Zceuwsch-Vlaaniimn. jtaagsclu gricVen. Van hei Westelijk oorfogstooncel. De bons voor gerantsoeneerde levensmidde len staat men af aan de centrale keuken. Verschillende soorten van soep en pap, ook hutspot en gestampte kool kunnen verstrekt worden. De prijzen der porties varieeren van 9 tot 16 cent, gemiddeld is het 12 cent. Ook werd nog voor kleine plaatsen als maximum een prijs van 20 cent genoemd. tiet doel is, dat de centrale keuken zich zelf bedruipt. Voor eerste inrichting is natuurlijk eene zekere som noodig, die spreker door particu liere bedragen zou willen verkrijgen. De heer N. Hamelink is tegen die particu liere bijdragen en wijst op Watergraafsmeer. Ook is geene gelegenheid geweest voor de noodige bekendmaking. De heer Huizinga stelt de zaak van Water graafsmeer in een ander licht en meent, dat het moeilijk zal zijn van de gemeente eene bijdrage te vergen. Op eene opmerking van den heer Hamelink, dat bij particuliere exploitatie de 75°/0 door het Kon. Nat. Steuncomité niet verleend wordt, antwoordt de spreker, dat deze hier W6l zal gegeven worden. Wat de publicatie betreft, zijn verschillende vereenigir.gen aangeschreven. Ds heer Hamelink blijft er bij, dat hij tegen een centrale keuken is, zoo door een collecte het geld bij elkaar wordt gebracht. Dat is liefdadigheid en hij kan daar geen gebruik van maken. Hij wil een recht. De spreker meent, dat hier van geene lief dadigheid moet gesproken worden. Dat is het inderdaad niet. Dan kan men ia anderen zin ook van liefdadigheid spreken. De heer Jansen vraagt, in welken zin over portie's gesproken is. Zoo het portie's per persoon zijn, dan kan het eene beduidende som worden voor een gezin van 7 of meer personen. De heer Huizinga deelt mede, dat een huis gezin, als het uit 10 personen bestaat, nog geene 10 portie's noodig heeft. Met de grootte van het gezin zal naar verhouding het aantal portie's afnemen. Een ander maakt de opmerking, hoe het gaan zal met hen, die zelf groente en aardappelen, dikwijls ook een varken hebben. Voor deze zal ook gelegenheid zijn hun even redig deel naar de Centrale keuken te brengen. Opgemerkt wordt dat in de zomer een Cen trale keuken meer recht van bestaan heeft, doordat men in den winter toch moet stoken voor verwarming Tegelijk kunnen aan de sprijzen op dezelfde kachel bereid worden. Hiertegen wordt aangevoerd, dat men niet zoo lang en veelvuldig een kachel zal moeten branden, als men van de bereiding der spij zen af is.' De heer Huizinga dankt voor de opkomst en deelt mede, dat nog meerdere bijeenkom sten zullen worden gehouden om meerdere bekendheid, aan de Centrale keuken te geven. Wij meenen, dat het comité een goed werk heeft verricht door deze zaak in het openbaar te bespreken. Wij hopen, dat bij eene volgende bijeen komst de zaal geheel gevuld zal zijn. Een heel bijzonder, maar geen verheffend artikel heeft de Standaard over onze streek, over Zeeuwsch-Vlaanderen. Het anti rev. blad zou willen hebben, dat meer soldaten, veel meer, in Zeeuwsch-Vlaan deren werden geplaatst. Om ons gewest niet te doen schenden door de troepen der entente Verwacht het blad een doorbraak in Vlaan deren Daar ziet het voorloopig nog niet naar uit. Maar hoogst stuitend is het voor ieder eerljjk mensch te zien, hoe een blad, dat intertjjd de schending van België 's neutraliteit door Duit- schland trachtte goed te praten (de Chr.-hist. Nederlander gaf destijds de Standaard hiervoor eene welverdiende afstraffing), nu opeens bang is van schending dezer streek door de Entente. Als men het eene goedkeurt, mag men het andere niet vreezen en vooral geen vermoedens uiten, die op niets steunen. De geschiedenis van tiezen oorlog leert gansch andere dingen. Maar deze beschouwing van het blad vinden wij niet het ergst. Wij hebben het blad al zoo dikwijls moeten signaleeren om zijne on-Nederlandsche artike len (men denke maar om het torpedeeren onzer schepen.) Wat de Standaard even wel zegt over Zeeuwsch- Vlaanderen is bespottelijk, ja ergerlijk. Het blad drukt de meening uit, dat de be volking van Zeeuwsch-Vlaanderen zoo lang zamerhand van Nederland vervreemd is. Want hoe langer, zoo meer zjjn er uit Bel gië in deze streek zich komen vestigen. En dit is vooral gekomen schrik niet lezersinds geen anti-revolutionair hier een kamerzetel heeft. Eens was er hier één. Indertijd zat Glin- derman voor het distrist Oostburg. Maar die is vervangen en sinds dien tijd was geen anti-revolutionair meer lid derTweede Kamer voor ons gewest. Laten wij beginnen met te zeggen, dat na dien tijd juist meer landerijen in Nederland- sche handen zijn gekomen. Maar het gekste is, dat met het oog op de verkiezingen der laatste jaren vooral in het IVe district vele Belgen genaturaliseerd zijn om te kunnen stemmen op den anti revolutionairen candidaat Wat de bevolking van Zeeuwsch-Vlaanderen betreft, deze is Nederlandsen en wenscht Nederlandsch te blijven. Ze wil niet ingelijfd worden bjj België, maar ook niet bij Duitscbland. Bij bezoeken der Koningin, bij verschillende andere gelegenheden is duidelijk gebleken, wat Zeeuwsch-Vlaanderen wil. En het Zeeuwsch-Vlaamsche volkslied, zoo pas in de feestweek te Ter Neuzen gezongen, vertolkt voortreffelijk de gevoelens der Zeeuwsch Vlaamsche bevolking. De Standaard is van Zeeuwsch-Vlaanderen gansch niet op de hoogte en de voorlichters evenmin, zoodat het blad wijzer had gedaan het bewuste artikel in da pen te houden. Of zit er weer eene of andere duistere strek king achter Is het soms tegen de coalitiebroeders ge richt? Ook dan raakt het kant noch wal. En nu nog iets. De bevolking van Zeeuwsch-Vlaanderen toont bij iedere gelegenheid, dat het van geene invasie gediend is. Het doet dit vooral, om geene enkele mogendheid gelegenheid te geven rechten op deze streek te doen gelden. En de zoo erg pro-Duitsche Standaard tracht de meening ingang te doen vinden, alsof de gevoelens der bevolking minder nationaal waren en speelt zoodoende in de kaart van den vreemdeling, Moedwil of stommiteit? IV. De jongste wethoudersbenoemingen alhier, inzonderheid de herkiezing van Mr. Verbroek, hebben heel wat stof doen opwaaien. Gelijk wij reeds in het nummer van 8 dezer opmerktéb, bestonden er tegen dezen functionaris, of juis ter gezegd tegen diens beleid, verschillende bezwaren en zulks niet het minst bij zijne politieke geestverwanten, de vrijzinnigen, in- tusschen werd hij herkozen, zij het ook eerst bjj herstemming. En wat zien wjj daarop gebeuren De af- deeling Onderwijs, tot dusver aan Mr. Ver broek toevertrouwd, gaat over aan den nieuw- benoemden wethouder Albarda. Dat was bepaald een verrassing, daar algemeen verwacht werd dat de nieuw gekozene belast zou wor den met de Bedrijven evenals zijn voorganger. Het college van B. en W. besloot evenwel anders. Deze portefeuile kwestie nu heeft heel wat tongen en pennen in beweging gebracht en vond in breede kringen afkeuring. Ook in den Gemeenteraad werd de zaak ter sprake gebracht en wel door den Roomsch-Katholieken Heer Wesseling. Weliswaar is hij algemeen, laten we maar zeggen, bekend om zijne, laten we het noemen, vrijmoedigheid, maar deze keer heeft hij toch kans gezien zijn eigen record te verbeteren. Het regende compleet persoonlijke aanvallen tegen Mr. Verbroek. Al kunnen wij den loop van zaken aller minst toejuichen een dergelijk optreden is daardoor nog niet goedgekeurd. Wij hadden gaarne gezien dat deze geestverwanten wat krachtiger tegen den Heer Wesseling waren opgetreden. Voor hem, en wie zou dat kwalijk nemen, zat er natuurlijk vóór alles „politiek" in de zaak Nu gelooven wij, dat velen de kwestie niet geheel juist zien. Niet de portefeuille-wisse- ling, hoe merkwaardig op zichzelf, was de quintessens van de zaak, maar de herbenoeming. De verdeeling toch van de werkzaamheden tusschen B. en W. is aan henzelven overge laten, daar bljjft de Raad geheel buiten. Er wordt nu beweerd, dat de vrijzinnigen den Heer Verbroek alleen daarom herkozen zouden hebben om hem in de gelegenheid te stellen zich als wethouder van onderwijs „te beteren," m. a. w. een krachtiger beleid te toonen dan tot dusver. Door de portefeuille- ruil was hem die kans ontnomen en, voegen wij erbjj, aan de vrijzinnigen de onderwjjs- afdeeling tevens, daar deze nu in handen komt van een sociaal-democraat. Ziet, dit nu is ons bezwaar tegen deze zaak. Weliswaar vreezen wij niet, dat de heer Albarda aan het onderwijs, en met name aan het openbaar onderwijs, schade zal toebrengen, maar wjj zien dezen belangrjjken tak van ge meentedienst toch maar het liefst in handen van een vrjjzinnige. Het slot van de historie is dat Mr. Verbroek als wethouder heeft bedankt. Wij kunnen ons zulks voorstellen, al hadden wjj een der gelijke oplossing dan liever eerder gezien. En had dan voorkomen kunnen worden dat over zjjn persoon op een wjj/e gesproken en ge schreven is die hij, gezien zijn bekwaamheid en rechtschapenheid, allerminst heeft verdiend. Niet tegen hem, maar tegen de meerderheid van de vrjjzinnige Raadsleden is dan ook onze grief gericht. In de jongste vergadering van de Kiesver- eeniging „Gravenhage" is de crifiek niet uit gebleven. Daar de agenda niets omtrent deze aangelegenheid vermeldde, moest nadere be spreking tot een volgende vergadering uitge steld worden. Zonder hierop te willen voor- uitloopen, willen wij toch nu reeds wtl zeggen, dat de vrjjzinnige Raadsleden goed gedaan zouden hebben met zich van te voren op de hoogte te stellen van wat er onder hunne geest verwanten te dezen aanzien wordt gedacht en gesproken. Geen ruggespraak, geen spreek machines volksvertegenwoordigers, maar ook niet het tegendeel Of de gulden middenweg ten deze bezwaar lijk te vinden is? Misschien wel, maar het zal onzen lezers niet moeilijk vallen aan te wijzen waar wèl een gezonde verhouding tus schen afgevaardigde en kiezers bestaat. J. B. A MENT. DE OORLOG. Officieele communiqué's. PARIJS, 27 Sept. (Havas.) Co mmuniqué van 's namiddags. Aan het Aisne-front waren de Duitschers gisterenavond en in den loop van den nacht bjjzonder actief. Na een he vige beschieting van onze stellingen van Vaux- merófts tot westeljjk Cerny, deden de Duit schers ten zuiden van Cerny een aanvalzij werden door ons vuur gedwongen terug te trekken op hun linies en leden zware ver liezen. Een tweede- aanval, vanmorgen vroeg ondernomen tusschen het Casemates-plateau en het California-plateau, werd eveneens af geslagen. Een detail-operatie, door ons on dernomen ten oosten van de hoeve Froide- ment, leverde ons gevangenen op. Twee Duische overvallen, een aan den rechteroever van de Maas in de strook van Beaumont en een in den Elzas, mislukten volkomen. Niets overigens te melden. LONDEN, 27 Sept. (Reuter.) Officieel. Het ochtend-communiqné luidt Latere rapporten toonen aan, dat de strijd gistermiddag en -avond buitengewoon scherp wasde vjjand deed al het mogeljjke om ons de belangrjjke terreinwinst afhandig te makeD. Tusschen vier en zeven uur in den avond werden vier aanvallen met groote kracht ge daan tegen ons nieuw front van Tower Hamlets tot den St. Julien-Gravenstafelweg. Zeer hevig weid gestreden ten zuiden van het Polygoon bosch, waar herhaalde pogingen om in onze stellingen door te dringen werden verijdeld, 's Vjjands aanvallen werden a le afgeslagen na hevigen strjjd, waarbji de Uuitecher zware verliezen leden in ons artillerie- en infanterie- vuur. Later op den avond verslapte de strjjd onze troepen bleven in het bezit van het ter rein gedurende den dag door hen veroverd. BERLIJN, 27 Sept. (W.B Officieel. Leger groep-Prins Rupprecht: De slag in Vlaande ren woedde gisteien, van den vroegen morgen tot diep" in den nacht onafgebroken voorten gedurende den geheelen nacht tot aan den mor gen werd de strjjd in kleine gevechten vervolgd. Opnieuw weerstond de vierde armée den Brit- schen aanval. De troepen van alle Duitsche streken hebben deel aan het succes van den dag, die den vijand nog geringen terreinwinst bracht dan op 20 September. Trommelvuur van ongehoorde kracht leidde de aanvallen in. Achter een muur van stof en rook rukte de Engelsche infanterie op tasscben Mangelaare en Holleke, op vele punten ver gezeld van pantser auto's. Aan beide zijden van L ngetnarek werd de herhaaldelijk aanstormde vjjand steeds door -vuur eu in het handgemeen afslagen. Van de streek oosteljjk van St. Julien tot aan den straatweg Meenen—Yperen slaagden de Engelschen erin tot één kilometer diepte in onze afweerzone door te dringen. In dit gebied hadden den geheelen dag verbitterde en afwisselende gevechten plaats. Door het vooruitbrengen zjjner artilleristiscbe vuurconcentratie poogd de vjjand vooruit te komen, en het optreden van onze reserves te beletten. De wilskacht van onze reserves brak zich baan door het vuur. De vjjand werd op vele plaatsen in nieuwe aanvallen afgeslagen. Bjjzonder hardnekkig werd aan de van Zon- nebeke naar het Westen loopende straatwegen en in het terrein om Gheluvelt gevochten. Het dorp bleef in ons bezit. Meer naar het zuiden tot aan het Kanaal Comines—Yperen werd de herhaalde aanval der Engelschen met groote verliezen afgeslagen. De vjjand hernieuwde tot nog toe zjjn aanval len niet. Minstens 12 Engelsche d visies waren aan het front bezig; zij ki ndeu den krachtigen af weer onzer troepen niet schokken. Op andere punten aan het Vlaamsche front en ii Aitois was de vuuractie slechts tijdelijk toenemend. De beschieting van Oosteinde in den nacht van 25 op 26 Sept. bracht schade aan ge bouwen en kostte 14 Belgen het leven; 25 werden er zwaar gewond. UIT Q2TZS OMGEVING. Omtrent het neerschieten van een smok kelaar te Koewacht meldt men ons nader In den nacht van Maandag op Dinsdag trachtte een 7-tal persoften een hoeveelheid tarwe naar den draad te brengen. Op hun weg daarheen stieten zjj op twee rijksambte naren, die hen aanriepen halt te houden aan dit bevel werd niet voldaan en elk zocht met zjjn vracht op den rug zoo spoedig mogelijk een goed heenkomen. Er werden door de ambtenaren schoten gelost en een zekere J. v. D., van Moerbeke afkomstig en in den vorigen winter op een eigenaardige wijze uit België ontvlucht, werd in de zijde door een geweerkogel getroffen. Geneeskundige hulp werd spoedig inge- ïoepen de toestand van v. D., een gehuwd maD, wiens vrouw en kinderen nog te Moer beke verbljjven, is hoogst ernstig. oensdagnamiddag brandde een schuur- tje op het eif van P. O. te Koewacht geheel af. Niemand was bjj O. thuis De oorzaak is onbekend men. denkt aan onvoorzichtig heid van spelende kinderen. Een kleine hoe veelheid vlas verbranddeeen en ander was tegen brandschade verzekerd. In een Donderdagavond te Breskens ge houden bjj eenkomst van kiezers is besloten tot oprichting van een afdeeling der Liberale Unie. Als leden van bet voorloopig bestuur werden gekozen de heeren D. H. van Zujjen tot voorzitter, C. Uieleman tot secretaris-pen ningmeester, J. de Hullu, J. P. Saiomé en H. J. YVejjkman, terwijl tot afgevaardigden naar de te Middelburg te houden provinciale kiesvergadering werden benoemd de beide eerstgenoemden met dr heeren J. de Hullu en Joh. Verschelling tot hunne plaatsvervan gers. Te Biervliet zjjn in den nacht van Dins dag op Woensdag vjjf koeien uit de weide gehaald en in de richting der Belgische gren zen door de dieven vervoerd. De koeien zjjn echter door de politie in beslag genomen eu de dieven-smokkelaars gevangen genomen. Duitsche vlieger boveu Sluis. Dinsdagavond omstreeks 9 uur vertoonde zich boven Sluis een vliegmachine, die zeer laag vloog. Het hevige geraas, dat het toe stel maakte, riep iedereen buitenshuis, en zoo kon men het in groote kringen zeer snel boven de gemeente zien vliegen. Nu en dan was de machine verlicht en herhaaldeljjk liet de vliegenier lichtbollen vallen, waaruit-op te maken viel, dat hjj zjjn koers kwjjt was. Toen de seinen van de grens beantwoord werden, richtte de machine, nog laag vliegend, ^ich naar België, 't Was dus een Duitsche vermoedeljjk. Zoolang ze zich boven ons grondgebied bied bevond, werd er door onze wacht enkele malen op geschoten. Over grint en kolen. Men schrijft aan de Miad. Ct. uit Z.-Beveland: Daar naar het oordeel van onze regeering genoeg zand en grint door de Duitsche regee ring was aangevoerd voor de verbetering van de wegen in België, werd de doorvoer van deze artikelen door het kanaal van Zuid- Bevelaud tegen half Augustus verboden. Nu schijnt men er wat anders op gevonden te hebben. Het zand en de grint worden op de rivier de Waal gebaggerd en door Duitsche schepen uitgevoerd. Nu de schepen, die zand en grint vervoeren, niet meer in Duitschland komen, brengen ze in hun erven ook geen Duitsche kolen meer mede, waarin op het kanaal door Z.-Beveland een drukke handel werd gedreven. De aan voer dezer smokkelkolen is dus schaarsch ge worden, waardoor ze zeer in prijs zjjn ge stegen. Op het oogenblik worden nog partjjtjes verhandeld tegen f 8 den H.L. De iuteruecring vau twee Duitsche vliegtuigen. Omtrent de interneering van de twee Duit sche vliegtuigen, vinden wjj in Tel. en Va derland een verhaal, dat een zonderling licht werpt op de houding van de Duitsche vliegers. Men zou er uit afleiden, dat hier een brutale en welbewuste sqhending van onze onzjjdigheid

Ter Neuzensch Volksblad / Zeeuwsch Nieuwsblad | 1917 | | pagina 2