Van het Oostelijk oorlogstooneel. Van het Italiaansch-Oostenrijkschc gevechtsterrein. Op Zee Yan het Westelijk oorlogstooneel. BINNENLAND. UIT 0UZE QMSEVIUa. LONDEN, 3 September (Reuter.) Officieel Iu den afgeloopen nacht heeft da vijand voor de derde maal voorposten ten Z.W. vau Heurincourt trachten te nemeD, maar hij werd afgeslagen. Wij deden een met succes bekroon den overal ten Z.W. van Monchy le Preux, verrasten den vijand volkomen, vernielden schuilholen en maakten 18 gevangenen. BERLIJN, 3 September. (Wolff,) In Vlaan deren staakten de Engelsche gedeeltelijke aan vallen der laatste dagen. Het Britsche geschut heeft den strijd hervat; een nieuwe stryd der wederzijdsche artillerie om de overmacht is ingezet. Bijzonder hevig wa9 het vuur, dat by tusschenpoozen tot een veroietigingsvuur aan zwol in de streek van Nieuwpoort en aan beide zijden vaa den spoorweg Boesingh-Staden. De aiweer werkzaamheid der Duitsche batteryen had succes. Ten N.O. van Boesinghe werd een groote munitieopslagplaats getroffen, die met een over grooten afstand hoorbaar gekraak ontplofte. De Duitsche vliegers waren buitengewoon werkzaam. Op Calais en Duinkerken werden met waargenomen goed succes bommen ge worpen. In Artois drongen de Duitsche stormtroepen over driehonderd meter breedte en tweehonderd meter diepte de Engelsche schansen binnen, waar zij talryke wjjkplaatseu en mjjngangen tot ontploffing brachten en de loopgraafbe- zetting zware verliezen berokkenden. Aan den weg Atrecht-Kamerijk mislukte na een kort roffelvuur een Engelsche aanval. Om één uur 's ochtends werd ten noorden daarvan een voorbereide Engelsche patroelje-aanval afge slagen. Op het Aisne-front werd den Franschen het grootste gedeelte van hun geringe terreinwinst van hun laatsten aanval by Hurtebise door taaie, dag en nacht voortgezette kleine gevech ten wederom ontrukt. Het Fransche offensief by Verdun is verlamt. Het artillerievuur was slechts in den avond van 2 September beobsten het Chaumebosch krachtiger Belgische burgers weggevoerd. HAVRE, 3 September. (Part.) Uit een dokument, medegedeeld door de Belgische re geering blykt, dat de burgers van Langemarck, Staden, Elverdingh, Woumen en Roesselare door de Duitschers zijn weggevoerd. Daarin zijn niet begrepen de mannen van 16 tot 60 jaar. Dezen worden gedwongen te arbeiden in loopgraven. Verscheidenen zijn er reeds door granaten gedood. De Duitschers gaan bij hun ontruimingen in België aldus te werk. De bewoners moeten met hun pakken naar het station gaan. Vrouwen, kinderen en grijs aards moeten plaats nemen in de eerste rij tuigen, de mannen worden in de achterste rijtuigen geborgen. Wanneer de trein vertrekt, worden de achterste wagons met de mannen er in afgehaakt. Eerst wanneer zij de plaats van bestemming bereikt hebben zien de vrou wen en kinderen welk lot er aan de echtge- nooten, vaders en broeders bereid is. De Duitschers vorderen veel arbeiders voor de loopgraven op. In de streek van Kortrjjk en Meenen zijn reeds 2000 burgers met ge weld door den vijand ingelijfd. Riga genomen. BERLIJN, 3 Sept. (Wolff,) Officieel ver luidt vanavond Riga is genomeD. WEENEN, 3 Sept. (Karr. bureau) Officieel Ten N.W. van Focsani en ten Z. van Okna hebben de Russen en Roemeniërs weer vergeefe aangevallen. liezen met zich brachten. In het bergland tussehen de Suzitsa en de Putna en bij Ma- racesti werden d« aanvallen der Russen en Roemeniërs zonder winst en met vele verlie zen afgeslagen. WEENEN, 3. September. (Kor. bureau.) Officieel Op den \lonte San Gabriele hebben gisteren vóór het aanbreken van den dag ver richtingen onzer troepen tot levendige gevech ten geleid, die gunstig verliepen, 's Middags en 's avonds mislukten aan de noordelijke hel ling van den berg forsche aanvallen van de Italianen. Ook beoosten Görz en bij Jamiano bleven voorwaartsche bewegingen der tegen standers vruchteloos. Italiaansche vliegers wierpen bommen op ver scheidene plaatsen van de Istrische westkust. Zeevliegers van ons verdreven een vijandelijk luchtsmaldeel, dat op Triëst aanstuurde, voor bet 't doel had bereikt. ROME, 3 Sept. (Stefani.) Officieel Op het geheele front was de geschutwerkzaamheid overwegend. Zy was heviger ten oosten van Gö'z en op de Karst-hoogvlakte. In het Bre- stovizza-dal slaagden wij er gisteren in om na een zeer verbitterden strijd,'onze linie nog in oostelijke richting vooruit te schuiven en dèn vyaud eenige heuvels te ontrukken. Een hef tige vijandelijke poging tot een tegengaan werd door ons vuur verstikt. Het aantal gevangenen op het Julische front bedroeg den eersten en tweeden September acht officieren en 839 manschappen. Bij de herovering van de vooruitgeschoven stelling in het Zebru-dal, die gisteren werd gemeld, ontnamen onze Alpen-troepen den vij and ook een kanon en drie machinegeweren. Het treffen ter zee op de Deensche kust. KOPENHAGE, 3 Sept. V. D. De Deen sche bladen deelen over het gevecht tussehen de Duitsche en Engelsche schepen bjj de Deensche kust mede, dat 4 Duitsche wacht schepen zich voor de overmacht op Deensch gebeid terugtrokken. De Engelschen schoten voortdurend, met het gevolg dat granateD op de Deensche kust vielen. Het dorp Bjerregaard werd meermalen getroffen. Niet ontplofte Engelsche granaten werden" gevonden. Een Engelsch oorlogsschip schynt zwaar getroffen te zijn, doch kon met de andere mee komen. Om 8 uur begon een nieuw gevecht tus sehen de Duitsche en Engelsche versterkingen bij Busby, 5 schepen vochten tegen 8. Om 10 uur waren er nog 5 Duitsche schepen over. De Engelsche torpedojagers voeren weg. Hon derden Duitsche matrozen zjjn geland. Berlinske Tidende deeltmede,dat de Deensche regeering protesteeren zal tegen deze Engel sche schending van het territoriaal gebied. KEU DEN, 2 Sept. De correspondent van »Politiekenc meldt, dat 2 U-booten aan het gevecht deelnam -n. De Duitsche zeelieden gelooven, dat de Engelschen meer dan 1500 granaten hebben afgevuurd 16 Engelsche schepen, w. o. 3 van het grootste type slag schepen, paseerden ter hoogte van Boodjeig. Het eskader ging in Westelyke richting, 2 Duitsche vliegtuigen vervolgden het. mogelijk, opdat er einde'ijk maatregelen tot beëindiging van den strijd worden genomen. Het comité te Stockholm is nu voornemens, die eveneens tot de organisateurs der confe rentie behooren, uit Londen te Stockholm zijn weergekeerd, een datum voor de conferentie vast te stellen. Uit Petrograd komen berichten, dat een contra revolutionaire samenzwering is ontdektde uit barsting zou plaats hebben tijdens de confe rentie te Moskou. Wie de samenzweerders zyn wordt in de telegrammen zorgvuldig verzwegen er wordt slechts in gezegd, dat er politieke personen en officieren in betrokken zyn. Waar schijnlijk stond het overbrengen van den Tsaar naar Siberië in verband met de ontdekking dezer samenzwering ten doel had de heerschappij van den absoluten bureaucratischen regeerings- vorm te herstellen en den Tsaar weder op den troon te plaatsen. Dat zulke contra-revolutionaire pogingen te wachten waren, is duidelijk op elke actie volgt een reactie, die streeft naar het herstel van den vroegeren toestand. Dit was in Rusland van den eersten dag af te wachten, temeer, toen de revolutie geheel den linkschen kant uitging en dus de rechtsche reactionairen den steun wonnen van de meer gematigde midden massa, die zich naar rechts wendde uit vrees voor de linkache overheersching. Voor het oogenblik zijn die pogingen der reationairen, om een contra-revolutie te beginnen, mislukt. Maar daarmede zyn deze nog niet uit. De revolutionaire regeering neemt thans krachtige maatregelen. Reeds wordt gemeld, dat alle leden van het huis Romanof onder »voogdjjt van den staat zyn gesteld, wat niet veel anders beteekenen kan dan ouder voort durende controle. En men meldt tevens, dat er plannen bestaan om alle leden van het huis Romanof uit Rusland te verbannen. Zy kunnen dan buiten Rusland hunne contra-revolutionaire samenzweringen voort zetten. Aan het westelijk front hebben de gevechten weinig te beteekenen. Aan den Chemin des Dames hebben de Franschen een aanval gedaan in de streek van Hurtebise, waarin zij hnnne linie iets konden vooruitbrengen. Aan het Vlaamsche front hebben de Duitschers bij Havincourt een aan val gedaan, waarin de Engelschen een eindje moesten teruggaan later slaagden dezen er weder in de verloren posten te herwinnen. Aan het Oostelijk front is de gevechtsactie krachtiger geworden in het noordelijk deel, aan de Dwina, waar de Duitschers de rivier, ten z.o. van Riga overtrokken. De Russen, die aan den westelijken oever van de rivier nog een bruggehoofd hadden, hebben dit snel ontruimd. In Engelsche kringen wordt gemeend dat deze aanval den Duitschers in verband met de maritieme actie in de golf van de Riga, van groot belang kan worden en ernstige beteekenis kan krijgen, voor de militaire positie van Petersburg. De »Daily Chronicle* zegt, dat die operaties in de golf van Riga thans beter uitzicht zullen hebben, dan in Augustus 1915. Het doel ervan schynt te zijn, steun te bieden aan den linkervleugel van het Duitsche leger bij den opmarsch naar Riga en op den weg naar Petrograd. In het Roemeensch-Russische grensgebied in Moldavië doen de Russen hevige aanvallen, in de streek ten n. van Focsani maar zonder veel succes. En in Macedonië hebben de geallieerden hevige aanvallen gedaan. Het Duitsche be richt meent, dat thans ook generaal Sarrail wil deelnemen aan het algemeene offensief maar volgens de jongste legerberichten werden daar eerst de Servische en daarna de Fransche aanvallen afgeslagen. De Franschen slaagden er wel in aan den straatweg MonastirPrJep in de voorste Bulgaarsche loopgraven door te dringen, maar zy werden er in een handge meen weder uitgeworpen. Officieele communique's. PARIJS, 3 September. (Havas.) Officieel Aan het Aisne-front gescbutstrijd tussehen Cerny en Hurtebise. De Duitschers hebben herhaaldelijk de Fransche linies bewesten Hur tebise trachten aan te vallen. Het vuur der Franschen stuitte hen overal. Een andere poging op de hoogvlakte van Aillles is eveneens misgeloopeu. Aan den rechteroever van de Maas was het geschut druk in da weer aan het front Semog- neux-Beaumont. In Woevie is een Duitsche overval op Fransche posten ten N..W. van (naam ontbreekt, Red.) op niets uit geloopen. De Franschen maakten gevangen. Duitsche vliegers hebben bommen geworpen op Duinkerken en Belfort. Te Duinkerkan zyn verscheiden menschen van de burgerlijke bevolking gedood of gewond. LONDEN, 3 Sept. (Reuter.) Officieel be richt uit het Russische hoofdkwaitier, draadloos" door de admiraliteit opgevangen. De streok var. Riga is ontruimd wegens den dreigerrden toestand. Bewesten Riga trekken wij teiug op de linie Bildelirg-hof, Medem en Daleo. In de riching van Ikskoel drong de vjjand in de stellingen bij de rivier Jagel. Eenige onzer afdeelingen verlieten hun stellingen vrywillig en trokken noordwaarts. In de richting van Focsani zyn vijandelijke aanvallen onder zware verliezen afgeslagen. BERLIJN, 3 Sept. (Wolff) Terwijl het algemeene offensief der entente in het westen tot dusver zonder eenig stellig succes is ge bleven, is het haar door den geslaagden Duit- schen aanval in het oosten niet eensjmogelyk haar tweede, Bescheidener doel te bereiken de Duitsche strijdkrachten te binden en Rusland te ontlasten. Niettegenstaande de Russen sedert langen tijd met een Duitsche onderneming in Riga rekening bielden en ondanks de krachtige bezetting van den rechteroever van de Duna, gelukte de moeilijke onderneming van den overtocht over den breedeu stroom in haar vollen omvang. In Moldavië zetten de Russen en Roemeniërs tevergeefs hun aanvallen voort, die zware ver- Granen uit de Vereenigde Staten. Reuter seinde Zondag uit Washington Het blykt thans, dat het departement voor de uitvoeren geweigerd heeft de schikking goed te keuren, die was getroffen voor de verdeeling van de tonnenmaat (der Nederland- sche schepen in de Amerikaansche havens) tussehen Nederland en België, als landen van bestemming der verscheepte goederen. Alle graanladingen in de Nedeilandsche sch«pen zijn bezig te bederven en zijn enkel nog geschikt als veevoer en daar veevoeder in de Ver. Staten meer noodig is dan in Neder land, wil het departement voor de uitvoeren niet toestaan, dat het graan der Ver. Staten verlaat. Amerikaansche ambtenaren beweren, dat Nederland voor de eerstvolgende twee of drie maanden goed voorzien is, achten het ook onwaarschijnlijk, dat uitvoer, vau welke voedingsmiddelen ook, naar eenig neutraal land gedurende de eerstvolgende maanden wordt toegestaan. Tarwe. Het dagelijksch bestuur der Zeeuwsche Land- bouwmaatschappij heeft den minister van land bouwnijverheid en handel telegrafisch verzocht, ten spoedigste den minimum garantiepijjs voor tarwe, oogst 1918, vast te stellen op f 25 per 100 K. G.; mildere bepalingen te maken voor bet behoud van granen, overmaalsel en eigea tarwe voor het bakken van brood voor het gezin en het personeel. De landbouwers zullen, zoo wordt in het telegram gezegd, bij de tegen woordige regeling geen tarwe zaaien. Naar wjj vernemen heeft ook de heer E. H. T. van Borssum Waalkes de benoeming tot wethouder aangenomen. In de gisteren gehouden vergadering van den gemeenteraad alhier, werden de her kozen leden de heeren A. Visser, M. Eijke en an Borssum Waalkes, benevens het nieuw gekozen lid de heer H. J. van den Ouden, beëedigd. Zij werden door den Voorzitter ge- lukgewenscht en namen daarna zitting. Voor kennisgeving werden aangenomen, berichten van Ged. Staten betreffende goed keuring van het raadsbesluit tot vaststelling van een Kohier der schoolgelden, en het raadsbesluit tot verkoop van gemeentegrond aan Plansoen. Nog was ingekomen een schrijven van den heer T. van Pienbroek met bericht, dat hij de benoeming 4ot lid der plaatselijke commis sie van toezicht op het lager en middelbaar onderwijs, aanneemt. De adressen van mejufvrouw D. van Wjjck, met verzoek om een locaal voor het geven van les in de Fransche taal en van F. J. Ver linde met verzoek om aansluiting van zyn nieuw te bouwen perceel aan het gemeente riool, werden gesteld in handen van B. en W. De Voorzitter deelt omtrent het levens- middelenbedrijf mede, dat met een beetje zuinig beheer er met het op de begroottng uitge trokken bedrag van 18000.— zal worden toegekomen. Alsnu bad plaats de benoeming van twee wethouders. Allereerst wordt een stemming gehouden ter voorziening in de vacature ontstaan door het aftreden van den heer A. Visser. De heer Visser wordt benoemd met 12 stemmen. Een briefje was blanco. Alsnu heeft een stemming plaats ter voor ziening in de vacature, ontstaan door het bedanken van den heer D. J. Dee3. Bij de eerste stemming en de opnieuw daaropvolgende vrije stemming werden uit gebracht op de heeren Van Borssum Waalkes 5, De Jager 5 en Eijke 3. Bij de nu volgende herstemming tussehen de heeren Van Borssum Waalkes en De Jager werd gekozen de heer Van Borssum Waalkes met 6 stemmen. Op den heer De Jager waren 4 stemmen uitgebracht, terwijl 1 briefje blanco was. Bij de herstemming onthielden de heeren Van Borssum Waalkes en De Jager zich van stemming. üp de vraag van den Voorz. verklaarde dhr. Visser de benoeming aan te nemen, onder dankbetuiging voor het in hem opnieuw ge stelde vertrouwen, terwijl dhr. Van Borssum Waalkes verklaarde, van den termijn die de wet aangaf om zich te beraden, gebruik wenschte te maken. Tot leerares in de Engelsche taal aan de H. B. 3., werd met algemeene stemmen be noemd mej. J. J. Stempels te 's Gravenhage, zulks met ingang van den dag van indienst treding, wat zoo spoedig mogelijk wordt ver wacht. Op voorstel van het Dag. Bsstuur wordt voorgesteld tot toepassing der huurcommissie- wet en daarvoor een bedrag van f 500 te vo- teeren, waarvan het rijk de helft zal betalen. Na eenige discussie, waarbij dhr. De Jager de vraag stelt waar dit geld eigenlijk voor noodig is en de Voorz. antwoord dat dit moet dienen voor pressntiegeld der leden, bestaande uit een Voorz. en vier leden, en bezoldiging van een secretaiis, stelt dhr. De Jager voor, omdat hij bet bedrag te hoog vindt, daarvoor f 250 te bepalen, dat is dan f 125 voor rekening der gemeente. Een bemiddelings-voorstel van den heer Van Hasselt om 1400 ter beschikking te stellen wordt aangenomen en daarmede be sloten tot het instellen van een huurcommissie voor de gemeente Ter Neuzen. Met alg. stemmen, wordt op advies der ge zondheids-commissie, besloten tot verlenging van den termijn gesteld hij de onbewoonbaar verklaring van de woning van de wed. Saelens. Aan den directeur van de H. B. S., de heer Ten Bruggencate, wordt opgedragen het geven van les in de aardrijkskunde aan die inrichting. Goedgunstig wordt beschikt op de adressen van Vroegop en Rouw, waarbij afwijking der bouwverordening werd verzocht. Tenslotte worden opnieuw geregeld de pensioen grondslagen van de leeraren der H. B. S. de heeren Temperman, Middelberg en Van der Ejjk. "V.

Ter Neuzensch Volksblad / Zeeuwsch Nieuwsblad | 1917 | | pagina 2