jtaagsche Briefen. Van het Westelijk oorlogstooneel. Van het Zuidelijk oorlogstooneel. Gemeenteraad van Ter Ueuzen. DE OORLOG. De opstand in Servië. Dhr. D, Scheele was al tevreden gesteld, Dat deze turf zoo hoog in prijs is, vindt hoofdzakelijk zijn oorzaak in het fait, dat'de kosten van graven aanmerkelijk hooger zijn, dan van andere turf, omdat dit z.g. laagveen gegraven wordt uit gronden, welke Voor hooge prijzen worden aangekocht en na uitgraving vrijwel waardeloos zijn. Wanneer de brandstoffen nood niet zoo groot was, zou men daarmede niet begonuen zijn.t Beide antwoorden waren onderteekend door het hoofd van de brandstofifencommissie voor Zeeuwsch Vlaanderen, den heer De Hollander. Het druk duiveltje danst ook in de schrijf machine en zoo kwam er een achgehalte in plaats van een aschgehalte. Het deed ons den ken aan het ach- en weegeroep te Sluiskil toen hun turf gewerd, die de bewoners van deze buurt, minder met delfstoffen vertrouwd, voor derrie aanzagen. Het blijkt nu, dat deze z g. derrie door het Rijkskolenbureau in Den Haag met den meer gedistingeeiden naam van turf is gedoopt. Uit het schrijven blijkt evenwel niet, waar om de bewoners van Sluiskil genoodzaakt waren van deze moderne' turf te nemen, wat volgens een. bericht in een onzer plaatselijke bladen het geval moet geweest zijn. Verblijdend is de mededeeling, dat Zeeü wsch- Vlaandereu niet vergeten wordt en dat we in Ter Neuzen deze week eene zending van 500000 K.G. te wachten hebben. V. Gelijk op een andere plaats in dit blad reeds kortelijk vermeld is, heeft onlangs in den toren van de Nieuwe Kerk aan het Spui alhier brand plaats gehad. Daar wij in de gelegenheid waren deze gébeurtenis van nabij te aanschouwen, willen wij thans eenige nadere bijzonderheden hieromtrent geven. Gelukkig is de brand, welke zich aanvau- kelijk ernstig deed aanzien goed afgeloopen, al is de materiëele schade dan oók niet gering. Maar de toren is behouden en het kerkgebouw eveneens. De Nieuwe Kerk is als bouwwerk voor ons een der mooiste protestantsche bedehuizen van de Residentie. Van der Aa zegt van deze kerk in zijn Aardrijkskundig Woordenboek, dat men in twijfel staat of zij rond, langwerpig of ovaal moet genoemd worden. Alleropmerkelijkst is de hoogte van deze kerk, zonder dat zij door pilaren onderschraagd wordt, zijnde de daken zoo kunstig in elkaar gevangen, dat. het ont beren van pilaren geen hinder aan de besten dige duurzaamheid van het gebouw zal toe brengen, waarom deze kerk door alle kenners als een meesterstuk van bouwkunst geprezen wordt. En door vele leeken tevens, voegen wij hieraan toe. De dunne rookwolkjes, die aanvankelijk boven de Nieuwe Kerk zichbaar waren, deden enkele nieuwsgierigen stilstaan, maar al spoedig wer- --.den zoowel de rookwolken als de rijen kijkers dikker en dikker. Het Haagsche publiek is weliswaar niet zoo belust op een „mooie brand" als de bewoners der hoofdstad, maar toch meenden ditmaal velen zich een dergelijk ge noegen niet te mogen ontzeggen. Weinig ge vaar voor menschenlevens, geen vrees voor belendende gebouwen, het brandpunt van den brand daar hoog in de lucht, werkte dit alles niet mede om het publiek in de gelegenheid te stellen rustig den loop van zaken te volgen Af en toe schoot de vlam eens uit, wat een algemeen ,,hè" tengevolge had, maar dan wer den spoedig een ot' meer straalpijpen op het punt in kwestie gericht. Door bovenvermelde redenen kon men ook het blusschingswerk zeer duidelijk zien. Onze brandweer heeft, en dat is natuurlijk gelukkig, over het algemeen wei nig werk, maar als hij dan ook wat te doet beeft, is het „aanpakken" en gevaarlijk boven dien. Onze hulde aan deze helden zonder zwaard. Niet alleen dat de Haagsche brandweer flink is opgetreden, het geschiedde tevens met groote tact. Wij weten het allen, brandschade gaan nu eenmaal vaak gepaard met waterschade en als de brandweer optreedt, dan kunnen niet vooraf voeten worden geveegd en wordt wel eens water gemorst. Zoo ook nu stroomen water werden over en in bet kerkgebouw uitge goten, en wel zoo dat dit vanbinnen in een meer herschapen werd. Maar dat desniettemin de brandweer gelegenheid vond het fraaie orgel zoodanig te beveiligen, dat van deskundige zijde getuigd kon worden dat het vrijwel on gedeerd bleef, moge zeker als een bewijs van tactvol en zorgzaam optreden vermeld worden. De oorzaak van den brand Natuurlijk loodgieters, zoo zouden we haast zeggen, in dien ook hier generaliseeren niet gevaarlijk en misplaatst ware. Maar ondertusschen was het toch maar weer zoo. In den Gemeenteraad zijn hieromtrent vragen gesteld door den heer Van Asna den brand de as(ch)welke nader beantwoord zullen worden. Reeds bjj voorbnat werd aangedrongen op strengere uit- roering, zoo noodig verscherping van de des betreffende politiebepalingen, maar zou bet niet meer in de gereedschappen en de toestellen der loodgieters gevonden moeten worden Dank zij het spoedig optreden van de brand weer is erger voorkomen. De noodzakelijkheid van spoedig optreden, waarvan hierboven sprake is, geldt ook op menig ander terréin. Heeft wijlen Talma, sprekende van zijne politieke partij, niet eenmaal gezegd „wij antirevolutionairen kunnen mobiliseeren a la minute". Welnu, laten de liberalen daar tegenover dan kunnen zeggen „onze politieke brandweer is steeds gereed.". Wij moeten steeds klaar staan om onze be ginselen te dienen, hier om bij een kleinen „binnenbrand", dus in eigen kring, die begin selen te verdedigen .daar om ze te beveiligen tegen een „uitslaanden brand" en dan zoodanig, dat onze argumenten inslaan. Daartoe moe ten wij onsvoorbereiden, ieder voor zichzelf en allen tezamen. De komende dagen, neen, de dagen van thans geven daarvoor de gelegenheid. En spoedig, wellicht eerder dan de meesten den ken, zullen wij opgeroepen worden om met. den helm der keunis op het hoofd en de bijl der overtuiging in de hand als getrouwe brand weerlieden het gebouw der liberale gedachte te beveiligen tegen de rootle vlaqpmen en de zwarte rookwolken. Dat zij ons vaardig vinden J. B. AMENT. De luchtaanvallen in Vlaanderen. In den nacht van 1 op 2 October delen Eng. marine-vlingers een bom-aanval op de slui zen van Zeebrugge. Er werden tul rij ke bommen geworpen. Er werd een aanval gedaan op het vliegkamp van St. Deni8-Westrem, waar een hoeveelheid outplofiingsmiddelen op loodsen en vl egtuigen werd geworpen. Tijdens de gewone gevechten werden twee vijandelijke vliegtuigen neergescho ten. Al onze machines keerden veilig terug. De aanvallen bij Gent, een aauval op een trein, we zouden eentonig wordeo, moesten we weer beschrijven hoe ook Dinsdagavond Zee- brugge uren lang bestookt is geworden. Maar de vliegers werken door heel Vlaanderen en dat er ontzettende dingen gebburd moeten zyn kan men wel begrjjpen. Zaterdag hebben vlie ers een Duitsehen trein bea'ookt. Deze kwam van Brugge en reed naar GentSint Pieter. Hij besfond uit veertig wagons, alle met soldaten gevuld. Toen de trein nabij de Sneppebiug was, waar de lijn tusschen Drongen en Gent de Leie kruist, ver scheen een aeroplaan. De aviateur wiep twee bommen. De eene trof den trein en d tweede 1 sloeg iD den weg met bet gevolg, dat de trefo derailleerde, 't Wat een ontzettend tooneel. Men hoorde geroep gekerm en geschreeuw. Er zijn veel dooden en gewQndeu onder de mili tairen. Nadat ze waren weggevoerd, comman deerde meu do mensch u uit de omgeving den weg te herstellen. Dag en nacht moesten ze dooi wei ken. Viijdag, Zate-diïg hadden hevige aanvallen op het vliegplein e het station van Sint De nijs Westrem plaats. Eenige loud-en en een aanfal vliegtuigen werden vermeid. Op het kamp Controde, ten Zuid-Oosten vau Gent, over de Schelde, vieiin vijf en 'wmlig bommen. Zou- dagavoi d werd bet groot rangeerstation van Meerelbtke, bjj Gent, geheel door bommen outreddöid. SALONIK1, 2 Oct. Ik heb u reeds vroe ger gemeld, da in Servië een opstand was uitgebroken tegen d Oostenrijk Hongaren. Ik beschik thans ove. meer uauwkeurie gegevens. De opstaud is den 13en Februari begonnen, in den omtrek van Kopaonik, waar de door de Buigaren en de Oostenrijk-Hongaren bezette gebieden aan elkaar gienzen. De opstand was toe te schrijven aan de tal- rjjke doodvonnissen, die aan de vrouwelijke eu manneijjke bevolking werden voltokken en aan de stelselmatige plundering van het land. De galg was overal opgericht. Oostenrijk-Hongaren gepaard met den op stand tegen de Bulgaren. De opstandelingen hebben op de Oostenrij kers Blatze en Ribarska veroverd en de om streken van Brousse, waar zij 1500 gevange nen maakten. De Oostenrijkers hebben versterkingen ge zonden en daarna te zamen met de Bulgaren da opstandelingen naar het gebergte verdreven. Er worden nog steeds gevechten geleverd. Na den opstand hebben de Oostenrijkers 't land ontvolkt door middel van ophangingen en deportaties. In het dorp Rasbojna hebben de Oostenrjjk- Hongarea meer dan 2000 personen uit dit dorp en de omstreken gedood. (Vervolg.) lot hiertoe hadden we alleen kennis te nemen van ingekomen stukken. Van de meesten wordt hetgeen men er over te zeggen heeft bewaard tot later. Nu kwamen de punten waarbij een actief optreden der leden noodig was. Eerst gingen de schoolgeldkobieren onder den| hamer des Voorzitters door zooals ze door B. en W. zijn opgemaakt. Daarop wilden we aan W. Rouw die te weinig open erf over houdt, voor het verbouwen van zijn woonhuis dispensatie verleenen van den desbetrefifenden eisch, gesteld bij art. 10 der bouwverordening, uit overweging, dat hier de toestand toch ook weer verbeterd wordt. Aangezien het advies der Gezondheidscommissie nog niet was inge komen moesten we, wat we wilden doen, nog uitstellen tot een volgende vergadering. De verzoeker moge echter gerust zijn, we zijn van goeden wil. Dit bleek ook uit onze beslissing over het verzoek van C. de Rijke, om den termijn van ontruiming voor de onbewoonbaar ver klaarde woning Javastradt no. 19 opnieuw te verlengen. We hebben daarin maar weer toegestemd. Wat zullen we anders? We kunnen de menschen toch niet onder den blooten hemel laten zetteu en we zijn overtuigd dat ter geen hokje leeg is. Het bouwen van volkswoningen wil hier nog maar niet vlotten. Het schijnt dat onze gemeente op dat gebied geen particuliere ondernemers meer telt. En nu er een huurcommissie is, die ook een woordje komt meepraten, die wel zal zorgen dat de huisheer niet te veel opstrijkt, maar jammer genoeg niet over de noodige kracht of middelen zal kunnen beschikken, om te voorkomen dat hij ook niet te weinig krijgt» Z&1 ctat de lust tot het bouwen van huurwoninigeu zeker niet vergrooten. In elk geval, we hebben besloten om De Rijke nog maar eens 6 maanden te laten wonen. Dan kunnen we weer verder zien. Een gelukje is het voor die periodieke verzoekers, dat zij deze verzoeken niet op zegel behoeven te stellen, 't Werd voor hen anders ten slotte nog een duur zaakje. Want ik voorzie nog is het einde niet Aan F. J. Verlinde en K. H. Wieland ver leenen we vergunning voor aansluiting op het gemeenteriool, eerstgenoemde voor het afvoeren van overtollige vochtdeelen uit zijn paarden stal en hemelwater, de tweede voor afvoer van huis en hemelwater. Op een verzoek van D. van Wijck en een aantal andere ouderwijzers en -essen om hen voor het volgen van een cursu3 in de Fransche taal van gemeentewege een lokaal beschikbaar te stellen meenden B. en W geen toestem ming te kunnen verleeneu. Het lokaal op Java is thans niet beschikbaar en tegen het geven van een schoollokaal bestaat blijk baar overwegend bezwaar. De Voorz. was eerlijk genoeg te erkennen", dat bjj het vorig jaar, ondanks het afwijzend votum van deu Raad om een lokaal van de H. B. S. te geven, stikum de verzoekers heeft laten beschikken over eeu lokaliteit van het Raadhuis, 't Mag wel een wonder heeten, dat geen der raads leden daarover ooit gekikt heeftHij gaf te kennen dat te hebben gedaan, ir. het idee, dat er toch wel een einde aan zou komen, door een te verwachten vertrek van den in de nabijheid wonendeu leeraar naar Goes. Nu woont deze ver weg, en wil toch nog les komen geven. Maar nu was de Voorz. ook niet meer te vinden voor een op eigen gezag afstaan van een lokaliteit. Dhr. De Jager brak nog een lans voor adressanten en vroeg of er geen mogelijkheid was, tegen vergoeding van vuur en licht, een lokaal van de H B. S. De Voorz. deed hem al spoedig inzien, dat daar heelemaal niets van komen kon, want dan moet voor een lokaal, de geheele centrale verwarming in tact blijven,althans de kachel worden onderhouden, en met de brandstof is het maar schaarsch, dat weet men Dhr. De Jager was al gauw tevreden gesteld, toen dhr.J Waalkes er nog aan toevoegde, dat B. en W. met het oog daarop zelfs den directeur der H. B. S. en het hoofd der M'. U. L. O. hebben aangeschreven dat 1 uur na afloop der lessen de school moet gesloten worden. De be doeling die bij dit gebod heeft voorgezeten moge goed zijn, maar toch mag gevraagd worden, of dit niet wat ver gegaan is. Er is ook buiten het lesgeven werk te doen in het belang van het onderwijs. Kunnen nu B. eu W. eenvoudig decreteeren, dat dit een uur na het beeindigen der lessen moet afge loopen zijn? Er is wel eens opgemeikt dat in het kamertje van een der betrokkenen zelfs in den zeer laten avond, dus uren nadat de lessen geëindigd waren nog licht brandde. Waar toen uren noodig waren zal dan al dat administratieve of correctiewerk op één enkel uur kunnen worden verrichtMisschien hooren we hierover nog wel eens wat. In plaatst van den heer P. J. Eijke, die als landstormer onder de wapens is, hebben we tot onderwjjzer bjj het herhalingsonderwjjs aan school A tijdelijk benoemd de heer Kohier, het hoofd dier school. Gewoonlijk zijn we het geheel eens met voorstellen tot wijziging der begrootiog och, meestal betreft dat gedane zaken, die toch geen keer meer kunnen nemen. Zelfs toen we een viertal jaren geleden ons standpunt als Raad eens tegenover B. en W. wilden handhaven en hun (in de zaak-Godee Mols- bergen) met hun gebakken peren (een niet aan de gemeente te preseuteeren kwitantie) laten zitten, heeft de Voorz. ons ten slotte (althans de kleinst mogelijke meerderheid) tot toegeveD weten te bewegen, toen de aange vallen post in een wijzigingsbesluit was opge nomen. Nu gaf het voorstel tot wjjziging der be grooting voor 1917 aanleiding tot een uitge breid dispuut, en het was weder eene vermoedde miskenning vau de rechten 'des Raads die daartoe aanleiding gaf. Er werd nl. voorge steld opening eener geldleening voor de nieuwe begraatplaatst. Die was voorloopig betaald met geld bestemd voor het bouwterrein, maar dit bedrag was thans noodig voor de daar voor aangekochte straatklinkers, die voor de voltooiing dier bestrating zijn aangekocht. BIjjkens de toelichting hadden B. en VV. ge meend, thans die s eenen te moeten aankoopen, daar wegens de beperking van het werk der steenbakkerijen die ook al duurder zullen worden. Ze hebben er nu 100 000 gekocht, omdat die in de toekomst toch noodig zijn. 't Was dhi. D. Scheele, die de kat de bel aanbond. t Was daar voor een paar weken zoo 'n vreemd gescharrel geweest in de nabij heid van Z.Ed.'s woning, en van af zijn uitkijk en luisterpost, aan de Marktzijde, waar hij gaarne zoo eens eeu oogeublikje uitblaast, had hem dit natuurlijk terstond in het oog moeten valleu. Daar waren daar opeens op zekeren dag een groot aantal karren over de Markt komen rijden, alle geladen met steenen en die werden voor en naast de H. B. S. uitgestort en vliegensvlug ging het terug en steeds kwamen er meer karren, er scheen geen eind aan te komen. Niet lang duurde het of daai' werden ook ladingen geworpen op het macedamplein op de Markt, dat voor een deel ook weer al spoedig vollag. In het al gemeen vonden de ingezetenen die dat zagen het vreemd, 't Was juist in de feestweek en men vond dit een vreemde wijze om de stad zyn bjj zoo'n golegeuheid noodig Zondags pakje aan te tiekkeu. Echter de belangstel lenden in het volksfeest, werden al spoedig gerustgesteld. De steenen werden weer met karren weggehaald eu door gerequireerde mi litairen netjes opgestapeld. Er is toen wel eens gevraagd of zoete lieve Gerritje dat be talen zou, maar die wist van het zaakje niets al hoor! Dhr. D. Scheele had blijkbaar nog iets anders geneusd. Hij had er de lucht van gekregen, dat B. en W. voornemens waren op de Oostzijde van de Markt de keisteeneu te laten uitbreken en daar de Markt te laten beklinkeren en dat zij daarom maar alvast de steenen daar hadden laten neerwerpen. De Raad heeft tot het uitvoeren van dat werk nog geen toestemming verleend, het is zelfs nog niet eens voorgesteld en nu gaat toch zoo'n vooruiiloopeD op 's Raads beslissing z.i. niet op. Ook heeft de Raad goedgekeurd, dat in de 2e Kortestraat een klinkerpad ter breedte van 1 M. tusscheu ds keibestratiug zou wor- deu gelegd, maar niet dat de bestrating ter volle breedte zou worden uitgebroken en be- klinkerd. Dat die steenen eerst op de Markt zijn geworpen en later weer weggehaald, zal aan de gemeente toch allicht een honderd gulden aan werkloon hebben gekost, die z.i. hadden kunnen bespaard worden. Dhr. De Jager gaf als lid der Commissie van Fabricage hierover eenige inlichtingen. Daar uit bleek, dat er werkelijk sprake is van verandering der bestrating op de Markt, wat volgens hem dringend noodig is. De Com missie beeft daarom B. eu W. aangeraden te trachten daarvoor te beschikken over de noodige steenen, en dan met de daaruit en de Zandstraat komende keien de weg naar de begraafplaats te Sluiskil te verharden. Zeker een loffelijk doel» daar dan de kombewoners en die der buurt Sluiskil geholpen worden. De Voorz. sloot zich bij de woorden van dhr De Jager aan. Hij voegde daar alleen aan toe, dat het werk niet zou worden uitgevoerd alvorens de Raad er over beslist had. B. en W. wilden met hun voorstel wachten tot de Raad de be grooting voor 1918 onder de oogen had. Het neerwerpen der steenen op de Markt is geschied, omdat de steenen vlug moesten worden gelost en de gemeentebouwmeester er anders geen weg made wist. B. en W. hebben hem te kennen gegeven, dat die handeling niet ge- wenscht was, daar bij nu den schijn op hen laadde, alsof zij op de beslissing van den Raad wilden vooruitloopeu. Dat- de bestrating der Kortestraat overde gebeelebreedteis veranderd, was het verlangen var. B. en W. om over al die straatkeien- te kunnen beschikken voor den weg te Sluiskil.

Ter Neuzensch Volksblad / Zeeuwsch Nieuwsblad | 1917 | | pagina 2