Yan het Westelijk ooriogstooneel. Yan tiet Oostelijk ooriogstooneel. Op Zee Moge het voor sommigen eene waarschuwing ,zjjn, die niet in den wind geslagen wordt. Mogen die drijvende machten leeren begrijpen, dat er een diep verschil is tusschen regeeren en overheerschen. En ook mag het voor enkelen deze les be vatten, dat men zelfs op Zaamslag niet ge diend is van menschen, die van overtuiging wisselen, als eene slang van zijn vel, om eene eereplaats machtig te worden. Met belangstelling werd uitgezien naar den uitslag der herstemming te Axel. Het resultaat was mooi. Met glansrijke meerderheid werd de heer De Kraker gekozen. De tweede liberale candidaat haalde het niet. Maar als men even oplet, hoe weinig stem men hij ten achter kwam bij het aftredende anti-rev. lid De Feijter, dan mag men gerust beweren, dat alleen het reeds zitting hebben het anti-rev. lid redde. Het vrijzinnig element in Axels Gemeente raad is versterkt, jeen reden tot verheugenis voor de Axelaren en tevens voor allen, die voelen, dat alleen het vrijzinnig beginsel alle belangen en overtuigingen tot nun recht doet komen. Als een schoone oase verschijnt daar Hulst in de clericale woestijn. Wat heeft men zich daar geweerd bij stem ming en herstemming En met succes De samenwerking tusschen liberale kiesver- eeniging en Vriendenkring heeft tot goede resultaten gevoerdï Alles bijeen genomen, hebben we reden tot tevredenheid. Ons beginsel verwerft meer aanhangers, meer beginselvaste mannen tellen we in onze rijen. Laat dit zoo blijven, laat dit nog beter worden. Met hoop en vertrouwen op de toekomst gaan wij verder op den goeden weg. Een woord van oprechte hulde aan allen, die in meerdere of mindere mate het hunne deden om het vrijzinnig beginsel in zoo wijden omtrek te versterken. Veel is gedaan, nog meer mo"t gedaan worden. Maar het zal gedaan worden, als de geest, die allen bezielde, over ons vaardig bljjft. Niet getalmd, maar wakker voortgeschreden Dan zal ook in de toekomst ons de zege niet ontgaan. DE OORLOG. De algemeene toestand. Het is voornamelijk de toestand in Rusland, die de aandacht trekt. De chaotische ver warring, die daar heerscht, maakt het moeilijk, juist te weten wat er omgaat. De zware crisis, die het Russische rijk doormaakt, een revolutie in de revolutie, big kt niet alleen uit de ge beurtenissen te Petersburg, uit het aftreden van verschillende ministers, maar ook op den terugslag die dit alles had op de gevechten aan het front. De eerste Russische regeering, die na de Maart-revolutie optrad, steunde mede op de Doema, op de Russische burgerij, op de vrij zinnige party der Kadetten. Maar het impe rialisme van Miljoekof, die als minister van buitenlandsche zaken optrad, leidde tot den ondergang van dit systeem en bracht desocialisten in het bestuur in de meerderheid. Maar daarmede nam tegelijk de groep der Bolsjewiki, der aanhangers van Lenin, deel aan den binnenlandschen strijd Zjj noemen zich maximalisten, omdat zij door een revolutie dadeljjk het njaximum hunner politieke en sociale eischen wenschen verwezenlijkt te zien. Deze groep zit iit Lenin haar onvermoeiden leider, in het garnizoen te Kroonstad haar kracht. Maar hoe groot het aantal volgelingen is, is niet na te gaan Moge de theorie van de Bolsjewiki ook nog de socialistische zjjn, in de praktjjk is het de zuiverste anarchie. En daarmede is een samenwerking voor elke regeering onmogeljjk. Daarbjj komt nog de beschuldiging, dat Lenin en zjjn aanhangets Duitsche agenten zouden zjjn, die van Duitschland geld ontvan gen, om in Rusland verwarring te stichten, een beschuldiging, die in Petersburg door de regeering is gepubliceerd, maar door de Bols jewiki wordt tegengesproken. In elk geval heeft het optreden der Bolsjewiki dit resultaat gehad, dat verschillende troepen- afdeelingen aan het Russische front weigerden langer den strijd voort te zetten. Zij gehoor zamen niet meer aan de bevelen hunner chefs en trekken terug van punten, waar zij voor de verdediging hoog noodig zijn. Het gevolg daarvan is, dat de Duitsch- Oostenrijksche aanval ten O. van Lemberg, op weinig of geen tegenstand stootend, krachtig voortgaat. Langs den straatweg vau Zlotsjow naar Tarnopol voortrekkende, hebben de Duit schers over een breedte van 12 K.M. het Russische leger voor zoover dit stand hield verdreven, en zjjn zy tot bjj Tarnopol ge naderd. Het Duitsche legerbericht meldt, dat de Russen alles op hun weg verwoesten .en verbranden, en dat ook Tarnopol in brand staat. Ondanks den slechten toestand van de wegen rukken de Duitsch-Oostenrijkschetroepen toch vooruitzij stuiten slechts hier en daar op Russische afdeelingen, die zich hardnekkig verweren, maar die door de algemeene déroute worden medegesleept. Ten Z. van den straatweg en den spoorweg naar Tarnopol zijn de Russen, bij Brzezany, daardoor eveneens genoodzaakt terug te trekken. Meer noordelijk, van Krewo tot het Narotsj- meer, wordt eveneens krachtig gevochten, maar hier houden de Russen stand en gaan zij zelfs tot aanvallen over, die met groote kracht moesten worden tegengegaan, en waardoor zelfs op sommige punten de Russen tot aan de Duitsche linie doordrongen. In Petersburg werd een ministerraad ge houden, om den toestand te bespreken. Het bleek dat er twee groote verschilpunten zijn tusschen de Kadetten in de regeering en de revolutionaire socialisten. In de eerste plaats de afkondiging der Republiek in Rusland. De revolutionaire socialisten willen die afkondi ging nu doen plaats hebben. Bij de Maart revolutie werd besloten, dat de toekomstige regeeringsvorm zou worden vastgesteld in de Constituante, door het gelijke, algemeene, directe en geheime kiesrecht gekozen. De Kadetten wilden de bevoegdheid dier Consti tuante niet te kort doen door reeds nu de Republiek af te kondigen de socialisten meenden, dat door die afkondiging de bevoegd heden der Constituante volstrekt niet worden aangetast. Ernstiger is het geschil over de agrarische quaestie. De sociaal-revolutiouairen willen de verdeeling van het grootbezit aan de boeren dit is altoos een quaestie geweest, die de Russen, sedert de opheffing van de lijfeigen schap heeft bezig gehouden. En nu toch het keizerschap is afgeschaft, met de rechten van den -"adel, willen de boeren het grondbezit opheffen en de gronden onder de >Mir« ver doelen. Tegen beide plannen heeft de minister-pre sident Lwof zich verzet. Hij achtte het oogen- blik niet gekomen om het program van de socialistische ministers thans uit te voeren, omdat hjj daarin een inbreuk ziet op de rechten der komende Constituante. En vandaar de crisis waarin thans ook de laatste Kadetten-mini.-ters zijn gevallen. Sleehts Kerkrassof, die als minister van verkeersmiddelen is afgetreden is in het nieuwe kabinet opgetreden als minister zonder porte feuille, om als het noodig is Kerensby te vervangen als minister-president. De socialisten hebben nu alle ministerieele portefeuilles in handen. En zij hebben Kerensky tot minister president benoemd, terwijl van verschillende zijden er op wordt aangedrongen, dezen minister met buitengewone volmachten te voorzien, een soort dictatoriaal gezag toe te kennen. Bovendien heeft de vooiloopige regeering thans in krachtig gestelde proclamaties aan het volk en aan het leger gewezen op de noodzakelijkheid, om thans eensgezind te zijn en de biunenlandsche geschillen op zij te zetten, ten einde eerst den buitenlandschen vjjand te verdrijven en voor den vrede te werken. Volgens een Reuter-telegram uit Parijs zal op 25 Juli een conferentie- worden gehouden, waarop besprekingen zullen plaats hebben over de Balkanpolitiek der geallieerden en over de bezettingstroepen te Saloniki. Er zal ernstig moeten worden geconfereerd over de plannen, die de Entente heeft met de Macedonische troepen, en tevens over de Balkanpolitiek, die nu, tijdens en na den oorlog zal worden gevolgd. Aan die conferentie zullen deelnemen afgevaardigden van Frankrijk, Engeland, Rusland en Italië. Met adviseerende stem zullen slechts Servië, Roemenië en Griekenland aan de besprekingen kunnen deelnemen. De Vereenigde Staten waren ook uitge- noodigd, doch zij hebben verklaaid, daaraan niet te zullen deelnemen, daar er op deze conferentie slechts quaesties zullen worden besproken, die volgens de opvatting van de Monroeleer, niet tot de bevoegdheid der Ver. Staten behooren. Zij willen zich niet mengen in de Balkanquaesties, die Europeesehe quaes ties moeten blijven. Aan het Westelijk front werden de hevige gevechten aan den Chemin des Dames voort gezet, zonder dat de toestand er aanmerkelijk door werd veranderd. Duitsche berichten spreken van geslaagde invallen in de Fransche linie, waarbij gevangenen werden gemaakt, Fransche berichten spreken van mislukte aanvallen, die met groote verliezen voor de Duitschers werden afgeslagen. Officieele communiqué's. PARIJS, 22 Juli. (Havas.) Communiqué van 'smiddags. Aan het Aisnefront hebben de Duitschers de Fransche linies van af Epine tot zuidelijk Corbény, krachtig beschoten. Het bombardement met projectielen van zwaar ka liber weid tegen het einde van den nacht bij zonder hevig van Hurlebise tot ten Oosten van Craonne. Bij het aanbreken van den dag deden de Du tschers aan dit front hevige aanvallen met nieuwe troepen, die dm vorigen avond aangevoerd waren. Tusschen Hurtebise en het plateau des Casemats braken de Duitsche aanvalsgolven in het Fransche vuui de vijand moest naar zijn loopgraven terugkeeren, voor dat hij de Fransche linies bereikt had. Zware Frarsehe batterijen hebben Duitsche troepenmassa's, die ten ZuideD van de Ailette gesignaleerd waren, onder vuur genomen en met ernstige verliezen uiteengedreven. I egelijkeitjjd hebben Fransche troepen meer Oostwaarts een verwoeden aanval op het pla teau des Casemats en het plateau van Cali- fornië op schitterende wjjze afgeslagen. Aan beide Maas-oevers woedde de strijd met veidubbelde kracht. De Duitschers waren in den loop van dan nacht zeer bedrijvig. De artilleriestiijd was levendig in de streek van Avocourt, Bezonvaux en St Mihiel. Ten Noorden van Bezonvaux vielen de Duitschers op twee punten het Fransche front aan. Na een levendig gevecht, waaiin de vijand ernstige verliezen leed, wierpen de Fran.-cheu hem ge heel terug uit de stukken loopgraaf, waarin hjj voel had gekregen. Op de hoogte van de Maas, bjj het Bou- chot-woud ^n het bois des Chevaliers zijn twee pogingen der Duitschers om de Fransche loop graven te naderen, mislukt. De Franschen maakten gevangenen. In den Opper-Elzas had een Duittobe aanval ten OosteD Van Seppdis geen ander resultaat dan dat er gewonden en gevangeuen in handen der Franschen bleven. PARIJS, 22 Juli. (Reuter.) Communiqué. De slag iu de streek van Hurtebise-Craonne duurde den geheelen dag met uiterste hevig heid. Het Duitsche bombardemeut was vau ongtërenaarde intensiteit D? Duitsche po gingen waren in het bjjzonder gericht op bet plateau des Casemats en dat van Californië, die zonder ophouden werden aangevallen met aanzienljjke sti jjdkrachten. Ooze troepen boden dapper tegenstand en dreven herhaaldeljjk de Duitschers terug van het plateau des Casemats, met ontzaglijke verliezen. Op het Califomie- plateau kregen de Duitschers na herhaalde- lijken tegenslag voet in onze eerste linie, waar de wanhopige strijd voortduuit. BERLIJN, 23 Juli. (Wolfï Officieel avond- berichtDe artillerieslag in Vlaanderen houdt onverflauwd aan. LONDEN, 23- Juli. (Reuter, Part.) De bijzondere correspondent van Reuter bij het Fransche leger seinde den 22n Vandaag, bjj het aanbreken van den dag hebben de Duitschers een nieuwen aanval gedaan, die be gon met een poging om de hoeve Hurtebise te heroveren. De aanval begon om vier uur in den morgen met een uitbarsting van de ar tillerie, die ongekend hevig was. De vjjand had een verbazend aantal kanonnen aan het front op den Chemiu des Dames opgehoopt. De orkaan woede tot vjjf uur toen verliet de Duitsche infanterie de loopgraven voor den aanval om de kazematten op het Caiiforoië- plateau te heroveren. De aanval bedekte een front van twee mjjlen aau elke zijde van de pashoogte die niet meer dan 100 meter bieed was. Golf na golf infanterie kwam opzetten. Bjj de aanval rechts bezweken de kazematten, links kregen Duitsche troepen vasten voet in den westeljjken hoek van het Californië-pla- teau. Na verscheidene uren hard vechten met handgranaten en na herhaalde mislukkingen en bloedige verliezen, slaagde de vjjand er in de eerste Fransche linie te bereiken. Het ge vecht om het bezit daarvan duurt vanavond nog voort, de uitslag is onzeker. De volhardende aanvallen van den vjjand op de kazematten eindigden er mede, dat hjj teruggeslagen werd, waar hjj zich voor het oogenbiik bij neergelegd schijnt te Lebben. Tot zoover is de groote Duitsche poging een mislukking. Het bezit van de eerste Fransche linie was natuur- Ijjk niet het doel van den vjjaod. Zijn bedoe ling was in de eerste plaats het Caiifornië- plateau te bezetten, van waür hjj de Fransche stellingen in de vlakte ten oosten van Craonne in vogelvlucht zon kunnen overzien en het onvermogen, van de Duitschers om gedurende den dag het geringe voordeel, dat zjj 's ochteuds in de vroegte behaald hadden, voort te zetten, had een zeer ongewone oorzaak. WEENEN, 23 Juli. (Kor. Bureau.) Officieel Legergroep Leopold van Beieren. De bond genootschappelijke troepen bereikten in een zegevierenden opmarsch bij Tarnopol de Sereth en trokken in een breed front over de spoor lijn Kozof—Ostrof aan weerskanten van de Strypa. De Russen breken ook aandeNara- jofka op. De weerslag van de overwinning slaat over naar den zuidelijkeu oever van de Drijestr tot aan de Karpathen. Overal ontruimt de vjjand zjjn stellingen. BERLIJN, 23 Juli. (Wolff.) Officieel avondberichti< orsehe aanvallen der Russen ten Z W. van Danaburg zgn mislukt. In Oost Galisië schakelt zich in snellen opmarsch succes aan sueoes. LONDEN, 23 Juli. (Reuter.) Reuter ver neemt, dat de Duitschers Tarnopol hebben bezet. De toestand in Rusland. PETROGRAD, 22 Juli. (Reuter.) Zater dag is Kerensky weder naar het front vertrok ken. Op verzoek van het Centraal Comité van den Raad van Arbeiders en Soldaten zjjn de gedelegeerden der Baltische vloot gisteravond in vrijheid gesteld. telegrammen uit Galiciën malden, dat de doorbraak van het Russische front twaalf verst in de breedte en tien werst ju de diepte be draagt, De »Beur8Courantc meldt, dat in een bij eenkomst van gedelegeerden van het Preobro- jeuski-rigiment met de regimenten van het front besloten is het volkomen gezag onmid- delijk in handen van Kerensky te plaatsen. PERTOGRAD, 22 Juli (P. T. ADe Raad van afgevaardigden van soldaten en offi cieren aan de Roemeensche fronten heeft den minister van oorlog Kerensky en aan den Raad van Aibeiders en Soldaten te Petrograd het volgende telegram gezonden »Op het ooge iblik dat het leger zgn offen sief begint in den strijd voor den algemeeneo wereldvrede, en volkomen buiten de oorlog bedoelingen en imperialistische operaties staan de, beschouwen wij de fe Petrograd uitge broken onlusten als verraad van de zaak der revolutionaire leger. Wij steunen op de de mocratische massa van Rusland en de eischen van de voorloopige regeerii g, dat zjj in over leg met den Raad van Arbeiders en Soldaten den meest krachtigen maatregel zal nemen, en zelfs de troepen van het leger zal gebruiken tegen de rebellen, die zich verzetten tegen het gezag van den Raad en tegen de regeering, die door den Raad wordt gesteund. Wij ver klaren dat wjj bereid zjjn beiden te steunen, op elke wjjze, zeÜ3 zonder terug te schrikken van het gebruik aan geweld. Door een vliegtuig aangehouden en opgebracht. Uit Maassluis seint men Het Ned. s.s. «Gelderland», van Engeland naar Rotterdam bestemd, is Maandagmorgen op ongeveer 3 mijl afstand van de Nederlandsche kust door eer. Duitsch watervliegtuig aangehouden, waar na de bemanning het schip moest verlaten. Na ongeveer een half uur in de booten ge zeten te hebbeu, werden zjj door de beman ning van het watervliegtuig toegeroepen om weder aan boord te gaan. Het schip is naar Zeebrugge opgebracht. Nog meldt men uit Hoek van Holland Het s.s. «Gelderland» werd Maandagmorgen een mijl buiten neutraal gebied door drie Duitsche vliegtuigen aangehouden, welke een Duitsch officier als prijsbemanning aan boord hebben gezet. Na conferentie met de Hol- laudsche officieren'werd het schip opgebracht naar Zeebrugge. De „Breda" tot zinken gebracht. Het stoomschip Breda*, van de firma van Meel te Rotterdam, is Zondagochtend 7 uur tot zinken gebracht 7 mijlen ten westen van den Noordhinder. Alle opvarenden zijn on gedeerd en bevinden zich aan boord van den Noordhinder. Het loodstransportvaartuig Vlissingen» is Maandagmorgen 4 uur naar de Noordhinder vertrokken om de bemanning van het stoom schip «Breda» af te halen. Het vaartuig is Maandagmiddag teruggekeerd. Men meldt uit Vlissingen Om ongeveer vijf uur is alhier het loods- vaartuig Vlissingen binnengekomen aan boord waarvan zich de bemanning bevond van het stoomschip Breda, dat onderweg van Rotter dam naar Londen geladen met aardappelen door twee Duitsche onderzeebooten is aange vallen en tot zinken gebracht. Kapitein De Wit en de negen overige leden van de bemanning zijn hier goed aangekomen en dit mag te meer verwondering wekken als men de bemanning hoort vertellen hoe het gebeurde zich heeft toegedragen. Het was ongeveer kwart voor zeven toen men zoowel aan stuurboord als aan bakboord een Duitsche duikboot gewaar werd, die beide zonder eenige waarschuwing het schip begon nen te beschieten. Natuurljjk maakten de mannen op het schip zich direct gereed in booten te gaan en mede te nemen wat bjj elkaar gezet was daar men natuurlijk vooruit wist groote kans te loopen te worden aange vallen.

Ter Neuzensch Volksblad / Zeeuwsch Nieuwsblad | 1917 | | pagina 2