LACHLUST, Gemengde Berichten. INGEZONDEN STUKKEN. Laatste Berichten. Burgerlijken Stand. H'jogwatergetij te Ter Neuzen. Advertentiën. J. D. DIJK, en waardeering gesproken en het was voor namelijk de heer I. Lijbaart ^an Zuidzande, die in een keurige en pakkende rede den geest van Vermast naar voren bracht, die als onver moeide den weg heeft gebaand voor zoo menig gezelschap in ons district aan welks hoofd de nazaten van zjjn leerlingen het cachet van een overwinnend geduld geven. Het gansche feest verliep in de beste orde. IJzendijke verstaat de kunèt van feestvieren. Naar wij vernemen is het Maandag nog recht gezellig geweest. Voor de woning van den burgemeester werd het Volkslied gespeeld. Het muziekgezelschap maakte een rondgang door de plaats, waarna op het marktplein nog eenige nummers werden ten beste gegeven. De markt bood een geschikte gelegenheid voor een bal-champêtre. Het was tamelijk laat, eer ieder zjjne leger stede opzocht. Evenals Zondag tevoren ging alles in de beste harmonie. In de op Vrijdag gehouden vergadering van den raad der gemeente Sluis, die door alle' leden, behalve den heer P. J. de Bruijne, werd bijgewoond, werden de geloofsbrieven van den heer E. F. Janssens onderzocht, en werd tot zijn toelating besloten. De gelodfs- brieven van het herkozen lid P. J. de Bruij ne konden niet onderzocht worden, als zijnde nog niet ingezonden. Als onderwijzer aan school A werd met algemeene stemmen benoemd de heer J. H. Gevaert, met wien op de voordracht stonden de heeren A. Bruijnooge te Hooge-Zwalu we en W. H. Hardon te Nieuwvliet. Als lid der commissie tot wering van school verzuim werd met algemeene stemmen herbe noemd de heer C. L. Boes. Vervolgens werd goed gekeurd de rekening van het algem. armbestuur van Heille over 1916, bedragende in ontvang 2843,21, in uitgaaf ƒ2083,011/, Een verzoek van den kantonnementscom- mandant, om, voor rekening van het Rijk, eenige veranderingen aan het arrestantenlokaal voor militairen aan te brengen werd toegestaan. Verder werd de verordening op de heffing van een hoofdei, omslag gewijzigd, en het bedrag voor aftrek van noodzakelijk lerens- onderhoud gebracht van ƒ250 op ƒ400. Ten slotte werd een commissie benoemd, beslaande uit den voorzitter en de heeren E. F. Janssens en A. Aernoudts om een on derzoek in te stellen, ten einde maatregelen te nemen, indien men van gasverlichting ver stoken mocht worden, een andere straatver lichting te verkrijgen. Verblijfsbepalingcn. De commandant der stelling van de monden der Maas en der Schelde heeft het verblijf in zijn gezagsgebied ontzegd aan de 45 jarigen M. de Clerc'q, landbouwer en koopman te Philippine, zulks wegens het betrokken zijn bij den smokkelhandel. Aan E. Maas, inder tijd uitgezet, werd vooorwaardelijk vergunning verleend terug te keeren. Diefstal te Vüssingeu. De politie te Vlissingcn zet haar onderzoek in zake den diefstal in het magazjjn van het provinciaal vluchtelingen-comité met kracht voort. Thaus is ook aangehouden een Belg, die met het toezicht op de goederen belast was. Bij een huiszoeking in zijn woning werd een zeer groote partij goederen aangetroffen en in beslag genomen, welke minstens een waarde van f 1500 vertegenwoordigt. De voorraad in beslaggenomen goederen bij de verschillende huiszoekingen, is dan ook enorm groot. Antiquiteiten diefstal te Middelburg, De politie te Middelburg ontving bericht, dat uit de Old Dutch Galery een magazijn van antiquiteiten, verschillende voorwerpen waren ontvreemd. Door den inspecteur van den Dolder werd direct een uitgebreid onderzoek ingestejd, waarbij te Vlissingen in beslag werd genomen een bransch gouden savonet dames horloge en te Middelburg bij een goudsmid twee antieke naaldenkokers, 1 antiek koperen Engelsch horloge, een gouden slootje met an tiek miniatuur, terwijl hij een huiszoeking twee antieke uurwerken, afkomstig uit zilveren horloges, waarvan de kasten verkocht zijn, werden gevonden. Deze huiszoeking had plaats bjj zekeren C. J. L., die thans gedetineerd is wegens diefstal in een zuivelfabriek, welke zaak Dinsdag voor de rechtbank wordt be handeld. L. bekende, ook den diefstal in de Old Dutch Galery, waarbij hij door een val- sche sleutel binnen kwam. Ook heeft L. zich nog schuldig gemaakt aan diefstal van een horloge van een inwoner dezer stad, welke horloge door zijn vrouw in het kanaal is ge worpen. In de tram van Middelburg naar Vlis singen Nieuwsgierig toerist vraagt aan een boerin, die tegenover hem zit met een klein kind op haar knie, ingepakt, zooals men dat van de boerenkleuters kentWel juffrouw, nu moet u me toch eens vertellen, wanneer u dat kind ook zulke mooie kleeren aantrekt als u aan hebt. Boerin Bè nooit Toerist: Nooit? Maar u zult het toch wel net zoo kleeden als u zelf? Boerin Bè, nee ToeristMaar juffrouw, waarom niet Boerin Omdat 't een joe.igetje is. De tram daverde van het gelach, waaraan de vrager smakelijk mee deed. Ernstig ongeluk. Zondagmiddag had op de Maas tusschen Brielle en Oostvoorne een ernstig ODgelnk plaats. Een zeiljachtje uit Rotterdam voor het z.g. »Steenen Baken*. Vermoedelijk door den stroom en den sterken wind is het vaartuig tegen de zich aldaar bevindende ver in de Maas voor uitspringende dammen geslagen, waardoor het kantelde en zonk. De inzittenden trachtten zwemmende den oever te bereiken, hetgeen echter aan één hunner gelukte. De andere, een jonge man uit Rotterdam, is verdronken. Een goede vangst. Door een drietal rijksambtenaren is, aldus schryft de »Eemsbode*, te Delfzijl, Woensdag nacht een goede vangst gedaan. Even na 12 uur, toen ze laDgs den zeedijk* bij Borgsweer surveilleerden, hoorden ze een geknars alsof een boot langs de steenen glooiing schuurde. In de richting van 't geluid slopen ze nader en zagen toen, Hauw zich af-, teekenend tegen de lucht, eenige menschen druk bezig. Toen de ambtenaren hef oogenblik gunstig oordeelden, sprongen ze op en renden naar de boot, welke tegen de steenen lag. Deze werd direct afgestooten, doch op de sommatie van de ambtenaren, die door eenige revolver schoten aan hun woorden kracht bijzetten, zagen de inzittenden van verder verzet af. Het waren een onderofficier en twee matrozen van het Duitsche wachtschip »Wezer«. Een der smokkelaars, een zekere D., uit Borgsweer, militair, werd gegrepeD, twee an dere ontvluchtten, doch de namen zijn bekend. Het bleek, dat het de moeite waard was. In de boot toch, die al bijna haar lading in had, waren kisten rubber, toiletzeep, boter, gecon denseerde melk, zakken met thee en koffie, te zamen wel een wagenvracht en een aan zienlijke waarde vertegenwoordigende. Boot met lading werden in beslag genomen. De ambtenaren, die al eenig dagen in die bunrt op de loer hadden gelegen, verdienen zeker een pluimpje voor hun flink optreden en zien hun moeite wel beloond. Als seiutoestel gebruikten de smokkelaars twee sigarenkistjes, waarin een* fietslantaarn. De Duitschers waren op de seinen afgeko men, zooals ze verklaarden. In verband met deze smokkelzaak werd in een viertal huizen van Borgsweer huiszoeking gedaan, welke echter geen resultaat opleverde. De aangehoudenen zij Vrjjdag naar Gronin gen getransporteerd. De kolennuotl. Uit Heerlen wordt gemeld Door den heer Stins, voorzitter van den Christelijken Mijnwerkersbond, is Maandag middag aan den Minister van Oorlog het volgende telegram verzonden >Gezien de kolennood in- het land dringen wij er nogmaals bij Uwe Excellentie op aan allen Nederlandschen gemobiliseerden mijn werkers kleiu verlof te geven, waar door de mobilisatie al zooveel degelijke mijnwerkers aan het bedrijf zijn onttrokken en inwilliging van ons verzoek ongetwijfeld land en volk ten voordeele zjjn*. Turfgraven. Met het oog op den brandstoffennood heb ben een paar landbouwers te Vierpolders (bij Brielle) een onderzoek ingesteld naar den veen- rijkdom hunner kleilanden. Dit onderzoek heeft tot gunstige resultaten geleid. Onder een kleilaag, die varieerde van een halven meter tot twee meter, werd een dikke veen laag aangetroffen van blijkbaar uitstekende kwaliteit. Terstond werd dan ook een begin gemaakt met het steken van turf, welk voor beeld navolging vond. Ieder, die maar een stukje grond in eigen bezit heeft, is nu bezig aan het turfgraverswerk. Ook te Nieuwen- hoorn is men reeds begonnen met even gun- stigen uitslag. De moord in de Haagsche Alexander-kazerne. Zaterdagavond hebben eenige Haagsche re chercheurs in de Doelen-kazerne te Leiden ge arresteerd den wachtmeester Van den Berg, verdacht van den moord indertjjd gepleegd op den adjudant-onderofficier in de Alexander- kazerne te 's-Gravenhage, Afschuwelijke moord. Iu de Ooststeeg, buiten het Dorp Druten, woout het gezin der weduwe Van Gelderen, dat zeer ongunstig bekend staat. Een der dochters is gehuwd met den oppassenden C. van Thiem, vader van vier kinderen. Deze ontmoette Zaterdagavond twee zijner zwagers, dronken in een café. Ean van hen bracht hij naar zjjn schoonmoeder, waarop de andere het tweetal volgde. Of thuis getwist is moet nog blijken, maar vast staat, dat tegen halfelf Van Thiem door zijn zwager, bekend onder den bijnaam Den Eiber, met een schop de schedel werd gekloofd en door messteken in de borst doodelijk gewond werd. De ver moedelijke dader laadde den getroffene op een kruiwagen en bracht hem zingeude dorpwaarts, doch wierp hem onderweg onder een heg, waar Vau Thiem op aanwijzing van een paarden drijver gevonden werd. Hjj was nog bij kennis, gaf inlichtingen aan de politie en vroeg naar zijn ouders, te Leeu wen woüende. Zondagmorgen acbt uur is Van Thiem overleden. De dader is in arrest ge nomen. Het lijk is ter schouwing naar het schoollokaal gebracht. De justitie uit Tiel is naar Druten vertrokken. Inbrekers verrast. Zaterdagnacht te-oDgeveer 2 uur kwam de heer A. te Woersel, achter bij de worstfabriek der gecombineerde slagers, waarvan genoemde A. deelgenoot is. Hij bemerkte, dat inbrekers bezig waren de ijzeren, afrastering te verbreken, waardoor zij zich den toegang tot de worst- fabriek konden vergemakkeljjken. A. wist hen 'p de vlucht te drijven. Hij vond 'tevenwei veiliger de politie te waarschuwen, waarop een agent met A. een tijd later op de aange duide plaats gingen surveilleeren. Daar bleek, dat de inbrekers hun werk hervat hadden. Zij gingen aan den haal, doch werden tegenge houden door een tuinomrastering. Toen ont stond er een kort handgemeen tusschen ver volgers en vervolgden, waarbjj een der inbre kers, zekere Geene te Woensel, een zwaar hagelschot in een been opliep. De anderen (2 of meei) wisten te ontkomen. Voor G. werd dr. V. gewaarschuwd, die oordeelde, dat na een voorloopig verband, het raadzaam was hem naar het ziekenhuis te vervoeren. Het bleek, dat G. goed bekend was op het terrein. Hij had er reeds eenige dagen aan den bouw van een woning gewerkt en had zich goed geoiiënteerd. Hij weigert de namen zjjner kameraden te uoemeD. Buiten verantwoordelijkheid der Redactie. Mijnheer de Redacteur. Naar ik hoor, zijn thans z.g. vrije kolen in beslag genomen. In Dordrecht en andere plaatsen gebeurde dit reeds vroeger. In deze zaak zit weer iets onbillijks. Want wat moet er gebeuren met de voor raden sinds weken of misschien maanden iD Ter Neuzen en omgeving op verschillende plaatsen bezorgd Men gevoelt, als men den een aanpakt, toch de ander niet vrij kan uitgaan. Leeringen wekken, voorbeelden trekken. En du is het wel ongelukkig, dat sommigen de dupe worden, die het voorbeeld van zoo- velen eens willen volgen. Of is het de bedoeling eene taxatie van alle kplenvoorraden te maken Daar ik buiten alles sta, maar niet geheel een onbekende ben in wat soms overdag, maar vooral bij avond en nacht zich in Ter Neuzen afspeelde, wil ik die vraag nadrukkelijk doen, daar vóór alles en zeker »in deze tijdsomstan digheden* (wat is er vaak niet met deze uit drukking gesold) rechtvaardigheid dient be tracht. Er ontbreekt in ons lieve land nog hreel wat aan de controle bij de levensmiddelen- en brandstoffen voorziening. Men begint óf te vroeg óf te laat, Het laatste zal wel het meestt voorkomen. Met het oog op den brandstoffennood, die stellig bij den huidigen toestand te wachten is, zullen ingrijpende maatregelen noodzakelijk zijn. Maar op den voorgrond sta, dat ieder burger gelijke rechten heeft en aan den een niet ont houden wordt, wat den ander werd toegestaan. Een goed verstaander heeft aan een half woord genoeg. Dankend voor de opname. Uw dw. OBSERVATOR. Het vredesvoorstel van den paus. ROME, 20 Augustus. (Reuter.) De Eugel- sche gezant heeft aan het Vatikaan medege deeld, dat de Engelsche regeering de ontvangst bericht van de Pauselijke nota en dat zjj die in welwlllenden, ernstigen geest zal onder zoeken. WEENEN, 21 Augustus. (Corr. Bur.) Iq hun besprekingen van de vredesnota van den Paus, leggen de bladen er den nadruk op, dat de van een geest van gerechtigheid en naasten liefde doortrokken nota van den Heiligen Vader, zoowel in de toonaangevende kringen teWee- nen met de meeste sympathie en achting ia beoordeeld, maar ook bij de Duitsche regeering denzelfden indruk gemaakt. De bladen zien in de concrete voorstellen van den boodschap van den Paus een gescbik- ten grondslag voor onderhandeling. Duikboot vernielde ROME, 21 Aug. Officieel, In het Noordelijk deel der Adriatische Zee werd een vijandelijke duikboot door een Italiaansch watervliegtuig in den grond geboord. TER NEUZEN. Huwelijks-aangiften. 17 Aug, Franciscus Jacobus Dhaeze. 27 j., jm en Sophia Suzanna Lauret, 25 j., jd. Honore Cornelis Aman- dus Fermont, 25 j jm. en Maria Theresia Dhaeze, 25 j., jd Adriaan Beerens, 24 j., jm. en Dina Jan- neke Machielsen, 18 j., jd. Leo Gustavus van Kerck- hove, 22 j., jm. en Anna Louisa Strobbe, 24 j jd. Huwelijks voltrekkingen. 16 Aug. Benjamin de Quelerij, 30 jjm. en Suzanna Pieternella den Outer, 21 jjd. Geboorten. 12. Aug. Joel Marie Gust ave, z. van Jean Pierre Marie Francois Henri Standaert en Marie Bertha Pfjnaert 13 Aug. Gustave Albert, z. van Edmond Van Acker en Madeleine Julie Marie Louise Goeminne. Cornelis, z. van Adriaan Pieter Kornelis Onderdijk en Pieternella Jacoba Verheul. 14 Aug. Janna, d. van Willem de Doelder en Pieternella Goetheer. Cornelia d. van Adriaan Wisse en Johanna van der Weele. Daniel Corne lis, z. van Willem Kafjser en Catharina Schieman. Johannes Daniel, z. van Edumondus Alofjsius Sijs en Dina Elve. 17 Aug Lidewefj, d. van Arieden Exter en Catharina Pladdet. Overlijden. 13 Aug Ludovica Sebastians Vercam- men 27 j., echtg. van Isidores Westerlinck. Reinier, Harte 64 j., echtg. van Maria Wisse. AXEL. Huweljjks-aangiften. 9 Aug. Henri Franciscus de Vleeschhouwgr, 25 j., jm. en Julia Maria de Coninck, 27 j., jd. Huwelijks-voltrekkingen. 2 Aug. Adriaan Bol- leman, 52 j weduwn. en Dina de Koefjer, 47 j. wed. Johannes van Eijk, 22 j., jm. en Suzanna Johanna de Groote, 21 j., jd. Geboorten. 4 Aug. Jan, z. van Andries Lourens en Adrians Hamelink. 9 Aug. Louis, z. van Arij Jannis Schieman en Adrians Elisabeth Wiemes. 10 Aug. Dingetje Tanneke, d. van Abraham van IJk en Tanneke Scheele. 12 Aug. Maria Maatje, d. van Pieter van Langevelde en Catharina Ver- s rate. 14 Aug. Pieternella, d. van Andries Jaco bus Hamelink en Dina den Engelsman. 15 Aug. Elizabeth Adrians, d. van Mechiel Willem Visscher en Klara Bakker. Overlijden. 7 Aug. Sophia Roels, 78 jd. van Pierre Jean en Dorothée van Damme. DAGEN. Voorn. Nam. Woensdag 22 Aug. 5.3 5.19 Donderdag 23 5.33 5.49 Vrjjdag 24 6.7 6 25 Zqterdag 25 6.46 7.8 Zondag 26 7.37 8.7 Maandag 27 8.44 8.29 Dinsdag 28^ 10.15 11.2 Heden verscheen de 3e druk van het beroemde Voordrachten- Goochelboek bevattende 26 komieke scènes, vroolijke voordrachten enz., alsmede een aantal vermakelijkeGoochelstukjes. Prijs ƒ0.50. INHOUD: Hoe Piet Fransen de wedden schap won. Geen boterham en geen liefje. Wat zal ik voordragen Een plezierige dag. Proces-verbaal. Voorheen en thans. Kom maar boven als.je kunt. De dap perste der dapperen. Een week uit het leven van een vrjjgezel. Over een speldepunt. De ridder-orden koopman. De wonder-eieren. Ean vreemde erfenis. De gedienstige man. Een niet uit da loterjj. Eere wien eere toekomt. Door 't noodlot achtervolgd. De burgemeestersbril. Altjjd practiscb. Een vreeselijke ontdekking. De won deren van Janmaat. De koopman in post papier. Piot Scheurlos. De geestver schijning. De brillenkoopman. Antiqui teiten, en tot slot de prettige GOOCHEL STUKJES. Dit beroemde boek, waarvan in korten tijd 10.000 stuks verkocht werdeD, kost f 0.55, en- wordt na ontvangst van het bedrag per postwissel of in postzegels, goed verpakt en franco toegezonden door den uitgever GRONINGEN, 11 11 i» ii ii ii

Ter Neuzensch Volksblad / Zeeuwsch Nieuwsblad | 1917 | | pagina 3