BINNENLAND. Gemeenteraad van Ter Neuzen. ~^JÏFÖN2FqMGEVING. Teil Noordwesten san Sereth heboen onze troepen op het front tusschen de dorpen Wasch- koutz en Oprischeni verscheiden hardnekkige aanvallen des vijand afgeslagen. Ten Zuidwesten van de stad Serelh slaagde vijand erin onza loopgraven binnen te dringen, maar een tegenaanval herstelde de situatie. Op de rest van het front geweervuur en verkenningen. Tusschen den weg van Kimpnlung en den berg Lamuntelu heeft de vijand een aantal aanvallen gedaan, waarvan het meerendeel werd afgeslagen. Verscheiden van onze dappere regimenten verdedigden zich, na huu laatste patroon te hebben verschoten, met de bajonet en met steenen, die zij van de heuvels afslin- gerden. De vijand slaagde er alleen in ont twee hoogten te Westen Dzemin en ten Zuids westen van Sotsji af te nemen. In den nach- van den 8sten zijn onze troepen, die de streek aan beide zijden van den weg van Kimpolung bezetten, evenwel een weinig achteruit getrokken. Io den loop van den 7den heeft de vijand zijn hevige aanvallen tusschen den spoorweg Focsani Maracesti herhaald en onze troepen ten Noorden van Bisigesci teruggeworpen. Het nieuwe brood. Men schrijft aan de »N. Ct.« Met het malen van rogge ter vermenging met tarwebloem voor het wittebrood zijn de meelfabrieken-Maandagmorgen begonnen, zoo dat het brood van deze mélange gebakken, vermoedelijk de volgende week door de bak kers aan hun klanten zal worden geleverd. De kleur van het brood is er niet op voor uitgegaan. De gele kleur, welke de aanwezig heid van maïsbloem verried, heeft thans plaats gemaakt voor een grijs-grauwe, men zou haast kunnen zeggen een peperkleur. Al is de smaak van brood met roggebloem niet bepaald slecht, zoo smakelijk als met maïsmeel is het brood niet en het geeft ook niet, zooals het in bakkerstermen luidt, een groot stnk. Ook is het brood, ondanks zijn grootere taaiheid, eerder droog dan brood met maïsbloem. In zoover is het wittebrood in zijn nieuwe samenstelling dus geen verbetering. (Vervolg.) We beëindigden het eerste deel van ons resumé van de gemeenteraadszitting van 31 Juli 11. met de mededeeling wat het gemeen tebestuur aanvankelijk heeft verricht in zake de door overstroomingen ontstane riool-kwestie en wat daarvan reeds het eerste tastbare resul taat geweest is. Of nu die weggeruimde modder reeds eene verruiming heeft teweeggebracht of welke andere oorzaken daartoe hebben bij gedragen, is ons niet bekend, een feit is het, dat, ondanks de laatste weken weer malsche regenbuien ons deel waren,^overstroomingen niet meer zijn voorgekomenT De zitting werd vervolgd met een besluit, genomen naar aanleiding eener circulaire van den Minister van Binn. Zaken, waarbij de pensioensgrondslag van den heer Estor, leer- aar aan de H. B. S. werd .verhoogd met 1 SO, ten bedrag dat hij reeds een drietal jaren als gratificatie geniet voor het geven van meerdeie lesuren dan waartoe bij verplicht is. Aan de lieeren J. Risseeuw en H. J. Pauw, die tijde lijke diensten als onderwijzer hebbeD verricht aan de scholen D en C, werd eene gratificatie van f 100 en f 75 toegekend. Vervolgen? werden in de begrootiug voor 1917 eenige wijzigingen aangebracht en legden we voor een groot deel beslag op het batig slot van 1916, tot het betalen van werken, voor het vorig jaar geraamd, maar toen niet tot vol tooiing gekomen, doch die thans in uitvoering zijn, meer bepaaldelijk bet in orde brengen van ons bouwterrein achter de H. B. S. Dit gaf dhr. Waalkes aanleiding tot de vraag, of verhooging van den prijs voor den bouwgrond niet gewenscht zou zijn, daar de gemeente anders door de stijging der bouwstoffen en loonen ten slotte nog tekort zoude komen op de uitgaven voor het in orde makeu van het terrein, terwijl ze dan den gekregen grond ook kwijt is. De Voorz. meende, dat er thans nog wel geen vrees voor een tekort is, maar achtte toch het denkbeeld overweging waard, daar het vormen van een potje gewenscht is, omdat men den inham op de slikkeD ook nog wenscht te dempen. De vraag is, of de daar voor noodige uitgaaf door grondverkoop zal kunnen worden gedekt. Dhr. Nolson wil ook zoo duur mogelijk verkoopen, maar raadde tot omzichtigheid aan, daar het toch ook niet voordeelig zou zijn, als de gemeente met den grond blijtt zitten, door te duur gestelde prijs. Dhr. Van Hasselt wees er op, dat de bouw grond aan de Axelsche straat ook al duurder verkocht is, dan de eerste aldaar verkochte terreinen. Dnr. Nolson zou er nu niet in het wild op willen los gaan, en vroeg daarom overlegging eener rekeniDg van wat reeds is uitgegeven eo wat nog wordt noodig geacht. Dhr. De Jager was het daarmede eens. Onlangs was 'in de Comm. van Fabricage de uitgaaf op ongeveer f 38.000 geraamd, doch dit was eene globale schatting. De Voorz. zeide eene volledige rekening enz. toe. Hierop werd overgegaan tot vaststelling eener verordening, waarin werd bepaald dat het levensmiddelenbureau dagelijks (behalve des Zondags) voor het publiek zal geopend zijn van des morgens 9 tot 12 uur. De Voorz. gat te kennen, dat binnen die uren het publiek kan geholpen worden. Op Zaterdagavond en Zondagvoormiddag is bovendien -hij den con troleur De Cooker gelegenheid tot het ver krijgen van broodkaarten voor met verlof ga- komen militairen. Ook werd vastgesteld eene instructie voor het personeel van het levensmiddelenbedrijf, waarin hun diensttijd en de verdere verplich tingen worden omschreven. Zij moeten voorts in het algemeen aanwe zig zijn om het noodige werk te verrichten op tijdstippen die de hoofd-controleur boek houder noodig acht, zonder recht op overwerk, en ook is bepaald, dat zij zonder vergunning van Burg. en Weth. geen fooien mogen aan nemen. Een dwarskijker hoorden we de vraag stellen, of die bepaling voor alle takken van gemeentedienst wordt ingevoerd, incluis voor die betrekkingen, welke in de toekomst gratis zullen worden verricht. Omtrent het adres van O. de Klein, die heeft verzocht om aangesteld te worden als makelaar voor het schatten van vaste en roe rende goederen, werd een afwijzende beschik king genomen. De Raad vond geen aanleiding om ten deze in de bestaande toestanden in te grijpen. Afschrijvingen wegens belasting werden toe gestaan en het schoolgeldkohier voor het lager onderwijs voor het tweede tijdvak vastgesteld op f 713,821/,- De Voorz. deelde mede, dat dit eenigszins lager was en wegens het op richten -eener Roomsch-Katholieke school te Sluiskil, waardoor vele leerlingen de openbare school hebben verlaten. Er zijn daar nog 53 leerlingen. De splitsing is thans aldaar ook ten volle doorgevoerd. Hoewel het hoofd der^ school met zijn staf daar tot hiertoe zeker de algemeene achting en het vertrouwen genoten, stroomde zijn school op het gegeven wacht woord voor een grootdeel leeg. Waar er ge vaar was dat een enkel schaapje zou achter blijven, is wel op een of andere wijze getracht dat toch ook te krijgen over den dam die van de openbare naar de R. K. bijzondere school leidde. Dhr. Hopman, leeraar in de Engelsche taal aan de H. B. S. heeft ontslag gevraagd. Zijn verzoek was verzonden naar de Comm. van Toezicht en kon niet behandeld woiden. 1 ar- ticuliere omstandigheden schijnen oorzaak te- zijn, dat de heer Hopman, die in zijn werk kring geacht werd en de algemeene sympathie zijner leerlingen genoot, onze gemeente wenscht te verlaten. Ondertusschen is, naar de Voorz. zeide, reeds een opvolger opgeroepen, teneinde zoo weinig mogelijk stagnatie te krijgen. Toen kwamen we aan de voor onze gemeente zoo belangrijke zaak overname der H. B b. door het Rijk. We hebben de vorige^ verga dering de meening uitgesproken, dat Z Exc. in zijn aanbod van ons, die eigenljjk zoo ma ger zijn, te vette hompen wilde snijden, en we hebben de heeren Waalkes en Nolson met den Voorz. en den heer Dees afgevaardigd om eens met den Minister te gaan praten en te trachten hem te vermurwen 'twat goedkooper te doen. En als er ooit een commissie werd uitgezonden die succes had, dan is bet wel deze geweest. De Minister was bepaald op den morgen van den dag dat de heeren kwamen met het goede been het eerst uit tbed gestapt. Want, niet dat nu alle argumenten die onze commissie noemde Z. Exc. tot inkeer brachten, doch er kwam uit, dat er eene misrekening had plaats gehad, die ten onzen Dadeel was uitge vallen, en zoo liet Z. Exc. vallen den eisch van het betalen der rente eener som van f 39,000, noodig geacht voor uitbreiding en geheel in orde maken van de school en het terrein, maar bovendipn moeten we in plaats van f 5000 voor 5 klassen maar f 3000 'sjaars voor 3 klassen betalen. Als dus eenmaal rente en aflossing van het kapitaal gedelgd |zijn, kost de school aan de gemeente f 3000 'sjaars. Dat we nog een stuk bouwgrond naast de school moeten afstaan voelen we niet direct in onze beurs en dat speelterrein van anderhalve hectare groot, willen we nu met genoegen iu orde brengen. Dhr. Waalkes ried aan, om dat nu maar eens flink aan te pakken. Hij dacht bepaald 'tkan nu lijenDe Voorz. zeide toe, dat daarvoor ten spoedigste pogingen zullen worden aangewend. Dan ontstaat er voor de voet balsport waarschijnlijk een gelegenheid, die in het algemeen benut kan worden. Dhrn. Van Hasselt eu De Jager staken der Com missie een flinke pluim op den hoed. tHud er wat van weg of het Piet Hein was, die met de zil-le-ve-re vloot was binnengekomen Id elk geval 'tviel veel mee. Er werd ook nog gesproken over hetgeen zal moeten gebeuren met de mulo-school. We hebben in ons overzicht der vorige vergade ring de meeninu uiteengezet, dat het niet te verwachten is, dat nevens eene II. B. S. met 5jarigen cursus, eene school voor meer uitge breid lager onderwijs nog veel levensvatbaar heid zal hebben, aangezien niet veel leerlingen daarheen zullen gaan. Eene opzichzelf staande mulo-school, die niet gedekt wordt door H. B. S. als eindpunt, zal geen voldoende aan trekkinghebben voor leerlingen van elders, terwijl ook de eerste- jaren de kinderen van ingezetenen de H. B. S. zullen blijven ver kiezen, als zij meer dan gewoon lager onder wijs zullen genieten. Van een onderwijsman hoorden we trouwens beweren, dat er de laatste jaren zooveel verschil niet bestaat, tusschen het H. B. S.-onderwijs in de eerste klassen en dat eener mulo school. Van hetzelfde denkbeeld blijkt de Minister van Biunenl. Zaken te zijn. Hij heeft in zijn schrijven te kennen, dat de kosten eener nieuwe mulo- school niet bij de berekening der kosten voor overgeven van de H, B. S. in rekening rnogerr worden gebracht, maar 'acht het niet uitge maakt, dat onze gemeente nog behoefte aan een mulo-school zal hebben. Juist dus wat wij schreven. Dhr. Waalkes wees er op, dat het mulo-onderwijs in het algemeen zal ver dwijnen, om plaats te maken voor uitgebreid lager onderwijs. We gelooveu ook, dat, in dien de Raad dien weg uit zou willep, daarvoor geen nieuwe inrichting noodig zou zijn en dat men dat best bij een der lagere scholen zou kunnen doen aausluiten. Dhr. Waalkes raadde in dit verband tot voorzichtigheid aan, met het benoemen van personeel aan de mulo- school. Zooals bekend, zijn er twee leer krachten voor die school opgeroepen. Het zoude kunnen zijn, dat eventueele sollicitanten ouder den stand dien de zaak nu krijgt, eene betrekking aan die school, die kans heeft te verdwijnen, nu juist niet meer zoo erg am- hieeren. Over de manier waarop echter met opgekomen sollicitanten door de eerst betrok ken autoriteiten wordt omgesprongen (het woord staat er nu eenmaal) hebben we al vreemde geschiedenissen gehoord. Over de door dhr. De Jager gestelde vraag hoe het in de toekomst met de mulo-school zal gaan, heeft de Raad zich ten slotte niet veel ver diept, hij heeft den Raad gevolgd van dhr. Waalkes, om het voorstel van den Minister thans met beide handen aan te grijpen. Later kan, merkte de Voorz. op, over een mulo- school beslist worden en de Minister zal dan overwegen of eventueel een buitengewone sub sidie voor de oprichting kan worden toegestaan. Om deze zaak in het reine te krijgen moet ook nog eene kwestie worden beslist met den heer Elfrink, die naast het terrein der H. B. S. een strook bouwgrond gekocht heeft, die nu aan hot Rijk moet worden afgestaan, waar door de heer Elfrink westwaarts moet opschui ven. Naar de Voorz. meldde, is-deze bereid, de gemeente tegemoet te komen. Er vloeit daaruit voor dien kooper in enkele- opzichten financieel nadeel voort en de Raad bleek niet het minste bezwaar te hebben, om den toe- schietelijken kooper van dien bouwgrond, die nu tien vierk. M. meer zal krijgen deze op den koop toe te geven, benevens hem die verschillende schadepostjes te vergoeden. Men kon merken, dat de Raad tevreden was over den in deze zitting gesloten koop. Van dhr. P. C. Plansoen te Sluiskil was een verzoek ingekomen om daar achter deSmidswal, tegenover het door den heer Elfrink gekocht terrein, 153 vierk. meters bouwgrond te koopen, voor f 4 per meter. De Voorz., die al besproken had, dat deze ingekomen aanvraag niet zou behandeld worden volgens de te herziene bouw grondprijzen, gaf te kennen, dat de verzoeker zich toch vergiste, daar de voor deze grond vnstgestelden prijs f 5 bedraagt. Tegen dien jnijs werd de grond verkocht, onder voorwaarde dat er een woning met een verdieping op ge bouwd moet worden. Men stelt zich voor, dat dit hier een hoofdstraat voor het ver keer zal worden. Bij de omvraag bleek dat dhr. W aalkes door den militairen commandant alhier geïnformeerd was, dat de burgemeester in het geheel nog niet over het herstel der bruggen over de beeren, leidende naar de havenhoofden geschreven of gesproken had, zoodat het dus geen wonder was, dat daaromtrent nog geen antwoord is inge komen. Bij vönd zulks vreemd, aangezien hij reeds voor enkele maanden die vraag heett gedaan. De Vooiz. hield vol, hierover te hebben gesproken, gelijktijdig met een namens B, en W. gedane vraag, betreffende het opruimen van prikkeldraadversperringen. De comman dant is het dan zeker vergeten. Op voorstel van dhr. Waalkes werd thans besloten recht streeks tot den Minister van Oorlog een ver zoek te richten voor het herstellen dier brug gen De commandant alhier was volgens deu voorsteller bereid, zoodanig adres terstond van zijn advies-te voorzien. Voor de zooveelste maal vroeg dhr. Waal kes hoe het stond met eene verordening be treffende beperking van de snelheid voor het rjjden met auto's en motorfietsen. De Voorz. gaf te kennen dat de daarvoor noodige kaart, (die de gemeentebouwmeester moet teekenen) nog steeds niet gereed is en dat daarop moet gewacht worden. De verordening legt even wel al drie maanden in concept klaar. De secre taris merkte beleefd op, dat dit onjufst is, en dat dit geschrift al sedert 6 maanden op z'n col lega teekening ligt te wachten. Hoevelen zouden inmiddels door woeste rijders niet al kunnen overreden zijn. Dat men van die gevallen niet of weinig hoort, is misschien een bewijs, dat zoodanige verordening niet zoo broodnoodig is. In elk geval laat men de Raad toch wel wat lang wachten. De Vcorz. ver ontschuldigde dit, met de mededeeling, dat ook rekening moeten worden gehouderr worden met ee grenzen der kom, die zouden moeten worden aangegeven. En dit vereischt veel overweging. (Is de tijd, door gebracht in treinen of booten, misschien geen goede gelegenheid voor zulke overwegingen het zou wellicht het eentonige van het reizen wat onderbreken Dhr. Geelhoedt meent een veel gemakkelijker weg te kunnen bewandelen hij zou alleen de straten met namen noemen, waarin men de beperking wenscht, en daarvoor heeft men geen kaart noodig, De Voorz. gaf den heeren ten slotte te kennen, dat ze de verordening kunnen behandelen, indien ze dat wenschen. Dhr. De Jager gooide een appeltje op, of de Voorz. niet eeira enkele mededeelingen wilde doen, uit de thans ingekomen rekening van het levensmiddelenbedrijf over het eerste halfjaar. De Voorz. had daarin geen bezwaar, maar meende, dat de commissie die rekening eerst wilde nazien en dhr. Nolson was het daar over met hem eens. De mededeeling zullen we pas de volgende vergadering booreti. De agenda was afgtloopen, niemand der heeren bleek nog verder iets te willen bespre ken en we verlieten onze buitengewone ver gaderzaal in de H. B. 8., wel met eeuigen weemoed rondziende in dit flink ingerichte gebouw, dat we daar na jaren langen arbeid eindelijk hebben kunnen stichten, doch dat ons door de omstandigheden wel wat zwaar op de schouders drukt, eu dat we daarom aan een meer krachtige hand hebbeu overgedaan. Toch vloeit hieruit voort, dat de band dien de gemeente en de gemeentenaren aan die in richting bindt, in den lqop der jaren veel losser zal worden, dan thans het geval is. En dat achten wij met al onze voldoening dat wij een voordeeligen koop hebben kunnen sluiten toch jammer. Toen onze Raad officieel besloot stappen te doen, om de school aan het LSijk over te geven, werd in »Luctor« op eenigszins smalende wijze naar aanleiding daarvan eene »te koop« ad vertentie in een artikel iugelascht. Zek,er heeft men van die zijde niet verwacht, dat de kooper er zoo vlug zou .zijn en dat de koop ouder zoodanige condities zou kunneu gesloten worden, dat men er van die zijde gevoeglijk geen steekhoudende critiek op zou kunnen uit oefenen. Nadat reeds een vergadering van binnen schippers was gehouden, die het voornemen te kennen gat een afdeeling van den Alge- meeneu Nederi. Binnenschippersbond te willen oprichten, werd alhier een vergadering belegd, waarin voor de schippers het doel en streven van den Bond werd uiteengezet door den heer Marriouw, voorzitter der afl Amsterdam. Besloten werd de afdeeling te stichten. Zij telt reeds 60 leden. Tot voorzitter is benoemd de "heer J. Tollenaar Jr. en tot secretaris de beer E. J. Lauret. Voorts zijn lid van het bestuur de heeren H. J. Aarnoutse, I Jan sen, F. de Nijs. L. J. de Pachter, F. van Denderen, U. Bondewel en Joos Dobbelaar. Naar wij vernemen zal op Zaterdag 8 September a.s. te Hoek een wielerfeest plaats hebben. Door de kommiezen te St. Jansteen zijn Woensdagnacht vier koebeesten aangehouden, die uien over de grenzen wilde voeren. De begeleidende smokkelaars zijn ontsnapt. In de Dmsdag te IJzendijke gehouden openbare raadsvergadering waren alle leden aanwezig. De geloofsbrieven dar herkozen raads leden Heudriase en Theri werden in orde be vonden, zoodat tot toelating dier leden beslo ten werd. r Het salarisadre3 van de atdeeliug Oostburg van den Bond van Ned. Onderw. werd aan gehouden tot de begrooting. Aan den onderwijzer Seilé werd tegen 1 Oc tober eervol ontslag verleend uit zijn betrekking aan school II. B. en W. stelden voor aan den tijdelgken onderwijzer E. Versaevel een gratificatie te ver- leenen van 25. Na eenige discussie werd dat bedrag verhoogd tot f 40. Gedurende 20 jaar genoot het waterschap Oranje- Dierentjjd voor onderhoud van wegen een gemeenteljjk subsidie van 600. Die tijd is nu bijna om en daarom vroeg het bestuur r-i

Ter Neuzensch Volksblad / Zeeuwsch Nieuwsblad | 1917 | | pagina 2