Van het Westelijk ooriogstooneel. Yan het Oostelijk oorlogstooneel. Gemeenteraad van Ter Neuzen. duitschera moeten inzien, dat in Europa geen vrede kan ontstaan, voordat hun kracht is ge broken en het van den volkerenbond, waarin de volken niet als autagonisten naast elkaar wonen, maar vertrouwen stellen in eikaars be doelingen, algemeen is aanvaard. Wanneer de linkerpartijan in Duitschland toonen, dat het hun ernst is, om mede te werken aan de tot standkoming van dien toestand, dan is het mo gelijk, zeide Camilla Huysmans, om de be sprekingen met vrucht te doen plaats hebben, en te komen tot een spoedigen en duurzamen vrede. LONDEN, 2 Aug. (Reuter.) Generaal Haig meldtGedurende den geheelen dag bleef het gisteren regenen. Dank zij een met goed succes uitgevoerde plaatselijke operaties op ons nieuw slagfront kwam onze linie in de buurt van den weg ZillebekeZandvoorde een eindje vooruit. Op den linker aanvalsvleugel wonnen onze bondgenooten terrein laDgs den oostelijken oever van het Yser-kanaal. Gedurende den nacht hadden onze nieuwe stellingen ten o. en n. o. van Ypereu tusschen Westhoek St. Julien zware tegenaanvallen van sterke vijandelijke troepen te verduren. Onze troepen boden met goed succes weerstand aan de herhaalde pogingen van den vijand om ons uit Jde belangrijke stellingen die wjj te voren in deze streek verraeesterd hadden, te verdrijven, maar onder den druk van zijn aanvallen waren wij na hardnekkige gevechten verplicht onze vooruitgeschoven troepen uit het dorp St. Julien terug te trekken. Er wordt buitgewoon zwaar gevochten om het bezit van het dorp Westhoek. Onze troe pen bezetten daarvan thans de westelijke grens In den namiddag deed de vijand weder een aanval in de buurt van de spoorlijn Yperen Roesselaere en slaagde er na een tweede poging in om onze vooruitgeschoven stelling binnen te dringeD. Op het smalle front duren de gevechten nog voort. Get aantal gevangenen, dat de Britsche troepen op 1 Aug. maakten, is thans bekend. Het bedraagt 5000, waaronder 95 officieren. Een paar kannonnen, een aantal machinege weren en wat loopgraafmortieren werden even eens buitgemaakt. Het juiste aantal daarvan kam echter nog niet worden opgegeven. ndanks het weder, dat het vliegen zoo goed als onmogelijk maakte, bleven onze vliegtuigen den geheelen dag in contract met onze voor uitgeschoven infanterie. Vijandelijke vlieghallen, alsmede transport colonnes en infanterietroepen van den vijand werden met goed gevolg met bommen en ma- chinevuur bestookf. De enkele vijandelijke vliegtuigen die probeerden te manoeuvreeren werden aangevallen, zes werden er neergescho ten. Wij missen drie vliegtuigen. Het aantal krijgsgevangenen, dat sinds Juli door ons werd gemaakt, bedraagt 4039, onder wie 88 officieren. Hieronder zijn ook begrepen de gevangenen die gemaakt werden bij de jongste gevechten, voor zoover zjj althans op 1 Aug. des middags te zes uur bij de verzamelplaatsen waren bin nengebracht. Tot het buitgemaakte oorlogsmateriaal be- hooren acht veldkanonnen, 53 machinegeweren en 32 loopgraafmotieren. De slag in Vlaanderen. BERLIJN, 2 Aug. (W. B.) De groote Bsnv&l in Vlaanderen strekte zich uit van Noord- schoots tot aan de Lys. De noordelijke vleu gel was door de Franschen overgenomen, die hier onlangs de Belgen aflesten. Over de trechtervelden van de afweerzone vooruitdrin gend, kwamen de Franschen over den Lizerne Dixmuiden tot in het dorp Bixschoote, dat in een tegenaanval werd hernomen. Eerst sterke Fransche strijdkrachten, die in den avond van 31 Juli tegen het dorp oprukten, slaagden er in Bixschoote weer in Franschen handen te brengen. De Duitsche linie omvat het dorp in het onlusten en noorden. De voornaamste stoot geschiedde door de Engelschen, die van de streek van Yperen uit en zuidelijk daarvan in noordoostelijke richting j de ineengeschoten voorste stellingen overwel digden. In de gevechtszone van. het Duitsche verdedigingsstelsel trof hen met volle kracht de Duitsche tegenstoot. De Engelschen wer den weder uit Langemsrck en St. Julien ge worpen en tot achter de Steenbeek terugge drongen. Verder zuidelijk konden de Engel schen onbeteekenende terreinwinst behalen. De westelijke rand van het- bosch van Herent- hage werd behouden. Van daar tot Warneton loopt thans de eerste Duitsche linie, deels nog in de oude voorste stelling, deels in dicht achter deze aangelegde liniën. Ook krachtige aanvallen in den avond van 31 Juli van het bosch van Herenthage tot aan de Lys konden den toestand niet veran deren. Na bloedige gevechten op korten af stand, bleef de Duitsche stelling in het geheel ongewjjzigd. De ondersteuning tan de groote Engelsche aanvallen door de Franschen is tot dusver slechts op het korte Vlaamsche front gedeelte van Noordschoote tot Steenstraete be merkbaar. Aan het Aisne-front houden de Franschen ook verder nog slechts met moeite tegenover de Duitsche patrieele aanvallen stand. De Duitsche bestorming in den middag van 31 Juli ontrukte hun een geheel loopgravensys- teem van 2 K.M. breedte en 700 M. diepte, dat de Franschen op het Bovette-plateau bezet hielden. De gemaakte gevangenen behooren tot zes verschillende regimenten. Fransche tegenaanvallen, die tot in den nacht voort duurden, bleven even vruchteloos als de vier maal herhaalde Fransche aanvallen ten zuiden van Filain. Ook de Duitsche aanvallen aan deu westelijken oever van de Maas, waarbij over meer dan 2 K.M. breedte en 700 M. diepte in de Fransche loopgraven werd binnen gedrongen, zijn een volkomen Duitsch succes. Het vrouwenbataljon. Met een enkel woord hebben we dezer dagen reeds gemeld, dat het Russische vrouwenbatal jon. bij Smargonje den vuurdoop heeft ontvangen. De Temps" verneemt dienaangaande uit Petrograd nog de volgende bijzonderheden Het bataljon viel de Duitscheis aan, nadat een ander in den slag betrokken regiment ge deserteerd was. Onder leiding van de vrouwelijke comman dant, mevrouw Botsjkareva, stormden de strijd sters met „mannenmoed" uit de loopgraaf,nm met een zekerheid, die allen verbaasde, op den vjjaüd te vuren. Ongeveer 150 vrouwen, onder wie de aan- voerdster, weiden gewond, 20 sneuvelden en acht werden door den vijand gevangen geno men. Ten slotte eindigde de strijd echter met een overwinning van de vrouwen, die op haar beurt honderd soldaten en twee officieren ge vangen namen. Uit Poltava, waar de gewonde vrouwen aan kwamen, meldt men, dat dichte drommen nieuwsgierigen de strjjdsters met vlaggen en muziek kwamen begroeten. Vredesgeruchten. LONDEN, 3 Aug. (Part.) Naar de Daily Express, dd. gisteren, uit Nieuw-York ver neemt heeft men, zoo verluidt er in diplo matieke kringen in Washington bericht ge kregen, dat er tusschen de entente-bondge- nooten een gedachtewisseling plaats heeft met betrekking tot Oostenrijk, die binnenkort misschien zal leiden tot een belangrijke ver klaring nopens de mogeljjkheid van vrede. De WashiDgtonsche correspondent van de Times zegtItalië is tegen een afzonderlijken vrede met Oostenrijk en haalt een diplomatiek ambtenaar aan, die moet hebben gezegd Italië kan zich niet veroorloven, een afzonderlijken vrede met Oostenrijk aan te gaan, want dat zou een van twee ongerijmdheden meebrengen, hetzij dat Oostenrijk bereid is met vechten op te houden en ten volle Italië's ver strekkende eischen aan te nemen, het zij dat Italië zijn belangen en politiek om Oostenrijk (van de Adriatische Zee?) te elimineeren opgeeft, wat ondenkbaar is. We waren j 1. Dinsdag «verdreven van huis* de Voorzitter had ons ter vergadering opge roepen doch onze vergaderzaal/ was bezet met keurende autoriteiten en gekeurd wordende menschen van middelbaren leeftijd. We vonden gastvrijheid in de H. B. S., in het verblijf der daar heerschende «wijzen* en hadden misschien een stillen wensch, dat er van die wijsheid ook wel iets op ons zou overgaan, voor het verrichten van den arbeid die ons wachtte. Wel toevallig, dat we ditmaal inde fl. B. S. moesten vergaderen om aldaar over het verder lot dier inrichting zoo'n beteekenis vol besluit te nemen, zooals later blijken zal. We hebben de zaak overgedaan. Op de'heerén D. Scheele en De Ridder na, die beide uitste- dig waren, waren alle leden rondom de nu niet groene, maar bruine tafel, vereenigd. We vonden het eigenlijk wel gezellig, in zoo'n mooi verlichte ruimte bijeen te komen, al was het er niet zoo deftig als in onze raadzaal met zijn zware zetels. Toch marcheerde dezen morgen alles bijzonder vlug. Allereerst kwam in behandeling een schrijven van den inspecteur van politie, den heer Klaassen, die daarin te kennen gaf, dat hij van meening was, na de nieuwe regeling van zijn salaris de werkzaamheden van den markt meester, van den schatter der dranklokalen en die van ambtenaar belast met het opmaken van het kohier der hondenbelasting onbezoldigd te moeten blijven verrichten. Nu heeft hij echter gezien, dat in verband met een voorstel van dhr. Waalkes in de vorige vergadering voor beide eerstgenoemde betrekkingen solli citanten worden opgeroepen. De inspecteur is hier bljjkbaar bedacht op het voordeel der ge meente, want hij vraagt ten slotte, den bur gemeester te machtigen, zijne instructie als inspecteur zoodanig te regelen, dat die werk zaamheden hem ambtshalve, dus zonder be zoldiging, worden opgedragen, op grond, dat die functiën het best door een politieman kunnen worden verricht. We hebben er de vorige maal al op gewezen, dat de Voorz. het vorig jaar had te kennen gegeven, dat de in specteur, met name de werkzaamheden van marktmeester, ambtshalve zou moeten vervullen en er is ook veel voor, zoo'n functie aan een politieman op te dragen, daar deze ten slotte als het noodig is met meer kracht kan op treden dan een burger marktmeester. Irouwens, met die ver doorgedreven stelling dat geeuerlei bijbaantjes mogen worden vervuld, hebben we nimmer gedweept. Voor die ver schillende baantjes, die de inspeeteur nu reeds zooveel jaren zal hebben verricht, zonder dat dit zijn ambt schade, zou men minstens 2 per sonen hebben moeten aanstellen, want de con sequentie van het raadbesluit is, dat, als iemand reeds een baantje bij de gemeente heeft van Iaat ons zeggen f 10 per jaar dan mag hij niet meer benoemd worden voor een ambt dat misschien met f 5 per jaar bezoldigd wordt. Als men eenmaal in een of ander ambt be noemd is, eischt men daarvoor alhier «den geheelen mensch*. Als dus iemand op f 25 'sjaars was aangesteld tot schatter der drank lokalen, kon hij niet meer benoemd worden tot markmeester op een jaarwedde van f40, Althans de ervaring heeft reeds geleerd, dat een keurmeester van vleesch, niet tevens mocht blijven bode van het Burgerlijk Armbestuur. In elk geval, de inspecteur bleek het in dit geval eens met den Voorz., dat hij deze baantjes, zij het dan onbezoldigd, in het be lang der gemeente, zou moeten kunnen blij ven waarnemen. Er zijn er, die beweren, dat er, wat dat markmeesteren betreft, toch nog wel eens wat »van de kar* valt, maar wie zal dat weerhouden Dhr. Waalkes sputterde er tegen hij vond dat het raadsbesluit con sequent behoort te worden doorgevoerd, dus: in geen geval bijbaantjes. Dhr. Nolson was in dit geval van een ander gevoelen. Als zoo iets aan een ambtenaar wordt opgedragen, is het geen bijbaantje meer, dan behoort het bij zijn ambt en daarom vroeg hij den burge meester de instructie aldus te willen wijzigen. Het zou toch ook te gek zijn om geld uit te geven voor iets dat men gratis kan gedaan krijgen. Dhr. Van Hasselt ziet er geen be zwaar in, om het zoo te laten; de inspecteur heeft het al zoo lang gedaan, en de paar jaren, die hij nu nog zal meeloopen, moet hem dat niet worden ontnomen. Wel maakt hij be zwaar om het bij instructie aan den inspecteur op te dragen. Als men eens een anderen inspec teur zal moeten benoemen, meent hij, dat dit iemand zal zijn van een andere genre. Dan zal het dus naar hij meent de vraag zijn, of zoo iemand zich met die zaken zal willen be moeien. Hij acht die werkzaamheden nu juist niet zoo bij dejjpolitie thuis behoorende. Enfin, dat is dan nog niet zoo erg, als de inspected r als zoodanig eens pensioen vraagt, en dat ver krijgt, is hij natuurlijk geen ambtenaar meer, maar kan dan solliciteeren naar de functie van marktmeester, en dat is dan nog een baantje om zich bezig te houden en waar men oud op worden kan. Men is dan toch niet geheel ambteloos. Daar kan een rustelooze, werkzame geest niet tegen. De Voorz. deelde mede, dat, in verband met het besluit van den Raad, B. en W., als er van dezen aard iets moest gedaan worden, zij dat telkens aan den inspecteur hebben opgedragen. Zóó wilde hij het maar houden. »Maar zonder bezoldiging* zeide dhr. Nolson. Dat vond de Voorz goed. Op een vraag van dhr. Waalkes zeide de Voorz. dat er voor marktmeester 2 sollicitanten waren, maar dat een der sollicitanten niet in aan merking kan komen, omdat hij reeds ambte naar is. Het slot was dat de inspecteur de tot hiertoe door hem verrichtte werkzaamheden mag blijven vervullen, daarmede filantropie betrachtende ten bate dér gemeente. Dhr. F. van de Ree, handelaar alhier, vroeg hem den prijs te willen meedeelen, waarvoor hij voor een of meer -jaren de faecaliën kan koopen, die nu sedêrt den oorlog in het zilte water der Schelde worden uitgestort. We vernamen nu van den Voorz. dat dit zaakje reeds is verkocht, zelfs tegen nog hoogeren prijs dan die voor den oorlog bij verkoop naar België gold. Het verzoek werd dus voor kennisgeving aangenomen. Ondeitusschen hebben we die tijding met genoegen vernomen. We kunnen wel tegen een buitenkansje. Tot bij de behandeling der begrooting werd aangehouden een verzoek van den Chr. Typo grafenbond om htt druk- en bindwerk der gemeente alleen te laten uitvoeren doorgeor ganiseerde patroons. Er moet gezegd worden dat Mr. Veraart, de adviseur van den Bond van Boekdrukkerspatroons een ijver aan den dag legt, een betere zaak waardig. Eerst zijn door hem pogingen aangewend de patroons in het drukkersvak te organiseeren. Die po ging had geen blijvend resultaat. Daarop werd de neutrale gezellenbond er op uit ge stuurd om door middel van de knechts de patroons te dwingen, zich te organiseeren. Dit had geen resultaat, en evenmin heefteen blijvend resultaat gehad de poging van den Lhr. typografenbond die zelfs om een patroon tot toetreden te dwiügen een staking van 2 knechts provoceerde, wat alleen op een ver plaatsen dier knechts naar elders is uitgeloopen, waarvan 1 een flinke steun zjjner ouders was, toen hij er inwoonde, doch' wat nu uit is. Thans wil men er blijkbaar den gemeenteraad voor spannen, om de Ter Neuzensche patroons te dwingen. Ze vermoeden zeker, dat die, als ze de om de drie jaren terugkeerende klandizie der gemeente zouden moeten missen, wel tot den patroonsbond zouden toetreden. De raadsleden moeten maar eens bij de patroons inlichtingen inwinnen omtrent' de volledige werking van de drukkersorganisatie, waarvan nog tal van patroons geen lid willen worden, om den ondraaglijken druk, die alsdan op hun bedrijf wordt gelegd, en waarbij ze dan ge noodzaakt worden tot het berekenen van on gemotiveerde prijzen, waarvan dus de cliënteele, zoowel de gemeentebesturen als de'particulie ren de dupe zouden worden. Organiseeren is van dezen tijd en kan veel nut stichten maar men kan ook alles overdrijven en men vceet al wat te ver gaat deugt niet. Van Ged. Staten is bericht ingekomen, dat zij goedkeuring onthielden aan een raadsbe sluit tot wijziging der begrooting voor 1916, dat strekte om een te laat ingekomen vordering over 1915 te voldoen. Minder aangenaam voor hem, die dat bedrag 7an f92,96 als suppletie voor ongevallenverzekering moet missen. O. m. is ingekomen de begrooting der ge meentebrandweer, die in ontvangsten en uit gaven is geraamd op f960. Er wordt opge rekend om 150 meter nieuwe persslang aan te schaffen, waarvoor f300 noodig is. Toen kregen we te hooren de officiëele ken nisgeving, van de kommandant in Oostelijk Zeeuw3ch-Vlannderen, kapitein YV. Filet, dat militaire belangen niet gedoogen, dat thans alhier een kermis plaats heeft. De Raad nam het voor kennisgeving aan, zonder er iets over te zeggen. Misschien dacht men, dat 't toch boter aan de galg gesmeerd is, maar over dat «militair* belang zou te redeneeren vallen. Onze militaire toestand was hier plaat selijk over 2 jaar heel anders dan thans, en toen was er geen bezwaar bij de militaire autoriteiten. De Kommandant die het een paar weken geleden te vertellen had zag, naar hjj in een gesprek met raadsleden mededeelde, er ook geen bezwaar in uit militair oogpunt. De inmiddels van verlof teruggekomen kom mandant acht dat militair bezwaar wel aan wezig. Dat is dus, wat militairen betreft, reeds 2 tegen 1. Maar toevallig is nu die ééne op het oogenblik «de baas*. Ingekomen was ook de gemeenterekening. De ontvangsten hebben bedragen f 186.925,05, de uitgaven f 161.499,04'/2, het goed slot f 18.426,00'/2. Zoo oppervlakkig zou men denken, dat het- er bij ons »aanzit«, maar het saldo geeft geen juisten toestand weer, daar dit voorspruit uit het niet uitvoeren van geraamd werk, dat nu in de rekening van het thans loopende jaar zal komen. We hebben ook onderzocht de geloofsbrieven der herkozen raadsleden dhrn. Visser, Eijke en Waalkes, en het gekozen lid dhr. H. J. van den Ouden, deze goedbevonden en tot hunne toelating besloten. Een verzoek van J. van Luik, die betoogt, dat hjj ten onrechte enkele weken werd gestraft met inhouding van regèeringsvarkens, en vergoeding verzoekt van de daardoor geleden schade, werd nog aangehouden, daar de commissie van bijstand voor het levensmiddelenbedrijf nog eenige inlichtingen wenscht in te winnen. Afgewezen werd het verzoek van A. Huine- man en anderen, die schadevergoeding vragen voor het nadeel dat zij ondervonden tengevolge van de overstroomingen die voor eenigen tijd de Vlooswijkstraat en andere straten onder water zetten en het water in huizen deed stoo- men. Adressanten stellen het gem. bestuur daarvoor verantwoordelijk, daar de toestand der riolen die niet voldoende zouden zijn onderhouden oorzaak was, dat het neer- strooinende regenwater niet voldoende werd geloosd. Het resultaat van de behandeling van dit adres, waarvan ook een exemplaar aan Ged. Staten is gezonden, die aan het gem. Bestuur daarover advies vragen, was, dat B. en W. van oordeel zijn, dat hun college of de gemeente voor het gebeurde niet verantwoordelijk zijn, in dien zin, dat de gemeente aansprakelijk zou zijn voor de geleden schade. Men gelieve hier goed te letten «in dien zin*. Het gemeentebestuur is niet verantwoor delijk voor schadevergoeding. Dat het ge meentebestuur ook niet veiantwoordeljjk is voor «het gebeurde« hebben nu in antwoord op de*door dhr. Nolson en anderen gestelde vragen niet meer zoo pertinent hooren bewe ren. Dat gaat ook moeilijk meer, sedert men door den aandrang uit de gelederen der bur- gerjj, gedragen tot in de raadzitting door en-

Ter Neuzensch Volksblad / Zeeuwsch Nieuwsblad | 1917 | | pagina 2