M het Oostelijk oorlogstooneel. CHINA. Op Zee BINNENLAND. ""HkFoNzI"OMGEVING. De sirijd in Vlaanderen. Uit Brugge. De loopbaan van Generaal Kornilof. De oorlogsverklaring. Het deelnemen aan den oorlog. De „Belgian Prince" getorpedeerd. Maatregelen tegen de duikbooten, Het broodrantsoen weer verminderd. De „U 30". Het iorpedeeren van NedeHandsche schepen. Amerika en onze scheepvaart. De troepen bereikten den tunnul van Weenen. De Duitschers hadden dit militaire werk aan gelegd. Aan één einde daarvan hadden de En- gelscben al 41 gevangenen gemaakt. Mannen, die er van het noorden indrongeu, vonden hem vrij wel verlaten. Het was een echt soldatengevechttoen de officieren der afdee- ling buiten gevecht waren gesteld, wilden de onderluitenants uit zich zelf het bevelovernemen. BERLIJN, 6 Aug. (VY. B.) De eerste slag om de Vlaarasche duikbootbas s is gele verd en door de Engelschen verloren. Ook de 5de Aug., de zesde aanvalsdag, bracht nog geen herhaling van de mislukte eerste door braakpoging. De Engelschen versnipperen de kracht van hun infanterie en artillerie in par tieels acties. Het Engelsche vuur nam in de streek van Driegrachten, Draaibank en ten Z. van Langemarck nu en dan groote hevigheid aan. Herhaaldelijk mislukten aanvalspogingen, o.a. in de streek van Hollebeeke. Bij Free- zenberg werden sterke Engelsche concentraties, die zich tot de bestorming hadden gereed ge maakt, in de loopgraven onder vernietigend vuur genomen en de hier voorgenomen aanval in de kiem gesmoord. De Duitsche aanvals- troepen drongen in den nacht op 5 Aug. op talrijke punten in de Engelsche loopgraven door. Zij kwamen met buit en machinegeweren terug. Aan beide zjjden van het kanaal, bjj Hollebeeke werden 4 officieren 50 man en 4 machinegeweren aangebracht* bij Bixscboote 14 man en 10 machinegeweren. Den geheeleu nacht op den 6 Aug. ondernamen de Engel schen een reeks partiele aanvallen in de boog van Yperen. De eene Engelsehe afdeeling na de andere werd door het Duitsche afweervuur vernietigd. Ook in den YVijtsehaete-seotor was het vuur den 5 Aug. des avonds levendig, en eveneens aan de kust waar sedert dageu de Engelsche artillerie zich meer actief toont. Fransche Burgers naar Vlaanderen. Geen middel wordt meer tegenovor de bur gers ontzien. Twee honderd en vijf Franschen, van Roubain en Tourcoing, die geweigerd hadden in Frankrijk te arbeiden, zijn naar Brugge gevoerd en aan de haven aan den arbeid gesteld, dus op een der gevaarlijkste punten van Vlaanderen. Men weet, dat de naven dikwijls met bommen wordt bestóokt. Ook 5000 Bruggenaars en zelfs vrouwen moeten daar arbeiden in het belang der militaire overheid. De Franschen zjjn verplicht er steenen te lossen. Zijn ze 's avonds zeer afgemat, dan worden ze naar hun logies in een paar huizen bij de Sint Gilleskerk geleid, waar ze zeer onvoldoende voedsel krijgen. Driehonderd Brugsche vrouwen en meisjes werken in een klooster in de Meersch te Brugge, het «kleederdepöt*, waar ze uniformen moeten naaien en verstellen. Duizenden burgers moeten verder arbeiden te Slype, Leffinge, Jabbeke, dus achter den Yser of aan het kanaal naar Ostende. WEENEN, 5 Aug. (Korr. Bur.) Officieel. Legerfront-JosefTen noorden van het Ca sinoedal nieuwe, doch wergeefsche Russische aanvallen. In de Drielandenhoek werden den vijand Brostini en Holdita ontrukt. In de Zuidelijke Boekowina drongen wij voorwaarts over Womma en Moldawitza Watra. Aan de Soetsjawa weken de Russen over Radautz terug. Ten zuidoosten van Tsjernowitsj bereikten wij de grenzen. Legerfront-Leopold Gisterenavond was de vijand verdreven uit gedeelten van Bojan, uit het dorp Rarantsje en aan de westelijke hel ling van Bolzok teruggedreven. Ten noorden van den Dnjester vaak hevige artilleriestrijd. BERLIJN, 5 Aug. (W. B.) Officieel. In het noordelijk deel van het Leopoldfront leefde het vuur op verschillende punten op. Legergroep Böhm-Ermoli: Bij Brody en aan de Sbroetsj nu en dan hevige artillerie gevechten. In de richting Chotin zijn onze troepen door het woudgebied ten zuiden van den Dnjestr in opmarsch. Ten oosten van Tsjernowitsj namen Duitsche en O.-Hdivisies Rarantsje en het westelijk deel van Bojan. Front-Jozef: Aan de Roemeensche grenzen ten zuidoosten van Tsjernowitsj toenemende strijd. In het Soetsjawadal drongen wij de Russen "terug in de vlakte van Radautz. Wamma aan de Moldau is genomen. De Bislritza is tusschen Loenga en Brostini omschreden. Aan de Casinvelnoci bleven ook gisteren Roemeensche aanvallen zonder succes. Bij Mackensen toestand onveranderd. BERLIJN. ;5 Aug. 's av. (W.B.) Officieel. Iu de Boekowina, zoowel in de vlakte als in het gebergte succesvolle opmarsch van de verbonden troepen, PETROGRAD, 5 Aug. (P. T. A Com muniqué. Ten n. van Houscatyn trok een onzer verkenningsafdeelingen, onder bedekking van artillerievuur over de rivier de Stroetsj, om de vijandelijke stelling op den oost-oever om te trekken. Na de Duitschers met hand granaten te hebben aangevallen, deed zij een bajonetaanval. De Duitschers vluchten naar de rivier. De vijand werd geheel en al van den oostoevoer der rivier verdreven 43 ge vangenen en zeven mitrailleurs vielen ons in handen. Aan de Stroetsj, ten z. van Skala dreef onze infanterie den vijand uit de dorpen Schout- tovka en Tsjernokozentzy, Tusschen Dnjester en Proeth blijven onze troepen in oostelijke richting teruggaan zij ontruimden in den nacht van 3 Augustus Tsjernowitz, na de brug te hebben doen springen. De vijand bezette de dorpen Rasjkof, Pol- jana en Barantsje en de stad Tsjernowitz. Aan de Kaïpathen trokken onze troepen naar het oosten terug. De vijand vervolgde hen op enkele plaatsen, zonder dat onze troepen, om moreele redenen den noodigen tegenstand boden. PETROGRAD, 5 Aug. (P. T. A.) Com muniqué. Ten n.o. van Kimpoloeng leveren onze troepen slag tegen den vijand, die hen op de hielen zit. De vijand bezette Satra, Teret en Molda- vitza. Aan de rest van het front geweervuur. PETROGRAD, 5 Aug. (P. T. A) Officieel Aan rle Stochod bij Kovel waadde een deta chement verkenners door de rivier, knipte de draadversperringen van den vijand door en viel een Oostenrijkschen post aan, waarvan een gedeelte werd gedood en de rest werd gevangen genomen. Bjj de dorpan Velitzk en Koekhany viel de vijandelijk infanterie ter sterkte van ongeveer zeven compagnieën onze stellingen aanons veisperringsvuur dwong den vijand zich in zijn loopgraven terug te trekken. Aan de Zbroetsj bij het dorp Koedrinbsky voerde een onzer verkenningsdetachementen ter sterkte van zeven man een welgeslaagden raid uit; het overviel n.l. een vijandeljjke post van dertig man, van wie eenigen werdeD 1 gedood, twee krijgsgevangen werdeo gemankt, terwijl de overigen zich uit de voeten maakten. Ten oosten van Tsjernowitsj od B ïjan werd na een gevecht het Doljobosch bezet. Het 163e regiment infanterie maakte in den loop van eeD schitterenden aanval 20 officieren en ruim 500 soldaten gevangen, terwijl drie mitrailleurs werden buitgemaakt. Ten zuid oosten van Bojan bezette de vijand de dorpen Modelin en Kotoelbanski. Ten westen van de Sereth uam de vijand na een gevecht Nefradark aan de Soetsjawa. De correspondent van de «Times* te Petro- grad ontvangt van het Zuid-Westelijk front de volgende belangwekkende bijzonderheden aangaande de loopbaan van generaal Kornilof. De nieuwe generalissimus werd in Juni 1870 geboren in een klein dorpje in het Westen van Siberië, als zoon van nederige kozakken- ouders. Hij w: s genoodzaakt van zijn vroeg ste jeugd af hard te werken ten einde het gezin te ondersteunen. Door zijn ontembare energie en zelfonderricht slaagde bij er in, op 13 jarigen leeftijd in het kadettenkorps te worden opgenomen. Binnen zes jaren was hij alle vreemde hoofd talen meester. Hij kwam toen op de artille- rieschool te Petrograd en werd in 1892 ge gradueerd. Steeds en overal was hij de eerste zijner klasse. Kornilof is een uitnemend mathematicus en bekwaam historicus, en zou in de hoofdstad een schitterende carière hebben kunnen maken. Hij gaf echter de voorkeur aan Turkestan aangetrokken door de vooruit zichten op zwaren arbeid, gevaarlijke expedities, en de bestudeering van vreemde volkeren en talen. In 1895 kwam hij bij het slafcollege en keerde toen weder met hooge eer onderscheiden, naar Turkestan terug, waar hij tusschen 1896 en 1902 deelnam aan de stoutmoedige expe dities naar Afghanistan en Perzië, vaak brachten deze ondernemingen hem tevens op weten schappelijk, folkloristisch gebied grooter roem. Toen de oorlog met Japan begon, was hij op een taal onderzoekingstocht in Indië. Hij keerde dadelijk terug en kreeg het bevel over een brigade, en oogstte van alle zjjden giooten lof. Na den oorlog werd hij aan den generalen staf verbonden. Hij reisde zeer veel in Azië en Europa, tot 1907. In 1911 was hij militair attaché te Peking, en daarna voerde bij het bevel eer een strijdmacht aan de Trans-Amoergrens, die hem ook den grooten oorlog vergezelde. Zijn be velhebberschap over de 49ste divisie zal een der schitterendste bladzijden in de verovering van Galicië bljjven, Bjj den eersten terug tocht offerde hij zichzelf op, om den linker vleugel ten Zuiden van Tarnof te dekken en te redden. Hij bleef, gewond, met eene kleine achterhoede doorvechten, tot allen gevallen waren. Kornilof werd gevangengenomen, maar wist uit zijn Oostenrijksche gevangenis te ontsnap pen. Zijn zegevierende terugkeer in Rusland bewees zijn ontzaglijke populariteit. In 't begin van April was hij commandant van de vesting Petrograd. Hij kon echter het wanbeheer van het voorloopig comité niet aanzien en verzocht naar het front te mogen terugkeeren, waar hij aanstonds Halicz en Kalucz veroverde. Zijn stoutmoedige en meesterlijk geschreven brief aan de voorloopige regeering, waarin hij aandrong op herstel van de gevechtswaarde van het leger, stempelde hem tot een groot soldaat en staatsman. Het is van beteekenis dat juist bij tot opperbevelhebber is benoemd. De correspondent beschrijft hem als een man van middelbare grootte, kaarsrecht, ge hard, onvermoeibaar als zijn kozakken-voor ouders, met een welgevormd hoofd, harde trekken, kleine doordringende oogen, rustige manieren. Generaal Balujef, dis hem opvolgt, steunde krachtig zijn politiek tot herstel van de disci pline. Beiden staan thans voor de taak, het ieger te redden, en de orde aan het front te herstellen, nu de Duitschers het er op toe leggen, de graanpakbuizen en de steenkolen- velden van Rusland te veroveren. NEW-YORK, 6 Aug, (Reuter.) De „As sociated Press" verneemt uit Peking, dat de voorloopige president Donderdag zijn goed keuring beeft gehecht aan het met algemeene stemmen genomen besluit van het kabinet, om den oorlog te verklaren aan Duitschland en Oostenrijk-Hongarije. Het „Journal des Débats" bespreekt het deelnemen aan den oorlog door China en zegt, dat dit rijk in staat zou zijn de organisatie omver te werpen welke Duitschland gedurende de laatste jaren in China, evenals overal elders, op handels- en finantieel gebied tot stand wist te brengen. Duitschland brengt voor niet minder dan vijftig millioen in China aan de markt. Door een oorlog met China zouden de Duitsche handelsbelangen ook na den oor log voor langen tijd ernstig geschaad worden. LONDEN, 5 Aug. (Reuter) De admiraliteit deelt mede, wat trouweLS reeds officiers in de pers was gepubliceerd, dat de Britsche stoomër „Belgian Prince" den 31sten Juli door een Duitschen onderzeeër getorpedeerd. De bemanning verliet het schip in twee booten, Zjj moest op bevel van den Duitschen gezagvoerder aan boord van den onderzetër komen. Onder zijn leiding werden desloepen met bijlen stukgeslagen. Men nam de bemanning vau do „Belgian Prince" de reddinggorders af. De gezagvoerder werd naar beneden gevoerd, waar men de luiken sloot. De onderzéeë dook zonder de minste waarschuwing, terwijl de geheele bemanning van den „Belgian Prince", btstaande uit 43 koppen, op het dek stond. Zij allen, met uitzondering van drie man die hun reddiuggordels hadden wetoo te behouden, vonden den dood in de golven. Dedrieovei- levenden werden, nadat zij elf uur met den dood geworsteld hadden, opgepikt. Het verhaal van de schandelijke, onraenscbe- lijke behandeling werd door alle drie afzonder lek gedaan. NEW YORK, 6 Aug. De correspondent van de «Associated Press« te Washington meldt, dat de raad voor de Scheepvaart dezer dagen een wetsontwerp tot opvordering van alle koopvaardijschepen der groote vaart zal publiceeren. Dit ontwerp steunt op de jongste wet, door bet Congres aangenomen, welke dezen maatregel goedkeurt, en hierdoor wordt een begin van uitvoering gegeven aan de over eenkomst, welke tusschen Engeland en Amerika gesloten werd tot toezicht op het handels verkeer en controle op de vrachtprijzen door een gemeenschappelijke actie der beide staten. Het doel van het wetsontwerp is, meer schepen voor het transatlantische verkeer in handen te krijgen. De talrijke Amerikaansche kustvaarders, die zich in den Stillen Oceaan bevinden, en de schepen, die dienen voor het verkeer met Zuid-Amerika, zullen naar den Atlantischen Oceaan worden gezonden. Ja- pansche en neutrale schepen zullen ze in den Stillen Oceaan vervangen. Naar „Het Volk" uit Den Haag verneemt, is besloten, wegens het nagenoeg geheel uit blijven van ladingen tarwe en meel over eenige dagen het broodrantsoen ten tweede male te ver minderen. Werd de eerste maal het rantsoen van 2800 gram, dat eerst in een week verstrekt werd, over negen dagen verdeeld, thans zal het over elf dagen verdeeld worden, zoodat elke broodkaart elf dagen zal moeten strekken. Het dageljjks broodrantsoen wordt daarmee tan 311 op 254 gram teruggebracht. De Duitsche duikboot »U 30*, welke in het begin van Maart op haar reis naar Zee- brugge bij Domburg strandde en, na in Vlis— singen te zijn binnengebracht, ter inter'-eering naar Alkmaar werd gevoerd, is Maandagmid dag van IJmuiden naar Vlissiugeu .terugge bracht om aldaar officieel aan den Duitschen commandant te worden overgegeven. Aan boord bevond zich een Nederlandsch officier, die,- bet commando bad. De.duikboot werd begeleid door het pantserdekschip «Holland*. Wegens mist was vroeger uitvaren vertraagd. De onderzeër UB 30 is met twee Neder- landsehe torpedobooten Maandagmiddag den Nieuwen Waterweg binnengeloopen. Zij heb ben ligplaats genomen aan de Harwichsteiger te Hoek van Holland wachtend op beter weer. Het was Maandagavoud mistig. 's GR YVENHAGE, 6 Aug. Officieel. Het ministerie van Buitenlandsche Zaken deelt het volgende mede De protesten der Nederland-che regeering ter zake van de vernietiging van Nederlondsche schapen d jor Duitsche zeestrijd- krachten hebben tut dusver in een tweetal gevallen, dat van het tankschip «Lt Campine* en dal van den stoomtrawler »A usceldijk* de Duitsche regeeriug aanleiding gegeven tot de verklaring, dat indien zooals uit de Nederland- scbe in tegenstelliag met de Duitsche gege vens zou moeten worden afgeleid de vernieti ging had plaats gehad buiten het door Duitsch land voor gevaarlijk verktaaid gebied, de Duitscue regeering bereid was verontschuldi gingen aan te bieden en volledige schadeloos stelling te geven. De Duitsche regering stelde daarom voor dat de beide regeeringen ieder met handhaving van haar standpunt in z»ke de al of niet rechtmatigheid van vernietiging in het gevaarlijke gabied door een internatio nale commissie zouden doen onderzoeken of de plaats der vernietiging inderdaad buiten dat gebied was gelegen. De beide regeeriugen zjjn het daaromtrent eens geworden. De be doelde commissie bestaat uit een Nederlandsch, een Duitsch en een Zweedsch zeeofficier. Als Nederlandsch lid der commissie is aangewe zen de kapitein-luitenant ter zee C. J. Cai tsrs, als Duitsch lid de kapitein ter zee Vanseloo en als derde lid de korvet-kapitein der.Zweedsche marine O. Lybeck. Ten aai zien vau den stoom trawler «Amstcldijk* is da beslissing reeds gevallen de commissie heeft uitgemaakt, dat het schip binnen de vrije vaargeul getorpedeerd was geworden. De Nederlandsche gezant te Washington heeft verklaard, dat Nederland bereid is sche pen in ruil te geven'voor voedingsmiddelen op voorwaarde, dat deze schepen niet naar de gevaarlijke zone worden gezonden, Neder land wil 80.000 ton sch-eepsruimte beschik baar stellen voor de ondersteuning van de Belgen, mits de Ver. Staten aan Nederland zelf voedingsmiddelen bewilligen. Nederland wil niet toestaan, dat de schepen de gevaarlijke zone bevaren, omdat het land de schepen noodig heeft voor het verkeer met de koloniën. De regeering der Ver. Staten heeft door bemiddeling van neutrale diplomaten inlich tingen gevraagd omtrent den stand der voe dingsmiddelen in de noordelijke neutrale staten van Europa. De plannen omtrent de rant soeneering der neutralen zullen definitief wor den vastgesteld, wanneer die antwoorden in gekomen zijn. Het plan is den voorraad voedingsmiddelen te beperken tot het strikt noodzakelijke. Ter voorkoming dat die voedingsmiddelen Duitschland bereiken zullen verzekeringen worden geëischt, dat geen voedingsmiddelen, in Amerika geproduceerd, verder uitgevoerd of gebruikt worden om in ruil te worden ge geven voor andere uit te voeren artikelen. Het St.blad No. 490 bevat een Kon. besluit van den 18den Juli 1917, tot vast stelling van een reglement voor de scheep-

Ter Neuzensch Volksblad / Zeeuwsch Nieuwsblad | 1917 | | pagina 2