Van het Westelijk oorlogstooneel. Loop der bevolking te Ter Neuzen. Op Zee UIT ONZE OMGEVING. Kerknieuws. Tot zinken gebracht. Men mag natuurlijk de vraag stellen of de betuiging van de vredesbegeerte van Duitschland en zijn bondgdnooten niet van nog grooter kracht zou zijn geweest, indien zij ware ge schied in den geest door Scheidemann aange geven. Ook deze verlangt een vrede die de vernietigingsdenkbeelden van de tegenstanders zou afweten, de territoriale integriteit van Duitschland zou erkennen, maar hij wilde tevens dat Duitschland de eerste zon zijn om te verklaren, dat geen veroveringsbedoelingen bestaan en dat het mede zou willen werken tot een regeling, die ook in de toekomst een vreedzame nabuurschap der volkeren zou ver zekeren. Zulk een verklaring echter heeft de rijks kanselier niet willen geven. Slechts tegenover een van de Eutente-mogendheden sprak hij zich in dien geest uit. Ter versterking van de vredesbeweging in Rusland was hij duidelijk waar het de oorlogsbedoelingen jegens dit land gold. »Als Rusland van alle gewelddadige die veroveringsplannen afziet, als het tot een duurzame verhouding van vreedzame nabuur schap met ons wil komen, dan spreekt het immers van zelf, dat wij, die in dien wensch deelen. de duurzame verhouding voor de toe komst niet te mogen doen door eischen, die niet met de vrijheid en den wil des volks in overeenstemming zjjn te brengen en de kiem zouden leggen van nieuwe vijandschap tusschen ons en het Russische volk.« Gelijk graaf Czernin voor Oostenrjjk-Hon garije heeft dus ook de rijkskanselier nadruk kelijk de mogelijkheid betoogd van een bevre digende regeling met Rusland zonder geweld dadige annexatie. Zou een dergelijke verkla ring tegenover de andere geallieerden de vre desbegeerte van Duitschland en zijn bondge- nooten niet beter hebben doen uitkomen, dan nu deze verkJaring ten aanzien van een der geallieerden En vooral ook de oprechtheid van deze vredesbegeerte hebben getoond, wijl immers nu de indruk wordt gewekt, dat men door een toenadering naar het Oosten, zich tegenover het westen in een positie wil brengen, welke begeerten zou kunnen doen verwezen lijken, die in strijd zijn met de eischen van een duurzamen vrede Dat dit de begeerte is vau vele Duitschers is wel zeker, maar dat de heer von Bethmann Hollweg wien de Mephisto-rol niet past zulke bedoelingen heeft gelooven wij niet na zijn vroegere verklaringen, dat met alle oorlogvoerenden een vrede mogelijk is, die geen angel zal achterlaten, na zijn verklaring thans, dat het eenige doel is >ons bestaan te verzekeren en de toekomst van cns volk stevig te vestigen.* Te betreuren is het dan echter, dat hij dit niet openlijk heeft betuigd en zich slechts be paalde tot de weigering een veroveringsplan op te stellen. PARIJS, 16 Mei (Reuter.) In den loop van den dag zetten de Duitschers hunne aanvallen van ten N. en N.W. van de Laffauxmolen tot aan den spoorweg Soissons-Laon voort. Niet tegenstaande de groote troepenmacht der Duit schers en de hevigheid hunner aanvallen, brach ten de Franschen hun bloedige nederlagen toe. Op sommige punten waar de Franschen voor den druk van den vijand moesten wijken, on dernamen zij schitterende tegenaanvallen, waar bij al het verloren terrein heroverd werd. De Duitschers leden zware verliezen bij een po ging om onzen vooruitgang te stuiter, door een nieuwen aanval, die door gordijn-en mac hinegeweer vuur uiteengeslagen werd. Honderd ongewonde en talrijke gewonde Duitschers werden gevangen génomen. PARIJS, 17 Mei, (Havas) (Namiddag-com muniqué) De Duitschers deden gedurende den nacht opnieuw aanvallen in de streek ten n. van den molen van LafFaux. Al hunne pogingen om het terrein, dat door de Franschen in te genaanvallen was gewonnen, te heroveren, mislukten. De strijd, die op sommige punten zeer hevig was had overal een voor de Fran schen gunstig verloop en kwam den Duitschers, die tal van gevangenen in handen der Fran schen moesten laten, zeer duur te staan. Ten n. van Braye-en-Lannois trachtten drie Duitsche stormafdeelingen herhaaldelijk de Fransche linies in den sector La Royèrehoeve Epine de Chevrigny te naderenzij leden echter door het Fransche spervuur zware ver zen en bereikten niet het minste resultaat. In Champagne patrouille-gevechten in de buurt van den Cornillet. De Franschen maak ten krijgsgevangenen. Van de rest van het front valt niets te ver melden. LONDEN, 17 Mei. (Reuter.) Generaal Haig meldtNadat onze loopgraven aan beide oevers van de Scarpe zwaar gebombar deerd waren, ging de vijand hedenochtend op ken noordelijken oever tusschen Gravelle en de rivier tot een zware tegenaanval over. £)e vjjandeljjke troepen drongen onder het verwoestend vuur van onze artillerie en onze machinegeweren gedurende een korten tijd voorwaarts. Doordat de vijand veel grooter in aantal was, moesten onze voorposten de voorgeschoven stellingen verlaten. Bij den tegenaanval, waartoe wij onmiddellijk daarna overgingen, wonnen wij echter al het terrein dat wij tijdelijk verloren hadden terug. Wij dreven den vijand terug, en brachten hem buitengewoon zware verliezen toe. Wij maak ten bij die gelegenheid een aantal krijgsge vangenen. In den loop van den dag wisten onze troe pen ten noordoosten van Delecourt in de' Hindenburg-linie vooruit te dringen. Ten zuidoosten van Yperen werd een raid van den vijand met succes afgeslagen. Gisteren dwongen wij een Duitsch vliegtuig te lande. Wat er daarna geschiedde kon niet gecontroleerd worden. Wij missen één vliegtuig. LONDEN, 17 Mei. (Reuter.) Veldmaar schalk Haig bericht De strijd om Bullecourt is hervat. Onze troepen maakten verdere vor deringen door het dorp heen en hebben den westelijken zoom daarvan bereikt. BERLIJN, 17 Mei. (W. B.) (Off) Front prins RupprechtTen gevolge van een kraeh- tigen tegenaanval der Eugelschen moesten de Duitschers een terreinwinst in het dorp Roeux, die vroeg in den ochtend was behaald, weder opgeven. De in aansluiting aan dit gevecht ten N. van de Scarpe in den voor- en namid dag gedane hevige aanvallen der Eugelschen werden met zware verliezen aan de zjjde van den vijand afgeslagen. Ook ten Z.W. van Rieucourt bleven aan vallen der Engelschen zonder eenig resultaat Aan het front dezer legergroep werden in Mei tot dusverre 2300 Engelschen krijgsge vangen gemaakt. Front Duitsche kroonprins Bij Vauxaillon en ten O. van Laffaux legden de Duitschers hunne linies door een verrassenden aanval eenige 100 M. vooruit. Zij handhaafden zich in hun bezit ondanks de aanvallen der Fran schen. De vijand leed bloedige verliezen in deze gevechten en bovendien moest hij nog gevan- nen en verscheiden mitrailleurs in handen der Duitschers laten. Ook ten W. van de Froidmont-hoeve bij Brave gelukte het den Duitschers den vijand een gedeelte van een voorgeschoven stelling te ontrukken en daarbij gevangenen te maken. Het aantal gevangenen, dat sedert het be gin van deze maand aan dit front is gemaakt, is geklommen tot 2700 man. Overigens was de gevechtactie bij deze leger groep en op de andere fronten in het westen ten gevolge van den regen zeer gering. LONDEN, 17 Mei. (Reuter.) Heden voltooi den onze troepen de innemiDg van Bullecourt. Zij maakten ongeveer zestig gevangen. Het geheele dorp i3 thans in handen der Engelschen. De Nederlandsche gatfelschoener »Boreas« uit Groningen, met een lading zinkerts van Gothenburg naar Rotterdam bestemd, is Dins dagnacht te half een door een Duitsche duik boot op 24 mijlen N.W. van den Nieuwen Waterweg beschoten en later tot zinken ge bracht. De bemanning, bestaande uit vijf koppen, redde zich in eigen scheepsboot en werd door de voorgaats van IJmuiden kruisende stoomloodsboot opgepikt en te IJmuiden ge land. De kapitein en de koksmaat zijn door granaatscherven licht gewond. Op initiatief van den heer Léon Goud stikker, werd alhier onlangs samengesteld een strijkensemble, bestaande uit eenige liefheb bers van goede muziek. Was aanvankelijk het plan slechts in sa menwerking roet andere vereenigingen op te treden, op verzoek is daarvan afgeweken en werd besloten met Hemelvaartsdag een gezel lige bijeenkomst te geven. Aan dit besluit werd gevolg gegeven en Donderdag trad het »Ne_uzensch Strijkensem ble* op in het Hotel Centraal voor een groot aantal genoodigden. Het ensemble bestond uit de heeren Léon Goudstikker, leider en le viool, J. Bierlé, solo viool, Alb. Standaert, viool-obligaat, O. de Kleijn, violoncel, J. de Kok, contrabas, J. Geelhoedt, piano en P. van Delft, harmonium. Er werd zeer goede muziek ten gehoore gebracht en vooral hadden veel bijval de nummers: Wals naar motieven uit de roman tische opera »Zigeunerliefde«, fantaisie uit de opera Rigoletto en het Ballet uit Coppelia. De uitvoering van een en ander gaf 'net bewjjs van ernstig willen en de uitvoerders hadden bjj het aandachtig lusterende publiek eeq enorm succes. Niet minder was het succes voor mevrouw Van Himschoot, de heeren Arm. Saey en W. Teller die hunne welwillende medewerking verleenden en verschillende liederen ten beste gaven. Voor afwisseling was eveneens gezorgd. De heer J. de Lozaune gaf eenige komische voordrachten, die zeer in den smaak vielen, terwijl de heer C. van Dijk, met vaardige en vlugge hand in minder dan geen tijd een tien tal verschillende teekeningen op het papier tooverde, waarvan de portretten van H. M. Koningin Wilhelmina en Z. M. Koning Albert, luide werden toegejuicht. Een geanimeerd bal sloot deze goed ge slaagde Gezellige Bijeenkomst''. Met Hemelvaartsdag woei de vlag weer uit van het Vereenigingsgebouw in de Donze- Visserstraat, ten teeken, dat ieder uitgenoodigd werd tot een bezoek aan de jaarlijksche ten toonstelling van teekeningen, in den afgeloopen wintercursus door de leerlingen vervaardigd. De vereeniging mocht zich in een druk be zoek verheugen van ouders en leden en andere belangstellenden. Zoo op het gebied van bouwkundig als op dat van handteekenen was eene ruime collec tie van goed afgewerkte teekeningen aanwezig. Het blijkt, dat de lessen aan deze nuttige inrichting met vrucht gevolgd worden. De directeur de heer Eijke, wees hierop met voldoening, toen hij om 5 uur de ten toonstelling sloot. Hij dankte voor de verschillende subsidie's en verderen steun en wekte meerdere parti culieren op om donateur der vereeniging" te worden en nog meerdere leerlingen om de lessen te volgen. AI wordt voor eene ambachtschool gewerkt, deze staat er vooreerst nog niet en zoolang voorziet deze cursus in eene dringende behoefte. Daarna werd tot uitreiking der prijzen over gegaan, die met een toepasselijk woord aan iederen winner werden uitgereikt. In de 4e afdeeling was 1 prijs. Deze, een stel plemuurmessen, werd toegekend aan J. de Zeeuw. In de 3e afdeeling bekwam J. Hamelink den len prijs, eene portefeuille. P. de Feijter had den tweeden, eene trekpen. Voor de 2e afdeeling was de le prijs even eens eene portefeuille, die ten deel viel aan C. Dees. De 2e prijs, eene trekpen was voor J. Simons. In de jongste en talrijkste afdeeling werden 3 prijzen gegeven. De eerste, 2 driehoeken, was bestemd voor Chr. 't Gilde, de tweede, eveneens 2 driehoeken voor C. Kaijser te Driewegen, de derde, eene tubendoos voor M de Marée. Aan D. W. F."Kaijser te Zaamslag werd de aanmoedigingsprijs, eene trekpen uitgereikt. In het lokaal van Bethel werden dien zelfden dag tentoongesteld de teekeningen ge maakt op den cursus van de Christelijke vak- vereeniging. Ook hier was veel goed werk té zien, vooral wat handteekenen betreft. Op bouwkundig gebied leek ons de collectie niet erg groot. Over het bezoek aan de tentoonstelling viel niet te klagen. Na afloop werden de verschillende prijzen aan de winners ter hand gesteld. Dezer dagen werd beslag gelegd op het sleepschip »Kurt Heinrich* te Hansweert, wtgens aanvaring van de brug van de Z. VI. tram te Ter Neuzen. Woensdag werd dit beslag opgeheven. Het sleepschip »Wega», dat eveneens de brug had aangevaren, werd Woensdagmorgen te Ter Neuzen aan de ket ting gelegd, doch ook dit beslag werd later opgeheven. De liberale kiesvereeniging te Hoek ean- dideerde in de vacature voor raadslid den heer W. C. de Feijter. Tot leden van de Kamer van Koophandel te Sas van Gent zijn bij herstemming gekozen de heeren F. Kieboom met 29, G. Stevens met 44 en M. Verhaak met 48 stemmen. De beer G. de Meijer had 28 stemmen, de heeren D. v. d. Berg en F. J. Wauters die niet in aanmerking wenschten te komen, 6 en 3 stemmen. Woensdagmiddag keerden de zoon Ram- meloo, van Philippine, wiens visschersschuit Dinsdagnamiddag door een Duitsche stoom trawler was meegepikt, huiswaarts, 's Mor gens waren zij van Cadzand naar Middelburg gereisd om bij het zeecommando gehoord te worden. Waren wij Nederlanders geweest, dan wa ren wij aan boord gebleven*, verklaarden zij, »maar wij zijn Belgen en hebben genoeg voor beelden, dat de Duitschers tot alles in staat zijn. 't Was ,stil en ebbe. Wij lagen op anker, omstreeks vier uur, onder de Wielingen, in 't zicht van Cadzand, dus in de Nederlandsche wateren, waarvan kustwacht en wachtschip getuigen zjjn. Opeens zagen wij den Duitschen trawler met geel-bruine schouw gelijk vroeger de sleepbooten van Ostende waren gekenmerkt op ons afkomen. Wij sprongen in ons sloepje, en met volle kracht roeiden wij naar het Ne derlandsche wachtschip. De Duitsche trawler draaide om de boot, waarna een man aan boord sprong en een touw aan een bolder vastmaakte, waarna het schip naar Zeebrugge werd gesleept, niettegenstaande het Nederland sche wachtschip seinen gaf om te stoppen. De visschers konden niets van hun scheepje medenemen. De commiezen van St. Jansteen betrapten Donderdagnachtbij Kapelbrug 4 soldaten en twee burgers uit Hulst op poging tot uitvoer van smokkelwaar. Het gelukte hun met ge bruikmaking van hun vuurwapenen allen ge vangen te nemen. Zij worden naar Middelburg getransporteerd. Dinsdag in het vroege morgenuur werden de bewoners van Groede gewekt door het luiden der brandklok en het brandalarm der militaire bezetting. Brand was uitgebroken in een schuurtje, staande in de Molenstraat achter de woning van de K. Door militairen werd de brand gebluscht met emmers water, zoodat de brandspuit niet behoefde te werken. Bij den toondag voor paarden uitZeeuwsch Vlaanderen Westelijk deel, Woensdag te Schoon- dijke gehouden, waren een goede 210 paarden opgekomen. Enkele weken geleden had reeds een voorkeuring plaats gehad. De Zeeuwsche commissie besteedde hooge prijzen. Er werden een 17tal paarden verkocht. Een hengst van jaar ging o. a. voor f 4000, terwijl nog betaald werd voor andere paarden f 6000 a f 5500. Het vaartuig vau schipper Lauret ge laden met steen en bestemd voor de gebouwen aan het nieuwe stoomgemaal Sluis in de Piet, is, liggende op het eind van de vaargeul en wachtende op een gunstige gelegenheid om de haven binnen te bereiken, gebroken. De lading zal in een ander schip worden overgeladen. In de vacature-F. J. Calon zijn te IJzen- dijke eandidaat gesteld voor lid van den raad de heeren P. B. van der Weijde en H. P. de Smet. De stemming is bepaald op 24 Mei. Soldaat doodgeschoten. Woensdagmorgen liep een patrouille van een sergeant en twee soldaten bij St. Kruis langs de grens -toen van achter een boschje plotseling schoten vielen, en een der soldaten door een geweerkogel werd getroffen en ge dood. Wie het schot loste is niet bekend. Bij de lijkschouwing hoopt men den aard vaii den kogel vast te stellen. Het schijnt niet uitgesloten dat men hier met, wraak van smok kelaars te doen heeft. Het lijk van den ongelukkige is naar Aar denburg vervoerd. Van 9 15 Mei zijn de navolgend be smettelijke ziekten in Zeeland ter kennis van den Centralen Gezondheidsraad gekomen Roodvonk 1 geval te Kloetinge en Wemel- dinge. Typhus 1 geval te Groede. Diphteritis 1 geval te Groede, 1 te Hein- kenszand, 5 te Middelburg, 1 te Ter Neuzen, 4 te Oosterland en 2 te Ouwerkerk. Zondag 20 Mei 1017. Ned. Hervormde Kerk. Ter Neuzen. Voorm. 9'/2 u., en nam 2 u., De. A. Timmerman. Bediening van den H. Doop. Sluiskil. Yoorm. 91/2 u., en nam. 2 u., dhr. L. Dek, WOENSDAG 23 Mei Ter Neuzen. Nam. 2'/4 u., Da. A. Timmerman. Huwe lijksinzegening. Halst. Voorm. 9'/a u., Ds. L. M. de Boer. Gereformeerde Kerk. Ter Neuzen. Voorm. 91/,, u., en nam 2 u., Ds. Groeneveld en 's avonds 6 u.. Bidstond voor de nood der tijden. Gereformeerde gemeente (Ylooswijkstraat). Ter Neuzen. 9 u., 2 u., en m, (oude tijd) Ds. Ovor- duin. Oud-Gereformeerde gemeente (Vlooswijkstraat) Ter Neuzen. 9 u., 2 en 51/3 u., (oude tijd) leeskerk. Lokaal „Eben-Haëzer" (Kerkhoflaan.) Ter Neuzen. Nam. 51/1 11., Evangelisatie. In den loop dezer week hebben zich alhier de volgende personen gevestigd C. A. Verlinde, zonder, Nieuwstr. 40/42 van Zeist J. van der Hooft, landbouwers knecht, Kerkhoflaan 17 van Zaamslag M. Dooms, schippersknecht, de Doelderstr. 5 van Hoek A. A. Heijens, dienstbode, Klaassenstr. 17 van Vlissingen P. A. Bal, ambtenaar bij de Visscherij Politie, Steenkamplaan 1 van Zierikzee E. Dieleman, dienstbode,Nieuwstr. 3 van Axel A. W. Verschoore de la Hous-

Ter Neuzensch Volksblad / Zeeuwsch Nieuwsblad | 1917 | | pagina 2