Op Zee BINNENLAND. UIT QHZS OMGEVING. bezwaard steeg het luchtschip met vier man schappen weer op. Volgens een der gevan genen bad de Zeppelin Oldenburg Vrijdag middag om twee uur verlaten op weg naar Londen, dat zij niet bereikte. Zij raakte in den mist den koers kwijt en aanvaardde toen de terugreis. Te Frejus, 't vliegercentrum, werd Zaterdagmiddag om drie uur een Zep pelin waargenomen, die in Z. richting afdreef. Even later werd de komst van de Zeppeliu te Toulon gemeld. Fransche vliegers achter volgden haar, maar om vjjf uur 's middags werd zij uit het oog verloren. Zij scheen echter in ontredderden toestand en hing bijna verticaal in de lucht. De Fransche vliegers waren wegens de duisternis gedwongen de ach tervolging op te geven. Vermoedelijk is het luchtschip inzeegevallen, De Zeppelin »L 49* werl te Bourbonne- les Bains tot landen gedwongen door vjjf Fransche aviateurs, die onmiddellijk in de nabijheid daalden en de bemanning gevangen namen. Daardoor beletten zij haar luchtschip te vernietigen, dat onbeschadigd is gebleven. Volgens Havas is de algemeene opvatting in Frankrijk, dat de vijand met zjjn Zeppelins een uitvoerigen verkenningstocht heeft willen ondernemen en dat het tevens in zijn bedoeling lag den geallieerden voor het nemen van hunne represaille maatregelen te straffen. Noch het een. noch het ander is gelukt. De Petit Parisien« vermoedt, dat de Zep pelins op weg waren naar Engeland, doch rechtsomkeer maakten tengevolge van den wind en de mist en toen afgedreven zijn. Andere bladen beweren dat het bezosk de munitiecentra gold. De luchtschepen schijnen intusschen nergens eenige schade te hebben aangericht. Het schjjnt thans wel vast te staan, dat bij Saint Clement, Bourbonne, Dammaitin en Laraignomisoü in 't geheel vijf luchtschepen neergeschoten of veroverd werden twee wer den in oostelijke en zuidoostdlijke richting ach tervolgd en naar de Petit Parisien* verneemt drijft een achtste luchtschip boven de Middel- landsche zee, waar het door watervliegtuigen bestookt wordt. De L 45. GRENOBLE, 23 Oct. (Reuters bijz. dienst.) De Zeppelin L 45, die Zaterdag in de ge meente Mison neerkwam, is 200 meter lang en voorzien van drie motors. Zij was bemand met 2 officieren en 15 man van de Duitsche marine. Zij behoorde tot het eskader dat bommen op Engeland wierp maar door ge brek aan benzine moest zij terugkeeren en werd toen door den sterken noordenwind afT gedreven. Zij volgde de Saone-vallei, vloog over Lyon en door de departementen Isère en Hautes Alpes. Op 1030 meter daalde zij en kwam terecht in de thans droge bedding van een rivier, de Loouec genaamd. De be manning stak het omhulsel in brand door kleine met een bepaald soort van kogels ge laden pistolen af te schieten, en gaf zich daar na over. Uit de hoogtemeting, die men onder de overblijfselen terug vondr bleek, dat het vlieg tuig tot op 6200 meter was gestegen. Kiemen der revolutie. Men schrijft uit Zürich d.d. 19 Oct. Karl Radek, die te Zürich van de Stock bol- mer conferentie is teruggekeerd, wijdt in het soc.-dem. »Volksrecht* een artikel aan Reich- nitz, den Duitschen marine-soldaat, die als aaustoker tot het gefnuikte oproer doodge schoten werd. In dit artikel komen echter ook tal van mededeelingen voor over gevallen van oproer elders, in en achter het Duitsche front, die toestanden aan het licht brengen, welke tot dusverre buiten de Duitsche grenzeu onbekend waren. De volgende mededeelingen zijn aan het uitvoerige artikel ontleend »De staats-secretaris von Cappelle sprak van een paar oproermakers. Hij werd door den rijkskanselier gecorrigeerd. Wij kunnen de mededeelingen van den heer Michaelis aanvul len. In de eerste dagen van Augustus brak een oproer uit op een oorlogsschip in Kiel, en op twee andere in Wilhelmshaven. Te Kiel werden meer dan honderd matrozen ge vangen genomen te Wilhelmshaven wsrden de schepen van de reede naar de open zee gebracht, daar men voor ondersteuning der oproerlingen van de landzijde vreesde. »Hoevele honderden soldaten*, aldus vertelt Radek verder, wachten voor dezelfde feiten in de vestingen het vonnis van den krijgsraad af. De geest van verzet onder de soldaten te laud en te water neemt toe met den dag. En eveneens onder de jongeren, die vandaag of morgen kunnen opgeroepen worden. De Duit sche regeering durft niet bekend maken, hoe- velen geweig-rd hebben zich voor den dienst aau te melden. Het aantal deserteurs loopt in tienduizenden. En niet allen gaan over de grenzen. Een groot aantal jongeren vormen geheime revo lutionairen benden, worden in de groote steden door de politie dag en nacht nagejaagd, leven zonder papieren eu broodkaarten, geholpen door de stille sympathie der arbeiders. Te Kiel moesten mitrailleurs en vier ka nonnen aanrukkken om de oproerige bevolking uiteen te drijven. Te Hamburg weigerde het gauizoen tegen het volk op te treden, waar door de regeering gedwongen was, cavalerie uit Mecklenburg te laten komen. Te Han nover verdeelden de soldaten het veroverde brood onder de oproerige bevolking. Te Gera moesten zelfs vrouwen voor den krijgs aad worden gebracht.* Radek eindigt met de mededeeliug, dat boven staande feiten zoo ongeveer aauduiden, wat de regeering bedoelden, toen zij in den Rijksdag verklaarde »Es handelte sich um alles. Es musste der Widerstand gebrochen werden. Es war ein kritischer Moment*.... v e De aanval op een handels-convoois Twee Urilsche torpedo-jagers gezonken. LONDEN, 20 Oct. De 3dmiralite,t deelt mede Twee zeer snelle, zwaar-bewapende Duitsche hulpkruisers deden den 17en October in de Noordzee, halverwege tusschen de Sehetland- eilanden en de Noorsche kust, een aanval op een convooi. Twee Britsche torpedo-jagers, Z. M.'s »Mary Rose* (comman unit lui enant Charles L. Fox) en »Strongbord« (commundat luitenant Edward Brooke), die bet anti-duikboot escorte vormden, bouden onmiddellijk een gevecht met de vij andelijke schepen aan, werden in een korten, ongelijken strjjd tot zinken gebracht. Hun dapper optreden hield de Duitsche raiders echter zoo lang terug, dat drie koopvaardijschepen gelegenheid kregen te ontsnappen. Te betreuren is her, dat daarop vijf Noorsche een Deensch en drie Zweedsche schepen, alle ongewapend, door kanonvuur tot zinken werden gebracht, zonder onderzoek of waarschuwing van eenigeu aard en zonder dat er acht werd geslagen op de levens van bemanning en pas sagiers. Breedvoerige commentaren op dit optreden der Duitschers zijn overbodig, maar het voegt een voorbeeld te meer toe aan de lange lijst van misdadige en onmenschelijke practijken der Duitsche marine. In hun haast om te ontsnappen voordat de Britsche strjjdkrachten hen konden aantreffen, deden de Duitschers geen poging om de be manning van de gezonken Britsche torpedo jagers te redden. De Duitschers lieten de ten verderve gedoemde handelsschepen alleen, ter wijl zij nog zinkende waren. Daardoor konden Britsche patrouille schepen, die even later ar riveerden, ongeveer dertig Noren en anderen redden, omtrent wie Dog geen bijzonderheden bekend zijn. De Duitsche vloot heeft zich met deze daad opnieuw gedegradeerd, door aldus de historisch gewordeu ridderlijkheid ter zee te miskennen. Het Duitsche officieels communiqué over deze zaak meldt, dat de aanval binnen de ter ritoriale wateren in de buurt van de Schelland- eilandeu plaats had en dat alle escortoerende vaartuigen, ook do torpedojagers, tot zinken werden gebracht met uitzondering van een es corteerend visschersvaartuig. De cnededeeling over de plaats van den aan val is onwaar, evenals de mededeeling omtreDt de vernieling van de escorteerende vaartuigen. De vijandelijke hulpkmisers slaagden er in de Britsche bewakings-eskaders in een lungeD, donkeren nacht te ontwijkeD, door snel uit te varen en even snel to outvluchten. Alle 88 officieren en manschappen van de »Mary Rose* en 47 officieren en manschappen van de »Strongbord« zijn omgekomen. Het verhaal der overlevenden. CHRIST1ANIA, 20 Oct. Naar de commac- deerende admiraal mededeelr, is hier een red dingsboot aangekomen en 7 manschappen van het Noorsche stoomschip »Habil«, benevens een Zweedsch kapitein. De geredden berichten, dat een uit 12 sche pen bestaand convooi om 7 unr in den morgen van Woensdag op 115 zeamjjlen ten Westeu van het eiland Maritenen door twee Duitsche kruisers werd aangevallen. Het begeleidend vaartuig, benevens 8 handelsschepen werden tot zinken gebracht, waaronder de 4 Noorsche schepen Habil»8ortang«, »5ilja« en »Kris- tina*. Later werd den commandeerenden ad miraal gerapporteerd, dat 37 man waren bin nengebracht van de volgende schepen10 man van de »Kristina«, 9 van het Zweedsche schip »Histiir«, 11 van de »Sortang«, 7 van de »Silja« en 7 van de »Habil*. Volgens verklaring van de overlevenden van bet door de Duitschers tot zinken gebrachte convooi, waren de beide vermelde Engelsche torpedojagers de »Mary Rose* en de »Mind- ful*. (Wolffoureau). Oe kolenschaarschte. Naar het presbureau Vaz Dias van goed ingelichte zijde verneemt, zal het goederen vervoer per spoor tusschen Amsterdam en Rot terdam geheel worden stop gezet begiu No vember. Het geheele goederenvervoer zal te water geschieden. In de op Donderdag a s. te houden open bare vergadering van den gemeenteraad, komen de volgende punten in behandeling 1. 2. 3. 4. 5. 6. 7. c. d. 9. 10. 11. 12. 13. 14. Vaststelling notulen, Ingekomen stukken. Verkoop van gemeentegrond aan T. de Smidt. Verkoop van gemeentegrond aan A P. de Vos. Verkoop van gemeentegrond aan den kerkeraad der Ned. Herv. Kerk. Voorstel tot het verleenen van vergun ning aan M. C. van Leeuwen, voor het doen draaien van deuren boven ge meentegrond. Voorstel tot het verleenen van dispen satie van het bepaalde bij art. 10 der bouwverordening aan W. Rouw. Vaststelling der gemeentebegrooting voor 1918 en in verband daarmede goedkeuring van de begrooting over 1918 van het bestuur der brandweer de commissie tot wering van school verzuim voor de kom der gemeente en voor Sluiskil van het burgerlijk armbestuur; van de Kamer van koophandel en fa brieken. Verzoek van de gemeentewerklieden, de politiebeambten en bet secretarieperso- neel om een duurtetoeslag. Verzoek van den grafdelver P. A. de Rijk om een duurtetoeslag. Verzoek van de vereeniging van leera ren bij het middelbaar onderwijs om verhooging van de jaarwedden van het personeel der H. B. S. Verzoek van de hoofden der scholen A, C en D, om hunne jaarwedden niet meer afhankelijk te doen zijn van het getal onderwijzers van bijstand aan hunne scholen. Verzoek van de Afdeeling Ter Neuzen van het Ned. Onderwijzers Genootschap tot herziening der jaarwedden van het onderwijzend personeel. Verzoek van de afdeeling Ter Neuzen en omstreken van den Bond vau Ned. onderwijzers, om alsnog te willen be vorderen, dat vijf leerkrachten van de lagere scholen in oude rechten worden hersteld. Verzoek van de vereeniging van burge meesters en secretarissen van Oostelijk Zeeuwsch-Vlaanderen, om eene bjjdrage uit de gemeentekas. Vaststelling premiën soor de paarden- eD veemarkt. Vaststelling suppletoir kohier honden belasting. Voorstel tot het verleenen van ver gunning voor het bouwen van een pri vaatput in gemeentegrond. Verzoek om het drukwerk der gemeente alleen aan georganiseerde patroons op te dragen. Ontheffingen belastingen. Behaudeling reclames hoofdelijken om slag. Een jubileum. Aan ons artikel naar aanleiding van het jubileum van Ds. De Boer te Hulst, in het vorig nummer van ons blad moeten wij nog toevoegen, dat de gedachtenisrede werd uit gesproken door Ds. Pattist van Aardenburg. Door de Harmonie van Hulst werd aan de woning van den jubilariseeneserenadegebracht, die veel 1 elangstelling trok. Hieruit filijkt, dat deze vereenigining de verdraagzaamheid en waardeering beter weet hoog te houden dan het bestuur van het an dere gezelschap. In het Vrijzinnig weekblad van de vorige week komt een kloek ingezonden stuk voor van den heer A. C. M. Poppe, waarin deze zijn standpunt op degelijke wijze uiteenzet. Iedereen, die dit stuk leest (mogen het er velen zijn) voelt het venijnige in de korte mededeeling van Zelandia over het bedanken van den heer Poppe als bestuurslid van Vlijt en Volharding*. Dit bericht uit Zelandia, dat we letterlijk overnamen, blijkt weer echt op z'n Lutje- broeksch te wezen. Het bewjjst tevens opnieuw, hoe innerljjk voos de coalitie is en hoe huichelachtig het 15. 16. 17. 18. 19. 20. 21. optreden van Zelandia moei wezen, als ze een anti-rev. of chr -hist, candidaat moet aanbe velen. Het zou niet kwaad wez-m als anti-rev. en cbr.-hist. zich ook eens op de hoogte stelden van deze Hulsters(;he kwestie. Maar misschien willen ze hunne coalitie broeders maar liefst niet aldus zien. De distributiedienst aan het hoofd-bu- reau van politie te Rotterdam heeft naar aan leiding van de inbeslagneming op den Haring vliet van 55 balen tarwe, gerst en haver, ge laden in een bestelwagen en aangevoerd uit Ter Neuzen een onderzoek ingesteld te Ter Neuzen, Othene, Axel, Zaamslag, Sluiskil, Reuzenhoek en Koedijk, en daar tegen 22 landbouwers, sehippers en stalhouders proces verbaal opgemaakt, wegens het vervoeren en afleveren van tarwe, gerst en haver, onttrokken aan den te Kloosterzande gestationneerden regeeringscommissaris voor de provincie Zee land, baron Collot d' Eseury. Gebleken is, dat deze menschen ongeveer tienduizend kilogram granen in strijd met de distributiewet hebben verhandeld. Gebied ontzegd. Aan M. P. Zegers, vlasarbeider wonende te Axel, en aan A. de la Ruelle, arbeider te Sas van Gent, (Belg), is door den commandant der stelling van de monden der Maas en der Schelde het verblijf in zijn gezagsgehied ontzegd wegens het betrokken zijn bij den smokkelhandel. Na in de voormiddaggodsdienstoefening bevestgd te zijn door zijn broeder ds. E. Raams van Hoek met een schoone rede over de woorden van 1 Cor. 3 9, verbond des namiddrgs ds. J. B. Raams. overgekomen van Asch bij Buren, zich aan zijn nieuwe gemeente te Breakens, naar aanleiding van 1 Cor. 22 Aan het einde zijner intreerede en toespraken tot verschillende autoriteiten werd de nieuwe predikant toegesproken en deze en de gemeente gelukt wenscht door zijn voorganger ds. Meeu- wenberg en den consulent ds. Krul van Bier vliet. Beide malen en vooral dts namiddags vulde een aandachtige schare, waaronder velen uit andere gemeenten, het kerkgebouw. Voor een lid van den gemeenteraad van Cadzand zijn Vrijdag candidaat gesteld dhrn. J. Becu en- A. Lombaard, beiden waterbouw kundigen. Zondagmorgen zijn door de militaire kommiezen te Cadzand nabij Retranchement twee personeD aangehouden met pl.m. 40 K.G. harde zeep. De smokkelaars zijn in voorloo- pige bewaring gesteld. Zondagmorgen om half zeven zijn over Cadzand tien vliegtuigen gekomen, koersende in de richting van Engeland. Vrijdagavond ongeveer elf uur werden de bewoners van de Kapellestraat te Sluis, dezelfde jtraat, waar 1 October twee huizen door een bom vernield werde, uit hun slaap opgeschrikt door geweerschoten. Men dacht weer dadelijk aan vliegmachines, die beschoten werden. Wat was het geval De schildwacht, die op post stond bij de ruïnes der door de bommen geteisterde huizen (deze worden nog altijd bewaakt) had zijn post verlaten en had in dronken toestand ruzie gekregen met een zijner kameraden. Toen hem door zijn meer deren gezegd werd, dat hij zich naar zijn post moest begeven, werd door hem daaraan vol daan doch in de buurt van zijn standplaats gekomeD, begon hij te dreigen, te zullen schieten. De daad er bij voegende, loste hjj, de Kapellestraat doorloopende, met korte tus- schenpoozen dertien schoten. Nadat op dit alarm, de wacht en officieren er bij gekomen waren, werd de woesteling gearresteerd, ont wapend, geboeid en opgesloten. Gelukkig, dat niemand getroffen werd door de in hot wilde geloste schoten. Te Biervliet is in de raadzitting van Vrijdag aan den heer J. Maarleveld ontslag verleend als ambtenaar van den burgerleken stand tegen 1 Nov. a. s., wegens zijn vertrek naar Middelburg. Het maximum bedrag van den te heffen H. O. werd bepaald op f 12.000. Aangekocht zal worden een gedeelte van de vorige burgemeesterswoning, behoorende aan den heer A. Bliek, landbouwer-raadslid, ten behoeve van den gemeente-veldwachter. Het aanvang-salaris van de onderwijzers wordt vastgestelt op f 600 met 8 tweejaar- lijksche verhoogingen van f 75 plus f 200 voor hoofdacte plus f 200 voor hoofdschap en f 150 voor 't Fransch. De jaarwedde van den heer Roos, gem.- veldwachter, werd van f 550 op f 600 gebracht. Over 1916 waren de inkomsten f 24.468.30, de uitgaven f 23.940.07' en het batig saldo t 528.225. I

Ter Neuzensch Volksblad / Zeeuwsch Nieuwsblad | 1917 | | pagina 2