Tweede dienstbode. Een nette dienstbode Gemengde Berichten. Laatste Berichten. Burgerlijken Stand. Haogwatergetij te Ter Neuzen. Advertentiën. gevraagd Nu duurt nog enkele dagen bij hen die 't feest meemaakten de naprethet nog eens ophalen van al hetgeen men heeft genoten. Len ontrouwe kassier. Tien dagen geleden, zoo vertelden ze, waren ze uit Mannheim ontvlucht en hadden al dien tijd in het ru m doorgebracht. Het was hot laatste schip, dat voor Amsterdam geladen werd en ze besloten, den stap te wagen. Benzinedicven geknipt. den looper opgpdragen, den wissel te innen. De kantoorbediende is als verdacht van valsch- heid in geschrifte en poging tot oplichting aangehouden, terwijl de loopknecht op vrye voeten is gesteld. Vijf menschen vermoord. DAGEN. Voorm. Nam, Woensdag 26 Sept. 8.59 9.47 Donderdag 27 10.29 11.4 Vrijdag 28 11.34 Zaterdag 29 c 0.1 0 24 Zondag 30 0.46 1.8 Maandag 1 October. 1.29 1.48 Dinsdag 2 2.8 2.28 Mevrouw NOLSO V, Scheldekade te Ter Neuzen vraagt eene hoog loon en verval. Hotel Centraal Markt, Ter Neuzen< stelt en het bezoek der zuster-vereenigingen aan Ter Neuzen op hoogen prijs stelt, over tuigd als bet is, van de moeilijkheden die allen zich moesten getroosten voor een uit stapje op een werkdag. Vervolgens had plaats de uitreiking der premies. 30 kreeg »Mozart«, f 25 »Con Affezzione», f20 viel ten deel aan »Elk naar zijn krachten« van Hoek, f 15 aan »De Ver- eenigde Vrienden» van Sas van Gent en f10 aan »Volhardirg« van Zaamslag. De komruan- dant van het Bataljonsmuziekkorps verzocht, in verband met de welwillende ontvangst al hier voor eene premie niet in aanmerking te komen, en de gezelschappen Vlij t en Vol harding» van Hulst en >Concordia« van Axel was, evenmin als ons plaatselijlr' gezelschap, in deze het lot niet gunstig. 't Was Iaat in den namiddag toen de laat ste muziekstukken op de tent waren gespeeld. Tot het laatste toe, was er een belangstellend publiek. Inmiddels was het vol in alle lokalen der stad, alsook in de tenten op het terrein der amusementen. Deze werden bezocht als nim mer te 7oren. Omstreeks 11 uur voerden zoowel de trein als de tram naar Axel, via Zaamslag honder den uit onze stad naar hunne woonplaatsen en toch was eene vermindering van drukte nauwelijks merkbaar. Men vierde vroolijk feest. Er heerscbte eene gezellige drukte, die zich gunstig onderscheidde van het ruwe dat vroegere jaren den laatste dag der kermis kenmerkte. Er behoort even wel ook op gewezen te worden, dat men de categorien der personen die dat ruwe geweld veroorzaakten thans slechts sporadisch werden aangetroffen. Er bleek uit, dat men hun be zoek niet moet wenschen. Alles liep goed af. De commissie van organisatie heeft weer velen aan zich verplicht. Honderden bij honderden hebben in hun eigen plaats genot kunnen smaken, zich weer eens kunnen verheffen boven en onttrekken aan den gewonen sleur, terwijl vele neringdoenden goede zaken maakten. Voor de bakkers was het jammer dat brood kaarten en distributie hun bedrijf zoo belem merde. Zij deden echter ook wat zij konden, om de hongerende te spijzen. Te 12 uur begon het sluiten der lokalen. Op korten tijd was dit geschied men wist d;t, men had zijn verlangen te dezen opzichte zien vervullen en het duurde niet lang of de kermisvierders hadden hunne woonsteden op gezocht. In onze stad was, die Zaterdag zoo drukken dag, na de rust weergekeerd. Gisterennacht is te Koewacht zekere v. D. bij het smokkelen van tarwe door een ge weerschot levensgevaarlijk getroffen. F. W. D die de vorige week door de rijksambtenaren te Aardenburg werd aange schoten, is aan de bekomen verwondingen overleden. De man laat een vrouw met drie jeugdige kinderen na. Te Hoofdplaat is Zondag een haverhoop door vuurtje-spelen van kleine kinderen af gebrand. Zij stond in het zoogenaamd pol- dertje bij het dorp en behoorde toe aan J. Martens. Te Middelburg is gearresteerd de 55jarige onderwijzer L., uit Nieuw Namen, die sedert 15 dazer zijn standplaats aldaar verlaten had. Hij had sedert vertoefd te Rotterdam, Amster dam en Leeuwarden, doch had nergens rust. Bij zijn aanhouding vertoefde hij te Middel burg in een hotel. Bij het ingestelde onder zoek zou gebleken zijn, dat hij als kassier der Boerenleenbank in een tijdsverloop van 8 jaren een bedrag dat de 35,000 te boven gaat, zou verduisterd hebben. Bij zijn aanhouding had hij een bedrag van ongeveer 200 bij zich. Maandag dreef dicht langs den dijk voor het dorp Westkapelle een Engelschè mijn. Een torpedoboot uit Vlissingen sleepte haar zeewaarts, waar zij in den grond geschoten werd. Niemand werd op den dijk toegelaten met het oog op het gevaar bij een mogelijk springen van de mijn. Een avontuurlijke vlucht. E-n schipper, die met een lading cement aan hst einde van den Cruquiusweg te "Amster dam ligt, liep gistermorgen over het dek, zag het luik bewegen en hoorde kloppen tegen de zoldering. Direct stelde hg de militaire autoriteiten daarmede in kennis en toen heden middag de zrgels werden weggenomen, onder leiding van luitenant Gemke, kwamen twee rransche krjjgsgevangen te voorschijn, dik Onder het cement. Nu of nooit en kunstig werd een „nestje" gebouwd, waarin ze zich zoo goed mogeljjk installeerden. Een hoeveelheid keiharde bis cuits, wat sardines en chocolade en water moest als leeftocht dienst doen. Ze hadden zich ruimschoots er van voorzien, want er bleef nog over. „Elke dag drie biscuits en 'n teug water, geen frissche lucht en allijd nacht, soms verlicht door de walmende vlain van een kaars," zoo leefden we iö stille hoop en bange verwachting. „Tot we, nu we 't luik iets optilden, Am sterdam zagen staan. Het was als brak er iets in onsVan vreugde waren we over mand." En hun oo en schitterden met blijden glans en groote dankbaarheid. „Hoe ze het gehad hadden in Duitschland vroegen we. „Slecht, zeer slecht. Zwart brood, bard als steen en soep, die op slootwater geleek. Te veel om te sterven, en te weinig om van te 111 even. Vermagerd zagen ze er uit, de jongens dia zoo kinderlijk blij waren, bet land der Teuto- nen te zijn ontvlucht. Een der beiden was geweest in België, Lad gestreden aan de Marne en was krijgsge vangen gewest sinds 30 October 1914. Een splinter van bet geweer had zijn oog geraakt, eeu schot, dwars door de borst, had de longen doorboord en toch nog leefde hij. „Om te ontsnappen," glimlachte hg Den toestand in Duitschland noemden ze allerslechtst. „Beauc up de petits enfants meurent de faitn, zeide de een en 'n traan pinkte hij weg. Ilij dacht aan zijn lief meisje en zgn vrouw in Parijs, die o zoo verheugd zullen zgn, de blijde tijding te vernemen. In auto brachten we ze de stad door. „Une belle ville," zeiden ze, maar de een, die on geschikt is voor verderen dienst, verlangde naar Parijs terug, naar vrouw en kind. „Si vite possible De ander gaat weer terug naar het frODt, eerst z n vrouw zien en omhelzen en dan weer A la guerre Stil glimlachten ze nog, hoe de Duitschers vóór het vertrek der boot nog zorgvuldig alles hebben geïnspecteerd en niets gevondeD. De Nederlanders waren toch aardige lui, zeiden ze, en dankbaar keken de trouwe oogau me aan, toen ze, achterover in de kussens ge leund, herdachten aan het leed, dat geleden is, aan de blijdschap, die hun nog wacht. De beide ontsnapte Franschen zulleu zeer zeker in vrijheid worden gesteld en Frankrijk krijgt twee dappere jongens, waarvan een ge decoreerd is, Jousse Lucien en Lambert Pail, weer terug. In het gevangenkamp te Mannheim zgn de nummers lpl76 en 15179 geschrapt. Over de grens ontsnapt De beide mannen zijn overgebracht naar t Plaatsingsbureau op den Dam, waarna ze zullen worden gezonden naar Bergen, totdat hun invrijheidstelling afkomt. Eergistermorgen werd te Zaist een tweetal militairen uit het vliegkamp te Soesterberg aangehouden, die bezine vervoerden, afkomstig van diefstal uit genoemd kamp. De Zeister politie vond ook aanleiding tot arrestatie van een autoverhuurder en tegen een kapper werd procesverbaal opgemaakt aangezien bleek, dat deze benzine verkocht heeft. Ook werd nog een voorraad benzioe in beslag genomen in een villa te Bosch en Duiü. Het verband tusschen een en ander zal wel nader blijken. Korte vreugde. Donderdagmiddag bracht zekere F., terwijl bij in het huis van bewaring te Amelo gelucht weid, zijn bewaker eenrzoodanigen slag tegen bet hoofd toe, dat deze op den grond viel. 1. ontnam nu zijn bewaker de sleutels, ont sloot de deur zijner gevangenis en vluchtte de straal op. Zijn vrijheid was echter van kor ten duur, want in de Wierdenschestraat werd hij door twee burgers gevat en overgeleverd aan de beambten van het huis van bewaring. I. was in afwachting van zijn vonnis gedoti- neerd, ter zake dat bjj in Mei in het Aamsveen onder Lonneker zich, bij een poging tot ver boden uitvoer van zeep, met geweld heeft ver zet tegen soldaat-kommiezeu en daarbij den soldaat-kommies Van Oostei wijk door het'rech- teroor heelt geschoten. W isselvervalscliing. Een inspecteur van politie te Amsterdam heeft in een kassierskantoor aan de Spuistraat een loopknecht aar gehoudeDj die een valschen wissel presenteerde. Het bleek, dat niet de loopjongen, maar een 28-jarige kantoorbe diende de schuldige was. De bediende, die later in de Raamsteeg werd aangehouden, had Oorlogswee. Hoeveel wee de oorlog over de huisgezin nen brengt, leert ons het volgende kleine statistiekjeHet dorpje Wyler, vlak aan de Nederlandsche grens bij Njjmegen, telt 500 zielen. Daarvan werden ten oorlog opgeroepen 92, of ruim 18 percent. Uit den dienst ont slagen werden daarvan 8, vermist 3, gevangen twee, gewond 20, gesneuveld 9. In de kleine gemeente weet men te ver tellen wat de oorlog is. Mijnongeluk. Volgens berichten uit Boedapest had in de kolenmijn van Lupeuy wegens het onvoor zichtig wegwerpen eener brandende lucifer, een mijn gasontpotfirig plaats, waardoor 59 mijnwerkers gedood werden. Vijf werden er zwaar en 50 licht gewond. De materieele schade is onbeteekend. Ook in Duitschland hadden mijnongelukken plaats, een door een ontploffing in de mijn Perm, van de Gorg-Marien Verein, bij Osn'a- brük, waardoor 4 mijnwerkers werden gedood, en een door bet ontploffen van een bensol- reservoir, in de mijn Ibbenbüren, waardoor eveneeDs 4 arbeiders om het leven kwamen, die levend verbrandden. Te Nentiscbein in Moravië werd een notaris, dr. August Jonak op zijn bed vormoord. De moordenaar een deserteur, voormalige smids knecht Ludwig Wresky genaamd, roofde 4000 kronen en stak de kamer, waar zijn slachtoffer lag in brand. Nog denzelfden nacht ontdek ten de gendarmes hem in een naburige pan- nenbakkerij, maar na een geregeld vuurge vecht met hen wist hij in de duisternis te ontkomen. Den volgenden dag wilden twee wakers te Ostrau hem arresteeren, maar beiden werden door hem doodgeschoten, evenals de de wachtmeester der gendarmerie, dien hij op zijn vlucht tegenover zich kreeg. Later »verd Wresky te Gulkel ontdekt, waar men een militaire patroelje onder bevel van een luite nant op hem afzond. Hij schoot het paard onder den luitenant dood en verwondde dezen daarop met een schot zoo zwaar, dat hij ook overleed. Nadat vervolgens een sterke afdeeling militiaren een week lang jacht op hem had gemaakt, gelukte het haar eindelijk den moor denaar te Weiskirchen in hechtenis te nemen. s Gt «iv cnliage. Tweede Kamer. De Kamer heeft de voorstellen, betreffende de Grond wetsherziening in de 2de lezing aangenomen j de kiesrechtparagraaf met 71 stemmen vóór en 2 tegen (die van de heeren van Idsinga en Bichon van IJsselmonde) j de onderwijs- paragraaf met algemeene stemmen en de additioneele artikelen met algemeene stemmen behalve die van den heer van Idsinga. De voorzitter der Tweede Kamer mr. Fock,- tijdelijk verblijvende in het hotel De Witte Brug, kwam gisteren tot de ontdekking dat tusschen Zaterdag en Maandag in zijn onbewoond huis aau de Laan van Meerder- voort is ingebroken en al het zilverwerk is gestolen. Aardappelen. De Min,ster van Landbouw heeft aan de gemeentebesturen een circulaire gericht, mel den te, dat hij onder intrekking van zijn vroegere beschikkingen verboden heeft het vervoer en de aflevering van aardappelen, onverschillig van welk soort. Van dit verbod kan, onder daarbij te stellen voorwaarden, door de rijkscommissie van toe zicht op de aardappelveeeniging ontheffing worden verleend. Aardappelenaflevering ge schiedt uitsluitend aan gemeentebesturen, ook voor de voorzienining in de behoeften van het leger. Het rantsoen per hoofd is bepaald op 4 K.G. per week, Het vervoerverbod is niet van toe passing op het vervoer binnen de grenzen eener gemeente van een hoeveelheid van hoog stens 10 K.G. Alle aardappelen van den oogst 1911 zulleu door de regeering worden over genomen. PARIJS, 24 Sept. Off. Ten N. van het f baumesbosch op den rechter Maasoever deden de Duitschers na onze loopgraven krachtig te hebben gebombardeerd, een aanval over een front van 2 K.M. Het gelukte den vjjand tjjdelijk vasten voet te krijgen in bet centrum, doch na een verbitterd gevecht bleven wij in het bezit van onze stellingen. PEI ROGRAD, 24 Sept. De monarchisten, die in staat van beschuldiging zgn gesteld, worden ondanks den eisch van den minister van marine om hen in vrijheid te stellen, in de vesting »Sveborgc vastgehouden. Het re- volutionnair comité te Helsingfors heeft de moordenaars der officieren van de »Petropaw- lowsk« in vrijheid gesteld. De regeering heeft executie-troepen haar Viborg en Hersingfors gezonden om den eisch tot uitlevering van hen, die schuld hebben aan het doodschieten van officieren, kracht bij te zetten. TER NEUZEN. Huwelijks-aangiften. 21 Sept. Cornelis Joris Wieland, 21 j., jm. en Elisabeth Helena Verlinde, 21 j., jd. Geboorten. 16 Sept. Aarnout, z. van Louis de Bruijne en Maria de Bruijne. Jan, z. van Jan van de Wege en Adriana Elisabeth Riemens. 17 Sept. Adriana Janna, d. van Jan Huijssen en Janna Adri- ana Paulina Dieleman. Auguste Henri Maria, z. van Frangois Bernard Gustaaf de Meijer en Fran- cisca Maria Wauters. 18 Sept. Corneiis Carolinis, z. van Adriaan Jozias Hamelink en Maria Alice Decloedt. Hendrikus Eduardus, z. van Johannes Marinus van der Velden en Lucia Rosalia Johanna Pieters. Jacobus, z. van Jan Jacobus Huyssen en Ebrina de Bruijne. 19 Sept. Abraham Cornelis, z. van Francois Louis Rijnberg en Laurence Gijsberta Donze. 20 Sept Madeleine, d., van Anna Theodora Koch Maria Agatha Wilhelmina, d. van Petrus Hendrikus Josephus Willemse en Margaretha Wil helmina Overhutjs. 21 Sept. Sara, d. van Leendert Pladdet en Janna den Hooglander. 22 Sept. Willem, z. van Gillis Buijze en Rosalia Johanna Baert. Mat- theus, z. van Jan Loof en Maria Rinders. Overlijden. 16 Sept. Victor Verschraegen, 48 j., echt. van Louisa Pielaet. 17 Sept Camilla Baeke, 56 jechtg. van Augustinus Franciscus Arbroscheer. 21 Sept. Rensina Hilberink, 3 j., d. van Berend en Harmpje Mesman. 22 Sept. Johanna van der Weele, 40 j., echtg van Adriaan Wisse. AXEL. Huwelijks-aangiften. 16 Aug. JanPieter van Alten. 35 j., jm. en Magdalena Krina Scheele, 33 jjd. 23 Aug. Petrus Franciscus Herwegh, 24 j., jm en Johanna Catharina Frankevijle, 23 j., jd. 30 Aug. Cornelis de Bonte, 23 jjm. en Janneke Catharina Scheele, 23 j jd. 31 Aug Anthonie Ver schelling, 23 j., jm. en Adriana van Doeselaar, 23 j., jd. Simon van der Hooft, 22 j., jm. en Adriana Jansen, van Rosendaal, 22j., jd. Huwelijks-voltrekkingen 22 Aug. Henri Francis cus de Vleeschhouwer^ 25 j., jm. en Julia Maria de Coninck, 27 j., jd. 30 Aug. Jan Pieter van Al ten, 35 j., jm. en Magdalena Krina Scheele, 33 j., jd. 13 Sept. Petrus Franciscus Herwegh, 24 j.,jm. en Johanna Catharina Frankevfjle, 23 j., jd. Atho- nie Verschelling, 23 j., jm. en Adriana van Doese laar 23 j., jd. Geboorten. 21 Aug. August Eduard, z. van Ma rinus Goossen en Goleta Raman. Jan. z. van Le- vinus van Hoeve efn Janneke van Hoeve. 22 Aug. Maria Janna, d. van Maitinus Schieman en Leuntje Leentje ;Boeije. 23 Aug. Cornelia Francina, d. van Abraham Maas en Janneke Dieleman. 26 Aug. Pie- ternella, d. van Gerardus Wijna en Dina Wolse. 2i Aug. Pieter Cornelis, z. van Cornelis Duerink en Dina Verstraten. 2 Sept. Pieter, z. van Pieter van Langevelde en Adriana Oppeneer. Mattheus z. van Karei Pieter de Koefjer en Margaretha Palina van Tatenhove. 6 Sept. Eugenie Philomena, d. van Emile Franciscus de Kind en Philomena Schoof. 10 Sept Janneke, d. van Marinus Roose en Maria Wolfert. Overlijden. 3 Sept. Elisabeth de Regt, 3 m., d. van Jan Adriaan en Cornelia Hamelink. 6 Sept. Catharina de Pooter, 55 j., d. van Cornelis en Mar garetha Boefje. HOEK. Huwelijks-aangiften. 6 Sept. Pieter de Kraker, 24 j., jm. en Krina de Bruijne, 26 j., jd. Huwel(jks-voltrekkingen. 6'Sept. Francois Maas, 21 j., jm. en Catharina Bufjze, 20 j., jd. 13 Sept. Jan Cornelis Dingemanse, 20 j., jm. en Elisabeth Cornelia de Meester, 20 j., jd. Laban Bierens, 23j jm. en Maria Verbrugge 20 j., jd. Geboorten. 6 Sept. Marie, d van ReinierJande Fouw en Janna Westrate. 13 Sept. Jacob, z. van Jan Pladdet en Adriana Willemina Pjjpelink. Wil lem, z. van Johannes Geerard Verhelst en Cornelia de Groote. Overlijden. 11 Sept. Cornelia Donze, 79 j., echtg. van Dirk van Driel. 12 Sept. Cent Beaufort, 54 j., echtg. van Sara de Zeeuw.

Ter Neuzensch Volksblad / Zeeuwsch Nieuwsblad | 1917 | | pagina 3