Yan het Westelijk oorlogstooneel. Yao het Oostelijk oorlogstooneel. Gemengde Berichten. Officieele communique's. De luchtvloot. Russisch offensief in Galicië. Zware straffen van krijgsraden. BliNiNEiNLAjNlX De Engelsche afsluiting der Noordzee. STATER-GENERAAL. Uil QN2E OMGEVING. partij, generaal Tsjang-Hsoen in een audiëntie bij den president der Republiek, dezen de tijding bracht, dat de jonge Mantsjoe-vorst weder den troon had bestegen. Hoewel nadere berichten over het verloop van dezen crisis nog niet zijn ontvangen, kan worden aangenomen, dat de militaire partjj, ontevreden over den loop der zaken, sedert het aftreden en het overljjden van Yoean-Tsji- Kai, onder het presidium van Li-Yoean-Hong, een samenzwering heeft gesmeed, om de Mantsjoe-dynastie te herstellen. Welke houding de Republikeinen, vooral in Zuid-Chioa, tegenover deze reactionaire revo- 1 u'ie zullen aannemen, Btaat Ie bezien. Voor het oogenblik is het slechts duidelijk, dat de verwarring in China daardoor nog zal toe nemen, wat de plannen van Japan in China zal b vorden, en een mogelijke deelneming van Cuina aan den wereldoorlog *ad calendas graecuszal uitstellen. PARIJS, 2 Juli. (Uavas.) Officieel: Ten Zuiden van St. Quentin hebben wij een aanslag van de Duitschers op onze kleine posten bij Gauchy afgeslagen. In het vak CernyAil les bljjft het weder- zijdsch geschut zeer bedrijvig. Gisteren hebben onze troepen tegen hel vallen van den avond tegenaanvallen gedaan aan den weg AillesPaissy en door een stout uitgevoerde actie de Duische troepen terugge- worpeu over de schaus-linie, die zij gisteren hadden bezet. Het hernomen terrein was be zaaid met lijken, waaruit bleek hoe zware ver liezen de vjjand bij zijn offensief had geleden. Vijj hevige geschutsti ijd in de vakken aan den LaonReims. In Woevre hebben wij een sterke vijande lijke verkenningsaideeling, die trachtte onze linies bij Flirey te naderen, door ons vuur verstrooid. LONDEN, 2 Juli. (Reuter.) Officieel Wjj hebben een geslaagde overval ten Oosten van Haringcourt gedaan. Ten Oosten van Loos had een Duitsche overvalsafdeeling onze schansen bereikt, doch is er, dra weer uit verdreven. BERLIJN, 2 Juli. (Wolff) Officieel avond- bericht: Niets nieuws. PARIJS, 2 Juli. (Havas.) Het offensief der Duitschers op verschillende sectoren van het Fransche front wordt met dezelfde felheid voortgezet. De vijand brengt grootere troepen machten in het vuur dan sedert lang het ge val was geweest. De strijd duurt op twee terreinen voort, nl. ten Noorden van de Aisne en op den linker Maasoever. Tusschen Cerny en Ailles werden verschei den verwoede aanvallen die volgden op een geweldig bombardement afgeslagen. Enkel werd den vijand toegestaan zich op een terrein met vernielde loopgraven te neste len, die onder artillerie-vuur werden genomen. De vijand leed zware verliezen en moest de hoop opgeven, nog verder voorwaarts te ko men. Ten Westen van heuvel 804 werd eeD 'po ging om in de richting van de redoute van Avocourt vooruit te dringen, met geweld ver ijdeld. Daarbij deed zich het geval voor, dat een post vier of vijf maal in andere handen overging. Een nieuw gevechtsterein waar zich krijgs- nctie openbaarde was in Champagne ten Oosten van Reims. De voorste linies der Franschen werden onderworpen aafi een vreeselijk bom bardement, gevolgd door hevigen overvallen, die overigens geen resultaat hadden. De ontwikkeling der krachtsinspanning in dit gebied nog belangrijke krijgsbedrijven. De vijand heeft nergens het resultaat be reikt, dat hij gesteld had, en dat hij misschien nog bereiken zal maar de overval bij verras sing is mislukt. En het is bij het begin, dat een -offensief de meeste kans heeft op een suc ces. Nu is men gewaarschuwd, voorzorgs maatregelen zijn genomen. De Duitschers komen er niet door. LONDEN, 2 Juli. (Eigen bericht.) Orville Wright, die in samenwerking met het Ame- rikaansche departement van oorlog de lucht vloot voor de Vereenigde Staten gereed maakt, heeft in een onderhoud met den correspondent van de >Daily News* te Washington verklaard, dat de Ainerikaansche regeering thans de be schikking heeft over tienduizend vliegtuigen. Hij zette voorts zijn plan uiteen om den oorlog binnen tien weken te doen eindigen, door eiken dag door duizenden vliegtuigen raids op Essen te laten ondernemen. Orville Wright voorriet, dat de fabrieken van Krupp en andere Duitsche munitiewerkplaatsen langs den Rjjn verwoest zullen worden, hetgeen een spoedige overwin ning van de geallieerden ten gevolge zou hebben. Voor onmiddellijk gebruik zjjn than» tien duizend vliegtuigen van verschillend Ameri- kaansch type gereed. In eskaders van honderden en duizenden zullen bommendragers die zeer hoog vliegen en zieh met buitengewone snelheid voortbe wegen, naar Essen gaan om het te verwoesten, en dan zal in korten tijd de munitievoorraad van den vijand uitgeput raken, in 24 kampen worden 7500 jonge mannen opgeleid voor vlieger. WEENEN, 2 Juli. (Korr. Bur.) Officieel Gisteren heeft de vijand tusschen Narajofka en Strypa zijn bijeengehouden infauterie, op de hem eigen wijze, in dichte drommen in het vuur geworpen. Zonder zich te bekommeren om de zware verliezen, die hem ons geschut vuur reeds had toegebracht, zette hij voort durend sterke reserves in. Allengs kwamen ten minste 20 divisies infanterie in den slag, die op het geheele 50 K.M. breede front met de uiterste hevigheid en verbittering woedde. De vijand is voor 't grootste deel reeds vóór onze voorste schansen teruggeslagen. Zijn krachtigste aanvallen met zeer sterke strijd krachten waren gericht tegen het vak ten Zuiden van Brzezany en bij Koniuchy, waar zij in grendelstellingen werden afgeslagen. Alle, ook in de morgenuren van vandaag, herhaalde pogingen des vijands, om den aan val in deze'vakken door te zetten, zijn met uiterst zware verliezen mislukt. Ten W. van Zborow (tusschen Zloczow en Koniuchy) en in de bocht van de Stochod kon een aanval van den vijand zich wegens ons geschutvuur niet ontwikkelen. Hot voortduren van den slag is te ver wachten. Op andere punten van het front slechts tij delijk oplevend geschut- en mijnvuur. BERLIJN, 2 Juli (Wolff.) Officieel avond- bericht Bij Kociuchy zijn de aanvallen der Russen doodgeloopen. Meer Noordwaarts zijn gevechten ontbrand. ST PETERSBURG, 2 Juli. (P. T. A.) Officieel In de richtingen van Zlokzowoen Brezezany zeer hevige vuurstrijd. Bij de stad Pnevi heeft onze luitenant-vlie ger Ivandof een Duitseh vliegtig neergeschoten. Ten Noorden van Postavy heeft luitenant Korboenof een vijandelijk vliegtuig neerge schoten. Het is binen de vijandelijke linies gevallen, waar het door onze batterijen is besehoten. y In een luchtgevecht is gister onze dappere luitenantvlieger Orlof gesneuveld. ST. PETFRSBURG, 2 Juli. (Reuter.) De opperbevelhebber heeft de volgende dagorde uitgevaardigd het leger aan het Z. O. front heeft den vijand verslagen en is in zijn linies doorgedrongen. De beslissenden slag waarvan het lot en de vrijheid van het Russische volk afhangt, is begonnen. Onze broeders aan het Z. O. front trekken zegevierend voorwaarts en zien uit naar ons om hulp. Wij zullen hem niet verraden en de vijand zal den donder van ons kanon hooren. Ik doe een beroep op de troepen aau O. front om al hun krach ten in te spannen, anders zal het Russische volk, dat ons. de verdediging van zijn vrijheid en eer heeft toevertrouwd, ons vloeken. LONDEN, 2 Juli. (draadloos opgevangen Russisch stafbericht) Bij Koniuchy hebben wij in een aanval op de Duitsch-Oostenrijksche stellingen 164 officieren en 8400 man gevan gen genomen. Van Oostenrijksche zijde: ln Oost-Galicië is bij de legergroep van generaal von Boahm de verdedigingsslag in vollen gang. Nadat het artillerievuur gedurende verscheidene dagen aanmerkelijk toegenomen was, nam de artillerie slag Zondag een .zeer hevig karakter aan. Ook het zwaarste geschut greep in den strijd in. Des namiddags werden ten Zuiden én Zuid-Oosten van Brzezany en bij Koniochy krachtige infanterie-aanvallen ondernomen, die overal volkomen afgeslagen werden. Waar zich gedeelten der vijandelijke infanterie in ons vernietigend vuur verheffen konden, bleven zij in ons versperringsvuur liggen. Een zeer krachtige aanval, in de late namid daguren ten Noord-Westen van Zalocza onder nomen, mislukten ten gevolge van het voor treffelijk geconcentreerd geschutvuur. Tegen middernacht beproefde de vijand ten Zuiden van Brzezany zonder artillerievoorbereiding aan te vallen, doch hij werd teruggeslagen. Des nacht verminderde het artillerie-vuur, om in de morgenuren weer in kracht toe te nemen. De Arbeiter Ztg. vestigt de aandacht op een paar vonnissen, in Oostenrijk door de militaire justitie uitgesproten, die volkomen de ernstige critiek van den Rjjksraaff tegen de krijgsraden rechtvaardigt. Een arbeider in Tirol werd door een krijgs raad tot vier jaren zware tuchthuisstraf ver oordeeld, omdat bjj een portret van den keizer, dat in eeu tabiiek met vier spijkers aan den muur was getimmerd, er at twd gescheurd. De krijgsraad nam aan, dat dit op „gebassiger Weise" en opzettelijk was gedaan. De man was gedbnonceerd door zijn zwager, die hjj wegens houtdiefstal had aangeklaagd. Een vrouw werd door den krijgsraad ter dood met dén strop veroordeeld, omdat zij zich voor verschillende personen verachtelijk over een legercommandant had uitgelaten. Dit is niet eens een misdaad, want in het Militaire Straf wetboek wordt slechts gesproken van uitingen van verachting of haat tegen den keizer, tegen het staaisverband, tegen den regeeringsvorm of het staatsbestuur." Daaronder, zegt de Arb. Ztg. behoort toch niet eeu legercommando. En het blad laakt het ernstig, dat zulk een vonnis, door militairen gewezen, o m id de 1 ij k wordt uitgevoerd, zonder dat een hoogere rech terlijke instantie in start is, eeu dergelijke on begrijpelijke rechtsopvatting weder recht te zetten. Naar het persbureau Vaz. Dias verneemt wordt door de directies der stoomvaartmaat schappijen het resultaat ufgewacht van de stap pen, die door het ministerie van buileulaudsche zaken te Londen gedaan worden ten opzichte van net door Engeland afsluiten der Noordzee. De schepen die nog vroeg genoeg kunnen vertrekken om voor 4 Juli door het onvtilig gebied te zijn zullen nog uitvaren- lu reederskriugeu maakt men zich over den nieuwen maatregel van Engeland vooishands nog uiet ongerust. De scheepvaart is reeds zoo herhaaldelijk voor g:oote moeilijkheden geplaatst, die zij weer te boven is gekomen, dat er ook nu een optimistische stemming heeischt. In tegenspraak met het bovenstaande schrijft het Nederl. Correspondentiebureau te 's Hage Gebleken is, dat het officieel bericht over de nieuwe afsluiting der Noordzee door Eugelaud een ontstellenden indruk in scheepvaartkiingeu heeft teweeggebracht. Immers door dezen nieu wen, geheel onverwachteu maatregel van En- gelsehe zijde, is niet meer of minder dun de geheele vrjje vaart overzee naar het buitenland afgesloten. Tengevolge der jonste Engelsche maatregel toch, in verband met vroeger reeds door En geland en Duitschland genomen besluiten is van het geheele Zuidelijk deel der Noordzee slechts vrtj te bevaren een smalle strook langs onze kust van Zeeuwsch-Vlaanderen af tot de Zuidkust vau het eilaud Texel. Uit den aard der zaak zijn de Nederlandsche territoiiale wateren ook benoorden dit eiland vrijgelaten, doch de banken steken daar zoover uit, dat voor zeeschepen de doorvaart onmoge lijk is. Men hoopt vurig, dat het ouzo regee ring moge gelukken door krachtig aandriugeu bij de Britsche regeering een wy.iging van dén maatregel te verkrijgen. Zoowel in de Tweede als in de Eerste Kamer zijn thans de geloofsbrieven der nieuw gekozen leden onderzocht, waarna tot hun toelating werd besloten. De opgave van drie leden, waaruit de Ko ningin een voorzitter moet benoemen, werd na stemming voor de Tweede Kamer als volgt vastgesteld le mr. Fock, 2e de heer Schaper, 3e de heer Ruys de Beerenbroeck. In de Eer>te Kamer werd na het trekken der uitvallijsten en na een speechje van den voorzitter over de beteekenis van de Grond- wetsherzienining, tot beantwoording van de Troonrede besloten. Het adres van antwoord werd later vastgesteld. Een jubileum. Op Zondag 1 Juli was het 25 jaar geleden, dat de heer W. D. de Vries het onderwijzers ambt aanvaardde te Zaamslag. In Augustus 1896 kwam hij hier in Ter Neuzen, waar hij sedert werkzaam bleef aan school B. Als zoo danig geniet hij de algemeene achting, waar van hij in den stillen huiselijke kring verschil lende blijken mocht ontvangen. Voor zijne collega's is het wel belangrijk op te merken, dat hij op 1 Augustus a. s. een ander jubileum denkt te vieren hij zal dan 25 jaar lid zijn van zijne vakvereeniging, den Bond van Ned onderwijzers. Wat hij als zoodanig deed, ligt zeker bij de meesten nog versch in het geheugen. Als afdeelings- penningmeester en voor de propaganda ver richte hjj uitstekend werk. elen zullen zich met genoegen herinneren de aardige wijze, waarop bjj de onderlinge hoekverkoopingen wist te leiden, en vooral ook zijn arbeid als cermoniemeestei bij de verschillende bondsfeestjes, en zijne werkzaam heden in het belang der T. O. T. Moge de jubilaris nog lang werkzaam zijn voor het onderwijs en de onderwijzers In een Zondag belegde vergadering van de afd. Ter Neuzen van de Centrale R. K. Kiesvereeniging in het district Hulst werd de' voorzitter, de heer J. A. vau Rompu, naar aanleiding van de omstandigheid, dat het 5 Juli a s. 25 jaar geleden is, dat deze als lid der Staten werd geinstalleerd, toegesproken door den heer I'ie Meijer, die hem een voorzittershamer, gemonteerd met zilver met inscriptie, aanbood tevens wijzende op de vele belangrijke ver beteringen die tijdens het bestuur van den jubilaris voor deze streken zijn tot stand ge komen. Vervolgens werd het woord verleend aan den heer Vienings, uit Goes, die eveneens den heer van Rompu huldigde, en verder de komende evenredige vertegenwoordiging voor de druk bezochte vergadering uiteenzette. Aau het eind der vergadering dankte de heer Rompu voor de hem betoonde blijken van sympathie. Naar ons gemeld wordt zijn aan het Gemeentebestuur alhier verzonden de voor waarden waarop het Rijk genegen is de ge meentelijke Hoogere Burgerschool over te nemen. Men verzekert ons dat de voorwaarden van dien aard zijn dat deze een goede basis vormen voor onderhandelingen. Van de gelegenheid, dat niemand aan wezig was in de ontvangkamer van den foto graaf de heer D. But in de Noordstraat alhier, is door een onbekende gebruik gemaakt om een lade open te breken. Het aan wezige geld, meest zilverbons en klein geld tot eer. bedrag van 19.18, wordt vermist. Dit heeft gisterenvoormiddag tusschen. 11 uur en half twaalf plaats gehad. Bjj de gisteren gehouden stemming voor leden van den gemeenteraad te Zaamslag zijn gekozen de heeren M. de Jonge met 298 W. de Klerk met 288 en A. de Feijter met 349 st. Allen liberaal. Herstemming moet plaats hebben tusschen de heeren A. Dieleman (anti-rev. aftr. lid) die 267 en D. G. Koopman (anti-rev.) die 215 st. bekwamen. Verder verkregen de heeren J. Kajjser 177 en J. de Kraker 197 st. Uitgebracht waren 567 stemmen, waarvan 7 van onwaarde. Bij kon. besluit is herbenoemd tot bur gemeester van Philippine de heer E. de Ceule- naere. Aardappeloproer te Amsterdam. Donderdagmiddag kwamen een paar duizend vrouwen op den Dam bijeen om tegen de aard appelvoorziening te protesteeren. Onder aanvoering van den heer D. Wijnkoop en mej. Kitz, voorafgegaan en vergezeld door een 22-tal poütie-agenten, twee politieruiters en twee inspecteurs, werd een optocht ge formeerd. Een eindweegs was de optocht de Heerengracht opgeschreden, toen plotseling een INCIDENT plaats had. Op de bovenwoning van het perceel Heeren gracht nabij het Koningsplein, waar dejuwe- Iierswinkel is gevestigd van de firma Hoeker en Zoon, waren-een paar werksters aan den arbeid. Deze vrouwen veroorloofden zich eenige aanmerkingen. toen de betoogende stoet langs trokzij riepen de voorbijtrekkende vrou wen toe, dat zij gek waren en tikten tegen het voorhoofd. Uit den stoet bleven die opmerkin gen niet onbeantwoord en al spoedig ontstond een scheldpartij. De vrouwen drongen in de por tiek van het winkelhuis en van deze gelegen heid wisten een paar opgeschoten jongens ge bruik te maken om op te dringen en een der groote spiegelruiten van den goudsmidswinkel in te drukken. Glasscherven vielen in de etalage, die vol kostbaarheden lag en terwijl in den winkel terstond handen klaar stonden om paarlen, juweelen en andere sieraden in veilig heid te brengen, werden van de straatkant grijpgrage handen door de ontstane opening gestoken. In een ommezien werd de ruit verder ingeslagen en het gelukte den belhamels epn aantal voorwerpen mede te nemen. Politie ontruimde ten slotte de stoep. Op de Elandsgracht wiide men de aldaar liggende aardappelschuiten bestormen, maar dit kon met veel moeite door de inmiddels door de politie die versterking had gekregen worden verhinderd. Door de politie werden schoten in de lucht gelost. Op het hooren der schoten werd de stoet ontbonden en de menigte door den heer D. Winkoop en mejuffr. Kitz toegesproken eq

Ter Neuzensch Volksblad / Zeeuwsch Nieuwsblad | 1917 | | pagina 2