De NederlandsGhe Briefsteller, „Ter Neuzensch Volksblad." JACS. DE KOK, Ter Neuzen. JACS. DE KOK, Ter Neuzen. UIT ONZE OMGEVING. Gemengde Berichten. Hoogwatergetij te Ter Neuzen. Advertentiën. Burgerlijken Stand. L. F. GEERLING. II. II. Visschers Een verdwaalde ooievaar. Vergiftiging van visch. DAGEN. Voorm. Nam. Woensdag 13 Juni 8.52 9.26 Donderdag 14 10.1 10.35 Vrjjdag 15 11.8 11.41 Zaterdag 16 12.12 Zondag 17 12.40 1.7 Maandag 18 1.32 1.55 Dinsdag 19 2.17 2.39 Prijs f 1.25. Abbonneerd U op het groote ver?cheiclenluid. Met ingang van 1 Augustus is benoemd tot ingenieur bij den Provincialen Waterstaat in Zeeland, standplaats Ter Neuzen, de heer P. L. Israël, thans tijdelijk ingenieur bij den Rijks waterstaat. In den laatsten tijd, schrijft men uit Sas van Gent aan de Tel., gebeurde het her haaldelijk, dat een Duitsche vliegmachine van het achter Selzaete gelegen vliegkamp de Hol- landsche grens overvloog en daar allerlei evo luties uitvoerde. Bij die demonstraties ging de brutaliteit zoo ver, dat de vlieger zich niet ontzag zich onder het bereik van het geweervuur te wagen en zelfs schijnbewegingen van landingen op Hollandsch gebied te maken, om dan weer met korten zwaai omhoog te gaan over de grenzen. De Hollandsche soldaten, dat spelletje al lang moede, namen Vrijdag dezen bravour- maker onder vuur, losten een lOtal schoten, met het gevolg dat een schot zijn benzinere servoir lek schoot. Nauwelijks gelukte het den bestuurder zich nog met zijn machine over den draad in vei ligheid te brengen. Sedert dit voorvalletje zijn de demonstraties afgeloopen. Door Ged. Staten is benoemd tot lid der commissie van aanslag voor de inkomsten belasting, standplaats Oostburg, de heer A. I. Leenhouts te Retranchement, ter vervanging van den heer A. Luteijn Sr. te Schoondijke, wien met 1 Mei jl. eervol ontslag was verleend. l>e invoer naar België. Men meldt uit Sluis Vorige week Dinsdag werden door de Duit- schers aan de grens bij St.-Anna-ter-Muiden de ten invoer in België aangeboden artikelen geweigerd, behalve het brood. Zelfs de visch werd geweigerd. Dientengevolge werd 's na middags op de markt te Sluis 2000 K.G. prachtige, versche kook- en bakvisch aan lage prijzen verkocht, zoodat de liefhebbers van een vischschotel hun hart konden ophalen. Tevens kreeg men nu een denkbeeld van de soort en de goede kwaliteit van hetgeen hier nu al weken lang dagelijks wordt uitgevoerd. Woensdag werd de zending visch aan de grens weer aanvaard, alsook de volgende dagen. Maar Donderdag (sigaren en sigaretten gaan Dinsdags, Donderdags en Zaterdags de grens over) werden de exporteurs ten tweeden male teleurgesteld, want sigaren en sigaretten werden weer niet aangenomen. Doch Zaterdag 9 Juni werd al het aange bodene door de Duitschers aanvaard. Men hoopt dus, dat de vrees ongegrond geweest is, dat de Duitschers de grens bij St.-Anna-ter Muiden voor den invoer zouden sluiten. Zaterdagmorgen kwam een der exporteurs echter tot een minder aangename ontdekking. Uit een tramwagon, die in den loop der week reeds geladen was en nu België zou ingaan, waren in den afgeloopen nacht 10.000 sigaren ontvreemd. De sloten van den wa^on waren opengebroken. De sigaren zullen waarschijnlijk wel »over den draad* zijn, maar de daders Nog geen spoor. Smokkelen. In den nacht van Vrijdag op Zaterdag ont- de kommies Karman, gestationneerd teCadzand, onder Retrachement twee militairen, die 100 stukken zeep met zich" voerden. De zeep werd in beslag genomen en de soldaten, die te Sluis thuisbehoorden, werden door K. hierheen geleid, naar het pen- sionnaat, waar zij door de wacht in ontvangst werden genomen. Toen K. terugkeerde van het even buiten Sluis gelegen pensionnaat, zag bij vlak bij de voormalige stadswallen een paar personen uit een verdacht hoekje komen en het hazenpad kiezen. Daardoor opmerkzaam gemaakt, ging hij even zoeken, of de heeren daar soms iets in den steek gelaten haden, en hij mocht het genoegen smaken een baaltje koffie te vinden. Nadat K. nu, om het baaltje in de kommie zen wacht te brengen, zijn collega Babijn te Sluis was wezen waarschuwen, togen zij er samen op uit, om op 't pensionnaat te gaan informeeren, of daar soms nog twee militai ren waren binnengekomen, maar men had daar niets bemerkt. De kolfiesmokkelaars zyn dus onbekend. Alvorens nu terug naar het bureau te gaan, meenden de beide ambtenaren nog even te moeten kijken op de plek waar de koffie ge vonden was, en waarlijk, daar werd nog een baaltje koffie en pl. m. 11 K.G. zeep gevonden. t Is dus een goede nacht geweest voor de kommiezen, een slechte voor de smokkelaars. Behalve de zeep was er pl. m. 36 K.G. koffie in beslag genomen. j0, .^00'dp'aat is Zaterdag avond aan- g'-spoe d by de inlage het Ijjk van een zeeman van onbekende nationaliteit, dat wegens ver regaande ontbinding op last van den burge meester denzelfden avond nog is begraven. Te Middelburg hebben Woensdag de heeren H. C. Hofman, candidaat voor de Tweede Kamer en prof. Niermeijer uit Utrecht en mevr. Baerveldt uit Amsterdam, hunne grieven tegen de aanhangige grondwetsher ziening uiteengezet voor een goed gevulde zaal. De heer P. de Bree, openbaar onderwijzer, gaf toe, dat met recht aan de linkerpartijen wordt verweten, dat zij het openbaar onder wijs voor het algemeen kiesrecht hebben ver kocht, maar dat wil nog niet zeggen, dat de bater daarom op den A tag-candidaat zal stem men. Wel wordt van de zijde der Atag alles afgebroken, maar er wordt niet gezegd wat men positiefs zelf zal tot stand trachten te brengen. Waar spr. ook van deze zijde geen verbetering van de positie der onderwijzers verwacht, zal bij hen niet steunen. Gevolg van onvoorzichtigheid. Zondagavond was de stoomtram Purmerend Alkmaar te Putmerend van 't station vertrok ken, toen een bejaard man uif St. Pancras op de in beweging zjjnde tram wilde springen. Hij stapte mis en kwam onder de wielen te recht, die hem totaal vermorzolden. De naam van den ongelukkige is P. Keyset. Na een ruim 30-jarig huwelijksleven is een landbouwer te Baroeveld thans, juist op zijn 60en verjaardag, voor het eerst van zijn leven vader geworden. Dit dubbele feest is op bij zondere luisterrijke wijze gevierd. Tijdig gered. De kantonrechter te Purmerend, mr. Bijl de Vroe, was met eenige anderen zwemmende bij het militair badhuisje in het Noord-Holl. Ka naal aldaar, toen een sleepboot een roeibootje aanvoer, waarin een moeder met haar zoon was gezeten. Het bootje sloeg om. De vrouw werd gered door de bemanning der sleepboot, doch de zoon verdween in de diepte. De kantonrechter dook naar den drenkeling en had bet geluk hem naar den wal te brengen, waar hjj spoe dig weder bij kwam. Door den bliksem getroffen. Tijdens het hevige onweder van Vrijdagavond hadden een drietal voerlieden, die aan den Am- sterdamschen weg nabij Het Planken Wambuis onder Ede hout hadden opgeladen, een schuil plaats gezocht onder hun met paarden bespan nen wagens. Potseling werden tegelijkertijd twee der paarden door den bliksem getroffen, Zij vielen dood ter aarde. De voerlieden be kwamen geenerlei letsel. Verdronken. Zondagavond is op het Noordhollandsch Kanaal tusschen Amsterdam en Buikboot een ernstig ongeluk gebeurd. Iu een roeibootje bevonden zich twee jongens en twee meisjes. Er waren daar ter plaatse twee jongens aan het zwemmen, die door de politie verjaagd werden. Een der inzittenden schynt hen toen geroepen te hebben om in het bootje te komen en daarbij is het vaartuigje mede tengevolge van de deining van een voorbijvarende stoom boot gekanteld. Een der inzittenden, een on geveer 20-jarig meisje, verdween in de diepte. Haar lijk werd korten tijd later opgehaald. De andere inzittenden konden bijtijds gered worden. Twee hunner werden naar het Gast huis overgebraht. Een 16-jarige jongen, die vermoedelijk ook in het bootje zat, wordt nog vermist. Onveilig in Duitschland. De onveiligheid vooral op het platteland van Duittchand, neemt onrustbarend toe. Diefstal len van allerlei veldgewas-en en levensmidde len komen dag in dag uit voor Maar wat nog erger is, ook het vee in de weiden is niet langer veilig. Koeien, stieren, schapen en varkens wor den gestoleD of buiten geslacht en het vleesch, spek en de vellen worden meegevoerd. Zelts diefstallen van paarden zijn niet zeldzaam. Er worden nu overal uit de oudere mannelijke bevolking veiligheidsdiensten ingericht, welker leden vooral 's nachts op post moeten zijn, om gewapend de eigendommen der bewoners tegen de roovers en dieven te beschermen. Men meldt uit 's Hertogenbosch dato 10 Juni Gisterennamiddag kwamen de talrijke vis— schers, die aan de rivier de Dommel zaten te visschen, eensklaps tot de odtdekking, dat zich een bijzonder verschijnsel onder de visschen voordeed. Hadden velen heel den namiddag al gehen geld, zonder heet te krijgen of zonder een vischje fe zien, plotseling ze konden haast hun oogen niet gelooven begonnen visschen van allerhande soort en vooral veel groote en prachtige exemplaren snoeken, palingen, baar- sen, zeelten, brasems en andere, zeer onvast en onwijs dicht aan de oppervlakte van het water rond te dwalen. Ze schenen machteloos om tegen den stroom op te roeien en dreven breede kringen beschrijvende met den stroom mee en kwamen zelfs vlak aan den kant van het water, waar de visschers ze mét. de handen konden grijpen. Honderden en honderden arme gezinnen heb ben volop visch gegeten, die ze snders van wege de duurte Diet kunnen koopen. Deze vischmoord op groote schaal vond zijn oorzaak hierin, dat, evenals een paar jaar ge- ledenj het water uit de rivier de Leij te Til burg, waar de fabrieken hun vuil water op uitloozen, in de Dommel is overgestroomd bij het hevig onweder met wolkbreuk op Vrijdag avond. Moord in de Alexanderkazerne. Uit goede bron, wordt uit Den Haag ge meld, dat de politie op 't spoor is van den vermoedelijken dader van den in Maart jl. in de Alexanderkazerne op den adjudant-onder officier Galle gepleegden moord. De politie moeb thans in het bezit zijn gekomen van aanwijzingen, welke, naar men vertrouwt, spoedig zullen kunnen leiden tot een arrestatie. Nader meldt men In een buitengewoon Politieblad verzoekt de commissaris van politie in de lVe afdeeling te 's-Gravenhage opspo ring, aanhouding en voorgeleiding van Jelle Schaap, 22 jaar, als deserteur hij het 2e re giment veldartillerie afgevoerd 5 November 1916 Hij wordt, verdacht van den moord op den adjudant-onderofficier Galle in de Alexan derkazerne te 's-Graveuhage op 4 Maart jl. AXEL. Huwelijks-aangiften. 16 Mei. Hqpdrik van Es, 28 jjm. en Helena Maria Boileman, 22 j., jd. 18 Mei Michiel de Visser, 25 j., jm. en Adri- ana Pieternella Deij, 22 jjd. 31 Mei Jozias Pieter van de Velde, 25 j., jm. en Adriana Johanna Rouw, 24 j-, jd Huwelijks-voltrekkingen. 17 Mei. Arend Lenos, 22 j., jm. en Krina van Meurs, 20 j., jd 22 Mei. Joseph Alfonse Marie de Block, 30 jjm. en Em ma Strooband, 28 jjd. 24 Mei. Gerhardus Marinus van den Berge, 25 j ,jm. en Leentje Leuntje Boefje, 22 jjd. Cornelis van den Berge, 22 j., jm en Krina Jansen van Rosendaal, 20 jjd. Jacobus Gelein de Bokx, 27 j.. jm. en Tanneke Dieleman, 26 j., jd. Gerrit Schalkoord, 24 jjm. en Neeltje Santina Cornelia Jansen van Rosendaal, 27 jjd. 31 Mei. Thomas Meertens, 19 j., jm. en Pieternella Schieman, 20 j., jd. Hendrik van Es, 28 jjm. en Helena Maria Boileman, 22 j., jd. Michiel de Visser, 25 jjm. en Adriana Pieternella Deij, 23 j., jd. Charel van Vliet, 26 j., jm. en Sara Clazina Ver meulen, 27 j., jd. Geboorten. 16 Mei. Maria Leonarda Alphonsina, d. van Henricus Lippens en Anthonette Jeanette Groothaert. 21 Mei. Jacob, z. van Jacob Cové en Dina Koekkoek. 23 Mei. Jacomina Cornelia, d. van Meeuwis de Regt en Adriana Levina Dieleman. Celina, d van Petrus Johannes Baert en Emelia Adam. 28 Mei. Salomon, z. van Johannes van Es pen en Adriana Hamelink. 30 Mei. Louisa Maria, d van Joseph Marie Mattel© en Eugenia Marga- retha Rottier. 31 Mei. Cornelia, d. van Andries Overdulve en Maria Wilhelmina van Wijck, "Willem, z. van Willem Riemens en Maria Janna Boeije. Janna, d. van Cornelis Wissel en Christina Kiaassen. Geheimzinnige ontdekking. Ten huizo van een hoofdofficier van het Fransche leger te Parijs heeft men een zon derlinge ontdekking gedaan. In de kamer van de vroegere dienstbode, een Duitsche vrouw, Maria Topf genaamd, die bij 't begin van den oorlog plotseling was verdwenen, heeft men bij het verplaatsen van een oud meubelstuk een bundel Fransche effecten gevonden, ter waarde van circa 100.000 francs. Hoe kwam die geheimzinnig verdwenen dienstbode aan zooveel geld, vraagt raen zich af, en de Fran sche politiie, die van het geval in kennis werd gesteld, oppert de veronderstelling, dat zij een spion is geweest, die in de papieren, van den hoofdofficier, in wiens huis zij verkeerde, allicht iets van haar gading zal gevonden hebben. TER NEUZEN. Huwelijks voltrekkingen. 6 Juni. Pieter Johannes Scheele, 25 j., jm. en Debora Crina van Cadsand, 24 jjd. Geboorten 4 Juni. Julianus, z. van Josephu^ Lippens en Eiisabefh Paulusse. 5 Juni Jacobus, z. van Cornelis de Rujjter en Anna van Cadsand. 7 Juni. Veronica, d. van Augustus de Maat en Anna Maria Mooi. 8 Juni. Amelia Maria Anna, d. van Arie Henricus van Maele en Maria van Damme. Leuntje, d. van Lodewljk Frans Kaijser en Corne lia Johanna Simons. 9 Juni. Hermanns Andries, z. va* Jacob Herrebout en Hendrika Maria Ruben! Overlijden 5'Juni. Hendrik Meertens, 15 m. z. van Jozias Hendrik (overl.) en Johanna Frederika de Rdgt. HOEK. Huwelijks voltrekkingen. 16 Mei. Leo- nardus Laurentius van Hoorn, 24 j., jm. en Maatje de Kraker, 26 j., jd. 23 Mei. Adriaan Michielsen, 22 j., jm. en Janna Vinke, 23 j., jd. 24 Mei. Mar- tinus Mieras, 21 j., jm. en Pleuntje van Cadsand 19 j-, jd. Geboorten. 24 Mei. Maatje, d. van Johannes ButjZe en Cornelia Adriana Bedet. 27 Mei Tan neke Esther, d. van Francois Geerard Tollenaar en Catharina Levina de Kraker 28 Mei. Francois Jacobus, z. van Jan de Braai en Pieternella Bakker. Overlijden. 18 Mei. Christiaan Mechielsen, 22 mz. van Levinus en Magdalena Bakker. INHOUDENDE Brieven en andere Opstellen over de meeste Onderwerpen, die in het gemeenschappelijk leven gemeenlijk voorkomen, met vooropgaande Bepalingen over de geschiktste wijze van Samenstelling en Inrichting der Brieven Betitelingen en Opschriften, benevens allerlei Koopmansbrieven. ALSMEDE Voorschriften bij Geboorte, Huweljjk en Over lijden Iets over Testamenten, Contracten van onderscheiden aardMinderjarigheid en Voogdij Borgtochten, Volmachten, Geldlee- ^ïingen, Hypotheken, Wissels en Quitantiëo iets betrekkelijk de Nationale Militie Formu lieren tot het inrichten van Schrjjlboeken en Rekeningen Het voornaamste uit de Postwet. Eene Handleiding ten gebruike bij de Wet op bet Recht van ZegelModellen van Tele grammen, Advertentien, Aanplak- en Stroo- bil jetten. BENEVENS eene Lijst der meest voorkomende Verkortin gen, Namen der Maten en Gewichten met Verkorte Schrijfwijze en eene Tabellarische Herleiding van de Nederlandsche Munt en onderscheidene Vreemde Munten, en Inlichtin gen bij Opleiding van Jongelieden voor eenige Rijks- (Militaire- en Burger-) Betrekkingen. Twaalfde veel vermeerderde druk herzien door SER V AAS DE KRUIN. Voorhanden bij NI. DE JONGE. Ter Neuzen. i®" Zie de Etalage:

Ter Neuzensch Volksblad / Zeeuwsch Nieuwsblad | 1917 | | pagina 3