BENAUWD ABDIJSIROOP „Ter Neuzenscü Volksblad." Loop der bevolking ie Tor Neuzen. tot stikkens toe vastzittende slijm UIT ONZE OMGEVING. Kerknieuws. Gemengde Berichten. Hüogwatergetij te Ter Neuzen. Advertentiën. kele raadsleden, is begonnnen om een onder zoek in te stellen in de riolen zelve. Toen de eerste maal de overstroomingen te berde kwamen, heette bet in den Raad dat er aan de riolen niets mankeerde dhr. Eijke had zich na de bui overtuigt, dat deze het water hadden geloosd, het liep weg, er was dus geen verstopping. In de tweede vergadering was het de col lega in de commissie van Fabricage, dhr. De Jager, die door den gemeentebouwmeester als getuige was afgevaardigd, om te verklaren »dat er aan de riolen werkelijk niets mankeerde». Hij had dit raadslid in ver schillende putten laten kijken en daarbij bleek niets van vervuiling Toch hield het publiek vol en wij deden dit ook dat er iets haperen »moest«, aan gezien vroeger overstrooming in eene mate en van eene uilgebreidheid als dezen »zomer« niet voorkwam en de riolen met de pomp toen blijkbaar wel in staat waren alles vrij goed op tijd af te voeren. Later is eene «oefening» met het spuien door de riolen gehouden, die door meerdere raadsleden werd bijgewoond en waarbij ook de pers was uitgenoodigd. Wat toen werd waargenomen kon niet doen con- stateeren dat er iets haperde, al was het ook dat de functionneering niet op alle punten voldoende was. Het water dat er aan de ka naalzijde ingelaten werd, bleek evenwel het andere eind der rioleering, in de middenhaven, te verlaten. Er was echter toegezegd, dat op de wijze zooals dat vóór jaren plaats had, de riolen zouden worden schoongemaakt, d.w.z. door getrokken met een soort emmer, waarmede de opgehoopte modder enz. uit de riolen kan worden gehaald.- Het was wel een harde dobber, om het zoover te krijgen, daar onze leider der gemeentewerken de reden van de overstrooming liever berekende op papier, in verband met regenval en capaciteit der riolen, dan het ongezonde werk van het schoonmaken der riolen aan te vangen. Er hielp echter niets aan, de order is gegeven en, in het Achterom heeft men de rioleering onderhanden genomen, met het gevolg. dat de publieke opinie het juist bleek voor te hebben. Ettelijke karren modder zjjn daar over een geringe lengte van het riool te voorschijn gehaald. Nu wordt eeniger mate als verontschuldiging van de zijde van B. en W. aangevoerd dat dit een bochtig eind was, dat moeilijk kon door gespoeld worden, en daar blijkt nu werkeljjk modder verzameld te zijn. Wonderlijk is het wel, dat, wat voor een groot deel der inge zetenen terstond duidelijk was, zoo'n langen tijd noodig had om door te dringen tot de hoofden onzer bestuurders. B. en W. ver keerden in den zoeten waan, werd gezegd, dat de riolen alleen met spuien konden worden schoongebouden. Vooral, meende de heer Visser, was dit het geval, sedert de rioleering van de Donze-Visserstraat naar de Roeiers- gang rechtstreeks was gelegd, onder door het huis van Casteleijn. Maar eilieve, nu was wel de bocht uit de rioleering vanaf de Donze- Visserstraat naar de Roeiersgang, maar toch niet uit dien van de Tholenstraatnaar de Roeiers gang. Het mag inderdaad wel vreemd heeten, dat de tegenwoordige wethouder dhr. Visser, die als het ware het geheele rioolstelsel heeft zien voltooien, die lange jaren als lid der Comm. van Fabricage het oog heeft kunnen houden op de uitbreiding, dit in een latere periode weer als wethouder heeft kunnen doen, en die toch ook wel er mede op de hoogte zal zijn, dat vroeger fegelmatig schoon maken van de rioleering noodig was, daar niet vroeger op gewezen heeft. Den Voorz. kan men er in deze zoo geen verwijt van maken, die is niet met de vroegere gewoonte op de hoogte, daar blijkbaar niemand het hem heeft medegedeeld, en sedert hij hier is werden de riolen niet meer schoongemaakt. Men liet er alleen tweemaal 's weeks water uit het kanaal door loopeD. Dit blijkt nu niet voldoende. Hij kondigde aan, dat nu regelmatig alle noleu zullen worden schoongemaakt en dat op de begrooting een post zal worden uitge trokken voor het aanstellen van een man, die zal worden balast regelmatig de zinkputten en riolen schoon te houden. Wil men dan met alle geweld de riolen schoongemaakt zien, dan zal dat ook een vaste extra-uitgaaf worden denken de heeren van gemeentewerken vermoedeljjk. We vernamen ook nog, dat de de deur, die het riool in de middenhaven bjj opkomend water moet sluiten, om het binnen dringen van het rivierwater te beletten, ook met voldoende sluit, zoodat het kan voorko men dat de riolen bij hoogwater vol stroomen niet buiten water en dan natuurlijk geen water meer bergen kunnen, als er regen valt. Dok wil men aan rijkswaterstaat vragen de uitmonding wat lager te maken, opdat er meer schot in het water zou komen. Dhr. Nolson waarschuwde, dat de mond nu a*?.* 'aag Bgt, dat zij naar enkele uren bij eU£ lH bloot komt en water kan loozen. Maakt ze nog lager, dan wordt die-tijd nog orter, Wellicht hooren we over een en ander bij de begrooting nog wel eens wat, b.v. hoe groot het aantal M3 modder is dat te voorschijn is gekomen en dat een deel der bergruimte in de riolen innam, zoodat niet alleen de cijfers genoemd als bergruimte in de riolen herziening behoefden, wat ook noo dig is met de weer aangehaalde cijfers van den regenval, die «lichteljjk» overdreven waren. Zooals nu blijkt moet ook de capaciteit der pomp weer worden herzien, daar de Voor zitter die steeds heeft genoemd 300 Ms per uur te bedragen, terwijl het er volgens eene mededeeling aan dhr. Nolson van een deskun dige maar 150 zou zijn. De Voorz. kon daar over geen inlichtingen geven. Hij troostte nog met er op te wijzen dat ook in Amsterdam wel eens eene ernstige overstrooming door regenval is voorgekomen. Dhr. Eijke had dit jl. Zondag ook nog in Tilburg gezien. Wij kunnen onzen lezers nu ook nog verwijzen naar de berichten uit Amersfoort, omtrent den regenval van jl. Dinsdag en Woensdag. Een huismoeder, die zat te zuchten dat ze bij dit aanhoudende regenweer hare wasch maar niet kan droog- krijgen, steekt het op strijdende partjjen in Vlaanderen. Ze hebben daar de laatste dagen zóó veel kapot geschoten, ze meent, dat ze ook zelfs «het weer« hebben stukge schoten. (Wordt vervolgd.) Geslaagd voor de acte Franseh L. O. de heer D. J. Galle te Zaamslag. In de Dinsdag te Axel gehouden ver gadering van den gemeenteraad, waarbij alle ieden tegenwoordig waren (eene vacature), was ingekomen een verzoekschrift van de afdeeling Axel van «Patrimonium» om adhaesie te betuigen aan het door haar tot den Minister van Landbouw gericht verzoek, betreffende het toestaan van den uitvoer van vlas, wegens de groote hoeveelheden die in de magazijnen der vlassers liggen opgehoopt en de daarbjj betrokken belangen dezer streek, daar wegens de volte der magazijnen niet kan worden voortgegaan met de bewerking van het vlas. Besloten werd adhaesie te verleenen. De geloofsbrieven der verkozen raadsleden F. Dekker Fz.J. de Feijter Lz.J. de Kra ker Rz. en L. Lamaitre werden onderzocht en in orde bevonden en tot hunne toelating werd besloten. Aangeboden werden le. de rekening der gemeentelijke gasfabriek over 1916 in ontvang op f 495-25 (en in uitgaaf ep f58797,9715 alzoo een nadeelig slot van f9272,975; 2e: de rekening van het Alg. Burg. Armbestuur over 1916 f 5356,02 in ontvang en uitgaaf en 3ede begrooting van bet Alg. Burg. Armbestuur voor 1918: f6520 in ontvang en uitgaaf; subsidie van de gemeente f 6500 onvoorziene uitgaven f263. Afwijzend werd beschikt op een verzoek schrift van den heer C. Dijkwel te Axel, om aan hem een stuk grond van de gemeente in koop af te staan. Een verzoekschrift van de vereeniging "tot ziekenverzorging te Ter Neuzen om verhooging van subsidie zal behandeld worden bij het vaststellen der gemeente-be grooting voor 1918. Aan den heer L. de Regt te Axel werd vergunning verleend om voor zijne woning in de Stationstraat een ijzeren heining te plaatsen. Een verzoekschrift van den heer H. van Tatenhove om ontheffing van den hoofdelijken omslag werd niet behandeld, aangezien het te laat was ingekomen. lot leden der commissip inzake reclames van den hoofdelijken omslag werden benoemd de heeren: P. Dekker; J. de Feijter Lz. en J. M. Oggel. Het vaststellen van de rooilijn voor den bouw van de woningen door de Zeeuwsch- Vlaamsche tramwegmaatschappij werd aange houden tot een volgende zitting, teneinde eerst het adviesi van de gezondheidscommissie te hooren. Het kohier schoolgelden U. L. O. werd vastgesteld op een bedrag van f 53,40 611 *an k0t lager onderwijs op een bedrag van f 390.60. 5 In de Woensdag te Cadzand voltallige raadsvergadering werd de rekening van ont- ®n ujtgMen voorloopig vastgesteld op f 11 502 84 10 °Iltvang en in uitgaaf op De gekozen raadsleden A. Risseeuw en W. de Smidt Wz. werden toegelaten, maar de heer f. Robijn werd niet toegelaten, omdat hij is kantoorhouder van een Rijkstelephoon- kantoor en bij koninklijk besluit van 14 Nov. 1899 is beslist dat de kantoorhouder van een Rijkstelephoonkantoor geen raadslid mag wezen. Donderdag kwam nabij ljzendjjke een Duitsch deserteur over den draad, die de laatste gevechten in Vlaanderen meemaakte. Hij werd geïuterueerd en opgezonden. In de Maandag te Aardenburg gehouden raadsvergadering, waarin 4 leden tegenwoordig waren werd mededeeling gedaan van een adres van de afdeeling Westelijk Zeeuwsch-Vlaan deren van den bond van Nederl. Onderwijzers, houdende verzoek om verbetering der onder- wjjzersjaarwedden. Aangenomen wordt het voorstel van B. en W. tot het aangaan eener geldleening van f 1000 tot dekking der kosten voor den aanleg van leidingen voor het gasbedrijf. De leening zal worden afgelost in 37 jaren bij wijze van annuïteit, welk bepaald wordt op 5.8, en zal worden aangegaan bij de Mij. voor Gemeen- tecrediet. De voorzitter deelde mede dat door deze leeoing geen kosten ten laste der gemeente komen, aangezien de pachtsom der gasfabriek met de jaarlijksche annuiteit wordt verhoogd. In het bestek voor den bouw eener onder- wyzerswoning wordt nog een kleine wijziging aangebracht. De gemeenterekening dienst 1916 werd aan geboden, bedragendein ontvangsten f 38,385,64 en in uitgaven f35,842,105. ^en nacht van 31 Juli op 1 Aug. zijn bij Eede weder een paar jongelieden uit Brugge over de grens gekomen. Zij waren van Brugge midden door de velden tot Maldegem gegaan, steeds oplettend vooral w.iarjzij wegen moesten passeeren in het volle daglicht door Maldegem getogen, ontmoetten zij geen enke len Duitscher. Nadat ze de beide kanalen hadden doorwaad, hebben ze de electrische draden met een tang, waarvan de handvaten flink met gummi omwikkeld waren, doorge knipt en zijn goed en wel op den Nederl. bodem gearriveerd. Van een hunner was eenigen tijd geleden de vader in zijn kamer gedodfl door een neer vallend projectiel van het Duitsche afweer geschut. Donderdagavond werd door een dame, logeerende in het Grand Hotel in de Langedelft te Middelburg, kennis gegeven aan de gérant, den heer Kluivingh, dat zij een zilveren taschje, inhoudende een zilveren beurs met eenig geld en enkele andere snuiterijen, vermistte. De heer Kluivingh herinnerde zich, dat aan het tafeltje, waarop hij het taschje had zien liggen, een landbouwer had gegeten. Toen de dame met haar echtgenoot naar het station ging bega! ook de heer K. zich daarheen en ontmoette hij in de vestibule den landbouwer. De gérant lichtte den diénst- doenden agent van politie in en deze ondervroeg den landbouwer, die eerst ontkende maar later door de mand viel en het gestolene overgaf. De agent nam den man, een 64 jarige wel- gestelden ingezetene van Zaamslag mede naar het bureau van politie. Na opgemaakt ver baal is de aangehoudene door den officier van justitie geleid. Van 25—31 Juli zijn de navolgende lesmettelijke ziekten in Zeeland ter kennis van den Gentralen Gezondheidsraad gekomen Roodvonk 3 gevallen te Middelburg, 1 te Serooskerke (W.) en 2 te Vlissingen. Diphteritis: 1 geval te Groede, Schoondijke, Wolphaartsdijk, Yerseke en Zierikzee Zondag 5 Augustes 1917. Ned. Hervormde Kerfc. Ter Neuzen. Voorm. 9>/a u., Ds. A. Timmerman. Ge- bedsura voor de vrede en nam. 2 u., Da A. Timmerman. Sluiskil. Voorm. 9 '2 dhr. L. Dek. Gebedsure voor den vrede en nam 2 u., dhr. L. Dek. Hulat. Voorm. 9>/a u„ Da. L. M. de Boer. Gereformeerde Kerk. Tor Neuzen. Voorm. 9»/a n„ en nam 2 u.,'Da. J. P. Tazelaar van Weesp. Gereformeerde gemeente (Vlooawiikatraat). Ter Neuzen. 9 u., 2 u., en 5>/a u., (oude tijd) Da. Ovor- duin. Oud-Gereformeerde g-emeente (Vlooawijkatraat) Ter keuzon. 9 u 2 u., enö!/s u., (oude tijd) Loeskerk Lokaal „Bbeu-IIaëzer" (Kerkhoflaan.) Ter Neuzen. Nam. 5>/a Evangelisatie. In den loop dezer week hebben zich alhier de volgende personen gevestigd P. L. Israel, ingenieur b/d Prov. Waterstaat Nieuwstr. 50, uit Maastricht J. A. Maes, zonder beroep, Nieuwstr. 50, uit Kortgene - D. Treijser, Ijjnwerker, O 155, uit Hontenisse A. J. Eekman, klerk b/d Rijks Belastingen, öchoolweg 7, uit Oldenzaal - L. Paardekooper, werkman, O 202, uit Middelburg - M. J. Kaas, zonder beroep, P 109, uit Westdorpe. Vertrokken G-. S. de Zeeuw, zonder beroep, P 7, naar Middelburg E. Oppeneer, landbouwersknecht, Kerkhoflaan 15, naar Axel M. P. van Hecke, dienstbode, Nieuwstr. 20, naar Hulst J. Wisse, metselaar, 2e Kortestr. 5, naar iloek J. 0. Kolijn, dienstbode, Donze- V isserstr. 88, naar's-Gravenhage J. J. van Kerkvoort, winkeljuffrouw, Noordstr. 68, naar s-Hertogenbosch L. Paardekooper, werkman. O 202, naar Middelburg - J. S. VercoutereD, zonder beroep, Walgang 8 naar Biervliet. Een soldaat-oplichter. Te Sneek heelt een oplichter zjjn slag weten te slaan. Zich voordoende als „boeierheer" of zeiler onder den naam J. Kouw, toerende met een jacht op de Friesche meren, bestelde hij in het hotel „De Wijnberg" aldaar, gedurende vier dagen vier kamers voor vier personen. Bij de f:rma Bervoets kocht tjj zeilerkleeding, witte pantalon, sporthemd, wit vest en boord. Na ontvangst van deze goederen in het hotel is hij onder bet voorwendsel zich te gaan ver- kleeden met de Noordeizon en zonder betaling verdwenen. De marechaussee snapte hem te Leeuwarden. Bij het verhoor bleek de oplichter te zijn A. S., afkomstig uit Leeuwarden, milicien-soldaat te Delft en sedert 3 Juli deserteur. Hij is ook schuldig aan de ontvreemding van een rijwiel te Lemmer. De soldaat is ter beschikking gesteld van de militaire autoriteiten te Delft. Een levenslustige honderdjarige. Men schrijft uit Barneveld De ruim 100- jarige Johannes van den Boom, uit Voort huizen, bezocht deze week ons dorp, met het doel een kosthuis te zoeken. Op* de vraag, waarom bij op zijn stokouden dag nog van woonplaats wilde veranderen, antwoordde hij, dat het hem in zijn tegenwoordige kosthuis, waar bij het overigens uitstekend naar den zin had, te stil was. Slechts wensebte hij wat meer leven en drukte om zich heen te zien. Voorloopig is de oud-strijder nog niet geslaagd. DAGEN. Voorm. Nam. Zaterdag 4 Aug. 3.9 3.30 Zondag 5 3.53 4.15 Maandag 6 4.36 4.58 Dinsdag 7 5.19 5.41 Woensdag 8 6.4 6.24 Donderdag 9 6.49 7 14 Vrjjdag 10 7.42 8.12 door de is menig lijder aan hardnekkigen hoest, chronische bronchitis, kiokhoest, borstbenauwdheid of asthma. Voor hen is de als aangewezen door hare voortreffelijke eigenschappen om taaie slijm SDel pijnloos en over vloedig te doen I03 komen, waardoor de hoest en de benauwdheid kunnen bedaren. Veel geprezen bij aan doeningen der luchtwegen. Prijs per flacon van ong. 230 gr. 1.25, van ong. 550 gr. 2.25, van ong. 1000 gr. ƒ3.75. Alomverkrijg- baar Eischt rooden band met onze handteekening L I. AKKER, Rotter dam. Te Ter Neuzen bij de Wed. A. VAN OVERBEEKE-Leunis Axel J H. VAN D1XHOORN en L. B. A, RLFF Lz ;Hu!st, F. L. VERWIL- GHEN v. d. Hooft; Zaamslag D. RIEMENSJanssen. Abbonneert U op het

Ter Neuzensch Volksblad / Zeeuwsch Nieuwsblad | 1917 | | pagina 3