„Ter Neuzensch Volksblad." Kiesvereeniging „Algemeen Belang" te Axel. JACS. VAN CADSAND Lz. F. DEKKER Fz. (aftr. lid). J. DE KRAKER Rz. L. LAMAITRE (aftr. lid) de Heer I. A. KOENE, Laatste Berichten. Burgerlijken Stand. Hoogwatergetij te Ter Neuzen. Advertentiën. Het bestuur, De menigte die er niet op verdacht was dat de gewapende macht zóó dicht nabij was week weder naar achteren. De hooge voet brug waarop enkele belhamels nog hadden postgevat werd in allerijl verlaten. De mili taire patrouilles die herhaaldelijk salvo's in de lucht schoten zonder dat dit eenigen merkbareD invloed had richten eenige tien tallen meeters voorwaarts de spoorweg behoorende ten minste niet meer tot »niemands- land«. Aardappel-relletjes. Dc mijnwerkersstaking. Uit Amsterdam. DAGEN. Voorm. Nam. Woensdag 4 Juli 1.49 2.12 Donderdag 5 2.35 2.58 Vrjjdag 6 3.21 3.43 Zaterdag 7 4.7 4.31 Zondag 8 4.53 5.18 Maandag 9 5.40 6.4 Dinsdag 10 6.29 6.54 Bij de stemming voor den Gemeenteraad op Dinsdag XO «Juli U.S. worden met den meesten aandrang aanbevolen de heeren De kiezers worden dringend uitgenoodigd reeds bij eerste stemming trouw op te komen en op bovengenoemde 4 candidaten hunne stem uit te brengen. aangemaand om 's avonds om half zeven op den Dam weer saam te komen. De vrouwen dan vergezeld van de-mannen. Het eeDig ooodige is dat de mannen tot staking overgaan, Gaat nu naar huis. Aan deze opwekking werd echter maar ma tig gehoor gegeven. Een nieuwe plundertocht werd ondernomen aan de brug over de Elandsgracht waar een schuit met bloemkool werd leeg geplunderd. Doordat vele vrouwen met de b'oemkool naar huis liepen verminderden de relletjes. De omgeving van de groentenmarkt is gisteren den geheelen avond het tooneel ge weest van relletjes. Den geheelen avond klonk in de straten van den Jordaan het schieten door de politie. Zoo nu en dan moest een ruit of een lan taarn het ontgelden en dat was dan weer het sein voor een hernieuwd optreden door de politie. Omstreeks half zeven was men bezig voor loods AA een schuit met aardappelen telossen, die bestemd waren voor Engeland. Alle ex port-aardappelen trouwens die voor export be stemd ziju en in Amsterdam ot Rotterdam gelost worden, zijn voor Engeland, omdat het Duitsche gedeelte rechtstreeks van de veilings plaatsen verzonden wordt. Het lossingswerk was den geheelen middag kalm in zijn werk gegaan totdat tegen het genoemde tijdstip plotseling eeu drom vrouwen verscheen. Hoe Vanwaar Dat weet niemand, want de be- toogende vrouwen) van den Dam konden om zoo te zeggen nog niet van de Groentemarkt terug zijn. De vrouwen hadden gemakkelijk spel, want er was daar ter plaatse op dat oogenblik slechts een politie-agent, die op lijfsbehoud bedacht, hals over kop de vlucht moest nemea. De man ging assistentie halen aan het post huis aan de Ertskade en kwam met vier collega's terug met geen ander resultaat dan dat ze nu, om een volslagen steeniging te ontkomen, met zijn vijfen de vlucht moesten nemen. Gedurende dien tijd was het vrouwvolk ge heel de baas. Bij honderden tegelijk kwamen ze de eilanden afloopen uit de Groote en Kleine Kattenburgstraat en ook van af het andere gedeelte uit de Czaar Peterstraat en zijstraten. De zwaar beladen schuit was binnen een half uur tijd geheel leeggeplunderd. Juist zou men aan een tweede schuit beginnen toen het bootje van de Havenpolitie verscheen en die tweede schuit welke voorzichtigheidshalve nog door de agenten losgemaakt was en mid den in de gracht dreef weg te sleepen. De inspecteur van politie Tinholt, die met eenige agenten ter assistentie door de Katten burgerstraat aanrukte, werd op eeii hagelbui van steenen onthaald. Eenige malen aan het hoofd gewond. Het bloed gutste uit een diepe wond. Weer daverde- een salvo door de lucht een oogenblik week de menigte een weinig terug, maar het volgende oogenblik bleven de de vrouwen en mannen weer dicht opeen gepakt staan. De militairen en politieagenten gingen niet verder voorwaarts, bleven tot 11 uur aan de overzijde van den spoorweg. Dat was tot dat oogenblik zoo wat men in den »echten« oorlog zou nemen >Niemandsland». Even na 11 uur echter maakte de Inspec teur van politie Luteijn gebruik van het voor bijrijden van een trein om met een aantal manschappen den spoorweg ovei te gaan en zich achter het kleine houten snoorweghuisje verdekt op te stellen. Eenige oogenblikken later daalde een hagelregen keien op het huisje neer. Alle ruiten daarvan werden in gegooid. Maar nu trad de beer Luteijn met zijn mannen naar voren en deed eenige salvo's weerklinken. Aan de Ertskade, achter in de Czaar Pe terstraat en den tusschen gelegen verbindings dag g'ng het geruimen tijd heet toe. Ook hier week het opgewonden straatpubliek maar ternauwernood voor de militairen en politie agenten. Steeds weder drong de op relletjes beluste menigte naar voren. Maar weldra volgde hier van de zijde der handhavers van recht en wet een krachtig optreden. Toen men bemerkte dat men zich aan de losse salvo's niet stoorde werd wer kelijk omlaag gericht. Het gevolg was dat een viertal jeugdige personen licht gewond werd. Juist kwamen we de Czaar Peterstraat in toen een jongetje werd weggedragen bloe dend aan alle kanten. Een paar andere ge wonden werden in een café gedragen op den >joek van den Blankenstraat. De le luitenant der infanterie D. Mol. die zich bij zijn troep moest voegen in de Riet landen werd, toen hij de tram verliet, door gepeupel gegrepen en op den grond geworpen. Zoo ouverhoedsch was de aanval, dat den offi cier voor hij het wist zijn sabel ontroofd was. Hij had een leelijke hoofdwonde opgeloopen, toen hij door politie ontzet werd. In het ge bouw van de Havenreserve werd de officier verbonden. DE SOLDATEN TERUGGEDRONGEN. DIENSTWEIGERING. Toen de troep de Czaar Peterstraat door marcheerde gebeurde er aanvankelijk niets. Maar hoe verder de soldaten kwamen, hoe rumoeriger het werd. Links en rechts werd uit de ramen gegild »moordenaars, gooi je ge weren neer!« Nu en dan vloog een steen tusschen de troep in. Dat was echter van slechts weinig beteekenis De situatie kreeg echter een gansch ander aanzien toen voor den over weg van het spoor halt moest worden gehouden. Nu drong het publiek van alle kanten op den troep in en omringde vooral de offi cieren. De soldaten, onder wie klaarblijkelijk vele bekenden van de Czaar Peterstraat en Blankenstraatbewoners werden man voor man bewerkt. Een oogenblik klonk het commando »legt aan Een gedeelte van de menigte stoof uiteen, vluchtte in winkels én in trapportalen. Maar een ander gedeelte bleef staan en de gevluchten kwamen nu ook terug. Daar stapt een soldaat uit het gelid en zegt,,ik verd. het Daverend klinkt het gejuich. En voortdurend worden de anderen bewerkt dat voorbeeld te volgen. Een meid hangt aan de arm van een soldaat. »Hein, dat doe je me toch niet aan En links en rechts klink het Piet, Jan, denk er om niet schieten op je kameraden, hoor«. Weer voegen zich een paar mannen bij de menigte en weer klinkt het gejuich. Waren de officieren niet zeker van de ande ren We weten het niet. Alles gaat op zoo'n oogenblik zoo snel. Maar plotseling klinkt het bevel „rechtsomkeert" en onder donderend hoerageroep keeren de militairen terug. In gesloten gelederen van vier waren ze gekomen, met de krijgstrompet voorop. Verspreid over de geheele Czaar Peterstraat aanvaarden ze de terugtocht. EEN DOODE, VELE GEWONDEN. Hedennacht tegen twee uur was omtrent de slachtoffers uit het publiek het volgende bekeud. Een man, wonende op de Hoogte Kadijk is dood in de Marinierskazerne binnengebracht. Vooits zijn door de zorgen van den genees- kundigdigen dienst één man en drie jongens opgenomen in verschillende gasthuizen, één met een schot in het hoofd, een zeer ernstig met een schot in den lever, een met één baenfractuur en één m6t eeu hersenschudding. Twee lieden werden door de auto-brancard aangebracht, die na verbonden te zijn naar hun huis gebracht werden. Voorts zjjn in de verschillende afdeelings- gebouwen van den geneeskundigen dienst nog heel wat lichte verwordingen behandeld. Twee politieagenten, ernstig door steenen getroffen, werden aan de politiebureaux ver bonden men dorst hen niet te vervoeren uit vrees voor het gepeupel Ernstig ongeluk. Een hoogst ernstig ongeluk had Zondagna middag op den Haarlemmer weg bjj de Lieburg plaats; de heer Groen, rijwielhandelaar, Kei zersgracht Amsterdam, had met vrouw en kin deren per motorfiets met aanspan wagen een tochtje gemaakt naar Haarlem. Op den terug tocht brak bjj de Liebrug vermoedelijk de as van den aanspanwagen, juist toen dezelfde richting een tram passeerde beide voertuigen kwamen daardoor in botsing, met het noodlot tig gevolg dat de vrouw onder de Lam viel en de vader en de 12 jarige zoon werden aange reden alleen het 8-meisje kwam er met een paar schrammen af. Onmiddellijk was de tram tot stilstand ge bracht en werd geneeskundige hulp uit Half weg gevraagd en materieel uit Haarlem. Vader en zoon werden opgenomen en in zorgwekken den toestand per tram van de richtig Amster dam naar het Gasthuis te Haarlem gebracht. De per auto aangekomen arts Melchior van Half weg constateerde den dood der zwaar verminkte vrouw. Eerst drie kwartier later was materieel ter plaatse en kon het lijk te voorschijn wor den gebrachthet werd naar de barak te Halfweg vervoerd. Nader vernemen wij, dat de toestand der gewonden, hoewel ernstig, niet direct leveDS- gevaarljjk is; van den zoon is een voet geampu teerd. Het tramverkeer had door dit ongeluk groota vertraging. Ingemaakte rijksdaalder*. Te Amsterdam heeft iemand aangifte gedaan, dat hem 500 gulden aan zilvergeld is ont stolen, die hij bewaarde in een flesch, Verstopt ouder den vloer. Wie weef, hoeveel van die ingemaakte rijks daalders er hier en daar schuilen. Het aan circulatie onttrokken zilver moet toch eigens zitten. Op het Hugo de Grootplein te Arasterdam is Zaterdagochtend de aardappelhandelaar W. van den Burg, eeu bejaard man, door een aantal vrouwen mishandeld. De heer Van den Burg zat op zijn wagen, die beladen was roet een aantal zakken aardappelen. De zakken aardappelen werden door de vronwen van den wageu gehaald po de man zelf, die dit wilde beletten met allerlei voorwerpen, als manden, emmers en zelfs sloffen, welke de vrouwen uittrokken, aangevallen en verwond. Politie ontzette de oude man. Zaterdagmiddag trokken groepjes vrouwen uit de Jordaan door het centrum van de 3tad eu onderwierpen alle groentekarren, welke zij op straat zagen, aan een nauwkeurig onder zoek, in de hoop aardappelen te vinden. Zilts een aardbeienkar op de Spuistraat werd aan deze inspectie onderworpen. Zondagavond is door de besluren der afdee- lingen van den Alg. Ned. Mijnwerkersbond besloten de staking op te heffen. Het liet zich Zaterdag reeds aanzien, dat het dien kant uit ging. Door het Ned. Corr.-Bureau werd gemeld dat de -Zaterdagmiddag gehouden conferentie van den Minister van L N. 6n H. eu een depu tatie van den Mijn werkersbond tot resultaat had de Minister de vertegenwoordigers van het hoofdbestuur aanried te bevorderen dat de sta king werd opgeheven in het vertrouwen dat de Minister zou na komen hetgeen door hem vóór de staking was toegezegd. Rancune maatregelen zouden bij de Staats mijnen belist zijn buitengesloten. Nader vernam de „N. Ort." nog uit Heer len, dat da directies aan de stakers mededeel den, dat ook zij bereid zijn de toezeggingen vóór de staking gedaan, alsnog na le komen als Maandag bet werk wordt hervat. Gisterennamiddag te 8 uur heeft er een buitengewone ministerraad plaats gehad, waar in, naar het Nederl. Correspondentiebureau meent te weten, onder meer de uitbreiding van de gevaarlijke zóne iu de Noordzee een onderwerp van behandeling zou uitmaken. De bootwerkers en havenarbeiders hebben het werk neergelegd, bij wijze van protest tegen den aardappelnooJ. Het geheele haven bedrijf ligt stil. De arbeiders, behoorende tot de haven-reserve, hebben geweigerd hun boek jes te laten afstempelen. Bij de Nederl. Scheepsbouwmaatschappij staken 1000 man. Op sommige plaatsec hebben ook de bouw vakarbeiders gestaakt. In den loop van den nacht zijn na een con ferentie tusschen den burgemeester, den hoofd commissaris en den generaal-s'elling-comman- dant ongeveer 2000 militairen, voornamelijk uit Haarlem, naar Amsterdam ontboden. Dit waren byna allen boerenjongens uit Friesland en Groningen, op wie, naar al spoedig bleek, de officieren zich in omstandigheden als deze beter kunnen verlaten dan op de Amsterdam mers. Aan de Hoofdwacht op den Dam werden de troepen samengetrokken, en van daaruit naar de verschillende punten, waar zij noodig waren, gedirigeerd. Zoo verscheen in den loop van den nacht een sterke militaire be zetting op de Groenmarkt; want ook hier is het Maandagavond ongeveer tien uur opnieuw zeer rumoerig toegegaan. De politie heeft hier nog herhaaldelijk charges gemaakt met de revolver in de vuist, en het vuren was niet van de lucht. Verschillende keeren zijn de politiemannen ook hier met hagelbuien van steenen bekogeld, wonder boven wonder zonder dat iemand getroffen is. Gekwetsten zijn bier echter niet gevallen. Toen wij vannacht omstreeks één uur hier aankwamen, vonden wij alle toegangen tot de groentenmarkt door de inmiddels aangeko men militaire bezetting afgezet, en den toe stand volmaakt rustig. TER NEUZEN. Huwelijks-aangfften. 29 Juni Jan Schaalje, 27 j., jm. en Pieternella van Driel, 21 j jd. Huwelijks-voltrekkingen. 28 Juni Johannes Kok, 26 j., wed. en Adriana Geertruida de Feijter, 20 j jd. Geboorten. 25 Juni Janna d. van Marinus de Jonge en Maria Donze 26 Juni Janna Elizabeth, d. van Daniel Cornelis van Drongelen en Geertruida Kolfjii. 27 Juni. Helena Ohristina. d. van Jacobus de Rijke en Johanna Margaretha Herrebout. Alphonsus Jo- sephus, z. van Josephus Alphonsus van Esbroek en Julie Marie de Smit. 30 Juni. Sophia Susanna, d. van Arend Dieleman en Johanna Cornelia van Fraefjenhove. Overlijden. 29 Juni. Laurina van den Hout, 8j., d. van Pieter en Cornelia Adriana Deij (overl.). 30 Juni. Izaak Abraham Koene 47 j., z. van Johan nes Philippus en Susanna Lecocq. 11 11 11 11 11 11 Heden overleed zacht en kalm na een langdurig en geduldig lijden onze zeer geliefde Broeder, Behuwdbroeder en Oom in den ouderdom van ruim 47 jaar. Ter Neuzen Bergen op Zoom Vlissingen Arnhem Aa. KOENE. C. EIJKE—Koene. J. J. EIJKE L. GILLISSEN Koene D. A. GILLISSEN J. P. KOENE A. KOENE- De Groot P. J. KOENE St. Annaland L. KOENE Van Overbeeke. Sleeuwijk (N.B.) PH. J. KOENE B. D. KOENE Ter Neuzen L. C. M. KOENE Bi.iek en Kinderen. Ter Neuzen, 30 Juni 1917. Kersstraat 2. Algemeene kennisgeving. Abbonneert U op het

Ter Neuzensch Volksblad / Zeeuwsch Nieuwsblad | 1917 | | pagina 3