VERPLAATST Vulpenhouders. UIT ONZE OMGEVING. Gemengde Berichten. Laatste Berichten. Burgerlijken Stand, Advertentiën. van Noordstraat 43 naar No 63 het bekende Telepil. Interc. 129. - Aanbevelend. TER NEUZEN. Een jeugdig avonturier. Oe getorpedeerde schepen. Sigarenmagazijn „DE PLANTAGE". uit de dagbladen hadden we reeds kennis kunnen nemen, van de regelingen en extra bijdragen die het Rjjk tegenwoordig geeft om bet bouwen te bevorderen, nu dit zco duur ia en de woningnood allerwege groot. Doch, ook de gemeente moet een deel bijpassen. Minder woorden dan ooit aan een voorstel kunnen gewijd- worden werden hierover ge-/ sproken. Er werd in het geheel niets van gezegd en zuiver met de 8 stemmen van links, tegen de 5 van rechts werd het voorstel aan genomen. Toch tneenen we over deze zaak te kunnen schrijven wordt vervolgd Alsnu kwamen weder ter sprake de bij baantjes van de heeren Doorenbos en Trijsburg, de eerste els leeraar in teekenen bij de ver- eenigir.g „De vereenigde Handswerkslieden", de tweede als deurwaarder der plaatselijke belastingen. Omtrent de eerste werd voor gesteld in de verordening, het bekleeden van bijbaantjes verbiedende, te schrappen de er bij amendement in gebrachte woorden, dat geen betrekkingen mogen worden bekleed bij door de gemeente gesubsidieerde lichamen. Dan is er geen bezwaar meer en voor den heer Trijs burg werd voorgesteld goed te vinden dat B. en W. hem voor het deurwaarderschap blijven aanwijzen, terwijl hij dan f 100 van de opbrengst der betalingen van vervolgings- kosten in de gemeentekas moet storten. We kregen eene repliek op onze vraag, wie toch had uitgevonden artikel 261 der gemeentewet zoodanig te lezen, dat daaruit kou gedistilleerd worden dat een deurwaarder om daarvoor te kunnen worden aangewezen „reeds ambtenaar moet zijn". Het bleek dat niemand minder dan Mr. Oppenheim dit in eene toelichting op de Gemeentewet schrijft. Zoo uit het artikel valt het overigens moei lijk te lezen en of de bepaling ook aldus in groote gemeenten kan worden toegepast Er zullen toch wel plaatsen zijn, waar het deur waarderen den »geheelèn rnensch* vraagt en het bekleeden van die functie als bijbetrekking niet doenbaar is Of, zouden we ons ook daarin vergissen Verder werden er niet veel woorden meer aan gewijd. Dhr. Nolson ver klaarde ondanks al het aangevoerde nog op hetzelfde standpunt te staan en te zullen tegen stemmen. Dhr. D. Scheele zeide te zullen voor stemmen, al is het ook dat hij meent dat wjjziging van het ten deze ingenomen stand punt in de toekomst weer aanleiding tot moei lijkheden zal geven. De verantwoording daar voor laat hij echter bij B en W., die de wij ziging voorstellen. Met 7 tegen 6 stemmen kregen B. en W. hun zin en kunnen dus de verzoekers hunne respectieve bijbaantjes blijven bekleeden, terwijl het in het algemeen aan de gemeenteambtenaren niet meer verboden is eene betrekking te bekleeden bij lichamen die subsidie van de gemeente genieten. De sedert het vorig jaar veranderde samenstelling van het Raadscollege is wel voor een deel aanlei ding dat dit gewijzigd standpunt meerderheid verwiérf. Er tegen stemden de heeren Nolson, Van Hasselt, Geelhoedt, De Feijter, Eijke en Waalkes en er voor de heeren Scheele, De Ridder, Visser, Dees, De Jager, R Scheele en De Brujjne. Vervolgens werden de stembureaus voorde a.s. stemttiing voor leden van den gemeente raad benoemd en tot lid van de Commissie tot wering van Schoolverzuim te Sluiskil be noemd de als zoodanig aftredende heer J. Kiel- man. Uit een adres van de afd. Axel van Patri monium aan den Minister van Landbouw enz. te onzer kennis gebracht, blijkt, dat de vlas fabrieken te vol zitten met bewerkt vlas, vol gens betrouwbare opnemingen niet minder dan ongeveer 2 millioen kilogrammen, als een gevolg van het verbod tot uitvoer. Bo vendien liggen er van den vorigen oogst nog millioenen kilogrammen te wachten om te worden bewerkt, wat echter niet zal kunnen geschieden, indien er geen bewerkt vlas mag worden uitgevoerd. Er zal stagnatie in het werk komen en de loonen zullen tengevolge daarvan dalen. Adressanten verzoeken daarom vergunning te geven tot uitvoer. Aan de belanghebbende gemeentebesturen is verzocht, dit verzoek bij den Minister te steunen. Met het oog op onze vier vlasfabrieken heeft de Raad geen oogenblik geaarzeld de gevraagde adhaesie te betuigen, men was daaimede zoo haastig, dat men zelfs niet den tijd deed, er wat over te zeggen. Wellicht verlangde men ook naar het eind. loch was dit er nog niet. Bij de omvraag maakte dhr. De Jager zich tot tolk van en kele opposanten in de gemeeute, door te vra gen wat er zou bepaald worden omtrent den afgebroken opstal van het erf achter het po litiebureau, in erfpacht uitgegeven aan dhr. Waalkes. Het schijnt dat, nu bij slot van rekening dhr. Waalkes het politiebureau niet heeft gekocht, maar toch dat stalletje achter het politiebureau heeft laten afbreken, daar ter plaatse een riool moest wordeu gelegd, aan enkelen eenige slapelooze nachten heeft bezoigd de oplossing der vraag: hoe moet eL U|U mB' ^'e. ver^t)chte steenen en van de afbraa* afkomstige balken (waarvan naar ver luidt reeds enkele tijdelijk van het erf ver dwenen waren en later in stukken gezaagd weer arriveerden). Nu, uit het antwoord van den Voorz. blijkt, dat het college in deze onze belangen niet uit het oog zal verliezen. Als het erfpaóhtscontract gemaakt wordt, zal tevens bepaald worden, hoe omtrent die afbraak zal wordea beslist. Nu kregen we nog een rioolpraafje, naar aanleiding van de overstrooming van een groot deel dergemeente. Dhr. De Rid'der heeft gehoord, dat zulks een gevolg was van ver stopping. Dhr. D. Scheele heeft hooren be weren, dat vervuiling de oorzaak was, dat die toestand den burgemeester en den gemeen tebouwmeester wel bekend was, doch dat men zegt, dat de laatste zich tegenwoordig zoo druk bezig houdt met de Sahara achter de H. B. S. in orde te brengen, dat er naar de andere gemeentewerken als het ware niet om gekeken wordt. De Voorz. meende, dat hij den oorsprong van de door dhr. Scheele me degedeelde bewering wel kon vermoeden (is het wonder er is beweerd, dat aan hem schriftelijk voor eenigen tijd kennis is gegeven onvoldoend onderhoud van riolen en'zinkput ten, dus zal de Voorz. wel weten wie die waar schuwer is), hij ging daar feitelijk niet dieper op in, maar betoogde, dat het toen de stortbui losbarstte juist hoog water was, de meest on gunstige toestand dus om op natuurlijke wijze het water kwijt te raken. Te half 2 uur is de pomp in werking ge steld, maar ofschoon deze 300 M3. per minuut kan verwerken, is dit nog geen voldoende hoeveelheid om tegen zoo'n waterval op te wefken. Uit de omstandigheid dat des avonds 8 uur al het water.weer was weggeloopen concludeert de Voorz. dat van verstopping der riolen geen sprake kan zijn. Alleen kan misschien eens van eenige verzanding worden gesproken, wat ook bleek uit de put van de pomp op de Markt. Het scheen dat de toe voer buizen verstopt waren, later bleek, dat alleen de put onzuiver geworden is omdat daaruit niet, zooals op andere jaren, water is gepompt met de brandspuiten. Dhr. Eijke bevestigde de woorden van den Voorz. Hjj heeft hier en daar een kijkje ge nomen en schrijft de overstrooming alleen toe aan den waterstand. Toch zijn er nog inge zetenen die de oorzaak wijten aan de bedie ning van de pomp, opmerkende dat deze reeds vóór de bui had moeten werken. Waren, zoo» redeneert men, de riolen ledig geweest, dan kon daarin veel water geborgen worden. Zij vergeten echter, dat die riolen juist des voor middags geledigd waren. Met laag water worden ze immers op natuurlijke wijze gele digd en bi] voorbaat er water uitpompen gaat toch nietOndertusschen was de toestand voor velen, die het water in hunne woningen zagen binnendringen niet aangenaam. Een feit is het, dat zware regenval echter niet alleen in Ter Neuzen zulke toestanden heeft veroorzaakt. Ook elders deden zich zulke om standigheden voor. Op een vraag van dhr. Waalkes werd nog medegedeeld, dat de riolen geregeld worden doorgespuid. Na nog eenigen tijd in besloten vergadering te zijn bijeen geweest, ging de Raad uiteen. Bij Kon. besluit var. 25 dezer is her benoemd tot kantonrechter plaatsvervanger in het kanton Ter Neuzen, den heer J. Huizinga, burgemeester, en is benoemd tot kantonrech ten-plaatsvervanger in het kanton Ter Neuzen, met ingang van 1 Juli, den heer L. Th. van Hasselt, betaalmeester te Ter Neuzen. Maandagavond vergaderde de liberale kiesvereeniging »De Vrijheid*, nadat zij ook Woensdag daarvoor, eene bijeenkomst gehouden had. Aan de drukbezochte vergadering werd medegedeeld, dat prof. Struycken heeft be toogd, dat in 1918 wel de verkiezingen voor de 1 weede Kamer volgens de evenredige ver tegenwoordiging zullen gehouden worden, maar dat de verkiezingen voor de Provinciale Staten en Gemeenteraad pas in 1919 zullen plaats hebben. Naast de drie aftredende liberale leden, die reeds de vorige week waren gecandideerd, werd nu nog als vierde candidaat in de vacature Dees aangewezen de heer N. J. Harte. Hierna gaf de afgevaardigde naar de Alge- meene Vergadering, Zaterdag te Amsterdam gehouden, een beknopt verslag var, het daar verhandelde. Het voornaamste hiervan is de motie, waarover op de eerste pagina van ons blad gesproken wordt. Uit een voorstel van Ged. Staten aan Prov. Staten tot wijziging der begrooting 1917 b1kt, dat thans zal worden aangevangen met de verbreeding van den steigerdam te Walzoor- den, waartoe in de najaarszitting besloten werd. Hiervoor is f 12,050 uitgetrokken. De door de Duitsche autoriteiten in be slag genomen post voor en van Engeland welke 10 November 1916 met het s s. »Konin- gin Regentes* der Maatschappij Zeeland, werd verzouden is thans uitgezocht, en voor zoover niet aangehouden, naar hare bestemming door gezonden. De aangehoudene stukken van de post zijn aan het »Prisenamt« in Hamburg verzonden. Aanvragen tot het vrijgeven van die stukken moeten uiterlijk 31 Juli a.s. worden ingediend door een te Hamburg ge- vestig Duitsch advocaat. Verdere inlichtingen worden aan het post kantoor verstrekt. Bij Kon. Besluit is aan P. Geensen te Biervliet als gemeentebode een pensioen toe gekend van f40 en als gemeente-veldwachter een van f390. Doordat een der kinderen een vuurtje maakte, onstond Zondagavond te Schoondijke brand bij den landbouwer M. de Jonge. De schuur waarin een groote voorraad riet aan wezig was, benoodigd voor het dekken, werd een prooi der vlammen. Het beestiaal in den aangrenzenden stal kon intijds buiten gebracht worden. Doordat het vrij stil was, behoefden de spuitgasten zich niet in te spannen om de nabjjzijnde gebouwen voor in brand gaan te bewaren. Deze week werd onder Sluis klaver te velde verkocht, waarvan de prijzen varieerden van f 208 tot f 244 per Brugsch gemet voor één snede, een ongehoorde prijs. Daarbjj komen 9°/0 onkosten. De heer G. Buijck te Sluis heeft door tusscherikomst der Duitsche autoriteiten zijn vermist vee teruggekregen, behalve één koe, die reeds geslacht was. Deze is vergoed ge worden. Van het paard waren de manen afgesneden. Bij Kon. besluit van 23 dezer is aan den heer C. Verhaak, op zijn verzoek, met ingang van 1 Augustus, eervol ontslag ver leend als burgemeester der gemeente Beek en Donk. Bliksemafleiders aan de grens. Bij onweer ziet men hier en daar aan de electrische draad versperring aan de grens zor,r derlinge toestellen in de lucht. Ze geljjkeu op de bekende vliegerR, bpstaande uit een balkvormig raam met linnen beplakt. Door een staaldraad zijn ze aan den grond ver bonden, een SOtal meters vun de versperring, t Zijn bliksemafleiders. Bij on weer sneed men vroeger den stroom af en Duitsche soldaten maakten gebruik van die gelegenheid om te vluchten. Nu kan men den stroom op de draden laten. Slaat de bliksem in ,dan treft hij doorgaans die hallons en draden en wordt hij das afgeleid. Nu en dan knapt een draad af en eenige malen dreef zoo'n halion naar Zeeuwscb-Vlaanderen. Te Oostburg werd er de vorige week een do rr den bliksem in brand geslageu. Te Sluis haalde men er een uit een boom. Bjj Ede viel er een zóó, dat het stuk draad, dat er nog aanhing, op de versperring viel. Een kind, dat den balloD wilde opnemen, werd tegen den grond geslagen en liep ernstige brandwonden op. Met de mailboot „Zeeland" kwam Donder- avond te Vlissingen aan een 16-jarigen jongen, vroeger leerling eener normaalschool in Zuid Limburg. De jongen ontvluchtte destjjd de ouderlijke woning en kwam na eenig zwerven in het vluchtelingenkamp te Ede, waar hij zich voor Belg uitgaf. Hij wist naar Engeland te komeo waar hij dienst nam in 't Belgische leger. Hij streed mede en werd voor betoonden moed zelfs gedecoreerd. De jongen schreef aan zijn ouders, waar hij was en deze wendden pogin gen aan hem uit het legen te krijgen en*naar hu s te doen terugkeeren. Toen hjj met een boot van Havre naar Engeland zou oversteken, werd deze boot getr rpedeerd, maar onze land genoot werd gered en kwam weder in frank rijk terug. Later werd het Kanaal met meer succes overgestoken en door tusschenkomst vau den Nederlandschen consul-generaal te Londen werd de jongen nu met de „Zeela .d" naar Vlissingen gezonden, vanwaar hij door de politie op -transport naar zijn geboorteplaats werd gesteld, om weder ODdar het ouderlijk gezag^ te worden gesteld. Bjj de Gemeenteraadsvergadering van Sit- tard viel volgens de »Limb. Koerier* het vol gende incidentje voor Het was warm in de Raadzaal en het was dan ook niet te verwonderen dat eenige vroede vaderen lust gevoelden met een glas water zich wat te verfrisschen. Wjjl er echter geen water op tafel stond, moest de gemeentebode de glazen koud water binnen brengen. Dit gaf aanleiding tot het volgende inter mezzo. De heer MeulenberghAannemenEen glas water De heef De Wever: Mjj ook een, zonder suiker De voorzitter: Ik verzoek den heeren meer te handelen in overeenstemming met den ernst van den Raad. Ik protesteer er tegen, dat men hier doet, alsof men in een café zit. De heer Menlenbergh We behoeven hier toch niet te zitten als zwart gallige menschen De heer De Wever pakt zijpaperassen bjj- een en verlaat brommende de vergadering. De rust is hersteld. Aan het eind der vergadering vroeg de heer Meulenbergh, of de voorzitter zorgen zou, dat voortaan eenige karaffen frisch vater in de vergadering aanwezig zouden zjjn. De voorzitter zegde dit toe, maar vreesde, dat bjj de huidige temperatuur het water in de karaf niet erg frisch zou bljjven. Weshalve spreker vond, dat men het bjj het oude moest lateD en den gemeentebode als kellner moest laten fnugeeren. (Offlcieel.) Na langdurige gedaebtenwisse- ling inzake de op 22 Februari jl. vernietigde Nederlandsche schepen zjjn de Nederlandsche en de Duitsche regeeringen tot overeenstem ming gekómen op den volgenden grondslag Ter vervanging van de verloren gegane schepen zal de Duitsche regeering aan de Ne derlandsche regeering afstaan Duitsche schepen, die zich op het oogenblik in Nederlandsch- Indië bevinden en die in waarde met de ver nietigde schepen gelijkstaan. Daartegenover zal de Nederlandsche regeering aan de Duit sche regeering een som overmaken, gelijk staande met het totaal bedrag van de voor de vernietigde schepen te betalen verzekerings sommen. Aan twee commissarissen, van welke elk der beide regeeringen er een zal aanwjjzen, zal de keus der schepen worden opgedragtn, alsmede de regeling van de eigendomsover dracht en van verdere ter sprake komende punten. De afgestane vaartuigen, die gedurende den oorlog uitsluitend in het transoceanische ver keer zullen gebezigd worden, zullen niet in de vaart worden gebracht alvorens de zeemogend heden, die in oorlog met Duitschland zjjn, de overdracht van de vlag erkend hebben en aan deze vaartuigen vrjj verkeer hebben toegestaan. De Duitsche regeering zal aan de leden van de bemanningen der vernietigde schepen de schade vergóeden, die zjj hebben geleden ten gevolge der vernietiging zoowel wat betreft hun gezondheid als hun goederen. Het bedrag dezer vergoeding zal eveneens door de beide bovengenoemde commissarissen worden vast gesteld. Als commissarissen zullen optreden voor de Nederlandsche regeering dr. A. Plate te Rotterdam en voor de Duitsche regeering dr. Greve, directeur van de Norddeutschen Lloyd te Bremen. TER NEUZEN. Huwelijks-aangiften. 22 Juni. Prudent Joseph de Milliano, 41 j., jm. en Elodie de Greve, 21 j jd Geboorten. 17 Juni. Gjjsbregt Pieter, z. van Gilles Schippers en Maria Elisabeth Veerman. 18 Juni. Leendert, z. van Jan Pieter Jongman en Anna Cornelia Harms. 22 Juni Johanna, d. van Pieter Stoffels, en Maria Suzanna Dobbelaar. 22 Juni Johannes Charles Marie, z. v. Hendricus Jo hannes van de Velden en Maria Coleta De Schepper. M. DE JONGE. TER NEUZEN.

Ter Neuzensch Volksblad / Zeeuwsch Nieuwsblad | 1917 | | pagina 3