I ABDIJSIROOP Borstpijnen en Benauwdheden Loop der bevolking le Ter Neuzen. Kerknieuws. Rechtszaken. Gemengde Berichten. Laatste Berichten. S. van Hoeve, de rekening over 1016 aange- boden met f 58.220.03 ontv. en f 58.211.13 uitgaven. De vrije vaargeul voorloopig hersteld. A DVERTENTIËN. 11. Adres van O. Klein, houdende verzoek tot aanstelling als makelaar. 12. Ontheffing belastingen. 13. Vaststelling schoolgeldkohieren. 14. Voorstel tot het verleenen van eervol ontslag aan den leeraar F. Hopman. Bij kon. besluit is met het hoogste rangnummer benoemd tot tweede luitenant bij het wapen der infanterie, de cadet M. R. de Bruijne, van Ter Neuzen. Bij het examen voor de hoofdacle te Breda zijn geslaagd de heeren C. Koelmans te Ter Neuzen en D. E. Lauret te Oostburg. Bij het te Goes gehouden eindexamen voor de H. B. scholen slaagde o m. de heer M. A. Moggré van Ter Neuzen. Donderdagavond hield de Liberale Kies- vereeniging »De Vrjjheid» alhier een huis houdelijke vergadering, die tamelijk goed be zocht was, hoewel minder druk dan vóór de verkiezingen. De secretaris gaf een beknopt verslag over de verrichtingen der Algemeene Vergadering van de Liberale Unie. Als candidaten voor het Hoofdbestuur wees de vergadering aan de heeren De Muralt, Otto, De Kanter, Binnerts, Eerdmans, Heeres, Rink, D. C. v. Houten, Smeenge, Ketwich Verschuur en Ament, de laatste bovendien als Algemeen Secretaris. Besloten werd, dat deze lijst een voorloopig karakter zou dragen. Tot afgevaardigden naar de volgende Alge meene Vergadering werden aangewezen de heeren J. v. d. Peijl, R. Nolson en J. F. de Cooker. Daarna stelde een der leden een protest motie voor tegen de handelwijze inzake het houden der kermis. Nadrukkelijk werd er op gewezen hoe ge handeld werd geheel tegen een besluit der door het volk gekozen vertegenwoordigers in. Er werd gevraagd, waar het op die manier naar toe moest. Op andere plaatsen, zelfs dichter bij de grens, heeft men zijne vierdagen, kermis of geen kermis genoemd. Hier wordt het vreem delingenverkeer tegengegaan. Met de belangen der ingezetenen werd geene rekening ge houden. Voorstander of tegenstander van kermis, ieder moet hier wel tegen opkomen, dat een wettig besluit van een gemeenteraad zoo maar onge daan wordt gemaakt. Voor dit gevaar mag niemand blind zijn.' De geheele vergadering was het ten volle met deze beschouwing eens. Besloten werd de motie, daar sommigen er weinig practisch nut in zagen, niet in te dienen. Het beste werd geacht om te pogen de talrijke neringdoenden in onze plaats, als het kan, op andere wijze eenigszins schadeloos te stellen. Dat hier een groot algemeen belang ge troffen was, voelde ieder. Hulde werd gebracht aan die raadsleden, welke zoo wakker voor de belangen der in gezetenen waren opgekomen. Een treurige tijding werd deze week alhier ontvangen. De familie van A. L. Blok en W. Baert, varensgezellen aan boord van het Ned. stoomschip Elizabeth van de Reederij A. C. Lensen, kregen bericht dat beide per sonen door het omslaan van een sloep waren verdronken. Het ongeluk had plaats te New- York, waar genoemd schip in lading ligt. Het 8-jarig zoontje van den klein-land- bouwer A. den Exter, wonende aan het kanaal alhier, werd Woensdagavond vermist. Men vermoedde dat het al spelende in het kanaal was geraakt, 's Avonds laat werd het lijkje opgevischt. Wij ontvingen de prospectus der Indu strie- en Huishoudschool te Middelburg. Daaruit blijkt dat de school zich tot doel stelt lo. meisjes die de lagere school verlaten hebben, op te leiden tot die kennis en uit— oefenening van verschillende vakken, waardoor zij in staat gesteld worden in haar eigen levens onderhoud te voorzien 2o. meisjes uit den arbeidersstand te vormen tot degelijke dienst boden en huisvrouwen; 3o. dienstboden te leeren koken, strijken, de wasch behandelen, verstellen en onder- en bovenkleederen ver- vaardigen 4o. vrouwen en meisjes uit de volksklasse te leeren koken op de zuinigste en eenvoudigste en tevens smakelijkste wijze overeenkomstig de middelen onder haar bereik ^.leeren strijken, de wasch behandelen en huishoudelijk werk verrichten 5o. meeree- goede vrouwen en meisjes de gelegenheid"te verschaffen door het volgen van cursussen zich bekwamen in theorethische en practische kook kunst, alsmede in die aanverwante vakken, bekng^s kenD1-8 V°0r iedere huisvrouw van raadszitting 1Jonderdag.te Zaamslag gehouden adszitting werd na installatie van den heer Het verzoek van de afdeeling Axel van »Patrimomium« om adhaesie te betuigen aan het door haar tot den Minister van Landbouw gericht verzoek betreffende het toestaan van nitvoer van vlas, wegens de groote hoeveel heden die in de magazijnen der vlassers liggen opgestapeld, en de daarbij betrokken belangen dezer streek, daar wegens de volte der maga zijnen niet kan worden voortgegaan met de vlasbewerking, gaf aanleiding tot eeu breed voerige bespreking. De voorzitter en meerdere leden waren er voor, maar een tweetal raads leden (landbouwers) achtten dit een zaak voor den Minister, die wel weten zal waarom hij geen uitvoer toestaat. Ten slotte werd besloten aan het adres adhaesie te betuigen, doch onthielden de twee opposanten zich van mede stemmen. Het kohier van den hoofd, omslag, waarvan de verhooging tot f23.000 de koninklijke goedkeuring verwierf, werd vastgesteld op f24.147,251/,. Een reclame van bewoners van Othene be treffende een wijziging in den ligger der wegen en voetpaden aangebracht, door ver legging van een voetpad, werd ongegrond be vonden en voor kennisgeving aangenomen. Voor het op 19 Aug. te lJzendijke te houden muziekfeest is toezegging gedaan door 14 gezelschappen. Hierbij zijn twee militaire muziekkorpsen, 3 sociëteiten uit Oostelijk Zeeuwsch-Vlaanderen en de overige 9 uit de omgeving. Er worden verschillende premies uitgeloofd. Te Biervliet zijn door den gemeenteraad de jaarwedden der beide gemeente arbeiders met f 50 verhoogd, en daardoor van 400 op 450 gulden gebracht. Het verzoek van de afdeeling Oostburg van het Ned. Ond. Genootschap om e«n betere salarisregeling voor het Onderwijzend personeel werd aangehouden. Van 1821 Juli zijn de navolgende be smettelijke ziekten in Zeeland ter kennnis van den Centralen Gezondheidsraad gekomen Roodvonk 1 geval te Aardenburg, 2 te Middelburg, 1 te Serooskerke (W.), 6 te Vlis- singen, 1 te Yerseke. Diphteritis1 geval te Hoek, Neuzen Wolphaartsdijk en Yerseke. in den loop dezer week hebben zich alhier de volgende personen gevestigd Th. C. A. M. van Es, boekhouder, West- kolkstraat 8/10 uit Hilversum P. Hooger heide, Rijksarbeider, O 199, uit Axel J. van Spingelen, tandtechniker, Noordstraat 47, uit 's-Gravenhage. Vertrokken J. de Wit, schoenmaker, Dekkerstr. 42, naar Utrecht J van Cleemputte, werkman, Baandijk 10, naar Enkhuizen P. J. Pijpe- link, werkman, Baandijk 20, naar Enkhuizen F. J. van Cleemputte, werkman, Baandijk 10, naar Enkhuizen M. A. C. de Nijs, zonder beroep, O 185, naar Westdorpe P. A. Rammeloo, schipper, Tholenstr, 147, naar Philippine E, N. C. Cortvriendt, zonder beroep, Lange Kerkstraat 77, naar Amsterdam A. G. Buijze, naaister, Lar.ge Kerkstraat 7, naar Rotterdam. Zondag 29 Juli 1917. Ned. Hervormde Kerk. Ter Neuzen. Voorin. 9'/, u., en nam. 2 u., Ds. A. Tim merman. WOENSDAG 1 Augustus. Ter Neuzen. Nam. 2% uur. Huwelijks-inzegening. Sluiskil. Voorm. 9 '2 u., dhr. L. Dek. Hulst. Voorm. 9'/, u., Ds. L. M. de Boer. Gereformeerde Kerk. Ter Neuzen. Voorm. 91/, u., en nam 2 u., Ds. Groene- veld 'smorgen H. Avondmaal en 'smiddags voortzetting H. Avondmaal. Gereformeerde gemeente (Vlooswijkstraat). Ter Neuzen. 9 u., 2 u., en 5Va u-> (oude tijd) Ds. Over- duin. Oud Gereformeerde gemeente (Vlooswijkstraat) Tor Neuzen. 9 u 2 n., en 51/a u., (oude tijd) Leeskerk Lokaal „Eben-Haëzer" (Kerkhoflaan.) Ter >.euzen. Nam. 5'/t n., Evangelisatie. Arrondissements-Rechtbank te Middelburg De Rechtbank heeft in hare zitting van 24 Juli, de volgende vonnissen uitgesproken A. v. P., oud 17 j., wever, zonder vaste woonplaats, is wegens poging tot verboden uitvoer veroordeeld tot 1 maand tuchtschool. C. d. V., oud 42 j., schippersknecht te Rotterdam, gedetineerd, is wegens alsvoren veroordeeld tot 6 weken gevang., met aftrek der preventieve hechtenis. B. B., oud 22 j., schippersknecht te Dord recht, gedetineerd, is wegens alsvoren veroor deeld tot 3 maanden gevang., met aftrek der preventieve hechtenis. R. d. K., oud 17 j., zonder beroep te Bier vliet, is wegens eenv. beleediging veroordeeld tot 5 boete of 1 week tuchtsch. E. d. P., oud 31 j., veldarbeider te Philip pine, is wegens alsvoren veroordeeld tót 7 boete of 7 dagen hecht. A. D., oud 26 j., kleermaker te Sas van Gent, is wegens alsvoren veroordeeld tot 3 boete of 3 dagen hecht. I. T., oud 70 j., veedrijver te Oostburg, is wegens diefstal veroordeeld tot 5 boete of 5 dagen hecht. I. J. S., oud 22 j., werkman te Axel, is wegens alsvoren veroordeeld tot 1 maand gevang. J. L. B., oud 19 j., landbouwersknecht, te Axel, is wegens het niet voldoen aan het bevel van een ambtenaar veroordeeld tot 10 boete of 10 dagen hecht. J. F. v. I., oud 56 j., schippersknecht te Graauw, is wegens huisvredebreuk, weder- spannigheid en beleediging van een ambtenaar, veroordeeld tot ƒ10 boete of 10 dagen hecht. A. J., oud 18 j., vlasbewerkersknecht te St. Jansteen, is wegens mishandeling veroor deeld tot 10 boete of 10 dagen hecht. A. H., oud 30 j., bierhuishouder en L. J., oud 26 j., veldarbeider, beiden te St. Jansteen, beklaagd van mishandeling, zijn vrijgesproken. F. E. M. v. H., oud 20 j. te Eede, beklaagd van vernieling, is vrijgesproken. A, S., oud 26 j., metselaar te Eede, be klaagd van mishandeling, is vrijgesproken. E. B. H., oud 52 j., schipper te Sluis, be klaagd van mishandeling, is vrijgesproken. Vervolgens zijn nog de navolgende zaken behandeld en dienzelfden dag uitgesproken H. P., oud 25 j matroos gedetineerd te Middelburg, is wegens poging van verboden uitvoer gepleegd te Sas van Gent, veroordeeld tot l maand gevang., met af trek prev. hecht. J. G. B oud 33 j., matroos M. F., oud 45 jschipper en A. V., oud 47 j., matroos, allen gedineerd te Middelbrug, zijn allen we gens alsvoren gepleegd te Sas van Gent, ver oordeeld ieder tot 6 weken gevang., met af trek der prev. hecht. J. H., oud 17 j., zonder beroep te Water landkerkje, gedetineerd, is wegens alsvoren veroordeeld tot 2 maanden tuchtschool. Zigcunerplaag. Zondag ondervoud de gemeente Noordwyk den geheelen dag grooten overlast van Zigeu ners, die in een zevental woonwagens huisden bij den Noordwijkerhoek. Veldvruchten wer den geroofd, dambekken gebruikt als stook- matesiaal, wandelaars en fietsers, tot zelfs auto's aangehouden, terwijl de door anderen gehuurde grasbermen door hun paarden werden afgegraasd. Ook het strand werd onveilig gemaakt door bedelarij en opgedrongen waarzeggerij. Ten slotte werden door de politie, onder hevig ver zet, waarbjj van de blanke sabel gebruik moest worden gemaakt en de agenten van uit de wagens met revolvers werden bedieigd, een drietal paarden in beslag genomen en veilig opgeborgen. Ondanks bet late uur, werden met onderwijl ingeroepen militaire hulp alle wagens uit de gemeente verwijderd en door Voorhout op grondgebied van de gemeente Warmond gebracht. Het was toen onderwijl één uur in den nacht geworden. Maandag zijn de in beslag genomen paarden, na betaling van veroorzaakte schade, aan de eigenaars teruggegeven. Onveiligheid in Duitschland. De onveiligheid op het platteland van Duitsch land neemt, hand over hand toe en de stroop tochten, waarbij vooral tuin- en veldvruchten worden geroofd, zijn legio. Daarom hebben de landbouwers van Westelijk Duitschland thans allen een geweer met bajonet en munitie thuis ontvangen met het bevel, dat zjj zich onder leiding van daartoe aangewezen militair moeten stellen om zich in den «wapenhandel» te oefenen. Groepsgewijze moeten zij vervol gens des nachts waken over de veld- en tuin gewassen en daarbij zoo noodig een «behoorljjk» gebruik maken van hun wapenen. Wie hierin tekort schieten, gaan naar het front. Voorwaar lang geen gemakkelijke taak en een zware straf voor deze, meest allen be jaarde landlieden. 's («ravenhage. Tweede Kamer. De heer van den Tempel licht die motie toe, waarin wordt uitgesproken dat de beperking van het cre- diet tot 80 millioen geen reden mag zijn voor de onvoldoende Jvoorziening in de volksbehoef te; dat de maximumprijs der distributie-ar tikelen niet mag worden verhoogd en voor zoover reeds verhoogd, weer moet worden ver laagd, evenals de maximumprijs van rijst, en dat kleeding, schoeisel, breiwol, sajet, zoolleer en klompen tegen verminderden prijs moeten worden beschikbaar gesteld. Minister Posthuma zei met nieuwe aanvra gen te zullen komen als 80 millioen te wei nig blijkt. Hij zegt voorts toe te zullen over wegen, de prijzen van vatgroenten vast te stellen als het vorig jaar, de prijsverhooging van normaal magarine te zullen beletten, haar prijs zooveel mogelijk op peil te houden. De boter zal duurder moeten worden de rijst- en wittebroodsprijs zal niet worden verlaagd. Voor het minder draagkrachtig deel der bevolking zullen kleeding, schoeisel, breiwol, sajet, zoolleer en klompen tegen verminderden prijs beschikbaar worden gesteld door be middeling van het Steuncomiié. Vanwege het departement van marine wordt medegedeeld, dat van de Britscbe regeering bericht is ontvangen, dat de grenzen van het gevaarlijk verklaarde zeegebied voorloopig tot 1 Sept. of tot een vroeger, nog nader bekend •te maken tijdstip zijn verlegd. In verband hiermede zijn uitgelegd de licht schepen «Doggersbank Noord», Doggersbank- Zuid» en »Terschellinger-haok« en het bijge legde lichtschip «Haaks» en zeven lichtbrui boeien. Hoewel de vrije strook, zóó smal is. dat een veilige vaart daardoor niet afdoende kan worden verzekerd, worden toch de mogelijke maatre gelen getroffen teneinde den thuisvarenden schepen zooveel mogelijk tegemoet te komen. Ornglis |Allfc7v\AfN verdwenen verrassend snel, toen wij onzen zoon Cornelis de Abdijsiroop gaven, zoo verklaarde de Heer P. Lalleman, tuinier te Apeldoorn (le Vosmeersche weg 303). •Hij leed aan een borstaandoening, hoestte veel en klaagde over pijnen in de borst en zij. Soms kon hij geen adem halen, omdat zijn longen eenigszins aangedaan waren en de vastzit tende slijm hem benauwde. Toen niets helpen wilde, heeft de Abdijsiroop, welke wij kochten bij den drogist I. J. Bieuwega, te Apeldoorn, hem weder gauw gezond en levenslustig ge maakt. „De slijmoplossend, zuiverend, hoeststiliend, veelgeprijzen bij aandoeningen der lucht wegen, als hoest, bronchitis, inlluenza- kiukhoest en asthma. Prijs per flacon van 230 gram 1.25; van 550 gram 2.25; van 1000 gram 3.75. Eischt KOODEN BAND met- onze haodteekening L. I. AKKER, Rotterdam. Alom verkrijgbaar. Te Ter Nenzen bij de Wed. VAN A. OVERBEEKE-Leünis Axel, J. H VAN D1XHOORN en L. B. A. ROLFF. Lz. Hulst, i. L. ERWILGHENv. d. Hooft ;Zaamslag D. RIEMENS—Janssen.

Ter Neuzensch Volksblad / Zeeuwsch Nieuwsblad | 1917 | | pagina 3