Van het Westelijk ooriogstooneel, Op Zee Gemeenteraad van Ter Neuzen. Hp is niet alleen Rijkskanselier geworden, maar ook minister-president in Pruisen. Hier door is een einde gemaakt aan het gerucht, dat von Loebel dit ambt zou overnemen. Het leger van Amerika» De „Morning Post" over een nieuw Duiftsch vredesvoorstel. De koning en de koningin van Engeland aan 't front. Beschieting van Duitsche schepen op onze kust. soon van bjjzondete kracht. Dat dr. Michaelis geen bureaucraat is in den slechten zin van het woord, spreekt vanzelf. Maar hjj heeft zich tot dusver toch slechts binnen het bu reaucratische terrein bewogen. Niet eens de binnenlandsche politiek, om niet te spreken van de ingewikkelde paden der buitenlandsche politiek, zpn door hem betreden. Desondanks kan hp zich toch wel ontpoppen als politicus. Ten slotte mag men niet vergeten, dat Bis marck, bij den aanvang van zijn loopbaan, eigenlijk niets meer was dan een verknoeide referendaris, en dat de staatslieden in andere sfateu dan Duitschland advocaten zpn geweest of alle mogelijke beroepen hebben bekleed. Indien zou blijken, dat bij behalve redenaars gaven, wilskracht, en zelfvertrouwen, ook nog de gave bezit politiek te maken, dan zou hij boven anderen van hetzelfde slag zelfs nog het voordeel bezitten, op financieel en econo misch gebied, theoretisch ^evenzeer als prak- tiseh, thuis te zijn. Deze economische kennis was ook een der redenen, welke den blik van de personen, die hem hebben voorgesteld, in de eerste plaats op hem gericht hebben. Mocht bet blpken, dat Michaelis niet een rijkskanse lier is, die met het Duitsche parlement kan werken, dan kan de Rijksdag later daaruit zijn gevolgtrekkingen maken. Maar eerst zal deze moeten afwachten, welken geest de nieuwe man heeft. Wjj zullen afwachten, welke nieuwe ministers en staats-secretarissen en andere personen de rijkskanselier zal kiezen, om hem "ter zpde te staan.» Michaelis wordt wel op een moeilijk oogen- blik met de hoogste verantwoordelijke positie in den staat belast. Want niet alleen vraagt de Neu-Orientierung in Pruisen eD in het Rijk zpn zorg, de invoe- riug van het kiesrecht en van de parlementa- riseering van den regeeringsvorm, ook de oor logsbedoelingen, met alles wat daarmede sa menhangt, zullen zpn geheele aandacht vragen. De strijd aan het oostelijk front, bij Kaloetsj en aan de Lorunitza wordt krachtig voortge zet. De Russen melden, dat thans de Duitsch- Oostenrijksche troepen tot het offensief over gingen bij Kaloetsj werden de troepen, die de lijn Dobroslianyi-Novitza bezet hadden, aangevallen, doch zonder succes. Aan de Lom- nitza poogden de Duitschers, door krachtige aanvallen de Russen over de Lomnitza terug te drijven. De regens deden de Lomnitza en de Dnjester zeer sterk wassen. De aanvallen der Duitschers werden afgeslagen, maar het Russische offensief ondervindt zeer veel tegen stand bij Jasin, waar de Duitschers krachtig Opdringen. Het Duitsche bericht meldt, dat Russische aanvallen bp Kaloetsj werden afgeslagen. Van de gevechten, in de Russische legerbericht ge noemd, melden de Duitschers nog niets. Aan het Westeljjk front is, terwijl de koning van Engeland het Engelsche front bezocht, aan het Fransche front hevig gevochten, voorna melijk aan den Chemin des Dames, waar de Duitschers eeöige F.-ansche stellingen verover den. Het Fransche bericht erkent, dat de Duit schers in de Fransche linies doordrongen, maar het zegt dan, dat de^ Duitschers, behalve op enkelen gedeelten va" de eerste linie, over een frontbreedte van 380 Meter weder werden ver dreven. Het Duitsche bericht daarentegen zegt, dat de Fransche stellingen over een breedte van 1500 Meter en een diepte van 300 Meter werden genomen, en na hevige tegenaanvallen, konden worden behouden, Ook in Campagne werden hevige gevechten geleverd, waarin de Franschen aan den Mont Haut en den Teton eenige winsten behaalden, waarom nog wordt gestreden. Aan de rest van het front was-strjjd onbe- teekend. LONDEN, 16 Juli. (Reuter.) De Daily News verneemt uit Washington, dat de Amerikaan- sche gewapende macht- tegen Duitschland uit twee millioen man zal bestaan. Dit feit is opgemaakt uit de beraning van het departe ment van oorlog van troepen-soldij, uniformen en andere leveranties voor den volgenden zomer. Zoozou het troepen-aantal dus dubbel zoo groot zijn als aanvankelijk berekend was. Er zpn aanduidingen, dat Amerika zijn voornemen gev.jjzigd heeft en zich een grooter inspanning zal getroosten in korter tijd dan aanvankelijk beraamd was. Het departement van oorlog ontwerpt met deze nieuwe plannen voor oogen een nieuwe fii ancieele regeling en men zegt, dat er aan het Congres een krediet van dui zend milioen pond sterling gevraagd zal wordeD. Het eerste wets-ontwerp, waarbp ongeveer twee derden van dat krediet gevraagd werd, was gebaseerd op eeD leger van een millioen man. Bevoorrading, soldp, transport, de maatregelen voor de hygiëne en munitie voor het leger, dat de Vereenigde Staten aanstaande zomer in Frankrijk werschen te hebben, zullen een tweede krediet-aanvrage noodig maken-. LONDEN, 16 Juli. (Eigen bericht.) De Morning Post» zegt, dat in Duitsche kringen te Kopenhagen wordt verklaard, dat weldra een nieuw vredesvoorstel van Berlijn is te wachten. De correspondent van de »Morning Post« beweert, dat de algemeene meening in Duitschland schijnt te zpn, dat het nieuwe voorstel om op den grondslag van wederzijdsche tegemoetkomingen een eind aan den oorlog te maken door de Entente goed zal worden ont vangen. Da koning van Eugeland heeft zooals Rau- ter bericht, ten vierden male een bezoek ge bracht aan bet front der Britsche legers en voor zijn vertrek een legerorder uitgevaardigd, waar in hij zpn bewondering en erkentelijkheid uit» spreekt voor hetgeen reeds gedaan is en zijn vertrouwen in bet succes van latere prestaties, terwpl bij tevens zijn hooge waardeering uit voor de mannen vrouwen van het industrieel leger, die zorgen, dat de soldaten met den dag beter toegerust worden voor den strijd, die hen nog wacht. Hij deelt verder mede, dat de koningin, hem met genoegen op zijn tocht vergezeld heeft, om dat deze haar gelegenheid heelt geboden te zien wat er te velde gedaan wordt voor de zieken en gewonden, wier toestand haar zoozeer ter harte gaat. Maandagmorgen vroeg zpn ter hoogte van Bergen aan Zee twee Duitsche koopvaardij schepen door Britsche torpedojagers beschoten. Beide booten werden op het strand gezet. Een der vaartuigen werd in brand geschoten. Een oogetuige, de heer Zeiler, directeur van het bad-hotel «Nassau-Bergen», deelde hier omtrent het volgende mede Vanmorgen omstreeks half zeven werd ik gewekt door een hevig schieten. Ik ging naar buiten en zag een schip op het strand zitten, ongeveer twee K M. ten noorden van Bergen en, naar mijn schatting, 4 a 500 meter uit de kust. Een eind verder zag ik een tweede boot, die eveneens gestrand was. Een aantal groote torpedojagers, vermoedelijk Britsche (ik telde er veertien), was in de na bijheid en beschoot de schepen. Na een poosje zag ik het grootste deel dezer oorlogschepen in noordelijke richting verdwijnen. Twee tor pedojagers bleven achter eo schoten het schip, dat ik het eerst had waargenomen, in brand. Zij bleven d roischieten, terwpl de opvarenden zich reeds in de boot hadden begeven, waarmee zp naar Bergen uon Zee kwamen. Naar ik hooide, was één der inzittenden gewond. Het schieten moet reeds om halt zes begon nen zijn. Naar rnpn meening waren de Engel sche oorlogsvaartuigen ongetwijfeld binnen de Nederlandscbe territoriale wateren. Verschillende granaten zpn in de omgeving van Borgen neergekomen, echter, voor zoover ik weet, zonder persoonlijke ongelukken te veroorzaken. Eén granaat kwam neer op bet Russenduin, twee granaten belandden bij den Franschman, een boerderp halverwege Bergen aan Zee en Bergen-Binnen. Een ervan kwam terecht in den tuin van een landhuis in de buurt van den Franschman. Zslfs is een gra naat in de Sparrelaan te Bergen-Binnen neer gevallen. De Duitsche schepen warea, naar ik hoorde op weg van Rotterdam naar Denemarken. Te ongeveer negen uur verdwenen alle Brit sche torpedojagers (de overige hadden zich weer bij de eerste twee gevoegd) in zuidwestelijke richting. Kort daarop verschenen een Hol- landsche kruiser en twee Hollaudsche torpedo booten. Ik heb nog twee andere schepen gezien, die in zuidelijke richting voeren en geëscorteerd werden dcor torpedobooten. Ik weet natuur lijk niet, of dit Hollandsche schepen waren dan wel Duitsche, di6 door de Eugeisehe wer den opgebracht. De namen der beide Duitsche schepen kon onze zegsman ons niet meedeelen. Uit Maassluis meldt men dat bij Bergen twee Duitsche schepen in den grond geboord ziju twee zijn gestrand, terwpl er hwee zijn opgebracht naar Engeland. De beide schepen, die bij Bergen gestrand zijn, zijn de „Lavinia" 1049 ton bruto, van de reederij A.' Kirsten te Hamburg, en de „Heidelberg", 1661 ton bruto, van de stoom- vaartrap. Argo" te Bremen. (Vervolg.) Ons overzicht van de laatste raadszitting vervolgende, zijn we gekomen tot de »clou« der vergadering, een schrijven van Z.Exc. den Minister van Binnenlandsche zaken, naar aan leiding van de door het gemeentebestuur ge opende onderhandelingen om onze H. B. S. aan het Rijk over te geven. We waren tot hiertoe van meening, dat de Raad daartoe wensehte over te gaan om financiëele redenen, dat men de kosten die onze gemeente voor deze inrichting, die in het belang der geheele streek is, maken moet op den duur te zwaar zullen worden, in verband met al het andere dat we ook te verzorgen hebben. In elk geval is dit toch ook wel mede een der oorzaken, ofschoon tijdens de discussie bleek, dat men er ook gaarne van af wil zijn, wegens de be staande oneenigheid tussehèn het hoofd der M. U. L. O. en het personeel der H. B S., daar gedurig blijkt, dat eerstgenoemde, ge-of misbruik makende vau de hem bij de lager onderwijs wet verzekerde macht, ten slbtte maling blijkt te hebben aan hier bij de stichting der inrich ting voorgezeten hebbende bedoelingen, aan Raadsbesluiten, aan Schoolcommissie enz, en de hem toegekende macht ten volle gebruikt of ook bij hoogere autoriteiten pogingen aan wendt genomen raadsbesluiten krachteloos te maken. Er is in den Raad ook wel eens op gemerkt, dat de andere partij evenmin vrij uit gaat en dat het ook wel hier zal zijn «waar twee kijven hebben twee schuld», doch dien aangaande zijn we nooit veel te weten gekomen, aangezien alles wat de H. B. S. en de M. U. L. O. betreft zooveel mogelijk in den doofpot gehouden werd, alsof dat zaakje, dat aan de gemeente jaarlijks in een ronde som f 10.000 kost en waarbp het wel en wee van zoovele kindaren betrokken is, ten slotte een liefheb berij zaakje was van den Raad en de School commissie. We willen volstrekt niet beweren, dat alles geschikt is om aan de groote klok te hangen, maar dat het ook evenmin in het belang eener zaak is, om alles te doofpotten. Een publieke opinie, die zich vestigen kan op bekende feiten, kan somtijds ook een invloed ten goede hebben. Het deed ons werkelijk genoegen, dat ver schillende leden, zoowel van links als van rechts bezwaar maakten tegen het door den Voorz. geuite voornemen, om ter behandeling van dat schrijven de deuren te sluiten en het publiek, dat thans bij uitzondering (en wel in hoofdzaak uit belangstelling voor dit punt) aanwezig was buiten de deur te zer.deh. Het leek weer eens een frische wind die er waaide. Het is reeds geruimen tijd geleden, dat in den Raad bezwaar gemaakt werd tegen die gedurige beraadslagingen in comité-generaal, die zoo uiterst geschikt zijn om in sommige opzichten den leden in openbare vergadering den mond te snoeren. Dhr. D. Scheele, die den heer Nolson in zijn krachtig pleidooi vóór openbaarheid bijviel, liet dat duidelijk uitkomen. Toch heeft, naar onze meening een Raadslid dat steeds in de hand, door, als een zaak in openbare zitting opnieuw in behandeling komt, te doen alsof er niets ge beurd is en dan desnoods in openbare zitting maar te herkauwen. De Voorz. stelde den heer Scheele gerust en zeide hem behoud van zijue volle vrijheid toe. Burg. en Weth. wilden gaarne eerst in comité- generaal den Raad enkele cijfers noemen, en dan kon alles zijn gang gaan. Dhr Dees bevestigde dit en voegde er bp, dat hij het overigens eens was met het betoog van dhr. Nolson aangaande de openbaarheid der behan deling van deze zaak. Dhr. Nolson wilde zich wel bij den wensch van den Voorzitter neerleggen, waar feitelijke openbare behande ling werd toegezegd. Hp is van gevoelen, dat het publiek, dat de zaak betaalt, gerechtigd is er ten volle van op de hoogte te worden gesteld en dat er over deze school al veel te veel in het geheim gesproken is. Toen gingen de deuren dicht en wij konden even een luchtje scheppen. Door deze om standigheid konden wij, toen na een poos de deuren weder opengingen, de dikke rookwol ken in de Raadszaal waardeeren. Nu kregen we een opsomming van de voor waarden waaronder de Minister van Binnenl. Zaken bereid is, ons van de school af te helpen. Dat viel niet mee. We hadden er op gerekend van een fiinaneiëel voordeeltje te hooren gewagen, maar, ha maar't Zou in de toekomst wellicht voordeeliger - zijn, maar voor het oogenblik moet er nog wat bij, tenzij de Minister alsnog besluit, evenals zijn voorganger, de school in Zeeuwsch-Vlaan deren, dat op dit gebied zoo misdeeld was, genadiglijker te behandelen, dan de daarvoor elders gestelde regelen. We moeten in de eerste plaats het gebouw met toebehooren afstaan. Dan acht de rijks bouwmeester, die reeds een kijkje kwam ne men, noodig, dat er een terrein naast de school voor uitbreidiog wordt afgestaan. Dan zou het noodig zpn, dat we Elfrink, die daar bouw grond kocht, wat naar het westen laten op schuiven. Er wordt nooiig geacht uitbreiding en verbetering van materieel, terreinafschei- ding, het bouwen van een conciërgewoning enz. De raming voor een en ander is f 39,000 en van dat bedrag moeten we 4 °/0 rente betalen (eeuwigdurend? vroeg de heer van Hasselt.) erder moeten we ook een voet balveld van 140 maal 110 M. beschikbaar stellen. Om nog op de begrooting voor 1918 een bedrag te kunnen uittrekken werd een spoedige beslissing gevraagd. Burg. en Weth. legden over een opgaaf waaruit bleek, dat het te kort op de H. B. S. bedraagt f 9477 (de ontvangsten zijn f 13,800 en de uitgaven f 23.277.) Van de M. U. L. O. school ook. in het ge bouw gevestigd, zijn de ontvangsten 5550 en de uitgaven f 6116, zoodat het nadeelig verschil 566 bedraagt. Volgens mededeeling van den Voorz.achten Burg. en Weth. het aanbod van den Minister van dien aard, dat er op ingegaan kan worden, al zpn zp van meening, dat het noodig is ouderhandelingen te voeren, teneinde den Minister te bewegen wat van zijne eischen te laten vallen. Dat is een kwestie van koop manschap, zei de Voorz. in een vorige ver gadering. Maar nu kwam er ook een audere koopman aan bet woord, nl. dhr. Nolson, die wel in principe voor overgave van de H. B-. S., maar dat alleen wil doen. als de gemeente er beter, er voordeeliger^door wordt, en hij begon eens eventjes voor te rekenen, dat daarvan geen sprake is, dat integendeel, de uitgaven door al hetgeen de Minister vraagt, nog 5000 booger zullen worden, m. a. w. dat de door den Minister gevraagde subsidies, de kosten van een speelterrein en dan niet te vergeten de kosten eener nieuwe M U. L. O. die we dan moeten bouwen als deze inrichting een 5-jarige H. B. S. wordt. Dan zullen we, in plaats van de ƒ10.000 die- we nu op de exploitatie te kort komen jaarlijks wel een ƒ15.000 moeten dokken. Onder zulke om standigheden was hij er tegen, de school over te geven. Ondanks al de misère met oneenig heid tus-:chen personeel enz. zou hij dan de exploitatie nog maar liever aan de gemeente houden. We moeten er mede vóóruit en niet achteruitgaan. Dhr. Waalkes was omtrent het aanbod van den Minister wat minder pessimistisch gestemd al merkte hij op, dat hier meer gevraagd wordt dan van een andere gemeente die de Minister ook met eene Rijks H. B. S. wil begiftigen. In Smalliugerland wordt gevraagd een kapitaal van f 60.000, dan eene bijdrage van f5000 en ook een voetbalveld. Ons ge bouw meent hij mag thans veilig op f 100.000 geschat worden en staat dus tegenover die f60.000, terwijl dan de rente van de f39.000 er nog bij komt, zijnde f 1560. Zooals het daar ligt, acht hij het voorstel ook niet aan nemelijk, al valt het niet tegen te spreken dat in de toekomst de kosten van de school zullen stijgen en we dan toch ook meer dan f 10.000 zullen moeten bijpassen. Nu reeds is niet in rekening gebracht de op f 2500 geraamde meerdere kosten voor de parallel klassen der M. U. L O. school. Hij was er voor eene commissie uit den Raad naar den Minister af te vaardigen en te trachten te bewerken, dat onze gemeente in deze niet zwaarder getroffen wordt dan anderen, wat in aanmerking genomen de aan Smallingerland gestelde voorwaarden wel het geval is. Min stens zou die rente van de f39.000 behooren te worden geschrapt. Dhr. Van Hasselt trachtte de Raadsleden wat op te monteren. Hij aebt dat dhr. Nol son er wel wat diep inhapt, door voor het bouwen eener nieuwe M. L. O. f50.000 te ramen, dat zal wel voor f 10.000 minder kunnen en daarvan geeft het Rijk een vierde. Dat maakt de zaak wel aannemelijker. De kwestie van dat openluchtspel terrein kan nog meevallen, het is de vraag of de gemeente zelf daarvoor een terrein möet koopen of huren. Hij kan er niet zoo somber over denken en zou aan den Minister willen vragen of de gemeente als dat uitbreidingskapitaal van f39.000 is afgelost ook wordt vrijgesteld van het betalen der 4°/0 rente. Waar dhr.. Nolson gewezen had op de hooge kosten we gens M. U. L. O. als een nieuwe school moet gesticht worden, brengt hij onder de aandacht, dat nu die kosten eigenlijk ook booger zijn, daar de rente en aflossing voor het gebouw gebeel ten laste der H. B. S. zijn gebracht, doch eigenlijk de helft, of f 1900, bij de kos ten der M U. L. O. moeten geteld worden. O.i. zag dhr. Van Hasselt hier over het hoofd, dat ook de volle subsidie van f 12.000 voor het middelbaar onderwijs worden gerekend. Die worden, volgens de letter, ook daarvoor wel uitgekeerd, maar niemand zal toch willen beweren dat men dusdanige subsidie ook zou hebben verkregen voor een 3klassige H.B.8. Al zijn de H. B. S en de M. U. L. O. vol gens de letter der wet gescheiden, zoo be hooren ze toch inderdaad bij elkaar als de Siamecsphe tweelingen, en het is «eer de

Ter Neuzensch Volksblad / Zeeuwsch Nieuwsblad | 1917 | | pagina 2