Van het Westelijk oorlogstooneel. Yaif het Oostelijk oorlogstooneel. Op Zee BINNENLAND. Qffïcieele communique's. Hevige actie aan het Belgische front. Een Belgisch succes in Oost-Afrika« Hef vliegterrein van Ocmc. UIT Q1T2E OMGEVING. bij Reims werden Duitscke aanvallen door de Franscken afgeslagen. Aan liet ltaliaansche front wordt opnieuw de strijd gevoerd op ket Bainsizzaplateau en om den Mte. San. Gabriele. De Oosten rij ksche berichten zeggen, dat de aanvalspogingen der Italianen werden afgeslagen en deze op Görz werden teruggeslagen. De Mte. San. Gabriele wordt hevig door de Italiaansche artillerie be schoten, zoodat men weldra nieuwe aanvallen verwacht. LONDEN, 15 Sept. (Reuter) Haig meldt: Hedenmiddag werd een welgeslaagde plaatse lijke operatie uitgevoerd ten N. van ket In- verness-kreupelbosch. Een Duitsck versterkt punt werd veroverd, 36 gevangenen werden gemaakt, een machinegeweer werd genomen, terwijl de verliezen der Engelschen gering waren. Hedenmiddag deden de Engelschen met suc ces een inval in de vijandelijke loopgraven ten W. van Cherisy, waarbij zij 22 gevangenen maakten huu eigen verliezen waren gering. De vijand poogde hedenmorgen vroeg een raid te ondernemen in de buurt van Neuve Chapelle, dóch de Portugeescke troepen ver ijdelden dien de Duitschers lieten een aantal dooden en gewonden achter. Een andere vjjandeljjke aanvalsafdeeling, die de Engelsche linies ten Z. van Armentières trachtte binnen te dringen, werd tot den terug tocht genoodzaakt. De Engelschen leden geen verliezen. LONDEN, 16 Sept. (Reuter.) Officieel In den afgeloopen nacht voerde de vijand een raid uit tegen onze loopgraven nabij het Ype- ren-('ommeskanaal en ten oosten van Messir.es; enkele onzer manschappen worden vermist. Hedenmorgen bombardeerde hij hevig onze loopgraven ten noorden van Langemarck zijn infanterie trachtte op te rukken, maar ons afsluitingsvuur belette de ontwikkeling van de beweging. In den Yperensector overdag krach tige artillerieactie bij beide partijen. Den 15en verbeterde het weer niet en de krachtige Westenwind bemoeilijkt onze vliegers op hun terugkeer van bombardementen en gevechten achter 's vijands linies. Het artilleriewerk werd voortgezet, evenals het photografeeren van vijandelijke stellingen, drie ton bommen werden geworpen twee vijandelijke vliegkam pen ten oosten van Kortrijk op een vliegkamp en depót ten noordoosten van Kamerrijk en op vijandelijke kwartieren en barakken. Zes machines werden buiten ons bereik neerge schoten v-er van onze machines worden ver mist. PARIJS, 16 Sept. (Havas.) Communiqué van 's namiddags. Ten noordwesten van Reims mislukte een Duitsche overval in de streek van Boivre in ons vuur. Vrij hevige artille- riestrijd in den sector van Maisons de Cham pagne en Massiges. Geen infanterie-actie. De nacht was overal elders kalm. PARIJS, 16 Sept. (Reuter.) Communiqué. Krachtige aitilleriestrijd aan beide zijden in de streek Brage-Cerny. De vjjand beproefde een nieuwen aanval ten N. van het Daurières- bosch, doch de juistheid van ons vuur dreef hem terug in de loopgraven. Levendige artillerieactie in de streek van den Mort-Homme. Overal elders was de dag rustig. BERLIJN, 16 Sept, (W. B.) Officieel. Legergroep-Rupprecht. Aan het Vlaamsche front wisselde de vuuractie in uitbreiding en sterkte af. Vooral aan den weg Meenen A peren beukten geweldige vuurgolven onze gevechtszone. Daar deden verschillende En gelsche bataljons aanvallen, maar hun bestor ming mislukte over bet algemeen met zware verliezen. Ten noorden van den weg drong de vjjend onze voorste loopgraven ter com pagnie-breedte binnen. Ten zuidoosten van Atrecht nam des namiddags het vijandelijk vuur tot zijn krachtigste werking toe. In den kunstmatigen nevel stornden kort daarop de Engelschen bij Chery over een breedte van 1500 M. voorwaarts. Vlamwerpers en gepan- serde auto's een weg banen. Onze krachtige afweer door artillerie en mitrailleurs bracht den vijandelijken aanval tot mislukking Waar de vijand in onze loopgraven kon komen, daar werd hij door de infanterie in gevecht op korten afstand verdreven. Op dezelfde plaats herhaalde de vijand zijn aanval kort voor het invallen van de duisternis. Ook ditmaal mis lukte zijn bestorming met zware verliezen. Legergroep-Kroonprins. Behalve verken ningsgevechten en tijdelijk levendig vernielings- vuur in enkele sectoren was de geveehtsactie gering. LONDEN, 17 Sept. De admiraliteit meldt Onze marine-vliegtuigen oudernamen den I5en September bomaanvallen op de vjjande ljjke schepen tusschen Ostende en Blanken- berghe. Bommen werden geworpen op torpedo jagers, trawlers ol andere vaartuigen. Een groote torpedojager werd midscheeps getrof fen, één waarschijnlijk twee van een groep trawlers tot zinken gebracht. In den avond werd éên van onze water vliegtuigen door twee vijandelijke watervlieg tuigen aangevallen, waarmede door onze e^cor- teerende vliegtuigen de strijd ward aangebon den. Een vijandelijk vliegtuig werd in bran denden toestand neergeschoten. Gistenmochtend viel een patrouille een for matie vijandelijke vliegtuigen aan. waarvan één waarschijnlijk twee vernietigd werden. (Reuter). HaVRE, 17 Sept. Ter vergelding van hel bombardement van het gebied achter onze li nies, vooral met giftbommeVi, hebben onze batterijen dag en nacht gevuurd op kanton- nementen, verbindingswegen, stations en sta pelplaatsen van den vijand. Ons loopgraaf- geschut heeft gevechten met handgranaten gesteund, die zich herhaaldelijk ten Noorden van Dixmuiden ontsponnen. In de streek van Ramseappelle heeft een onzer patrouilles infanterie een vijandelijke verkenningspatrouille op de vlucht gejaagd. Ofschoon nevelachtig weer de actie in de lucht dikwijls heeft belemmerd, werkte onze vliegdienst nuttig met dien der bondgenooten samen bjj het verkennen boven het gebied, dat de vijand bezet houdt. Onze. jagtvliegers hebben ettelijke vijandelijke patrouilles, die onze bedrijvigheid in de lucht trachten te be lemmeren, teruggedreven en uiteengejaagd. Tal van luchtaanvallen werden ondernomen, waarbij een vijandelijk toestel achter onze linies werd neergeschoten, verscheidene andere tot dalen zijn gedwongen achter de linies van den tegenstaader. Onze vliegers hebben van geringe hoogte Duitsche loopgraven met ma chine geweren beschoten. PARIJS, 17 Sept., namiddag. De nacht werdt. gekenmerkt door tamelijk levendige ar tillerie-actie, voornamelijk in de streek van de hoeve van Froid Mont, ten Westen van Cra- onne en in den sector van Massiges. Na he vig bombardement ondernamen de Duitschers een aanval op de Fransche stelling bij het bosch van Apremont. Eenige Duitsche afdee- lingen, die er in geslaagd waren in de voor uitgeschoven Fransche veldwerken door te dringen, werden er na een levendigen strijd weer uitgeworpen. De Fransche linie bleef geheel gehandhaafd. In de Vogeezen mislukte een Duitsche ver rassende aanval op Fransche posten bij Viole door on vuur. (Havas.) HAVRE, 17 Sept. Na de vereeniging te Fakara op 28 Aug, staken de Belgische ko- lonnes in Duitsck Oost-Afrika naar den Zui delijken oever det rivier Kiligrero over, zetten hun vorderingen voorfin de richting van Ma- hengen in het Z O. der Duitsche kolonie. Op 9 September vielen zij de Duitsche stel lingen aan op do de Ipn Kalimoto-Madege, ongeveer 36 kilometer ten 'Noorden en ten Noord-Oosten van Mahenge, Na een gevecht. van twee dagen, werden de versterkte heuvels van Mahenge door de Belgische troepen ver overd en de verslagen vijand in Zuid-We3telijke richting teruggedrongen. Vliegeractie. VAN DE GRENS, 17 Sept. De bevolking van de streek tusschen Nijvel en Charleroi is," nog onder den indruk van een ontzettende Tamp, die Vrijdag 11. is voor gevallen. Aan de lijn Brussel - Charleroi ligt Luttre, zelf' ten spoorwegknoop met vertak kingen naar Manage en 't industrie centrum van de Sambre. Er is een spoorweg-arsenaal, waarover destijds bij de invoering van den werkdwang veel gesproken werd. Vrijdag verschenen negen aeroplanen boven Luttre. Hadden de aviateurs het gemunt op het arsenaal of op twee munitie-treinen, die juist het station verlaten hadden Men weet dit natuurlijk niet, maar eensklaps vielen er bommen, die eenige schade aan de lijnen toe brachten, enkele Duitschers wondden en dood den, maar ook een tiental burgers troffen. Zoo werd een man, die op een akker aardap pelen rooide, vader van zes kinderen op 3lag gedood. De bevolking is diep ontroerd door het gebeurde en hoe oprecht ze ook de volkomen nederlaag der gehate Duitschers wenscht, toch was ze haitelijk blij, dat bedoelde munitie-trei nen verdwenen waren. Hoe groot zou de ramp dan geweest zijn? Werkelijk de dienst der vliegraids in België moet door de bevoegde autoriteiten eens besproken en grondig veran derd worden. Ook op Port-Athur te Gent had een gewel dig bombardeeren uit de lucht plaats, waarbjj burgers om 't leven gekomen zjjn, De maand I Aug. is ontzettend geweest. In Noord-Frankrijk I en Vlaanderen verloren alleen in deze maand vier-en-negontig personen het leven en werden er honderd-en-dértien gewond, dat is dus een verlieslijst van twee-honderd-en zeven burgers onder wie acht en-veertig kinderen en zeven en-zeventig vrouwen. Eiken dag hebben er bomaafivallen plaats in Noord-Vlaanderen en nabij de kust. Zoo werden er bommen geworpen op deu spoorweg BruggeEecloo, eveö voorbij het kleine sta tion Donck. Deze aanslag had tot doel de militaire werken aldaar te beschadigen. Per soonlijke ongelukken kwamen niet voor. De plaats van den aanval ligt nabij het nieuwe vliegterrein^ waarvan we reeds spraken. Dit schijnt bet grootste van Vlaanderen te zullen worden. Iu de houtrijke afgelegen streek van Scheewege tusschen Donck en Moerbeke zijn veie burgers ijverig aan bet weik onder 'du zweep^der Duitsche opzichters. Een reusachtige vlakte wordt aldus in gereedheid gebracht, I nauwelijks een uur gaans van de Nederlandsche grens, ten Zuidsn van Aardenburg. Trouwens, in de geheele omgeving is men druk aan het t werk en de burgers van Celi en andere ge huchten itot Balgerboeve toe, die tusschen de kanalen van Leopold eu Schipdonck wonen, moesten ten Zuiden van de vaarten gaan wo nen. De bevolking van Maldegem, Heediuge enz. wordt nog steeds gedwongen de wegen te verbeteren^ PETROGRAD 13 Sept, (P. T. A.) Officieel. len oosten van Riga blijven onze vooruit geschoven troepen al strijdende oprukken. Aan I de kust bezetten zij het dorp Koulis. Ten zuiden van den straatweg naar Pskof bezetten Lettizche bataljons na een schuif» gevecht het dorp Telme, waar zij gevangenen maakten eri buit behaal den daarna rukten zij op naar Reutzen. Zui delijker bezetten onze voorhoede de lijn Moritz- berg Wetz WakeDossoeroem-boerderjj Skersten AltkeipenMiltonnessNigalas. Verder geweervuur. Russische vliegers wierpen bommen op het dorp Krisvoshim ten zuiden van Baranovitsji en op de omgeving van Kouel. Duitsche vliegers bestookten de stations Ratz- wilkov en Kivorzy. PETROGRAD, 16 Sept. (P. T. A Officieel. Ten oosten van Riga, nabij den straat weg naar Pskof, bezetten onze troepen na e6n gt- gevecht een sector van 's vijands stelling nabij de boerderij Kronberg, maar werden in een te genaanval verdreven. Ia de richting van Kovel hevige beschieting. Ten noodwesten van Goes- siatin maakten onze troepen zich meester van een bosch nabij Yezorzisk, na de vijandelijke voorhoede er uit verdreven te hebben. De vij- andelijke infanterie trok zich terug op de hoog ten in de lijn My.qkovtsjeVassilkevtsje. Op het Roemeensche front geweervuur. Len Nederlandsche inottorjogger tot zinken gebracht. Men meldt De zei!logi?er Wühelmina KW 79 heeft Maandagmiddag te IJinuiden de 14 opvarenden aangebracht van den motorloggcr Eendracht 7 VL 214, schipper Langbroek, toebehoorend aan de reederij H. de Korver te Vlaardingen, welke motorlogger Zondagmiddag te 12 uur door een Duitsche duikboot met brandbommen tot zinken is gebracht. Van de opvatenden verneemt men o?er deze daad het volgende Men was naar huis varend eu had IJmuiden reeds in zicht, waar men te 4 uur ho pte aan te komen, toen men door een Duitsche duik boot werd aangehouden. ,De bemanning van de duikboot gaf te kennen, dat men den log ger moest verlaten, want dat deze tot zinken zou worden gebracht. Op de mededeeling van den schipper, dat het schip zich bevond buiten het versperde gebied, werd slechts geantwoord, dat het „Krieg" was, en dat men daarmede geen rekeuing kon houden. Het schip moest zinken. De bemanning verliet daarop .in de scheepsboot den logger en aan boord daarvan werden brandbommen, die men aan boord vBn de duikboot reeds in gereedheid had, gebracht. Nadat de Duitschors, die de bommen aan boord gebracht hadden, alles van het schip geroofd, hadden wat zij slechts konden meenemen, o.a. de schoone onderkleeren van den scbipppr, de laarzen van de matrozen, de octant, een fle ch. cognac en eetwaren, werden de bommen ont stoken en verdween het schip na ruim een half uur in de diepte. Nadat de opvarenden ongeveer 20 uren in de scheepsboot haden rondgezworven;"werden zij aangetroffen door een Engelschen torpedo jager, die deel uit maakte vau een flottielje van drie dergelijke schepen. Aan boord van deu torpedojager werden de mannen voorzien vai droge schoone kleeren en van eten. De logger Wilhelmina kwam in zicht, aan boord waarvan de schipbreukelingen overgingen, TROUHREOE. De zitting der Staten-Generual is gisteren door den tijdelijkeu voorzitter van den Minis- terraud, mr. Cort van der Linden, geopend met het uitspreken van de volgende rede Mijne Heeren De Koningin heeft ons op gedragen, in Haren naam de gewoae zitting der btaten-Generaal te openen. In den kotten tijd 'sedert Hare Majesteit persoonlijk in Uw midden was, is geen be- langrjjke wijziging gekomen in den binuen- en buitenlandschen toestand. De vooruitzichten voor den komenden winter zjjn weinig bevredi- i gend. De pogingen yan verschillende zijden ondernomen om aan de verschrikkelijke wor steling der volken een einde te maken, door on9 volk met warme belangstelling begroet, hebben het beoogde doel nog niet bereikt. Wij zijn nog steeds verplicht, te midden van elkaar fel bestokende vijanden ons gereed te houden tot afweer van mogelijke iubreuk op onze neutraliteit. De voorziening van ons volk met levensbe hoeften en grondstoffen voor onze nijverhoid, wordt voortdurend moeilijker. Maatregelen om in den meest dringeuden nood te voorzien, zullen u weldra worden voorgesteld. In afwachting van het rappoit der Staats commissie iDzake da salariëering van de Rijks ambtenaren, zal een nieuwe regeling der duurtetoeslagen aan Uwe goedkeuring worden onderworpen. Het verkeer met de Koloniëp is in toe nemende mate belemmerd. Voor den afvoer der voortbrengselen van den Iudischen bodem ontbreekt de noodige scheepsruimte en de aan voer van hetgeen van elders moet worden in gevoerd, kan niet in voldoend) mate plaats vinden. Meer dan ooit is samenwerking van allen zonder onderscheid van klasse of staud on misbaar om ons te midden van den stijgenden nood der wereld staande te houden. De Rsgeering vertrouwd, Mijue Heeren, met uwe voorlichtende medewerking de onver mijdelijke moeilijkheden te kunnen overwinnen. In naam van de Koningin en daartoe door Haar gemachtigd, verklaren wjj de gewone zitting der Staten Generaal te zijn geopend. De Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel maakt bekend, dat aan den lieer J. Huizinga, burgemeester van Ter Neuzen, ingevolge zijn verzoek, eervol ontslag is ver leen 1 als lid der Provinciale Broodcommissie voor de provincie Zeeland, onder dankbetuiging voor de bewezen diensten. St. ct. De directeur-generaal der Posterijen en I elegraphie maakt bekend, dat met ingang van 16 September 1917 een publiek telefoon station van het locale Rijkstelefoonnet Ter Neuzen in dienst is gesteld in het perceel O 115 van den heer P. Dieleman, te Driewegen (gem. Ter Neuzen). Dit station, hetwelk is aangewezen voor den localen, interlocalen en internationalen tele foondienst, is geopend op werkdagen van 8 u. v.m. tot 9 u. nm. Ingang 17 dezer is het Rijkstelegraaf kantoor alhier, 's avonds geopend tot 7l/s uur. In verband hiermede wordt het post- en te legraafkantoor ten 9 uur 's avonds gesloten. Bij enkele caudidaatstelling is te Hoek tot lid van den raad gekozen verklaard de heer G. Dieleman Pz. Het Maandagochtendblad» verneemt van 16 September van de grens Geallieerde vliegers kwamen bommen gooien op Duitsche stellingen tusschen Ktiocke aan Zee en het gehucht Haazegaas. De Duitschers beschoten hevig de vliegtuigen. Drie granaten zijn daarbij op Hollandsche gebied gevallen tusschen Retranchement en de kust. Ze ont ploften een-ige ruiten zijn gesprongen. Een der granaten barstte op korten afstand van twee Hollandsche militairen die gelukkig on gedeerd bleven. Het is niet de eerste, maal dat Duitsche projectielen over de grens terecht komen. Wegens het betrokken zijn bij den smokkelhandel is door den commandant der stelling van de monden der Maas en der Schelde het verblijf in zijn gezagsgebied ontzegd aan Emile de Clercq, 21 jaar, zonder beroep, Belg, wonende te IJzendijke, Desiré d'Hert, 27 jaar, werkman, Nederlander, wonende te Westdorpe, Prudent Willaert, 38 jaar, brouwersknecht. Nederlander, wonende te Westdorpe, en Henri de Vos, 36 jaar, arbeider, Belg, wonende te Clinge.. Aan R. Tilleman te Eede en Ch. Jans- sens te Clinge, destijds uitgewezen, is thans door den commandant der stelling van de monden der Maas en der Schelde, voorwaar delijk vergunning verleend, in zjjn gezsgsge» bied terug te keeren.

Ter Neuzensch Volksblad / Zeeuwsch Nieuwsblad | 1917 | | pagina 2