogd tot ieder f75. was f45 die van den ontvanger verhoogd met f50; amb tenaar ter secretarie met f 100 bode f100; keurmeester f 50 gemeente arbeiders ieder met f50, benevens toeslag van.f 50 gemeer.- te-veldwaehter met f 100. Eveneens werd vast gesteld de begrooting voor het electrisch be drijf op ruim f 11.000. Woensdag werd aan het gebouw van het provinciaal bestuur te Middelbuig aanbesteed het aanbrengen en onderhouden van beplantin gen met bijkomende werken op de dijken van het kanaal van Terneuzen tusschen Sluiskil en Terneuzen. Raming f 5000. Inschrijvers de heeren G. A. van der Straaten Neuzen, f 5945 firma A. J. Eijkelboom, IJzendoorn, f4760s J. Wojfert, Hoek, f4920; D. Duijnacker, Kruiningen, f 4580 en H. Voorhoeve, 's-Gra- venhage, f 4524. In den loop dezer week hebben zich alhier de volgende personen gevestigd F. A. Dhert, huisknecht, Vlooswijkst. 4 uit Alkmaar E. L. Freriks, lijnwerker b/d. Telegraphie, Tholenstr. 84 uit Rotterdam J.'t Gilde, werkman, Baandijk, 28 uit Bakhui zen J. Verbrugge, zonder, Baandijk 3a uit Texel L. Abrifhamse, letterzetter, Lange Kerkstr. 47 uit Vlissingen A. Bareman, wagenmaker, Noordstr. 101 uit Axel M. - A. Wiegeraad, koetsier, Klaasenstr. 2 uit Te ringen. Vertrokken. M. Brouwer, landbouwersknecht, O 189, naar Heerlen R Oh. F. de Meijer, expe diteur, O 196b, naar Sas van Gent - G. Zorgdrager, zonder, Rosegra.cht 13, naar Krim pen a/d Lek J de Jonge, voermansknecht, Donze Visserstr. 60, naar Oost Kapelle. Zondag 28 October l'JI7. Ned. Hervormde Kerk. Ter Neuzen. Voorm. 91/a_ u. en nam, 2 u., Ds. A. Timmerman. Sluiskil. Yoorm. 9>4 u., en nam. 2 u. dhr. L. Dek' Huist. Voorm. 91/„ u., Ds. L. M. de Boer. Gereformeerde Kerk. Ter Neuzen. Vourm. 9'/a u., en nam 2 u., Ds. Groeneveld, Bediening van het H. Avond maal. Gereformeerde gemeente (Viooswijkstraat). Ter Neuzen. 9 u., 2 u., en 5Va u-i Overduin. Oud Gereformeerde gemeente (Viooswijkstraat) Tor Neuzen. 9 u 2 u., en 51/s u., Leeskerk. Lokaal „Eben-Haëzer" (Kerkhoflaan.) Ter Neuzen. Nam. 5'/a u., Evangelisatie. Laatste Berichten. Oefeningen met Duitsch zwaar geschut. Gemeld wordt, dat hier te lande van Duit- sche zijde de mededeeling ontvangen is, dat heden in den vroegen ochtend oefeningen met Duitsch zwaar geschut zullen worden gehou den, waarvan de schoten waarschijnlijk aan de Nederlandsche grens, meer bepaald in Zeeuwsch-Vlaanderen, goed zullen kunnen worden gehoord. Het kwam dienstig voor hieraan bekend heid te geven, ten einde bij voorbaat onjuiste gevolgtrekkingen of onnoodige ongerustheid te voorkomen. -» Een nieuw succes der Franschen. PARIJS, 16 Oct. (Havas.) Een correspon dent aan het Aisne-front meldt, dat de Fran schen honderd kanonnen veroverd en opnieuw duizend gevangenen gemaakt hebben. öe slag aan de Isonzo. BERLIJN, ?6 Oct. Officieel. Hunne vorderingen voortzetten bij Flitsch en Tolmein zijn onze divisies over de Saga Karfreit en Poncia vooruifgerukt. De t.ioapen van den Noordelijken vleugel van het tweede Italiaausche legercorps zijn vöorzoover zij niet in gevangenschap ziju geraakt, teruggeworpen en wijken. In 011 we9rsfaanbaren drang vooruitrukkend vermeesterden Duitscbe en Oostenyk-IIon- gaarsehe troepen, met elkaar wedijverend, de vijandelijke stellingen en wierpen den vijand uit de sterke achterwaartsche hoogtestellijigen, die bij trachtte te behouden. Onder onzen druk begint de vijand zijn stellingen op de hoog vlakte van Bainsiza en den Heiligen Geest te ontruimen. Het aantal geraogenen is gestegen tot over de 30.000 man, w.o. 700 officieren. Er wer den reeds 300 kanontien, w.o. vele van zwaar kaliber, buitgemaakt. DAGEN. Voorm. Nam. Zaterdag 27 October 1L8 11.35 Zondag 28 11.69 Maandag 29 0.22 0.45 insdig 30 1.6 1.27 Woensdag 31 Nov. 1.47 2.7 Donderdag 1 2.27 2.47 Vrjjdag 2 3.9 3.29 KjUflP1* Voor de bewijzen van deelneming, ontvangen bij bet overlijden van onze innig geliefde'Echtgenoote en Moeder, betuigen wij onzen hartclijken dank. Ter Neuzen, 26 October 1917. L. J. GEELHOEDT. J. M. GEELHOEDT. Belastingplichtigen, die achterstallig zijn met de betaling van bovengenoemde belasting, worden verzocht vóór I November a.s. de verschenen termijnen aan te zuiveren. De Gemeente-Ontvanger, I). TIIOLENS Az. Ter Neuzen, Oct. 1917. Inschrijving voor de De Commissie belast met deze distributie noodigt allen die hier voor in aanmerking denken te komen uit, uitgezonderd zij die Iiü van een vak- of werkliedenvereniging zijn, om zich voor het verkrijgen dezer bons te laten inschrijven a.s. Dinsdag 30 October nam. van 25 uur, in het Gemeentehuis DE'COMMISSIE. Voorkomt datl Gebruikt dadelijk de welke t gevaar stuit. Slljmoplossend, hoeststlllend, verzacbtedd, genezend, BIJ DIT GURE WEDER kan Uw hoestje licht verergeren tot een ernstige BÖRSTAANDOENING •*i t GDuai veel geprezen bij aandoeningen der luchtwegen. Prijs per flacon v. 230 gr. 1.25, v. 550 gr. f7.7\ v. I00U gr. f 3.75. Alom verkrijgbaar^ Eischt rooden band met onze nandteekening: L. I. Akker. Rotterdam. ■VJ*N£

Ter Neuzensch Volksblad / Zeeuwsch Nieuwsblad | 1917 | | pagina 3