Van het Westelijk oariogstoonesl. Yan het Oostelijk oorlogstooneel. Op Zee DE OORLOG. De algemeene toestand. Qfficieele communiqués. De strijd in Vlaanderen. Het nieuwe Engelsche offensief. Nog een en andet* gered. De „Seeadler''^ bet bestaande gebrek aan licht en warmte, de schouwburgen e. d. maar gesloten moesten worden. Het wil ons voorkomen, dat men daarbij van het onjuiste standpunt uitgaat, dat wat men voor zichzelf goed of in casu verkeerd acht, ook op gelijke» wijze door het stadsbestuur moet worden beoordeeld. Wan neer men daar al dan niet principiëele bezwaren heeft tegen opera, tooneel of concert, dan be hoeft geen rekening te worden gehouden met de meeuigen van anderen, maar getracht dat eigen inzicht op te driDgen en, als overheid, het op te leggen tevens. Hiertegenover sta lijnrecht ons standpunt ten deze. Niet wat wij zelf wenscben or niet wenschen, maar wel met het oog op het al gemeen belang nuttig en noodig is, geve den doorslag. Binnen de perken van orde en zedelijkheid late men de burgers vrij of en zoo ja in welken vorm zij hunne genoegens in het openbaar willen kiezen Wij meeneu te weten, dat er vele Katholieken zijn, die ondanks gemeen schappelijke geloofswortel en coalitie, ten deze dichter bij de vrijzinnigen staan dan bij de anti-revolutionaire bondgenoten, ja dat zelfs niet alle christelijk-historischen op dit punt »goed in de leer zijn." In deze tijden, wij geven het gaarne toe, eischen ook andere overwegingen, brandende kwesties en lichtende punten, de aandacht bij de bepaling van de houding der ovérheid. Verbod van tooneelvoorstellingen e. d., zijnde deze niet broodnoodig, heeft met het oog op warmte- en lichtbesparing een aantrekkelijken klank. Maar meer ook niet. Want geheel afgescheiden van het bovenbedoelde standpunt, dat wij ook in normale tijden p'egen te be strijden als niet voldoende rekening houdend met de inzichten van andersdenkenden, zou een algemeen verbod van openbare vermake lijkheden blijk geven niet te letten op de be langen van een deel der burgers, met name van hen, die op een of andere wijze met het amusementsbedrijf of wil men »de kunst* te maken hebben, ja daarin hun middel van be staan vinden. Tooneelspelers, zangers en zangeressen, kortom artisten in welke genre dan ook, por tiers, zaalwachters en andere geëmployeerden, mitsgaders de ondernemers, zij zouden al heel zuinig, kijken wanneer een dergelijke wijze van zuinigheid werd toegepast. En dit niet zonder reden. Waar intusschen de noodzakelijkheid bleek dat in alle opzichten raar bezuiniging en beperking van verlichting en verwarming ge streefd wordt, billijken wij het ten volle, dat ook cns uitgaan gerantsoeneerd is. Maar waaneer wij dan zien, dat een even bedacht zaam als beleidvol en zoo noodig ook gestreng magistraat als de Haagscbe Burgemeester ten aanzien van de vraag of de koffiehuizen om elf dan wel om twaalf uur gesloten moeten worden tot dit laatste adviseert, dan wijzen wij ook hier het drijven van den heer Daymaer van Twist en de zijnen af. Niet in het opdringen van eigen opvatting, maar in het rekening houden met de wen schen van allen, lijkt ons de taak der overheid gelegen. J. B. Ament. ïTusschen het muizengat in de Noordzee dat Horns Rif heet, en de Isodzo staat een ge weldige onwrikbare muur der Duitsche volken. Als Churchill wacht, tot die instort, moet hij geduld oefenen*. Zoo heeft de Duiscbe minister van bniten- landsche zaken Dinsdag gesproken. Maar waar om zou Ctiutchili eigenlijk geen geduld oefe nen Kan die muur niet instorten Op het oogenblik, dat de kanselier aan het woord was, werden er juist een paar steenen uitge- rammel 1. De Biitten en de Franschen zitten nu al dicht bjj het Houthulsterbosch en een bedrei ging van de achterwaartsche verbinding van Dix- muiden is geenszins een fantastisch denkbeeld meer. Als men een oorzaak zoekt, waarom de geallieerden geen geduld zouden kunnen oefe nen, dan zou men den duikbootoorlog moeten noemen. Maar al zal wel niemand .gelooven, dat epn verlies van eenige millioenen ton scheepsruimte voor eilandenrijk in oorlogstijd niet hinderlijk zou zijn, al spreekt het ook van zelf, dat de duikbootveldtocht geenszins bevorderlijk is om de onmiskenbare economische moeilijkheden van eenige van Engeland's bond- genooten geringer te maken, en al weet men Diet, wat er op dit stuk nog het gevolg van kan worden, voor de oorlogvoering van Enge land is de heele duikbootcampagne toch tot dusver nog slechts een zoo weinig directe be lemmering geweest, dat de Britten op het westelijk front niet alleen nog steeds over een groot overwicht aan manschappen, wat niet te verwonderen is, oeschikken maar dat zjj ook in den laatsten tijd, volgens verschillende over eenstemmende berichten, hun artilleristische meerderheid tot ongekende hoogte hebben weten op te d ij ven. Beriep zich niet Wolff op den Engelschen munilie-minister Chuichili, dat de Britten in een paar weken- in Vlaan deren meer munitie verschoten dan tijdens den heelen slag aan de Somme? En in Vlaan deren is bet krijg bedrijf nog maar in zijn ont wikkeling. Nu passen de Duitschers af tijdens dit heele jaar de „elastische" verdedigingsmethode toe. De slechts zwakke verdediging van het voorste deel der „gevechtszone" brengt den oprnar- cbeerenden vijand verliezen toe, in het bizonder uit handig opgestelde machinegeweerstellingen, totdat van verder acbterwaartsch de reserves aankomen en deu vijand terugwerpen. Dit klinkt heel goed, en in het voorjaar heeft deze methode, na het terugnemen van het Du'.tsche front te Noyon erz., ook geen slechte resultaten opgeleverd. Maar als nu die reserves er niet in slagen den vijand weer terug te werpen, hetzjj dat zij niet door zijn versperringsvuur heen kun nen komen of anderszins, dan kan het ge volg van de „elastische" methode toch niet anders zijn dan een aanhoudend terreinverlies. Deze methode vertoont zich in het tegen woordige stadium van den slag id Vlaanderen wel wat eenzijdig aan het „retirer" geen ge brek, het „mieux sauter" laat op zich wachten. Het kan zijn dut de tegenaanvallen der Duitschers den vooruitgang van de tegenstan ders telkens tot staan hebben weten te bieDgen, vóór dat dezen hun oogmerk hadden bereikt, al wordt zulks van de andere zijde tegenge sproken. Het staat vast, dat de Duitschers in de poozen tusschen de opeenvolgende aanvallen der geallieerden in, meermalen een gedeelte van het in hei bij den vorigen aanval verloren terrein wisten te heroveren, maar bij den vol genden aanval ging dan toch dit gebied, en meer dan dat, weer verloren. Ook nu zijn de dadelijk losgekomen Duitsche tegenaanvallen niet geheel zonder succes ge bleven. De Engelschen geven toe, dat zij ten ZuideD van den spoorweg Yperen-Staden over een breedte vau 2 kilometer »over korten af stand* teruggedrongen werden. Dat is dus in de buurt van Poelcapelle. Maar het eind resultaat van den slag van Dinsdag wordt daardoor toch niet van b teekenis veranderd. De ontwikkeling vau den slag in Vlaanderen vertoont dus voor de geallieerden, voor de eerstvolgeude weken goede vooruitzichten, aan genomen altijd, dat de verhouding der wcder- zijdsche strijdkrachten ongewijzigd blijit. Mocht het resultaat zyn, dat de Duitschers van de kust worden afgedreven, dan kunnen de En gelschen nog geduldiger zijn dan te voren, want een gevaarlijke basis voor tochten van duikbootrn en luchtstiijdkrachten zal dan den Duitschers zijn ontiukt. LONDEN, 10 October. (Reuter.) Officieel avondberichtIn den loop van den dag heb ben aanvallen van den vijand op onze nieuwe stellingen in de buurt van den spoorweg Yperen Staden tot plaatselijke gevechten geleid, zonder dat eenige wezenlijke verande ring in den toestand ontstond. Er werden geen verdere tegenaanvallen door den vijand ondernomen onze troepen op het gevechtsfront hebben zich in de gisteren ver overde stellingen ingericht, in weerwil van den slechten toestand, waarin het terrein ver keerde. Dewederzijdsche artillerie-actie duurde voort. Het aantal door ons gisteren gevangen ge- maakten, dat tot dusver is gerapporteerd, be draagt 2038, onder wie 29 officieren. De 400 door de Franschen' gevangen gemaakten zijn onder dit getal begrepen. Wij veroverden eveneens eenige veldkanonnen en een aantal machinegeweren en loopgraaf mortieren. LONDEN, 10 Oct. (Reuter.) Officieele mededeeling over de luchtgevechten. Den 9en dezer werd een weinig gevlogen, behalve aan het gevechtsfront, waar onze vliegers druk in actie waren, ondanks den kraehtigen stormwind en de dichte wolken. De nieuwe batterijstellingen van den vijand en andere geschikte doelpunten werden door onze vliegers aan de artillerie gewezen, dié ze onder vuur nam. De vliegers bleven den geheelen dag in contact met de infanterie en bestookten vij andelijke troepen met machinegeweren. Er werd oveidag een ton bommen gewor pen op Staden en des nachts nog twee ton op de stations van Rousselaere, Kortrjjk, Meenen en Ledeghem. Een vijandelijke trein werd getroffen, hetgeen een aantal ontplof fingen ten gevolge had. In luchtgevechten werden vier Duitsche machines neergeschoten en twee andere stuur loos omlaag gedreven. Twee van onze vlieg tuigen worden vermist. LONDEN, 11 Oct. (Reuter.) Officie ©1 middagberichtZware regens gisterenavond. De vijandelijke artillerie heeft vannacht weer ton W. van Passchendaele groote bedrijvigheid aan den da,/ gelegd. Anders niets van belang te melden. BERLIJN, 10 Oct. (Wolff.) Officieel avondberichtIn Vlaanderen wisselende vuur- werkzaamheid. In het Chaume-bosch, be oosten de Maas, voor ons gunstige plaatse- fijke infanterie-gevechten, BERLUN, 11 Oct. (Wolff) Officieel: Le gergroep Rupprecht In het Vlaamsche kust- vak en tusschen Blankaertzee en Poelcapelle steeg de artilleriestrijd 's namiddags tot groote hevigheid. Bij Draaibank vielen de Franschen opnieuw aan, zonder succes te behalen. Op de gevechtsterreinen ten O. van Yperen was het vuurduel sterk, maar de Engelschen vielen niet aan. Bij den 's avonds over Zonnebeke en Zand voorde zich ontwikkelenden luchtslag, waaiaan ongeveer 80 vliegtuigen deelnamen, werden 3 vijandelijke vliegers neergeschoten. Legergroep van den Duitschen kroonprins Op den oostelijken Maasoever ontrukten Neder- rijnsche en Westfaalsche batlajons na een ge slaagde vuurvoorbereiding den Franschen door een krachtfgen stormloop belangrijke stukken terrein in het Chaume-bosch. De vijand deed viermaal een kraehtigen tegenaanval, die steeds met zware verliezen mislukte. Meer dan 100 gevangenen en eenige machinegeweren vielen in onze handen. Ook ten Z.W. van Beaumont en bij Bezan- veaux had een aanval op de Fransche linies volledig succes. Reuter's bjjz, correspondent by bet Fransche leger in Vlaanderen meldt o.a. nog, dat de Franschen in ruim twee uur, na de Duitschers te hebben teruggedreven, de eerste gevechls- doelen bereikten zonder groote verliezen. Om acht uur werd gerapporteerd, dat zijn in het be zit waren van de Gambettaboerderij, vlak ten zuiden van Mangelaere, en de Vitoriahoeve, gelegen aan de uitmoudiug van de Corverboek in de St. Jansbeek. Op den uitersten linkervleu gel viel het dorp Draaibank in Fransche han den en nu werd de opmaisch voorgezet tus schen de Corverbeek en Mangelaere. Bij den eersten aanval maakten de Fanschen 300 ge vangenen en veroverden zij twee kanonnen en vier mitrailleurs. Om elf uur veroverden zij Mangelaere. Op het oogenplik, dat dit. telegram verzon den werd, waren zij op den rechtervleugel binnen de duizend yards genaderd van het Houthulsterbosch, waarbij zij voeling hadden met de Engelsche troepen, terwijl zij op den linkervleugel langs de Corverbeek oprukkend, het bosch ongeveer op gelijken afstand geuar de<d waren. De Fransche artillerie heeft ook thans weer kranig werk geleverd's morge s vóór den aanval konden de vliegers nog waarnemeD, maar tegen drie uur 's middags begon het zoo ontzettend te regenen, dat de batterijen hun arbeid moesten voortzetten in het halfduister. Niettemin duurde de beschieting van de aan te vallen stellingen voort tot deu avond met een hevigheid, welke den Duitschers wel moest waarschuwen voor hetgeen volgen zou. Hun antwoord was betrekkelijk slap en merkbaar slecht geleid. Ds Fransche aanvoerder, generaal Antoine, heeft van de terreingesteldheid het grootst mogelijk nut getrokken. Met zijn linkervleu gel gedekt door een strook moerasgrond tus schen het Yserkaraal eu den Dixmuiden-Li- zerneweg, geeft hij in drie opeenvolgende spron gen zijn front tot bjj het Houthulsterbosch vooruitgebracht, en dat met bijzonder gerine verliezen, steeds zorgende op de flank een strook onbegaanbaar terrein te houden als dekking tegen eventueele Duitsche aanvullen, waai bij de gewassen Corverbeek goede diensten bewees. Elke ruk voorwaarts werd voorbereid door een artilleriebeschieting, welke den Duitschers beletten kraehtigen tegenstand te bieden. De Duitsche taktiek voor ecbelonneering in de diepte ter verdediging tegen aanvallen heeft gefaald. De Duitschers hebben onder den druk van den vijand reeds «en gedtelte van lino artille rie, vooral de zware stukken, uit het geducht versterkte bosch teruggenomen, maar er zyn nog batterijen genoeg aanwezig om dit steun punt tot een err.stigen hinderpaal te maken. Blijkbaar wil de vijand geweldigen tegenstand bieden voordat hij zulk eeu belangrijk, ver sterkt punt opgeeft. Nochtans is zyn positie niet banjjdenswaardig, daar de Engelschen van hun nieuwe stellingen bij Poelcapelle de ach terzijde van het boech en de wegeü, die van het oosten erheen leiden, beheerschen, terwijl de Franschen in het westen opdringen en een aant 1 kanonnen op het bosch gericht zijn. Reuter zendt nog een aantal uitvoerige te legrammen van zyn byzondere coirespondenten betreffende het Dieuwe offensief aan bet Wes telijk front. Wij stippen hieruit de volgende bijzonderheden By den aauval, die door Engelsehen en Australiërs werd gedaan, werd de vijand op sommige punten 2/3 mijl teruggedieven. Het weer was zoo slecht als maar mogeljjk was. Er woei een orkaan eu het regende in stroomen. De moeilijkheden van het gevechtsterrein gaan alle beschrijving te boveu. De granaat- trechters staan vol water j zelfs de verstei- kingswtrken zyn door den wind met sljjk be dekt. De gevangene geven grif toe, dat nie mand bij zulk weer eeu aaoval had verwacht. Onder ben bevinden zich manschappen van de 195e divisie, pus van het Russische front aan gevoerd, en hartelijk teiug verlangende naar Rusland. Dit is de derde divisie van het Oostelijk front, die binnen vijf dagen verslagen wordt. De vijaud bad gepoogd een tegenaanval te doen op wat hij bljjkbaar als een zwak punt in het Engelsche front bjj Reutel beschouwde. Maandagmiddag melclden de vliegers reeds dat vijandelijke colonnes zich laugs den weg van Meenen bewogen en de vyandulyke artil lerie opende hier en daar een hevig sper vuur. De Engelschen openden echter zulk een verpdetterend bombardement, dat de po ging met zware verliezen verijdeld werd. Het bleek, dat de vijand bij dit offensief zyn front veel krachtiger verdedigde dan bjj vorige aanvallen, waaruit schijnt te moeten worden opgmaakt, dat hij is teruggekeerd tot zjju vroegere taktiek om meer op zjju manschappen te veitruuweu dan op zjjo gebe- tonneerde stellingen. Volgens de laatste be richten doen de Duitschers hevige tegenaan vallen aan beide zijden Vt,n den weg IJperen Roesselaere. In het verwoeste sturije Yperen bevonden zich, bedolven onder het puin der stukge schoten woonhuizen en fabiieken, verscheidene machines en mechanische voorwerpen, welke nog waarde vertegenwoordigden. De Belgische genie is er in geslaagd, na zes maanden aroeid talrijke voorwerpen van waarde uit het puin te voorschijn te halen. Aanvankelijk kon dit uiterst gevaarlijke werk slechts bij dag ge schieden, bjjkaris onder bet oog van den vijand, die de stad met groote hevigheid beschoot. Een tiental genie-soldaten, bijgestaan door eeu twintigtal man der hulptroepen, hebben het werk verrieht, waarbij slechts een van hen werd gewond. Onder de voornaamste werktuigen, die langzaam doch gestadig naar de Belgische linie zjjn gesleept, bevindeD z ch een stoommachine van 250 p.b., twoe stoom ketels van 15 ton elk, een boormachine van 7 ton voorts 40 ton koper, 70 ton lood en 100 ton ijzer, die in 50 waggons naar de Beigische mBriitisinstellingen zjjn vervoerd. Ten einde met de rechten der eigenaren zooveel mogelijk rekening te houden, is het groote matuiaal nauwkeurig uitgezocht en ingeboekt, vóór dat het over de militaire fabrieken werd verdeeld. De waarde van het eeD op die wjjze is ge red, wordt op meer dan één miliii en geschat. PETROGRAD, 10 Oct. (P. T. A.) Aan het noordelijk front bij het dorp Ikskoel bom bardeerde de zware vijandelijke artillerie de vooruitgeschoven Russische stellingen. In den sector ten Z. van Pskof waren de vijandelijke batterijen zeer actief. Zij be schoten vooral de stelling ten Z.O. van Spi- tali, op welke ongeveer 1200 projectielen ge worpen werden. In de Golf van Riga verschenen 11 vijan delijke motorbooten, die door de Russische artillerie onder vuur werden genomen. Levendiger artillerie-vuur in de streek ten N. van het Miadzol meer. In de Oostzee ontmoetten Russische pa trouille-booten den 9den Oct. op vier mijl afstand van den Michel-vuurtoren aan de Straat van lrben 10 mijnvegers, met welke zij een gevecht begonnen. Een vijandelijke boot geraakte in brand, waarna de vijand in zuidelijke richting wegvoer. Den zelfden dag kwamen 14 vijandelijke vliegtuigen tot dicht bij Zerelverscheidene vliegtuigen daalden neer op het water en wierpen, echter zonder eenig resultaat, mijnen op een transportschip. Den 9en Oct. wierpen Russische vliegers 20 bommen op de stations Rodenpois en R ga. Jn de buurt van de hoeve-Hiuzenberg en in de richting Boetsjasj werden vijandelijke vlieg tuigen omlaag geschoten. Omtrent de „Seeadler" verneemt de „Daily Mail" uit Sydney nog de volgende bijzonder heden Het Duitsche kaapschip „Seeadler", een schip van ongeveer 4000 ton, was als Noorsch hout- schip vermomd uit Duitschland vertrokken,

Ter Neuzensch Volksblad / Zeeuwsch Nieuwsblad | 1917 | | pagina 2