Van liet Westelijk ooriogstooneel. Van het Italiaanscü-Gostenrjjksch gevechtsterrein, Op Zee binnenland. Een overwinning der Franschen. Gemeenteraad van Ter Neuzen. DE OORLOG. Het gezonken Engelsche vliegtuig. Een angstige tocht. De afgevaardigde van Zierikzse. De zand- en grinfquaesfie. gadering, die van tevoren al onze belangstel ling had, waarover we dagen in spanning wa ren hoe het zou afloopen of wie zou worden gekozen is eenmaal de zaak achter den rug, dan mogen de gevolgen daarvan nog her haaldelijk onze aandacht vragen, tnaar'de ver gadering zelve is spoedig vergeten. Zoo ook gaat het met andere feiten in ons leven, ja. zoo gaat het zelfs met het groote wereldge beuren, met op een gegeven oogenblik wereld schokkende voorvallen. De Zuid-Afrikaansche oorlog, de Dreijfus-affaire, of ons tot het ei- g^n land bepalende, de spoorwegstaking van 1903, de lintjeszaak van Lehmann en de Pa- pendrechtsche strafzaak ja, bij het hooren van die namen herinneren wij ons die wel, maar hoe die feiten tenslotte zich hebben toe gedaan, dat zijn we heuscb vergeten, dat-staat ons niet meer voor den geest. De tijd gaat ook zoo snel We hebben het druk. Ja wij menschen van den twintigsten eeuw hebben het druk. Ook hier kan in het alge meen worden gespreken. Niet alleen zij, die hunne dagelijksche bezigheden, hunne ver plichte werkzaamheden moeten verrichten, hebben het druk, maar ook zij, die den tijd »aau zicht weten, vallen onder deze rubriek. Voor een mensch, die ook maar eenigzins oog heeft voor hetgeen er om hem heen voorvalt en zelfs maar eenigermate belang stelt in de feiten van den dag en den loop van zaken in het algemeen, is er ook zooveel wat zijn aandacht en zijn tijd vraagt. Ja, ook zij die alleen maar voor zichzelf leven en alleen aan zichzelf denken, hebben het druk, ja dezen soms het meest! Zij, die daartegenover ook aan aigemeene belangen hunne aandacht plegen te geven en daarvoor hun tijd en werkkracht beschikbaar stellen, hebben veelal desondanks toch ^og gelegenheid ook voor de persoonlijke belangen van anderen wat te dosn en weten daarvoor den tijd te vinden. Het schijnt, dat de tijd, dien men wil gebruikt, zich verdubbelt. Voor hem of haar, die werkelijk leeft en zich niet beschouwt als een machine-onderdeel in de wereldfabriek, is er zooveel en zoo velerlei, wat aandacht en belangstelling vraagt. Naast de plichmatige komt dan de vrijwillige. Naast den arbeid, het werk de bezigheid, in welken vorm dan ook, wordt onze aandacht gevraagd en onze sympathie verlangd voor allerlei. Kunst en wetenschap, genoegen en vermaak, spel en sport de keuze voor onzen vrije tijd wordt vaak moeilijk. En vergeten we ook niet datgene, wel al is het dan geen verplichte arbeid in den eigenlijken zin des woords, toch als plicht tegenover ons zelf en tegenover de gemeenschap op ons rust! Met name voor ons vrijzinnigen de plicht datgene voor de beginselen van vrijheid en vooruitgang te doen, waartoe onze kennis, onze geschiktheid en onze bewegingsvrijheid ons in de gelegenheid stelt. De tijd gaat snel en wij hebben het druk, maar toch is er voor ons allen, elk op zijne wijze, een taak ten aanzien van onze begin selen te vervullen.x Ook de enkele zaadkorrel kan vruchten geven. J. B. AMENT. Een officieel avondbericht van den 23 Octo ber meldt het volgende Ondanks mist en regen heeft onze aanval ten noorden van de Aisne op de geweldige organisaties van den vijand, die door Duitsch- laud beste troepen verdedigd werden, zich sohitterend ontwikkeld. De linie Fruly-steen- groeven tot Bohé.y is in één zet genomen; vervolgens viel het tort van Malmaison, niet tegenstaande den wanbopigen tegenstand van den vijand, die uit de steengroeven van Mont- parna8se verdreven werd. Aan den linkervleu gel zijn de dorpen Allemant en Vaudesson genomen rechts bereikte onze linie de heuvels, die Parquy en Filain beheerschen. Tu het cen trum hebben wij, de versche reservetroepen van den vijand omverloopend, Chavignon ver overd, waar onze vooruitgang 3'/2 K.M. diepte bedraagt. De verliezen van den vijand zijn aanzienlijk. Het aantal gevangenen gaat 7500 te boven er is een zeer groote hoeveelheid materiaal buit gemaakt, waaronder 25 kanon nen. De correspondent van Keuter bij het Fransche leger seint, dat de Franschen Dinsdagochtend voor h9t aanbreken van den dag de stellingen der Duitschers aanvielen op het plateau, van waar meu het dal van de Ailette tot Vauxail- lon overziet. Het aanvalsfront heeft een breedte van tien kilometer van Vauxaillon tot de hoeve Koyè'-e. Na den gebruikelijken wervelwind van artillerievoorbereidiug io den nacht ver liet de Fransche infanterie om kwart over vijf de loopgraven. Er was geen ander licht dan dat van de mondingsöitsen der kanonnen en van de barstende granaten. Nog voor dal de dag aanbrak, hadden zij het meerendeel van hun eerste oogmerken al genomen en storm den zij voorwaarts naar het volgende doel. De vooruitgang wordt met methode voortge zet. Het schijnt, dat de heele linie op hat Westelijk deel van het plateau zal moeten zwichten, niettegenstaande de geweldige po gingen van den vijand om het te behouden. Hij bracht op het bedreigde trontsttrk uiet minder dan zes diviesies, waarbij de tweede eti •de vijfde divisie van de garde. e vierde gar dedivisie behoorde tot zijn reservestrijdkraebten eau de overzijde van de Ailette. Deze troepen hadden bevel om tot eiken piijs stand te houden. Het moreel van de Duitsche troepen was blijkbaar erg geschokt door het sreeseljjke bombardement van de Franschen, waarin zij het weken lang hadden moeten uithouden. Een deserteur van de Pruisische garde, die aangekomen is, vertelde, dat zijn bataljon dien avond was afgelost, na slechts drie dagen aau het front te zijn geweest, daar het vuur de mannen in zulk een staat van wezenloosheid had gebracht, dat van ben niets meer was te verwachten. Een merkwaardig incident in de eerste uren van den slag was, dat twee Duitsche vliegers werden gevungeu genomen, die in den mist den weg waren kwijt geraakr. De strijd woedde met name om -het plateau, dat zich tusschen de dalen van Aisne en Ailette verheft en den toegang tot Laon afsluit. Dit plateau is een steike natuurlijke vesting en de hoeksteen van de Hindenburg-linie. Wie in he"t bezit is van den kam van dit plateau, beheerscht het dal van de Aisne Zuidwaarts en het dal «-an de Ailette Noordwaaits. Vau Chrevrigny af naar het Oosten houdt de vijand den kam bezet en heeft hij een reeks goede observatiepunten naar beid9 kanten. Een van de voornaamste oogmerken van dezen slag is, om hem dit voordeel langs den heelen kam te ontnemen. De stiijdende legers lagen hier op zeer korten afstand tegenover elkaar, op sommige plaatsen waren de wederzijdsche loopgraven slechts 16 meter van elkander verwijderd. Wat dezen slag van de slagen bjj Verdun, aan de Somme en in Vlaanderen ouderscheidt, is, dat hij moet worden uitgevochten op een sruallen kam. Er is geen ruimte om te wjjken. Als de vijand wijkt, ^geefi hij alles op. Hij moet dan wjjken in het dal van de Ailette en daar kunnen wij hem dan bet verblijf fei telijk onmogelijk maken. Dus is er nu geen sprake van elastisch terugbuigen. De Duit schers moeten de frontlinie zien te behouden. Daarom waren de Duitschers gedwongen hun voorste linies met uitgelezen troepen te be zetten. Dezer dagen nog bevond zich de vijfde gardedivivie aan het front Gewaarschuwd door het vreeseljjke bombardement, brachten de Duitschers nog twee gatdedivisies en een Beiersche keurdivisie naar voren. Gevangenen, die tijdens de overvallen van Me laatste dagen ziju gemaakt, hebben trou wens gezegd, dat zij bevel hadden de posities tot eiken prijs te verdedigen en dat dagelijks versterkingen aankwamen. In alle geval is het zeker, dat de vijand de ocdergrondvch'e holen met goede troepen had gevuld om da delijk tegenaanvallen te kunnen doen en zoo krachtig mogelijk te kunnen vechten. De voorbereiding voor dm opmarsch van de Fran schen was ontzaglijk moeilijk geweest. Voor honderden kanonnen hadden zij emplacementen moeten bouwen, nieuwe wegen en spoorwegen hadden mobten worden aangelegd. De vijand wist natuurlijk, dat er een aanval dreigdp, maar hij kon den tijd van den aanval niet gissen, noch de plaats waar hij zou los breken, want het bombardement was overal even krachtig geweest. Het terrein, waaiover de Franschen zijn opgerukt, is bezaaid met putten en gaten, die voor deze streek ken schetsend zijn. Er ziju verschillende uitgra vingen in den grond, waar hondarden m.tnneD dekking kunnèn vinden. Volgens een particulier telegram van Reuter, meldt zijn correspondent bij het Fransche leger van" 23 dezer, 10 uur 's avonds nog: Taliijbe Duitsche reservetroepen, die in het Ailettedal opgehoopt waren, zijn dour de Fran sche projectielen gedecimeerd, zonder dat zij bij machte waren voor- of achteruit te gaan, om huu kameraden op de hoogvlakte hulp te brengen of zich in veiligheid^terug te trekken. Velen zjjn eeo etmaal zonder voedsel geweest. Uit een artilleristisch oogpunt is de slag een van de belangrijkste van den oorlog. Nooit, behalve dan bjj enkele gelegenheden in Vlaanderen dezen zomer, is er zulk een oi t- zaglijke samentrekking van artillerievuur ge weest. De voorbereiding van den aanval door de Franschen had vele dagen geduurd en de finale van beukend vuur, die in den loop van den nacht steeds heviger werd tot zij tusschen drie en vijf uur 's ochtends tot eeo orkaan groeide, was schrikbarend. Het was een van de wei nige gelegenheden in dezen oorlog waarbij een aanval van de infanterie op belangrjjke schaal in dep donker ondernomen werd. Toen de dag een uurlater aanbrak was het slagfiont al achter den horizon komer, te liggen en was er niets van te zien dan flitsen van projectielen en rookwolken, die de plaats aan duidden waar het gevecht om Malmaison toen nog niet beslist was. Het lort Malmaison werd vetdedigd door een beroemd regiment van het eerste regiment Pruisische garde-grenadiers. Haves correspondent seint verder Het fort Malmaison, dat het voornaamste doel van den aanval was, werd niet alleen vermeesterd, maar ook definitief gehouden,- Voortrukke -de voorhij deze stelling, welke de sleutel v.m de geheele keten van den Chemin des Dames is. bezetten de Franschen hoogte 278 meer naar het Noorden en rukten op voorbij de li lliugen van den rug tot aan het dal van de Ailette. Tal van natuurlijke schuilplaatsen werden verwoest door granaten van de stukken van 40 c.M. en de bezetting werd onder den wrak- hoop bedolve-i. De slag van heden was misschien een van de belangiijkste sedert 1914. De Du'tschers zelven hadden getoond hoeveel belang zij aan de stellingen hechten, die zij nu in een enkelen ochtend Verloren hebben, door hun beste troepen en hun sterkste ma terieel tegen de Franschen op te hoopen. De slag van den Chemin des Dames heeft dan ook, uithoofde van de langdurige toebe reidselen die senert vele maanden aau weers kanten getroffen waren, in werkelijkheid Fran krijk en Duitschland tot een handgemeen ge bracht. De Duitschers, die van de Fransche plannen op de hoogte waren, hadden de uit daging aanvoerd en Duitschland is uit het treffen verslagen te voorschiju gekomen. WEENEN, 25 Oct.- (Korr, B) Officieel. De twaalfde Isonzoslag, tot welken bet initi atief genomen is door d& in nood en dood trouw verbonden centrale mogendheden, is gisteren met succes ingezet. Om zeven uur 's morgens begon het geschut zijn vernietigend werk. Een uur later ging de infanterie onder storm, regen en sneeuwjacht tot den aanval over. Het weer en het" gebergte stellen de troepen op een buitengewoon zware proef. De vijand verdedigde zich allerhardnekkigst, maar reeds tegen den middag was het Itali- aansche slagfront tusschen den Romboo en Au'zza op vele punten doorbroken. Regimen ten crit de Alpen ramen Flitsch, de Duitsche troepen wierpen verder zuidwaarts den vijand bij den eersten stormloop terug, De hoogten ten W. van Woltschach en ten N.O. van Auzza waren 's avonds volkomen in het bezit der bondgenooten. Op het noordelijk gedeelte van het plateau van Bainsizza Heilige Geest boden de Italianen gisteren nog den hevigsten tegenstand aan de aanvallers. Op den Monte San Gabriele, bij Görz en op het Karstplateau bereidden plaatselijke acties ver dere gevechten voor. Het artillerievuur nam in deze streken tot de grootste kracht toe. Tot aan den avond zijn meer daD 10.000 gevange nen gemaakt, waaronder divisie- en brigade staven. Bij de legergroep van veldmaarschalk Conrad artilleriegevechten. In regen en wind kwam de torpedoboot »G 15» te Vlissi gen binnen on bracht veilig aan wal vier uitgeputte Britsche amateurs. Het zijn vlieger-luitenant W. Perham, vlieger-lui tenant H. C. Googb en de onderofficier-meca niciens C. W. Sivyer en B. H. Maliichamp. Samen hadden ze een groot watervliegtuig be mand, dat door een defect aan den motor in zee had moeten dalen, met ver van de Noord- Hinder. Afgemat en uitgeput waren ze, en geen wonder, want drie-ea-twiutig uor hadden ze in zee gedreven, toen de machine gedaald was, kon men de motor niet meer herstellen. De hydropUac was een di ij veod wrak geworden, waarop vier jonge vliegers hulpeloos zaten. Geen vaaituig was natuurlijk in de nabijheid te ontdekken. De golven sloegen nu en dan over de schipbreukelingen heen. De kleedereD werden doorweekt. De wind stak op, het werd slecht weer. Zoo ging Dinsdag in angstig wachten voorbjj. Het werd nog erger. De nacht daalde. De aviateurs maakten een vreese- 1 ijken nacht door. Welk een verlichting, toen de nieuwe morgen daagde, maar 't gevaar voor ontdekking door den vijand werd ook grooter. Welk zalig gevoel, toen een schip op hen af kwam, waarop de Hollandsche vlag wapperde, 't Was de »G 15« uit Vlissingen. Gered De Hollandsche matrozen hielpen de afge matte verkleumde mannen aan boord. Een van deze kon zich nauweljjks meer verroeren maar r.u waren er helpende handen genoeg. Gauw naar beneden. De natte kleeren door droge jvervangen, warme drank, eten en rust, In het Hotel Zeeland sproken we de officie ren. De B itsche consul te Vlissingen, mr. Percy Jones, had hen reeds begroet en geholpen. De mannen zagen er nog zeer ve-moeid uit. De E igelschen waren dankbaar voor het vriénde lijk en gastvrije onthaal. Or« het Hollandsche marinevaartuig was het waarlijk a ve-y narrow es ipe. De c osul had een onderhoud met den vei- sperrinscommandant. De officieren gingen naar Den Haag en de onderofficieren naar Groningen. Iu Den Haag zal over de kwestie van al of niet interoeeren worden beslist. Het vliegtuig daalde buiten de territoriale wateren, maar d-eef binnen het territoriaal gebied tn hier werden de aviateurs van hun reeds in zinken den toestand verkeerer.de machine opgepikt. De hyaroplaan verdween bijna onmiddellijk daarna in de diepte. Wij vernemen, dat de heer mr. R. J. H. Patijn, afgevaardigde van Zierikzee, op van verscheidene zijden tot hem gerichte vragen heeft geantwoord, dat hij in 1918 geene Ka- mercandidatuur meer weuscht te aanvaarden. (Hbl.) Havas seint uit Parijs De Fransche pers meldt, dat de Fransche gezant in Den Haag aan den Nederlandschen minister van buitenlandsche zaken een nota heeft overhandigd, bevattende nauwkeurige opgaven omtrent het gebruik van zand en grint voor militaire doeleinden, welke dóór Holland en België uit Duitschland naar Noord- Frankrijk worden vervoerd. Daarbij merkt de Fransche regeering op, dat het onderzoek der Nederlar.dsche afge vaardigden noch afdoend, noch beslissend is, omdat zij zich niet begeven hebben naar de streek, waar het zand en het grint voor mi litaire werken worden gebruikt. Onder deze omstandigheden verklaren de Fransche bladen, terwijl zij gevoelens van bij zondere sympathie voor Holland uiten, te hopen, dat de Nedderlaudsöiie Regeering een oplossing zal weten te vinden, waardoor haar plicht van neutraliteit jegens de geallieerden zal worden geregeld op grond van de rechten, die haar door artt. 2 en 5 van de Haagsche Conventie ten opzichte van Duitschland wor den verleend. Donderdag 25 dezer kwamen we weer aan de groene tafel bijeen, tot behandeling van de gemeentezaken, Behalve dhr. Jac. de Bruijne waren alle leden present, en laat ons aan- stoLds zeggen, dat die afwezigheid, zooals al meermalen -het geval was, weder bepaald aan te wijzen gevolgen had, daar liet nu enkele malen voorkwam dat we juist elk voor 50 procent tegenover elkander stonden in meening, zoodat over die voorstellen pas in een volgende vergadering definitief kon worden beslist, terwijl genoemfe Edelachtbare, ware hij aan wezig geweest, met zijn voor of tegen de schaal terstond in de een of andere richting had kunnen doen overslaan. Het bleek hier ook weer dat het er op 1 stem kan aankomen. Een erg opgewekte vergadering was het echter niet. Wé hadden de begrooting te verduwen en daar zat niet veel aardigheid aan. Uit hetgeen we daarover in de afdeelings- vergadering hadden opgemerkt, wisten we al, hoe de zaken stonden. Er lag een berg ver zoeken om positieverbetering van menschen die dat dan toch ook alleen van ons ge meentewerkgever moeten verwachten, de buitengewone tijdsomstandigheden stellen aan de gemeentekas zware eisöhen en van regee- ringshulp hooren we nog niet veel, ook de gewone huishouding kost meer geld, ook al door de aigemeene prijsverhooging, en. de kas laat meer en meer den bodem zien zonder dat we nieuwe middelen kunnen bedenken om die te vullen, ten ware, dat we ten behoeve der gemeente in »vrijê kolen» gingen handelen, daar. schijnt nog wel wat mede te verdiénen. We gevoelden ons thaus evenals onze huis vrouw. die reeds meermalen de verzuchting slaakte »'k wou dat maar iemand de porte- monnaie van me wou overnemen in hare zorgen om in den tegenwoordigen tjjd puntje bij paaltje te houden en toch toe te komen. Al zouden we dus royaal willen zijn, dan kunnen we het niet, al hebben we nog geen ge vaar te duchten dat onSi Voorzitter een toespraak zal gaan houden a la die van zijn collega te Zaandam. We hebben dus "ten opzichte van alle verzoekers de koorden van de beurs dicht moeten houden, al waren we er Zeker in meer derheid wel van overtuigd, dat de tijdsomstan digheden voor verschillende onzer werklieden ten opzichte van hunne inkomens benard zjjn. Er werd begonnen met ons verschillende

Ter Neuzensch Volksblad / Zeeuwsch Nieuwsblad | 1917 | | pagina 2