BINNENLAND. UIT ONZE OMSEVDTG. De Volksfeesten te Ter Neuzen Steenkolen uit Engeland. Het Ned. -Corr -bureau meldt Naar wij met zekeiheid vernemen, bevinden de onderhandelingen met fingeland inzake de kolenlevering zich nog in hetzelfde stadium als de .vorige week. De mogelijkheid is intusschen niet uitgesloten, dat, al mocht de overeenkomst waaromtrent thans wordt onderhandeld, onverhoopt niet tot si.ind komen, ons land desniettemin door En geland in staat zal worden gesteld, 100.000 ton steenkolen uit Engeland te betrekken. Onze Limburgsche kolen. Naar de corr. van de Tel. uit Den Haag verneemt, is men met man en macht doende, om de capaciteit van onze Limburgsche mijnen zoo hoog mogelyk op te voeren. Met behulp van militiaren is men bezig in Zuid-Limburg nieuwe spoorlijntjes aan te leggen, teneinle het transport zoo vlug en rationeel mogelijk te kunnen inrichten. Vet. Uit Den Haag wordt aan Het Volk gemeld Naar verluidt, zullen er maatregelen inzake het vet worden genomen, in dier voege, dat in het algemeen het slachten wordt verboden en alleen wordt toegestaan, op voorwaarde, dat het losse vet aan de regeering wordt af gedragen tegen een bepaalden prijs. Dit geldt voor het vet van alle dieren, zoowel van run deren en schapen als paarden en varkens. Het vet zal worden gesmolten en geheel op dezelfde wijze behandeld als het tegenwoordige bak- en braadvet. Op deze wijze rekent men er op, met het vet, dat de Vleeschvereenigiug nog heeft van de vroegere inzouting en met de voorraden, die bij particulieren in beslag genomen zullen kunnen worden, in staat te zijn het rantsoen van bak- en braadvet te verdubbelen. Daaruit volgt dus, dat voor niemand, rijk of arm, voortaan méér vet ver krijgbaar zal zijn. Plattelandsbewoners, die hun eigen varkens hebben, mogen het vet daarvan behouden, maar zijn verplicht aan gifte van het slachten te doen bij den bur gemeester, zoodat zij dan geen vetbons krijgen. Als men onverhoopt niet de ver- eiscbte hoeveelheid vet kan krijgen, vindt er aanvulling plaats met boter, die in het vet wordt verwerkt. Uit Oost-lndië» Een correspondent te Soerabaja seint Uit Bandjermasin wordt bericht, dat er een algemeene slaking is uitget roken onder de Ja- •vaarsehe contractkoelies op ds in Zuid Borneo gelegen en onlangs door een J ipanner gekochte onderneming Danau Salab. De reden is, dat de vrouw van een koelie, wie de Japansche directeur geneeskundigéNhulp bij de bevalling had geweigerd, overleden is. Alle contractarbeiders zijn naar den con troleur gegaan. De resident stelt een onderzoek in. Danau Salak, is een erfpachtsperceel, groot 1186 bahoe, en gelegen in de residentie ''.en O. Atd. van Borneo, afdeeling en district Mar- tapoeia, op 45 K.M. van Bandjermasin. Wij vteezen, dat er op die onderneming nog wel wat meer gebeurd zal zijn. De inlan der is in het algemeen niet zoo gesteld op ge neeskundige hulp bij een bevalling, dat het niet verstrekken daarvan alleen een reden tot algemeene staking en collectief bekiag zou kunnen vormen. Ze zijn voorbij, de feestdagen in deze stad. 'tWas voor de organiseerende eommissie en allen die haar hebben bijgestaan een tijdperk van succes. Toen in afwijking met het besluit van den Raad dezer gemeente door de militaire auto riteit beslist was, dat om militaire redenen bezwaar bestond de »kermis« te laten doorgaan, werd aan eene commissie bestaande uit de heeren De Jonge, Harte en De Cooker opgedragen te onderzoeken of. evenals in vele andere plaatsen de laatste jaren het geval is volks feesten* zouden worden toegestaan. De commissie kweet zich met loffelijken ijver van die taak, stelde zich met den burge meester en den commandant van Oostelijk Zeeuwscb-Vlaanderen in betrekking, ontwierp een voorloopig programma. Wel bleken er bij de onderhandelingen bezwaren te weerleg gen. doch na eenige dagen kon de commissie in eene belegde algemeene vergadering mede- deelen, dat vergunning was verkregen voor de uitvoering van het geheele programma. Op die vergadering werd toen eene defin- tieve commissie benoemd en de hand aan den ploeg geslagen voor de uitvoering van het werk. De aanvankelijke pogingen om gelden bjjeen te brengen hadden terstond* een bevre digend resultaat en ook kreeg de commissie spoedig toezegging van de komst van de stoom- carroussel van den heer Janvier, de carroussel van Ou Pont Zonen en meer andere in richtingen, terwijl 7ij welwillend in de ge legenhe'.d gesteld werd om over terrein te beschikken om die inrichtingen te plaatsen, daar de commissie verzocht was dit thans niet op openbaar terrein te doen. De verschillende maatregelen namen een goed verloop, 't Zou nu van het weer afhan gen, om het feest te doen slagen. En ook in dat opzicht heeft de commissie geboft. Yier dagen feest en ook vier dagen mooi weer. Zeker, mooi of laten we liever zeggen gunstig weer, want de enkele regenbuitjes in den avond van Woensdag deden uitmuntend dienst om de zandige oppervlakte van het terrein der vermakelijkheden wat vaster te leggen. Bij de tamelijken hevigen wind, was het stuivende zand daar hinderlijk geweest. Het feest is Woensdag geopend met een concert van het muziekgezelschap »De Ver- eenigde Werkliedenop de muziektent op de Markt. Het genot van het bezit van zoo'n mu ziektent wordt bij gelegenheden als deze eerst met recht gewaardeerd. Daarvoor behoeft nu althans geen enkele feestcommissie te zorgen.Na afloop werd met de feestcommissie aan het hoofd een tocht door de stad gemaakt. Zoo kwam men ook langs de Scheldekadeitot bij het terrein voor de H. B. S waar een schieting op de liggende wip gehouden werd, op verzoek der feestcom missie door een commissie van liefhebbers-ge organiseerd. Aan deze schieting namen 74 schutters deel, een tlink aantal, in aanmtrking genomen dat ook de handboogmaatschappij »De Wester Schelde» te zelfder tijd een gaai- schieting hield, waarvan 76 schutters deelua- men. Voor beide schietingen was dooi de com missie een zilveren medaille beschikbaar ge steld. Die bij de schieting op de liggende wip is toegekend aan het grootste peleton, zijnde dat van Overslag Dien dag hadden de inrichtingen op het terrein achter de H. B. S. ook reeds een druk bezoek, zoowel de stoomcarroussel als de ge wone carroussel en niet te vergeten de schiet tent, waar velen blijk gaven van vaste hand en oog. De mooie suikergoed- wagen had als nieuwigheid veel bekijks en veel klanten, evenals het kraam van F. van der Leeuw. De ruimte gereserveerd voor een oliebollen bakker bleef eenzaam naar der commissie is bericht was scheepsrnimte-gebrek de oorzaak. Die had anders in dezen tijd van brood- rantsoeneering wel goede zaken kunnen maken. In de stad was het aantal dansgelegenheden legio. 't Was die eerste dagen lang niet overal bezet, wat ook moeilijk kon verwacht worden, daar vreemdelingenbezoek op de eerste avonden niet druk is. De tweede dag was gewijd aan Sportfcesten. Dit was betrekkelijk iets nieuws en dat dit in alle opzichten slaagde, dat de „volksspelen" die nu werden gehouden een geheel ander karakter hadden dan vroeger, kan zeker wel worden toegeschreven aan een meer ontwik kelend gevoel voor sport onder de jongelieden, maar ook aan de oprichting der H. B. S, alhier, waar geregeld onderwijs in gymnastiek wordt gegeven en waardoor we nu in de ge meente hebben een mijnheer Duizendstra die reeds blijk gaf een kranig sportsman te zijn getuige nog onlangs zijn ;:wem-prestatie en die ook buiten de school tracht allerlei sport te bevorderen. Hij was aanstonds be reid tot de commissie toe te treden en met behulp van een drietal andere leden der com missie de heeren A. L. de Jong, J. van der Pejjl en J. Donze A.Hz. dit deel der feesten te leiden. Zoo was Donderdag het eerste nummer duurloop, zoowel voor militairen als voor burgers. Als terrein was gekozen den weg langs bet oude kanaal van af de telegraaf- palenloods tot aan de Hoeksche brug en dan terug langs den nieuwen kanaalarm, een af stand van ongeveer 2,5 kilometer. Op de Markt kwamen commissie en deelnemers samen en omstuwd door velen, trok men, met muziek voorop, naar het terrein van den strijd. Er werden mooie tijden gemaakt. Er namen een 12tal militairen aan deel, en de uitslag was als volgt le prijs, een zilveren medaille, J. C. Laan in 8 minuten, de 2e prijs Schotman in 8 min. 35 sec., de 3e Hendrik Witteveen in 8 min. 40 sec., de 4e H. J. Palman in 9 min. 25 sec. Voor den duurloop voor burgers kwamen slechts 6 van de 17 aangegeven personen op. le prijs, een zilveren medaille, D. de Vos, in 8 min. 15 sec., de 2e Ed. Guilliet in 8 min. 30 sec., de 3e J. Wejjnen in 8 min. 55 sec., de 4e G. Hamelink in 9 m. 40 sec. Nu ging het weer in optocht naar de Markt. De beide le prjjswinDers werden, prijkende met de medailles door stevige mili tairen op de schouders medtgedrugen. Op de Markt zouden de verdere spelen plaats hebben. Zeer vele deelnemers waren er voor den wedloop met hindernisen. De pogingen bij het „nemen" der hindernissen amuseerden de zeer talrijke aanschouwers bijzonder en de wedstiijd hield de belangstelling onverminderd gaande. Vooral trok rle aandacht de bijzon der „rappe" wijze waarop velen der kleinsteu over de schutting wisten te komen en het was juist een der kleinsten, die de le prijs, een zilveren horloge won. De uitslag was als vogt le prijs Andre Voerman, 2e pr. B. van der Sluijs van Axel, 3e pr. W. van Gelderen, 4e pr. J. v. d. Pejjl, 5e A. Koch, 6e G. Hameliuk; (ti J. de Srnidt, 8e M. Klaassen 9e W. Hamer- lynck van Sas van Gent, 10e J. Klaassen, 11e G. Kaan, 12e Loekemeijer, 13e P. Laurens, 14e P. Smet, 15e H Goslinga van Axel, 16e J. Buijze van Axel, 17e M. Dees, en 18e Cor. de Brabander. De jongens, bij wier naam geen woonplaats is genoemd, zijn van Ter Neuzen. Het nummer dat nu volgde was een „mooi" nummer: gymnastiek voor meisjes, onder lei ding van den heer Duizen-dstra werden door 24 jonge dames, ieder voorzien van 2 vlag getjes eenige oefeningen uitgevoerd. Die rythmische bewegiugen op de maat der muziek, maakten een eeuig effect en hoewel de tijd van voorbereiding zeer kort was geweest, liet de uitvoering niets te wenscheu. 't Was zeker met aller instemming, dat het bestuur voldeed aan een verzoek uit het publiek, om deze uit voering nog eens te herhalen. Het volgende nummer was een spring concours, niet wellicht wat daaronder ver staan wordt door de liefhebbers van paarden sport, want het waren in deze in hoofdzaak jongelieden die aan gymnastiek hebben „ge daan." Het wekte verbazing, de hoogte die door de deelnemers met behulp van de wip plank werd oversprongen. In den beginne ging het allen gemakkelijk, maar hoe grooter de hoogte werd, hoe kleiner het aantal deelnemers. De grootste hoogte die bereikt werd, was 2,10 M. De uitslag van den wedstrijd was als volgt le prijs Lijbaart van Hoek, en de 2e prijs de mil. Oostenburg, die ook 2,10 M. had ge- sprongen. De 3e en 4e prijs vielen bij loting ten deel aan J. Weijnen en G. Uijtenhoevea van Sas van Gent, die tot 2,M. hoogte hadden volgehouden. Nadat de dames, onder leiding van den heer Duizend-stra hun nummer hadden her haald, kwam „touwtrekken." De commissie had verwacht hiervoor groepen van flinke, forsche kerels te zien verschijnen. Het waren echter eenerzijds alleen militairen en ander zijds Hoogeburgerscholieren. De laatste waren niet bedoejd, maar men wilde hen niet af wijzen. De loting der ploegen waren de laat- sten niet gunstig. Ze kwamen alle tegenover een in kracht te sterke groep en vielen bij de eerste ronde uit. De laatste kampen wa ren interessant. De uitslag was als volgt le prijs H. J. Knoops met S. Kersten en Rozenma, 2e Deelstra met Ooik en A. de Vries en 3e J. C. Laan, Kleefstra en Van Meerwijk. Daarmede was het afgeloopen. Dezen na middag was allen grootelijks meegevallen. Men had zich goed vermaakt en het was al een laat uur, toen de muziek het sein gaf dat het was afgeloopen' en het feestterrein verliet. Voor den volgendeu dag moest het ,.in booger sféeren" gezocht worden. Het was vliegerwedstrijd, een andere tak van sport, die de laatste jaien door onze jongens wel eeniger mate is verwaarloosd. Wat is het lang geleden, dat hier een vliegerwedstrijd plaats had. Er was mooie deelname. Was alles wat deelnemers waren in te zenden „gelukt" dan was zeker de collectie grooter geweest. Bij de proefnemingen was echter gebleken, dat nog niet alle, als vlieger bedoelde voor werpen, „opgaan In den namiddag verzamelden zich de deel nemers (en 1 „ster") zich op de Markt, om stuwd door belangstellende verwanten en nieuwsgierigen, terwijl daar ook verscheen het „Bataljonsmuziekkorps" uit Vlissingen, dat reeds nu was overgekomen om den wedstrijd op te luisteren In optocht ging het langs de Axelsche straat en den Molendijk naar de „Leeuweiikkenput." Daar moest vde kamp worden gestreden. Men zag velerlei. Een vredesengel was het symbool waarnaar zoo velen verlangen en al kostte het moeite deze omhoog te krijgen, ten slotte gelukte het ook. Het kan niet anders, of ook zal weer in Europa de zoo verlangde Vredesengel om hoog stijgen. Het was een mooi beeld met het oog op onze tijdsomstandigheden. Daar- bjj kan ook genoemd worden het „Regeerings- varken.'' Verlokkend prijkte de kolossus van 250 Kg. rijkelijk voorzien van „bons". Het bleet ecliter bij verlokken. Het beest vertikte het^ omhoog te stijgen. Het bleef z'n col lega s, die nu ook zoo sporadisch aan de Markt komen, gelijk. Hoogvliegers lapten het -gedeeltelijk, maar, zooals het ook in het gewone leven gaat, meerderen „duikelden" om met meer te stijgen. Dit was ook het ge val met het Wapen van Ter Neuzen. Trotsch rees de leeuw, torschendi den sleutel op de baren omhoog, om na eene groote hoogte te hebben bereikt, onherroepelijk in het "water der Schelde te verzinken. Moge dit geen echt stadsbeeld zijn. Er waren overigens een clown, die het zeer ver stuurde, een soldaat die uit de lucht tuimelde en een span paar den op de vlucht joeg Van een soliede samen stelling bleek de sigaar „Merk. Donze" De commissie kreeg een zware taak om de prij zen toe te kennen. Toch kweet zij er zich van tot a'le tevredenheid. De prijs voor den origineelste vlieger werd totgeaend aan H. van Dijk. Nu, die vlieger was wel origineel. Het is een rotplane, waar mede de bezittier opgevouwen op het terrein verschijnt, die een groote trekkracht bezit en bovendien een ongekend opstijgingsvermogen. Om eerkjk te zijn moet worden geconstateerd, dat dit een product was van »fabriekswerk« terwijl alle andere door amateurs waren ver vaardigd. Van de Leeuwenkkenput kwam men weer met muziek voorop naar de stad, waar, op de bovenzaal -van het Hotel de Commerce» de jury verder over de modellen besliste en de prijzen uitreikte. De uitslag was als volgt Voor den hoogst staanden vlieger le Max. van Jole, 2e Arie Donze Jz., 3e J. Meertens Jz., 4e Acbille de Vree, 5e Jacob Verlinde Cz 6e Izak van Oppe, 7e Johan Koene. Voor den mooisten vlieger: le de Vredes engel 1. Nolson, 2e het Wapen van Ter Neu zen Koosje Harte, 3e eeu vlieger vaü rnooien vorm Abraham Koene, 4e het Regeeringsvar- ken Raimond Nolson, 5e een mooien vlieger L. van Eek en 6e een dito H. Nieuwelink. Nog werd Jae. Dooms en Marcus Jochem geldprijsjes toegekend. Des avonds konden lieihebbers van muziek hun hart ophalen in het »HoteI des Pays- Bas* waar het? Neuzeusclj Strijkenserable onder leiding van uen heer Leon Goudstikker met medewerking van den alhier gunstig be kende violist, den heer Dragonetti een mu zikale soiree gaf, terwijl in het café La belle vue« het strijkorchest »Gresendo« onder directie van den heer J. Bierlé een soiree amusante gaf, met medewerking van den humorist, den heer De Laat. Beide lokalen waren druk bezocht evenals de stoomcarroussel waar een Footbal wedstrijd, gevolgd door champagne feest plaats had. De feestcommissie was vol goeden moed, in verband met het veelbelovend mooi weer onder de wol gekropen om krachten te ver zamelen voor den volgenden dag, die ook voor haar niet de minst zware zou zijn. De morgen viel nog niet mede. De lucht was dreigend en scheen de barometer niet te willen volgen, 't bleef maar bij dreigen. Alles liep overigens mee. Bestond vrees, dat de Zuid-Bevelandsche gezelschappen door de moeilijke reis achter wege zouden moeten blijven, dez« hadden het eenvoudig genomen voor wat het was, [zij arriveerden reeds in den voormiddag. Zoowel „Mozart" van ierseke als „Con- Affezzione" van Kwadendamme waren te 10 uur met de stoomboot uit Hansweert gearriveerd. „Mozart" gaf van 11 uur tot half 12 matine, daarin opgevolgd door het Bataljonsmuziek van Vlissingen. Het program gaf aan van half 1 tot half 2 voetballen. Daar het eerst toegezegd ter rein weer was opgezegd en het niet meer mogelijk bleek een ander 'terrein te vinden moest dat vervallen. Met den middag begonnen de vreemde lingen toe te stroomen. Te voet en per fiets, zoowel als per wagen en per spoor en tram kwamen honderden de stad binnen. Toen ook de trein van Gent binnen was, die het laatst verwachtte gezelschap aanbracht zette de stoet zichin beweging en trokken de. muziekgezelschappen, onder het beurtelings uitvoeren van marschen, door verschillende straten der stad, om daarna om beurte op de muziektent op de Markt hunne stukken uil te voeren. Onderwijl werden op het stadhuis de af gevaardigden der gezelschappen door het be stuur der Feestcommissie ontvangen, en namens haar verwelkomd door den waarnemenden burgemeester, den heer Van Borssum Waalkes, die hen ook de fraaie herinneringsraedaille aanbood. Voorts werd den gezelschappen ook nog een collegialen groet gebracht door den voorzitter van het muziekgezelschap „De ver- eeuigde werklieden," den heer Harte, die er öp wees, dat hier het muziekgezelschap wel niet het middelpunt van het muziekfeest is, doch dat het er niettemin groot belang in

Ter Neuzensch Volksblad / Zeeuwsch Nieuwsblad | 1917 | | pagina 2