Van het Oostelijk oorlogstooneel. Yan het Zuidelijk oorlogstooneel, Op Zee NED. INDIË. UIT 0N2E OMGEVING. no. Mannén wan Daad en de Misdaad. Ontploffing in een munitiefabriek Saloniki. Spoorwegramp. Een klein zeegevecht. Lombok. Een merkwaardig moordmotief. Uit Lausanne wordt geschreven Hoe nu in Rusland tie anarchistische en de misdadige elementen tot elkander staan, blijkt weder eens uit een oproep, dezer dagen op de muren der hoofdstad aangeplakt oudertee- kend door Kilabjerja, voorzitter van den bond van oud-misdadigers, en gericht tot de broe ders-misdadigers in Rusland. Hoort toe »De Russische revolutie is er niet overal in Rusland in geslaagd de misdadigers uit hunne ketenen te bevrijden. Terwijl te Schüsselburg, te Cherzon, te Kroonstad, in den Kaukasus, in Siberië onze broeders-misdadigers hunne herwonnen vrijheid genieten, blijven zij op andere plaatsen nog zuchten achter slot en grendel ten prooi aan de mishandeling eener onrechtvaardige maatschappij. Fier kunnen wij zeggen, dat iedere bevrijde broeder een zedelijk hernieuwde broeder is, dat hij geene misdaden meer begaat. Want de revolutie is ons Nieuwe Leven. Door haar werken wij voor het Nut van het Algemeen. Daarom, laat ons opstaan en onze broeders bevrijden. Laat ons hiertoe ons organiseereu. Laat ons eene compacte massa vormen en de zaak onzer broeders in Rusland ter hand ne men. Ons is het Nieuwe Leven. Dagelijks van 9 tot 7 bestaat er gelegenheid om als lid tot onze organisatie toe te treden op het Centrale Bureau van »Gevangenis en Leven*, waar ook onze statuten verkrijgbaar zijn*. Dit is geen grap ten koste van de anarchis ten van Kroonstad en elders. Het is nuchtere werkelijkheid Hoever overigens de misdadigheid der anar chisten gaat, kan blijken uit het feit, dat bij een der laatste gevechten aan het front op een gegeven oogenblik de hospitaal-soldaten de draagbaren nederlegden en de gewonden op het slagveld aan hun lot overlieten. Zij hadden acht uur gewerkt en het was tegen huD eco nomisch beginsel langer dan dit eenig werk te verrichten. De »Roesskaja Volja* meldt, dat dezer dagen te Petrograd een drietal individuen werd ge vangen genomen, dat bleek te behooren tot een geheim genootschap, opgericht om Kerensky uit den weg te ruimen. De drie arrestanten noemden zich Bolsjewiki. Ook worden voort- duurend personen in hechtenis genomen, die trachten het leger tot oproer op te zetten. ROME, 20 Aug. (Stefani.) OfficieelOp het Julische front is de strijd aan den gang. In den loop van den ochtend van gisteren, zijn de massa's van onze infanterie na het vuur van een etmaal lang, waariu onze artillerie de vijandeljjke stellingen met steeds toenemende felheid beukte, den opmarsch naar hun oog merken begonnen benoorden Anchove. Na de technische moeilijkheden alsmede den vijande- lyken tegenstand, schitterend te boven te zijn gekomen, zijn ze over tal van bruggen over de Isonzo gevoerd. Onze troepen trokken toen naar den linkeroever. Van Plava af tot aan zee hebben de onzeo, na voortvarend de eerste vijandelijke linie tot een verwarden en vorrae- loozen hoop verdedigingsmiddelen omgewoeld, te zijn overgetrokken, den tegenstanders van dichtbij in het nauw gebracht, welke, stevig ingegraven en door tal van machinegeweren en kanonnen gesteund, wanhopig tegenstand biedt. Twee honderd acht onzer vliegtuigen hebben onvermoeid aan den slag meegewerkt. Ze vielen de achter de vijandelijke stellingen op gehoopte troepenmassa's herhaaldelijk met bommen en machinegeweren aan. Onze infanterie blijft verwoed aan den gang, terwijl het geschut onvermurwbaar zijn ge weldig vernielingswerk voortzet. De verliezen der tegenstanders zjjn hoogst ernstig. De buit bljjkt nu af aanmerkelijk te zullen worden. Eenige kanonnen en veel machinegeweren vielen in onze handen, Tot gistoravond waren meer dan 7500 minderen en een hondertal officieren onze verzamelkauipen voor gevar- genen doorgekomen. MONTREAL, 30 Aug. (Reuter.) Te Ri- gand ^Quebec) is een fabriek, die ter vervaar diging van ontplofbare stoffen in gebruik was, in de lucht gevlogen. De eerste berichten behelsen, dat 40 belendende buizen door de kracht der ontploffing zijn »opgeblazen». Ge heel-de omtrek was met wrakstukken over dekt en in rook gehuld. Een bijzondere trein met geneesheeren en pleegzusters is van Mon treal naar de plek des onheils vertrokken. LONDEN, 20 Aug. (Reuter.) Reuter ver neemt, dat den 18den een heillooze brand te Saloniki is uitgebroken. Het aantal dooden is niet nauwkeurig bekend. Men was het yuur gisterenavond baas. WEENEN, 20 Aug. (Wolff.) In den nacht van Zaterdag op Zondag reed te Rekawinkel een locaaltrein in den om 9 u. 50 m. van het Westerstation vertrokken trein. Bij de botsing werden drie personen gedood, twintigzwaar gewond en een aantal anderen licht gekwetst. De Eugelsche admiraliteit meldt, dat lichte zeestrijdkrachten, die Donderdag in de Duitsehe bocht op verkenning waren, een vijandelijken torpedojager in de gaten kregen. Ze openden! het vuur en verjoegen het vijandelijk vaarJ tuig, Hoewel het herhaaldelijk geraakt werd' en in brand stond, kon het ten slotte- toch nog tengevolge van den zwaren mist door het mijuveld ontsnappen. Spoedig daarna kwamen vijandelijke mijnvegers in zicht. De Eugelsche vaartuigen openden een zwaar vuur. Minstens twee mijnvegers werden ernstig be schadigd. Doordat de mijnvelden zoo dichtbij waren konden de Engelsche strijdkrachten de vijan delijke -schepen niet achtervolgen. Gedurende het gevecht viel een duikboot de Engelsche vaartuigen aan en na het ge vecht een tweede. De Engelsche vaartuigen bleven echter onbeschadigd. Het Zondag te Maassluis binnenge komen stoomschip »Cromer« rapporteert dat 't Nederlands^he stoomschip „Leonora" door twee Engelsche torpedobooten naar Engeland is opgebracht. De „LeoDora" werd eerst door twee Duit sehe torpelobooten aangehouden. Deze zou den de „Leonora" naar Duitschland opbren gen, toen de Engelsche torpedobooten nader den en-gevecht aanbonden met de Duitsehe, waarbij deze laatste zonkenzij namen toen de „Leonora" mede naar Engeland. Het schip was geladen met cokes voor Zweden. Dit maakt het niet duidelijk waarom de Duitschers het aanhielden. De resident van Bali en Lombok seinde 23 Mei j.l. De assistent-resident van Zuid-Bali seinde: 27 dezer hebben ongeveer 125 inwoners van bet desagebied van Boekawati, onderafdeefing Gianjar, d e weigerden hun wegens poeri-dienst- verzurai door het districtsgerecht opgelegde straf van ten arbeidstelling te ondergaan, een 3 tal gearresteerde belhamels uit do haDden der politie ontzet en daarna een aanval ge daan op den controleur eu op een brigade ge wapende politie, die hen naar de gevangenis zou overbrengen, zulks nadat tallooza pogingen om hen tot rede te brengen, hadden gefaald. - De gewapende politie vuurde pas, toen zij in gevaar kwam onder den voet geloopen te worden, dus zuiver uit noodweer. Als gevolg waarvan, zonder verliezen onzer zijds, werden gedood vier verzetsleden en ge wond acht, waarvan sedert 1 overleden is. Hierop hebben de waerspannigen zich over gegeven, uitgezonderd een 20-tal, die de vlucht uam. De belhamels zjjn, volgens den zelfbestuur der, allen gevangen of gedood. De rust werd niet verder verstoord. De ass.-resident bezocht met den divisie- comtnandant nog in den afgeioopen nacht de plaats van het gebeurde. Volgens een nader gehouden telefoonge sprek inet den assistent-resident en den con troleur te Gianjar is gebleken als wederspan- nig bekende Soekawatiërs weigerden poeridien- sten te verrichten voor den regent van Gianjar, verklarende niet plichtig te zijn. Volgeus door den controleur direct ingesteld onderzoek, zjjn zij in de registers wel inge schreven als poeriplichtig. Door den controleur en het zelfbestuur is hun zulks gedurende ongeveer 2 uur uitgelegd en hun aangeraden zich niet verder te verzetten. De belhalmes weigerden aan het verzoek te voldoen, als gevolg waarvan de overigen volg den. De bevolking werd voor de eerste maal ca de aardoeving voor dezen dienst opgeroepen, zoodat misbruikmaking hiervan te hunnen op zichte uitgesloten is. Door den ass.-iesident werd tijdens de reis naar Gianjar de desa Soekawati bezochten alles rustig bevonden. Te Koetaradja werd door-den landraad naar het Nbl. v. Atjeh meldt afgedaan de zaak van den Atjeher Tenkoe Man uit het landschap Boebon, op de Westkust van ons gewest. Hem was poging tot moord op den lste machinist van de gouv. marine D. Kuitert ten laste gelegd. Beklaagde, een nog jeugdige man erkende teistond, dat hij hieiaan schuldig was. Op de vraag waarom hrp'getracht had een Europeaan te dooden, verhaalde hij, dut hij teeds vele jaren geleden een groote zoude had begaan, n.l. in zijn ouderlijk huis bloedschande had gepleegd, door welke zonde hij zich iD steeds toenemend mate bezwaard had gevoeld, niet tegenstaande zijn godsdienstige oefeningen en het goddienstonder.ioht, dat hij ontving, tot, na het lezen van een hikajat prang sabilde gedachte bij hem opkwam om een „kafii" te' dooden, teneide daaidoir vergiffenis voor zyu zonde te bekomen en hoe deze gedachte hem niet meer had losgelaten, tot hij ten slotte besloot, zich naar Groot Atjeh te begeven, om zich daar aan den „prang sabil" te wijden en een ongeloovige te docden. Gisterenavond viel een kind van schipper J. t. H. te water. Spoedig werd het er uit gehaald, zoodat alles gelukkig met een nat pak afliep. Dc vliegtuigen en hunne gevechten boven Zeeland. Het Haagsche correspondentie bureau be richt: Zaterdagochtend zijn in de kuststreek tus- schen de haven en het dorp van Goedereede door een vliegtuig van onbekende nationaliteit zes bommen geworpen. Er is geen schade van beteekecis aangericht. Vermoed wordt, dat in de nabijheid een luchtgevecht heeft plaats gehad. De zaak is iu onderzoek. Nader verneemt het bureau, dat Zaterdag ochtend zich ongeveer 20 vliegtuigen boven Zeeland hebben bevonden, die zich in verschil lende richtingen hebben verspreid. Bij Winschoten zijn Zaterdagmiddag half drie 2 vliegtuigen neergekomen. Volgens mededeeling uit Winschoten waren het 2 Duitsehe vliegmachines, elk bemand met drie personen. Een der toestellen kwam bran dend neer. Het andere werd neergeschoten door onder-officier Lok. De inzittenden waren niet gewond. Ook bij Renesse zijn drie bommen uit eeu vliegtuig gevallen. Er is geen schade aange richt. De volgende bijzonderheden worden meege deeld uit Westelijk Zeeuwsch-Vlaauderen Tegen 8 uur des morgens hoorde uien een krachtig geronk in de lucht, dat steeds maar aanzwol en weldra werden de eerste vliegtuigen gezien, komende uit het Zuiden en koersende naar het Westen. Er kwamen er steeds meer, tot wij er onge veer 30 met het bloote oog konden waarnemen, sommigen hebben er 36 geteld. Zij vlogeD op geringe hoogte, zoodat men met een kijker goed de kruisen op vleugels kon zien. Op verschillende grensposten werden de vlieg tuigen beschoten, evenwel zonder merkbaar resultaat. Tusschen kwart over twaalf en halfeen keerden de vliegtuigen terug hoeveel er waren kon men niet zien, daar de lucht nu bewolkt was en zij nu verder over België vlogen. Eeu eskader vliegtuigen passeerde Zaterdag half twaalf over de kust van Schouwen en wierp eenige bommen, waarvan één op het slot Moermond, bij Renesse, en één ander bij Noordwelle in het vrije veld neerkwam. Er hadden geen persoonlijke ongelukken plaats, maar er is veel materieele schade aangericht. De vliegtuigen gingen in de richting van Brouwershaven. Vermoedelijk heeft een luchtgevecht tusschen een tiental vliegtuigen boven Westelijk Schou wen plaats gehad en bestookten de machines elkaar met bommeü mitrailleurvuur en lucht- torpedo's. De aangebrachte schade is zeer gering. Er zijn slechts eenige ruiten gebroken. Zaterdagmorgen ongeveer halftwaalf kwamen twee vliegtuigen van onbekende nationaliteit uit het Zuid-Westen boven Stellendam eu verdwenen ia Noord-Oostelijke richting. Even buiten de kom der gemeente Goedereede zijn zes bommen geworpen. Deze zijn alle ontplott en hebben gaten irr het veld geslagen van ongeveer 4 meter middellijn en 2 a 3 meter diep, en hebben enkele telefoondraden vernield, Op een afstand van ongeveer twintig meter van de plaats, waar de eerste bommen vielen, was een ploeg arbeiders aan het werk, die allen tegen .den grond werden geslagen. Geen van hen werd gedood of zwaar gewond. Iwee werklieden bekwamen eenige schrammen aan de handen door de wegspattende scherven. De arbeiders zagen de machine vlak boven zich. Vermoedelijk heeft het eene vliegtuig vier, het andere twee bommen geworpen. De vliegtuigen waren aan de onderzijde wit en van boven donker gekleurd. Zij vlogen te hoog om de nationaliteit te onderscheiden. De eerste bom is op ongeveer 100 meter afstand van de huizen van Goedereede gevallen. Er zijn groote verwoestingen aangericht op het veld. Te ongeveer 2 uur waren de mili taire autoriteiten ter plaatse en werd de om geving afgezet. Te voren hadden enkele personen reeds scherven der bommen medege nomen. Men heeft nog gehoord, dat op de machine werd geschoten, waarschijnlijk door de kust wacht te Ouddorp. De vliegers, die zich tot viermaal boven Sas van Gent liéten hooren, hebben daar geen bommen laten vallen. Het Duitsehe afweerge- schut was echter zeer gevaarlijk. In de blauw- selfabriek is een stuk shrapnel neergekomen een jongen werd door glasscherven licht ge wond op het statiousterrein is een diep gat in den grond geslagen en de warffi van een kolenwagen doorboord in de glasfabriek zijn draden van het luchtspoor vernield. Men -meldt vit Oostburg In den nacht van Zaterdag op Zondag tus schen half twaalf en half een, zijn er weder om bommen op België geworpen, vermoedelijk in de richting van Brugge. Het afweerge schut was gèducht in de weer, tal van gra naten zag men in de lucht barsten en de zoeklichten flitsten langs den hemel ook tal van lichtkogels werden opgeworpen. Omstreeks kwart voor twaalf ging bezuiden Oosfburg nog een vliegtuig over, welke naar het zuiden trok, vermoedelijk om bommen te werpen op een der vliegkampen nabij Gent Antwerpen, althans kort nadien werden zware ontploffin gen uit die richting gehoord. Den geheelen avond zag men in de lucht het flikkeren van de losbranding der kanonnen aan het front in de richting van leperen. Uit Cadzand meldt men omtrent daar ge passeerde vliegmachinesBij het terugkomen schijnt het vuren op de vliegtuigen meer suc ces gehad te hebben, althans voorzoovermen kon waarnemen zijn twee of drie vliegtuigen geraakt, twee ervan zijn tot dalen gedwongen, een moest nederkomen op eenige meters van den versperringsdraad op Belgisch grondgebied eu het tweede vliegtuig kort bij Kuocke even eens op Belgisch gebied. Muziekfeest IJ zend ij Le. Het muziekfeest te lJ/.endijke ter gelegen heid van het 80 jarig bestaan der sociëteit »Geduld Overwint*, is uitnemend geslaagd, dank zij het prachtige zomerweder, dat een legio mensehen naar de al oude veste aan de Yse had gelokt. Na de omwandeling door de bevlagde straten der gemeente werden de besturen der deel nemende gezelschappen door dat der jubilee- rende maatschappij uitgenoodigd in de gym nastiekzaal der openbare school, alwaar de burgemeester een kort woord tot allen richtte om den bijzonderen dank uit te spreken voor de gewaardeerde medewerking, onderwonden zoowel van militaire zijde als van de zuster verenigingen, die in zoo grooten getale ge volg hadd m gegeven aan de uitnoodiging tot opluistering van dit zeldzame jubileum eu waarvan de heugelijke totstandkoming der verbinding tusschen het vierde en het vijfde district het mogelijk heeft gemaakt, dat thans ook drie gezelschappen van over den Braakman deze gemeente met hun tegenwoordigheid vereerden. Na een gelukwensch tot het bestuur van »Geduld Overwint* stelde hij voor, een dronk te wijden aan den verderen bloei van dit ge zelschap en op de onderlinge vriendschap van de zusterverenigingen. Namens de verschillende deelnemende ge zelschappen werd »Geduld Over wintf« van harte geluk gewenscht met haar feest door een der bestuursleden van de »Vereenigdu Werklieden« uit Ter Neuzen, die vooral grooten nadruk legde op de overwinning van het groote scheidingspunt tusschen de beide Zeeuwsch- Vlaanderen de Braakman, van welke ver binding groote zegeningen voor Oost, zoowel als voor West Zeeuwsch Vlaanderen worden verwacht. Eeu daverend applaus bezegelde de welge meende instemming dezer hartelijke ontooe- zeming. Groote belaugstelling werd aan den dag gelegd bij de uitvoering der gioote stukken op de beide kiosken, die omstuwd werden door een aandachtig luisterende menigte en telkenmale van die belangstelling in een luide toejuiching instemming gaven. Tegen zeven ure verzamelden de besturen zich andermaal in de gymnastieklokaal, alwaar de uitgeloofde prijzen zouden worden toege wezen, die achtereenvolgens bij loting ten deel vielen aan Apollo* van Sluis f25; »Oefeuing kweekt kunst* van Hoofdplaat 1 20 »Uit het volk-Voor het volk* vyau Breskens f 15 5 Eik naar zijn krachten* van Hoek, het militair muziekkorps van Groede f 10 en de muzieksoeieteit van Sas van Gent eveneens -Ook by deze gelegenheid werden nog enkele hartelijke woorden van wederzjjdsehen dank

Ter Neuzensch Volksblad / Zeeuwsch Nieuwsblad | 1917 | | pagina 2