jtaagsche BrieVcn. Van het Westelijk oorlogstooneel. Yan het Oostelijk oorlogstooneel. veel omhaal nog eens de onschuld van Duitsch- land aan het wereldconflict te betoogen. Zoo deze betooging dienen moet voor de neu trale staten (en dat moet wel) zullen zij niet veel succes hebben met hun pogen. Immers, wie b.v. de Hollandscbe bladen gevolgl heeft van het begin des oorlogs, weet, dat verreweg de meeste dier bladen toen reeds schreven, dat behalve eene oorlogspartij in Oostenrijk en Duitscbland er ook eene bestond in Rusland. Zelfs kan het bekend zijn, dat sommige onzer bladen toen reeds beweerden, dat de Czaar zich tot het eind toe tegen de mobili satie verzette. Welnu, uit het proces blijkt, dat dit zoo is, dat de Czaar zoolang mogelijk deze te genhield ondanks verschillende personen, waar onder Soechomlinof, Janoesjkowitsj en Saso* nof, die van eene andere meening waren. Zeer juist wordt nog eens in het licht ge steld door het neutrale N. v. d. D., dat de medeschuld of zelfs hoofdschuld met deze z.g. onthullingen allerminst van de baan is. »Waar, behalve in de boeken der Duitsche militairen, stond het als een wet van Meden en Perzen geschreven, dat bij mobilisatie van het Russische leger Duitschland den oorlog moest aandoen en, met schending van Luxem burg en België, Frankrijk binnenvallen En danals de Russische intriganten de ééne kans op vrede, die de Duitsche Keizer opende, verwierpen, hoeveel kansen hadden Duitschland en Oostenrijk zelf reeds la'en voorbijgaan Alle gebeurtenissen waarop de nieuwe onthullingen betrekking hebben speel den zich at op 29, 30 en 31 Julidus in de allerlaatste dagen vóór den oorlog. Een week te voren echter reeds had Oostenrijk Rusland den handschoen toegeworpen en had Duitsch land zich aan Oostenrijk 's zijde geschaard, Rusland uitgedaagd vijf dagen te voren had de Duitsche regeering de allerbeste kans op behoud van vrede weggeworpen door Grey 's conferentie-voorstel te weigeren en alle po gingen om een anderen weg tot den vrede te vinden waren afgestuit op de onverzettelijk heid der Duitsche diplomatie. Toen Keizer Wilhelm zijn telegrammen naar Londen en Petrograd slingerde, was de steen al zoo snel aan het rollen, dat slechts een wonder zjjn vaart had kunnen stuiten.* De Duitsche en Oostenrijksche regeering passen er voor op, iets door te laten van hetgeen tusschen 28 Juni en 1 Augustus 1914 te Berlijn en Weenen verhandeld is. Wel heeft een Duitsch socialist iets over eene vergadering van aanzienlijke personen in Duitschland medegedeeld. Op deze vergade ring (nog vóór de reis van den Duitschen Keizer naar het Noorden) moet reeds tot den oorlog besloten zijn. Eene vage tegenspraak is hier van officieële zijde op gevolgd. Het ultimatum door Oostenrijk aan Servië gesteld, was zoo straf, dat dit onmogelijk kon ingewilligd worden. En toch vreesde men in Oostenrijks hoofd stad nog dat Servië aan het geheele ultimatum zou voldoen. Wij herinneren bovendien aan de verklaring van Giolitte, die zeide, dat Oostenrijk reeds in 1913 Italië polste over een overval van Servië. Noch door Duitschland noch door Oosten rijk is deze bewering tegengesproken. Zoodat deze onthullingen noch Duitschland noch Oostenrijk van de schuldvraag ontlasten. Wij willen nog op iets vreemds wijzen. Eerst wilde men in Duitschland de schuld op Rusland schuiven. Nadien hield men vol, dat hat Engeland was. Thans is het weer Rus land. Wat een wringen en draaien om de schuld af te wentelen. Eèn lichtpunt is hier in. Dat men ook in Duitschland gaat terug schrikken om de verantwoordelijkheid voor dezen monsterachtigen strijd te dragen. Behalve deze onthullingen hebben wij ook die van Gérard, den vroegeren Amerikaanschen gezant te Berlijn, die alles behalvejgunstigjvoor Duitschland zijn dan over de reis van minis ter Haldane in 1912 r.aar Duitschland om overeenstemming over alle bestaande kwestie's te krijgen. Veder worden bekend gemaakt telegrammen in 1904 gewisseld tusschen den Duitschen Keizer en den Russischen Czaar om Frankrijk te betrekken in een drievoudig verbond tegen Engeland. Men ziethet wordt hoe langer, hoe mooier. Er zal nog wel meer voor den dag komen. Men zal er ook uit begrijpen, dat men voor een juist oordeel 25 en meer jaren in de geschiedenis moet teruggaan. Wat we meer dan eens hebben beweerd. Weder zijn de zomermaanden achter den rug. Niet de zomer, want hoe mooi ook in het algemeen genomen de maanden Juni en Julie en in mindere mate Augustus ook geweest zijn, de nazomer zouden wij niet gaarne mis sen. Ja, wij voor ons zijn geneigd nog een stap verder te gaan September en October behooren met gunstig weer tot de schoonste maanden van het jaar. September, de maand van de nog zomersche dagen, wanneer de felle hitte tot aangename warmte geworden is, wanneer de dagen nog de zomergeneugten brengen en de avonden reeds tot ontspannig binnenshuis nooden. De volle, nu eens opwindende, dan weer afmattende zomerweelde heeft plaats gemaakt voor de kalmere, rustige atmospheer van den nazomer. Wij zetten ons weer tot werken. Er wacht ons allen werk, voor ieder op zijn terrein. De vacanties zijn goeddeels ge ëindigd, scholen en andere onderwijsinrichtin gen openen weder hunne deuren, de handels man, al dan niet na een rusttijd, hervat zijne gewone bezigheden, kortom ieder gaat weer aan zijn dagelijks werk. Ook het staatkundig leven doet zich meer naar buiten gelden. Met opzet spreken wij hier niet van rust en vacantie, want die zjjn er op dit gebied in de laatste jaren minder dan ooit. Zeker, de Kamers zijn sedert eeni- gen tijd op reis, maar wie mocht meeuen, dat zulks voor Ministers en Kamerleden een zalig niets doen beteekent, zou zich schromelijk ver gissen. De goeden, of moeten wij hier eigen lijk niet zeggen, de kwaden, uitgezonderd. Eu ook in de politieke partijen was de zomer rust ditmaal vaak verre. Met name in de Liberale Unie. Niet alleen dat onze partij dezen zomer drie algemeene vergaderingen hield op 23 Juni, 14 Juli en 11 Augus tus ook in den tusschentijd en daarna heeft men daar niet stilgezeten. Hoofdzaak was ditmaal voorbereidend werk in commissie-arbeid waarvan alleen de resul taten naar buiten blijken. Wij bedoelen nml. het ontwerpen van nieuwe Statuten en Regle menten, noodzakelijk met het oog op de a.s. invoering van Evenredige Vertegenwoordiging. Deze materie, een geheel nieuwe in ons staat kundig leven, eischte heel wat overleg en niet minder beleid. Het is dan ook niet zonder eenige voldoening voor onze Partij, dat wij kunnen constateeren, dat de Liberale Unie met dezen arbeid gereed gekomen is, iets wat nog niet van alle politieke partgen gezegd kan worden. Geheel verkeert zou het evenwel zijn te denken, dat de zaak daarmede in orde is. Naast de regeling op papier motten wij ook steeds meer en meer krijgen een organisatie over het geheele land. Hieromtrent kunnen wij thans niet in bijzonderheden treden maar wel zal het onzen geestverwanten goed zijn te ver nemen, dat over de geheele lijn »aangepakt* wordt. Ook de Haagsche Gemeenteraad kwam Dins dag j.l. weer bijeen en wel voor de verkiezing van wethouders. Werden de altredende hee- ren Droogleever Fortujjn fU.L)en Van Vuu- ren (R.K.) bij eerste stemming met schier al gemeene stemmen herkozen, de eveneens af tredende Verbroek (U.L.) zag eerst bij herstem ming zijn mandaat hernieuwd. Wij meenen te weten, dat zijn weinig krachtige houding en gebrek aan voortvarendheid daaraan niet vreemd waren. De gewichtige afdeeling hem toevertrouwd het Onderwijs gaf zijne en dus ook onze geestverwanten vaak reden tot on gerustheid. Intusschen hopen wij van harte dat voor dezen, overigens zeer sympathieken Wet houder, in den vervolge zal gelden een ge- gewaarschuwd man telt dubbel. Als nieuwe man neemt de heer Alb'arda (S. D. A. P.) een plaats als lid van het Col lege van B. en W. in. Zeker een niet on gelukkige keuze, vooral niet wanneer, naar verluidt, de heer Albarda over eenigen tijd als Kamerlid zal bedanken. In deze dagen van zuinigheid neme niemand te veel hooi op zijn vork. J. B. AMENT. DE OORLOG. De algemeene toestand. De val van Riga en van de vesting Duna- mütide, aan de monding van de Dwina is vaa militair standpunt is van zeer groot belang. Nu de bijzonderheden bekend worden blijkt, dat de toestand zich daar aldu9 heeft gewij zigd. Op den 2en September drongen de'eerste troepen van het achterste Duitsche leger bij Uexküll over de Dwina, daarop volgde de con centrische opmarsch van Mitau naar Riga, langs den straaatweg en van Uexküll op den ooste lijken oever der Dwina. De Russische weer stand ten zuiden van R'ga, aan den over Wen den-Walk naar Petersburg leidende straatweg werd- gebroken, en zoodoende kon de stad in het front en in den rug worden genaderd. De Russische troepen, die aan de Jiigelbeek weer stand willen bieden, werden verslagen, en daar door ontstond in het Russische twaalfde leger een paniek, die gedeeltelijk het gevolg was van de stemming, in het Russische leger heer. schende en van den ouderlingen strijd tusschen Russen en Lstten. In dit verband moet de aandacht worden gevestigd op de gevolgen, die de krasse hou ding van de voorloopige Russische regeering tegen de Finnen aangenomen, op de andere vreemde volken in dit deel van Rusland beeft. De Letten, wier hoofdstad Riga is, zijn door de zonderlinge besluiten van de voorlooj ige regeering jegens de vrijheidlievende wenschen der Finnen, volkomen uit hun gewone doen geraakt. Zjj zouden zich wellicht krachtig bij de Russen hebben aangesloten, wanneer de Rh- geering te Petersburg zich in staat had ge toond, den vrijheidszin der door de tsaristische regeeriDgen sedert eeuwen onderdrukte, onder worpen volken te begrjjpen en te waaideeren. Maar nauwelijks aan het bewind gekomen toonde Kerensky tegen dit streven naar autonomie en iederatie een zoodanig gebrek aan inzicht, dat hij de Finnen tot wanhoop drjjft en tot verzet prikkelt. Dit moest invloed hebben op de andere volken in die streek, en zoo vernemen wij dan, dat er onder de Letten en Balten een soort van stil verzet ontstond tegen de Russische heerschappij, dat aanleiding gaf tot de meeniug dat het er niet toe deed of Rusland of Duit schland hun de zoo gewenschte automoniezou verleenen, dat in elk geval de vredesconferentie over die quaestie zou moeten beslissen, en dat het dus met meer de moeite waard was daar voor te strijden en nog meer bloed te vergieten. Hierin ligt klaarblijkelijk- de oorzaak van den tusschen Letten en Russen uitgebroken strijd die bijdroeg tot den terugtocht van het 12e Russische leger. Hoe dit zij het Russische leger verliet zijn stellingen, trok in wanorde terug en bood zoo weinig tegenstand, dat de Duitschers in het gebied ten O. van Riga de vluchtende Russen bonden nazitten en het Russische leger- bericht zegt, dat de Russen, na de Lijflandsche Aa te zijn overgegaan, den terugtocht blijven voortzetten. Ook de Russen, die ten O. van Riga waren opgesteld trokken terug op de linie Segewald-Lemberg-Detz Sjoedrasd. De bezettinge r van Riga door de Duitschers geeft dezen het voordeel van die stad een voor name étappe-plaats te kannen maken, zooals zij tot dusver ook voor de Russen is geweest. Het verlies van Riga zal ook van groote in vloed zijn op de Russische vlootbassis bij Oosel. Reeds zijn de Duitsche oorlogsschepen, gesteund door duikbooten, de Golf van Riga binnengedrongen, na de daar aangebrachte ver sperringen te hebben opgeruimd, en hebben zij aan den strjjd te land deelgenomen. Overigens is er op het oostelijk front wei nig belangrijks voorgevallen. Slechts in de Roemeensche grensstreek wordt de strijd krach tig voortgezet. De militaire medewerker van bet »Beriiner Tageblatt* zet uiteen, dat de Russische en Roemteusche troepen, bij het be gin van Broesilof's mislukt zomer-offensief, van den zuidelijken Moldau in westelijke rich ting waren opgerukt om de Karpathen-passen en de bergdalen van Poetda, Soesita, Oltoez en Oez te bezetten. Aanvankelijk behaalden zij hier eenig succes, doch de Duitsch-Oosten- rjjksche troepen gingen tot een aanval in grooten stijl over. Zij lieten het centrum den strjjd in de bergpassen kalm voortzetten en rukten inmiddels uit het noorden en zuiden in om vattende beweging op. De legers van v. KcUess kwamen uit het noorden, van Dornawatra en den Drielaudeohoek, die van Mackensen uit het zuiden van Focsanihet doel was de troe pen in de bergpassen en rivierdalen zoo mo gelijk te omsingelen en af te snijden. Die poging is voor een goed deel gelukt. In het centrum bleven de hevige aanvallen der Rus sisch-Roemeensche troepen, voornamelijk bij Cusinoeloei en in den Oitoez-pas voortduren maar uit het noorden kwamen de Oostenrijkers in het Oitoez- en Trotoes-dal, bezetten Tergoe Cena en Grozesci, en uit het zuiden nadert Mackensen, die na de Beneden-Soesita te hebben overschreden en de voornaamste plaatsen in het rivierdal te hebben bezet, thans westelijk van Soveja de Russisch-Roemeensche troepen in de linkerflank bedreigt en gedeeltelijk zelts in den rug ervan staat. Zoodat de positie van de legers van Sjtsjerbatsjef en Averescoe lang zamerhand zeer gevaarljjk wordt, zoo zij nit fc ten spoedigste achter de Sereth terugtrekken. In het dal van de Isonzo wordt om den Mte. San Gabriele de strijd nog hardnekkig voortgezet. Het bericht, van Eogelsche zijde ontvangen, dat de Italianen den berg, die ten O. van Görz ligt, hadden genomen, is voor barig gebleken. Het ltaliaansche legerbericht zegt slechts dat ten N.O. van Görz de strjjd wordt voortgezethet OosteDrijksche is uit voeriger en bericht, dat de Mie. San Gabriele in het middelpunt aan den strijd staat. De Italianen bestormen telkens weer de top van deu berg, en heihaaldeljjk viel deze in hunne handen, maar steeds slaagden de Oostenrijkers erin, dien in stormaanvallen te herwinnen. Het is een strjjd die aan beide zjjden met grooten moed en taaie volharding wordt gevoerd, maar die nog met is geëindigd. Hoewel thans ieder oogenblik kan verwacht wordt, dat de Oostenrijkers, als zij hunne nieuwe stellingen in hef daarachter liggend Ternovaoergebergte hebben voltooid en betrokken, den strjjd om den Mte. San Gabriele wel zullen opgeven. De bomaanval op Brugge en omgeving. LONDEN, 5 Sept. (Reuter.) De Admi raliteit meldtOp 3 Sept. werd te midder nacht door marine-vliegtuigen een bommen- aanval gedaan op de volgende militaire doelen de dokken Van Brugge, het vliegkamp van arssenaere en dat van Ghistelles. Vele tonnen bommen werden met goede resultaten gewor pen. In den middag van 4 Sept. werd een tweede taid gedaan op de dokken te Brugge. Speciale doelen werden rechtstreeks getroffen, o a. vele loodsen langs de kadeer werden groote branden veroorzaakt, zooals nog kon worden waargenomen toen de vliegtuigen het front weder passeerden. Alle aeroplanes zjjn behouden van beide tochten teruggekeerd. In den namiddag van 3 Sept werd een vijandelijk vliegtuig, dat op verkenning was, door één onzer gevechtspatrouilles aangevallen en in volkomen onbestuurbaren toestand om laag geschoten. Ook op een vjjandeljjken kabelballon werd een aanval gedaan, de waar nemer werd genoodzaakt er uit te springen. Tengevolge van het afweergeschut kon niet worden waargenomen boe het met den ballon afliep. De luchtaanval^ LONDEN, 5 Sspt, (Riuter.) Het ministerie van oorlog meldtTusschen half elf g.ster avond en twee uur hedennacht passeerden sen groot aantal vjjandelijke aeroplanes de Z.O. kust over een groote uitgestrektheid. De aan vallers schenen afzonderlijk of in groepen van twee ot dtie aeroplanes te hebben gevlogen, waardoor hun aantal moeilijk geschat kon worden, maar het is mogelijk, dat wel een twintigtal vliegtuigen aan den raid dëelnauien. Omstreeks 11,20 uur weid bemerkt, dat eenige aeroplanes de omgeving van Londen naderdeu, waar te kwart voor twaalf de eerste bommen geworpen werden. Van dat oogenblik af tot circa één uur werden in bet district L >nden 40 oomjoen geworpen. Ook in vele kustplaat- vielen projectielen. De materieele schade is niet belangrijk. Een vjjandelijke aeroplane werd neergeschoten en kwam voor Sbeemes in zee terecht. (Later telegram.) Het Persbureau meldt, dat bij den luchtaanval elf personen gedood en 62 gewond zijn. LONDEN, 5 Sept. (Eigen bericht.) De lucht aanval van gisteravond was de eerste Duitsche raid bij maaulicht. Ofschoon het mooi weer was, hing er eenige nevel, zoodat de aeropla nes niet zichtbaar waren. Toch sprak ik eeüige personen, die beweerden ze te hebben gezien, hoewel zij onzeker waren over het aantal, maar vermoedelijk waren er vrij veel, te oordee- len naar het geraas der schroeven. Van kwart voor twaalf tot middernacht duurden de ontploffingen der geworpen bom men en het gebulder vau het alweergeschut onafgebroken voort, en eveneens van 12 40, toen de tweede aanval begon, tot één uur. Vele personen zochten een schuilplaats in de stations van den ondergronaschen spoorweg en in kelders. De raid veroorzaakte meer upwondenheid dan een der vorige, omdat het gesnor der mo tors voortdurend werd gehoord, zonder dat iemand kon zien, waar zich de aanvaller bevond. Scarborough gebombardeerd. Reuters bjjz. dienst seint nog omtrent de beschieting van Scarborough, dat het een prachtige dag was geweest en dat tal van picnic-gezelschappen in de omgeving vertoef den en duizenden vacantiegaugers zich langs het strand en de boulevards bewogen. De duikboot werd gezien op ongeveer drie mijlen van de kustzij bombardeerde ongeveer tien minuten achtereen, uit twee kanonnen. Enkele granaten vlogen over de stad anderen kwa men aan het strand neer. Na verloop van minuten durfde de duikboot bljjkbaar den aanval niet voort te zetten, vreezende voor de Britsbhe mijnenvegers die naderden. De duik boot met snelheid onder. PETROGRAD, 5 Sept. (P.T.A.) Offi. In de streek van Riga bljjveu de Russische troe- peD, na de Lijflandsche Aa te zjjn overgestoken, in N.O.richtiDg langs de kust van de Golf van Riga terugtrekken. In de streek van deu straat weg naar Pskof en van de Aa bereikte de vjj- and, die het offensief voortzet, den overgang dezer rivier bjj Abrant en Je hoeve Hinzen- berg, 5Q werst ten N.O. van Riga. De Ras-

Ter Neuzensch Volksblad / Zeeuwsch Nieuwsblad | 1917 | | pagina 2