Op Zee BINNENLAND. UIT QITZE OMGEVING. Een nieuwe bomaanval op Gent. De actie der Engelsche vliegers. Uit Havre. Een boete van 50,000 Mark. De rijkskanselier te Brussel. De bïnnenlandsche toestand in Rusland. Het Italiaansche offensief. Mexico. De „Pomona" opgebracht. Uit Oost-lndië. Franschen heeft al die moeite ongedaan ge maakt. De Fransche stellingen op de Téton, Casque en Mout Haut zijn vier maal gewel dig verbitterd aangevallen. De strijd, die tegen twee uur in den nacht begon, duurde tot het aanbreken van den dag. De Duitsche aanvalsgolven moesten telkens in wanorde naar de oorspronkelijke schansen terug, na zware verliezen te hebben geleden. Op één punt maar van het aanvalsfront en wel ten N O. van den Mont Haut hebben Duitsche afdee- lingen voet gekregen "in eenige vooruitgescho ven schansen van de Franschen. Deze hebben gevangenen gemaakt, o.w. twee officieren. Op den linkeroever van de Maas tamelijk levendige geschutstrijd in de streek van hoogte 304. Twee overvallen der Duitschers zijn geheel mislukt, LONDEN, 31 Mei. (Reuter.) Officieel: Be zuiden Armentières is een vijandelijke over- valsgroep afgeweerd. We maakten eenige ge vangenen. Aanmerkelijke vuurwisseling bij Bullecourt en aan den rechteroever van de Searpe. BERLIJN, 31 Mei. (Wolfi1.) Ook gisteren bleef de strijd tot plaatselijke verrichtingen beperkt. Men kan dus zeggen, dat de entente de bereiking van de oogmerken, die ze zich met het voorjaarsoffensief had gesteld, alleen van een nieuwe aanvalsbeweging op de ver schillende fronten tegelijk in den zomer kan verwachten. Verschillende teekenen als ver hoogde bedrijvigheid aan het oostelijke front wijzen al op het begin daarvan. Bij de twee opgegeven aanvallen der Engel- schen bezuiden de Scarpe in den avond en in holst van den nacht bleef een aantal gevan genen in onze handen. Omtrent de geslaagde verrichtingen van overvalstroepen ten Z.W. van Saint Quentin, waarvan het legerbericht van gisteren heeft gewag gemaakt, kan nog worden gemeld, dat onze troepen het vijandelijke spervuur door braken, een vijandelijk scbansstuk beoosten Lempire over een groote breedte tot verbete ring van onze stelling namen en het tegen herhaalde aanvallen hielden. In de streek van Verdun was het geschut vooral 's avonds en 's nachts levendig. Sterk vuur lag inzonderheid op de streek van hoogte 304 aan den westelijken oever van de Maas. Door een vuurgolf smoorde onze artillerie de poging der tegenpartij om de versperringen vóór ons front op te ruimen. Vèrnietigings- vuur op de voorste schansen des vijands ver ijdelde elke aanvalspoging. Yan de grens wordt aan »de Tel.* gemeld Maandagavond, tweeden Pinksterdag, had een hevige bomaanval op Gent plaats. Er ontstond in de stad een ware paniek. Alarm signalen klonken, maar reeds dreunden de zware slagen der neervallende bommen. Een geallieerd escader was boven het St. Pieters- station verschenen. Dit station, knooppunt van de lijnen naar Brugge, Dixmuide, Kort- rijk en Oudenaarde, naar het Vlaamsche front dus, was het doel der vliegers. De vliegtui gen werden zoo hevig beschoten, dat scherven der shrapnells op vele plaatsen midden in de stad neerkwamen en een paniek verwekten onder de talrijke wandelaars, 't Station werd getroffen en beschadigd, maar grooter schade werd aangericht aan eenige naburige gebou wen. De gewonden van 't »Flandria«hotel, niet ver van 't station, vluchtten in hun schuil plaatsen. De Duitschers hebben voor dit groote lazaret wel een zonderling punt uit gekozen, recht regenover een station, waar 't militair verkeer zeer druk is. Aeroplanes van het plein te St. Denjjs-Wettrem, dat in de omgeving van 't station ligt, stegen op en ten slotte had nog een strijd in de lucht plaats, 't Gerucht gaat, dat juist voorname legerautoriteiten op hun doorreis in 't station waren. Er zijn dooden en vooral veel ge wonden, doch het aantal is nog niet opgege ven. Reuter zendt een zeer uitvoerig verslag over de actie der Engelsche vliegers, die zich, naar uiteengezet wordt, onvermoeid en met waren heldenmoed van hun taak kwijten. Op een hoogte van 19000 voet hadden herhaaldelijk zwara luchtgevechten plaats. De techniek der vliegtuigen is veel verbeterd. De meeste machines stijgen thans duizend voet per minuut. Gedurende de laatste zestig dagen vooral heeft de vijand zware verliezen gele&en. Hon derden vliegtuigen werden in één maand tijds door de Engelsche luchttroepen vernield. Al leen op één Zondag werden niet minder dan 30 Duitsche vliegtuigen afgemaakt. De ge vechten worden op zoo korten afstand gevoerd, dat de vleugels der machines elkander raken. HAVRE, 31 Mei. (Part.) Genergal Haig, opperbevelhebber van het Briische leger in Fraukrjjk, beeft koning Albert het volgende gescheven Sire. Nu troepen Belgische artillerie zijn teruggenomen, na twee jaar met het tweede Britsche leger te hebben dienst gedaan, ver zoek ik Uwe Majesteit eerbiedig, mij te ver oorloven, mjjn waardeering uit te spreken voor de zeer belangrijke diensten, bewezen door het regiment, waarvan de hulp mjj geworden is. Van meet af aan was het regiment in de weer in dien sector van de linip, die hard werk eischte in lastige omstandigheden. De mannen hebben steeds gretig uit eigen beweging aan de oproepen gehoor gegeven en dieust gedaan in een verheffende toewijding aan hun taak, die de bewondering heeft gaande gemaakt van hun bevelhebbers, onder wie het heeft gediend en van de kameraden in het B itsche leger, met welke het heeft samengewerkt. De brief was geteekend D. Haig, generaal- bevelvoerder over het Britsche leger in Frankrijk. Er is onlangs gemeld, dat de Duitschers te Aalst wat verborgen wapens hadden gevonden en er vrees bestond, dat de stad wegens deze ontdekking gestraft zou worden. Het opper bevel van het vierde leger heeft deze gelegen heid aangegrftpen, om in de kleine stad vijftig duizond mark op te eischen. De etappenin- specteur, roi Schikfus, maakt inderdaad in Vlaanderen bekend, dat Aalst als strpf een boete van vijftig duizend mark is opgelegd voor het vinden van wapens en munitie. Aalst, dat een talrijke werkliedenbevolking heeft, is bovendien zeer zwaar door de deportatie ge troffen, terfrjjl eveneens de rekwisities er ein deloos zjjn. Deze bekendmaking, die weer een staaltje is van de bezorgdheid der Dnitschers voor Vlaanderen, wekt alom hevige veront waardiging. De Rijkskanselier kwam Woensdag te Brus sel aan, vergezeld van staatssecretaris Helffe- rich, om tijder.s een kort bezoek met den on langs benoemden gouverneur-generaal von Fal- kenhausen besprekingen te voeren. Een groote algemeen entente-ollens-ief BERLIJN, 31 Mei. (Part Van goed inge lichte Duitsche zijde wordt mij medegedeeld In de etente heeft de wensch van Engeland om den oorlog voort te zetten, zoolang er ook maar eenig uitzicht op succes is gezegevierd. Een groot algemeen offensief dat Diet de voort zetting is van de offensieven, die dit voorjaar hebben plaats gevonden, staat voor de deur. Men verwacht dat het in de eerstkomende weken op alle fronten tegelijk zal losbreken. Het is Engeland niet alleen gelukt, Frankrijk daarvoor te winnen, maar ook Rusland zal de proef op de diecplioe van zjjn leger wagen en dit aan den algemeens aanval laten deelnemen. Het reusachtige offensief zal zich niet alleen tot bet westelijk en oostelijk front, tot Mado- niëeen Palestina hebben dat ook groote opera tie ter ze ermede zullen gepaard gaan. Men vermoedt hier verschillende oorzaken voor de haast waarmede dit offensief op touw is ge zet ofschoon bet onder normale omstandigheden toch zeker in het belaDg der etnnte zou ge weest zjjn de voorbereiding tot den herfst uit te stellenTen eerste zoo meent men hier, zal Engeland bij het toenemend verlies van ton- nenmaat, niet lang meer de onlzagljjke hoe veelheid scbeepsruimte voor een dergelijk offen sief ter beschikking hebben. Dan wil het stel lig door een snelle beslissing trachten het al gemeen dreigende gebrek aan levensmiddelen te voorkomen. Ten derde vermoedt men dat in Engeland de overweging van invloed is geweest, dat het steeds moeilijker zal worden de oorlogs-stemming levendig te houden, zoo wel in het eigenland als bij de bondgeuooten. In bet bizonder zou- men haast hebben gebad, om van de tegenwoordige strooming te St. Pe tersburg party trekken. Daarom, zoo meent men hier zal thans deze geforceerde poging worden gewaagd. LONDEN, 3 Mei. (Tel.) Harold Williams, correspondent van de »Daily Chronicle», seint uit Petrograd »Wij loopen op den kant van een mes over een afgrond*, zoo zeide de socialistische mi nister van arbeid Skojielef j 1. Zondag op een vergadering. »Het feest der revolutie is voorbij en Rusland kan slechts gered worden door eensgezind en vastberaden optreden en offer vaardigheid van al zjjn burgers.* In dezelfde vergadering sprak de socialistische minister voor voedingswezen Pyeshek Honoff op ernstigen, waarschuwenden toon over de toenemende moeilijkheden en gevaren van het voedingsvraagstuk. Er was in die redevoeringen niet het ge ringste spoor van officieel optimisme. De nieuwe ministers deden integendeel hun best om uitdrukkeljjk den ernst van den toestand te doen uitkomen. Juist het feit dat zjj zoo spraken geeft reden tot hoop. Het bewjjst na- meljjk dat het overdragen van de verantwoor- deljjkheid op de linkerzjjde door het opnemen van vertegenwoordigers van den Raad van arbeiders afgevaardigden een kalmeerenden invloed heeft gehad. De revolutie is voorbjj phrazes en gemakkeljjke panaceeën verliezen haar macht. De naakte bittere en duideljjk bljjkende feiten der uiteenrukking en desor ganisatie spreken_nu luider tot de massa dan de meest verlokkende beloften van de handigste en lawaaiigste redenaars. Juist het feit dat de toestand van het land zoo verklaard en in het oog vallend slecht is levert een belofte van verbetering. Kerensky is naar het front gegaan en houdt hartstochteljjke vertoogen tot de troepen om tot den opmarsch over te gaan, en de troepen antwoordden met geestdriftige toejuichingen. In het leger neemt het gevoel tot herstel van de tucht en krachtig optreden toe. De leden van den Raad van arbeiders- en soldaten af gevaardigden, die in het begin van de revo lutie bevelen opstelden waarin zjj met een vol ledige vernietiging van de discipline dreigden, zjjn nu naar het front gegaan om op te treden tegen de verbroedering met de Duitschers en om het leger tot den strjjd aan te zetten. Wel zetten de extremitische socialisten Kenin en Trotzky en hun volgelingen hun vernietigend werk voort en houden zjj zich thans bezig met een heftige campagne tegen de socialisten leden der regeering, hun invloed vermindert steeds, hun voortdurende beleedigingen en voor raad bewjjsgronden zjjn fieperkt en onbedui dend en vermoeien door hun voortdurende her haling. Het is moeiljjk in één zin den toestand te schetsen, daar deze uiterst onzeker, gecom pliceerd en vol van allerlei verschillende mo- geljjkheden tot gevaar is. Maar ik geloof, dat het nu mogeljjk is te zeggen, dat het laagste punt bereikt is en dat, tenzjj zich on verwachte voorvallen voordoen, een stjjging mag worden verwacht. Het. Vodice-massie, een der belangrijkste gedeelten van het bergbastion ten N. van Görz, dat de Italianen hebben genomen in den slag, die den 12den Mei is begonnen, zal het graf worden voor geheele Oostenrjjkscbe'brigades, -aldus een Stefani-telegram uit Rome. Want van het oogenblik af, dat de Italiaansche troe pen voet vatten op den top van hoogte 652, laten de Oostenrjjkers niets onbeproefd om hen weder te verdrjjven. Het aanlal aanvallen en tegenaanvallen van den vjjand is niet meer te tellen. Zjj duurden voort tot en met den 25sten Mei. Op dien dag deden de Oostenrjjkers nog met infanterie-massa's, die gesteund werden door artillerie, een buitengewoon verwoeden aanval, daarna echter waren zjj door de zware verliezen, die zjj hadden geleden, genoodzaakt zich eenige rust te gunnen. In den nacht van 26 op 27 Mei begonnen de aanvallen echter opnieuw, den 28sten werden zij met buitengewone verwoedheid herhaald, alle aanvallen echter werden verjjdeld doot de taaie volharding der Italiaansche troepen, die duizenden Oostenrjjkerskrjjgsgevangen maakten. NEW-YORK, 31 Mei. (Reuter, partVol gens een telegram uit Presidio in Texas, heeft een troep volgelingen van Villa van over de grens een aanval gedaan op Ojinaga in Mexico, het garnizoen verrassend, dat gedwongen werd naar Texas te vluchten, de wapens in Mexico achterlatend. De vrouwen en kinderen uit Ojinaga vluchtten naar Texas, toen de aanval begon. Doane-ambtenaren, die hier uit Ojiüa- ga zjjn aangekomen, melden, dat Villa zelf den aanval leiddezijn troepen houden de stad bezet en zjjn hoofdmacht staat 20 mjjl ten Oosten van Presidio. Volgens door de directie der Kon. Ned. Stoomboot-Maatschappij ontvangen bericht is bet stoomschip Pomona*, dat 10 Mei van Kopenhagen en 19 Mei van Christiania met stukgoed en hout naar Amsterdam vertrok, naar Swinetnunde opgebracht en van daar op- gestoomd naar Stettin. Het is nog niet be kend of het stoomschip daar gelost wordt. Eerste Kamerverkiezing in Zeeland. Van anti-revolutionnaire zjjde is in Zeeland besloten, naar »De Standaard* meldt, bij de a.s. verkiezing den liberalen heer Fokker te laten zitten, indien de liberalen in Overijsel den heer De Vos van Steenwjjk, zitten laten. Het Hand. teekent hierbjj aan, dat voor de anti-revolutionuairen in Overjjsel dr. Irans- I sen in de Eerste Kamer zitting heeft, terwjjl de heer De Vos van Steenwjjk als Christeljjk- Historische gekozen is. Een Ncderlandsche soldaat bij de Belgische grens doodgeschoten. (Officieel). Het ministerie van buitenland- sche zaken deelt het volgende mee In den nacht van 14 op 15 Mei 11. tracht ten eenige personen van uit Nederland in de nabjjheid van St. Marguérite de Belgische grens te overschrjjdeu. Een Duitsche soldaat, die op hen wilde schieten, miste zjjn doel en trof doodeljjk een Nederlandschen soldaat, die deel uitmaakte van een naderende patrouille. Zoowel de Duitsche regeering als de chef van den generalen staf der Duitsche strjjd- krachten heeft een betuiging van diep leed wezen daarover aan de Nederlandscbe regeering doen toekomen. De Duitsche regeering ver klaarde zich tevens bereid, aan Je betrekkingen van het slachtoffer een schadeloosstelling toe te kennen, voor het geval uit het ingestelde onderzoek mocht bljjken, dat het ongeluk in derdaad aan den betrokken Duitschen soldaat is te wjjten. Officieel. Blijkens een van den Gouverneur- Generaal van Nederlandsch-Indiëontvangen tele gram heeft de resident van Bali en Lombok gemeld, dat ongeveer honderd-vjjf-en-twintig inboor lingen van de onderafdeeling Gianjar der af- deeiing Zuid-Bali, veroordeeld tot dwangarbeid, wegens het weigeren van poeridiensten (dien sten voor het onderhoud van woning en ert) ten behoeve van den regent, den 27sten dezer deu controleur van Gianjar en de gewapende politie hebben aangevallen Deze laatste ter zelfverdediging genoodzaakt te vuren doodde vijf der kwaadwilligen eu verwondde er zeven een dertigtal nam de vlucht, terwjjl de overigen waaronder de leiders van het verzet voor zoover zjj niet tot de gedooden behooren gevangen werden genomen. Orde en rust zjjn geheel hersteld. Aanleiding tot het verzet heelt vermoedeljjk gegeven de omstandigheid, dat in verband met het noodzakeljjk herstel van de aan wegen, bruggen enz. door de onlangs op Bali plaats gehad hebbende aardbeving toegebrachte schade, sindsdien geen poeridienst^h gevorderd, zjjn eu daartoe thans weder werd overgegaan. Woensdagavond vergaderde de Liberale Kiesvereeniging alhier met het oog voor de verkiezing der Tweede Kamer op 5 Juni a S. Met algemeene stemmen werd opnieuw can- didaat gesteld de tegenwoordige afgevaardigde' Jhr. De Muralt. Waarschjjnljjk zal in het district Oostburg de verkiezing wel bij enkele candidaatstelling afloopen. In den nacht van Donderdag op Vrjjdag werden velen in Ter Neuzen wakker geschrikt door een aantal vliegmachines, dio bljjkbaar een aanval deden op het Duitsche vliegkamp te Moerbeke. Het gedonder vao het afweergeschut en het gesnor der vliegmachines was duideljjk hoorbaar. In Sas van Gent zjjn, Daar we vernemen, weinigen te bed gebleven.1 Daar kon men de werking der vallende bommen en van het afweergeschut gced waar nemen. Ook hier is het door verschillende personen opgemerkt. Wjj zjjn ei nimmer trotsch op geweest, dat zoo nabjj onze grens een vliegeoierspark werd ingericht. Wjj vreezen nog meermalen een dergeljjk bezoek te krjjgan, wetend, dat van uit groote hoogten en bjj nacht de grenzen niet te on derscheiden zjjn. Gelukkig is het thans bjj het hoorbare ge bleven. Onder den naam van »Crescendo« is te Hoek opgericht een gemengd zangkoor mgt aanvankelijk 30 leden. Als directeur zal op treden de' heer Van de Linde, onderwjjzer alhier. In de op Dinsdag te Hoek gehouden raadsvergadering werd in beginsel besloten tot het aanbrengen van electrische verlichting voor de gemeente. Een verzoek om subsidie voor de Ambachts school te Ter Neuzen werd afgewezen. Toegestaan werd het verzoek van de nieuwe zangvereeniging om gebruik te mogen maken voor de repetities van het gymnastieklokaal van de openbare school. De geloofsbrieven van het nieuw gekozen raadslid den heer De Feijter werden in orde bevonden en werd tot toelating geadviseerd. Gisteren had te Hulst de herstemming plaats voor een lid van den gemeenteraad. Uitgebracht werden 415 st. waarvan 9 van onwaarde.

Ter Neuzensch Volksblad / Zeeuwsch Nieuwsblad | 1917 | | pagina 2