Van het Westelijk oorlogstooneel. Op Zee lilNNEMLAND. UIT ONZE OMGEVING. Gemengde Berichten. Gfficieele communique's. Een vliegeraanval op de Belgische kust. berichten zeggen, dat op verschillende plaat sen die dekkingstroepen werden teruggeslagen op de Dieuwe Russische stellingen. Verder naar het zuiden wordt gevochten tusschen Russische troepen en Duitsche ver- kenningsafdeelingen. En uit Roemenië in het Moldavische grensgebergte, zoowel als uit Ma cedonië worden slechts schermutselingen gemeld. Achter Riga, op den weg naar Wendeu, gaat zich een 'nieuwe slag onlwikkkelen. Het gros van het twaalfde Russische leger onder generaal Parski is er, met achterlating van matig veel materieel, in geslaagd, zich buiten cornact met de vervolgers te breogeu en is zich sedert eenige dagen aan het ingraven op een nieuwe linie. Rusiische dekkingstroepen zjjn doende deze nieuwe linie te maskeeren. Met deze dekkingstroepen zijn de Duitsche voorhoeden voornamelijk, bestaande uit cava lerie, aan het schermutselen. De Duitsche hoofdmacht is nog niet ter plaatse en zoo zal het nog wel eenige dagen duren, voor hier op nieuw een beslissing val. Natuurlijk zal het er dan voor de Duitschers om gaan, een nieuwe doorbraak van het Noordelijk Russisch front te forceeren en het is waarschijnlijk, dat zij nun druk zullen schragen door een gelijk tijdige actie tegen het verdere Dunafront, met name tegen Jacobstadt en Dunaburg (Dwiusk). Op het front in het Westen is alleen voor Verdun hard gevochten, waar de Franschen, na wisseling van aanval en tegenaanval, het Zuidelijke gedeelte vau het Bois de Chaume en terrein ten Oosten daarvan in handen hielden. PARIJS, 9 September. (Havas.) Officieel. Middagbericht. Gedurende den nacht hebben wij verscheiden overvallen op Duitsche linies ge daan in zonderheid bij de hoeve Da Royère, ten Oosten van Reims en, in de streek van Maisons de Champagne. De onzen zijn met buit en een aantal gevangenen terruggekeerd. Op den rechteroever van de Maas hebben de Duifschers een aantal verwoede tegenaan vallen gedaan op de stellingen, welke wij gis teren hadden veroverd in het vak van het Bois des Fosses en het Bois Caurières. Die pogin- gen|der Duitschers misluktend oor ons vuur, dat hun zware verliezen berokkende. Op verschei dene punten van het aanvalsfront zjjn vijrbit terde gevechten geleverd. Wij boden krachti- gen tegenstand en slaagden er ten slotte in ons in onze stellingen te handhaven. Wij heb- 800 gevangenen gemaakt. Onze vooruitgescho ven Verkenningstroepen in het Bois des Fosses schotten het aantal lijken van Duitschers voor onze linies jop een 1000-tal. Op den linker oever van de Maas groote artilleriebedrijvig heid zonder infanterie-actie. PARIJS, 9 Sept. (Havas.) Na een bombar dement van 24 uren, waardoor alles voor de Fransche linies was in elkaar geschoten, be haalden de Franschen opnieuw een schitterend succes voor Verdun, waar ze hun positis be langrijk uitbreidden in het Bois de Fosse en hst Bois de Courière, waar ze thans den weg Beaumont-Ornes naderen. Ondanks den ver bitterden tegenstand maakten zij zich meester vau de stellingen, die het dorp Ornes beheer- schen, welke formidabele verdedigingswerken onzen opmarsch niet konden beletten. Het dorp Beaumont wordt thans bedreigd, evenals Jumelles. Ornes en Jameux. De Franschen naderen eveneens de Hoogte 351. Het op- ruimingswerk vordert snel en het aantal ge vangenen vermeerdert daardoor belangrijk. PARIJS, 9 Sept, (Reuter.) De Duitschers hebben hedenmorgen over een frontbreedte van 3 K.M. ter weerszijden van heuvel 344 aangevallen. Hun aanvallen werden door ons vuur gebroken, behalve dat enkele afdeelingen onze linies ten oosten en westen van den heuvel bereikten, doch er weer werden uit gegooid. 's Middags herhaalden de Duitschers hun aanvallen op onze nieuwe posities ten noorden van het Chaume-bosch. Vier aan vallen werden teruggeworpen. BERLIJN, 10 Sept. (Wolff) Officeel. Legergroep RuprechtAan het front in Vlaan deren en Artois steeg de gevechtsactie in en kele vakken. Na vuurvoorbereidingdroDgen her haaldelijk verkenningsafdeelingen tegen onze stellingen op, maar zij werden overal terug geworpen. Bij de gevechten van gister ten N. van St. Quentin drongen (je Engelschen onze be- veiliginsposten bij Hargicourt en Villeret over geringe breedte achteruit. Onze stelling ten O. van Hargicourt werd hedenochtend hejoverd. Kroonprins. In Champagne trokken op en kele vakken Fransche aldeelingen tegen onze stellingen op, maar zij werden verdreven. Den ganschen dag kleine infanteriegevechten aan het Noorderfront van Verdun. Ten O. van Samogneux drongen onze stormtroepen in de Fransche linies ter weerszijden vaD hoogte 334. Zij brachten den vijand groote verliezen toe en keerden met ruim 100 gevangenen terug. Zij bevrijdden bovendien een jager- afdeeling, die sedert 7 September door de Franschen was omsingeld en alle aanvallen het hoofd had geboden. In het Fosses en Chaumebosch wordt verbitterd van man tegen man gevochten. De toestand bleef echter on gewijzigd. In Augustus bedroegen onze verliezen in de lucht 4 kabelballons en 64 vliegtuigen, die van den vijand 37 ballons en 295 vliegtuigen (126 vielen achter ons front, 169 vielen bran dend achter de vijandelijke linies). BERLIJN, 10 Sept. (Wolff) Officieel avond- bericht Voor Verdun is in den ochtend een krachtige aanval der Franschen bij het Chaume bosch mislukt. .v Overigens in het Westen en Oosten niets bizonders. Be toestr red in Wesi-V laandeven. Van betrouwbare personen, die er onlangs in geslaagd zijn uit West-Vlaanderen naar Nederlandsch gebied te vluchten, hebben wij schrijft de N. R. Ct., een en ander vernomen over den toestand der bevolking in het van de overige wereld afgesloten gebied achter het Duitsche front in Vlaanderen. In Kortrijk omstreken is de oproep van de Duitsche legeroverheid, waarbij de bevolking in massa tot arbeid ten bate van de Duitschers gedwongen wordt, verschenen den 6 October 1916. Alle mannen van 17 tot 45 jaar waren verplicht op te komen. Bij voorkeur stuurde me de jongsten achter het front waar zij ge dwongen worden millitairen arbeid te ver richten, niewe spoorwegen aan te leggen, ver dedigingswerken op te bouwen, enz. De be handeling, die zij er ondergingen, was Duitsch militair slagen vielen er niet zelden men lette niet op klachten over ziekten pakjes, door familieleden opgestuurd, werden half ge ledigd of kwamen in 't geheel niet toe. Het volk noemt hun verblijf»het hongeriand.* Van de 8500 mannen van Harlebe, bij Fort- rijk werden er 600 naar de frontwerken ge stuurd. Den 1 Juli 1917 heeft de Duitsche legeroverheid aan de gemeente het overlijden bekend gemaakt van 22 van deze arbeiders. Dp dit oogenblik waren er 108 terugges uurd, die niet meer in de mogelijheid waren nog ar beid te verrichten. Dezelfde verhoudingenkomen in de meeste dorpen ven West-Vlaanderen voor. De laatste oproep tot den dwangarbeid ge schiedde te Harlebeke einde Mei van dit jaar, dus ongeveer een maand nadat het Duitsche gouvernement verklaard had dat wegvoeringen van Belgische arbeiders niet meer zouden ge schieden naar Duitschlaod. De Duitschers bouwden toen een groot munitiedepot bij het station. Zjj lieten in het dorp aanplakken dat zij werk aanboden aan 150 werklieden. Niemand trad in dit aanbod, 's Anderendaags was het de gewone „Meldetag" voor de mannen de militairen kozen 150 geschikte mannen uit en voegde ze bij een troep Duitsche pioniers, die aan den munitie-opslag bezig waren. Op dezelfde wijze ging men te werk te Deerlijk en te Vichte. Qit de stad Kortrijk werden den 15 Juni van dit jaar 1200 personen van allen stand gestuurd naar de omstreken van Meenen. Komen, Wervik en omgeving werden ont ruimd. Vrouwen kinderen en grijsaards moes ten een onderkomen opzoeken in het Noorden van het laod. Een groot gedeelte van de manuelijke bevolking werd ethter gedwongen te blijven om aan verdedigingswerken te arbei den. In de omstreken van Kortrijk is het leven buitengewoon duur geworden. De prijzen van de eetwaren zijn verviervoudigd. Sedert Fe bruari is alle toevoer van kolen er door de legeroverheid stopgezet. Boter, die er nog binnengesmokkeld wordt, kost er 18 frank. Aardappelen zijn er niet meer sedert einde December. Om de bevolking voor de politiek van den Raad van Vlaanderen te winnen, laten de Duitschers toe, dat afgevaardigden van dien raad er de vruchten der velden, die de Duitschers zelf niet opgeëischt hebben, verdeelen. De zetel van deze centrale is te Kortrijk en vandaar gaat ook een intense werking uit om de bevolking tot de samen werking met de Duitschers over te halen. Het blijft zeer de vraag of men daarin slagen kan bij een bevolking, die zóó te lijden heeft van de bezetting. Uit Middelburg seint men d d. 10 Sept. Hedenavond omstreeks tien uur was van hier uit een vliegeraanval waar te nemen op de Belgische kust. Van de buitenwegen op Walcheren af zagen wij talrijke shrapnells in de lucht ontploffen, terwijl neervallende en ontploffende bommen hel licht aan den hori zon verspreidden. De door ons waargenomen aanval duurde niet bijzonder lang, maar was blijkbaar zeer hevig. duikboot verongelukt? De te IJmmden binnengekomen trawllogger Marian" uit Schevingen rapporteert een eigen aardige ontmoeting op zee. Terwijl de be manning bezig was de gevangen visch op dek te verwerken, en de nelten voor een nieuwe vangst uitstonden, bemerkte men dat het schip vastliep en naar één kant overhaalde. Men vreesde een kabel tnet mijnen te hebben geraakt flu 8'l,g Ü'inKs i" de boot. E/en later blet-k het dat een geheel andere oorzaak het schip d ed overhellen. Er was namelijk een duikboot in de netten verward geraakt. Zij kwam boven, doch niet zoo hoog dat men de nationaliteit of een nummer kon opnemen. N(jg eens dook de boot en kwam weer hoog alsof zij zich uit de netten wilde vrijmaken, tenslotte ging zij naar beoeden eri kwam niet meer boven. De opvarenden van de Marian" vreezeu dat zij dermate verward is geraakt dat zij niet meer te bevrjjden was en daarom verongelukte. Ih die meening wordt men gesterkt door het feit dat het- visebbord stuk boven kwam dry- ven, doch het net van de vischljjn gerukt bleek te zijn, vermoedelijk is dit om de schroef der duikboot gedraaid, waardoor deze niet meer in staat was boven te korneu of te manoeu vreeren. Een grensgebeurtenis. Eik jaar vierden de Belgen van het grers- plaatsje St. Margriet met de Nederlanders iu Zeeuwsch-VI aandeien omtrent dezen tijd ge zamenlijk hun kermis. Nu ging dit niet. Maar de V lamingen wilden dien dag toch niet on opgemerkt laten voorbijgaan. En zie nu, wat er gebeurde. Tegen den avond verzamelden zich te St. Margriet mannen, vrouwen en kin deren, die, vooratgaan door een barmonika- speler, in stoet langs de schutting trokken, die op Belgisch gebied is opgetrokken om de be- woDers aidaar aan het oog der Nederlanders te onttrekken. Toch had aan de Nederland- sche zijde der schutting zich eveneens een gioot aantal lieden, onder wie uitgeweken Belgeu, verzameld. Plotseling nu klonk het ontroerende. sZjj zuilen hem niet temmen, Den fieren Vlaamschen Leeuw«, De luisteraars op Nederlandsch gebied klap ten in de handen, en nu klonk van de an dere zijde het Belgische volkslied. De Duitsche grenswacht stond paf. De Ne- derlandsche grenswacht, beducht voor iuciden-, ten, verstrooide tactvol de lieden aan deze zijde der grens. Korten tijd daarna werd het stil. Maar de lieden die anders gemeenschappelijk kermis vierden, haddeu elkaar toch blijk ge geven van hun wederkeenge sympathie. Regeer'ingsbloeui. De Minister van landbouw, nijverheid en handel heeft bepaald, dat, met ingang van heden, zal worden verstaan onder regeerings- bloem 60 pet inlandsche tarwebloem 20 pet. gerstebloem 10 pet, aardappelmeel10 pet. Amerikaansch meel. De samenstelling van het regeeringsmeel blijft ongewijzigd. (St. ct.) Kolenschaarsehte. Duitschland heeft den aanvoer van steen kolen naar Nederland stopgezet. Of vervoe ring der beperkte dienstregeling op onze spoor wegen hiervan het gevolg zal zijn, kon de directie van de S S., op een daartoe haar ge dane vraag, nog niet mededeelen. Door den brigadier der rijksveldwacht te Hoek is proces-verbaal opgemaakt tegen L. v. C., aldaar, die od den zolder zijner wo ning aanwezig had een partij kachelhout, af komstig van stellingplanken die hij volgens bekentenis had ontvreemd van een metselaar. Terwijl eenige kinderen in een landbouw- schuur te Bosehkapelle aan het spelen waren, draaide er een aau den snjjmolon. Een ander kind stak er onbedachtzaam de har4 in met het gevolg, dat de middelvinger in de lengte een zeer diepe snede kreeg. Te Breskena is een onderafdeeling opge richt van den Nederl. schippeisbond, ten doel hebbende het bevrachten op beurtlijst. Tot voorzitfer-beurtlijsthouder is benoemd de heer C. J. Cornell's. Zoodra de onder-afdeeling 14 leden telt, waartoe men weldra zal kunnen komen door dat velen die te Breskens thuis behooren, lid van eeue afdeeling elders zijn en tot deze worden overgeschreven wordt een zelfstandige afdeeling gevormd. Zondag maakten verscheidene Belgische vluchtelingen uit Sluis een bedevaart naar Groe.de, waarheen zij zich in camions en rij tuigen begaven. Bjj den terugkeer sloeg even buiten Zuidzande van een der rijtuigen een paard op hol, waardoor het gerij ten slotte in een diepe sloot verzeilde. De inzittenden werden gered, doch een bejaarde vrouw brak haar schouder. Zij is bij den molenaar even buiten Zuidzande binnengebracht en mocht niet vervoerd worden. Het rijtuig is vernield. In den nacht, van 8 op 9 dezer is onder de gemeente Clinge-Kapellebrug de 21-jarige A. M. uit St Jaosteen met den electrischen draad in aanraking gekomen en onmiddelijk gedood. Vermoed wordt dat M. heeft willensmokkelen en tusschen den eersten versperringsdraad en de doodelijken draad is gevallen met het be kende gevolg. Aan brandwonden overleden. Een 33 jarige bewoonster aan de Obrecht- straat te 's-Gravenhage, die Zondag door het in brand geraken van een spiritustoestel brand wonden bekwam, is gisteren iu het R -K. Zie kenhuis aldaar aan de gevolgen overleden. Een diefstal van telefoondraden. De politie te Maastricht heeft iri den afge- loopeu nacht op heeterdaad Betrapt drie on gunstig bekend staande pesonen, die bezig wa ren langs den Molen waf da militaire, rijks-en gemeentelijke telefoondraden te stelen. Een groote party koper- en ijzerdraad werd iu be slag genomen. Een staguatie in het telefi on net zal li-A gevolg zijn vao deze mislukte po ging tot diefstal. Spioimnge Een Duitscher, een letterzetter uit Keuleu, die sedert de vorige maand in een logement op de Gedempte Botersloot te Rotterdam ver blijf houdt, is te Oudenhoorn door deu gemeente veldwachter aangehouden als veidacht van spionage en het maken van teekeningeu. In zijn logement te Rotterdam heeft hij ook reeds argwaan gewekt. Bjj zijn aanhouding bleek bjj ruim van Nederlandsch en Duitsch geld voorzien. De man beweert voor zijn genoegen een ui'stapje in de richting van Oostvoorne te hebben willen maken. Dit liet raam gesprongen. Zaterdagavond omstreek kwart voor twaalf zagen enkele voorbijgangers in de Spuistraat een zonderling gebeuren. Van de eerste ver dieping vau perceel no. 229 werd een raam opengeschoven. Een jongeman in uniform klom op het kozjjn en sprong van een hoogte van 3' s a 5 meter naar berieden. Hij werd onmid dellijk gevolgd door een anderen genniformde die eveneens langs dezen ongebruikelijken weg naar beneden kwam. De eerste, een adspi- raut-vaandrig, kwam er zonder letsel af, maar de tweede, een 2e-luitenant van de genie van het O.-I. leger, bleef liggen en was blijkbaar gekwetst. Met behulp van een toegeschoten militair werd de luitenant door den adspiraut vaandrig, zijn broer, eenige huizen verder ge sleept, waarna hij io elkander zakte. Hij werd in een perseel binnengedragen en vervolgeus per taxi naar het Binnengasthuis gebracht Daar bleek, dat de luiteuaot een polsfractuur had Gekomen, beneveus inwendige kneuzingen die zijn opname in het militair hospitaal noo- dig maakten, waaiheen hij dan ook per mili tairs-ziekenwagen vervoerd werd Het zonderlinge gevul deed spoedig een aan tal nieuwsgierigen voor het peiceel samenko men. De politie stelde onmiddellijk een onder zoek in, hetwelk geleid werd door den inspec teur Slobbe. t Het bovenhuis van perseel 229 wordt be woond door een steigerknecht vau een der binnenstoomvaartmaatschappijeu. De voorka mer wordt verhuurd aan twee »dames« en het perceel staat onder verdenking van te zijn een verkapt rendez-vous. De beide militairen waren omstreeks half 12 in gezelschap van de twee bewoonsters aangekomen en hebben eenige ver tering gemaakt, die door de jongedames nogal exorbitant berekend schijnt, terwijl door de houdster van het bovenhuis nog 2 50 per persoon geë!scht werd, voor het genoegen van »op de kamer te zijn geweesU. De jougelui weigerdeu te betalen, waarop de kamerdeur op slot werd gedraaid. De beide militairen hebben toen blijkbaar geen anderen uitweg gevondeD, dan die door het open raam verticaal naar de straat leidde en doordat de luitenant met zjjn 'sabel bleef haken, kwam hij ongelukkiger te recht dan zjju ■voorganger. Buren hebben ook nog het geluid van een ruzie gehoord. Iu hoe verre de beide jongelieden bij hun sprong naar beneden door derden geholpen zijn op een wjjze, die de laatsten in aanraking met de ju stitie kau brengen, is nog niet uitgemaakt. Het onderzoek wordt nog voortgezet.

Ter Neuzensch Volksblad / Zeeuwsch Nieuwsblad | 1917 | | pagina 2