Vrijzinnig Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. BEKENDMAKING. Vervoer Aardappelen. Thee en Koffie. philanthropic. Jndi? cn dc heilige oorlog. No. 2811. Woensdag 19 September 1917. 28e Jaargang. aankondigingen van den Provincialen Stoombootdienst op de Wester-Schelde, ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden 75 eent Toor binnen en buiten Ter Neuzen. Voor België 95 cent bij rooruitbetaling. Abonnementen worden aangenomen bij alle Boekhandelaren, Brierengaarders en den Uitgever. Telef. Interc, No 15. ADVERTENTIEPRIJS: Van 1 tot en met 5 regels 60 cent; elke regel meer .10 cent. Bij abonnement aanmerkelijk ver minderd tarief. Grootere letters naar plaatsruimte- Redactie-adres: Noordstraat 10, Ter Neuzen Deze Courant verschijnt eiken Woensdag- en Zaterdagmorgen bij den Uitgever M. DE JONGE, te Ter Neuzen. van 18 September 1911 tot nadere aan kondiging. Ter Neuzen, den 17 Sept. 1917. De Burgemeester voornoemd, J. HUIZINGA. De Burgemeester van TER NEUZEN brengt ter kennis van de houders van alle inrichtingen waar gelagen wordeu gezet (herbergen, bierhuizen enz.) dat wanneer zich gedurende de feestdagen op 19, 20, 21 en 22 September 1917 in die lokaliteiten wanordelijkheden voordoen, de politie onmiddellijk tot sluiting van die inrichtingen zal overgaan. Ter Neuzen, 15 September 1917. m De Burgemeester voornoemd, J. HUIZINGA. Burgemeester en Wethouders van TER NEUZEN maken bekend De Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel, Gezien zijne beschikkingen van 19 en 28 Juli 1917, Directie van den Landbouw, No. 20095 en 20803, Ge afd. B heeft goedgevonden te bepalen dat onder de Eigenheimers of Borgers, waarop niet van toepassing is het verbod tot afleve ring en vervoer van aardappelen, niet begre pen zijn z.g. Blauwe Eigenheimers en z.g. Blauwe Borgers. Ter Neuzen, 15 Sept. 1917. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. HUIZINGA, Burgemeester. L. WABEKE, Secretaris. De Burgemeester van TER NEUZEN maakt bekend 1. Het is verboden koffie en thee te ver mengen met vreemde bestanddeelen. Van dit verbod kan door den Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel dispensatie worden verleend en moeten dergelijke verzoeken gericht worden aan het Thee en Koffie Dis tributiekantoor, Vischsteeg 5, Amsterdam. 2. Het is verboden thee en koffie te ver- weiken tot thee-, resp, koffie-extract anders dan, voor eigen huishoudelijk gebruik de aflevering van thee-extract en koffia-èxtract is verboden deze verbodsbepalingen zijn niet van toepassing op café's, restaurants e.d. inrichtin gen voor zoover het maken der genoemde extracten geschiedt in die inrichtingen zelve en de aflevering van thee, resp. koffie als drank met anders geschiedt dan per K.G. Ter Neuzen, 15 September 1917. De Burgemeester voornoemd, J. HUIZINGA. Nu, dat blijft bij geene enkele belasting verhoog, ng uit, men in de Eerste Kamer van de bekende zjjde weer is komen aandragen met het oude argument, dat als men de rjjken te zwaar belast onze philanthropiscbe instel lingen daaronder zullen Jijden, is het de moeite waard op tweeërlei te wijzen. In de eerste plaats dat philanthropic, die alleen uitgeoefend wordt op voorwaarde, dan men den Keizer niet zal geven wat dés keizers is, dien naam niet meer verdient, omdat ze dan wordt geld geven uit een andermans zak in de twe^ie plaats, dat wie zoo spreekt de ergste beschuldiging tegen zijn rijke klassegenooten uitspreekt. De ware philantroop is hij, die iets opoffert voor een goed doel en zoo stellen wij voor ons den man, die zich eene vermindering van genot getroost, zegt b.v. het rooken van de helft van de sigaren, die hij anders gewend is te rooken, om aan een goed doel te kunnen bijdragen, heel wat hooger dan den milliar- dair, die de miiioenen, welker rente hij toch niet kan verteeren, met kwistige hand rond strooit, zij het dan ook voor goede doeleinden, maar toch zeker ook om zijn naam te ver eeuwigen. Daarenboven is die noodkreet, dat men bij het betalen van zijne competente portie in de belastingen, niet meer zooveel aan philantro- pische doeleinden zal kunnen besteden, als men wel wilde, niet anders dan een smoesje. Wie dien noodkreet slaakt, houdt ook voor de philantropie den hand op den zak, en doet in alle gevallen de beurs daarvoor nooit zoo wijd open, als, den staat van zijn vermogen in aanmerking genomen, zou mogen verwacht worden. Zij zijn van de soort, die, als men hem voor de algemeene verkiezingskas aan klampt, zich excuseeren met de betuiging, dat zij reeds zooveel »in eigen kring* voor de zaak deden, en als men dan dien »eigen kring* geluk wenscht dat de offervaardigheid van den heer Zoo en Zoo daarop zoo zegenend neer kwam, staat die verstomd over een nieuws, dat die voor het eerst hoorde. Houdt ze in de gaten, die menschen, die beweren alleen philantroop te kunnen wezen, als de fiiscus hen maar niet aanslaat, zooals zij moeten aangeslagen worden. Het is bekend, dat bij het begin van den wereld-oorlog, van Konstantinopel uit, een semi-officieele toelichting betreffende den hei ligen oorlog werd verspreid, waarin tot den „heiligen oorlog', werd aangezet. Dit stuk was ook gericht tot de Mohamedaansche be volking van Nederlandsch-Indië. Ongeveer een half jaar later werd door de officieuse Tanin bekend gemaakt dat de oproep niet gericht was tegen Nederland. Professor Snouck Hurgronje, die reeds meer malen de aandacht op dit stuk vestigde, toen de inhoud hem nog slechts fragmentarisch bekend was, is nu in het bezit, gekomen van een gedrukt exemplaar. Hij gaf daarvan, naar wij aan de „N. R. Ct.' ontleenen, eene ver taling in de Bijdragen voor taal en volken kunde in N.-L, waaruit wij het volgende aanhalen „Voor de Moslims, „die zich bevinden in Indië, Djawa (Nederlandsch-lndië), Egypte, Fes, Toenesië, Algiers, Kaukasië, China, Bo- chara, Turkistan en Iran," wordt de staat van zaken zoo gunstig mogelijk geacht, „om de over hun gebied heerschende ongeloovigen te verjagen en zich uit de gevangenschap te bevrijden." De positie der regeeringen in die landen heet „zoo zwak mogelijk." Ook werd daarin de sluipmoord op onge loovigen verheerlijkt. Professor S. H. deelt dan nog mede, dat in een opheldering in de te Konstantinopel verschijnende Arabische courant „al-Adl" wordt gesproken van „Nederlands aanhanke lijkheid en goede betrekkingen met de Hooge (Turksche) Regeering." Deze en soortgelijke uitdrukkingen, schrjjft Prof, Snouck Hongronje, zullen door de Mohamedaansche lezers licht zóó verstaan worden, dat daarin de correcte verhouding van ondergeschiktheid van een niet- Mohammedaanschen staat jegens het Chalifaat opgesloten ligt. Schr. besluit met de opmerking, dat zjj, die in de laatste drie jaren, zich beijverd hebben om den Islam de haast vergeten paden van het fanatisme te doen terugvinden om ze weder te bewandelen, zullen eenmaal een zware rekening met den Islam te vereffenen hebben, want ook in de Moslimsche wereld behoudt het gezoude verstand de overhand, en is de leidende meerderheid ten slotte wjjs genoeg om te beseffen, dat het niet de waar achtige vrienden eener gemeenschap zrjn, die ten eigen bate de in haar aanwezige ver derfelijke ziektekiemen tot ontwikkeling pogen te brengen. „Toch verdienen die pogingen, dat men er op let, want het onheil, dat aangericht kan worden door opruiers, die sluipmoord en de vorming van rooverbenden aanprijzen als mid delen om tot het heilige martelaarschap te geraken, is wel uit zijn aard plaatselijk en tijdelijk zeer beperkt, maar het kan toch voor vele ongelukkige Moslims de ondergang be- teekenen, en het vertraagt noodwendig de voor alle Moslims gewenschte verstandhouding met de overige jmenschenwereld. En die aanprijzing is in de „Algemeene Bekendmaking aan alle belijders van den Islam," ook na de „Ver betering eener vergissing" blijven bestaan." DE OORLOG. De algemeene toestand. De poging tot verzet 7an Kornilof beeft een tragisch einde genomen. Het legertje van den Russischen opperbevelhebber is verstrooid, hijzelf gevangen genomen. Een merkwaardig slot, na de proclamatie waarin hij verklaarde sliever te willen sterven, dan ontheven te worden van de functie van opperbevelhebber een trouw zoon van het volk deserteert niet van zijn post, maar offert liever zijn grootste bezit, het leven, op.« Zoo sprak de Russische generalissimus, ver liet daarna zijn post aan het front, om op te trekken tegen de regeering, en liet zich ge vangen nemen. Dat de positie van Kerensky daardoor zeer krachtig werd verstrekt, is duidelijk. En daarvan maakt Kerensky gebruik, om in Rusland den Republikeinschen staatsvorm af te kondigen. In strijd met de belofte, door de voorloopige regeering afgelegd, dat de Con stituante, die zo3 spoedig mogelijk zou worden bijeengeroepen, beslissen zal over den régee- ringsvorm van Rusland. Zonder de bijeenkomst van de Constituee- rende vergadering af te wachten, en handelend in de overtuiging, dat de staatsconferentie te Moskou het bewijs heeft geleverd, dat Rusland het wel zal goedkeuren, kondigt de voorloo- pige regeering de instelling van de Republiek af, met een bewind bestaande uit vijf personen waarvan Kerensky de leider is. Hij kent zich zelf het recht toe, zijn regeering aan te vullen met de personen die hij noodig acht, in het belang van het welzjjn van het land. De proclamatie van Kerensky is sober ge noeg. Zij spreekt slechts van den Republikeinschen regeeringsvorm. Maar zij geeft geen enkele bijzonderheid, wat toch in Rusland wel in de allereèrste plaats noodig is. Noch over de wijze waarop het volk zal worden in de gelegenheid ge steld om een oordeel over deze daad van de voorloopige regeering, van Kerensky, uit te spreken, noch over de verhouding, waarin de verschillende niet-Russische volken zullen staan tot de centrale regeering. Wanneer stilzwij gend wordt aangenomen, dat de bijeenroeping der Constituante zal plaats hebben, en dat deze de verschillende bijzonderheden zal vast stellen, waaronder Rusland tot de republikein schen regeeringsvorm zal overgaan, ware het toch wel goed geweest als Kerensky met een enkel woord de samenkomst der Constituante en den tijd waarop dat gebeuren zal had ver meld in zijn proclamatie. Waarschijnlijk zal het wel de bedoeling zijn, maar het merkwaardige ontstaan van dit be sluit en de vorm ervan zal in Finland, de Oekraine, Estland, Lijfland, Koerland, en andere naar autonomie en federatie verlangende landen, een verontrustenden indruk maken. De proclamatie schijnt meer te zjjn opge steld om den indruk te wekken, dat de regeering in Rusland met alle kracht, zal werken voor de voortzetting van den oorlog, dan om een binnenlandsche regeling te geven. En in dit verband is het Havasberieht uit Parijs opmer kelijk, dat Kerensky in de laatste dagen for- meele verzekeringen heeft gegeven, den oorlog te zullen voortzetten, in overeenstemming met de geallieerden, en- geen afzonderlijke vrede te zullen sluiten met de centralen. De benoeming van de generaals Alexejef, Roeky en Dragomirof tot leden van den raad van defensie, die geregeld met Kerensky en en de ministers van oorlog en marine zullen beraadslagen, over den strategischen toestand, heeft, naar de »Roesskoja Wolga* meldt, dn de Entente-landen een goeden indruk gemaakt. Omdat men daaruit de overtuiging put, dat Rusland tegenover de Entente zijn plicht zal doen. Zaterdag is in Warschau een proclamatie afgekondigd van de regeering van Oostenrijk en Duitschland betreffende de toekomstige staatsregeling van het Koninkrijk Polen. Daarin wordt gezegd, dat de oorlogstoestand het nog niet mogelijk maakt, een volksver tegenwoordiging in Polen te doen bijeenroe- komen, doch er zal een regentschapsraad wor den ingesteld, waarvan de leden door de kei zers van Duitschland en Oostenrjjk worden benoemd. Deze regentschapsraad zal den staatsraad bijeenroepen, welke niet alleen een raadgevende stem, doch voortaan een beslis sende stem op wetgevend gebied zal hebben. Het zoogenaamde patent zegt een »Staatsre- geling op democratischen grondslag* toe. Ook hier wordt een staatsregeling van boven af geoctroyeerd. Het verschil met Rusland is dat de vorsten der bezettende mogendheden het hier doen, en dat over de toekomst van Polen zal worden beslist op de vredesconfe rentie. De staatkundige beschikkingen, die nu eenzijdig voor Polen worden genomen, hebben slechts ten doel bij de Polen de over tuiging te doen ontstaan, dat de Centraal- Europeesche mogendheden het goed met hen meenen maar de Polen weten toch wel, dat zij hun koninkrijk, zoo dat zal tot stand ko men, zullen ontvangen van de Europeesche staten, niet van de Centralen alleen, en dat alle nu genomen besluiten zullen worden herzien, wanneer eerst Polen als zelfstandige staat is gevestigd. De strjjd aan het Oostelijk front is wat levendiger. Russische legerberichlen, die echter reeds eenige dagen oud zijn, spreken van ge vechten in het gebied ten O. van Riga, aan den straatweg "haar Pskof, waar enkele dorpen bezet werden. Het Duitsche Iegerbericht meldt echter slechts, dat de gevechtsactie onbetee- kenend is Aan het Roetneensche front is de gevechts actie eveneens geringvan Roemeensche zijde wordt verzekerd, dat de Duitsch Oestenrijksche troepen aan dat deel van het front een de fensieve houding aannemen en zich in hunne stellingen verschansen. Aan het westelijk front bepaalde zich de strpd tot levendige artillerie-actie eg plaatse lijke aanvallen, zonder veel succes. De En- gelschen veroverden een Duitschen post ten noorden van den straatweg Yperen—Meenen Do Burgemeester van TER NEUZEN brengt tor kennis van logement-, koffie- en bier- huishouders en verdere ondernemers van voor het publiek toegankelijke bedrijven, dat van af heden op het Gemeentehuis op de gewone kantooruren GRATIS verkrijgbaar zijn

Ter Neuzensch Volksblad / Zeeuwsch Nieuwsblad | 1917 | | pagina 1