Van liet Oostelijk oorlogstooneel. BINNENLAND. Oe toestand aan het Belgische front. Gewonden in Vlaanderen. De slag in Vlaanderen. De haven van Ostende ontruimd. Uit het land van Luik. De gearresteerde Russische Ministers. Griekenland voor de beslissing. Het is bekend, dat generaal Dousmanis en De invloed van de deelneming van de Vereenigde Staten op den oorlog. Minister wan oorlog. steenbakkerij be-vesten Warneton, die 10 Juni 's avonds om zeven uur met vrij sterke af- deelingen werd bewerkstelligd, zonk onder de ernstige verliezen voor de Engelschen ineen. Op verschillende punten werden aanvallen in de kiem gesmoord. Op andere kwamen de Engelschen wel uit de schansen en ge deeltelijk na mijnontploffingen ook in de voorste linies der Duitschers, maar daar werden ze op staanden voet weer uitgeworpen. De in bet stafbericbt genoemde voorwaart- sche beweging van een Duitsche stormtroep bewesten Cerny zuiverde de eerste loopgraven der Franschen ter breedte van 400 meter. In aansluiting daarbij werd nog in een tweede scbansstuk van 200 meter orde op zaken ge steld, waarbij een officier en 34 man als ge vangenen werden teruggebracht. Bewesten de Maas bij hoogte 304 versterkt vuur van mijnen en handgranaten. Ook beoos ten de Maas was de vijandelijke artillerie hier en daar levendiger dan de vorige dagen aan den gang. LONDEN, 11 Juni. (Reuter) Reuter's be richtgever in het Engelsche hoofdkwartier seint, dat de geschutstrijd op bet front in Vlaanderen levendig blijft. De Duitschers heb ben nieuwe kanonnen aangevoerd en zijn bezig hun grof geschut opnieuw te groepeeren. Wij krijgen ook meer kanonnen in stelling en hebben bovendien een betere positie en waarneming dan de vijand. LONDEN, 11 Juni. Reuter's bijzondere correspondent bij de Britsche troepen in Fran krijk seint heden De toestand langs het front van het kleine stukje van België, dat wij sedert den herfst van 1914 heroverd hebben, blijft er een van zeer groote bedrijvigheid. Er hebben hevige artilleriegevechten plaats. De Duitschers too- nen zich niet onmiddellijk geneigd de infan- terie-aanvallen van Vrijdagavond te hervatten, welke hun zoo duur te staan kwamen. Zij hebben echter een aantal nieuwe kanon nen in stelling gebracht en verplaatsen hun zwaar geschut, en daar wij ook meer kanonnen in stelling brengen en thans overal aan deze linie het voordeel van betere posities en ob servatie-punten hebben, zal de artillerie-strijd voortaan op andere wijze gevoerd worden dan in de oude stelling bij Yperen. Onder de gevangenen heerscht veel ontstem ming over de manier, waarop de Pruisen het aan andere troepen overlaten om het zwaarste deel van den strijd op zich te nemen. Aan het front van den aanzal op 7 Juni kon {pen divisies uit vele deelen van het rijk vinden, maar van al deze divisies was slechts één geheel Prui sisch en een andere ten deele. De Saksers deel den met de Beieren de taak tusschen de Prui sische en de Britsche bajonetten te staan. VAN DE GRENS, 11 Juni. Uit Meenen zjjn ODgeveer drieduizend burgers en jongelin gen weggevoerd. M enen ligt vlak achter het terrein van den laatstee slag en de Duitschers moeten er zich bedreigd gevoelen, evenals in de zustersteden Warneton, Commines of Komen en Wervik, ook diie plaatsen aan de Luie. Die weggevoerde burgers moeten als werkkracht behouden worden eu arbeiden nu dieper België in. Men kan zich de onrust dier ongelukkigen voorstellen. Vrouw en kinderen, bejaarde ouders en zusters moesten ze achterlaten op een ge vaarlijk punt, dat reeds in 't vuur der artillerie lig', dat weldra 't strgdtooneel worden kao.En bjj die angst komt de afkeer, de machtelooze woede om den schandelijken werkdwang ten voordeele van den vijend. Reeds lang moesten in da plaatsen van het Leiegebied de weerbare mannen eenige bagage gereed houden om op 't eerste sein te kunnen vertrekken, niet omdat de Duitschers al die werkkracht reeds noodig hadden, maar omdat ze hier bun tactiek uit Noord-Fiankiijk volgen zullen, alleen ouderen eu kinderen aan den bevrijder over te laten. Te Meenen vindt dit stelsel een begin van toepassiog. Ziedaar de sympathie voor Vlaanderen. Alle paspoorten van Brussel raar Vlaande ren eu omgekeerd zijn geschorst, 't Verkeer tusschen 't Etappengebied en 't Generaal-Gon- vernement is allerstrengst verboden. Alle trei nen zijn bovendien in militairen dienst. Uit Vlaanderen komen alleen gewouden Lange la- zarettreinen passeeren Kortrjjk en Gent, terwijl da hospitalen van beide steden, als die van veel dorpen achter 't strijdterrein zelf vol liggen. 't Is nu stil. We zijn aan de greus. Geen ge luid komt uit België. Vlak bij ons zijn Duit schers aan 't hooien. Ze laden 't hooi op een hunner oorlogswagens. Wat verder grazen vijftig paarden in een weide en vergasten z ch ook aan 't eigendom van Belgen. Burgers ziet men niet meer. Ginds ligt het kleine Middel burg. Vroeger kon meD in de Dot psstraat kjj- kén, nu staan er hooge schuttingen van riet, (lie het dorp verbergen en alle huizen vlak aan de grens zijn onlangs ontruimd moeten worden. Het geschut zwijgt en men begrijpt dit. als men bedenkt voor welken grooten arbeid van organisatie van 't nieuw gewonnen terrein de B'itten staan. Nu ook de verovering van Oost- taverne gemeld is, beslaat dat terrein een groote oppervlakte met veel hindernissen, Oost taverne is een gehucht op den weg van Yperen- Sintelooi naar Waasten eu ligt opeen hoogte. Een kerk was* er niet. Er is een smederij, een wagenmakerswinkel, een groep huizen en hoe ven en de oude herbeig, die »Oosttarverne« als uithangbord, draagt, 't Ligt tegen het ka naal Yperen Komen, dat nooit voltooid werd, daar de tunnel, waardoor het bij H Jlebeke geleid werd, tweemael instori6. Dit kanaal is in dezen oorlog een geducht verdedigingswerk geworden. Achter de nieuwe linie liggen de sterke nieuwe stellingen van Houtero, Koitewilde, Ten Brielen, Gheluwe, enz., waaraan iceds een jaar lang de burgers van Komen1, Wervik, Meenen, Gheluwe, Dudizeele en andere vlak bij 't front liggende en nog bewoonde plaatsen moesten werkeu. S.hepen cement, honderden wagonladingen grint en bout zijn in die linies verdwenen. Nu is het stil, maar weldra mogen we hier weer 'c gedonder van een geweidig bombarde ment verwachten. De speciale berichtgever aan het Engelsche front seint over den aanval der Duitschers op onze nieuwe stellingen bij M»ssines, dat dit voor de Duitschers met zeer groote verliezen gepaaid ging. Wij hadden een prachtige cou- centiatie van geschut, dat het open terrein beheerschte, waarover de aauval moest plaats hebben, en onze beheersching van de hoogte stelling gal ons een uitstekend waarnemingsveld. Door het trommelvuur van onze artillerie en mitrailleurs werden da Dmtsche legerafdeelib- gen meergemaaid. De kleine post te Klein-Zillebeeke, waaruit onze troepen moesten terugtrekken onder den druk van een groote overmacht, werd kortdaarna hernomen, en als gevolg van den Duitschen aauval en de opofferingen van menschenlevens verloren wij geen meter grond vao hetgeeD wij Donderdag hadden gewonnen. De verliezen vau den vijand sedert den mor gen van 7 Juni, worden geschat op vijfmaal het geheele aantal gevangenen, dat wij iu de gevechten van Donderdag maakten. Het aan tal gevangenen neemt nog steeds toe, De correspondent verhaalt dan de ramp van de derde Beiersche divisie, die op den avond voor den aanval.een andere divisie afloste en waarvan de overblijfselen moesten worden te ruggetrokken. Donderdagavond, daar zi) niet langer een strijdvaardige eenheid vormden. De gevangenen spreken allen eenstemmig over het ontzettende gevecht. Zg beschouwen onze ma chines om kokende olie te verspreiden en gloeiende, vloeibure" sloffen te werpen, een vergelding voor hun eigen methodes. Als voorbeeld van de uitstekeude werking van de artillerie wordt aangehaald, dat bat terijen vooruitgingen en in actie kwamen en daama opnieuw de vooruittrukkende iufanterie volgde, zoodu-tenkeleurenriadatdeslag begonueu was, het vuur feitelijk meer geconcenteerd kou worden op de hoofdpuuten van den aanval, dan bij het begin, toen ieder wapeu in zgn lag vastgestelde positie was "aangekomen. Het is nu gebleken, dat het Engelsche leger elk oogenblik en op elke plaats waar het wil, tegen het Duitsche leger deo strijd kan aan vaarden, met volkom m vertrouwen op de ze kerheid van een overwinning De flinkheid, waarmede de artillerie de in fanterie bij den aanval steunde, staat boven eiken lof. In verneem, dat een ongelooflijk aantal ka nonnen in den rug der nieuwe posities was opgesteld, voordat de dag was aangebroken. Indien de vijand zijn reserves op dezelfde wijze wil verspillen als na den slag bij Atrecht, zal hij juist doeD, wat Sir Douglas Haig het meest wenscht. De les, opnieuw door den slag bij Mcssines bewezen is, dat geen verdedigingswerk een voldoenden aanval der zware artillerie, die wij thans hebben, kan doorstaan, en dat zelfs wel licht die artillerie iets kan worden gespaard. Maar wat meer is, wij willen voortdurend be- heerschende stellingen, die wij kunnen gebrui ken voor een succesbrengenden vooruitgang. Londen, 10 Juni. De admiraliteit deelt mede Uit een pas uitgevoerden verkenningstocht blijkt, dat alle groote schepen uit Ostende ver wijderd zijn. De tw<ee torpedojagers, waarvan onlangs melding is gemaakt, zijn nnar Zee- brugge gesleept. Vermoedelijk zijn zij bij het bombardement beschadigd. De haven bied een doodschen aanblik (Reuter.) De »Timesc geeft zijn voldoening te kennen over de herbaalde aanvallen, die in den laat- sten Ijjd, zoowel door marine-vaartuigen als vliegers op de havenwerken van Zeebiugge worden ondernomen. Reeds den 12en April had admiraal Jellicoe in een interview duidelijk ge maakt, welken overlaat de Duitschers van Zeebrugge uit den Engelschen kunnen aandoen. De taak, dit wesptmest' uit to roeien, is des te moeilijker, daar voor den oorlog geen enkel vloot-officier er ooit aan gedacht had", dat eau schip zijn kanonnen op een landfort zou moe ten richten. Het moet echter geschieden, om dat de torpedojagers te Zeebrugge de bewaking van het Kanaal zeer kunnen bemoeilijken. Da Duitschers hebben het voordeel, dat zjj het oogenblik van een aanval kunnen kiezen. Jel licoe wees er teveDS op, dat dertig torpedo jagers een patrouille-linie kunnen aanvallen, waaruit men zich een denkbeeld kan vormen van bet aantal sehepeD, dat noodig is om voort durend op iedereu raid voorbereid te zjjn. Men schrijft Het ziet er voor de bewoners van deze streek hoe langer hoe treuriger uit. Voor allen, die met tegen bijna onbereikbare prijzen levens middelen kunnen koopen, blijft er niets anders over dan de 3 ons brood en de soep, die ze gaan halen. Vooral voor 4e mijnwerkers is de voeding onvoldoende. Er blgven er dan ook hoe langer hoe rueer weg. Door de zorg van de Nedeilaudsche Com missie kwam er'om de paar weken een aan vulling brood. De laatste zendingen in Luik, Bressoux, Herstal en Visé waren echter van dien aard, dat het brood niet eetbaar was. 't Leek een vloeibare trekkerige massa die aan elkaar hing. Waar dit aan te wijten is, schijnt nog niet uitgemaakt. Bij de bakkers moet de schuld met liggen. In elk geval zijn de gemeenten, die dit brood vooruit moeten betalen, de dupe vau de historie en hebban ze vooreerst het brood afbe steld. Naar we vernemen is een commissie van deskundigen naar Luik om de zaak te onder ken. Nog hoorden we, dat brood, dat hier in Limburg aan de mijnwerkers als supplement zou versterkt worden en gebakken was uit meel, bestemd voor den uitvoer naar België, Diet eetbaar was. WEENEN, 11 Juni. (Korr.-bureau.)Officieel Onveranderd. ST. PETERSBURG, 10 Juni (P. T. A.) Officieel Een atdeeling verkenners en vrij willigers heeft onder aanvoering van vaandrig Koerkofski in den nacbt een schitterende ver kenning uitgevoerd. Ofschoon er floddermijnen van den vijand ontploften, kwam het detache ment door het ijzerdraad heen. In een bestor ming met de bajonet wierp bet den vijande- lijken veldpost terng. Do dappere vaandrig Koerkofski werd gewond. De »Times«-correspondentheeft een bezoek gebracht aan de Peter en Paul vesting, waar de oud-ministers opgesloten zgn. Hij kreeg den indruk, da' hun geen noodeloos strenge behandeling wordt aangedaan hoewel de re glementen in het belang van de gevangenen zelf niet verzacht worden. Zij krijgen dagelijks bezoek van een bekend geneesheer, wiens voor schriften omtrent hun diëet nauwgezet worden nagekomen. De gevangenen dragen het voorgeschreven donkerblauwe pak ovei de gewone burger- kleeren heen zoolang zij in hun cel zijn. Bui ten dragen zij nun eigen jassen en hoeden. Zij mogen hun verwanten eens per week ge durende tien minuten spreken er. wekelijks een brief schrijven en ontvangen. Elke gevangene brengt zijn tijd in eenzame opsluiting door in eene groote, goed verlichte ■en geventileerde cel. Zij worden ruimschoots van boeken voorzien. Verscheidene ministers brengen hun tijd door met het leeren van Engelsch. Uit Athene wordt d.d. 9 Juni des avonds aan de Times* geseind Iedereen gelooft hier, dat de bezetting vau Janina door de Italianen een einde dreigt te maken aan den staat Athene. Vele dagbladen bespreken die mogelijkheid openlijk Bijna alle vooraanstaande Venezilisten hebben de hoofdstad Zaterdag verlaten, en nu voor goed. Het publiek Werd vooral zeer getroffen door het feit dat verscheidene torpedojagers der geallieerden, en naar men gelooft ook twee transportschepen, in de Golf van Coriutbe kruisen. Gounaris vertelde aan eenigen zijner volgelingen, die het bericht snel verspreidden, dat de geallieerden inderdaad reeds geland waren. Officieele bevestiging outbreekt echter. Het paleis is door een muur van volmaakt stilzwijgen omgeven. De koning werd Zater dag niet gezien. andere voorname pro-Duitschen des nachts aan defensieve plannen werken. Troepen en reservisten werden opgeroepen, toen er voor Phaleron een vaartuig met ge doofde lichtten verscheen, dat men voor Veni zelistischen torpedojager hield. V rijdagnacht had er een geheimzinnige schietpartij, plaats in de buurt van den Acro polis. Ofschoon eenig verzet mogelijk is als er zekere gebeurtenissen mochten voorvallen, zoo wijst toch alles er op, dat het maar half van harte zal geboden worden. Het volk is Gounaris en Dousmanis en het regiem dat hen steunt, grondig zat. Er worden ter elfder ure wanhopige pogin gen in het werk gesteld om straffeloosheid te erlangen voor sommige hooggeplaatste perso nen, maar het publiek is na Jonnarts interview, met Venizelos en Sarrail nog minder geneigd om Jonnarts mandaat te herroepen Gailleinen is Zaterdagavond vertrokken. De gebeurtenis sen naderen snel hun hoogtepunt. Kapitein Persius houdt in het Berliner Tage- blatt een beschouwing, ten betooge, dat°de steun van een aan menschen en goederen zoo rijke groote mogendheid als de Vereenigde Staten, als een factor van groot belang moet gelden. Voorloopig zal Amerika's steun voorname lijk op maritiem gebied liggen. De taak van de Amerikaanscbe vloot is drieledig. Ie. Maatregelen tegen bet duikbootgevaar ten opzichte van hot scheepsverkeer over den Atlantischen Oceaan. Het is gebleken, dat deze taak de Vereenigde Staten niet verhinderd heeft, torpedobooten beschikbaar te stellen voor de bestrijding van het duikbootgevaar in Engelsche wateren. 2e. De sterke Amerikaanscbe slagvloot kan een uitnemende steun worden voor de toch al overmachtige vloot van de entente, iu het bizonder bij een aanval op de Duitsche kusten, om den duikbootoorlog den levensader af te snijden. Daartoe is evenwel, behalve de ver nietiging van de Duitsche vloot, ook die van de kustverdediging noodig. Want ook de laatste Duitsche oorlogshaven moet daartoe zijn ver woest, en dat zal geen gemakkelijk werk zijn. 3e. De indienststelling van groote Duitsche schepen in de Amerikaansche havens en de aanbouw van nieuwe schepen. De schrijver meent, dat men vooral niet op lichtvaardige gronden moet onderschatten, wat de Amerikaansche handelsschepen zullen pres- teeren. De Amerikanen zijn niet alleen ener giek, maar ook elastisch, waar het geldt een goede zaak te doen. Dan wordt op groud van cijfers, ontleend aan vroegere overzeesche expedities, uitgere kend, dat de Vereenigde Staten in één reis 125,000 man naar Frankrijk zullen kunnen brengen, zonder ook maar één ton van hun eigen schepen te wagen. De in beslag ge nomen scheepsruimte van de centralen (649,963 ton) is daartoe ruimschoots voldoende. Persius herinnert dan aan een uitlating, die een hooggeplaatst Duitsch officier zich in November 1914 in een vakblad veroorloofde. Er werd daar betoogd, dat de algemeene dienst plicht in Engeland geen bizonderen invloed op den oorlog hebben kon. Omdat de schep ping van het Engelsch millioenenleger veel te veel tijd zou vorderen. De Duitschers zouden te land ongeveer juist op hetzelfde tijdstip de beslissing hebben bevochten, als de eerste re- cruteering zou beginnen. Tegenover zulk optimisme stelt kapitein Persius de woorden van generaal von Stein, den minister van oorlog die zeide Men moet niet de zwakste, maar de sterkste zijden van den tegenstander opzoeken. Ik neem van mijn vijand altijd het gunstige aan. Is dat fout, des te beter voor mij. Degenen, die nu doen, alsof Amerika niet ernstig aan den oorlog mee zal doen, zijn de zelfden, die vroeger hebben verkondigd dat de dreigementen met oorlogsverklaring van Wilson maar ijdele bangmakerij is, zij hebben zich vergist en zullen zich andermaal vergissen. Alleen dan kan de deelneming van Amerika geen invloed op der. oorlog hebben, als vóór dat de Amerikanen aan den oorlog deelnemen, de volken van Europa elkander reeds de hand tot vrede hebben gereikt. De benoeming van den opvolger van den heer Bosboom zal naar het Vaderl. verneemt, nog deze week plaats hebben. Het Nederl. Correspondentiebureau in Den Haag meldt, dat de bijeenkomst van de Staten- Generaal op 28 dezer in vereenigde vergade ring zeer vermoedelijk door de Koningin zal worden geopend. De vergadering zou dan ge- gehouden worden worden in de Ridderzaal,

Ter Neuzensch Volksblad / Zeeuwsch Nieuwsblad | 1917 | | pagina 2