Buiten-Sociteit te Ter Neuzen. Introductie-Concert s Bal-Champêtre s op 1917 UIT QNZE OMGEVING. Kantongerecht te Ter Neuzen. Gemengde Berichten. Burgerlijken Stand. H'jogwatergetij te Ter Neuzen. met het welbekende Symphoni-Orgel van den heer R. M. VERMAST. Aanvang 6 uur. Verplicht programma 25 eentB vraag of, als men deze gaat scheiden, althans een der twee niet aan bloedarmoede zal gaan lijden, waardoor zekerheid worden zal, wat dhr. Nolson voorspelde, dat men, tegenover de meerdere kosten voor de M. U. L. O. een groot deel van het schoolgeld zal derven, daar dan vele kinderen terstond naar de 0. B. S. zullen gaan. Dhr. Nolson hield tegenover dhr. Van Has selt zijne cijfers volhet doet er niet toe hoe men de cijfers groepeeren wil, maar het feit blijft, dat er nu een nadeelig saldo is op de geheele zaak van f 10.000 en dat dit in de toekomst als wordt ingegaan op den eisch vaii den Minister ongeveer f 15.000 worden zal. Ook zijn raming voor een M. U. L. O. S. is juist. In gewone tijden zou men daarvoor toch zeker wel f 25.000 noodig achten. Nie mand zal tegenspreken, dat de kosten van bouwmaterialen enz. thans verdubbeld zijn. Dhr. D. Scheele was met zijne berekening tot dezelfde conclusie gekomen als dhr. Nol son en had zich onder den eersten indruk zelfs afgevraagd, of het aanbod wel ernstig gemeend was. Als hij echter de bedragen nagaat die- aan andere gemeenten gevraagd worden waarvan enkele punten gelijk zijn aan wat hier wordt geëischt, dan ziet hij dat het ernst is. Hij vraagt zich wel af, waarom juist een arme gemeente als Ter Neuzen zoo duur moet uit zijn. Als we toch zooveel subsidie aan het Rijk moeten betalen, kan de gemeente het zelf ook wel blijven wagen. Gaat het dan heelemaal niet meer, dan zou ze ook nog tot sluiting der Inrichting kunnen besluiten, al is dit iets, dat hij voor de leerlingen jammer zou vinden. Ook hij wenscht overleg met den Minister. Dhr. Dees stelde in het licht, dat het ver langen van den Raad, om van de school af te komen gelegen is in de oneenigheid tusachen hoofd der M. U. L. O. en de leeraren der H. B. S. Die verstandhouding was in den aanvang goed, maar al spoedig niet meer. Van zelf drukt dit in nadeelingen zin op het onderwijs en daarom hebben B. en W. gevolg gegeven aan den wensch van den Raad, om de U. B. S. aan het Rijk over te geven. Ofschoon de berekening van den Minister nu wel niet erg gunstig is, blij ft hij het toch in het belang der gemeente achten, dat de school zal worden overgegeven. Ook hij bepleit nadere onderhandeling. Dhr. De Jager, die ook meent dat de zaak voor de gemeente nadeeliger worden zou, maant aan tot omzichtigheid bij het nemen van een besluit. Na al de verschillende waarschuwers en naar nader overleg verlangende leden kwam de Voorz. aan het woord die, zooa's we ook van hem verwachten konden, de uitgesproken bezwaren wel eeniger mate deelde, maar ten slotte toch tot de conclusie kwam, dat de Raad, ook al laat de Minister niets van zijn eischen vallen, het aanbod behoort aan te nemen. Hij stelde in het licht, dat de on eenigheid tusschen de aau de scholen verbon den leerkrachten geen motief mag zijn om de school over te geven, maar dat alleen gelet moet worden op de vraag of de gemeente er mede gebaat is en of ook de leerlingen er van zullen profiteeren. Hij wees er op, dat de laatsten zullen-genieten van een veel lager schoolgeld, en de gemeente zal er niet slechter door worden. De uitgaven zullen in de toekomst zeker hooger worden. De jaarwedden worden wegens periodieke verhooging hooger en zullen toch ook binnenkort behooren te worden herzien. Terrein afscheiding is toch ook om den duur noodig (de prikkeldraad afscheiding i3 nog niet versleten hoor!) Het gebouw is nog pas nieuw, maar zal toch ook'onderhoud gaan vorderen. Hij komt tot een berekening dat er in de toekomst een verhooging der uitga ven tot f, 8100 te wachten is. terwijl de mi nister nu f 7225 vraagt, zoodaf dit dus al goedkooper uitkomt. Ook hij acht de zaak van het speelterrein voor verschillenden uitleg vatbaar en ziet nog niet in, dat dit de ge" meentekas zal bezwaren. Het slot van het betoog was, dat de Voorz. voorstelde op het voorstel van den Minister in te gaan, eene commissie uit den Raad te benoemen om te gaan onderhandelen, en die commissie machti ging te verleenen met den Minister te onderhandelen op den basis van diens aanbod, met opdracht te trachten er zooveel mogelijk af te krijgen. Door de verschillende sprekers werd alsnu nog gerepliceerd, waarbij zij ongeveer allen hun standpunt handhaafden. Dhr. Nolson had bezwaar aan de commissie eenige machtiging te verleenen, waartegen dhr. van Hasselt aan voerde, dat men haar toch ook niet als kleine jongens naar Den Haag kon zenden, die op elk nieuw voorstel van den Minister met den mond vol tanden zouden staan of wel met vinger in den mond telkens verlegen zouden moeten te kennen geven >dat moet ik eerst aan m n moesje vragen De commissie behoorde eenigszins den geest van den Raad te kennen. Ten slotte werd hierop niet zoo erg diep ingegaan. Er zit blijkbaar 9 den Raad een innigen, een vasten wensch, om „er van af" te komen, wat wjj zooals uit den aanvang van ons overzicht blijkt wel betreuren, omdat wij er in het algemeen nog geen verbetering in kunnen zien. Uit dien wensch zal echter voortvloeien dat de Mi nister, ook al houdt hij alles vast, wel het »goeie woord* van den Raad zal krijgen. Na het protest van dhr. Nolson tegen ^machtiging* werd het voorstel gewijzigd in »opdracht« tot het verkrijgen eener overeenkomst »op de voordeeligst mogelijke wijze*. Het slot was dat werd goedgevonden dat een commissie naar Den Haag zou gaan van 2 leden uit den Raad en dat daarvan verder zouden deel- maken de Voorz. en de wethouder Dees, welke laatsten de eerste onderhandelingen aan het departement van Binnenlandsche zaken hebben aangevangen. Uit den Raad werden benoemd dhrn. Waalkes en Nolson. Zijn we goed in gelicht dan heeft de commissie ondertusschen haar werk reeds verricht. Na de schoolkwestie kregen we een andere netelige kwestie te bespreken, nl. de rioleering. Dhr. De Jager gaf te kennen juist dien dag verschillende putten te hebben nagezien en daarbjj was hem niets van vervuiling der riolen gebleken. De Voorz. gaf eene berekening dat bij een regenval van 20 centimeters (moeten dat geen millimeters zijn, Mijnheer de Voor zitter op het stadsgedeelte dat door de riolen uitmondende aan den Westkant 4400 M8. water zou vallen en hij berekent dat daarvan een vierde deel, dus 1100 M3. in de riolen moet, die slechts 470 M3. kunnen bergen, en niets kwijt raken als het hoogwater is, ter* wijl de pomp maar 300 M3. per uur (niet per minuut zooals hij een vorige vergadering zeide) kan verwerken. Als nu de regenval inplaats van de genoemde centimeters eens zooveel ?nüimeters was geweest, wat volgens enkelen het geval is (ze geven dan nog een paar milimeters toe) dap zouden we tot heel andere conclusies komen omtrent de hoeveel heid water die door de riolen moet stroomen. Wat men ook- moge redoneerem - en daar werd in den Raad ook nadruk opgelegd wat zich nu voordoet kwam vorige jaren niet voor. Dhr. De Ridder had eerst een deskundig onderzoek voorgesteld, maar kwam daarop te rug, toen de Voorz. een nauwkeurig onder zoek en vooral schoonmaken de riolen middels door trekken had toegezegd. Hij verwacht daarvan blijkbaar wel geen resultaat, maar acht dat dan noodig, om de publieke opinie tevreden testellen, die het gebeurde aan vervuiling (of verzakking) der riolen blijft toeschrijven. Een pomp van grootere waterverplaatsing aan schaffen acht hij op het oogenblik niet mo gelijk, terwijl evenmin door hem heil ver wacht wordt vanhet maken van een door den heer De Jager aangeprezen bassin voor waterberging. Wel zou, naar bij meent af doend kunnen voorzien worden in den afvoer van het water middels een syphon, onder door het kanaal, het water brengende naar het lage gedeelte bewesten Ter Neuzen. Als wij het goed begrepen bedoelde de Voorz. daar mede het terrein waar de »vlooiendulf» door vloeit. Nu, dat zou, we gelooven net ook, afdoen de zijn, mits die syphon dan ook niet „ver vuilt". De kosten van zoodanig werk is echter iets, waaraan we, en dit zeide zelfs de Voorz. dus dan zal het waar zijn, want die is toch niet zoo spoedig verlegen in de huidige omstandigheden niet denken kunnen. Onder wijl loopen de Vlooswijkstraters en bewoners van andere stadsgedeelten, dit is nog in den nacht van Zaterdag op Zondag gebleken, bij een regenbui van eenige beteekenis, de kans dat het water in hunne huizen stroomt. En daarin behoort, hoe het ook zij, zoodra moge lijk te worden voorzien. Het kon tot vóór korten tijd anders, het moet nog anders kunnen. Dit laatste werd ook in ronde woorden be toogd door dhrn. Nolson en D. Scheele. Als middel Jat verbetering zou kunnen aanbren gen werd(ook geopperd een denkbeeld om het water uit de Nieuwstraat af te leiden naar de Oostzjjde en dit vond wel bijval. De uitwatering in het Westen zou daardoor van dit uit de hoogte met kracht neerkomende water worden verlost. Voorloopig zit er niets anders op dan afwachten. Het doorhalen van de riolen is een werk dat zelfs in enkele weken niet is uit te voeren. Vroeger deed men soms over 1 riool maanden. Toch is dit laastste tien of 15 jaar in het geheel niet meer noo- dig geacht. Zou het noch daarin kunnen zitten Ten slotte vroeg dhr. De Ridder nog het maken van een leuning langs de trap leidende van de Lange Kerkstraat, evenals deze gemaakt is langs den trap naar de Pelmolengang, waar van overweging werd toegezegd en vroeg dhr. Waalkes of, nu er kermis komen zal, geen nieuwe marktmeester moet worden aangesteld, daar de tot hiertoe deze betrekking beklee- dende inspecteur van politie op grond van de door den Raad aangenomen verordening geen bijbaantjes meer bekleeden mag. De Voorz. zeide toe, dat hij de eerstvolgende vergadering van B. en W. het doen eener oproeping van sollicitanten zou ter sprake brengen. Vreemd, dat de Voorz. thans niet herinnerde aan zjjne toezegging van het vorig jaar, toen ook bier- naar gevraagd werd, dat de inspecteur van politie, na zijne nieuwe en hoogere jaarwedde- regeling, dat marktmeesterschap onbezoldigd zoude moeten voorzetten. De Voorz. zal de Raad toen toch niet hebben willen beetnemen en meer hebben gezegd, dan hij ten slotte kan verantwoorden of uitvoeren Allicht komt hieruit ook nog wel stof voor eenvolgen der aadszitting. De onderhavige is hierméde uit, en, zooals onze lezers hebben kunnen opmerken, het was nu ook welletjes. Bommen hij de iVederlandsche greus- Men seint uit Sas van Gent Zondagavond vertoonde zich een tweedekker vlak bij de Nederlandsche grens en bleef daar geruiruen tijd zweven waarschijnlijk was het een Duitsch vliegtuig, want er werd niet op ge schoten. Hedennacht te kwart over twaalf ging over Nederlandsche grondgebied een vlieg tuig naar het geluid te oordeelen vrij laag. Er volgde een geweldige slag van een neer vallende bom en de vlieger verwijderde zich in de richting van Antwerpen waarna alles stil werd. Tegelijkertijd zagen wij in de rich ting v«n Zeebrugge bommen vallen en ont ploffen de zoeklichten waren onophoudelijk in de weer en er werd een reeks lichtkogels afgeschoten Even daarna hoorden wij den eersten vlieger weder terugkomen. Deze bewoog zich in de richting van Ter Neuzen en heeft zich meer dan twintig minuten boven Neder land bewogen. Tot zoover eigen waarneming. Hedenmorgen vemam ik van de grensbewoners, dat een bom in het kanaal-Ter Neuzen was neergekomen en een ander te Selzaete, 100 .meter van de grens, een huis had getroffen engedeltelijk verwoest. DelandbouwerPlo/imont de Clereq en zijne vrouw beueveos zijn schoon vader August Steehart waren onmiddelljjk gedood drie jonge meisjes van 21, 10 en 12 jaar zijn nageuoeg ongedeerd. Ook in Asseneede moeten hedennacht bom men geworpen zijn. Bijzonderheden ontbreken voorhands. Zondagvoormiddag arriveerden alhier kapt. G. de Vries en 2 personen, uitmakende de equipage van de te Schiedam thuisbehoorende zeetjalk »Agiena« 11 Juli 1.1. van Rotterdam uitgevaren met een lading glas, bestemd voor Havre, en zooals reeds gemeld, op 12 Juli in de Noordzee aangehouden door een Duitsch watervliegtuig en later overgegeven aan een sleepboot, die het heeft opgebracht naar Zee- brugge. De bemanning was via- Gent en Sel zaete over de grens gebracht en is door de zorg van den waterschout voortgeholpen naar hunne haardsteden. Zitting 13 Juli 1917. Vereordeeld zijn ter zake van Visscherljoverlreding. E. C. L C. A. G. werklieden te Sas van Gent, ieder tot f 0,50, subs 1 dag hechtenis voor ieder. P. C. arbeider te Sas van Gent, t. z. als voren t. 0,50, s. ld.h - Leerpllchtwetovertredlng. M. P. Z arbeider te Axel, t. 15, s. 15 d. h. E. d. C. werkman te Westdorpe, t. 10, s. 10 d. h. L. W.-smid te Ter Neuzen, t. 0,50, s. 1 d. h. Te groote hoeveelheid zeep in voorraad hebben. P. H. W. herbergier en winkelier te Ter Neuzen, t. f 100, s.30 d h. met verbeurdverklaring ten behoeve van ,'s Rijkschatkist der in beslag geno men zeep. F. D. bakker en winkelier te Driewegen, t. z als voren t. 10, s. 10 d. h. Grcnsovertreding. F. d. R werkman te Wachtebeke, t. f 30, s 30 d. tuchtschool. J. B Darbeider te Westdorpe, t. f 50, s. 25 d. h E M. fabrieksarbeider en P. M. landbouwer beiden te Sas van Gent, t. z als voren i. t. 15, s. 15 d h. v. i. J. S. commisio- nair te Hoek, J. W. vlaswerker te Ter Neuzén, C. J. v. d. H. timmerman. W. A. v. d. Hbank werker te Amsterdam, t. z. als voren i. t. f 2, s 2 d. h. v. i. Overtreding Kanaalreglement. G 't H schipper te Rotterdam, t. 5, s. 5. d. h. Overtreding politie polderreglement. J. v. W. koopman te Hoek, t. 5, s 5 d. h. Leerplichtwetovertreding. P. M. Werkman te Ter Neuzen, t. 5 s. 5 d. h. L. G. werkman te Ter Neuzen, t. 3, s 3 d. h Uoterwetovertreding. B. J. W. Kruidenierster te Zaamslag, t. f 2, s. 2 d. h. Overtreding Visscherijwet. J. v. H. landbouwer te Zaamslag t. 1, s. ld. h. met verbeurdverklaring der stolpmand. J. S. schipper te Ter Neuzen, en P. M. v. R. grondwer ker aldaar i. t. r 0,50, s. 1 d. h. v. i. Openbare dronkenschap. A. S. d. Z. zonder beroep te Ter Neuzen, A. d. S. commisionair te Zuiddorpe, O. Jy. A. W. expiditeur te Sas van Gent, E. d. C. arbeider te Westdorpe, i. t. 4, s. 4 d. h. v. i. Rijwielovertreding. P. K. werkman te Ter Neuzen, D. F. werk man te Axel, J. L. B. knecht te Axel, O. P. F. R. visscher te Philippine, i. t. i 2, s. 2 d. h. v. i. C. d. J. arbeider te Zaamslag, t. ƒ2, s. lw.t. L. v. B. bakker, F. L. d. R. zonder beroep beiden te Sas van Gent, i. t, f 1, s. 1 d. h. v. i. D. J. v. D. werkman te Axel, J. Dlandbouwer te Zaamslag, C. d. J. zonder beroep te Hoek, en A. v. R. klompenmaker te Clinge, i. t. 0,50, s. 1 d. h. v. i. Teruggave aan de ouders bevolen zonder straf ln de zaak van. J. v. H. te Zaamslag. Eeu kloek redder. Zaterdagmorgen viel een zesjarig knaapje nabij kde spuisluis te IJmuiden in het water, Een passeerend soldaat bedacht zich geen oogenblik en sprong het, in weerwil van zijne volle wapenuitrusting, onmiddelijk na. Hjj mocht het genoegen smaken het kind te red den, maar zou bijna zelf verdronken zjjn door het gewicht van zjjn ransel en gevulde patroon- tasschen. Andere soldaten haalden hem door handreiking weer op het droge. Lastige O.W.ers. In de naaste omgeving van Gennep, met name in de gemeente Ottersum, zijn verschil lende inwoners, landbouwers e. a., in de Oor- logswin8tbelasting aangeslagen tot bedragen, welke naar hun meening te hoog zjjn. Volgens hun verklaring, hadden de ingediende reclames - tot dusver geen gevolg. In plaats van nu op deD vastgestelden tjjd den invorderbaren ter mijn te betalen, in afwachting en eene beslis sing op hun bezwaarschrift of op een eventueel gedaan hooger beroep, hebben de meDschen een soort afspraak gemaakt om niet te betalen dan op het uiterste nippertje. Enkelen, wier roe rende bezittingen een waarde vertegenwoordi gen, welke zoo gering is, dat belasting en kos ten bij executie niet ten volle verhaalbaar zyn, laten het eenvoudig op executorialen verkoop aanloopen. Hun dorpsgenooten onthouden zich daarbij van bieden, zoodat by een verkoop ter plaatse de fiscus er geen zijde by spint. Wat den meer gegoeden betreft, dezen zyn blijkbaar evenzeer van plan tot het uiterste te wachten, doch gebleken is reeds, dat als het by dezen op verkoop gaat aankomen, zij eieren voor hun geld kiezen. DAGEN. Voorm. Nam. Woensdag 18 Juli 2.9 2 30 Donderdag 19 2.50 3.9 Vrjjdag 20 3.26 3.42 Zaterdag 21 4.00 4.17 Zondag 22 4.33 4.48 Maandag 23 5.3 5.19 Dinsdag 24 5.35 5.51 A DVERTENTIËN. en TER NEUZEN. Huwelijks-voltrekkingen. 12 Juli. Jan Schaaljo, 27 jjm. en Pieternella van Driei, 21 J jd- Geboorten. 9 Juli. Gerard Jacob, z. van Pieter Griep en Johanna Stouthamer. 10 Juli. Feïiciaau Leo Maria z. van Alphonsus Carolus Maria de Buijsscher en Maria Ludovica Peetere. David Roelof, z. "van Johan nes Pieter Stoffels en Zwaantje Kok. 11 Juli. Wilhel- mina,d. van Lucas Pieter Klaas van der Molen en Johanna Paans. 13 Juli. Abraham, z. van Jacobus de Jonge en Lucresia 't Gilde. 14 Juli. Gerrit Pieter, z. van Jan Jacob ltamerik en Janneke Adriana Ruben. Overlijden. 10 Juli. Francina Volkerijk, 19 m., d. van Johannes Petrus Levinus en Janna Johanna de Putter. 14 Juli. Amelia Wullems, 62 j., echtg. van Theophilus Serapliinus Cortvriendt. 11 11 ii ii ii ii

Ter Neuzensch Volksblad / Zeeuwsch Nieuwsblad | 1917 | | pagina 3