BlNiNUNLAND. Gemeenteraad van Ter Neuzen. UIT QflZE OMGEVING. Gemengde Berichten. ten een voortdurend vuur, en deden zij om beurten reddings- ot beschermingswerk, zonder ooit liet vuren te staken. Zij slaagden er in alle passagiers on de bemanning, te samen 550 man, onder wie 20 vrouwen en kinderen, te redden. Allen bereikten veilig, met bet transport de haven, waar zij werden ontscheept. BERLIJN, 1 Oct. (W.BOfficieel. Op het noordelijke zeegebied werden door onze duik- booten 2.5000 br. reg. ton tot zinken gebracht. Onder de gezonken schepen bovonden zich een tankschip, een Engelsch zeilschip »Agri- cola,« met kolen voor Frankrijk een der ge torpedeerde schepen had ijzor, papier en ka toen voor Frankrijk aan boo d. Een vernietigd zeilschip van meer dan 1300 ton was met pa- rafineolie geladen. Amerika en onze uitvoerover- eenkomst mei Duitschland. Reuter (part.) seint uit New-York: DeNew-York Times publiceert een lang telegram uit Washington, waarin een samen vatting werdt gegeven van de onderhandelingen, die, naar het heet, hebben plaatsgevonden tussehen het (Nederlandsche) Landbouw Ex port Bureau en het Duitsche handels-agent schap in den Haag, welke onderhandelingen in groote trekken de basis zijn van de Duitsch- Nederlandsche overeenkomst. Een paar van de Duitsche eiscben, die bij de onderhandelingen zijn aan het licht geko men houden in, ,dat ten minste 75 pet. van den totalen boter-export, 662/s pet. van den totalen kaasexport, en ten minste evenveel varkens en worst als naar andere landen worden uitgevoerd (inbegrepen de export voor de hulpverleening naar België), ten minste 75 pct.J van den tota en uitvoer van groente, 75 pet. van den totalen export van eieren, 50 pet. van alle vlasuitvoer, en ten minste even veel levend vee en vleesch als er naar andere landen wordt uitgevoerd, naar Duitschland moeten gaan. Het telegram (uit Washington aan de N. Y. Times) voegt er aan toe, dat er reden i& om aan te nemen, dat de Amerikaansche regeering deze overeenkomst onbehoorlijk acht en dat het niet waarschijnlijk is dat zij voedsefuit- voeren uit de Ver. Staten naar Nederland zal toestaan zoolang de overeenkomst niet is ge wijzigd. De N. R. Ct. deelt daaromtrent het volgende mee De mededeeling betreffende onze uitvoeren naar Duitshlaüd, is, naar ons bij navraag te bevoegder plaatse bleek, wat de cijfers aangaat in hoofdzaak juist. Er had nog aan toegevoegd kunnen worden, dat van den uitvoer van melk en melkproducten 25 pet. aan Duitschland en Oostenrijk is toegezegd en voorts dat deze percentages alleen betrekking hebben op uit voer naar oorlrgvoerende landen. De ver leeli ig van len Nederlaodschen ex port van land- en tuinbouw eu veeteelt voort brengselen is het resultaat van langdurig en zorgvuldig overleg met handelsvertegenwoor digers van beide groepen van oorlogvoerende landen, t. w. de Britsch and General Trading Association te Londen en de Deutsche Han- delsstelle in Den Haag. Wat de N. Y. Times als een nieuwtje meedeelt is in z.ekere kringen in Duitschland en Engeland reeds lang bekend men heeft er daar niets onbehoorlijks in ge zien, omdat de verdeeling grootendeels berust op de verhouding in welke de export naar deze landen vóór den oorlrg plaats had. Geen «ervoer* van beetwortelen. De Directie der Staatspoor deelt mede, dat. met machtiging van deD Minister van Water staat, van af 8 October het vervoer van beet wortelen per spoor verboden is. Opslag van beetwortelen op de stations wordt niet toegelaten. Er was jl. Donderdag zeer weinig belang stelling, of misschien beter gezegd veel ver hindering onder de raadsleden. Dhrn. Nolson, an Hasselt, Geelhoedt en Van den Ouden hadden bericht van verhindering gezonden, dhrn. De Bruijne en R. Scheele bleven zonder kennisgeving weg, zoodat maar juist het aantal noodig voor het kunnen doorgaan der verga dering aanwezig was. Van een der sollicitanten naar de betrek king van onderwijzer aan de M.Ü.L.O. school was bericht ingekomen, dat hij, in verband met eene benoeming te 's Hertogenbosch zijne sollicitatie moest intrekken. Die reeds ont vangen benoeming is voor den betrokkene, verondersteld, dat zijn kansen hier goed zou den hebben gestaan, een fortuintje, want de Raad besloot op voorstel van B. en W. niet meer tot het doen eener benoeming over te gaan. Het aantal leerlingen is thans zooda nig, dat parallelklassen niet noodig worden geacht. Door eene goede verdeeling der les uren kan het onderwijs met het aanwezige personeel vruchtdragend gegeven worden, en, waar de overname van de school te wachten is en dan zeer vermoedelijk geen M.U L O. school zal blijven bestaan, achtte de Raad.het niet gewanscht thans nog iemand te benoe men, die reeds na een jaar zijn arbeid niet meer zou kunnen voortzetten. Ter zake werd nog medegedeeld een adres van eene elders gevestigde vereeniging voor Meer Uitgebreid Lager Onderwijs, die ons kwamen vertellen, dat het behoud van eene M.U.L O. school naast de H.B.S. voor Ter Neuzen van groot belang is, dat dit onderwijs door een voornaam deel van het volk wordt bpgeerd en dus alhier niet kan worden ge mist, terwijl ook verklaard wordt, dat het bezijden de waarheid is wat onlangs (door dhr. Waalkes) in den Raad werd beweerd, dat het M U.L.O. op vele plaatsen verdwijnt, om plaats te maken voor U.L.O. Het M.U.L.O. bloeit volgens adressanten. Als de zaak- later eens aan de orde komt, zal ook dit adres in aanmerking worden genomen. We hopen dat de toekomst zal uitwijzen, dat het gemeentebestuur overtuigd is, dat tussehen de lagere school en de U.BS. nog iets anders noodig is. Trouwens die leemte bestaat reeds jaren. Alleen op clandestiene wjjze kon nog eenig onderwijs gegeven wor den aan leerlingen die, na met vrucht de 6 klassen doorloopen te hebben, nog eenigen tijd ter school wenschten te blijven, doch voor wie het doelloos was M.U L.O. of middelbaar ouderwijs te volgen. Toch is dat noodig. Er zijn kinderen die reeds vóór het bereiken van den 12jarigen leeftijd de 6 klassen vruchtbaar doorloopen hebben, terwijl de arbeidswet hen pas na het bereiken van den 13jarigen leeftijd op de werkplaats toelaat. Wat moeten zulke kinderen intusscben anders doen dan school gaan En moet men hen dan, als ze blijven, weer precies het geleerde van een vorig jaar dat ze onder de knie hebben, laten herkauwen Dat men ook aan dit vraagstuk thans eens de aandacht wijde, 't Heeft ons wel eens be vreemd, dat van de zijde der onderwijzersver eenigingen op deze kwestie nimmer de aan dacht is gevestigd en eene poging is gewaagd om die leemte aangevuld te krijgen. Ver gissen wij ons niet, dan deden de afdeelingen in andere, plaatsen dit wel, en is met name iu de hoofstad door die vereenigingen een krachtige actie gevoerd voor het invoeren van zevende klassen aan verschillende scholen. Komt hier van die zijde een adres in den Raad, dan handelt dat vrij zeker over salaris kwesties (we willen eerlijk zijn, en erkennen, dat de afdeeling van het N. O. G. onlangs ook invoering van een rookverbod verzocht heeft). Thans was van die afdeeling weer een request ter tafel, met een zeer lijvige memorie van toelichting, waarin jverd aangedrongen op eene verhooging der jaarweddenregelingen. We hebben ér reeds meer op gewezen, dat dat de verwachting, door enkele raadsleden het vorig jaar uitgesproken, dat ze nu eens een radicale herziening der jaarwedden van alle gemeenteambtenaren wenschten, om er dan voor eenige jaren finaal van af te zijn, leelijk den bodem is ingeslagen. De gemeen teraad heeft toen gemeend, zeer royaal te zijn geweest. Er is meer verkregen dan B. en W. hadden durven voorstellen en hadden dur ven.- verwachten. Men had gedacht, tevreden menschen te maken en, ziedaar, we zijn nog geen jaar verder, of over de geheele linie van gemeenteambtenaren is er een vraag om toeslag of' verhooging. 't Is wel waar, de tijden zijn drukkend, maar aan den anderen kaDt blijft toch ook het feit, het vorig jaar ook door een der inmiddels van hier vertrokken raadsleden den jongeren onder het oog gebracht, dat ze zich over het uitblijven van klachten geen illusies moesten scheppen, want dat dit ging als met het vat der danaiden de ambtenaren zijn op dat gebied nog niet te verzadigen, over een jaar of drie zouden ze wat men ook deed toch weer komen. Die voorspelling is nog overtroffen, we zijn nog geen jaar verder. In het adres wordt verwezen naar een prov. blad, betreffende een herzieniening der jaar wedden, waarin Ged. Staten daarop aandringen. Of dat ook nog betrekking heeft op onze ge meente, waar pas een jaar geleden de her ziening is gemaakt is eene vraag, die de Raad zal hebben te beantwoorden. Een wonderlijken indruk maakt die circu laire van Ged. Staten, wanneer men hun be sluit in aanmerking neemt ten opzichte van onderwijzersjaarwedden in de gemeente Clinge genomen. Daar bracht de Raad de aanvangs- jarrwedde op f 700 voor onderwijzers en op f1400 voor de hoofden. Neen, zeggen de Ged. Staten (die over het algemeen steeds bij de ge meentebesturen aandringen op betere bezoldi ging van ambtenaren) dat is te veel, en zij ver minderen de cijfers tot f 600 en f 1200 Zou dit voortvloeien uit de omstandigheid dat die ge meente steeds met een groot bedrag aan buitengewoon rijkssubsidie moet worden ge holpen en dat dus feiteljjk het Rjjk die hoo- gere jaarwedden zou betalen Acht men het meer bezwarend dat de lasien van hoogere jaarwedden door het Rijk gedragen worden, dan wanneer deze ten laste van gemeenten komen Omtrent de motiveering van dit be sluit is ons niets bekend. Wellicht zou dat opheldering geven, maar het feit op zichzelf doet toch vreemd aan. Hoe het hier met die verzoeken om ver hooging gaan zal De behandeling is al ge heel anders dan een jaar te voren Toen is er vanwege het Dag. Best. met kracht op aangedrongen om die kwestie af te handelen, vóór de begrooting aan de orde kwam, opdat er bij het opmaken van het concept rekening mede kon worden gehouden. Nu niets daarvan. I hans worden al die verzoeken juist tot hij de vaststelling der begrooting uitgesteld. We gelooven niet, dat we er dan veel over zullen hooren. Het comite-generaal van den Raad in 2 afdeelingen zal denkelijk de be slissing wel reeds brengen en in de latere volgende openbare behandeling zal er dan wel niet veel meer over te zeggen vallen, 't Zal dan meer een stemmen zijn, als er in den Raad verschil van meening over bestaat. Nog was er een adres van de hoofden der scholen A, C en D, die zich daarin bezwaard verklaren, dat de regeling van hun jaarwedde afhankelijk is van het aantal onderwijzers van bijstand en dat, als door omstandigheden buiten hun wil het getal onderwijzers moet worden verminderd, hun jaarwedde dan ook met f 50 verminderd. Eveneens is dit adres verwezen naar de begrooting. Het bestuur van de .Chr. school te Sluiskil verzoekt, in verband met de veiligheid ook voor de kom vap Sluiskil beperking der snel heid voor het rijden met automobielen en mo torfietsen. Als de betrekkelijke verordening wordt vastgesteld, zullen we daar ook reke- kening mee houden. Veder bleek, dat de inspecteur van den Ar beid te Breda bij den Commissaris der Ko ningin heeft geklaagd, dat de pogingen om het koken en pellen van mosselen en garnalen als huisindustrie te verbieden, zoo weinig re sultaat hebben gehad. Bij vernieuwing wordt aangedrongen dat bij verordening te verbieden. Voor het gemak wordt er al een concept ver ordening bijgevoegd. Wilde onze Raad erin het voorjaar niet aan, werd toen door den Voorz. betoogd, dat men maar een provin ciaal of rijksverbod moest uitvaardigen, nu bleek hij er wel toe genegen het van gemeen tewege te doen. Hij wees er op, dat in het voorjaar de mosselkokerij reeds gaande was en hier reeds .fabriekmatig werd verricht, zij het dan ook niet op de Jmeest gewenschte wijze. Nu staat men voor een nieuwen toe stand, wellicht wordl dit werk niet meer ver richt, maar voor dat geval kan het toch ge- wenscht zijn,bij voorbaat een verbod uit te vaardigen. Dhr. D. Scbeele opperde, benevens het bezwaar met het oog op de gezondheid ook nog een ander, ni. dat de menschen als ze ieder op eigen houtje mosselen zoudeu koken, zeer veel brandstoffen zoudeu noodig hebben en dat er uit zou voortvloeien dat ze spoedig zonder zouden zitten. Dan zou men ze toch niet in de kou kunnen laten (Ge makkelijk gezegd, moet op dat oogerblik de Voorzitter wel gedacht hebben, »men kan ze niet in de kou laten zitten maar brandstof hebben is ook wat, en het R. K. zendt niet te veel) In elk geval is het motief van deii heer D. Scheele wel klemmend, waar men eener zij ils pogingen aanwendt, om, door het inrichten eener centrale keuken brandstof te besparen op het koken van eten in het gezin, zou het niet raadzaam zijn toe te laten dat voor een ander doeleinde extra kolen werden gebruikt. Trouwens,het zou zich vermoedelijk zelf wel verbieden, want de kolen komen met mondjes maat en als z.g. »wilde« kolen daar voor moesten gebruikt, werden de mosselen zelfs voor de Dutch onbetaalbaar. We hebben op grond van een ander ip beginsel besloten, een verbod van huisindustrie uit te vaardigen. Verzoeken om aankoop van bouwgrond aan de Scheldekade van mej. T. de Srnidt en dhr. A. P. de Vos werden in handen van B. en W. gesteld om advies. Eveneens werd gehandeld met een adres van J. Bakker eü J. C. Bal, die te kennen geven dat zij, wegens den petroleum nood in hun kosthuis niet kunnen studeeren, wat zij. als onderwijzers noodig hebben. Zij rneenen dat meerdere studeerenden alhier in dezelfde om standigheden verkeeren en verzoekeD een lokaal der H. B. S. in de avonduren beschikbaar te stellen. Het kan wellicht noodzakelijk worden, dat in dezen zin iets- wordt gedaan en de Voorzitter achtte het gewenscht den löop der zaken eens af te wachten. (Wordt vervolgd.) Bij kon. besluit is benoemd tot burge meester van Clinge D. Ph. F. Vercauteren. Zaterdag is te Cadzand op het strand, nabjj hot badhuis, aangekomen eeu Belgisch visschersschuitje uit Heyst, bemand door een vader en twee zoons. Ze waren 's ochtends vertrokken en in den nevel afgedwaald, maar deelden mee van plan te zijn terug te keeren. Verblijf ontzegd. Door den commandant van de stelling van de monden der Maas en der Schelde is het verblijf in zijn gezagsgebied ontzegd wegens het betrokken zijn bij den smokkelhandel aan P. F. de Kaestecker 32 jaar landbouwer te Sluis.- I)e vliegeraanvallen der laatste dagen. Zaterdag en Zondag zijn er herhaaldelijk vliegeraanvallen gedaan op Zeebrugge en om geving, wat met het mooie weer van uit ons land goed te zien was. Overdag kwamen beide dagen eenige vlieg— eskaders die buurt bestoken, men telde veer tien tot vijftien machines. Zaterdagmiddag is een Engelscbe machine gedaald nabij den Mariaweg te Zuidzande. Hoewel de machine omsloeg konden de beide aviateurs er zondek-letsel onder uit kruipen. Zij werden geïnterneerd. De oorzaak der daling was gebrek aan benzine. De schroef brak bij het neerkomen. De opperwachtmeester C., die het eerst bij het toestel was, verhinderde dat het door de vliegers in brand werd gestoken. Het toestel droeg twee machine-geweren en veel patronen. Het tekort aan benzine ontstond doordat de vliegers wegens de felle beschieting aan de kust een grooten omweg over zee hadden moeten maken. De Britsche admiraliteit deelt mede dat in den namiddag van den 28en Sept. door marine vliegers een aanval is gedaan op het vlieg kamp van St. Denis Westrem. Er werden talrijke bommen geworpen en treffers op de loodsen waargenomen. Eeu bom ontplofte midden .tussehen vijf machines, die in een rij stonden opgesteld. Alle machines keerden veilig; terug. Beide avonden en 's nachts bij het heldere maanlicht kreeg men meermalen het schouw spel te zien van de heen en weer draaiende zoeklichten, van lichtkogels en springende kartetsen. Ook boven Gent en omgeving zag men Dinsdagnacht telkens lichtende strepen naar beneden schieten waarop een zware ontploffing volgde. De aanval schijnt gericht te zijn ge weest op spoorwegkruispunten, en zou dus, naar men meldt, zeker ten deele geslaagd zijn, daar in de omgeving van Gent, vermoedelijk aan de zijde van Merrelbeke, het verkeer ge stoord is. Uit Oostburg wordt gemeld dat ouder Waterlandkerkje Zaterdag in een land met suikerbieten toebeboorende aan den landbouwer A. Buijck een granaat is terechtgekomen. De stukken zijn opgegraven en in beslag genomen door de militaire overheid. Duitsche vliegmachine neergeploft. Zaterdagnacht is te Sas van Gent een Duit sche vliegmachine geland. Daaromtrent wordt het volgende gemeld Het vliegtuig, kwam van Londen, waar de manschap den koers kwijt raakte door bewolkte lucht. De zware machine van 500 P.K. was men niet mees'er toen de schroeven door ben- zinegebrek niet meer werkten. Het gevaarte viel in het land. Door den schok werd een 2e luitenant aan de ruggegraat gewond, de andere 2e luitenant kreeg een slag met een machinedeel, waardoor hij ernstig aan de kaak werd gekwest. De Oberleutnant-commandant van het vliegereskader was ongedeerd, en werd misleid door een burger, die den afstand van 6 minuten van de grens vergrootte tot 3 uui. Hierbij kwam het geloof dat ook op Neder- landsch grondgebied een electrische draad was gespannen. Vluchten scheen toen onmogelijk. Hij gaf zich gevangen, en wijl hij geen eere woord wilde geven om niet te ontvluchten werd het hotel Rotterdams als onderkomen voor den nacht aangewezen, door een wacht bewaakt. Per automobielen zijn zij 's Zaterdags vervoerd naar Ter Neuzen en de twee gewonden in het Ziekenhuis opgenomen. De commandant is over Walsoorden naar Bergen vertrokken om te worden geïnterneerd. Sedert Zaterdag is e'n drubbele wachtpost aan het Ziekenhuis geplaatst, teneinde moge lijke pogingen tot ontvluchten te beletten. De posten zijn thans ingetrokken omdat de beide officieren hun eerewoord hebben gegeven niet te zullen vluchten. Inbraak. Te Bussum is in den nacht van Vrijdag op Zaterdag ingebroken in het kantoor van den houthandelaar H. J. Weitjensaan de Brinklaan. Door het forceereo eener deur heeft men zich toegang verschaft. Boeken en papieren lagen door elkaar en schenen goed nagezien. Een be drag van 25 aan klein geld wordt vermist, H O

Ter Neuzensch Volksblad / Zeeuwsch Nieuwsblad | 1917 | | pagina 2