1\ Vrijzinnig Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen, Bessensap. liberale Knie. j)« liberale Knie. jtaagsche brteVen. No. 2812. Zaterdag 22 September 1917. 28e Jaargang, INDEELING BIJ DEN MOTORDIENST. Inlijving militielichting 1918 en uitstel van eerste oefening. s HSL*vastgesteld- Aanwijzing verKrijgbaar- stelling Levensmiddelen. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden 7B cent roor binnen en buiten Ter Neuzen. Voor België 9B cent bij rooruitbetaling. Abonnementen worden aangenomen bij alle Boekbandelaren, Brievengaarders en den Uitgever. Telef. (nterc. No 15. ADVERTENTIEPRIJS: Van 1 tot en met 6 regels 50 cent; elke regel meer 10 cent Bij abonnement aanmerkelijk ver minderd tarief. Grootere letters naar plaatsruimte- Redactie-adres: Noordstraat 10, Ter Neuzen. Deze Courant verschijnt eiken Woeusdag- en Zaterdagmorgen bij den Uitgever M, DE JONGE, te Ter Neuzen. MILITIE-LICHTING 1918. De Burgemeester van TER NEUZEN brengt ter. kennis van belanghebbenden, dat voor een aantal dienstplichtigen van de lichting 1918, niet ingedeeld bp de zeemilitie of by het eerste bataljon. van een der regimenten infanterie (Grenadiers en Jagers hieronder begrepen), de gelegenheid bestaat, nader te worden toegewezen aan den Motordienst. Zy, die hiervoor in aanmerking wenschen te komen, moeten hun verlangen daartoe vóór 1 October a. s. schrifteiyk mededeelen aan den Com mandant van de Depotafdeeling van den Motor- dienst te Delft. Zy behooren daarby op te geven naam en voornamen de gemeente, waar zy voor de militie zyn inge schreven; en den datum van geboorte. Het is wenschelyk, dat zy by hun schry ven ver klaringen overleggen, waaruit hun bekwaamheid ais motorrijden of in het chauffeursvak blykt. Zy, die alsnog voor den Motordienst worden be stemd, ontvangen daarvan bericht. Zy zullen te zyner tyd worden ingelyfd by de Genietroepen en na deze inly ving by de Depotafdeeling van den Motordienst worden overgeplaatst. Ter Neuzen, 17 September 1917. De Burgemeester voornoemd, J. HUIZINGA. Tijd van opkomst. In het tydvak van 22-26 October 1917 zullen van militielichting 1918 worden ingelyfd 1. de dienstplichtigen, toegewezen aan de 2e of de 4e compagnie van het eerste bataljon van elk der regimenten Grenadiers en Jagers en der overige regimenten Infanterie, met uitzondering van hen, die in het bezit zyn van het in art. 7ö der Mili- tiewet bedoelde bewys van voorgeoefendheid iaatst- bedoelden zuilen twee maanden later worden in gelyfd 2. het thans nog overschietende deel van de dienstplichtigen, die zyn toegewezen aan de eerste bataljons dier regimenten, met bestemming voor den dienst by de administratietroepen. Dienstplichtigen van een vorige iichting, die uitstel of verlenging van uitstel van eeiste oefe ning hebben tot het tydvak, waarin de dienst plichtigen der lichting van 1918, toegewezen aan de le bataljons (of aan de 4e compagniën der ie ba taljons) van de regimenten Infanterie (Grenadiers en Jagers hieronder begrepen), worden ingelyfd en wier uitstel niet is of wordt verlengd, moeten, in het tydvak van 22—26 October 1917 onder de wa penen komende voorgeoefenden echter twee maan den la! er. Behoudens onvoorziene omstandigheden zuilen van de militielichting 1918 de overige dienstplich tigen, bestemd voor de regimenten Infanterie (Gre- nadiers en Jagers hieronder begrepen) vermoedelijk als volgt worden ingelyfd: O. zy, die zyn toegewezen aan het tweede batal jon van een der regimenten infanterie, omstreeks 10 Januari 1918 ;de voorgeoefenden twee maanden later b. zy, die zyn toegewezen aan het derde batal- yan.,een der regimenten Infanterie, omstreeks 10 April 1918; de voorgeoefenden twee maanden later. Li0 rnogelykheid bestaat, dat het voornemen om trent den tyd van inly ving voor deze groepen nog verandering ondergaat. Voor groep a is de kans op verandering van dien tyd echter zeer gering. Wordt groep b niet in April 1918 ingelyfd, dan waarschynlyk niet vroeger maar later. Zoodia het tydvak van inlyving voor een dezer lJe?£htfnTmisa? d6 dienstPlich'igen van de mi- 8.' toefe'ewezen aan een ander korps dan een der regimenten Infanterie, zal zoo spoedig Senium W°i?en b6kend Sema»kt wanneer zy ver moedeiyk zullen moeten opkomen. Uitstel van eerste oefening. volgende^ UitStel Van 66rste oefening geldt het ü'}f.tel of verlenging van uitstel wordt tègen- woonhg slechts in zeer beperkte mate verleend en n™ °m,feer gewichtige studie- of andere redenen, studieredenen kan wel uitstel of verlenging die b v worden verleend aan dienstplichtigen, naii„^index?men^hoogere burgerschool of gym- flftsium moeten afleggen, 2. examen moeten afleggen voor onderwyzer; 3. leerling zyn van de hoogste klasse eener middelbare technische school of soortgelyke in richting 4. leerling zyn van de Middelbare Koloniale Landbouwschool. Uitstel of verlenging van uitstel van eerste oefening wordt niet verleend aan dienstplichtigen, die b.v.: l. als student zyn ingesenreven voor het eerste studiejaar aan een universiteit; 2 reeds een betrekking bekleeden en door- studeeren, ten einde hun positie te verbeteren, zooals o. onderwyzers, die zich bekwamen voor de hoofdakte of voor eene andere akteen b. personen die werkzaam zyn op kantoren, in bedryven e.d. en les nemen in boekhouden of een ander vak 3. leerling zyn van een school of andere in richting, waar slechts enkele uren in de week les wordt genomen; 4. zich wyden aan een studie, die in het alge meen niet van overwegenden invloed is op hun maatschappelyke betrekking. Zij, die uitstel of verlenging van uitstel wen schen, moeten daartoe zelf hun verlangen by (ongezegeld) verzoekschrift aan den Minister van Oorlog te kennen geven met overlegging van een deugdelyk bewysstuk omtrent het werkelyk be staan van de redenen der aanvrage. In het verzoekschrift behoort te worden ver meld de gemeente, voor welke de dienstplichtige is ingeschreven, alsmede het korps en het korps onderdeel, waaraan hy is toegewezen. De dienstplichtigen zullen echter rekening moeten houden met de mogeykheid, dat het uitstel wordt ingetrokken, zoodra de omstandigheden daartoe aanleiding mochten geven. Uitstel of verlenging van uitstel behoort eerst te worden aangevraagd, zoodra vaststaat wanneer de dienstplichtige moet opkomen. Dit is thans alleen het geval met hen, wier opkomst in October a.s. moet plaats hebben. De ovcigeu dienen dus, indien zij uitstel of ver lenging van uitstel wenschen te vragcnl met de aanvraag te wachten, totdat zal zijn bekendgemaakt welke tijd voor hun opkomst is vastgesteld. Ter Neuzen den 17 September 1917. De Burgemeester van Ter Neuzen,. J. HUIZINGA. Burgemeester en Wethouders van TER NEUZEN maken bekend dat in de week van 2430 Sept. geldig zullen zijn voor Bak- en Braadvet bon no. 6 2e serie. Varkensvleesch 7 2e Groene Erwten 1 2e Gort 8 le N.B. Op bon No. 7 voor Varkensvleesch mag 0.400 K.G. worden afgegeven. Op bon No. 8 voor Gort mag slechts 0.200 K.G. worden afgegeven. Ter Neuzen, 21 Sept. 1917. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. HUJZ1NGA, Burgemeester. L. WABEKE, Secretaris. Burgemeester en Wethouders van TER- NEUZEN maken bekend ingevolge cir. No. 25446 a. de aflevering in het daarmede verband houdend vervoer van bessensap met eeD ex tractgehalte van minder dan 8 °/0 is verbo den b. voor bessensap met een extractgehalte van 8°/0 of meer worden vastgesteld de vol gende maximumprijzen prijs van '/i flesch bessensap door den fa brikant franco laatste spoor of veer af te le veren aan den winkelier 0,38 idem van flesch 0 20 Prjjs voor den consument 0,40 Va 0,23 Als staangeld voor de flesch mag door den verkooper ten hoogste 8 cent worden be rekend, welk bedrag bij franco terugga re moet worden gerestitueerd. De winkelier zal a/d consument geen kos ten van thuisbezorging in rekening mogen brengen of hem den aankoop van andere ar tikelen als voorwaarde opleggen. Ter Neuzen, den 21 Sept. 1917. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. HUIZINGA, Burgemeester. L. WABEKE, Secretaris. lm aansluiting met ons vorig bericht kunnen wij nog mededeelen, dat de heeren De Muralt, lid van het Hoofdbestuur der Liberale Unie en A ment, adj.-secr. van deze partij op ver schillends plaatsen in den kieskring Zeeland lezingen hebben gehouden tot het oprichten van Unie-Liberale Kiesvereenigingen. Deze actie had veel succes en overal werd tot aan sluiting overgegaan. De namen van de nieuwe afdeelingen zullen nader vermeld worden. De Vrijzinnige Kiesvereniging te Goes, welke herhaalde pogingen aangewend heeft om in Zeeland een Algemeen Vrijzinnige Partij op te richten, heeft Maandag j.l. na levendige debatten met algemeene stemmen besloten zich bij de Liberale Unie aan te sluiten. Het toetreden van deze kiesvereeniging, de grootste van Zuid-Bevelaud, mag als een be langrijke aanwinst voor de Liberale Unie wor den beschouwd. Naar we vernemen, zijn de statuten en reg lementen der Liberale Unie thans gereed. De volgende ingrijpende wijzigingen zijn aange bracht. Voortaan vormen de centrale kiesvereeni gingen in de rijkskieskringen de kern der Unie. (Statuteif art. 35). Op haar rust de ver antwoordelijkheid voor de organisatie in haar kring, maar bij haar beruRt ook de overwe gende invloed op den gang van zaken. De algemeene vergadering is uit afgevaardigden, die haar vertegenwoordigen, samengesteli, al worden deze afgevaardigden ook aangewezen door de afdeelingen en correspondentschappen en de algemeene leden. Een groote verandering is ook gebracht in de wijze, waarop het bestuur wordt verkozen, zoowel als in den zittingtijd der bestuursleden. (Statuten art. 611.) Verder is een geheel nieuwe regeling om trent het orgaaD tot stand gebracht (Statuten art. 15.) Een aantal veranderingen is noodig geworden door de invoering van het stelsel der evenredige vertegenwoordiging. Blijkens de beide verkiezingsreglementen is de invloed op de samenstelling der candidaten- lijsten geheel gelegd in de handen der leden. De centrale kiesvereenigingen in de kie kringen stellen de lijsten samen. Bemiddelend en raad gevend treedt daarbij op de verkiezingsraad, maar deze is weer uit gedelegeerden der cen trale kiesvereenigingen samengesteld. De al gemeene vergadering stelt in hoogste instantie de lijsten vast, doch oo^ deze bestaat geheel uit vertegenwoordigers der centrale kiesver eenigingen. Geheel nieuw is in de statuten art. 13 blijkens hetwelk het U. B. gemachtigd is, ter behandeling van gewichtige onderwerpen een vergadering bjjeen te roepen van de leden van het H. B., de leden der Kamerfractie, de voor zitters der centrale kiesvereenigingen en de redacteuren van het orgaan. Zulk een ver gadering kan slechtB advies uitbrengen, Ook art. 12, blijkens hetwelk er een cen traal bureau voor organisatie en propaganda wordt ingericht, is nieuw. III. De dag van de opening van de Kamers of kortweg de Staten-GeDeraal pleegt niet zoo zeer een feestdag, maar toch zeker wel een buitengewone dag voor de Hagenaars te zijn. Zooiets als de sluiting van het zomerseizoen. En niet alleen voor de Hagenaars, maar ook velen uit de omliggende plaatsen maken zich dan op om te getuigen van hunne sympathie voor onze volksvertegenwoordiging en tege lijkertijd een uitgaansdag naar de Residentie te hebben. Het is dan druk in het overigens vrij kalme Haagje, welke drukte zich concen treert om den weg, langs welken de stoet zal .trekken. Ja, veelal is er zoo groote be langstelling dat men om een goed plaatsje machtig te kunnen worden al heel vroeg aan wezig moet zijn. Ook worden dan plaatsen verhuurd, feestprogramma's worden gevent, er wordt »oranje en nationaal* te koop aange boden, mitsgaders prentbriefkaarten (gewoon lijk van vorige gelegenheden kortom, er is leven en drukte en vele handelaars maken dan een goeden dag, Ditmaal niets van dit alles. Nu het eenmaal bekend was dat de opening niet door H. M. de Koningin zou geschieden, doch door een commissie van Ministers, was voor de meesten de aardigheid er af. De Koningin toch vormt het middelpunt van alle belangstelling en het oogenblik dat H. M. nadert wordt dan ook altjjd door hoera's en zakdoekgewuif aangekondigd. Bij die ge legenheid blykt weer duidelijk dat de band tusschen ons Volk en ons Vorstenhuis een bij uitstek hechte is. Moge zulks tot in lengte van dagen blijven De openingsplechtigheid moest derhalve veel van haar aantrekkelijkheid missen. Vertellen wij ditmaal dus iets over de vergadering van de Tweede Kamer, welke daarop volgde, de eerste in het nieuwe zittingsjaar. Vreemd gezicht zoo'n Kamervergadering voor wie zulks een eerste maal aanschouwt. Het idee plechtigheid zette men daarbij geheel van zich af: een al dan niet belangrijk aantal heeren, die van alles doen wat in elke andere vergadering vrijwel als ongeoorloofd beschouwd wordt, onderlinge gesprekken voeren, stukken bestudeeren, kranten lezen e.d. Evenwel, al wordt daar klaarblijkelijk niet geluisterd, er ontgaat den leden toch maar weinig. Daar voor kennen zij het klappen van de zweep te goed Eigenlijk is zoo'n eerste vergadering toch nog eenigszins een plechtigheid, al zou de aanblik daarvan dit niet aanstonds zeggen. Als voorzitter treedt dan het oudste lid in jaren op, ditmaal de Heer De Savornin Lohman. Zoo'n president ad interem pleegt dan een gemoedelijk speechje te houden einde vacantie drukke bezigheden algemeene mede werking. De heer Lohman was daarbij al heel sober, zeker omdat de nieuw-aangevangen zitting waarschijnlijk kort zal zijn. De Kamer leden hoorden deze woorden belangstellend aan, hoewel zich reeds groepjes voor gesprek ken gingen vormen en weerziens-handdrukken gewisseld werden. De Minister van Financiën bood de Staats begroting voor. 1918 aan. Zeldzaam plechtig oogenblik, zal men denken. Wij kuonen het U niet zeggen, de woorden van den Heer 1 reub gingen geheel in het geroezemoes van stemmen verloren. Alleen zagen wjj een dikke porteleuille met stukkpn van de Ministertafel naar de tafel van den Voorzitter verhuizen. Dat was »die* zeker En steeds meer kwam er teekening in de

Ter Neuzensch Volksblad / Zeeuwsch Nieuwsblad | 1917 | | pagina 1