Jacs. van Cadzand Fr. Dekker Fz. (aftr. lid) J. de Kraker Pz. L. Lamaitre (aftr. lid.) Zaamslag. M. DE JOiTGE en W. DE KLERK Opening der Statea-Generaal. Axel. Van het Westelijk oorlogstooneel. DE OORLOG. Oe algemeens toestand. Officïeele communique's. Oe verovering van het Orakenhol. In Axel treden af twee liberale leden, de heeren F. Dekker Fz. en L. Lamaitre en 1 anti-rev. de heer J. de Fajjter Lz, Verder is er eene vacature door het overladen van den heer P. Dregtuans, die dit jaar aan de beurt van aftreden was. De anli-rev. hebben vier candidaten gesteld. Ook de liberale kiesvereeniging komt met een viertal. Uit de anti-rev. lyst blijkt, dat ze het gema tigde bestuur dat in Axel regeert, willen doen ophouden en een verscherpt régime willen in- voeren. Is Axel daarvan gediend Voorzoover wjj het kennen, niet. Het weoscht niet den weg van Ziamslag opgedreven te worden. Dat willen daar noch de liberalen, noch de chr.-hist., noch de katholieken. Dat blijkt uit het houden van verschillende feestdagen, waaraan zelfs sommige anti-rev. niet willen tornen, dat blijkt uit het optreden tegen over het openbaar onderwijs, waarbij men klein geestigheid tracht te vermijden, dat blijkt uit het bestuur in het algemeen, waarbij men dorperachtigheid tracht te weren. Is het, omdat Axel van oudsher fier was eene stede te zijn, komt het, omdat het een middelpunt, een belangrjjk centrum is in onze streek Hoe het zij, Axel steekt girnstig af bij Zaamslag door ruimer opvatting, door meerder maatschappelijk leven. Laat dit gunstige behouden eu versterkt worden. 10 Juli heeft de stemming in Axel plaats. Wij komen er nog op terug. Maar reeds nu zeggen wij tot de kiezers van Axel btemt in het belang van de gemeente, die u lief is, de heeren Wie onzer zal niet mede voelen met Zaam slag en vurig wenschen, dat de aftredende liberale leden M. de Jonge en W. de Klerk, die tal van jaren met eere zitting hebben in Zaamslag8 raad, opnieuw door de kiezers wor- deQ afgevaardigd De liberale kiesvereeniging te Zaamslag is zeer bescheiden geweest. Voor de vier plaat sen stelde zjj alleen de twee aftredende libe rale leden. Wij juichen het toe, dat zij tegen over het aftreieode Cbristeljjk-Historisehe lid A. de Feijter geen candidaat stelde. De heer A. de Fejjter heeft bij meer dan' ééne gele genheid bewezen, dat hjj niet medeging met het fanatieke optreden der anti-rev. party. Ongetwijfeld zullen de liberalen op Zaamslag gaarne zien, dat naast de liberale heeren M. de Jonge en W. de Klerk ook de heer A. de F-ijter zjjn zetel behoud. Maar zij hadden gerustelijk, nu er 4 plaatsen zijn nog een der hunnen mogen cundideeren. Versterkt kunnen zjj dus Diet uit den strjjd komen. Zjj hebben eene verdedigende positie iuge- noojen. v Laat dan ook ieder kiezer van Zaamslag zjjn uiterste best doen, dat niets verloren ga. De bekrompenheid heeft op Zaamslag reeds genoeg boogtjj gevierd. Welk eene treurige reputatie heeft het schoone dorp onder anti-rev. vlag verkregen De laatste jaren waren jaren van dwang en druk. De anti-rev., de vrjjheidsroapers in ods land, zjj zjjn de eersten om de persoonljjke vrjjheid aan te raoden. Practische staatsburgers zijn het niet. Laat| ons even in de herinnering terugroepen het slaiten van de berbergen te Zaamslag. En wie het met geweld doordreven, moesten op den ouden weg terugkeeren, toen de tram haar intree deed eu Zaamslag uit zjjn isole ment riep. Heel deze zaak is eene bespotting, eene aanfluiting geworden voor de zoo welvarende gemeente. Maar de heerschende party heeft niets ge leerd gaat voort op den verteerden weg. Laat men daarom zorgeo, dat die partjj niet sterker wordt dat de onverdraagzaamheid nog niet grooter wordt. Er zjjn 4 anti.-rev. candidaten, waarvan slechts 3 door de anti-rev. kiesvereeniging worden aanbevolen. De vierde is waarscbjjnljjk gewogen maar te liobt befonden, Het is een vreemd allegaartje. Er is bij een zittend lid, dan een heel half patrimoniummannetje, verder iemand, die als chr.-hist. een liberalen klank in zjjn naam had, maar thans ODder de gele vaan staat (on willekeurig denkt aan de vroegere Arelscbe geschiedenis, toen iemand van de liberale ié de anti-rev. kiesver. stapte om toch maar raadslid te kunnen worden) en ten laatste een wilde. Wat al variatie's op zoo'n klein themè als dat van de anti rev. partij Belachelijk Zeker, maar men weet, dat men op Zaam slag veelal raak steml, als er maar een christe- lijke glimp aan gegeven kan worden. Daarom vrjjzinnige en ook Chr.-hist., alle gematigde menschen, die wilt leven en ook wilt laten leven, Dinsdag op Uw post en als eéu man gestemd de altredende waardige leden NAAR DE RIDDERZAAL. In den stoet, waarmede H.M. de Koningin zich naar de Grafelijke Zalen begaf ter opening van de zitting der Staten-Generaal reden te paard achter de galakoets waar H. M. en Z. K H. de Prins gezeten waren: de-adjudant, sous-chef vau Harer Majesteit Militaire Huis, schout bij nacht Bauduin de adjudanten gen -majoor graaf Schimmelpenninck ritmees ter jhr. Van Reigersberg Versluys en kapitein De Jossalin de Jong voorts de adjudanten in t buiteïigewonen dienst van H. M. luit.-gen. Rost van Touningen, gen.-majoor Tounet" en geu.-majoor Weber; en verder de ordonnance- officieren le luit. jhr. Backer, le luit. von Heijden en reserve-le luit. Schift. Bij aankomst van H. M. en den Prins aan de Grafelijke Zalen werden de vorsteljjke per sonen bjj den ingang onder de peristyle op gewacht door de adjudanten der Koningin kapt. ter zee jhr. Hooft Graafland en den kapitein-luit. ter zee jhr. von Mühlen, laatst genoemde tijdelijk adjudant van Z. K. H.den Prins, en voorts door de adjudanten i. b. d. vice-admiraal jhr. Röcll en kapitein- ter zeè Zegers Rijser. In de Ridderzaal waren aanwezig, behalve de waardigheidsbekleeders, in het programma der openingsplechtigheid reeds genoemdde d.d. kamerheeren van fl.-M.Baron van Geen en J. Baron laets van Amerongen en voorts de kamerheeren in buitengewoneu dienstBa ron van Asbeck, mr. baron Van Ittersum, baron de Smeth van Alphen, mr. baron Van Hardenbroek van Bergambacht, mr. baronVan Zuylen van Nyevelt eu mr. baron Van Wei deren Rengers. DE VEREENIGDE VERGADERING. De heer J. J. G. baron Van Voorst tot Voorst, die den voorzittersstoel bekleedt, opent, nadat de leden zich naar de Ridderzaal op het Binnenhof begeven hebben, des namiddags te halfeen uur de vergadering en laat door den griffier van de Eerste Kamer voorlezen een kon. besluit van. 20 Juni 1917, no. llf/ houdende zjjne benoeming tot voorzitter van' de Eerste Kamer gedurende de buitengewone zitting die heden zal aanvangen. De Vooizitter benoemt eene commissie die H. M. de Koningin in het gebouw zal ont vangen en uitleiden. De ministers, hoofden van ministerieele departementen en de leden van den Raad van State vereenigen zich te één uur des namid dags mede in de Ridderzaal. REDE VAN H. M. DE KONINGIN. H. M. de Koningin, vergezeld van Z. K. H. den Prins der Nederlanden, hei tog van Meck lenburg, kort daarna in de Ridderzaal aangej. komen, wordt door de commissie in de ver gadering binnengeleid, neemt plaats op dep troon en houdt terwjjl Z. K. H. de Prins naast Haar gezeten is, de volgende rede during velerlei offers aan het Ned'erlandsche volk moeten worden gevraagd. Gedachten aan hetgeen in deze tjjden aan andere volken is opg3legd vertrouw ik, dat zij bereidwilii» zullen worden gebracht.' Ofschoon de finaneieele toestand, dank zij de hefiing van nieuwe belastingen, -niet zorg wekkend is te noemen, blijft toch aanzienlijke versterking der geldmiddelen onvermijdelijk. Aan onze land- en zeemacht, die reeds zoo langen tijd gereed staan om onze onafhanke lijkheid te verdedigen, breng ik mijn warmen dank. De banden tusschen moederland en koloniën zijn in deze moeilijke tijden hecht gebleken. De treffende uitingen van het gevoel van saamhoorigheid, levende in de bevolking van Nederlandsch-Indië, zijn ons een waarborg, dat onze inspanning om land en volk tot welvaart en ontwikkeling te brengen vrucht zal diagen. Aan de verdediging van h°t grond gebied dier kolonie zal mijn bijzondere zorg zijn gewijd. Onze betrekkingen tot allé buitenlandsche mogendheden blijven gunstig. Is er ook veel dat tot dankbaarheid stemt, wij vergeten niet, dat zoolang de oorlog woedt, gevaien ons land bedreigen en ons volk nog kan geroepen worden om zijn uiterste krachten te geven voor zijn vrijheid en zijn onafhanke lijkheid. Dat God het daarvoor behoede is mijn innige bede. Ik verklaar de buitengewone zitting der Staten-Generaal te zjjn geopend. H. M. de Koningin, vergezeld van Z.K.H. den Prins der Nederlanden en voorafgegaan door de commissie, verlaat de vergaderzaal. De commissie welke de Koningin in de ver- eenigde vergadering van beide Kamers der Staten-Generaal in- en uitgeleide deed, bestond uit de leden der Eerste Kamer Van Nierop, an Lamsweerde, Van der Feltz, Franssen pn limits en de leden der Tweede Kamer De Sa- vornin Lohman, Artz, Patijn, Jannink, Lim burg, De Monté Ver Loren, Heeres, Visser van IJzendoorn, Ter Spill en Bongearts. De Voorzitter sluit, nadat cie commissie id de zaal is teruggekeerd, de vereenigde ver gadering. Mijne Heeren De ontbonden Kamers der Staten-Generaal hebben bijna eenstemmig de wenschelijkheid uitgesproken, dat de voorschriften der Grond wet ten aanzien vaD het kiesrecht en het onderwijs zullen worden herzien. Het heeft mij bijzonder verheugd, dat daarbij blijk is gegeven van zeldzame onderlinge waardeerinu- en vertrouwen. Het is thans de taak van de Staten Generaal, die heden bijeenkomen, te beslissen of het aangevangen werk zal worden voltooid. Andere politieke wetsontwerpen zullen niet bij u worden ingediend. Gij zult uw volle aandacht kunnen wijden aan de vragen, die de oorlogstoestaud en de voorbereiding voor een krachtige ontwikkeling van ons land na den vrede, ons voorleggen, - Indien de door millioenen vurig verbeide vrede ook dit jaar uitblyft, zullen by voort-' Van de gevechtsterreinen geen berichten van belang. Eenige tijd geleden is, gelijk bekend, een gedeelte van de Engelsche linie weer door de Franschen overgenomen. Dit geschiedde in de streek van de Somme, waar de Britsche linie aan de Fransche aansluit. Als gevolg van krijgsgebeurtenissen, die zich reeds in 1914, bij het verijdelen van de pogingen der Duitschers om in de richting van Calais door te breken hebben afgespeeld, hielden de Fran schen tot nog voor korteren tijd, op de flank van de Belgen, een stuk van de linie Yperen - Nieuwpoort bezet. Naar men uit de berichten heeft kunnen opmaken, hebben zij daar thans hun plaats aan de Engelschen afgestaan. In Frankrijk is het eerste contingent Ame- rikaansche troepen geland. Deze landing is vooral een demonstratie. Van dit eerste con tingent is nog geen groote militaire uitwer king te wachten. Maar ook een demonstratie kan van beteekenis zijn Deze eerste troepen zullen worden gevolgd door altyd meer zooals de eerste Engelsche troejieu, die in Frankrijk zijn ontscheept, door altijd meer zijn gevolgd. Zal men willen gelooven, dat de geallieerden den oorlog zullen opgeven vóórdat de Arne- rikaansche bataljons tot ontelbare heerscharen zyn aangegroeid en ook de Nieuwe Wereld zijn gausche kracht heeft ingezet om den Duitschen tegenstand te breken Dat is niet aan te nemen. - Het begin van dit geweldige proces is nu bespoedigd, en die bespoediging is een wel sprekende manifestatie van het besluit der ge allieerden, den oorlog nog onbeperkten tijd en met, om zoo te zeggen, onbeperkte mili taire machtsmiddelen, voort te zetten. (Of, zooals wel beweerd wordt, bij het nemen van dat besluit eenige mogendheden de drijvende kracht waren, andere zich lieten ineesleepen, is niet na te gaan eu komt er voor de uit werking niet op aan De Italianen deelen.nu mede, dat zij eeni ge gedeelten van de stelling op den Örtigara niet Hebben heroverd, zoodat zij inderdaad het resultaat van hun jongste offensief op de hoogvlakte van Asiago voor het grootste deel weer kwijt zijn. Venizelos wordt weer Grieksch minister president, zooals te verwachten. De-Morning Post is bang, dat met deze benoeming de entente mogendheden te hard van stal loopen en dat deze min of meer geforceerde benoe ming ten slotte niet in het belang van Ve nizelos en de zijnen zal zijn. Hoe dit zij, zeker is, dat er stoom achter de zaak wordt gezet, zoodat hetgeen de entente als gevolg van de maatregelen in Griekenland verwacht, dringende haast schjjnt te hebben, PARIJS, 21 Juni. (Havas.) Officieel De geschutstrjjd is in de buurt van bet gadenk- teeken van Hurtebise en den berg Corniilet byzoaaer op streek geweest. Een aanval, dien de Duitschers tegen den uitsprmgenden hoek van het f-ont bii Wat. Oe.ler (ten NT), van Thannj beproefden, is mislukt. Da Duitschers lieten den Franschen veel doodeu over, onder wie een officier. Patroe!ja-botsingan voor Flirey en Bozon- vaux hebben den Franschen gevangenen in nanuend gespeeld. Bevestigd wordt, dat een Albatros-vliegtuig. 25 dezer door aén Fransch toestel aangevallen, in de Duitsche linies beoosten Grateuil is ge vallen Gisteren is ten ZO. van Morouvilliers een Albatros geveld. LONDEN, 28 Juni. (Reuter.) Officieel: De vijandelijke artillerie hééft onze stellingen bij I on tame lez Croisilles zwaar beschoten". Aan vallen tegen onze vooruitgschoven posten ten Z. van de Cojeul zijn afgeslagen. De Duitschers zijn bij eeD overval onze loop graven ten O. van Vermelles binnen gedrongen, doch er dadelijk weer uitgeworpen. BERLIJN, 28 Juni. (Wolff.j Officieel avond- bericht Vanochtend was de gevecbtsactie aan den weg Lens—Atrecht levendig. Overigens niets van belang. BERLIJN, 28 Juni. (V\ olff.) Het Vlaatnsche tront stond gister in het.teeken van vuurge vechten op langen afstanlk Ons bombardement van de haven van iluinkerken en het station van Adinkerke had groote uitwerking talrijke treffers zijn waargenomen. De Engelschen trachtten er met vuur uit een 30 c.M. kanon tegen Ostende op te antwoorden. Er is echter geen militaire schade aange richt slechts een Belg is gewond. Reeds na de eeiste schoten hebben onze verdragende batterijen het Engelsche kanon tot zwijgen gebracht. Op verscheidene punten van het front hebben wy de vyandelyke schansen met geconcen treerd geschut- en mijnvuur bestookt en er zware schade aan toegebracht. Het Engel sche tegenvuur was flauw. In een uitvoerige beschrijving van de ver- ovenug door de Fiaoscben vau het Drakenhol bij den Ohemin des Dames zegt Reuters cor respondent bjj bet Fi anscbe hoofdkwaitier i„ een telegiam van Renter's bijz. dienst, dat de tam op dit punt tusscben de 50 en 100 yards breed is van de kam naar de Aillette springt een uitlooper voo.uit welke de F.anschen de Vingen noemen. Het grootste gedeelte hier van was onhoudbaar omdat bet van drie zijde., door 's vijauds vuur werd beheerscht. Tusséhen de r ranscben en deu Vinger* lag de Duitsche verste.king, bet Drakenhol genaamd, vormend een ingewikkeld labyrinth van onderaardsche gaugeu eu kamers, waarvan de natumljjke sterkte door de Duitschers nog verhoogd was door alle rnogelyke kunstmiddelen. Het hol kiuist den kam eu beeft openingen aan weers kanten. Dit hol heeftr den Franschen aanval indertijd tot staan gebracht bjj begiu van het oflen8ief op 16/4 slaagden beide pat tijen erin zich vast te zetten in loopgraven dwars over het bovengewelt van de onderaardsche vesting; tde Duitschers hadden door het bezit van bet front 'echter bet groote vooi deel telkens als dit noodig was versterkingen uit het hol paar boven te brengen, die beneden in veiligheid bleven, totdat zjj in de bovengrondse.he loop graven noodtg waren. De generaal, belast met de verovering van het hol en deu »Vinger«, begon zjjn operaties met eeu vjjfdaagsch bombardement. De dui delijke ingang was resds in Fransch bezitde hoofdingang aan de Duitsche zijde werd be- ueerscht door het vuur van een Franschen post links tn was voor den vjjand niet meer te gebruiken. Jlet was echter onuiogeljjk den zuidelijken ingang te lorceeree, daar deze be heerscht werd door het vuur der Duitschers in bet hol. De strijdmacht die voor den aan val was aangewezen opereerde daarom, vooraf gegaan door een uitgelezen afdeeling, boven- groudscb, veroverde de Duitsche loopgraven- linie boven het hol en sloot bijna onmiddelljjk alle uitgangen at. Tusschen de Fransche en Duitsche loopgraven bevond zich een mitrail leur ojigesteld in een koker, welke naar het binnenste van het hol leidde. Deze werd on bruikbaar gemaakt door er brandende vloeistof in te werpen. Onder het eerste handjevol Fran schen, die vooruitgedron'gen wat en, was een geesteljjke, die als ziekendrager dienst deed deze zag een Duitscher, gehuld in vlammen, uit den mitrailleurkoker kruipen en haastte zich den man hulp te bitden. Voor den ge bonden man was niet veel meer te doen, maar met hem kwam een Duitsche officier naar boven, wien de geesteljjke dadetjjk gelastte zich over te geven, er op wjjzende dat alle uitgangen waren afgesloten en dat geen hoo|>

Ter Neuzensch Volksblad / Zeeuwsch Nieuwsblad | 1917 | | pagina 2