Buiten-Societeit VOORZICHTIG Loop der bevolkiug te Ter Neuzen. UIT ONZE OMGEVING. Kerknieuws. Gemengde Berichten. ïïüogwatergetij te Ter Neuzen. Advertentiën. de commissie van hare plannen geheel afzag, en dat de bnrgemeester zich voor die karig heid nota bene beriep op het raadsbesluit, tot schorsing der kermis, een besluit, dat men zonder tegenspraak had laten passeeren, omdat het vertrouwen bestond, dat de burge meester het wel zou in orde maken. Men was nu echter gewaarschuwd en liep er niet meer in. In het jaar 1916 verwierp ds Raad het voorstel tot schorsing. Hij wilde teminste voorkomen dat nog een beroep zoude kunnen worden gedaan op zijn schorsingsbesluit. Nu - heeft de Voorz. deze raadszitting wel vertelt, dat de militaire autoriteit zich gewoon lijk houdt aan de beslissing van zijn voor ganger, maar dan heeft hij zeker die bislissing der militaire autoriteit van 1915 vergeten. Want het vorig jaar besliste de militaire auto riteit dat het niet mocht. Er waren toen blijkbaar weer militaire belangen die zich er tegen '(verzetten, of, wellicht alleen eene per soonlijke meening, Althans, belanghebbenden die zich ,het vorig jaar alhier tot den nieuw opgetreden commandant wendden kregen ten antwoord, dat, als hij advies geven moest, dit afwijzend zou zijn, want hij -aebtte het hou den van kermis niet noodig®. Op die om standigheid hebben wij destijds reeds gewezen. Nu is opnieuw een voorstel tot schorsing, door den Voorz gedaan, verworpen. Dhrn. Waalkes, De Ridder en Nolson braken een lans voor het laten doorgaan der kermis. Dhr. de Ridder wees op het voordeel voor de ne ringdoenden door vreemdelingen bezoek. Dhr. Nolson ziet niet in, waar in de groote steden al lerlei vermakelijkheden voortdurend geëxploi teerd worden, waarom hier ook niet een week kermis zou kunnen gehouden worden, opdat ook de bevolking die zich niet verplaatsen kan, indien zij dat wenscht, van verschillende ver makelijkheden zal kunnen profiteeren. Als het noodig is dat die dingen hier geschorst worden, zou men dat dan ook overal moeten doen. In de groote steden wordt procents- gewijze voor ondersteuning van werkeloozen enz. nog veel meer uitgegeven dan hier. Zooa's te begrijpen was, kwamen de recht- sche leden sterk tegen deze beschouwingen op. Zij achten de tijdsomstandigheden allerminst geschikt voor kermisviering. De toestand is volgens dhr. de Jager nog zorgvoller dan een jaar te voren. Dhr. Dees achtte h6t ook ver keert, dat men een gelegenheid gaat scheppen tot geld verteeren, daar de gemeente in den aanstaanden winter velen dier mensehen weer zal moeten ondersteunen. Dhr. Nolson merkte op, dat er toch een heeleboel menschen zijn, die geen ondersteuning behoeven, die zich ook wel eens willen ontspannen. De Voorz. merkte blijkbaar tot ergenis van rechtsche kringen op, dat hunne argumenten niet deugden, dat men het niet moest doen voorkomen alsof nu juist de bedeelden zoo druk aan de kermis- vieringen deelnemen. Hij had nog verder kun nen gaan, en de heeren der rechterzijde er op kunnen aanwijzen dat het maar beter was eerlijk te zijn en te zeggen, we zijn nu een maal tegen het houden van kermissen. Dat is toch eenmaal .zoo, dat valt niet te ontkennen. Dhr. D. Scheele noemde de kermis een heilig huisje der vrijzinnige leden, maar men had hem evengoed kunnen toevoegen, dat de kermis de rechtsche heeren (bij velen althans zoodra ze den jonkmans staat te boven zijn) een gruwel is. Dhr. D. Scheele noemde zelfs de kermis iets dat ons volk ten verderve voert®. Oorlog of geen oorlog: ze zijn er tegen. >De tijdsomstandigheden® en wat daarmede samen hangt, zijn du eenmaal gelegenheidsargumen ten. Waren die stokken er niet, dan zoo men wel andere vinden. Ondertusschen had de Voorz. met zijn be toog, dat de militaire autoriteit zich wel zouden houden aan de beslissing van zijn voorganger, al was het ook dat- de militaire autoriteit van 1916 'zich niet hield aan de beslissing van zijn voorganger in 1915, weer succes bij dhr. Van Hasselt. Deze laat zich, dat bleek meermalen, al spotdig be-influen- ceeren door de beschouwingen van den Voorz. Hij zal nog niet zoo sterk zijn in de historie onzer gemeente en neemt dus al spoedig aan, wat van de zijde van den Voorz. gezegd wordt, al is ook officieel in den gemeenteraad zelfs bij herhaling gebleken, dat die-inlichtingen wel eens ?met eenige reserve moeten worden aan vaard. Maar hoe het ook zij, dhr. Van Hasselt was overtuigd geworden, dat de militaire auto riteit er tegen is, dat hier kermis gehouden woidt en hij had, blijkens zijne mededeeling bezwaar, tegen den wensch van die militaire autoriteit in te gaan. Daar zit gevoel in voor discipline Nu, elk standpunt is een standpunt, doch het komt ons voor, dat de gemeentelijke af gevaardigden er juist zijn om de belangen der gemeentenaren te verdedigen, tegen wie ook, en dat, als een raadslid meent, dat er gehan deld wordt tegen het belang dér gemeente of der gemeentenaren, ,hij juist uit zjjn slrtf moet schieten, om die bedreigde belangen te ver dedigen. Nooit hebben wij vérmoed, dat de raadsleden zijn aangewezen om slippen- ragers te worden van de idëen van Rjjks- autoriteiten, nog te minder van gelegenheids autoriteiten, die nu, door geheel toevallige omstandigheden, iets te vertellen hebben over ons burgelijk leven. Het kan echter zijn, dat het in het bloed zit, en dat de ryksauto- riteiten veel gevoelen voor het handhaven van het 'prestige hunner collega's. Toch blijven wij er bij, dat raadsleden als ingezetenen, als vertegenwoordiger der burgerij, moeten oor- deelen. Zij hebben hun eigen standpunt te hand haven, evenmin als het tepas komt, dat iemand raadslid zijnde, bij zijn stem gebonden zou achten aan het streven eener burgelijke ver- eeniging waarvan hij toevallig lid of bestuurs lid is. Het slot" dezer interessante dicussie was, dat met 6 tegen 5 stemmen werd verworpen het voorstel van den Voorzitter om de kermis te schorsen. Nu schenen er te zijn, die niet erg gerust waren, op het advies, dat omtrent deze zaak van wege het gemeentebestuur aan de militaire autoriteit, die het nu voor het oogenblik eenmaal voor het zeggen heeft zou 'uitgaan. De Voorz. was er aanstonds bij, om dat denkbeeld den kop in te drukken. Hij achtte het buiten den Raad, zich daarmede te bemoeien. De smaken verschillen natuurlijk, maar ons dunkt ook, dat, als de Raad nu werkelijk van meening is, dat er geen bezwaar is om kermis te vieren en we zijn het daarmede volko men eens er ook geen bezwaar kan zijn, dat zij op overtuigende wijze van hare meening doet blijken bij de autoriteit die daarover te vertellen heeft. De. gebeurtenissen van de laatste jaren hebben toch aanleiding gegeven tot eenig wantrouwen op dat gebied, of. wel naar voren gebracht werd, wat naar voren gebracht moest, worden. Wel heeft de Raad zich bij de uitspraak van den Voorz. neerge legd, maar ondertusschen zijn, naar we ver nemen, verstandige raadsleden toch op 't pad gegaan, om in deze de meening van den Rajjd te bepleiten. (Wordt vervolgd) Over Steenkolen. Naar men ons mededeelt, zouden omliggende gemeenten rijkelijker van steenkolen bediend worden dan Ter Neuzen. Terwijl wij op de Juni-kaart tot hiertoe slechts 25 kilos bruinkolenbriketten en 25 kilos steenkolen ontvingen, zijn er te Sas van Gent, bij voorbeeld, in Juni 100 kilos steen kolen per gezin verstrekt geworden. Waarom die stiefmoederlijke behandeling onzer stad Een tweede punt van belang is de hoedanig heid der steenkolen die geleverd worden. Al wat wij sedert geruimen tijd ontvangen zijn magere fijne kolen, eene soort die, voor huisgebruik, volkomen ongeschikt is. Het is altijd en overal bet gebruik geweest de beste kolen voor den huisbrand te behouden, terwijl hier juist bet tegenovergestelde geschiedt en de grove en goede kwaliteiten aar. de spoor wegen en fabrieken geleverd worden. Iedereen heeft ondervonden dat die magere fijne kolen niet ontvlammen en door den rooster vallen zoodra zij in de kachel warm worden. Is het niet treurig dat het beetje kolen dat de bevolking ontvangt dan nog waardeloos is Ware het kwaad niet te-verhelpen, wij zouden ons erin moeten schikken, doch dit is het ge val niet. Wij staan hier eenvoudig tegenover onkunde of nalatigheid van het Nederlandsch distributie-bureau. De betrekkelijk geringe hoeveelheid magere fijne kolen in Nederland voorhanden die soort komt van onze Limburgsche mijnen en misschien ook gedeeltelijk van België kan zeer gemakkelijk en nuttig zelfs voor de nij verheid ondergebracht worden in menging met Duitscbe vet- en vetvlamkolen. In groote vuren, met veel tocht, zooals de meeste fabrieken er bezitten, is eene bijvoeging van magere kolen bij de vette juist voordeelig aangezien daardoor de hitte-ontwikkeling ver meerderd wordt., - Waarom dan toch die magere kolen voor den huisbrand leveren waartoe zij hoegenaamd niet dienen - Mogen wij de aandacht onzer stedelijke brandstoffen commissie op bovengenoemde pun ten vestigen Bij de Dinsdag te Hulst gehouden stem ming voor 4 leden van den gemeenteraad aldaar, was de uitslag als volgt. Aantal kiezers 468. Uitgebrachte stemmen 422. Van onwaarde 3. Volstrekte meerderheid 210. Uitgebracht werden op J. H. Baert 162, J." E. Fricot (aftr.) 262, F. C. O. M. Hom- bach (aft.) 199, L. P. J. Jansens 152, E. Th. Lockefeer 160, E. F. Schiffer 189, G. C. Ver wilgen 228 en S. W. Wegener Sleeswjjk 173. Alzoo gekozen de heeren FUcat en Ver= wilghen en herstemming tusschen de heeren Baert, Hombach, Schiffer en Sleeswijk. -e- Bij Kon. besluit van 29 dezer is met ingang van dien datum, benoemd tot voor zitter der plaatselijke commissie voor de on gevallenverzekering te Oostburg R. Gerritsen, ontvanger der registratie en domeinen aldaar. De douanebeambten te Hansweert hebben aan boord van de sleepboot Jupiter een partij harde zeep ontdekt bestemdj om| frauduleus v naar België te worden vervoerd. De stuurman is aangehouden en naar Mid delburg gebracht. Van 4—10 Juli zijn de navolgende be smettelijke ziekten in Zeeland ter kennis van den Centralen Gezondsheidsraad gekomen Roodvonk1 geval te Aardenburg, 1 te Hulst, 11 te Middelburg, 1 te Serooskerke (W.) en 1 te Vlissingen. Diphteritie 1 geval te Groede en 1 te Yerseke. In den loop dezer week hebben zich alhier de volgende personen gevestigd J„ Bruggeman, huisschilder, Baandijk 1 van Brunssum A. Mechielle, werkman, Donze- Visserstr. 103 van Ransdorp M. P. van Hecke, dienstbode. Nieuwstr. 20 van Axel A. Schatteman, visscher, Tholenstr. 112 van Philippine E. Pielaet, werkman, Sluiskil van Westdorpe A. S. Dobbelaar, zonder beroep, aan boord van Wemeldinge. Vertrokken. M. A. Velleman, .dienstbode, Q 181 naar Sas van Gent P. J. M. G. A. Standaart, zonder beroep, Nieuwstr. 36 naar 's Graven- hage A. A. Geers, dienstbode, O 43naar Hontenisse H. van Doeselaar, zonder beroep, P 35 naar Zaamslag I. R. Leunis, schip persknecht, Tholenstr. 26, naar Rotterdam H. Huijssen, zonder beroep, Tholenstr. 13 naar Sas van Gent. Zondag 15 Juli 1917. Ned. Hervormde Kerk. Ter Neuzen. Voorm. 9'/j u., Db. A. Timmerman..en nam. 2 u., dhr. L. Dek. Sluiskil. Voorm. 9 n., dhr. L. Dek en nam. 2 u., Db. A. Timmerman bediening van den H. Doop. Hulst. Voorm. 9J/2 u., Ds. L. M. de Boer. Gereformeerde Kerk. Ter Neuzen. Voorm. 9'/a u., on nam 2 u., Prof. T. Hoekstra van Kampen. Gereformeerde gemeente (Vlooswijkstraat). Ter Neuzen. 9 u., 2 u., en 5'/» (oude tijd) Ds. Ovor- duin. Oud Gereformeerde gemeente (Vlooswijkstraat) Ter Neuzen. 9 u 2 u., en 5l/s u., (oude tijd) Ds. Hu- bregse van Schravenpolder. Lokaal „Ebeu-Ha'dzer" (Korkhoflaan.) Ter Neuzen. Nam. 51/, n.t Evangelisatie. Een redding. Te Katwijk had een dame de onvoorzichtig heid om zich bij het baden te ver in zee te begeven. Zij werd plotseling door den sterken stroom weggevoerd en ziende, dat zij niet meer aan het strand koD kooien, begon zij zoo luid zjj kon om hulp te roepen. De le luit. H. die in haar nabijheid aan het zwemmen was, begreep dat een onmiddelijk bandelen alleen redding kon geven. Hg zwom naar haar toe, doch inziende dat hij met haar in geen geval het strand weder zou kumien bereiken wegens den sterken stroom, beval hg baar, dat zij zich op den rug moest wenden. Hij oudersteuude haar zwemmende mat de eene hand onder haar rug en haar steeds moed insprekende. Mid delerwijl werden beiden door den stroom steeds verder de zee ingetrokken. De badman v. D., een bekwaam zwemmer, begaf zich eveneens met een reddingslijn en een stok te water. Ook een beambte van de badpolitie ging te water, doch inziende, dat op deze wjjze niet te helpen viel, bracht hij daar op met den meesten spoed de gereedstaande boot te water en roeide met groote snelheid naar de dame en luit. H., die steeds verder in zee dreven en reeds ongeveer 180 meter van het strand waren. Op het oogenblik, dat de boot bij de dame en luit H. was genaderd, had ook de badman deze personen zwemmeo- de ingehaald en de dame juist aan haar arm vastgegrepen. De in gevaar verkeerende per sonen konden nu met een weinig moeite in de boot worden gehaald. Hierbjj geraakte echter de badmar. nog onder de boor, waardoor hij nu zelt in gevaar verkeerde. Een roeispaan werd hem toegestoken en hij had nog het beset om deze vast te grijpen. Hij bad bij het aan boord halen reeds veel water in, zoodat ge neeskundige behandeling nog moest worden toegepast. (N. Ct.) Een militair doodgeschoten. BREDA, 12 Juli. Hedennacht is onder Strybeek bij Lossel door een militaire pa trouille op een andere patrouille geschoten, daar men meende dat het smokkelaars waren. Eén militair, Van der Loo, werd gedood. DAGEN. Voorm. Naru. Zaterdag 14 Juli 10.36 11.18 Zondag 15 11.50 Maandag 16 12.24 12.53 Dinsdag 17 1.21 1.46 Woensdag 18 2.9 2.30 Donderdag 19 2.50 3.9 Vrjjdag 20 3.26 3.42 te Ter Neuzend Aan' de leden wordt bericht, dat door het fanfaregezelschap »Scheldegalm« van Hans- weert op aanstaande Zondag, des namiddags 2 uur, in den tuin eenige mu zieknummers zullen worden uitgevoerd. HET BESTUUR. Stof is een gevaar voor ieder. Weet gij wel, welke groote gevareD in het stof schuilen, dat vooral op droge dagen onze mond, neus en keel binnendringt Het is bewezen dat s'of de microben bevatten kan van bijna alle besm-t'elijke ziekten en daarom dik wijls de oorzaak daarvan is, Wautrouwt vooral de beginnende keelontsteking en oeuscutarrli, dikwijl zijn zij de voorloopers van ernstige ziekten. Verzorgt dus bijtijds Uw keel. Moeders, waakt als Uw kinderen over keelpijn klagen, hoesten of verkouden worden. Grijpt dadelijk in. Neemt terstond de krachtig weikecde ABDIJ SIROOP, voor kinderen en volwassenen een aangeprezen middel. De Abdijsiroop kan zacht en pijnloos de vastzittende slijm en stof verwijderen, de ontstoken slijmvliezen verzachten en genezen, hoest en benauwdheid doen verdrij ven. Veelgeroemd middel bij asthma, bronchitis, hooikoorts, influenza, slijm- en kink hoest, heeschheid, keelpiju en verkoudheid. Prijs per flacon van ong. 230 gr. 1.25, van ong. 550 gr. 2.25, van ong. 1000 gr. f 3 75. Alom verkrijgbaar Eischt rooden hand met onze handteekening L I.AKKER, Rotterdam. Te Ter Neuzen bg de Wed. A. VAN OVERBEEKE- L.evnis; Axel J. H. VAN DINHOQRN en L. B. A. ROLFF Lz; Huist, F. L. VERWILGHEN v. d. Hooft; Zaamslag D. RIEMENS—Janssen. IP v:W: •Wjfe ii ii 11 11 11 11 - p., v - c --.f'.-

Ter Neuzensch Volksblad / Zeeuwsch Nieuwsblad | 1917 | | pagina 3