De Huurcommissie een JONGEN Vulpenhouders. „HANDKOFFERS1' „REISKOFFERS". JACS. DE KOK, Ter Neazen. Gemengde Berichten. Laatste Berichten. Burgerlijken Stand. Hoogwatergetij te Ter Neuzen. Advertentiën. en Maandag vertrok uit Biervliet een afge vaardigde naar den Haag ora de meeldistributie te bespreken. Voor de tweede of derde maal zit de gemeente zonder meel. Brieven, tele grammen of telefoongesprekken zijn nutteloos zij blijven onbeantwoord of het antwoord slaat op de vraag als een tang op een varken. Een spotvogel schreef Zondag met krijt op een der aanplakborden»Broodnood«. De douaue-beamten te Hansweert hebben op de Duitsche vrachtboot »Karlsruhe 8« een partij van 250 K.G. vet ontdekt, bestemd voor uitvoer-fraude naar Antwerpen. De tweede machinist is gevankelijk naar Middelburg ge bracht. Voorts werd op de Duitsche stoomboot »Karlsruhe lit een groote paitij vet in beslag genomen, eveneens bestemd voor den uitvoer naar Antwerpen. De stoker is gevankelijk naar Middelburg gevoerd. Brand op de marinewerf. Zaterdagmiddag te half zes ongeveer werd de brandweer gealarmeerd voor brand op d6 Marinewerf te Amsterdam. Zjj rukte met groote materieel uitook de „.Jason" en de „Jan van der Heydeu" werden naar de werf gedirigeerd. De brand bleek te woeden in de inrichting waar de granaatmantels worden ge draaid, geschilderd en gemoffeld. Deze inrich ting, in een groot gebouw van de werf geves-. tigd, staat dicht bij de marinierskazerne aan de Groote Kattenburgerstraat en vormt een onderdeel van de artillerie-inrichtingen aan de Hembrug. Er zijn hier een groot aantal ledige granaathulzen in velschillende stadia van be werking opgeslagen. Te drie uur weren de werkzaamheden hier beëindigd. Omstreeks half zes vervoegde zich een werkman by den portier van de werf met de mededeeüng dat hij zijn sleutel in de werkplaats had lateo lig gen. De portier ging roet den man mede en zag toen door de ramen der werkplaats een vuurgloed. Hjj waarschuwde de brandweer, die bij haar kom t een deel der groote ruimte in lichte laaie vond. Zij slaagde erin, met twee slangen het vuur tot een klein deel der werkplaats te beperken. De oorzaak van deD brand is niet bekend. Op de plaats, waar de brand vermoedelijk is ontstaan, is in de werkplaats een houten kan toortje gebouwd, waar verf gemengd werd en waar o.a. ook poetslappen lagen. Wellicht moet men hier van zelfontbranding van de laatste denken. Het vuur had bljjkbaar reeds enkele uren gewoed een der zware balken, die het dak der werkplaats steunen, was ge heel doorgebrand. Door de toevallige omstan digheid, boven meegedeeld, werd de brand te haifzes ontdekt. Anders zou dit niet voor zes uur geschied zijn, het uur, waarop de portier zijn ronde aanvangt. Een hoffelijke dief. Er wordt in Den Haag aan een bovenhuis a mgebeld door een man met een bouquet. Het dienstmeisje neemt bloemen en bijbehoorend briefje voor mevrouw in ontvangst en gaat er mee naar boven. De bezorger wil gaarne even .,op antwoord wachten." Als het meisje ech ter met bouquet en kaartje in de vestibule teru keert, zijn daaruit met den bloemeobezor- ger drie rijwielen verdwenen. Pas nu kan zij met mevrouw verklaren, wat toch bedoeld werd met de bloemen en met het kaartje, waarop niets anders stond dan „Bedankt voor de karretjes". („Zw. Ct.") Brand in ceu stoomschip. Reuter seint uit New-York, dat aan boord van „een" Nederlendsch stoomschip in de ha ven van New-York in den ochtend van Maan dag brand uitgebroken is. Een klein deel van de lading werd vernield voordat men de vlam men meester was. Ouder het zand gestikt. In een zandgroeve te Kerkrade is Zaterdag de werkman Dekkers bij een instorting bedol ven geraakt. Slechts zjjn lijk kan uit het zand bevrijd worden. erdwijnend hooiuenschoon. Men schrijft uit Bergen op Zoom Werden hier in de omgeving in den laatsten tyd al heel wat bosschen omgehakt en valt daaronder niet het minst de vernieling van het prachtige natuurmonument »de Zwarte Mee- renc te betreuren, thans verneemt men dat ook de oude en zeldzaam zware beukenlaan op het buitenverblyf »Goereee« var. dr. Geluk, dat daarvan een der voornaamste attracties uit maakte, voor brandhout verkocht is. Dezer dagen werd het niet eens zware den nenhout, staande op anderhalve hectare grond te Bergen op Zoom, voor ruim 1 2500 als Brandhout verkocht. Onhandige schutter. Op het Gasplein te Venlo ontsnapte Zondag middag bjj het overbrengen van een groep Duitsche smokkelaars naar het arrestlokaal een der smokkelaars aan het politiegeleide. Bij het nazetten van den vluchteling loste een agent eenige rsvolverschoten op hem, met het onge lukkig gevolg dat een daar spelend kind door het been werd geschoten. Angst voor kortsluiting. Naar aanleiding van een brand te Beerlster- hoogen en het reeds eerder bij bet eleetrisch dorschen gebleken brandgevaar door kortslui- ti g zijo alle dorschmachines in de gemeente Beerta stopgezet en heeft de burgemeester zich gewend tot het Kolenbureau om steenkool voor stoomdorschen Burgemeesterlijke geiucentezorg. In Stratum bij Eindhoven werd indertijd, ca. einde 1915 'u plan ontworpen door de ar chitecten Kuypers en Kookeu voor een te stichten villapark in „Den Elzent." De burgemeester van deze gemeente kocht even later bij een publieke verkooping (Maart 1916) eea stuk grond in „Den Elzent" voor de som van circa 4150 gulden inclusief de op centen. Ia de gemeenteraadsvergadering van eergis teren heelt de raad op één stem na met alge- meene stemmen besloten het bedoelde stuk grond van den burgemeester te koopen voor f 1 per M3. Dit wordt het niet onaardige bedrag van f 19.780, een zoet winstje voor den heer Smits van 15.330 ongeveer. Had burgemeester indertyd de gemeente ge adviseerd dien grond te koopen, zou zij nu ruim 15000 rijker zijn en de vrijwel berooide gemeentekas zou dit bedrag zeer te stade zijn gekomen. Naar men verneemt zal bij Ged. Staten over het geval gereclameerd worden daar men den prijs al te hoog vindt voor grond in een af gelegen gedeelte van dit dorp. Smokkelende politie agenten. Te Venlo hebben belastingambtenaren be keuring wegens smokkelarij ingisteld tegen twee politieagenten. Op vermoeden, dat meer dere agenten aan het misdiijt schuldig waren, is deze zaak direct in onderzoek genomen door de justitie te Roermond. Buizend Mark voor 2 Pfennig. De gérant vau het bekende Café Bauer te Berlijn is tot 1000 mark boete veroordeeld, omdat een kneller een bezoeker 40 pfennig had laten betalen voor een stuk ta rt, dat op de prijslijst voor 38 ptebnig genoteerd stond, en zulke stukken taart niet worden verstrekt z nder koffie. („Hotelh.") Eindelijk gesnapt. Te Heerenveen is gevankelijk binnengebracht de pseudo-Rijksinspecteur voor hcoivordering, zich noemende J. v. d. Berg te Den Haag, die in Friesland verschillende veehouders oplichtte. Duitsch vliegtuig verongelukt. Men meldt uit Elburg dat de stoomboot van Amsterdam aldaar een Duitsche vliegma chine heeft aangebracht, welke blijkbaar boven de Zuiderzee was verongelukt. Het vliegtuig wordt naar Soesterberg ver voerd. De petroleum-rellctjes op Feijenoord. Wederom zijn op Feijenoord drommen vrou wen de winkels binnengedrongen, waar petro leum aanwezig was. De meeste vrouwen, die aan deze demonstratie deelnamen, kwamen uit de Leeuwensteynstraat en de Martinus-Steyn- straat, waar de woningen geheel vim gas ver stoken zjjn. Ten einde te kunnen koken had den de gezinnen dezer vrouwen hun kolenrant- soen reeds geheel opgebruikt. Daardoor komen zij tot wanhoopsdaden. Zaterdagavond werd een wagen met kolen aangehouden en gedeel telijk geplunderd. Wat de petroleum betreft heersebt er verontwaardiging over het feit, dat de bij winkeliers aanwezige voorraad nog niet afgegeven kon worden, omdat de bons nog niet verstrekt waren door het distributiebureau. Evenals bij een vorige gelegenheid hebben de vrouwen de olie, die zij zelve tapten, betaald met 44 cent de liter. Toch werd tegen som mige vrouwen, wier namen bekend waren, later preces verbaal opgemaakt. 's Graveuhage. tweede Kamer. Na aan neming van de suppletoire begiooting 1917 voor de artillerieinrichtingen, wordt voortgezet de behandeling van bet ontwerp tot wjjzigtog der wetteljjke regeling van deD dienet en°het gebruik der spoorwegen met beperkte SDelheid. Na discussie wordt met 36 17 stemmen ver worpen het amendement-Kleerekooper om den Minister te'verplichten minstens om de 5 jaar de arbeidsvoorwaarden te herzien. Het Bureau voor Mededeelingen inzake de Voedselvoorziening meldt: Het is van algemeeDe bekendheid dat in dit jaargetijde weinig eieren worden gelegd. Daar bij komt thans nog de vermindering van den hoenderstapel door afslachting, welke noodza kelijk is geworden wegens het gebrek aan voeder voor pluimvee. Zoodoende is in den laatsten tjjd de productie van eieren veel ge ringer geworden. Nochtans blijft eenige uit voer van eieren noodig, om door de winst op de uitgevoerde eieren voor het binnenland tegen lagere prijzen eieren beschikbaar te kunnen stellen. Nu echter tengevolge der verminderde pro ductie ook het aantal uitgevoerde eieren is af genomen, is ook de binnenlandsche distributie achteruit gegaan, zoodat aan de aanvragen van gemeenten om versche regeeringseieren niet ge heel kan worden voldaun slechts een deel van het gevraagde aantal kan wordeD toege wezen. Binnenkort zal echter kunnen worden over gegaan tot de 'distributie van kalkeieren, welke in groot aantal door de bemoeiingen der re geering zijn ingekalkt. Gelijk hierboven is gezegd, onderging de pluimveestapel door afslachting een belangrijke vermindering, en te voorzieu is dat deze ver mindering zal aanhouden, indien althans in het bestaande gebrek aan voeder niet tydig kan worden voorzien. Maatregelen zijn echter genomeu om een deel vau den hoenderstapel in stand te houden door verstrekking van extravoer aan foktoomen. TER NEUZEN. Huwelijks-voltrekkingen 18 Oct. Johannes Bakx,'24 j., jm. en Leonie Mathilde Notte, 22 jjd. Johannes A He Cornelis Verlinde, 24 j jm. en Dina Cornelia van der Hoofd, 20 j„ jd Geboorten. 16 Oct. Franciscus, z. van Joannes de Kimpe en Josephine Florine van Can 17 Oct. Gijsbregt, z van Jan van Hoeve en Johanna de Regt. Cornelia Geertrui, d. van Reinier Adriaan Bootsgezel en Sophie Antonia Francina van Aalst. 20 Oct. Daniel Hendrik, z. van Martinus Pieter Meeusen en Neeltje Servaas. Jan, z. van Oenede Yries en Willemina Margarietha Riemens. Overlijden. 20 Oct. Nicolaas van Maelsaeke, bijna drie m., z. van Johannes en Maatje Remjjn. AXEL. Huwelijks-aangiften. 4 Oct. Dingenis van Soelen, 22 j., jm. en Anna Francina Jansen, 23 j., jd. 10 Oct. Marinus de Feijter, 25 j., jm. en Elizabeth Dieleman, 24 j., jd. Geboorten. 3 Oct. Dries, z. van Gerhard Agter- huis en Cornelia Kotvis. 6 Oct. Maria, d. van Pieter Ortelee en Wilhelmina Bakker. 9 Oct. Elizabeth Maria, d. van Cornelis Jan Scheele en Margaretha Elisabeth Deij 10 Oct. Ebrina Paulina, d. van Jan de Regt en Maria Janna de Regt. 11 Oct. Hendik, z. van Johannes Jacob Hoebé en Maria Adriana Knieriem. Dina Cornelia, d. van Jan Hejjnsdfjk en Maria Neeltje Verbrugge. 12 Oct. Maria d. van Christiaan Ollebek en Cornelia Jansen van Rosen- daal. 13 Oct. Maria Christina, d van Jozias Haine- linck en Catharina Johanna Oppeneer. 14 Oct. Leendert, z. van Pieter de Feijter en Anna den Beer. Levinus Jan, z. van Jan Jacobus Dieleman en Janna Maria Scheele 15 Oct. Janneke, d. van Johannes don Beer en Pieternella Suzanna Dey. Overlijden. 3 Oct. Jacobus Louis van den Broeke, 7 m., z van Pieter en Pieternella Hollebek. 10 Oct. •Janna 't Gilde, 72 j., wed van Lambertns Cornelis Riniï. 11 Oct. Elizabeth Goossen, 69 j., wed. van Gerard Dobbelaar. 12 Oct. Martha Wiemes, 54 j., echtg. van Leendert Ortelee 16 Oct. Pieter Cor nelis Duerink, 7 w., z. van Cornelis en Dina Ver straten. DAGEN. - Voorm. Nam. Woensdag 24 October 7.9 7.55 Donderdag 25 8.42 9.26 Vrjjdag 26 10.5 10.39 Zaterdag 27 11.8 11.35 Zondag 28 11.69 Maandag 29 0 22 0.45 insdag 30 1.6 1.27 te TER NEUZEN vestigd de aandacht van ALLE VERHUUR DERS VAN WONINGEN op de verplichtingen, die voortvloeien uit de Huurcommissiewet van 26 Maart 1917 Stbl. No. 257 en het Konink lijk besluit van 26 Mei 1917 Stbl. No. 444 te weten lo. Voor woningen waarvan «te huur op 1 Januari 1916 per week VIJF GEL DEN (of voor woningen gelegen buiten de hoofd kom VIER GELDEN) of minder bedroeg en voor woningen, die op 1 Januari 1916 onverhuurd waren, doeh waarvan de laatste huurprijs per week vorengenoemde bedragen of' minder be droeg. A. De verhuurder die tusschen 1 Januari 1916 en 16 October 1917 de huurprijs, ZELFS MET TOESTEMMING VAN DÉN HUURDER heeft verhoogd, is verplicht of voor 16 November 1917 aan de Huurcommissie te verzoeken, dien hooge- ren huurprijs goed te keureD, of den huurprijs te verlagen tot het bedrag van 1 Januari 1916. (art. 2, al. 1 der wet.) B. De verhuurder mag na 16 October 1917, zelfs met toestemming van den huurder, de huur NIET VERHOOGEN, tenzij die hoogere huurprijs is goedgekeurd of vast gesteld door de Huurcommissie. (art. 1, al. 1 der wet.) 2o. Voor woningen die op 1 Januari 1916 worden bewoond als eigen dienst-, of vrije woning (dus niet tegen vergoe ding van huur) ongeacht de huurwaarde A. De verhuurder, die tusschen 1 Januari 1916 en 16 October 1917 eene woning heeft verhuurd, is verplicht voor 16 No vember 1917 aan de Huurcommissie schat ting van den huurprijs van l Januari 1916 te vragen, (art. 2, al. 2 der wet.) Een verzoek tot schatting*kan ook uitgaan van den huurder. B. De verhuurder moet voor het sluiten van een huurovereenkomst na 16 October 1917 aan de huurcommissie verzoeken den huurprijs van 1 Januari 1916 te schatten, (art. 1, al. 2 der wet.) Als huursom geldt in beide bovenbedoelde gevallen de door de Huurcommissie by uitspraak bepaalde prijs. 3o. Voor na 1 Januari 1916 voor de eerste maal verhuurde nieuw gebouwde woning van een huurprijs per week van VIJF GELDEN (of voor woningen gelegen buiten de hoofdkom VIER GELDEN) of minder. De verhuurder mag den eersten huurprijs niet verhoogen. A. De verhuurder, die tusschen 1 Januari 1916 en 16 October 1917 eene woning als bovenbedoeld heeft verhuurd voor een HOOGEREN huurprys, dan die waarvoor de woning het EERST werd verhuurd is verplicht of voor 16 November 1917 aan de Huurcommissie te verzoeken dien hoogeren huurprijs goed te keuren, of den huur prijs te verlagen tot dien, waarvoor de woning voor het eerst is verhuurd geweest. B. De verbuurder, die deu eersten huurprys der nieuw gebouwde woning na 16 Octo ber 1917 wil verhoogen, moet vooraf aan de Huurcommissie goedkeuring van dien hoogeren huurprijs vragen, (art. 1, al. 3 der wet.) Alle verzoeken moeten schriftelijk bij den Secretaris worden ingediend, de re denen voor verhooging moeten daarby worden opgegeven. De verhuurder die een voorschrift der wet overtreedt kan met eene geldboete van ten hoogste DUIZEND GULDEN worden gestraft. Met gelijke geldboete kan gestraft worden elk bestuurder, bestuurslid of commissaris van eene Naamlooze Vennootschap, Coöperatieve vereeniging of andere rechts persoonlijkheid bezittende Vereeniging of stichting die als als zoodanig de wet overtreedt. Ter Neuzen den 18 October 1917. De Huurcommissie te Ter Neuzen, D. J. DEES, Voorzitter. J. J. HUIJSSEN, Secretaris. Ter Electrische Drukkerjj van M. DE JONGE, kan terstond geplaatst worden om in het vak te worden opgeleid. Nieuwe zending. M. DE JONGE. TER NEUZEN, 1? 11 11 11 11 11

Ter Neuzensch Volksblad / Zeeuwsch Nieuwsblad | 1917 | | pagina 3