Consulaat van België Consulat de Belgique LACHLUST, J. D. DIJK, Gemengde Berichten. Laatste Berichten. Burgerlijken Stand. Hoogwatergetij te Ter Neuzen. Advertentiën. TERNEUZEN. BESLUIT-WET van 1 Mei 1917. TERNEUZEN. ARRETE-L0I du Ier mai 1917. Woelingen te Rotterda m. Vliegtuigen geïnterneerd. Geïnterneerdeu ontsnapt. Staatspensionneering. Het nieuwe ministerie in Rusland. DAGEN. Voorm. Nam. Woensdag 8 Aug. 6.4 6 24 Donderdag 9 6.49 7.14 Vrijdag 10 7.42 8.12 Zaterdag 11 8.45 9.22 Zondag 12 10.5 10.50 Maandag 13 11.34 Dinsdag 14 0.13 - 0.45 Oude Kijk-in-'t Jatstraat 66. GRONINGEN, vaart ter beveiliging van de beweegbare spoorwegbruggen der Zeeuwsch-Vlaatnsche Tramweg-Maatschappij over den Oost- en Middenkaoaalarm te Ter Neuzen en den Midden- en Westkanaalarm te Sas van Gent van het kanaalarm van Gent naar Ter Neuzen. Gisteren arriveerden hier weer een aantal Hollanders (waaronder oud-Ter Neuzenaars), die in België woonachtig waren. Ze hadden het lang volgehouden, maar de omstandigheden werden hun op den duur ,te machtig. Nadat zij eeinge weken geïnterneerd waren geweest, kregen ze verlof om te vertrekken. Dat ze verheugd waren den Hollandschen bodem te bereiken, kan men gemakkelijk be grijpen. Een zoontje v,an den schipper J. D. was zoo onvoorzichtig met bloete voeten op het pinnetje achter op een fiets te staan. Door een ongelukkig toeval, raakte zijn voet tusschen de spaken van het achterwiel, waardoor een groote teen zoo goed als afge- kneld werd. Hij werd door eenigen naar de woning van een familielidgedragen, terwijl geneeskundige hulp moest ingeroepen worden. Bij kon. besluit zijn benoemd tot ge zworene van den Van Dunnépolder de heer Th. J. 'M. de Clerck te IJzendijke; tot ge zworene van den Paulinapolder de heer J. Buysse te Biervliettot gezworene van den Kruispolder de beer P. F. Vereecken te Hon- tenisse tot gezworene van den Van Lijnden polder de heer J. de Feijter te Zaamslag tot gezworene van den Clarapolder de heer P. F. Geeraert te IJzendijke; tot gezworene van den Hertogin Hedwigepolder de heer C. F. de Deckere te Clingetot gezworene van den Nieuw Othenopolder de heer J. de Feijter Pz. te Ter Neuzen; tot lid van het bestuur van het waterschap Nol-tusschen-den-koude-en-den Lovenpolder de heer P. Jansen te Hoek. Te 's Gravenhage slaagde voor exanen Fransch lager onderwijs, de heer H. J. Cas- tenmiller uit Stoppeldijk, thans in garnizoen te Amersfoort. De in 't begin der maand Juli te Oost burg gehouden fancy-fair ten bate van het Belgisch kind, het Belgisch Roode Kruis en de Belgische krijgsgevangenen heeft, in weer wil van het min gunstige weder op die twee dagen, nog ruim f1300 netto opgebracht. Met ingang van Donderdag a s. zullen de gedeeltelijk opgehouden kolentreinen voor aanvoer van Duitsche steenkolen vanaf de grens naar de verschillende Nederlandsche stations weer gaan loopen. De correspondent van »De Telegr.* meldt van Zaterdag Zooals men weet, is het aantal personen, dat zich heeft opgegeven om in de haven reserve opgenomen te worden, veel grooter dan de 4500 personen, voor wie de reserve oorspronkelijk aangevraagd was. Voor de bootwerkers, die aldus buiten deze reserve vielen, heeft op drie opeenvolgende Zaterdagen een nooduitkeering plaats gehad, bedragende 16 voor orgehuwdbn en f 10 voor gehuwden. Hedenmiddag 1 uur waren ongeveer 1500 personen voor het betaal bureau van de Seheep- vaartvereenigirg aanwezig om deze nooduit keering m ontvangst te nemen. Het bleek evenwel al spoedig, dat men niet geneigd was wederom dit geld uit te keeren. Het volk werd aangezegd geduld te oefenen, omdat men nog geen besluit genomen had. Den geheelen middag bleef men wachten de geest van de menschen werd steeds meer ontevreden. Tegen vjjf uur verzamelde men zich voor het gebouw van de Scheepvaartvereeniging eenige arbeiders werden bier toegelaten om' met het bestuur te spreken. Zy vernamen, dat men nog niets besloten had en de menschen moesten maar wachten tot 8 uur, dan zou er wel 'ets bekend zjjn. Allen gingen terug naar het betaalkantoor. loen zjj evenwel te negen uur nog niets vernomen hadden, begon het rumoerig te worden. Plotseling werden de hekken gesloten en deelde een der arbeiders, die met de bcheepvaartvereemging getelefoneerd had, mede dat de betaling niet zou plaats hebben. Een der mannen klom daarna op een stoot- I en zeide dat de havenarbeiders zich nu lang genoeg voor den gek hadden laten houden. Hg stelde voor om gozamelijk naar 't huis en secretaris van de Scheepvaartvereeni- ging, den heer J. Stakenborg te gean, om aldus door een manifestatie kracht bij te zetten aan hunne ejscheo. Dit voorstel werd met «de instemming begroet en gezamenlijk ging hrw 0j W0®' IQm'^dels hadden zich eenige D ™etaalbeWflrk*r8, die, naar men i juist bjj de firma Wilton ontslagen waren, bij den stoet gevoegd, die nog steeds aangroeide. Op den Westzeedijk werden de manifestanten stil gehouden door een bode op een fiets, die namens deD voorzitter van de Scheepvaart vereeniging, den heer Paul Nijgb, verzocht kalm uiteen te gaan. Maandag zou een conferentiè plaats hebben om de zaak tot een oplossing te brengen. Daar nam men evenwel geen genoegen mede. Ouder de kreten »honger«, «revolutie*, enz. zette de stoet zich weer in beweging. In de buurt van den Schiedamsche Dijk en de Hoogstraat voegden zich nog honderden personen bij de massa op de Zeevischmarkt klom een man in een lantaarnpaal en maande aan dicht bij elkauder te big ven. Eg gaf tevens de richting aan, waarheen men verder gaan zou. Steeds onder de kreten «honger*, «steunt, enz. ging men langs de Noordblaak. Hier daalde op de bodega »Le Commerce* plotseling een regen van allerhande projectie len nederhet was een sauve qui peut daar binnen. De manifestanten nameo nu ook de glazen van de voorste tafeltjes en bombardeerden daarmede de achter in de zaal terugtrekkende gasten. De bereden politie, die zich tusschen de opgewonden menigte drong, maakte een eind aan deze baldadigheden. Ook naar de luchroom «De Drie Steden« werd met steenen geworpen, in de Hoofdsteeg wierp men ook eenige i uiten stuk. Met gejuich werd het gerinkel van de brekende ruiten ontvangen. Op het terras van het café »'t Verguld Spinwiel* in de Hoofd steeg werden tafels en stoelen omvergeworpen. Zoo ging het de binnenstad door naar de Voorschoterlaan, waar de heer Stakenburg woont. Dd menigte was nu tot eenig duizenden aangegroeid. Op de Gedempte Blaak wierp men een steen naar de ruit van een juwelierswinkel. De ruit brak echter niet, doch scheurde slechts. Inmiddels was een sterke politiemacht aan gerukt- Toen de stiet bij het huis van den heer Stakenburg was gearriveerd, bevonden zich daar reeds ongeveer dertig agenten. Later kwam ook commissaris Caspars en een in- pecteur. Het volk werd herhaaldelijk en van verschillend zijden aangespoord, kalm te blij ven eD geen herhaling van het gebeurde te Amsterdam uit te lokken. De heer Stakenburg was bereid twee afge vaardigden en een hoofdagent van politie te out- vangen. Hij kon aan deze personen evenwel niets mededeeleu, dan hetgeeu hij reeds gezegd had, nl. dat er Maandag een conferentie zal plaats hebben tusschen de Scheepvaartvereeni ging en den burgemeester, waarbij een beslis- s'Dg genomen zal worden betreffende den nood- uitkeeriugen en de uitbreiding van de havenre serve. Dit resultaat van de besprekingen werd van een lantaarnpaal af aan het volk mede gedeeld. Dringend verzochten de leiders de aanwe zigen kalm uiteeu te gaan. Hieraan werd onmiddellijk gevolg gegeven om 12 uur was het in de geheele stad weder rustig. Zondagmorgen is een Duitsch watervlieg tuig geïnterneerd op Ameland Maandag een Duitsch watervliegtuig op Texel. Later werd gemeld Nabij de Cocksdorp bij de Roggesloot daalde Maandagmorgen het Duitsche watervliegtuig 1101. Een poging om weer op te stijgen mislukte, waarna beide inzittenden door de militaire kustwacht werden geïnterneerd. Be slag werd gelegd op het vliegtuig waarin werden gevonden een geweer en een bam. Razende nilitairen. Te Tegelen hebben Zaterdagmiddag twee soldaten van de grenswacht Wambach, welke dien dag afgelost was, bet dorp in opschud ding gebracht. In dronkenschap niet meer wetend, hoe bet beste aan hun opgewondenheid lucht te geven, begonnen zg midden in het dorp in het wilde hun geweren af te schieten om er vervolgens de soliditeit' vau te beproe ven op een paar bóomen. In minder dan geen tjjd waren de wapeDS totaal vernield. De bur gemeester, die op het rumoer atkwam en onder bekendmaking van zjjn qualiteit hen trachtte te kaimeeren, werd door hen bij de schouders geg epen en bedreigd met de vernielde gewe- ren. Niet bij machte om de dolle gasten in bedwang te houden, haastte de burgemeester zich om de marechaussee te Venlo en de militaire autoriteiten te Blénck in kennis te stellen met hetgeen er in zijn gemeente aan de hand was. Intusschen hadden de twee militairen hun kans schoon gezien de vlueb't ie nemen in de richting van de grens. Met behulp van d6 uit Venlo gezonden marechausées en een militaire patrouille, werden zg ten slotte aangehouden, terwijl zjj eeo schuilplaatszochteD op het kerkhof. Houtgpeculatio. Men schrjjft uit Barneveld Als een bewjjs welke abnormaal hoogepry- zen nog steeds voor brandhout worden besteed, kan dienen, dat een partij boomen, staande op de hofstede „De Groote Veen", door een hout- kooper bij inschrijving gekocht voor 4500, juist 1000 boven den reeds hoog gesteldeu taxatieprijs, thans weer met f 1200 winst aan een ander is overgedaan. Zondagavond omstreeks 8 uur zijn 33 geïn terneerden uit het kamp te Bergen ontsnapt. Zg hadden achter de keuken een klein poortje opengebroken. Door de wacht, die onmidde- lijk werd gealarmeerd, is geschoten doch nie mand werd getroffen. Later in den avond zijn 29 van de ontvluchten in de omgeving van Bergen aangehouden. Deze geïnterneerden zijn deserteurs (voor namelijk Duitsche en Russische), die, na te zflQ vrijgelaten, het der politie lastig maakten en daarom in het kamp te werk werden gesteld. Gisterenmorgen hield de Bond voor Staats pensionneering te Utrecht haar 17e vergade ring, welke druk bezocht was. De voorzitter wees er in zijn openingswoord op, dat de Bond nog steeds wacht op het antwoord van Minister Lely, op het voorloo- pig verslag der Eerste Kamer inzake het wetsontwerp-Treub. Besloten werd 50 pCt. verhooging der ouderdomsrente aan te vragen wegens de duurte. PETROGRAD, 6 Aug. Officieel. Vijande lijke aanvallen ten Westen van Brody werdeo alle afgeslagen. Russische vooruitgeschoven afdeelingen namen in storm een reeks hoogten bij de dorpen Toerovce en Raranca, ten N. O. van Tsernowitsj. In handen van den vijand vielen Glyboka Kamenka Woltsjinetz, Zidik- falva alsmede de stad Radautz. Verscheidene pogingen onzerzjjds om den oprukkenden vijand ten N. W. van Radautz te weerstaan, faalden. Bij Kimpoluug blijft het oprukken van den vijand voortduren. De Duitschers trokken bij Broetsjeni over de Bystrietza. ST. PETERSBURG, 6 Augustus. (P. T. A.) Het ministerie is gereconstrueerd. Kerenski wordt minister president en tevens minister van oorlog en van marine. Havioekof wordt directeur van het ministerie van oorlog, Lebedef van dat van marine. Nek- rossof wordt vice-president van den minister raad en minister van fiinanciën. Terestsjenko wordt minister van buiten landsche zaken. TER NEUZEN. Huwelijks aangiften. 1 Aug Bernardus Johannes 'Schelstraete, 23 j., jm. en Anna Alica Smet, 24 j., jd. 3 Aug. Benjamin de Quelerjj, 30 j jm. en Suzanna Pieternella den Outer 2ij jd. Cornells van Aalten, 30j., jm. en Pieternella Jacoba Willemina Geelhoedt, 27 j., jd. Huwelijks-voltrekkingen. 1 Aug Abraham van Hoeve, 28 jen Jozina Suzanna Vercouteren 27 j 2 £ug" ,Cornelis Bruggeman, 24 jjm. en Helena Cornelia Maria Jansen, 24 j., jd. Geboorten. 29 Juli. Nicolaas, z. van Johannes van Maelsaeke en Maatje Remjjn. 31 Juli. Corneiis Joannes, z. van Willem Koole en Neeltje Catharina Caiolina Sanderse. 2 Aug. Adriaan Hermanus, z. van Albertus Kassenberg en AdrianaMeeussen. Hendrik z. van Corneiis Karelse en Sophia Maria Hulstaart.' 3 Aug. Edemundus Aloisius, z. van Leonardus Breepoel en Clemence Maria Dhert. Sophia Jacoba Anna, d. van Arnoldus Franciscus Josephus Maria Engelbiegt en Catharina Maria Anna Schirres. Overlijden, 2 Aug Janna Klaassen, llw.,d van Guiljaam en Cornelia Anna Maria van der Gouwe. AXEL. Huwelijks-aangiften. 20 Juli. Johannes van Eijk, 22 j., jm. en Suzanna Johana de Groote, 21 j-, jd. Adriaan Bolleman, 52 j., weduwn. en Dina de Koejjer, 47 j., weduwe. Huwelijks-voltrekkingen. 19 Juli. Evert Pieter van Duren, 24 j.vjin. en Maria Sara Ortelee, 18 j jd 26 Juli. Francois den Hamer, 25 j., jm en Neelje de F6(jter, 23 j., jd. Geboorten. 17 Juli. Corneiis Jacobus, z. van Cor nells Jacobus Vinke en Elisabeth Verpianke. 19 Juli. Eduardus Franciscus, z. van Corneiis van den Bos en Anna Ca'harina van Goethem. Jan z van Gelein den Engelsman en Ueertru(j Wolfert.' Jo sephus, z. van Alphonse Schaut en Christina Her mans. 20 Juli. Cornelia Hendrika, d. van Hendri- kus Corneiis Wagemakers en Geertruida Maiia Fressen. Gaston Desiré Joseph, z. van Jules Mane Joseph van den Bon en Marie Virginie Louise Boënne. 26 Juli. Jan, z. van Francois Dieleman en Neeltje van den Velde. 27 Juli. Jo hannes Corneiis z. van Johannes Dane en Anna Cornelia Elisabeth Bax. Magchelina Hendrika, d. van Corneiis van den Berge en Krina Jansen van Roosendaal. 26 Juli Jacob, z. van Gerrit Sebastiaan i K uf- 011 Elisabeth Catharina van Wfjck. 30 Juli. Elisabeth, d. van Levinus Schieman en Maria de Footer. Johannes, z. van Andries de Visser en Johanna Pieternella Oppeneer. HOEK. Hu-weijjks-aangiften. 26 Juli. Leendert Mannus Maas, 23 jjm. eu Suzanna Sara Kolijn, 28 j., jd. Huwelijks-voltrekkingen. 5 Juli. Francois Bak ker, 24 j., jm. en Maatje Roose, 20 j., jd. 12 Juli. Adriaan Beaufort, 23 j., jm. en Janna de Groote, Geboorten. 6 Juli. Maatje, d. van Jan van Es en Anna Maria van de Gouwe. 7 Juli Pieter Cor neiis, z. van Janna Maria Drabbe. 10 Juli. Adri aan. z. van Jacob Pijpelink en Sara Kolijn. 12 Juli. Suzanna, d; van Daniel Maas en Janna Rie- mens. 13 Juli. Pieternella, d. van Adriaan Diele man en Janneke Adriana Dieleman. 16 Juli. Wilhelmina Stoffelina, d. van Izaiik Jacobus Leijnse en Stoffelina de Klerk. 23 Juli. Gildrina, d. van Marinus Levinus Hamelink en Gildrina van der Peyl 25 Juli. Tanneke, d. van Petrus de Kraker en Janneke de Graaf. Overlijden. 2 Juli. Arie Platteeuw, 6 w„ z. van Levinus en Jannetje Klaeijssen. 14 Juli. Gtjsbrecht Heinsdijk, 14 jz. van Aüna Riemens. 11 11 11 11 11 11 Krachtens besluit-wet van 1 Mei 1917, zijn de in den vreemde verblijvende Belgen, gedurende den tweede semester 1898 geboren (na 30 Juni 1898 en voor 1 Januari 1899) geroepen om het vaderland te dienen. Dengenen, die in Zeeuwsch-Vlaanderen O. D. verblijven moeten zich vóór 15 Augustus 1917 aanmelden, voorzien van hunne identiteitsbe wijzen, ter Kanselarij van het Belgisch consulaat, Lange Kerkstraat 85, te Terneuzen, waar hun de noodige inlichtingen zullen verschaft worden. Het Consulaat is geopend iederen werkdag van 9'/a tot 12 en van 2'/a tot 5 uur. Terneuzen, 4 Augustus 1917, En vertu de l'arrêté-loi du Ier mai 1917, les Beiges résidant a letranger nés pendant le deuxième semestre 1898 (nés après le 30 juin 1898 et avant le Ier janvier 1899) sont appelés a servir la Patrie. Ceux habitant la partie Ejt de la Flandre Zélandaise sont tenus de se' présenter avant le 15 aoüt prochain, munis de leurs pièces d indentité, au Consulat ée Belgique 85 Lange Kerkstiaat a Terneuzen, ouvert tous les jours ouvrables entre 9'/a heures et midi et entrc 2'/a h- et 5 heures de l'après midi; oü leur seront fournis les éclaircissements nécessaires. Terneuzen le 4 aoüt 1917. Heden verscheen de 3e druk van het beroemde Voordrachten- A Goochelboek bevattende 26 komieke scènes, vroolijke voordrachten enz., alsmede een aantal vermakelijke Goochelstukjes. Prijsƒ0.50. INHOUD; Hoe Piet Fransen de wedden schap^ won. Geen boterham en geen liefje. at zal ik voordragen Een plezierige dag. Proces-verbaal. Voorheen en thans. Kom maar boven als je kunt. De dap perste der dapperen. Een week uit het leven van een vrijgezel. Over een speldepunt. De ridder-orden koopman. De wonder-eieren. Een vreemde erfenis. De gedienstige man. Een niet uit da loterjj. Eere wien eere toekomt. Door 't noodlot achtervolgd. De burgemeestersbril. Altijd practisch. Een vreeselijke ontdekking. De won deren van Janmaat. De koopman in post papier. Piet Scheurlos. De geestver» schijning. De brillenkoopman. Antiqui teiten, en tot slot de prettige GOOCHEL STUKJES. Dit beroemde boek, waarvan in korten tijd 10.000 stuks verkocht werden, kost f 0.55, en wordt na ontvangst van het bedrag per postwissel of in postzegels, goed verpakt en franco toegezonden door den uitgever

Ter Neuzensch Volksblad / Zeeuwsch Nieuwsblad | 1917 | | pagina 3