Van het Westelijk oorlogstooneel. Van het Oostelijk oorlogstooneel. Op Zee* BLNNKINLaND. UIT QMSE7I.ÏG. Qfficieele communique's. Het bombardement. De vliegeraanval op Parijs. Engelsche en Duitsche krijgsgevangenen. De Batavier II en de Zeemeeuw. wacht, in verband met de gebeurtenissen aan het oostelijk front, een Engelsch offensief in Vlaanderen, dat alle tot nog toe verrichte Engelsche aanvallen in kracht zal overtreffen. Deze aanval wordt thans krachtig voorbereid. De artillerie-actie in Vlaanderen is van dien aard, dat de legercommandant der Duitscbe troepen seint: »De krachtsontwikkeling der artillerie bereikte den hoogsten graad van wat in dezen oorlog is verricht. Voortdurend hebben ontmoetingen van verkeuningstroepen plaats, die tot verbitterde infanterie-gevechten leidden." Aan het Fransche front poogden de Fran- scben de verloren stellingen bij Ailles, aan den Chemin des Dames, en in Champagne te hernemen doch volgens het Duitsche be richt zijn die aanvallen mislukt. LONDEN, 28 Juli (Reuter). Veldmaarschalk Haig berichtIn patrouillegevechten in de buurt van Yperen namen wij 47 man gevan gen, waaronder twee officieren. Veel artillerievuur van beide zijden op ver schillende punten van ons front, voornameljjk ten N. W. van de Lys. Gisterochtend weinig luchtactie, tegen den avond echter begon een groot gevecht. De dag werd zeer goed besteed door onze vliegers. Door .hun medewerking kon de artil lerie met succes merken en tevens konden een buitengewoon groot aantal photographieën worden genomen.J Deze excadrilles deden een aantal aanvallen en wierpen o.a. bommen op vier vijandelijke vliegparken. Eenige onzer machines vlogen zeer laag bij den grond op een afstand van meer dan 40 mijlen achter de vijandelijde linies. Vijftien Duitsche machines werden omlaag geschoten, zestien andere in onbesluurbaren toestand naar beneden gedreven. Drie Engelsche machines worden vermist.. PARIJS, 28 Juli. (Reuter.) Krachtig weder- zijdsch artillerie-vuur in de buurt van Ailles en Hurtebise en aan beide oevers van de Maas. LONDEN, 29 Juli (Reuter.) officieel. In den afgeloopen nacht voerden wij welgeslaagde raids uit op verschillende punten van het front, waarbij we den vjjand hevige verliezen toe brachten, gevangenen maakten en mitrailleurs vermeesterden. Bjj de chemische fabriek van Roeux maakten we dertig gevangenen en ver meesterden we een loopgraafmotier en een mitrailleur. In de buurt van Yperen maakten we 54 gevangenen en vermeesterden we twee miraillers. BERLIJN, 29 Juli. (W. B.) Officieel. Le gergroep- RupprechtDe artillerieslag in Vlaan deren woedde gisteren onafgebroken van den vroegen morgen tot diep in den nacht. De artilleristische krachtsontwikkeling beriekte het maximum van massawerking in dezen oorlog. Op verschillende plaalsen van het slagveld lokten eigen en vijandelijke offensieve bewe gingen plaatselijk verbitterde infanteriegevech- ten uit. Van het kanaal van La Bassée tot aan den zuidelijken oever van de Scarpe nam des avonds de vuuractie toe. Des nachts ooste lijk van Moncby ingezette aanvallen van En gelsche bataljons mislukten met zware verlie zen. Ook bij Ossus ter. noordwesten van St.- Quentin bleven Eugelsche partieele aanvallen zo der resultaat. Legergroep-Kroonprins De toeneming van de gevechtactie werd langs den Chemin des Dames, in Champagne en aan de Maas merk baar. Ten zuidoosten van Ailles deden de Franschen 's morgen9 eenmaal een aanval, des avonds driemaal, met sterke strijdkrachten. Een Keulsch regiment sloeg alle aanvallen yan de vijanden iu hevig gevecht op korten afstand af. De vliegeractie was buitengewoon levendig, in het bijzonder aan het Vlaamsche front. Vijf en dertig vijandelijke vliegers werden neerge schoten. Eerste luitenant Döstler vernietigde aan de spits van zijn escadrille een eskader van 6 vijandelijke vliegtuigen. Hij zelf behaalde zi]Li twintigste over winning in de lucht. Eerste luitenant v. Tutschek schoot zijn 19 n en 20en tegenstander in luchtgevecht Deer. BERLIJN, 29 Juli 's avonds. (W. B.) Offi cieel. Sedert vanmiddag in Vlaanderen weder allerhevigst vuurgevecht. PARIJS, 29 Juli (Reuter.) Na zeer hevige beschieting deden de- Duitscbers een aanval op Hurtebise. De aanval mislukte volkomen in ons artillerie- en infanterfevuur. BERLIJN, 30 Juli (Wolff.) De artillerie slag in Vlaanderen, waar de wederzijdsche ar tillerie vecht om de bovenhand te krijgen, vóór de infanterie in het spel komt, woedde ook gisteren met de grootste hevigheid. De voorste stellingen zjjn ten deele in trechter- velden herschapen. De batterystellingen liggen midden in de kuilen, waar projectielen in sloegen. Op de wegen, paden, die naar het front leiden en schuilplaatsen ligt tot diep in het achterland dag en nacht een zwaar vuur. De Duitschers bleven evenwel, ofschoon ze met granaten van alle kalibers tot aan 38 c.M. werden bestrooid en iu weerwil van het ruim ste gebruik van gas, tot nu toe geen oogen- blik het antwoord schuldig. Zij hebben succes met het bestrijden van den tegenstander. 'Gisteren was de Engelsche artillerie ge dwongen om tot tegen den middag een toontje lager te zingen. De Engelsche batterijen pro- beeren dikwijls zich aan de uitwerking der Duitsche batterijen te onttrekken, door zich in rook te hullen. De poging om Duitsche kustbatterijen van de landzijde af onder vuur te nemen en tot zwijgen te brengen, is mislukt. De Engelsche monitors en torpedobooten, die de kust be proefden te naderen, werden in een korten vuurstrijd verjaagd. Aan het lange front van de kust af tot Rijsel toe beginnen zich langzaam de brand punten af te teekenen voor den infanteriestrijd die in de naaste toekomst te wachten is. De Engelschen »roffelden« bijzonder heftig tus- schen Het Sas en Wieltje. Alle plaatselijke aanvallen, die de Engelschen echter 29 dezer 's avonds en den 30sten hier uitvoerden, mis lukten onder zware verliezen. Evenzoo was aan de kust de artilleriestrijd bijzonder heftig. De Engelschen trachten hier dag aan dag de brug over de Yzer en bet kanaal van Nieuwpoort te -herstellen, die het Duitsche vuur telkens weer vernielde. Aan het overige deel van het Westelijk front artillerie en patroeljestrijd bij Hulluch, Lens en St. Quentin. De Fransche poging om den aanval, dien de Engelschen in Vlaanderen voorbereiden, door een forsc'nen stoot aan het front van de Aisne te ondersteunen, is jammerlijk veron gelukt. In den loop van den 29sten liepen de Franschen op het heele front van Cerny tot den Winterberg" telkens weer tevergeefs storm. De eerste aanvallen zonken om zes uur 's ochtends in afweervuur en tegenaan vallen ineen. Den heelen ochtend stuurden de Franschen nog telkens dichte stormgolven in het vuur, die grootendeels al door het uitstekend lig gende spervuur en de andere in gevechten van man tegen man werden gelfeerd. Om half zes kwam een sterke aanval zonder beteren uitslag los. 's Nachts begonnen de Franschen nog eens een trommelvuur. Hun artilleriewerkzaamheid steeg tot elf uur 's avonds tot de grootste heftigheid. Met de aanvals- kracht der Fransche divisies was het evenwel gedaan. In het Duitsche vernielingsvuur liep de Fransche aanval niet pieer ten volle van scapel. Op tal van punten kon de Fransche infanterie niet meer tot den stormaanval worden voor- uitgebracht. Waar ze storm liep begon de aanval spoedig te verlammen. In den lood- hagel der Duitsche machinegeweren en strap- nell-saldo's stroomden hun aanvalsgolven ver ward naar de schansen terug, vanwaar ze waren opgebroken. PARIJS, 28 Juli. (Reuter) De Duitschers hebben een nachtelijken vliegraid ondernomen en bommen geworpen op een voorstad van Parijs. Een bom viel op een groot warenhuis vol brandstoffen. Overigens is er weinig schade aangericht. Op hun terugtocht van Parijs heb ben de vliegers bommen geworpen op een ander belangrijk centrum, waarby eea vrouw gedood werd. PARIJS, 28 Juli. (Havas.) Het Fransche vliegwapen toont in de achterhoede zoowel als aan het front zijn onbetwistbare dapperheid. Nog in den afgeloopen Dacht richtte een Duitsch vliegeskader zich naar Parijs, maar evenals het vorige, werd het door de Franschen opgejaagd. Het kon den beweeglijken slag boom niet passeeren en de hoofdstad naderen. De aanvallers bliezen den aftocht zonder hun opzet te hebben kunnen volbrengen of. tijdens hun vlucht naar het noorden noemenswaardige schade aau te richten. Oanoodig hieraan toe te voegeD, dat de Pa- rjjzenaars, vertrouwend in d9 dappeiheid hun- Der verdedigers volstrekt geen andere emotie dan die van nieuwsgierigheid aau den dag legden. Reuter seint uit Londen De Daily Telegraph spreekt zich in een hoofdartikel gunstig uit over de tusschen En geland en Duitsehland tot stand gekomen over eenkomst ten aanzien van de krijgsgevangenen. Het blad zegtDe betrekkingen en vrienden van de tlngelsche officieren en soldateD, die zich thans in Duitsehland bevinden, zullen in het vervolg zich niet meer ongerust behoeven te maken over de behandeling, die zij onder vinden. Voor zeer velen is het een prettig vooruit zicht, dat krijgsgevangenen in wie zjj belang stellen, binnenkort zullen worden ondergebracht in neutraal Hollanl waar zij in belangrijk gunstiger omstandigheden zullen verkeeren. Wij zijn de Nederla'ndsehe regeering, die de conferentie op alle manieren heeft bevorderd en den oumisbaren grondslag voor de taak der gedelegeerden heeft gelegd door, om te beginnen, aan te bieden zestienduizend krijgs gevangenen te herbergen, zeer erkentelijk. De moeilijkheden waarmede het neutrale Nederland te kampen heeft, zijn genoegzaam bi] ons bekend om ons allen in staat te stellen te beseffen hoeveel wij dat land verplicht /ijn voor deze edelmoedige daad. BERLIJN, 29 Juli. (W. B.) Officieel. Front Leopold. Legergroep Böhn Ermolli. In Oost-Galic zijn de Russen ter weerszijden vao Husiatyn achter de rijksgrens terugge trokken. Onze corpsen hebhen den Zhzacz bereikt, andöreD nadeien da monding van den noordelijken Sereth en den D. jester. Tusschen Dujester en Proeth hielden de Russische achter hoeden ten zuidoosten van Horodamka stand voor een gevecht. In een krachtigen aanval werden hun stellingen doorbroken. De ver volging wordt aan beide overs_ vau den Dujester voortgezet. Front-Joseph. In het Tsjeremosjdal werd Koety genomen. Boven en beneden de stad trekken onze troepen over de rivier. In het gebtrgte drongen onze divisies al strijdend achter den vijand aan over den weg Szypot Muldawa Salitza. Ten zuiden van het Oitoz- dal werden sterke Russische aanvaller tegen den Casiuilui afgeslagen. Aan de boveu-Poegna voerden we de eer gisteren begonnen bewegingen door. Legergroep-Mackeusen. Aan de noorde lijke helii' g van de Odobesti mislukken vijan delijke aanvalsbewpgingen. Iu de Roemeensche vlakte slechts zwak vuur. PETROGRAD, 28 Juli. (P. T. A.) Op het froDt van de kust der Oostzee af tot aan de Pripjet geweervuur en verkenningen. In Galicië deed zich op het aanvalsfront van den vijand niets belangrijks voor. In de Karphathen deed de vijand een aan val op de Russische troepen in de streek ten O. van Kirlibaba en drong hen eenigszins terug. Vijandelijke aëroplanes vlogen over het station van Molobetsjno en wierpen vijf bommen op een veldhospitaal, een aalmoezenier en een jongen werden gedood. Ten Z.O. van Barawitsji schoot een vlieger uit een luchtschip een Duitsche kabelballon in brand. PETROGRAD, 29 Juli. (P. T. A.) Offi cieel. Tusschen de Oostzee en de Pripjet ge weervuur en actie van vliegers. Iu Galicië in de streek ten westen vao Zbaraj een vijandelijke aanval afgeslagen. In de rich ting van Taroopol en meer zuidelijk Daderden de voornitgeschoven troepen' van den vijaüd de linie OkroinovtsjRomanoefka—JeiebkiKo- lodievkaElevuoroefka - Sorokikrogoeletz. In de streek ten westen van Goessiatiue ontruim den onze ireepen onder vijandelijken diuk de linie Tsjalaroefks Dembrovka. Ten westen van Zalesljik bezette de vijand Jasslenoefpolny en Poporovtsje. In de Karpa- then in de streek van Tomnaatsk en den sector ten noordoosten van Kirlibaba drong de vijand na een reeks aanvallen onze troepen een weinig naar het oosten terug. Roemeensch front. In de richting van Ke9dy- Yasaihely rukten de Roemeensche troepen op, zij bezetten de linie dor hoogten negen K.M. ten westen van Monestirka Kasjinoul, de hoogten ten westen van Dragosliave en de streek Zaleaserey. Officieel. Het departement van marine-deelt mede Den 27en Juli zijn nabij Texel buiten de Nederlandscbe territoriale wateren, het s s Ba tavier II "met de motorboot Zeemeeuw op sleeperr onder Duitsche vlag op weg naar Hamburg beschoten door de Britsche onder zeeboot E. 55. Nadat de beide schepen binnen de Nederlandsche wateren gevlucht waren, zijn zij door de Duitscbe bemanningen verlaten en is volgens waarneming der militaire kust wacht de Britsche onderzeeboot binnen Neder- landscb rechtsgebied gekomen, en heeft een prijsbemanning op de Batavier II geplaatst, die het stoomschip buiteiT ons gebied voerde en getracht beeft op te brengen. Bij aankomst van 2 Nederlandsche torpedobooten, warende onderzeeboot zoowel als de Batavier II weder om buiten de territoriale wateren, doch dit laatste schip, dat veel water maakte, dreef tengevolge van den oostelijken stroom wederom binnen de territoriale wateren. De prijsbe manning heeft het toen verlaten. De onder zeeboot verwjjderde zich, nadat het sein neu traliteit- eerbiedigen, op een der torpedobooten was geheschen. Hierop beeft de Nederlandsche torpedocommandant het schip binnen de ter ritoriale grens verankerd. De Zeemeeuw is naar Nieuwediep gesleept, de Batavier 11 is tengevolge der bekomen schade gezonken en zal vanwege de regeering gelicht worden. liet meel voor ons brood. De Minister van L., N. en H. heeft bepaald, dat met ingang van 1 Augustus 1917 zal worden verstaaD onder Regeeringsbloem (waar van bet wittebrood wordt bereid) GO pCt. lnlandsche tarwebloem, 20 pCt. Roggebloem, 10 pCt. Aardappelmeel, 10 pCt. Amerikaansch meel. Regeeringsmeel (waarvan het bruinbrood wordt bereid) 65 pCt ongebuild tarwemeel, 35 pCt. ongebuild maismeel. Dislributie regeeriiigsvarkens. Blijkens mededeeling van de >Inkoopeom- binatiet in het ïNederl. Landb. Wbl.« heeft de Rijkscommissie van toezicht op de Vleeseh- vereeuiging aan den Minister van Landbouw voorgesteld om binnen zeer korten tijd weder om aan te vangen met regelmatig distribueeren van regeeringsvarkens van 70 K.G. slachtge- wieht en daarboven, ten einde verzachting te brengen in de moeilijkheden waarin de var- kensmester momenteel verkeert. Bij het te Goes gehouden eind-examen voor de H. B. scholen met Sjarigen cursus is o.m. geslaagd Maatje C Harte^van Ter Neuzen. Gedurende de laatste dagen van de ver- loopende week was alhier het kanongebulder ontzettend hoorbaar. Aanhoudend klonk een roffelvuur, afgewisseld door zware ontploffin gen, tot Zaterdag den geheelen nacht door. Menigeen vroeg zich angstig af, waar dit on heil-pellend geluid vandaan kwam. Het blijkt uit bet bericht daarover dat in geheel Zeeland dit aanhoudend gedreun van het geschut we.'d gehoord. De Midd. Ct. schrjjft daarover het volgende Het was Zondagavond, een verlichting toen eindelijk het onafgebroken gedonder dat ons van Vrij dagavond af in de ooren dreunde, ophield. Zoo hevig, en vooral zoo aanhou dend hadden we het den heelen oorlog hier nog niet gehoord. Het was of er een reus achtige machine aan het stampen was, altijd maar door. Het was een ernstig, indrukwekkend, ge luid immers men moest telkens wel bedenken wat bet beteekende. Te zien was er weinig, want bijna al het schieten had. plaats op het land, in Zuid West België. Evenwel kon men hier wel waarne men dat het over een zeer breed terrein plaats had, want Zaterdagnacht toen het na bet on dergaan van de maan goed donker was ge worden bij heldere lucht, kon men hier over een breede strook aan de horizon telkens, nu hier dan daar, maar zonder tusschenpoos het oplichten zien, als bij een zeer ver on weer, maar hier vermoedelijk de lichtverschijn selen van de op den grond springende grana ten, of van de vuurvlammen der kanonnen. Alleen Zaterdagnacht te twaalf uur kon men hier een vuurwerk-vertooning in de lucht waarnemen. Blijkbaar werd er een vlieger aanval op Zeebrugge gedaan, want het afweer geschut kwam in werking, men hoorde door het rumoer van den verren donder heen, het geheel afwijkend geluid van de kartetsen, die men ook van hier uit zeer hoog in de lucht zag springen. En bovendien waren zichtbaar een soort lichtkogels met een staart als een komeet. Later in den nacht werd menigeen uitzijn slaap opgeschrikt door extra harde slagen. In Zeeuwsch-Vlaanderen heeft men natuur lijk volop van het gedreun genoten. Maar daar heeft men bovendien direct er mee te doen gehad. Zaterdagnacht kwam circa hall een a^ een uur een vliegtuig, 't zij vliegmachine of Zep pelin de inwoners van Z. VI. W. D. veront rusten door vlak over die streek heen te vliegen. Zondagavond verscheen er weder een vlieg tuig, thans goed zichtbaar; immers 't vloog slechts een veertig meter hoog. Was eerst genoemd vliegtuig van onbekende nationaliteit, dit laatste was een Duitsch. Blijkbaar zocht het een plaats om te landen, maar slaagde daar niet zoo gemakkelijk in; na een paar malen over Oostburg gevlogen en herhaaldelijk in kringen boven een tweetal weiden gezweefd te hebben vloog het in Zuid-Westelijke lich ting over Oostburg heen thans werd het hevig beschoten en begon toen onmiddellijk te dalen totdat het even buiten het dorp, doch thans op grondgebied der gemeente Schoon- dijke landde, midden in een bietenveld. Binnen eenige minuten waren honderden ter plaatse,

Ter Neuzensch Volksblad / Zeeuwsch Nieuwsblad | 1917 | | pagina 2