Van het Zuidelijk oorlogstooneel. Op Zee Loop der bevolking le Ter Neuzen. UIT ONZE OMGEVING. Kerknieuws. Gemengde Berichten. Laatste Berichten. Hoogwatergetij te Ter Neuzen. sische troepen, die ten O, van Riga opereeren, trokken ouder den druk van d6n vijand terug op de linie Segewald - Lemburg—Delz Sjoa- drasd. Gemeld wordt dat de vijandelijke vaartuigen, die op 3 Sept. de kust van de Golf van Riga bombardeerden, duikbooten waren. In de richting Dwinsk levendig artillerievuur, aan bet overige front infanterievuur. De inneming van Riga. BERLIJN, 5 Sept. (W. B.) Aan de in neming van Riga en Dunamüude werd ook krachtig deelgenomen door de onder bevel van den commandat van de Oostzee staande oorlogs schepen. Onderzeeërs van de Koerland-flottilje drongen met krachtige ondersteuning der mijnen- vegersdi visies. door de Russische mijnen, net ten en andere hindernissen versperde golf van Riga binnen en beschoten van zee uit Duna- n,linde en langs den weg naar Pernigel vluch tende troepen. Tevens beletten zij door hunne aanwezigheid in de Golf van Riga, dat de Russische oorlogs schepen de Duitsche troepen van zee uit be schoten. Met succes deden luchteskadrilles van de hydroplanestations Windau en Angernsen aan vallen op de achterwaartsche verbindingen der Russen en op de naar het oosten leidende wegen en spoorlijuen en wierpen bommen op de over de wegen terugtrekkende Russische troepen. Verscheiden Rassische stoomschepen, die ver trekken wilden, werden door bommen getroffen en moesten brandend in de haven blijven liggen. BERLIJN, 6 Sept. Hot leger van prins Leopold Voor het front van het 8ste leger zetten de Russen hun terugtocht naar het Noor den in allerijl voort. Aan de Dwina ontruimde de vijand sterke stellingen tot aan Friedrichstadt (circa 70 K.M. Zuid-Oosteljjk van Riga aan de Dwina, Red.) Bij onzen snellen opmarsch is het tot nog toe niet mogelijk geweest nauwkeurig het aantal gevangenen vast te stellen. De buit bedraagt 120 officieren, meer dan 7500 minderen, 180 stukken geschut, 200 machinegeweren, ver scheidene auto's en zeer veel oorlogsmateriaal. ROME, 5 Sept. (Ag. Stef.) Gisteren werden de gevechten aan het Julische front met kracht hervat. Op het Bainsizza-plateau maakten de Ita lianen vorderingen, zij veroverden 'daar n.l. een belangrijke stelling. Ten N O. van Görz wordt het gevecht voort gezet. In den loop van den dag maakten de Ita lianen 86 officieren en 1602 manschappen, behoorende tot 10 verschillende regimenten, krijgsgevangen. Op den Karst zond de vijand na een hevige beschieting massa's infanterie af op de Itali aansche stellingen van Kostanjevica tot aan de zee. In het noordelijk gedeelte tusschen Kostanjevica en Korite werd de aanval, na een gevecht met afwisselend succes, afgeslagen, in het centrum tusschen Korjte en Lelo boden de Italiaansche troepen dapper weerstand aan zeven verwoede aanvallen en bleven zjj in het bezit van hunne stellingen. In het zuiden tusschen het Bressovizza-dal en de zee behaalde de vijand aanvankelijk eenig succes tusschen hoogte 146 ten N.O. van Flondor en den spoorweg ten N.O. van Lokavoe. De Italianen moesten daar nl. terug trekken uit eenige voorgeschoven stellingen. In den namiddag echter werd de Italiaansche linie door een krachtige tegenaanval hersteld. Daarbij werden 402 man, waaronder 14 offi cieren, gevangen genomen. Italiaansche vliegtuigen namen deel aan de gevechten en bestookten de achterste linies van den vijand. In den nacht van 4 op 5 Sept. deed een Italiaansch luchtescadrille wederom met goed succes een bommenaanval op Pola en keerde daarna behouden naar hare basis terug. Schepen aangevallen. Aan boord van bet s.s. »Kieldrecht« dat na m zee te zijn gestoken, door Duitsche vliegtuigen werd aangevallen, verneemt men eenige bijzonderheden over dit voorval. Met het Noorsche s s. Thomas Krag« be vond de »KieIdrecht« zich buiten de territo riale wateren ter hoogte van Scheveningen, toen de aanval plaats greep. Beide vaartuigen moesten naar Engeland en hadden zich bij het Engelsche convooi, dat s nachts vertrok willen aansluiten. Alen trof het echter niet meer aan. De kapitein van het s.s. sKieldrechtc was reeds van plan naar Hoek van Holland terug te keeren, toen plotseling drie Duitsche water vliegtuigen met groote snelheid kwamen aan vliegen. Van een der vliegtuigen uit werd met een mitrailleur op de vaartuigen gescho ten. De kogels kwamen op sommige plaat sen tot op 5 M. afstand van de schepen te recht. Met handbeweging beduidden de Duit- schers, dat de schepen verlaten moesten worden. Hieraan werd aan boord van de >KieIdrecht« onmiddellijk gevolg gegeven. Men liet de sloepen te water en de beman ning verliet het schip. Inmiddels was ook de »Thomas Kragc gestopt en maakte men daar zich aan boord eveneens gereed het schip te verlaten. De Duitsche aviateurs hebben toen waar schijnlijk plotseling een vijand zien opduiken, waarvoor zij de vlucht moesten nemen, want direct daarop stegen zij tot groote hoogte en vlogen zij met groote snelheid in Zuidelijke richting weg. De bemanning van de >Kieldrecht« ging daarop weer aan boord, die van de »Thomas Kragc was nog niet in de booten gegaan. Beide schepen aanvaardden den terugtocht en arriveerden tegen 3 uur te Rotterdam. De >Tbomas Krag« was in ballast geladen terwijl de »Kieldrecht« stukgoed aan boord had. Te Axel werd de heer L. Lamaitre her benoemd tot wethouder. Aangeboden werd de gemeentebegrooting voor 1918 met f 94805.15s in ontvang en uitgaaf. De gemeenterekening van 1916 werd voorloopig vastgesteld opinkomsten f60383.76 de uitgaven f 57739.90; batig slot f2643 86. Goedgekeurd werden de rekening der gasfabriek over 1916: ontvangsten f49525; uitgaven f 58797.97snadeelig slot f 9272.97sde re kening van het burgerlijk armbestuur over 1916: f5356.02 in ontvang en uitgaaf; de begrooting van het burgerlijk armbestuur voor 1918: f6520 in ontvang en uitgaaf; subsidie van de gemeente f 6500. De raad besloot onder intrekking van alle vorige bepalingen, regelende den gasprijs, met ingang van 1 Sept. 1917 den prijs van alle soorten van gas te bepalen op f 0.15 per M3. Ie Axel geraakte Woensdagavond een werkman met zijn voet in de machine van een vlasfabriek, zoodat deze zeer ernstig werd geknensd. Hij werd Donderdag vervoerd naar het liefdehuis te Hulst. Te Zaamslag is de heer C. A. Wisse herbenoemd tot wethouder. Te Overslag is de heer Adolf van Laere herbenoemd tot wethouder, Te Koewacht is de heer E. L. Plas- schaert herkozen tot wethouder. Je Hoek is de heer J. D. Jurrij herbe noemd tot wethouder. De raad van Philippine koos de heer P. F. Wijne tot lsten wethouder. Te Breskens werden de aftredende wet houders A. du Burck en J. M. H. van de Sande herbenoemd. Aan den onderwijzer J. de Groote werd een ziekteverlof toegestaan van drie maanden. De regeling der jaarwedde van de onder wijzers werd na breedvoerige bespreking ver wezen naar de behandeling der gemeente-be- grooting, die werd aangeboden in ontvang op f 25.891.71 en in uitgaaf op f 29.577.50*. Op het voornemen van B. en W. tot ver hooging van hoofd, omslag met een bedrag van f3000, werd door den heer Dieleman een definitief voorstel gedaan dat met algemeeoe stemmen is aangenomen, om een deel der distnbutiekosten te dekken uit een leening over een termijn van hoogstens vijfjaar, omdal een verhooging van den hoofdelijken omslag een te zwaren druk op de contribuabelen zou gaan leggen als die omslag meer dan de helft der inkomsten zou moeten gaan bedragen. Te Groede is de heer P. Lombaard her- benoemd als wethouder. Aangenomen is een verordening op de ver plichte winkelsluiting en vervroegde herberg- sluiting. 6 Omtrent het noodlottig ongeval te IJzen- dijke bij de Ponte, waar een inwoner door kommiezen werd doodgeschoten, meldt men nog, dat de kommies die schoot, aangelegd had op de beenen van den man, doch hem trofin de liezen. De dood trad onmiddellijk in. Je IJzendijke werden de salarissen van het onderwijzend personeel als volgt vastge steld hoofd van school 1 f 1400, id. school 111 f 1200, met 5 tweejaarl. verhoogingen van t 100, onderwijzers f 600 met 5 verhoogingen van f 100 om de 2 jaar, plus f 200 voor hoofdakte met 2 verhoogingen van f 100 Vergoeding voor huishuur f 100. Aan het hoofd van school I den heer Th. Wi lems werd tegen 1 October eervol ontslag verleend Er zal een tjjdeljjk onderwijzer aangesteld worden gedurende de vacature. Te beginnen met October wordt de prijs per kilowat van het electrisch licht verhoogt van 35 ct, tot 40 ct. Te Biervliet werd de heer A. De Groote, periodiek aftredende, met algemeene stemmen weer tot wethouder benoemd. De heer De Groote is 50 jaar raadslid en 25 jaar wet houder. De heer Maarleveld, burgemeester, over handigde onder hartelijke toespraak namens den raad zijn feestvierenden wethouder een goeden horloge met toepasselijke inscriptie, terwijl de heer Wadde van Roon, wethouder, zijn collega huldigde wegens de veeljarige en vriendschappelijke samenwerking in het dage- lijksch bestuur. Het schoolpersoneel der beide gemeente scholen had het voorbeeld der raadsleden ge- gevolgd om een geschenk aan te bieden, nl. een paar gravures in sierlijke lijst, als blijk van waardeering, daar de heer De Groot zieh steeds als een goed vriend van onderwijs en der onderwijzers had leeren kennen. Des avonds bracht het fanfarengezelschap »De Harmoniec, van welks gezelschap hij vele jaren de ijverige penningmeester was en nu nog eerelid is, de gebruikelijke serenade. Zoowel ten raadhuize als in zijn woning sprak de heer De Groote zijn warmen dank uit voor de vriendelijke belangstelling in dit halve eeuwfeest. Des avonds bjj de muzikale visite was een groot deel der bevolking op de been. Donderdagavond sloeg te St. Kruis de bliksem in een landbouwschuur van den zoon van den burgemeester. De schu,ur brandde af met de opbrengst van 25 gemet tarwe. De stroom op den electrischen draad werd tijdens het onweer afgesloten, waarvaD een Duitsche schildwacht gebruik maakte om over de grens te komen. Het artillerievuur dreunde ondanks het on weer regelmatig door. Woensdagavond werd te Wolfaartsdjjk na een rede van Jhr. R. de Muralt een kies- vereeniging opgericht, welke zich aansloot bij de Liberale Unie. Smokkelarij. De douane-beambten te Hansweert hebben op het schip Gaurisankar een hoeveelheid smokkelwaar ontdekt, bestemd voor uitvoer naar Antwerpen. De vrouw van den schipper is gevankelijk naar Middelburg gebracht. Vaart op België. Naar men mededeelt zijn de passen, die door de Duitsche overheid aan enkele visschers in Zeeland waren gegeven om mosselen te ver voeren naar Antwerpen, weer ingetrokken. In den loop dezer week hebben zich alhier de volgende personen gevestigd E. R. Kolbe, fabrieksarbeider, O 205 uit bas van Gent J. M. Jurrij, zonder beroep, Noordstr. 60 uit Gorichem D. Bruggeman, timmerman, Baandijk 1 uit Heerlen - E. Oppeneer, landbouwersknecht, Kerkhoflaan 15 uit Axel E. W. v. d.^ Horst, fruitcou- troleur, Donze Visserstr. 69 uit Rotterdam. Vertrokken. J. A. Toesseitt, klerk b/d Post en Tele- graphie, van Bovenstr. 29 naar Bergen op Zoom J. Herrebout, onderwijzer, O 169 naar Ermelo S. J. Koster, zonder beroep, Donze Visserstr. 46 naar Kampen R. G. E. L. Verstraten, zonder beroep, Nieuwe Sta tionsweg 3, naar St. Michiels Gestel J. van Es, landbouwersknecht, O 84 naar Zaam- slag J. M. v. d. Hooft, zonder beroep, Zandstr. 12, naar Rotterdam M. T. Dhaeze, zonder beroep, Dijkstr. 44 naar s-Gravenhage 11. G. A. Fermont, aannemer, Q 188 naar s-Gravenhage A. Wolfert, werkman, P 53a naar Enkhuizen C. A. Verlinde, zonder beroep, Nieuwstr, 40/42 naar Amsterdam J. Jansen, zonder beroep, Nieuwediepstr. 5 naar Hoek. Zondag 9 September 1917. Ned. Hervormde Kerk. Ter Neuzen. Yoorm. 91/, u., Ds. A. Timmerman en nam. 2 u., Ds. A. Timmerman. Sluiskil. Yoorm. 9% u., en nam. 2 u., dhr. L Dek. Hulst. Voorm. 91/, u., Ds. L. M. de Boer. Gereformeerde Kerk. Ter Neuzen. Voorm. 9'/s u., en nam 2 u., Ds. A. Groene wegen van Charlois. Gereformeerde gemeente (Vlooswijkstraat). Ter Neuzen. 9 u., 2 u., en 5Va u., (oude tjjd) O ver duin. Oud Gereformeerde gemeente (Vlooswijkstraat) Ier Neuzen. 9 u,, 2 u., en 51/s u., (oude tjjd) Leeskerk Lokaal ,,Eben-Ha'ézer" (Kerkhoflaan.) Ter Neuzen. Nam. 5'/j u,, Evangelisatie. Iets over de gevallen regen. De weerkundige medewerker van het »N. v. h. N.« schrijft Augustus is buitengewoon vochtig geweest er werd 153 m.M. regen opgevangen, d.i. het dubbele van 't geen normaal te verwachten is, of wel 22 pet. van 't geen gemiddeld per jaar valt. Nog meer indruk maakt deze abnormale hoeveelheid wanneer men berekent, hoeveel kubieke Meters in heel ons land zjjn neerge komen. Wanneer men aanneemt, dat gemiddeld in Nederland 150 m.M. viel (en daar is alle reden voor), dan viel er op 6eu oppevlakte van 33.000 vierkante K.M. 4.850[|milliard kubieke Meter regenwater of een kleine milliard ton. Al dat water is door de lucht getranspor teerd. Wanoeer men bedenkt dat de wereld- vloot 120.000.000 ton laadvermogen heeft, dan zou deze vloot 40 reizen moeten doen om dit kwamtum regenwater aan te brengen. En dat is alles door de atmosfeer in één maand alleen in Nedeland bezorgdwel een voorbeeld om respect voor de natuurkrachten in te boezemen l)o brand in Kazan. Op 27 Augnstns ontstond een ontploffing in een spoorwegwagen met ammunitie op 't por- ron te Kazan. Het gevolg was een groote brand, die dadelijk oversloeg op 't hoofddapot van ammuntie, en een reeks ontploffingen deed ontstaan. Een aantal huizen werd bescha digd. Ontel bare massa 's granaten en granaat kartetsen regenden over de stad. De bevolking en een groot deel van het garnizoen vluchtten naar het open veld. Onderwijl plunderden die ven de winkels en woningen, zoodat ten slotte de troepen moesten in grijpen. Een naphta-re- servoir met 2000 pond natha vloog in brand, waardoor nieuwe ontploffingen ontstonden. De stad was in dichten rook gehuld. In de stra ten lagen dood en gewonden. LONDEN, 7 Sept. Off. Bij een vijandelijken luchtaanval in den nacht van 4 op 5 dezer werdeu 80 Duitsche krijgsgevangenen getroffen. 37 werden gedood; 43 gewond door bommen, geworpen uit vijandelijke vliegtuigen. BERLIJN, 7 Sept. Off. 's ochtends en 's avonds vielen de Engelscheu na voorbereiding onzer stellingen over 4 K.M. breedte ten N. van den weg Yperen-Roesselaere aan. Zjj werden na een hardnekkigen strijd terugge worpen. Het inzetten van 3 divisies tot een tegenaanval berokkende den vjjand zware ver liezen, hetgeen gevangenen bevestigden. De terugtocht der Russen ten N.O. van de beneden Duna houdt aan. Cavalerie verdreef de vijandelijke achterhoede ten Z. W. van Nitau en bij Noukaipen. Tusschen het Löwenmeer en Friedrichstadt stak de terugtrekkende vjjand eenige dorpen in brand. In Dunamünde hebben wij 40 kanonnen, waarvan 22 van een kaliber boven 12 c.M. veroverd. Uit Rusland Over Duitschland. KELLEN, 7 Sept. De Köln. Zeitung ver neemt uit Stockholm In een vergadering van den Russischen Raad van Arbeiders en Sol daten verscheen een deputatie van kozakken, die een resolutie voorlas tegen de agitatie van de radicale pers en den Raad van Arbeiders en Soldaten tegen Kornilof. De resolutie komt neer op het volgende Kornilof is de nationale held der kozakken zij eischen zijn onafzetbaarheid daar hij de eenige generaal is, die Rusland kan redden. De aftreding van Kornilof zou den kozakken doen gelooven, dat verdere offers van kozak- kenbloed nutteloos zouden zijn daar de voor- loopige regeering Rusland niet wenscht te redden. De kozakken wijzen de verantwoor delijkheid voor hun gedrag aan net front en in het land van zich af in geval van afzetting van Kornilof. Nieuwe aansluitingen Rijkstelefoonnet. 130. J. R. Platteeuw, Van Bovenstraat. 131. A. M. Moggré, Noordstraat. 132. D. J. Dees, Scheldekade. 133. C. A. van Fraaijenhove, Noordstraat. 134. L. de Bruijne, Lange Kerkstraat. DAGEN. Voorm. Nam. Zaterdag 8 Sept. 7.7 7.35 Zondag 9 8.10 8.51 Maandag 10 9.36 10.27 Dinsdag 11 11.16 11.56 Woensdag 12 12.28 Donderdag 13 0.55 1 17 Vrijdag 14 1.87 1.55 11 11 11 11 11 »1

Ter Neuzensch Volksblad / Zeeuwsch Nieuwsblad | 1917 | | pagina 3